PDA

View Full Version : Σωστή ρύθμιση clip ons



Anritsu
15/05/2006, 15:32
Μετα απο πρόσφατη σαβούρα εχς την εντύπωση πως κατι δεν πάει και πολυ καλα με τα κλιπ ονς στο μοτορινο μου (Bros 400) . Ο μάστορας δεν βρήκε κάτι στραβό και το πηρούνι δεν έχει τίποτα καθως το μοτορίνο συρθήκε λίγο και δεν συγκρούστηκε .Εγώ όμως οδηγώντας νιώθω το δεξί μου χέρι πιο χαλαρο ενώ το αριστερό είναι σχεδον τεντομένο . Το οποιό ίσως να είναι και δικαιολογημένο αν σκεφτώ πως η μηχανή σύρθηκε με την δεξιά πλευρά , έσπασε η μανέτα του φρενου και το δεξι αντίβαρο βγήκε προς τα έξω που σημαίνει πως το δεξί κλιπ ον κατα το σούρσιμο την " άκουσε καλά" . Σκέφτομαι μήπως τελικά δεν μετατοπίστηκε το κλιπ ον ως προς το δεξί καλάμι αλλα στράβωσε λίγο το χερούλι προς την φορά του ρεζερβουαρ .
Ξερεί κανεις αν υπαρχει κάποιο συνεργείο που με τεχνικο εξοπλισμό να μετρησει τα κλιπ ονς και αν χρειαστει να τα φέρει στα ίσια , και όχι με το μάτι ??

Tropeas
15/05/2006, 15:44
Μια απο τα ίδια ,
δεν τα νοιώθω το ίδιο,
αλλά τα κλιπ-ονς δεν τα βλέπω στραβωμένα,
ίσως έχουν μετατόπιση στην γωνία που πιάνουν,
ίσως πήγαν πιο ψηλά ή πιο χαμηλά,
πως μπορώ να τα ευθυγραμίσω άραγες στην σωστή θέση?
Εμένα έπεσε μόνη της απο σταντ, οπότε:
ζημιά φλάς , ελαφρό στράβωμα μανέτας, στράβωμα-γδάρσιμο αντίβαρο...

Εκδρομή και εσύ? :lol: :wave2: ;)

Για δώστε τα μαστόρια τις συμβουλές σας...
Να δω και το βράδυ αν έχει μέτρα το Service manual της καλής μου, το θέμα είναι:
πως θα το κάνω για να βγει σωστά...???

Anritsu
15/05/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μια απο τα ίδια ,
δεν τα νοιώθω το ίδιο,
αλλά τα κλιπ-ονς δεν τα βλέπω στραβωμένα,
ίσως έχουν μετατόπιση στην γωνία που πιάνουν,
ίσως πήγαν πιο ψηλά ή πιο χαμηλά,
πως μπορώ να τα ευθυγραμίσω άραγες στην σωστή θέση?
Εμένα έπεσε μόνη της απο σταντ, οπότε:
ζημιά φλάς , ελαφρό στράβωμα μανέτας, στράβωμα-γδάρσιμο αντίβαρο...

Εκδρομή και εσύ? :lol: :wave2: ;)

Για δώστε τα μαστόρια τις συμβουλές σας...
Να δω και το βράδυ αν έχει μέτρα το Service manual της καλής μου, το θέμα είναι:
πως θα το κάνω για να βγει σωστά...???

ΓΜΣΤα , και ειναι πολύ ενοχλητικο το feeling .Δεν μπορει όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να μετρηθεί η συμμετρία των κλιπ ονς . Η μήπως να ρίξω ένα ολόκληρο μπροστινο απο CBR '01 όπως βλέπω εδώ (http://www.oldrice.com/hawk.htm)
.Βέβαια βρήκα μονο το μπροστινό στο Εμπαι χωρις κλιπ ον και λοιπα και η τιμή μου έκατσε άσχημα [540 δολλάρια + μεταφορικά]
.Αυτό με την εκδρομή δεν το καταλάβα .

:wave2: :wave2: :rotflmao:

Tropeas
17/05/2006, 21:00
Λοιπόν στο δικό μου service manual είχε τις οδηγίες αυτές...
τώρα αν και πάλι και σε αυτήν την θέση ΔΕΝ, (ή κάτι συνήθως ψυχολογικό σου κάνει στραβό...)
μπορεί λογικά να έχουν "πάρει" και να θέλει καινούρια, αλλά? πως θα είμαστε σίγουροι?μήπως αν βγάλουμε και τα δυο και τα αντιπαραβάλουμε?
και αν έχουν "πάρει" και τα δύο?

αν ξέρουν οι παλιάνθρωποι μάστοροι, ας μας πουν...


48342

Anritsu
17/05/2006, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Λοιπόν στο δικό μου service manual είχε τις οδηγίες αυτές...
τώρα αν και πάλι και σε αυτήν την θέση ΔΕΝ, (ή κάτι συνήθως ψυχολογικό σου κάνει στραβό...)
μπορεί λογικά να έχουν "πάρει" και να θέλει καινούρια, αλλά? πως θα είμαστε σίγουροι?μήπως αν βγάλουμε και τα δυο και τα αντιπαραβάλουμε?
και αν έχουν "πάρει" και τα δύο?

αν ξέρουν οι παλιάνθρωποι μάστοροι, ας μας πουν...

Βάλε συ μπροστινό απο ένα GSXR που ναι και της μόδας τώρα , να βάλω και γω το CBR να μην στενοχωριόμαστε .
:smilea: :wave2: :a3: