PDA

View Full Version : Δικαιωση......



LINA
30/04/2004, 08:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΑΙΤΙΟ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ

1) ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ???
2) ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ??

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΡΩΤΑΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ 6 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ 1 ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΚΑΘΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ (ΔΥΣΠΝΟΙΑ & ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑΣ) ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΔΙΔΑΝ ΜΙΚΡΕΣ ΕΜΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΗ ΕΝΕΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΩΘΕΙ.
ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .... ΕΝΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΓΟΝΑΤΟ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ 23 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ 6 ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΛΕΚΑΝΗ (ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΟΣ) ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΧΕΡΙ.
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ!!!! ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΕΩ ΓΩ.....



ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΑΙΤΙΟ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ

ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΒΑΡΗΣ-ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ . ΣΕ ΩΡΑ ΑΙΧΜΗΣ ΚΑΘΩΣ ΓΥΡΝΑΓΕ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ ΙΧ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΕΚΟΨΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΤΡΙΨΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ JETOIL ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ , Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΧ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΠΑΦΗ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΕΝΩ Ο ΤΥΠΟΣ ΙΣΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΙΧ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΠΡΟΣ ΒΑΡΗ. ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 15:40 ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ Η ΕΜΑΘΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ 6944667222. ΤΟ ΙΧ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΙΣΩΣ LADA, ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΕΙΔΕ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ.
ΑΝ ΑΠΟΡΡΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΒΑΖΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΙΧ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΗ Λ. ΒΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ , ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠ ΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΥΤΙΟΦΟΡΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ .
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ.
Η Λ. ΒΑΡΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ . ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ....

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΠΛΕΚΟΥΝ .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΟ.. :sad:
Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΤΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

NLS
30/04/2004, 08:54
προχώρα και σκίζε ότι βρεις (διπλώματα, φακελάκια, κώλους)

και λίγος Ευαγγελάτος δεν βλάπτει σε τέτοιες περιπτώσεις

Loudovikos
30/04/2004, 09:16
Λινά θέλει δύναμη αυτό που πας να κάνεις
αλλά νομίζω οτι σε καμία περίπτωση δεν
έπρεπε να το άφηνες έτσι!! Οπως είπε και
ο Νικός λίγη δημοσιότητα δεν βλάπτει!!

Δύναμη ρε!!!!

LINA
30/04/2004, 12:12
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 63 ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ΤΟ POST ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ , ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ή ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?

zoudis
30/04/2004, 12:18
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τους προλαλήσαντες !
αφού το πήρες απόφαση προχώρα δυναμικά και μη μασάς.

Συμαντικό πλεονέκτημα: Δημοσιότητα, όσο και εάν ξενίζει στο άκουσμα και μόνο...

Δεν μπορώ δυστυχός να βοηθήσω άμεσα, δεν είμαι ούτε δικηγόρος ούτε σχετικός. Δικηγόρος όμως θα βρεθεί έυκολα νομίζω.

Αν μη τι άλλο, μία τέτοια αναζήτηση δικαιοσύνης θα σου δώσει δύναμη και κάτι πολύ σημαντικό να ασχοληθείς για να μην μαραζώσεις άδικα. Δεν ξέρεις, μπορεί πάντα να βρεθεί και ο πρώτος υπαίτιος (Α#!*#@δι με αυτο/το)

Αν ήμουν στη θέση του Αλεξ πάντως, πολύ θα μου άρεσε η γυναίκα μου να το κυνηγήσει και να μην τους αφήσει έτσι αμαχητί....

Καλή Δύναμη :wave2:

DUKASII
30/04/2004, 12:20
thelontas na boithiso oso mporo epoikoinonhsa me th mhtera moy [3o ANAKRITIKO GRAFEIO EYELPIDON] KAI MOY EIPE NA EPOKOINONHSEIS MAZI THS!


SOY STELNO TO THL ME P.M !

ELPIZO NA BOITHISEI OPOS MPOREI !

NLS
30/04/2004, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 63 ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ΤΟ POST ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ , ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ή ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?

δεν σημαίνει τίποτα (κακό)

απλά κάποιοι δρόμοι είναι πιο μοναχικοί

όλοι δίπλα σου είναι πάντως

Μικρή Λουλού
30/04/2004, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 63 ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ΤΟ POST ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ , ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ή ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?


ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΛΙΝΑ..
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ(ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ) ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΟΥΤΕ ΠΛΑΚΑ,ΟΥΤΕ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ..

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ...

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ..!!!

sniper
30/04/2004, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΛΙΝΑ..
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ(ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ) ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΟΥΤΕ ΠΛΑΚΑ,ΟΥΤΕ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ..

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ...

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ..!!!

Συν ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε στο Ιντερνετ να μπει και να διαβάσει....... Οι 63 δεν είναι απαραίτητα και μέλη εδώ...

Πάντως κουράγιο και μακάρι να βρείς κάποια άκρη...

:wave2:

illuminatios
30/04/2004, 12:36
Λίνα δεν είμαι δικηγόρος ούτε έχω τέτοιες άκρες....
Μπορώ πολύ ευχαρίστως να γίνω το ΤΑΞΙ σου στο τρέξιμο σου.


Υ.γ Το ποστ είναι εξαιρετικά σοβαρό οπότε δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση με τους γνωστούς παπαρολόγους

LINA
30/04/2004, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
thelontas na boithiso oso mporo epoikoinonhsa me th mhtera moy [3o ANAKRITIKO GRAFEIO EYELPIDON] KAI MOY EIPE NA EPOKOINONHSEIS MAZI THS!


SOY STELNO TO THL ME P.M !

ELPIZO NA BOITHISEI OPOS MPOREI !


_____
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

THEOD
30/04/2004, 12:52
Λίνα μου μάλλον λάθος άνθρωπο ψάχνεις.

Δεν χρειάζεσαι δικηγόρο αλλά γιατρό. Κι αυτό γιατί το δύσκολο δεν είναι να πας τον υπεύθυνο γιατρό στο δικαστήριο, αλλά να βρεις γιατρό που θα καταθέσει εναντίον του συναδέλφου του.
Αν το καταφέρεις να είσαι σίγουρη ότι το δικαστήριο θα σε δικαιώσει.
Πάντως είναι απίθανο να βρείς τέτοιο γιατρό (τουλάχιστον αξιόπιστο και με κάποια υπόληψη στον χώρο)…

Είναι ΕΚΑΝΤΟΤΑΔΕΣ οι περιπτώσεις ιατρικών λαθών που όμως ποτέ δεν φτάνουν στα δικαστήρια λόγω αυτής της μαλακισμένης νοοτροπίας περί συναδελφικής αλληλεγγύης (η αλλιώς κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει, όπως λέει ο πάνσοφος λαός).

Σε δικιά μου ανάλογη περίπτωση, αν και όλοι οι εμπλεκόμενοι γιατροί αναγνώριζαν το λάθος του "συναδέλφου" τους και κατ΄ιδίαν χαρακτήριζαν απαράδεκτη την συμπεριφορά του, παρ' όλα αυτά κανένας δεν ερχότανε στο δικαστήριο να το υποστηρίξει ενόρκως η τουλάχιστον εγγράφως.
Βλέπεις στην Ελλάδα οι γιατροί (λόγω τσιγκουνιάς και ανεπαρκούς νομοθεσίας) ΔΕΝ είναι ασφαλισμένοι για ιατρικά λάθη σε ειδικές ασφαλιστικές εταιρίες, με αποτέλεσμα οι τυχόν αγωγές των πολιτών να απευθύνονται σε αυτούς προσωπικά και έτσι να έχουν ελάχιστη η καμία υποστήριξη τόσο από άλλους γιατρούς όσο και από τον Ιατρικό Σύλλογο (άλλη πονεμένη ιστορία κι αυτός ο Σύλλογος…).

Δεν θέλω να σε απογοητέψω ούτε να σε αποτρέψω από το να προσπαθήσεις να βρείς το δίκιο σου, αλλά πριν ξεκινήσεις μια τέτοια πολυέξοδη και χρονοβόρα (μιλάμε ότι θα χρειαστούν και πάνω από 5 χρόνια για να τελεσιδικήσει) διαδικασία, θα πρέπει να τα λάβεις όλα υπ' όψιν σου.

Καλό κουράγιο…

periklisk
01/05/2004, 15:47
Λίνα θα συμφωνήσω πως πρέπει να το παλέψεις γιατί δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο καραγκιόζης..... και να έχει και το θράσος να σου λέει ότι σας προειδοποίησε κιόλας!!!!!!!!:mad:

Σαφώς και είναι δύσκολος ο αγώνας και λίγο άνισος, αλλά δεν πρέπει να το αφήσεις..... και η δημοσιότητα θα βοηθήσει.... Ευαγγελάτος, Τριανταφυλλόπουλος και λοιποί...

ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ!!!!!!!

Κανένας
01/05/2004, 19:42
Λίνα οι περισσότεροι λείπουν…
εμένα τώρα μου εμφάνισε το μήνυμα...

Λοιπόν τον μόνο δικηγόρο που γνωρίζω είναι ο αντιπρόεδρος της μοτοε http://www.motoe.gr/contact.htm Θεόδωρος Γαζουλης
Και πολύ σχετικός και πρόθυμος σε θέματα μοτοσικλετιστών v-president@motoe.gr


Μπορείς να απευθυνθείς και στον άνεμο http://www.anemosclub.gr/

που τα μέλη του δραστηριοποιούνται πολύ σε κάθε τι που χρειάζεται την κοινωνική μας αρωγή
Μάνος Κιλημάντζος Ταχ.Διευθυνση: Δημοσθένους 224 , 17673 Καλλιθέα , ΑΘΗΝΑΙ
anemos@anemosclub.gr/ info@anemosclub.gr/ admin@anemosclub.gr

Τηλ. : 2109510971 - 6937241044
ίσως μεσω αυτών να μάθεις περισσότερα και πιο ειδικά για την συνέχεια

καλό κουράγιο σε κάθε σου βήμα

wizard
01/05/2004, 23:28
..πριν λίγους μήνες, παραλίγο να χάσω τον πατέρα μου από τον ίδιο λόγο ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ! Δεν καταλάβαινε κανένας το τι συνέβαινε και μόλις πήγα και τον είδα να αγωνίζεται για να αναπνεύσει, άρχισα να τα σπάω (κυριολεκτικά..) για να έρθει γιατρός, και μόλις ήρθε και τον είδε η πόρτα του θαλάμου έκλεισε και άνοιξε μετά από δυο μέρες.. Για δυο μέρες πήγαινε και ερχόταν στις πύλες του παραδείσου, και οι "γιατροί" που μπαινοβγαίναν στο δωμάτιο μας λέγαν "λυπάμαι..".


Γλύτωσε από θαύμα, όταν την τρίτη μέρα εντελώς ξαφνικά και απρόβλεπτα άρχισε να παρουσιάζει βελτίωση, και ο λόγος ήταν ένας και μοναδικός: ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ..


Το ότι ο Αλέξανδρος βγήκε από το νοσοκομείο με αυτές τις κακώσεις ήταν εγκληματικό. Κάταγμα στη λεκάνη επιβάλλει ακινησία και αυτό εγκυμονεί αναπνευστικά προβλήματα - κυρίως στην εκπνοή.. Αυτά με τη σειρά τους προκαλούν κατακράτηση υγρών, αύξηση των επιπέδων αερίων στο αίμα και τέλος "καρδιακή κάμψη".. Αυτά τα ξέρουν οι γιατροί - βεβαίως καλύτερα από μας. Χρειαζόταν περαιτέρω ενδονοσοκομειακή παρακολούθηση, και αυτός ο γιατρός που υπέγραψε για να φύγει είναι ο υπεύθυνος - εκτός και αν υπέγραψες εσύ με δική σου ευθύνη..




Γνώμη μου είναι πως έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να δικαιωθείς για τον άδικο χαμό του.

warm up
02/05/2004, 05:51
Νομίζω πως πρέπει να ζητήσης βοήθεια από συλλόγους και γιατι όχι και από τα περιοδικά του χώρου.
Οποιος έχει κάποια ακρη ας βοηθήσει την φίλη μας....
Εγώ προσωπικά θα μιλήσω με όσους ξέρω για το προβλημα μας.
παιδιά ήρθε η ώρα για ''δράση'' ας κάνουμε ότι μπορούμε ...γιατί κινδυνεύουμε να μείνουμε μόνο στο πόσο λιπόμαστε και κατα τά άλλα θα είμαστε .....όλο λάδι και λουκουμάδες ..τιποτα.

Λίνα ...σ' αγαπάμε..
κουράγιο...είσαι με τους σωστούς ανθρώπους.

LINA
03/05/2004, 08:21
Χρειαζόταν περαιτέρω ενδονοσοκομειακή παρακολούθηση, και αυτός ο γιατρός που υπέγραψε για να φύγει είναι ο υπεύθυνος - εκτός και αν υπέγραψες εσύ με δική σου ευθύνη..
___________

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΞΙΤΗΡΙΟ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ " ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!!"
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ , ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ .....
ΟΠΩΣ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ΙΧ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

NLS
03/05/2004, 08:22
μετά τη συμφορά, μίλησες με το γιατρό;

τι είπε;

LINA
03/05/2004, 08:27
καλό κουράγιο σε κάθε σου βήμα [/B][/QUOTE]

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ NAVIGATOR ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ... ΘΑ ΤΙΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΩ

takiskan
03/05/2004, 16:51
Αν και σου έχω στείλει mail επανέρχομαι για να συμφωνήσω για τον Θ Γαζούλη με τον οποίο μπορείς να έλθεις σε επικοινωνία στα γραφεία της ΛΕΜΟΤ στη Λαγουμιτζή 44 και στο 2109230082 και φυσικά μπορείς να θεωρείς τη συμπαράσταση όλων μας δεδομένη !
Σου εύχομαι καλό κουράγιο και πάντα παρών σε ότι χρειαστείς !

Π. Κανελλόπουλος
Πρ ΛΕΜΟΤ

LINA
04/05/2004, 08:25
ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΤΗΛ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ " ΕΠΑΘΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΛΕΣΤΕ ΤΟ ΕΚΑΒ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ " ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ " ΓΙΑΤΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ? " ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ " ΕΙΧΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΛΙΣΗ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ , ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΚΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 30 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 50 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 80 ΜΕΡΕΣ" ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ "ΠΟΙΟΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΣ ΓΙΑΤΡΕ ? ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΣΤΙΣ 6 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?" Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ " ΕΤΣΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ"
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ....

Capo_Di_Capi
04/05/2004, 09:08
Όπως έιπαν και κάποιοι παραπάνω δεν ξέρω πως αλλιώς να βοηθείσω εκτός της ηθικής συμπαράστασης...

dep
04/05/2004, 12:07
Δυστυχώς πολλές φορές στην ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ άσχημα σε πολλούς τομείς. Τον καθένα από εμάς ο Θεός ξέρει πότε θα μας πάρει δεν ήταν στο χέρι του. Προσπάθησε μέσα από το δικό σου πρόβλημα να σώσεις άλλες ζωές που ίσως τους συμβεί αυτό και πάνε στον ιδιο γιατρό ...

THEOD
04/05/2004, 14:22
LINA
Από τις περιορισμένες γνώσεις μου και την εμπειρία μου στα ορθοπεδικά μιας και ήμουν επι 13 μήνες βοηθός στα ορθοπεδικά χειρουργεία αλλά και παθών, θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω μερικά πράγματα.
Αυτό πού ονομάζουμε πνευμονική εμβολή στην πράξη είναι ΛΙΠΩΔΗ εμβολή.
Μετά από μεγάλα συντριπτικά κατάγματα που αντιμετωπίζονται χειρουργικά, είναι πιθανόν να εισχωρήσουν από αιμοραγούντα αγγεία και αρτηρίες μικρά κομμάτια λίπους η άλλα θραύσματα στην κυκλοφορία του αίματος.
Το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αποκλειστεί ούτε να επιβεβαιωθεί από καμία εξέταση.
Σπάνια, αυτά τα μικρά σωματίδια λίπους μπορεί να βρουν τον δρόμο προς την καρδιά η τους πνεύμονες μέσω του κυκλοφοριακού και να προξενήσουν εμβολή (έμφραγμα) είτε με απευθείας πλήξη της καρδιάς, είτε με παρεμπόδιση της καρδιοπνευμονικής κυκλοφορίας, και με ακόμα σπανιότερο επακόλουθο τον θάνατο.
Όντως, αυτό μπορεί να συμβεί σε απροσδιόριστο χρόνο μετά το χειρουργείο και υπάρχουν περιπτώσεις που το γεγονός έγινε 10 και 20 και ακόμα περισσότερες ημέρες μετά το χειρουργείο, η και κατά την ενεργοποίηση του ασθενούς μετά την κατάκλιση.
Και συνήθως η μακροχρόνια ακινησία-κατάκλιση που επιβάλεται σε μερικά κατάγματα τα οποία δεν γίνεται να ακινητοποιηθούν αλλιώς όπως η λεκάνη η οι σπόνδυλοι, χειροτερεύει τα πράγματα.
Στατιστικά όμως συμβαίνει πιο πολύ το πρώτο μετεγχειρητικό 48άωρο.
Κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει.
Γι αυτό οι χειρουργημένοι πολυκαταγματίες παραμένουν μετά το χειρουργείο για 3-4 ημέρες στην εντατική, ακόμα και αν η γενικότερη κατάστασή τους δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία.
Το ιδανικό θα ήταν οι ασθενείς αυτοί να παραμένουν υπό στενή παρακολούθηση για αρκετές ημέρες μετά. Τέτοια πολυτέλεια όμως δεν έχουν και χώρες με συστήματα υγείας πολύ πιο προηγμένα από το δικό μας.
Φυσικά το γεγονός αυτό δεν έρχεται εντελώς απροειδοποίητα.
Υπάρχουν πρώιμα σημάδια-συμπτώματα όπως εφίδρωση, δυσκολία στην αναπνοή, αυξημένες σφύξεις, γενικότερη δυσφορία κλπ, τα οποία όμως και θέλουν παρακολούθηση από ενημερωμένο άτομο για να τα εντοπίσει νωρίς, και καμιά φορά τείνουν να θεωρηθούν φυσιολογικά για έναν χειρουργημένο πολυκαταγματία και να μην δοθεί η πρέπουσα σημασία.
Σίγουρα στο περιβάλλον της εντατικής αυτά προλαβαίνονται, αλλά ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, και πόσο μάλλον σε ένα απλό κρεβάτι Ελληνικού νοσοκομείου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και στο νοσοκομείο ΜΠΟΡΕΙ να συμβεί, απλά μάλλον θα αντιμετωπιστεί ΠΙΟ ΕΓΚΑΙΡΑ.
Και ο χρόνος σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ σημαντικός.
Πάντως ακόμα και σε ελεγχόμενο νοσοκομειακό περιβάλλον μπορεί ο ασθενής να καταλήξει λόγω της ραγδαίας κάμψης της καρδιακής λειτουργίας και η ιατρική βιβλιογραφία είναι γεμάτη από τέτοιες περιπτώσεις...

Τα φαινόμενο αυτό στατιστικά είναι ελάχιστο έως μηδαμινό σε απλά, μονά κατάγματα περιφερειακών οστών, αλλά αυξάνεται αλματωδώς (αλλά παραμένει μικρό) αν τα κατάγματα είναι πολλά, η σε σημαντικά οστά που βρίσκονται κοντά σε σημαντικές αρτηρίες (μηριαία, λαγόνια της λεκάνης κλπ), η αντιμετωπίζονται με εκτεταμένα χειρουργεία.
Δεν έχει σχέση με την ηλικία ούτε την κατάσταση του ασθενή .
Απλά και όσο και να ακούγεται σκληρό, είναι θέμα συγκυρίας και στατιστικής.
Δεν διαγνώνεται αν δεν εκδηλωθεί, μόνο πυροσβεστικά μπορούμε να επέμβουμε.

ΔΕΝ είμαι γιατρός για παραπέρα ενημέρωση, αυτά όμως που σου γράφω είναι σωστά και να τα διασταυρώσεις.
Μάλλον η περίπτωσή σου εμπίπτει σε εκείνο το ελάχιστο ποσοστό ασθενών αν και δεν ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με τα κατάγματα που είχε και την αντιμετώπισή τους. Δυστυχώς...
Πάρε την γνώμη ειδικού, αλλά πιστεύω ότι δύσκολα τεκμηριώνονται δικαστικά κατηγορίες εναντίον του γιατρού, αν και σίγουρα η παραμονή εντός του νοσοκομείου υπό παρακολούθηση θα βοηθούσε στην έγκαιρη διάγνωση και ΠΙΘΑΝΟΝ στην αντιμετώπιση της εμβολής.
Θα έπρεπε όμως τουλάχιστον να είχατε ενημερωθεί για ένα τέτοιο ενδεχόμενο και να σας είχαν δοθεί οδηγίες για ΑΜΕΣΗ αντιμετώπιση, χωρίς και πάλι να τονίσω ότι θα ήταν ΣΙΓΟΥΡΗ η διάσωση τελικά του ασθενή. Θα είχατε απλώς περισσότερες πιθανότητες.
Στον πολύ κόσμο έχει περάσει η νοοτροπία ότι ένα κάταγμα ακόμα και σοβαρό δεν είναι τίποτα επικίνδυνο (έλα μωρέ ένα σπάσιμο είναι...), ενώ η αλήθεια είναι ότι μπορεί και να αποβεί μοιραίο ακόμα και στην περίπτωση που δεν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα. π.χ. άλλη πιθανή περίπτωση είναι να κοπεί η μηριαία αρτηρία από συντριπτικό κάταγμα μηριαίου και ο ασθενής τελικά να καταλήξει από ανεξέλεγκτη αιμοραγία.
Αρκεί να σου πω ότι το 1988 ΜΕΣΑ στη εντατική του 401, χάσαμε από εμβολή, πολυκαταγματία ναύτη 23 χρονών που είχαμε χειρουργήσει το προηγούμενο βράδυ, μιας και η εξέλιξη της εμβολής ήταν ραγδαία, και μάλιστα στην δική μου βάρδια...
Ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιάζω...

Στη διάθεσή σου...

Κανένας
06/05/2004, 14:53
Λίνα τι έγινε ήρθες σε επαφή με κάποιους σχετικούς ?
Αν ναι, τι σου είπανε ?
Με την αναγνώριση έγινε τίποτα ?
(σου υπενθυμίζω και την εκπομπή στο μέγα αυτόπτης μάρτυρας)

ireneepi
07/05/2004, 00:12
Δωσε τους να καταλαβουνννννν