PDA

View Full Version : και τωρα τιιι???



b_bong12
16/05/2006, 09:10
Τωρα που ξεκινανε οι ζεστες τι πρεπει να προσεχουμε στον δρομο αλλα και στη μηχανη μας?
Η πιεση των ελαστικών πρεπει να μειωθει? αφου με τη ζεστή ασφαλτο καθως και με το ζεστος αερα τα ελαστικα θερμενονται γρηγοροτερα.
Επισης οι δρομοι γλιστρανε επικινδυνα οποτε και εκει υποθετω θα πρεπει να πλαγιαζουμε ενα κλικ λιγοτερο.

Περα απο την οδηγηση, τι πρεπει να προσεχουμε στην συντηρηση της μηχανης?

Ευχαριστω

idi
16/05/2006, 10:35
χωρις να ειμαι ειδικος....

αμα χαμηλωσεις τις πιεσεις στα ελαστικα τοτε λογικα θα ζεσταθουν περισσοτερο λογο μεγαλυτερης τριβης αρα θα ζεσταθει και ο αερας μεσα τους αρα θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θελεις

εγω δεν αλλαζω πιεσεις αναλογα με την εποχη αλλα αναλογα το φορτιο (μονος-δυκαβαλο κτλ)

αυτη ειναι η αποψη μου να μας πει καποιος πιο ειδικος ομως...

b_bong12
16/05/2006, 11:19
δε μου λες...
αν εισαι δικαβαλος, μειωνεις τις πιεσεις και κατα ποσο?

Λεωνίδας
16/05/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
δε μου λες...
αν εισαι δικαβαλος, μειωνεις τις πιεσεις και κατα ποσο? Τις αυξάνεις...
Δεν έχει το σχετικό αυτοκόλλητο το μηχανάκι σου :confused: :confused: :confused:

Λεωνίδας
16/05/2006, 11:25
Και για να βοηθήσω αυτό το αυτοκόλλητο εννοώ


48099

Tigas
16/05/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χωρις να ειμαι ειδικος....

αμα χαμηλωσεις τις πιεσεις στα ελαστικα τοτε λογικα θα ζεσταθουν περισσοτερο λογο μεγαλυτερης τριβης αρα θα ζεσταθει και ο αερας μεσα τους αρα θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θελεις

εγω δεν αλλαζω πιεσεις αναλογα με την εποχη αλλα αναλογα το φορτιο (μονος-δυκαβαλο κτλ)

αυτη ειναι η αποψη μου να μας πει καποιος πιο ειδικος ομως...

Τότε ρε Γιώργο γιατί βγάζεις αέρα όταν μπαίνεις στη πίστα ???

Όταν είσαι φορτωμένος, αυξάνεις την πίεση λίγο.

Όταν μπαίνεις στην πίστα ή πάς να κάνεις ταρζανιές, πάλι βγάζεις πίεση γιατί το λάστιχο τουμπανιάζει και αυξάνει η πίεση του.
Άν κρτάς τις ίδιες πιέσεις και το πιέζεις το μηχανάκι τότε το γλύστρημα είναι αρκετά πιο κοντά.

b_bong12
16/05/2006, 13:06
βεβαια και εχει αυτοκολλητο
απλα εχει τις ιδιες πιεσεις με passenger και χωρις.

τεσπα.
περι συντηρησης της μοτο ξερει κανεις??

idi
16/05/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Τότε ρε Γιώργο γιατί βγάζεις αέρα όταν μπαίνεις στη πίστα ???

αυτο να το απαντησει καποιος πιο σχετικος απο εμενα αλλα νομιζω για να παταει περισσοτερο πελμα

δε ξερω δεν ειμαι φυσικος

Xlitos
16/05/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο να το απαντησει καποιος πιο σχετικος απο εμενα αλλα νομιζω για να παταει περισσοτερο πελμα

δε ξερω δεν ειμαι φυσικος


(copy-paste απο bikenet)

αν μπεις με μαμά πιέσεις στην πίστα, τότε το λάστιχο θα υπερθερμανθεί και τότε θα "μπαλονάρει".αυτό συμβαίνει γιατί ο άερας μέσα στο ελαστικό διαστέλλεται όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία του και αυξάνεται η πίεση στο ελαστικό. Όσο αυξάνεται η πίεση τόσο πιο "σκληρό" και άκαμπτο είναι το ελαστικό οπότε δεν παραμορφώνεται και μικραίνει η επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο...

howlingkast
16/05/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο να το απαντησει καποιος πιο σχετικος απο εμενα αλλα νομιζω για να παταει περισσοτερο πελμα

δε ξερω δεν ειμαι φυσικος

me th thermansh to aerio teinei na katalavei perissotero xwro opote kai au3anetai h piesh sto elastiko..opote meiwneis thn posothta tou aera gia gia na diathrhseis statherh thn piesh..

to idio symvainei otan vrazeis nero kai oi ydratmoi apo ena shmeio kai meta petane to kapaki..otan omws eleutherwthoun arketoi ydratmoi to kapaki ksanakleinei..

zolotas
16/05/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Τωρα που ξεκινανε οι ζεστες τι πρεπει να προσεχουμε στον δρομο αλλα και στη μηχανη μας?


ε παντα πρεπει να προσεχουμε την μοτο και με ζεστη και με κρυα...............

........οσο για τον δρομο προσοχη στους απιθανους οδηγους που θα ξεσκεπασουν το καρ μετα την χειμερια ναρκη και θα ξαμοληθουν στη ασφαλτο και στους εκκολαπτομενους σουμαχερ :yuck: και ροσσι........

μια χαρα ειναι με τα κρυα τελικα .....αντε μεχρι 15 βαθμους

ζεστη και μοτο is fuckin shit........και πολλες φορες ξεχναμε και εξοπλισμο π.χ.τζιν σε ταξιδι

kostisthegreek
26/05/2006, 22:14
Για οδήγηση στο δρόμο:

Ο κάθε κατασκευαστής γράφει πόση πρέπει να είναι η πίεση του κάθε ελαστικού (εμπρός - πίσω).
Η πίεση αυτή μετριέται πάντα με κρύα λάστιχα.