PDA

View Full Version : Ενα ζελατινακι 98 ευρω?!!???!



Ταξιδευτής
16/05/2006, 18:27
Μολις πηρα το φαξ απο Kawasaki για τα ανταλλακτικα για το Ζ μου....

Ρε παιδια, καλα το καπακι πλαινο να κανει 110 ευρω, αλλα το ζελατινακι μπροστα απο το 1000 να κανει 98 ευρω;;;

Μιλαμε για ενα ελαχιστο κομματι πλαστικου που δεν κανει ουτε για πιατακι φαγητου! Μα ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΟΚΤΩ ευρω;;;; :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Ειμαι ο μονος που το βρισκει απαραδεκτο; Μηπως εχει κανεις καμια ακρη/προταση που μπορω να βρω το ζελατινακι αυτο πιο φτηνα;

Σκεφτηκα να βαψω το υπαρχον, αλλα θα πρεπει να στοκαριστει/βαφτει κλπ κ δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν θελω κατι τετοιο..... :sick:

Βοηθεια;

athas62
16/05/2006, 18:48
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ
ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΧ.ΤΗΣ GIVI ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΔΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ
FORUM ΓΙΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΜΟΤΟ.:D

Ταξιδευτής
16/05/2006, 19:20
Μα ειναι δυνατον να κοστιζει τοσο πολυ ενα κομματακι πλαστικο;;;

Βασικα δεν θελω να βαλω aftermarket διοτι μου αρεσει αυτο λογω σχηματος κ οχι για την προστασια που προσφερει..

Τι να κανω; Αν βαψω (μαυρο) το υπαρχον θα γινει αηδια; Να δωσω τελικα τα 98 στην Kawa;

n1k3man
16/05/2006, 19:26
βαψτο μαυρο. θα του πηγαινει πολυ. κοστος 5-10 ευρω.

Ninjaki
16/05/2006, 19:38
Τρελή τιμή όντως.... Αλλά για φαντάσου να 'ταν Honda, πόσο θα χε τότε??? ;)

Ταξιδευτής
16/05/2006, 19:53
Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι εντελως παραλογη η τιμη. Και γενικα η Kawa δεν ειναι παραλογη στις τιμες της...

Ο αριστερος πολυδιακοπτης που πρεπει να αλλαχτει κοστιζει 75 ευρω και ειναι κομπλε με ηλεκτρικα κλπ. Το αριστερο καπακι καρτερ κοστιζει 110 ευρω.




Και το ρημαδι το ζελατινακι 98???? :hypnotize :hypnotize :hypnotize

THEOD
16/05/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

Και το ρημαδι το ζελατινακι 98???? :hypnotize :hypnotize :hypnotize


Nαι αλλά είναι από το .....1000άρι..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
16/05/2006, 20:19
Ας μην ξεφευγουμε παρακαλω!!:lol:

Τιμη απο Αμερικη 103 δολλαρια, οποτε μαλλον σωστη η τιμη εδω...

Επισης βρηκα ιμιτασιον απο Moto Gini με 68 ευρω. Μηπως να λεει κατι;

THEOD
16/05/2006, 20:54
Ο.Κ. ας μιλήσουμε σοβαρά λοιπόν....

ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ ανεξάρτητα εταιρίας....Ρωτώντας στην Γιαμάχα για την καρίνα του νέου FZ1 FAZER μου είπανε κάτι για 300 ευρώ !!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω....Θα ξαναπροσπαθήσω έχοντας την (αμυδρή) ελπίδα ότι έπεσα σε κάποιον βλάκα που δεν κατάλαβε καλά τι ζήτησα....
Μιλάμε για 100γρ βαμμένου πλαστικού....

Τα συμπεράσματα δικά σας....:wave2: :wave2: :wave2:

nassosxlvbros
16/05/2006, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninjaki
Τρελή τιμή όντως.... Αλλά για φαντάσου να 'ταν Honda, πόσο θα χε τότε??? ;)

ΥΑΜΑΗΑ Suzuki Honda Kawasaki..μια απο τα ιδια....οχι για να μη λετε οτι μονο ο Σαρακακης ειναι ακριβος....:wave2:
ΥΓ.:να το βαψεις οπως εκανα κι εγω,χεχεχε σιγα μη τους δωσω μια 100αρα για το τιποτα....δεν τα κανω μπυρεν;

bonepeeler
16/05/2006, 21:07
Βάψε τη ζελατίνα μαύρο ματ.:wave2:

Ταξιδευτής
16/05/2006, 21:17
Με βλεπω τελικα να το βαφω, if the price is right! ;)

Αυριο θα παω απο το συνεργειο και θα τα δουμε με τον φανοποιο του... Αν εχετε κανεναν που εμπιστευεστε με κλειστα ματια και κανει καλη δουλεια στειλτε μου ενα PM.... :beer:

Παντως ειναι μια καλη αφορμη ολο αυτο για να συζητησουμε τις -πολλες φορες- απαραδεκτα υψηλες τιμες των ανταλλακτικων....

Καπου ειχα διαβασει οτι οι εταιριες πλεον πουλανε μηχανες (και αυτοκινητα) ΚΑΤΩ του κοστους, μονο και μονο για να σε "δεσουν" με το aftersales. Ειτε ειναι ανταλλακτικα, ειτε σερβις, ειτε.....

THEOD
16/05/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Παντως ειναι μια καλη αφορμη ολο αυτο για να συζητησουμε τις -πολλες φορες- απαραδεκτα υψηλες τιμες των ανταλλακτικων....

Καπου ειχα διαβασει οτι οι εταιριες πλεον πουλανε μηχανες (και αυτοκινητα) ΚΑΤΩ του κοστους, μονο και μονο για να σε "δεσουν" με το aftersales. Ειτε ειναι ανταλλακτικα, ειτε σερβις, ειτε.....


Από ομιλία υπευθύνου μεγάλης εταιρίας στον χώρο, πριν 6-7 χρόνια....

Ένα αυτοκίνητο συναρμολογημένο από ανταλλακτικά κοστίζει περίπου 4-5 φορές την αξία του συγκριτικά με την αγορά του σαν όχημα...
Στις μοτοσυκλέττες το νούμερο είναι ΔΙΨΗΦΙΟ (με τα δεδομένα της εποχής και πάντα λαμβάνοντας υπ' όψιν τις ΛΙΑΝΙΚΕΣ τιμές οχημάτων και ανταλλακτικών)....Και στα αξεσουάρ η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη.....

zolotas
16/05/2006, 23:23
καλο .....εχεις και 2Ε ρεστα για τσιγαρα φθηνα...........εμποριο ειναι και ετσι ειναι και στην ελλαδα ειναι.......

Ταξιδευτής
17/05/2006, 08:27
Και που να τους πω οτι δεν καπνιζω κιολας εε;;;; :p :smokin:

Παντως φιλε Ζολοτα, επειδη ξερω καλα το εμποριο εκ των εσω, γνωριζω τις διαφορες που υπαρχουν στις τιμες ενος εργοστασιου και στις τιμες που τελικα πουλανε στον καταναλωτη... Χοντρικα ενα ανταλλακτικο εχει 100% αυξηση επανω στην αρχικη τιμη του...
Αυτο ειναι το εμποριο... Λογικο και κατανοητο. Αλλα ειναι αλλο πραγμα να δινει κανεις 75 ευρω για εναν πολυδιακοπτη ηλεκτρικων, 30 ευρω για ενα καθρεφτη κομπλε, 11 ευρω για μια μανετα αλουμινενια, και εντελως αλλο 98 ευρω για ενα κομματακι πλαστικου!

nikonian
17/05/2006, 11:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
[B]Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι εντελως παραλογη η τιμη. Και γενικα η Kawa δεν ειναι παραλογη στις τιμες της...

Ο αριστερος πολυδιακοπτης που πρεπει να αλλαχτει κοστιζει 75 ευρω και ειναι κομπλε με ηλεκτρικα κλπ. Το αριστερο καπακι καρτερ κοστιζει 110 ευρω.




Δεν είναι παράλογη η Kawa;;;;;

Το αριστερό καπάκι του Hornet με τη φλάτζα 35 ευρά. Ολόκληρη η ουρά πίσω-δεξιά-αριστερά 145 ευρά, μανέτα συμπλέκτη 12 και μπροστινό φτερό 35 ευρά.

Ρώτα πόσο έχει η ζελατινάρα του Transalp, γιατί το φαίριγκ έχει 100 ευρά.

Ω, ναι τα Honda ευρώπης έχουν ποοοοοολύ φτηνότερα ανταλλακτικά.

Ταξιδευτής
17/05/2006, 15:52
Ναι αλλα το Hornet δεν ειναι το Ζ! :D :D

Στα σοβαρα ομως, θα μπορουσαν να ειναι και πιο φτηνα τα ανταλλακτικα εν γενει... Αλλα αλλο το καπακι καρτερ/φλατζες κλπ κ αλλο ενα κομματακι πλαστικου....

sapila racing
17/05/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninjaki
Τρελή τιμή όντως.... Αλλά για φαντάσου να 'ταν Honda, πόσο θα χε τότε??? ;)

Περίπου τα μισά με 3/4 της τιμής της Kawa απ'ότι έχω δεί μέχρι τώρα σε ότι έχω πάρει για το Hornet σε σχέση με αυτά που είχα πάρει για το ZR7.

ZR ουρά (1 κομμάτι-κοκοβιός) 300 ευρώ :hypnotize

Μην μπερδεύεστε και λέτε ότι σας λένε....κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά δεν είναι έτσι!

Ουρά Hornet 900 .....................200 ευρώ


Φιλε καλύτερα βάψτο, μια χαρά θα είναι!

Alelos
20/05/2006, 02:13
Ασε φιλε ουτε του παπα,δεν θες να ξερεις ποσο παει το ζελατινακι του Ducati...
Θα μου πεις γιατι πηρες Ducati τοτε...
Γιατι οπως και να το κανουμε ΓΑΜΑΕΙ ας ειναι λιγο πιο τσιμπημενο!