PDA

View Full Version : σαμαρια-βαλιτσες-βασεις...πειτε γνωμες



lammadin
16/05/2006, 20:21
Τωρα το καλοκαιρακι που θα φορτωσουμε τις καλες μας σαν μουλαρια και θα παρουμε τους δρομους,τι ειναι καλυτερο να επιλεξουμε;Σαμαρια ή βαλιτσες;

Εχω δει τις βασεις που κουμπωνουν οι βαλιτσες και... :yuck:
Να βαλω σκετο το σαμαρι;Τι παιζει ομως με την εξατμηση;(DL650)
Για να ακουω απο εμπειρους μιας και πολλοι ψαρακες σαν εμενα ψαχνονται....

:wave2:

Vasilis_Strom
16/05/2006, 21:03
Εγώ προτίμησα βαλίτσες. Βαλίτσες Kappa και βάσεις 350 ?. Για τα σαμάρια κατά την άποψη μου αν θες να είσαι σίγουρος τα βάζεις μαζί με τις βάσεις για τις βαλίτσες.

Οι βάσεις δεν είναι τόσο άσχημες, άσε που σε ενδεχόμενη “ξάπλα” μαζί με τα μπροστινά κάγκελα κάνουν τρελή δουλειά.

Τώρα αν θες απλά να πηγαίνεις σε κάνα νησί και η όλη διαδρομή είναι σπίτι -καράβι-ξενοδοχείο και δεν έχεις σκοπό να κανείς μεγάλα ταξίδια, πάρε σαμάρια.

:wave2: :wave2:

braingd
17/05/2006, 10:05
Lammadin και εγώ την ίδια απορία έχω με τα σαμάρια αλλά μετά από βόλτα το προστατευτικό της εξάτμισης δεν είναι και τόσο ζεστό. Φυσικά είναι και τι σαμάρια βάλεις εάν είναι της πλάκας τότε άστα να πάνε, αλλά επειδή δεν το έχω δοκιμάσει καλό είναι να μας απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και έχει δει τα αποτελέσματα.

:wave2:

costas81
17/05/2006, 10:11
Εγω πιστευω οτι στο στρομ μας πηγαινουν πιο καλα οι βαλιτσες!
Τωρα γουστα ειναι αυτα!

SPSP65
17/05/2006, 13:18
Έχω τα πλαϊνά σαμάρια της colori (ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΣΑΚΟΙ CORDURA 55 - 85 ΛΙΤΡΩΝ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα επάνω στη μηχανή σε μεγάλα ταξίδια)
προ
1. τιμή
2. Σε ''ξάπλα" δεν διαλύονται
3. Μικρό βάρος
4. Δεν εξέχουν πολύ από την μηχανή.
5. Δεν χρειάζεται να βάλεις έχτρα κάγκελα στον σκελετό.

μείον
1. Σε κάθε φόρτωμα της μηχανής θέλουν κάποιο μικρό χρόνο.(ιμάντες κτλ)
2. Τα ρούχα τσαλακώνονται κτλ μείον των σακβουαγιάζ.
3. Εάν υπάρχει συνεπιβάτης κάθεται πάνω στα σαμάρια χάνοντας την ελαστικότητα και την άνεση της σέλας.
4. Δεν κλειδώνουν επάνω στη μηχανή όπως οι σκληρές άρα δεν μπορείς να αφήσεις την μηχανή με βαλίτσες σε κάποιο παρκινγ. (always in sight)

Bil
17/05/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPSP65
Έχω τα πλαϊνά σαμάρια της colori (ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΣΑΚΟΙ CORDURA 55 - 85 ΛΙΤΡΩΝ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα επάνω στη μηχανή σε μεγάλα ταξίδια)
προ
1. τιμή
2. Σε ''ξάπλα" δεν διαλύονται
3. Μικρό βάρος
4. Δεν εξέχουν πολύ από την μηχανή.
5. Δεν χρειάζεται να βάλεις έχτρα κάγκελα στον σκελετό.

μείον
1. Σε κάθε φόρτωμα της μηχανής θέλουν κάποιο μικρό χρόνο.(ιμάντες κτλ)
2. Τα ρούχα τσαλακώνονται κτλ μείον των σακβουαγιάζ.
3. Εάν υπάρχει συνεπιβάτης κάθεται πάνω στα σαμάρια χάνοντας την ελαστικότητα και την άνεση της σέλας.
4. Δεν κλειδώνουν επάνω στη μηχανή όπως οι σκληρές άρα δεν μπορείς να αφήσεις την μηχανή με βαλίτσες σε κάποιο παρκινγ. (always in sight)

Νομίζω οτι καλύφθηκε το θέμα. Σωστός !:a013:

skyman
17/05/2006, 17:06
και κάτι ακόμα σε όσους βάλουν σαμάρι καλό σφίξιμο τα σαμάρια και πιο σκληρή την προφόρτιση γιατι σε στροφές μπορεί να βρεί το σαμάρι απο την αριστερή επειδή δέν υπάρχει εξάτμιση :wave2:

toyota
18/05/2006, 09:26
Έχω πάρει και γω κάποια σαμάρια της KAPPA.Έχετε βάλει κάποιο προστατευτικό πάνω στο κάλλυμα της εξάτμισης ή στα σαμάρια για να μη καίγονται;Σε πολύωρο ταξίδι ακόμα και το προστατευτικό της εξάτμισης ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (άσε που καλοκαιριάζει κιόλας).

lammadin
18/05/2006, 18:21
Λεω τελικα να βαλω βασεις,αλλα με σαμαρια,για οικονομικους λογους. οσοι εχουν κανει σχετικη ερευνα αγορας ας ποσταρουν γνωμες,μοντελα,τιμες...

...και αν δε ζηταω παρα πολλα καμια φωτο κυριως για τις βασεις γιατι εκει ειναι το προβλημα...ισως κατι που να αφαιρειται ευκολα.

:wave2:

integrale
18/05/2006, 21:29
Επειδή είμαι και εγώ στην ίδια φάση λόγω Ιταλίας,αποφάσισα να βάλω βαλίτσες.:beer:

Vasilis_Strom
19/05/2006, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
Λεω τελικα να βαλω βασεις,αλλα με σαμαρια,για οικονομικους λογους. οσοι εχουν κανει σχετικη ερευνα αγορας ας ποσταρουν γνωμες,μοντελα,τιμες...

...και αν δε ζηταω παρα πολλα καμια φωτο κυριως για τις βασεις γιατι εκει ειναι το προβλημα...ισως κατι που να αφαιρειται ευκολα.

:wave2:

Οι βάσεις έχουν περίπου 110 ? από motomarket, βαλίτσες kappa 40 lt 130 ? η μια, το σύνολο 370 ? και στο αφήνουν 350 ?.

Για σαμάρια υπολόγισε για κάτι αξιόλογο 80-130 ? εταιρίες όσες θες από colori μέχρι givi όλοι έχουν.

Θα ανεβάσω φωτο αύριο με την πρώτη ευκαιρία, αλλά βάσεις να αφαιρούνται εύκολα δεν θα βρεις.

:wave2:

naxiotis
19/05/2006, 08:34
καλύτερα να βάλετε βαλίτσες γιατι με τα σαμάρια έχω δει να κλέβονται μέσα στα καράβια.άλλωστε μόνο οι βαλίτσες παρέχουν πλήρη αδιαβροχοποίηση στα ταξίδια.απλά να σκεφτείτε αν θέλετε τριπλέταή βάσεις γιατί έχοντας βάλει τριπλέτα το μετάνοιωσα.πιο καλά οι βάσεις που παρέχουν και προστασία στα πεσίματα και είναι πιό μαζεμένες:wave2:

skyman
22/05/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Έχω πάρει και γω κάποια σαμάρια της KAPPA.Έχετε βάλει κάποιο προστατευτικό πάνω στο κάλλυμα της εξάτμισης ή στα σαμάρια για να μη καίγονται;Σε πολύωρο ταξίδι ακόμα και το προστατευτικό της εξάτμισης ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (άσε που καλοκαιριάζει κιόλας).

άν είναι μαμά η εξάτμιση το προστατευτικό της κάνει καλή δουλειά και το σαμάρι δέν καταλαβαίνει τίποτα δέν υπάχει κανένα πρόβλημα

john pap
24/05/2006, 09:42
Η ΜΟΝΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΑΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΙΩΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ,ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ,ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ,ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΨΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΤΑ ΣΑΜΑΡΙΑ. :wave2:

LordDorian
24/05/2006, 16:02
Kamia foto me samaria exei kaneis na ta doume ki emeis? :wacko:

mitsos75
24/05/2006, 21:36
Εγω πηρα κατι σαμαρακια μαρκας timberwolf €100 απο το motoarea. Δεν εχω κανενα παραπονο. 90lt χωρητικοτητα και οτι βαζω μεσα χωραει!!


49400

mitsos75
24/05/2006, 21:45
Εχουν φερμουαρ που αυξομειωνεται η χωρητικοτητα τους ο ενας ιμαντας μπαινει πανω απο την σελα και ο δευτερος αναμεσα στην σελα και την σκαρα κατω απο τις πισω χειρολαβες, ενω ο συνεπιβατης δεν κατεβαινει με σημαδια στον ποπο. (τεσταρισμενο)

και αλλη μια απο πισω.


49413

Tsakalaki
25/05/2006, 13:01
Ερώτηση που μπορεί να είναι και ηλήθια.....

η αλλαγή εξάτμισης επηρεάζει καθόλου;

LordDorian
25/05/2006, 13:48
:wave2:

SUPER ta blepo!! :smokin: pao kai ego gia samaria!!! :beer: :beer: :beer:

lammadin
26/05/2006, 18:12
Ωραια τα σαμαρια αλλα για δειτε αυτο...
Σε καμια στροφη μπορει να βρουν στη ροδα και τοτε...:cry:

θα ψαξω για καμια πατεντα γιατι αυτες οι βασεις στο λαιμο μου καθονται...


49818

skyman
28/05/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
Ωραια τα σαμαρια αλλα για δειτε αυτο...
Σε καμια στροφη μπορει να βρουν στη ροδα και τοτε...:cry:

θα ψαξω για καμια πατεντα γιατι αυτες οι βασεις στο λαιμο μου καθονται...

επειδή την έπαθα και έμαθα σε πληροφορώ οτι θα βρεί στην ρόδα μόνο στην περίπτωση που δέν τα έχεισ σφύξει καλά ή άν δέν έχεις σφύξει την προφόρτιση .

αλλα και να την σκίστεί το σαμάρι μήν ανυσηχείς το V-strom τα μασάει όλα :rotflmao:

εγώ έκανα την πατάτα και δέν τα είχα σφύξει καλά με αποτέλεσμα η ρόδα να φάει την μία γωνία απο την τσάντα και να τραβίξει μιά μπλούζα στο μπροστά γρανάζι της αλυσίδας σέ πληροφορώ όχι μόνο δέν κατάλαβα οτι κάτι είχε χωθεί στο γρανάζι αλλα το πήρα χαμπάρι όταν έβαζα λάδι στην αλυσίδα κια έβγαινε πάλι στεγνή :lol:

:wave2:

ΥΓ: colori σαμάρια 1 μήνας που τα είχα πάρει και κόντεψα να πάθω εγκαιφαλικό ευτυχώς τα επισκεύασαν δρεάν :beer:

skyman
28/05/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Ερώτηση που μπορεί να είναι και ηλήθια.....

η αλλαγή εξάτμισης επηρεάζει καθόλου;

άν δέν έχει προστατευτικό η εξάτμιση επειδή το σαμάρι ακουμπάει πάνω στην εξάτμιση θα στο κάνει μοντέρνο και μαζί ότι άλο έχεις μέσα στην τσάντα

firebike
01/07/2008, 00:46
ΡΕ παιδια να ρωτησω κατι ασχετο?Εχω τις πλαινες βασεις του 1000 αλλα δεν κανουν στο 650.....:bigcry: :bigcry: Δεν ηξερα οτι δεν ταιριαζουν......:( .Ξερει κανεις καμια πατεντα???

K0K0$
01/07/2008, 09:10
Σιγουρα ενας σιδερας θα μπορεσει να στα προσαρμοσει αλλα αυτο ουτε σε συμφερει, ουτε ασφαλες ειναι. Φαντασου να ταξιδευεις με 140+ στην ΕΟ και με 15κιλα σε καθε βαλιτσα να σου φυγουν τα καγκελα... ο απο πισω σου την εχει σοδομισει ασχημα αν μη τι αλλο.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις και να αγορασεις του 650. Για 100€ δε νομιζω οτι αξιζει να ρισκαρεις...