PDA

View Full Version : something more...



wild_cat/anima
17/05/2006, 09:30
δεν ξέρω αν το thread ανήκει σε αυτή την κατηγορια ...



τι θα λέγατε αν στις βόλτες, προσθέταμε κα ι επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία ή γενικά, αξιοθέατα?
γράφουμε τόσα χλμ, μπορούμε να αδράξουμε την ευκαιρία και να μάθουμε κάτι παραπάνω
;)


και ακόμα και αν κάποιοι δε θέλουν να ακολουθήσουν, ίσως μπορούν να κάνουν μια παράτηση στο χρόνου του καφε τους!

alximistis
17/05/2006, 09:35
Το έχεις ξαναπεί... και το έχουμε κουβεντιάσει κιόλας...
αντί να το λες ρίξε ένα ποστ με συγκεκριμένη κατεύθυνση και προορισμό φτιάξε ενδεικτικά και ένα προγραμματάκι και βλέπουμε...

adam_tsouk
17/05/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το έχεις ξαναπεί... και το έχουμε κουβεντιάσει κιόλας...
αντί να το λες ρίξε ένα ποστ με συγκεκριμένη κατεύθυνση και προορισμό φτιάξε ενδεικτικά και ένα προγραμματάκι και βλέπουμε...




:beer: :beer:

wild_cat/anima
17/05/2006, 09:45
θέλω περισσότερες γνώμες ...

κατι πολύ απλό, στο δρόμο προς το αυλάκι, πόσοι έχουμε σταματήσει στον ακροκόριθνο, ή λίγο αργότερα στον ίδιο δρόμο πόσοι έχουμε δει τα λατομεια που πήραν τα μάρμαρα για τις μυκήνες τα οποία είναι σαν πραγματικά γλυπτά...
δίπλα ακριβώς υπάρχουν και συγχρονα για να καταλάβουμε πως κανένα στοιχείο δε θυμίζει την αρχαιοτητα...

Cpt. Haddock
17/05/2006, 09:56
:beer:

Well done girl...

Είναι κάτι που εφάρμοζα σχεδόν πάντα παλιότερα σαν "συμπληρωμα" μιας εκδρομής...

Κάνοντας την αρχή, θα μπορούσαμε το Σάββατο γυρνώντας από τη Σπάρτη να επισκεφτούμε είτε τις Μυκήνες, είτε την Αρχαία Κόρινθο..

Στην πρώτη περίπτωση θα αφήσουμε την ανιαρή ΕΟ και θα ανέβουμε από τον παλιο και όμορφο δρόμο των Δερβενακίων


:sun:


(μένει να τσεκάρουμε αν είναι ανοιχτοί ως το απόγεμα αυτοί οι χώροι)

:smokin:

wild_cat/anima
17/05/2006, 10:08
λοιπόν θα έλεγα οτι επειδή και οι μυκήνες και ο ακροκόρινθος είναι δίπλα στην αθήνα ....
και αφού θα φτάσετε μέχρι σπάρτη να πάτε



ή sta limnaia σπήλαια διρού (πρέπει να ναι 1h και 15min με μοτό από σπάρτη)
,με στάση για ψαρακι φρεσκο στο "λιμένι"(γραφικό μανιατικο χωριουδάκι με πέτρινους πύργους χτισμένο σε κολπ;iσκο
ή
βόλτα στο γύθειο και επίσκεψη στο νησάκι της κρανάης οπού βρίσκεται ο πύργος του τζανετακη οπου σήμερα στεγάζεται το λαογραφικό μουσείο της πόλης με εξαίρετες γκραβούρες, εκει είναι και ο μαρμάρινος φάρος της πόλης (super)


(αυτά καθώς δεν έχετε πολύ χρόνο ...
:( )αλλιώς η περιοχη γενικά έχει απίστευτη ποικιλία σε αξιοθέατα!

wild_cat/anima
17/05/2006, 10:10
αν πάτε μυκήνες, υπάρχει δίπλα στον αρχαιολογικό χώρο το μουσείο με αξιολογα ευρήματα .

wild_cat/anima
17/05/2006, 10:15
6 χλμ από τη σπάρτη είναι ο μυστράς αν αποφασίσετε οτι δεν θα πατε σε όλα τα άλλα , πείτε μου για info ;)

Cpt. Haddock
17/05/2006, 10:26
thanx, κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι!

:D


Εγώ είχα τις Μυκήνες στο μυαλό μου μια και είναι πάνω στο δρόμο της επιστροφής (σχεδόν)

Αλλά και ο Μυστράς κοντά είναι.

:beer:

adam_tsouk
17/05/2006, 14:40
αμα κανετε ονειρα για το Σαββατο σας βλεπω να μαθαινουμε τις τελικες απο τα μηχανακια σας! (τη δικια μου τη ξερω, ουτε να τη ξαναδω!)


:lol: :lol: :lol: :lol:

Anritsu
17/05/2006, 15:03
Μαζί με τα αρχαία να βάζουμε και τις αφεντομουτσουνάρες η δεν καααααααανει :a2: :a26: :a029: :a38:


48317