PDA

View Full Version : Kathreptes mesa stin athina?? no thnx!



Σελίδες : [1] 2

monstermind
30/04/2004, 15:51
na ena epimaxo thema...

loipon...


kathreptes sucks.... mesa stin poli einai epikindinoi...
xaneis para poli xrono gia na ksana epanaktiseis tin prosoxi sou sto dromo mprosta sou... sin tou oti eukola mperdebeis tis apostaseis... to elafri k griggoro girisma tou kefaliou (pou kai auto einai apaitito apo ton kok)... einai oti kalitero.

Julius
30/04/2004, 16:01
:D

Ante re, tote na ksanagrapso kai ego thn dikia mou apopsi......


Loipon gia poly kairo xrisimopoiousa to KTM mesa sthn athina xoris kathreftes kai to eixa synithisei kai mou fenotane pragmatika Arxristo pragma to kathrefths....... katopin ksekinisa na odigo ME kathreftes kai anakalypsa oti einai telika sotirioi dioti....


A. Ean toy rythmiseis sosta kai matheis na toys xrisimopoieis-diavazeis sosta me ena aplo kitagma apoktas pliri gnosh toy ti ginete apo piso (antitheta me to stigmieo gyrisma toy kefalioy)

B. Einai o monos tropos na exeis asfalh kai grigorh allagh loridas, px. frenarei o allos apotoma mprosta sou, den exeis xrono se na gyriseis kefali na koitakseis ean erxete kanenas (moto h' auto) kai na xotheis ase pou xaneis epafh me to oxima mprosta sou.

C. Ayto den einai epixyrima alla aplh logikh....... Ean oi kathreftes htan asymantoi, den tha ypirxan apo ton kataskeyasth epano sthn motosykleta sou.




:wave2:

GyPsy
30/04/2004, 16:04
εγω δεν μπορω να οδηγησω χωρις καθρεπτες...απλα.
Θελω τον διπλασιο χρονο μεχρι να γυρισω να δω πισω.

almalibera
30/04/2004, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
na ena epimaxo thema...

loipon...


kathreptes sucks.... mesa stin poli einai epikindinoi...
xaneis para poli xrono gia na ksana epanaktiseis tin prosoxi sou sto dromo mprosta sou... sin tou oti eukola mperdebeis tis apostaseis... to elafri k griggoro girisma tou kefaliou (pou kai auto einai apaitito apo ton kok)... einai oti kalitero.

Μην εισαι απόλυτος. Οι καθρέπτες χρειαζονται σίγουρα (οσο πιο γρήγορο εργαλειο εχεις τοσο πιο απαραίτητοι).
Αρκει 1 δευτερολεπτο για να δεις γενικά τί γίνεται πίσω σου και να πραξεις ανάλογα ...

Π.χ.τωρα που εγω δεν εχω τον αριστερο μου καθρεπτη, ξερεις ποσοι με εχουν κοψοχολιασει περνώντας ξυστα διπλα μου ...?!:eek:

sniper
30/04/2004, 16:05
μια φορά που έμεινα από αριστερό καθρέφτη ήταν σαν να ήμουν τυφλός.........


Τι λε ρε MM ...... επικίνδυνα παιχνίδια...:wave2:

CyBeRseXX
30/04/2004, 16:06
Kathreftes, aparaititoi idios mesa stin poli. Mexri na girisei to kefali deksia aristera gia na deis piso, exei frenarei o mprosta i exei petaxtei kammia giagia kai ante na frenareis..

Tora anamesa apo ta koutia stin kinisi, idios auta pou exoun tin tasi na elkontai metaksi tous afinontas kati pontous na perasoun ta dikikla, klineis kafthreftes kai meta ksana anoigma.

sniper
30/04/2004, 16:10
μαλακίες είναι ...

Τι ξέρουν αυτοί που τους έβαλαν εκεί; :wave2:

NLS
30/04/2004, 16:11
εννοείται ΜΕ καθρέφτες

εντωμεταξύ ποιοί δεν έχουν καθρέφτες συχνότερα; τα κωλόπαπα

λες και ΚΑΝΕΙΣ δεν τους φτάνει να τους προσπεράσει και δεν τους χρειάζονται

monstermind
30/04/2004, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
:D

A. Ean toy rythmiseis sosta kai matheis na toys xrisimopoieis-diavazeis sosta me ena aplo kitagma apoktas pliri gnosh toy ti ginete apo piso (antitheta me to stigmieo gyrisma toy kefalioy)

B. Einai o monos tropos na exeis asfalh kai grigorh allagh loridas, px. frenarei o allos apotoma mprosta sou, den exeis xrono se na gyriseis kefali na koitakseis ean erxete kanenas (moto h' auto) kai na xotheis ase pou xaneis epafh me to oxima mprosta sou.

C. Ayto den einai epixyrima alla aplh logikh....... Ean oi kathreftes htan asymantoi, den tha ypirxan apo ton kataskeyasth epano sthn motosykleta sou.

:wave2:


koita na deis filarako.... ean sinexiseis na diafwneis mazi mou den prokeite na kanoume pote mia epoikodomitiki sizitisi...


sxetika....

eipa ATHINA.... eipa astiko kentro...
stin ethini kai sto eparxiako odiko diktio / telospantwn se poleis xwris toso poli kinisi nai... einai aparaititoi...

stin athina omos, pou tha kaneis allagi lwridas kai tha xreiastei na koitakseis pisw sou???

alla kai estw oti to kaneis...

me ton kathrepti tha deis eutheia pisws sou ti ginetai kai an erxetai kanenas patimenos... pou na erthei patimenos omos mesa stin athina??? pouthena!

me ton kathrepti den vlepeis perimetrika pisw sou (nekra simeia) to pio pithano loipon einai na skasei kapoios dipla sou /panw sou pou den ton eides apo kathrepti kathws ekeini tin wra ekane kai autos allagi lwridas.

epeita.... oi kathreptes oli tin wra spane... kai telos, enoxloun poli mesa stin kinisi.

telos den to pistebw oti xaneis perissotero xrono me to kefali apo oti me ton kathrepti...

giati...

girizontas to kefali den xreiazetai na kanei focus to mati se sigekrimeni apostasi / antikeimeno kai ola ta stoixeia ta diabazei iposinidita o egefalos (kathos to mati den estiazei ekei)

enw me tous kathreptes prepei na estiaseis mesa ston kathrepti kai na antiliftheis ti paizei pisw sou... ti einai kai pou einai kai me poso erxetai... kai meta pali na koitakseis mprosta sou kai na ksana estiaseis...

etsi opos kathesai twra... aplwse to xeri sou mprosta sou sto ipsos pou einai oi kathreptes sou, kai koita tis grammes tis palamis sou... kapaki, koitakse sto bathos mprosta ti grafei mia afisa...

tha antiliftheis to xrono pou xaneis...

auto ton xrono den ton xaneis me to girisma tou kefaliou ...

pistebw.... kai dexomai opoiadipote apopsi simfwnei apolitws me tin diki mou.

sas
30/04/2004, 16:18
Μια φορά πήρα ξένη μηχανή για ένα ΣΚ χωρίς καθρέπτες και ένιωθα ΧΑΑΑΑΛΙΑ τόσο στο ταξίδι όσο και μέσα στη πόλη.

Ειδικά στο ταξίδι υπήρχαν στιγμές που ήθελα να πάω χαλαρά στα στροφιλίκια να απολαύσω το τοπίο:eyepop: και δεν ήξερα αν μου ερχόνταν κανένας γρήγορος από πίσω:D . Ένιωθα φοβερή ανασφάλεια

monstermind
30/04/2004, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
:D

C. Ayto den einai epixyrima alla aplh logikh....... Ean oi kathreftes htan asymantoi, den tha ypirxan apo ton kataskeyasth epano sthn motosykleta sou.

:wave2:

skata logiki einai... i vasi tis pinakidas einai aparaititi???
giati tin bazei o kataskebastis...

kai epipleon, an o kataskabastis zouse sto kentro tis athinas tha sou elega egw an tha ebase kathreptes...

exeis dei patini me kathrepti????
i nomizeis oti oi mixanes kinountai pio grigora apo patini mesa sto kentro...???

bikersonly
30/04/2004, 16:28
Kαθρέφτες SUCKS!!!!!!!!! :yuck:

Ξηλώστε τους ρεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

1) Χωράς παντού χωρίς καθρέφτες!

2) Γυρνάς το κεφάλι σου πίσω σαν τον Rossi ένα πράμα και γουστάρεις!!

3) Σε προδιαθέτει για καγκουριές!

4) Δεν βλέπεις σπυράκια ή αν είσαι αξύριστος!

5) Ομορφαίνει το μοτόρι!!!

6) Αν πέσεις ΔΕΝ σπάνε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχουν!

7) Δεν χρειάζεται να δεις αν έρχεται κανείς από πίσω σου ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!!!!! (οι κουλοί ας πρόσεχαν) Βλέπε Julius)


Για αυτό ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!! :evil: :wave2:

almalibera
30/04/2004, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
skata logiki einai... i vasi tis pinakidas einai aparaititi???
giati tin bazei o kataskebastis...

kai epipleon, an o kataskabastis zouse sto kentro tis athinas tha sou elega egw an tha ebase kathreptes...

exeis dei patini me kathrepti????
i nomizeis oti oi mixanes kinountai pio grigora apo patini mesa sto kentro...???


Γιατι εσυ εχεις δει πολλα πατινια μεσα στους δρομους καθημερινα????

Μην συγκρινεις τωρα......

Todi
30/04/2004, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
koita na deis filarako.... ean sinexiseis na diafwneis mazi mou den prokeite na kanoume pote mia epoikodomitiki sizitisi...


sxetika....

eipa ATHINA.... eipa astiko kentro...
stin ethini kai sto eparxiako odiko diktio / telospantwn se poleis xwris toso poli kinisi nai... einai aparaititoi...

stin athina omos, pou tha kaneis allagi lwridas kai tha xreiastei na koitakseis pisw sou???

alla kai estw oti to kaneis...

me ton kathrepti tha deis eutheia pisws sou ti ginetai kai an erxetai kanenas patimenos... pou na erthei patimenos omos mesa stin athina??? pouthena!

me ton kathrepti den vlepeis perimetrika pisw sou (nekra simeia) to pio pithano loipon einai na skasei kapoios dipla sou /panw sou pou den ton eides apo kathrepti kathws ekeini tin wra ekane kai autos allagi lwridas.

epeita.... oi kathreptes oli tin wra spane... kai telos, enoxloun poli mesa stin kinisi.

telos den to pistebw oti xaneis perissotero xrono me to kefali apo oti me ton kathrepti...

giati...

girizontas to kefali den xreiazetai na kanei focus to mati se sigekrimeni apostasi / antikeimeno kai ola ta stoixeia ta diabazei iposinidita o egefalos (kathos to mati den estiazei ekei)

enw me tous kathreptes prepei na estiaseis mesa ston kathrepti kai na antiliftheis ti paizei pisw sou... ti einai kai pou einai kai me poso erxetai... kai meta pali na koitakseis mprosta sou kai na ksana estiaseis...

etsi opos kathesai twra... aplwse to xeri sou mprosta sou sto ipsos pou einai oi kathreptes sou, kai koita tis grammes tis palamis sou... kapaki, koitakse sto bathos mprosta ti grafei mia afisa...

tha antiliftheis to xrono pou xaneis...

auto ton xrono den ton xaneis me to girisma tou kefaliou ...

pistebw.... kai dexomai opoiadipote apopsi simfwnei apolitws me tin diki mou.



Η λογικη σου μου φαινεται εντελως παραλογη και αναποδη.
Δεν το λεω προσβλητικα απλως μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες καθοτι δεν πιανω τον τροπο που σκεφτεσαι ..
ισως γιατι με αυτα που λες μου καταριπτεις πραμματα που θεωρω δεδομενα.

Ειναι ηλιου φανεροτερο νομιζω το γεγονος πως ειναι πολυυυυ πιο γρηγορο και ευκολο να κοιταξεις τον καθρεφτη σου παρα να γυρισεις το κεφαλι σου..
Αλλωστε οδηγοντας ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο πρεπει να ξερουμε τι γινεται ΓΥΡΩ μας οχι μπροστα μας μονο.(?)
Ποσο μαλλον μεσα στην πολη που οχηματα υπαρχουν παντου σου ερχονται χωρις να το καταλαβεις, η ακοη δεν βοηθαει να εντοπισεις το επερχομενο οχημα καθοτι ειναι πολλα και διαρκως σταματας , ξεκινας στριβεις κανεις ρανεις.
Σε αντιθεση με την Εθνικη η τους ανοιχτους δρομους , οπου θεωρεις τους καθρεπτες απαραιτητους οπου η κινηση ειναι συνεχης, πιο αραιη και οντας γρηγορος (οτερος απο τα περισσοτερα αυτοκινητα επικεντρονεσαι μπροστα....

bikersonly
30/04/2004, 16:35
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ!!!!! ΑΛΟΓΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!!!!! ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΛΕΠΕΙΣ!! ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΛΕΜΕ ΡΕ!! :evil:

monstermind
30/04/2004, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ!!!!! ΑΛΟΓΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!!!!! ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΛΕΠΕΙΣ!! ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΛΕΜΕ ΡΕ!! :evil:

dwse mas kai emas na pioume re....




tod... eksigw tous logous pistebw arketa katatopistika....

kai den eimai o monos pou to leei...

stin ethniki an den exeis kathrepets, pws tha koitakseis pisw sou??? me to kefali sta 180+ ??? i tha kaneis allagi lwridas xwris na koitakseis??? ekei xreiazontai.

otan girnas to kefali, den koitas olo pisw... apla panw apo ton omo sou... sinepws to optiko sou pedio perilambanei kai ta mprosta kai ta pisw...

bikersonly
30/04/2004, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
stin ethniki an den exeis kathrepets, pws tha koitakseis pisw sou??? me to kefali sta 180+ ??? i tha kaneis allagi lwridas xwris na koitakseis??? ekei xreiazontai.


Είναι πολύ απλό!!! τι έχεις?
250άρι? δεξιά δεξιά!!!
400άρι?? Μεσαία λωρίδα!
600-750?? Αριστερή λωρίδα στην δεξιά πλευρά!
900+++ Αριστερή λωρίδα αριστερή μεριά! (εκεί στα χαλικάκια ντε) :evil:

Τι καθρέφτες και μαλακίες! ΠΑΣ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΣ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΟΣ!!! ΓΚΕ ΓΚΕ ?? :wacko: :smokin: :evil:

ΩΧΟΥΥΥΥ!!!!!! :lol:

NLS
30/04/2004, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
me ton kathrepti tha deis eutheia pisws sou ti ginetai kai an erxetai kanenas patimenos... pou na erthei patimenos omos mesa stin athina??? pouthena!

είσαι σίγουρος ότι μένεις στην Αθήνα;

Αθήνα Αττικής έτσι; Ελλάδα λέμε τώρα. (απλά για να ξέρω μήπως μιλάμε για κάτι άλλο)

Μήπως λέμε Athens, Ohio; Athens, Georgia;

monstermind
30/04/2004, 16:51
exw tin entipwsi oti kapoios edw mesa me doulebei.....:p

auta pathaineis otan mplekeis me xiots omos

bikersonly
30/04/2004, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
exw tin entipwsi oti kapoios edw mesa me doulebei.....:p

auta pathaineis otan mplekeis me xiots omos

Εγώ πάντως μάγκα μου ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ! :evil:

bikersonly
30/04/2004, 16:54
Αλλά πλακα στην πλάκα χρειάζονται!
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
τα μικρότερα κυβικά! :lol:

sniper
30/04/2004, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Εγώ πάντως μάγκα μου ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ! :evil:

πότε θα το πεί, πότε θα το πεί............ :rotflmao: :rotflmao: :lol:

bikersonly
30/04/2004, 16:57
Ούτε πινακίδα!!! :evil:

Μάνι μάνι κέρδισα 5 άλογα!! :wacko: Αν το έπλαινα κι όλας θα τα κανα 7 τα άλογα από το χώμα!χαχα! :lol:

Todi
30/04/2004, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Ούτε πινακίδα!!! :evil:

Μάνι μάνι κέρδισα 5 άλογα!! :wacko: Αν το έπλαινα κι όλας θα τα κανα 7 τα άλογα από το χώμα!χαχα! :lol:


Aν παρεις και καλο σανο και βγαλεις και το υποπλαισιο θα τα κανεις 10 και μετα ποιος σε πιανει
να τα νανουριζεις και να τα αγαπας και μπορει να ερθουν και κανα δυο ακομα..
..
:D :hypnotize :alien:

Ρε σοβαρα τωρα , συζηταμε για την χρηστικοτητα των καθρεπτων ειμαστε σοβαροι?


Μιχαλη εβγαλε ενα νεο σανο η Pedigry pal για μεγαλα Αλογα..αχαχαχαχα
:beer: δε φταιω εγω αυτος ειναι γληγορος

bikersonly
30/04/2004, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TODi999R

Μιχαλη εβγαλε ενα νεο σανο η Pedigry pal για μεγαλα Αλογα..αχαχαχαχα
:beer: δε φταιω εγω αυτος ειναι γληγορος

Ρε Θόδωρα αυτά τα λένε νωρίτερα ρε φίλε!!

Δεν μου λες αυτό το νέο σανό συνεργάζεται με το Power Commander??? Μην έχω πρόβλημα! Ή θα πρέπει να αλλάξω πάλι χαρτογράφηση! :wacko: :sick: :lol:

Todi
30/04/2004, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Ρε Θόδωρα αυτά τα λένε νωρίτερα ρε φίλε!!

Δεν μου λες αυτό το νέο σανό συνεργάζεται με το Power Commander??? Μην έχω πρόβλημα! Ή θα πρέπει να αλλάξω πάλι χαρτογράφηση! :wacko: :sick: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:


να ρωτησεις τον κτηνιατρο... αχαχαχαχαχαχα
οταν πας για τα εμβολια.:beer:

sas
30/04/2004, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Εγώ πάντως μάγκα μου ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ! :evil:

Ε και βέβαια δε σου χρειάζονται
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
αφού είναι όλοι μπροστά σου:lol: :lol:

bikersonly
30/04/2004, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TODi999R
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:


να ρωτησεις τον κτηνιατρο... αχαχαχαχαχαχα
οταν πας για τα εμβολια.:beer:

Εμβόλια????? :confused: Τι εμβόλια! Και στα πόσα χιλιόμετρα! :uplate:

Ε ρε τι πάθαμε!!! :wacko:

και όλα αυτά επειδή έβγαλα καθρέφτες και πινακίδα?? :look:

Α δεν βγαίνω ρε συ!Θα χρεωκοπήσω έτσι! :hypnotize

Πάω να τα ξαναβάλω πάνω! :rotflmao: :lol:

sas
30/04/2004, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
θα πρέπει να αλλάξω πάλι χαρτογράφηση! :wacko: :sick: :lol: [/B]

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατί άκουσα ότι τελευταία εντοπίσαν και νέες ξέρες:eek: ....κρίμα θα είναι να πέσεις πάνω τους:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

bikersonly
30/04/2004, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατί άκουσα ότι τελευταία εντοπίσαν και νέες ξέρες:eek: ....κρίμα θα είναι να πέσεις πάνω τους:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Καλώς τα Africa τα δυό!(twin)

Η μοτο που είναι 750 cc και έχει 50 άλογα και τελική 160χλμ και είναι 585 κιλά στεγνή και 1,250 κιλά γεμάτη! :rotflmao: :lol:

Με τα αυτοκόλλητα Greece και τα άλλα από το αεροδρόμιο και καλά GB,IT,FR κτλ κτλ :lol: :lol:

Τώρα τι να πρωτοπω για το παρτάλι σου? Καλύτερα να πέσω σε ξέρα πάνω παρά να πηγαίνω πιο αργά και από το ΚΤΕΛ!!χαχα!! :lol: :rotflmao:

sas
30/04/2004, 17:35
Ρε μιχάλη σε όλα έξω έπεσες.:nono:

Τι λες τώρα για τα ΚΤΕΛ ρεεε. Θυμάμαι μια φορά που είχα περάσει ένα. :uplate:

Είμαι και μ@λ@κ@ς.Τι λεώ????:confused:
Δεν χρείαζεσαι καθρέφτες μιχάλη..το ματαξανασκέφτηκα:winka:
Έχουν τα κότερα καθρέφτες???:rotflmao:
Άντε βάλε κανά πανί.

Μιχάλη πάρε καμιά μούδα γιατί σήκωσε αέρα και ορτσάρισε:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
30/04/2004, 19:39
τωρα πρεπει να παρω το καμτσι του παπου μου πουτ ειχε στο καρο να μαστιγωσω τον μηχαλη κατα προτον και σε λιγο ερχομε.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
και δευτερον. ( μαθημα... περιφεριακη οραση).
ολοι μηνατε μεταξεταστεοι...
ΡΕ!!!! τι ειπαμε γαμοτο.....πρεπει να εξασκισουμε την περιφεριακη μας οραση γιατι..... μπλα μπλα μπλα μπλα ...μπλα μπλα μπλα μπλα......μπλα μπλα μπλα μπλα..... αδικα μαλιαζε η γλωσα μου????? εγω γιατι δεν γυρναω το κεφαλι ουτε για να κυταξω τους καθρευτες αλλα τους βλεπω? ειπαμε τα ματια βλεπουν 180 μηρες. βαζοντας και τους καθρευτες στο οπτικο μας πεδιο και με την περιφεριακη οραση ανεπτηγμενη ο χρονος για να ελενξουμε με τους καθρεπτες τον χορο πισο μας ειναι κλασματα του δευτερολεπτου. μονη προηποθεση για να μην γινη αυτο σε εναν που εχει ανεπτηγμενη την περιφεριακη οραση ειναι να εχει βαλει παροπιδες σαν τα αλογα. καποιος που θεωρη οτι ειναι οι καθρεπτες αχρηστοι μεσα στην πολη ειναι γιατι δεν μπορει να δη περιφεριακα αλλα μεσα απο << τουνελ>> με αποτελεσμα να πρεπει να γυρναει το κεφαλι του. εφοσον τα ματια μας βλεπουν 180 μιρες, και εχουμε το κερδος απο το οπτικο πεδιο που μας προσφερουν οι καθρεπτες, αμα προσθεσετε ολλο αυτο το οπτικο πεδιο που εχουμε στην διαθεση μας ειναι σαν να εχουμε ματια και στον κολο μας. αν δεν σας φτανει τοτε να πατε να βαλετε ματια απο εντομο στην θεση των αυτιων σας. και μην ακουω μαλακιες, οι καθρευτες ειναι τα ματια μας για πισω. ο χρονος αντιδρασης του ματιου απο την στιγμη που θα φυγη απο μπροστα να δη τον καθρευτη και ξανα μπροστα ειναι απιροελαχιστα μικρος, ο χρονος να γυρισης το κεφαλι σου να κηταξης πισο και ξανα μπροστα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. δητε στον τελευταιο αγωνα των 250. ο μπροστα γυρισε το κεφαλι του να δη που ειναι ο πισο, και εχασε τοσο χρονο να αντιδρασει που τον περασε ο αλλος αν ειχε καθρεπτες θα τον ειχε δη και θα ειχε αντιδρασει. βεβαια στους αγωνες απαγωρευωνται οι καθρεπτες για λογους ασφαλειας. εκτως αν βγαζετε και εσεις τους καθρεπτες για να κανετε αγωνες μεσα στην πολη. ε... τοτε εισαστε αξιοι της τυχης σας.... γιωργος

Θάνος
30/04/2004, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
enw me tous kathreptes prepei na estiaseis mesa ston kathrepti kai na antiliftheis ti paizei pisw sou... ti einai kai pou einai kai me poso erxetai... kai meta pali na koitakseis mprosta sou kai na ksana estiaseis...

Δεν χρειάζεται να εστιάσεις.

Είναι πολύ απλό!

Γυρίζεις τα μάτια και "φωτογραφίζεις" το είδωλο του καθρέφτη. Ατάκα γυρίζεις τα μάτια σου πάλι μπροστά και ταυτόχρονα επεξεργάζεσαι την εικόνα του καθρέφτη στο background...:hypnotize

Χρησιμοποιείς τα δεδομένα αυτά για να σχηματίσεις συνολική εικόνα του γύρω χώρου...

Ανάλογα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις και ο χρόνος απόκρισης... :hypnotize :hypnotize

οκ σταματάω...:uplate: :blush:

Ora_Nihil
30/04/2004, 22:54
Σου χαλάνε οι καθρέπτες τη μόστρα του εργαλίου;

Έχεις βαρεθεί να γυρνάς το κεφάλι;

Θές να είσαι πρωτοπόρος και παράλληλα να τραβάς τα βλέμματα στο δρόμο (βλέμματα ζήλιας απο τους άντρες και θαυμασμού απο γυναίκες)

Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; Όταν υπάρχει

Το Καθρεπτόκρανο

Καλέστε ΤΗΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ στο 090 808 808 808

(Τα 5 δευτερόλεπτα κοστίζουν 50 ευρώλεπτα)


1703

milaber
01/05/2004, 02:28
Εμένα μου έιχε ξεβιδωθεί στις αρχές ο αριστερός...
Ήμουνα σαν μαλάκας στον δρόμο!
Ήμουν καταρχήν μέσα στην ανασφάλεια γιατί δεν ήξερα που να πάω.

Τώρα από την άλλη βλέπω πάρα πολλά μηχανάκια με βγαλμένο τον έναν από τους δύο (συνήθως αριστερό) ή και χωρίς κανέναν.

Μάλλον είναι ζήτημα συνήθειας (αλλά και κατά τη γνώμη μου μεγάλου ρίσκου).

xifias
01/05/2004, 17:07
O καθρεπτης υπιτιθεται οτι μας δινει τη δυνατοτητα νε ελεγξουμε την πισω περιοχη.Υπαρχουμ ομως και οι λεγομενες νεκρες γωνιες που νομιζω οτι ειναι και οι κρισιμοτερες

Και οι περισσοτεροι καθρεπτες δεν καλυπτουν αυτην την περιοχη.

Πειτε μου ποσοι απο εσας δεν γυρισατε το κεφαλι πισω κατα τυχη και αντιληφθηκατε ενα αυτοκινητο να σας προσπερνα μισο μετρο πλαγια στο υψος της πισω ροδας.

Ολοι οι καθρεπτεσ επισης αδυνατουν απο κατασκευης να αποδοσουν την εικονα που εχει συνηθισει να βλεπει το γυμνο ματι.Την ακριβη εικονα{βαθος πεδιου, αναλογια μεγεθων , χρωματων κλπ ] την εχεις μονο αν γυρισεις και κοιταξεις πισω.

Ο καθρεπτης λοιπον μας βοηθα να δουμε
1. το ακριβως πισω μας οχημα
2..το πλαγια πισω μας οχημα αν μας ακολουθει κλειστα
3.Το πλαγια πισω μας οχημα μετα τα 3-4 μετρα αν μας ακολουθει ανοιχτα.
Βλεπυμε λοιπον οτι στα πιο επικινδυνα πρισπερασματα ο καθρεπτης ειναι ανεπαρκης.Γιατι ουσιαστικα δεν εχει νοημα να ελεγξεις το αυτοκινητο που ερχεται αρκετα μετρα πισω σου οταν θα βγεις να προσπερασεις η να σφηναρεις.

Η ανεπαρκεια του καθρεπτη μπορει να καλυφθει μονο με το αστραπιαιο πισωπλατο κοιταγμα.Εννοω το ενστικτωδες τιναγμα του κεφαλιου πισω και κοιταγμα ΚΟΝΤΑ,

Με τον τροπο αυτο δεν προλαβαινουμε να δουμε την ακριβη εικονα, απλα τσεκαρουμε για καπιον επικινδυνο ογκο στα επομενα πισω μασ 2-3 μετρα.Δηλαδη στην πιο επικινδυνη περιπτωση.

ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84

Θάνος
01/05/2004, 17:28
Ανάλογα με την περίσταση θα κοιτάξεις και πίσω. Θα έβγαζες όμως τους καθρέφτες;

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/05/2004, 18:27
ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84

οπως γραφεις...... ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84
μετα απο 20 χρονια εξελιχθηκαν και οι καθρεφτες και βρεθηκε η σωστη θεση του και γενικα αλαξαν πολλα. αν παρεις μια μοτο του 80 η ενα αυτοκηνητο του 80 θα δης το τι ενωω. οι τοτε καθρεπτες ηταν σαν να εβλεπες μεσα απο σωληνα. τωρα ειναι πομπε και εχουν μεγαλιτερο οπτικο πεδιο. βεβαια δεν διχνουν την σωστη αποσταση αλλα αν εξικηοθης μαζι τους καταλαβενης την αποσταση στον ποντο. εγω με το φορτιγο οταν κανω μανουβρες να το βαλω καπου που ειναι στενα με την οπισθεν εχω μαθη και καταλαβενω την αποσταση που εχει η καροτσα απο το εμποδιο πισο και δεν εχω προβλημα

Electra
01/05/2004, 20:18
Εντός εκτός και επι τα αυτά!!!!
Με λίγα λόγια ΠΑΝΤΟΥ.
Σα το κράνος ρε παιδί μου ένα πράγμα...!!!!!!

Και μήν ακούω μαλακίες του τύπου: "Δε πάνε οι καθρέφτες σε αυτό το μηχάνημα, είναι πολύ άγριο κλπ"

monstermind
01/05/2004, 23:34
isws apla i elleipsi kathreptwn se anagazei na eisai pio kinitikos, kai kata sinepeia pio prosektikos...

se mena etsi doulebei pantws....

panta milaw gia mesa stin poli...

xifias
02/05/2004, 01:46
Kαλα ρε γιαγια αρκουδα μας δουλευεις?

Εχω καταλυτικο κουτι του 2000 με καθρεπτες που κανουν το ειδωλο μικροτερο για να μπορεις να εχεις μεγαλυτερο οπτικο πεδιο και παλι οι νεκρες γωνιες υπαρχουν.

Εννοειτε οτι σε ολες τισ μηχανες οι καθρεπτες εχουν νεκρες γωνιες.Η χρονολογια του μοντελου δεν εχει καμια σχεση.

εκτος κι αν εχεις ρυθμισει τους καθρεπτεσ ΕΙΔΙΚΑ για αυτη την κρισιμη περιοχη-κατι που κανεις δεν κανει.

Δεν ειπα οτι οι καθρεπτες ειναι αχρηστοι.Για να προσπερασεις ομως μεσα στην κινηση χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να τσεκαρεις με ενστικτωδες τιναγμα του κεφαλιου την τυφλη περιοχη 2-3 μετρα πισω σου.

ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

Στο δευτερο παγκοσμιο πολεμο οι αγγλοι πιλοτοι που κι αυτοι χρησιμοποιουσαν καθρεπτες ειχαν αναπτυξει την ιδια τεχνικη που καθιερωθηκε σαν THE MESSERSCMIDT TWITCH

γιατι για τιυς αγγλους πιλοτους δεν υπηρχε πιο θανασιμος κινδυνος απο το να εχεις πισω σου ενα μεσσερσμιτ που δεν ειδες στους καθρεπτεσ σου

Θάνος
02/05/2004, 02:23
Δεν υπάρχει κανόνας για το αν θα γυρίσεις ή όχι και το κεφάλι... άλλοτε το κάνεις και άλλοτε όχι και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες που σε γενικές γραμμές νομίζω τους αισθάνεσαι και δεν μπορείς να τους περιγράψεις.

Υπάρχουν φορές που η θέση σου στο δρόμο και η εικόνα που έχεις για το γύρω χώρο σου αφήνει αμφιβολίες για τις νεκρές γωνίες του καθρέφτη σου και άλλες που είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να τις ελέγξεις γυρίζοντας και το κεφάλι.

Με λίγα λόγια καλά το ονόμασε η Γιαγιά περιφερειακή όραση, νομίζω ότι αυτό με καλύπτει.

Όπως όμως και να'χει, το κεφάλι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους καθρέφτες που έχουν και θα έχουν το πρώτο λόγο και αυτό νομίζω ήταν αρχικά το θέμα του post και όχι αν θα γυρίσεις ή όχι και το κεφάλι.

Electra
02/05/2004, 04:07
...αφού κοιτάμε το καθρέφτη, αμέσως μετά τσεκάρουμε μια τελευταία φορά και με το κεφάλι. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και αυτό μαθαίνουν και στη σχολή οδήγησης απ' ότι ξέρω...:eyepop:

(Εγώ πάλι λέω να αρχίσουμε να αναπτύσσουμε και καμιά άλλη αίσθηση, να δούμε και μια 3η διάσταση και να μή χρειαζόμαστε και καθρέφτες...):beer: :beer: :beer:

IMPETUOUS
02/05/2004, 10:43
Για οσους δεν χρειαζονται τους καθρεπτες τους στις ΜΟΤΟ:Την επομενη φορα που καποιος οδηγος αυτοκινητου σας ¨κλεισει¨ τον δρομο και θεσει εσας και την ΜΟΤΟ σας σε κινδυνο και τον σταματησετε λιγο πιο κατω και του ζητησετε τον λογο και σας απαντησει "Παληκαρι μου δεν σε ειδα απο τους καθρεπτες μου" τοτε εσεις μην θυμωσετε, απλα σφιχτε του το χερι και συγχαρειτε τον γιατι και εσεις κανετε ακριβως το ιδιο και το υποστηριζετε ως σωστο.Οι καθρεπτες αφαιρουνται μονο σε πιστα για τους λογους που αναφεραν παραπανω τα αλλα παιδια,στο δημοσιο δρομο οχι και παρακαλω πολυ οσοι δεν εχουν καθρεπτες να φροντισουν απο βδομαδα να τους τοποθετησουν μη σκοτωθουμε και μεταξυ μας ρε μαγκες εχουμε που εχουμε τοσους μ@λ@κες να προσεχουμε στο δρομο,μην εχουμε και εμας τους ιδιους!

xifias
02/05/2004, 12:43
προσωπικα δεν μπορω να οδηγησω χωρις καθρεπτη, αισθανομαι πολυ αβολα

Απλα ηθελα να τονισω οτι δεν πρεπει να βασιζομασατε αποκλειστικα και μονο στους καθρεπτες

Πιστευω οτι μερικοι δημιουργουν ενα συναισθημα ασφαλειας κοιταζοντας τους καθρεπτες .Και καποια στιγμη θα αλλαξουν πορεια με τη σιγουρια οτι εχουν την πληρη εικονα πισω τους.

Το εχω δει να συμβαινει αρκετες φορες οταν οδηγω στην πολη και ο μοτυσυκλετιστης σωθηκε απ το φρεναρισμα του αυτοκινητου

NLS
02/05/2004, 22:09
βλακεία να μην υπάρχουν καθρέφτες, δεν νομίζω πάντως ότι χρειάζεται ΚΑΝ ανάλυση

έχει νεκρές περιοχές; οκ έχει - χωρίς δηλαδή; τι κάνει; είναι ΟΛΟ νεκρή περιοχή

και δεν κατάλαβα - αν έχεις καθρέφτες απαγορεύεται να δεις πίσω; απλά είναι κάτι ΕΠΙΠΛΕΟΝ - ΕΠΙΠΛΕΟΝ you know?

όσο για το τίναγμα πίσω που ΟΛΟ και διαβάζω... να πω ότι κύριοι Ρόσι και Μπιάτζι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ supersport μηχανές που με το (γελοίο κατ'εμέ στην πόλη αλλά άλλο θέμα αυτό) μόνιμο σκύψιμο είναι εύκολο να γίνει (έστω και κάτω από την μασχάλη) - αυτοί που οδηγούν ΟΡΘΙΑ πρέπει να κάνουν πολύ μεγαλύτερη και πολύ πιο αργή κίνηση για να γυρίσουν και οποσδήποτε δεν μιλάμε για πάνω από 80 μοίρες συν όσο στρίβουν τα μάτια...

οι καθρέφτες είναι εκεί ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και χαιρετίζω τη νέα μόδα στα supersport που είναι καρθέφτης και φλας μαζί (οπότε άντε βγάλε τα μεγάλε)

DEMINIO
02/05/2004, 22:34
και χαιρετίζω τη νέα μόδα στα supersport που είναι καρθέφτης και φλας μαζί (οπότε άντε βγάλε τα μεγάλε)

Χαιρετίζω ΚΑΙ εγώ αυτή τη μόδα...






γλυτώνεις ξεβίδωμα (2 σε 1 ένα πράγμα..:look: ) :lol: :lol: :wave2:

NLS
03/05/2004, 09:27
το ήξερα ότι κάποιος θα το πει αυτό

εγώ λέω να ξεβιδώσεις και το τιμόνι και να βάλεις ποντεσιόμετρο όπως λέει και η γιαγιά αρκούδα

DUKASII
03/05/2004, 10:27
NA ODHGAEI O KATHENAS OPOS TON BOLEYEI KALYTERA KAI NA AFHSETE TA POLLA POLLA!

afrotwin
03/05/2004, 10:35
ti lete re ego xoris ka8reptes den mporo
exo vali teseris ke se olous ka8reptizome ego na kitazome na pa8eno plaka me tin omorfia mou goustaro na me kitazo sinexia na me 8avmazo ke tora skeftome na valo ke enan pano sto ntepozito na exo kaliteri apopsi
ke min akouo odigisi xoris ka8reptes giati den ginonte afta ta pramata alios 8a prepi na stamatao stis vitrines na 8avmazome ine sosta pramata afta?
ti lete re exete trela8i?
:lol: :lol: :lol:

monstermind
03/05/2004, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS

...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ supersport μηχανές που με το (γελοίο κατ'εμέ στην πόλη αλλά άλλο θέμα αυτό)

milaei autos pou thelei na parei gs1200 ???

se pliroforw oti ta messaia sport mixanakia kinountai para poli kala mesa stin poli opos ola ta messaia mixanakia genika...

oso gia to epipleon... einai epipleon 70euro kai exoun tin tasi na spane...

an kai edw pou ta leme o (spasmenos) kathreptis mou eswse ton anemothoraka dld 190euro, kai to moutro 600euro (sinolika dld 12 kathreptes) ...

haha.....

pantws exw vgalei kai ta flash... pou kai afta spasan...

alla tha parw new -kollita sto skafos-

tou testin .... eimai modatos supersportakias...

gia na teleiwnoume... den eida kanenan na erxetai se antiparathesi me to gegonos oti i elleipsi kathreptvn se anagazei na eisai pio kinitikos kai prosektikos... opote lew na sinexizw na pistebw oti isxiei....


kai telospantwn kinise kai poli -ma poli- pio grigora.

NLS
03/05/2004, 10:48
θες να πεις ότι τα παπιά που 90% είναι χωρίς καθρέφτες (και είναι το 60% των 2τρόχων που κυκλοφορούν) είναι με αυξημένη προσοχή;

ναι οκ :)

τρύχες - εγώ το αντιπαρατίθεμαι ευθαίως και μάλιστα στα παπιά θα βρεις και τον κλανιάρη που συνειδητοποιεί ότι είναι ΑΡΓΟΣ και άρα ε πρέπει να γυρνάει κάθε τόσο να βλέπει - ενώ στην κενωνία των "γαμάτων σπορτάδων" αντιθέτως βλέπεις περισσότερο (είδαμε και παράδειγμα εδώ μέσα - μόνος του το είπε) ότι δεν καταδέχονται τέτοιες "μαλακιούλες" μωρέ... τι να δεις πίσω... αφού κάνεις το γκάζι και πραφ έφυγες... εσύ οκ δεν θα σκοτωθείς... ο άλλος που έπεσε στα φρένα από πίσω δεν πειράζει... μαλάκας θα ήταν... εξάλλου με το πραφ ούτε θα σε προλάβει να σε πλακώσει ούτε θα τον ακούσεις να σε στολίζει... και άμα σε πετύχει εξάλλου δεν μπορεί... άμα έχεις 120+ άλογα δέρνεις και καλά... θα τον πατήσεις

afrotwin
03/05/2004, 11:05
kala den exete di karampola mesa stin kinisi me tris mixanes se fasi sfinas
giati mprosta apo tous tris pigene ena tipos pou den ixe ka8reptes na kitaksi piso an erxete kanis ke alazi lourida ke mpeni aera stin sfinoidi lourida opou erxontousan i ali tris ke o protos apo to grup ton trion frenari apotoma giati tou mpike ksafnika mprosta o paparofski xoris ka8reptes ke pesane apo piso tou ke oi ali dio ke tralala

gelagane oloi mesa sta koutia tous

lipon opou vlepete mixani xoris ka8reptes 8a ton stamatate ke 8a tou vidonete ka8reptes me to zori
:lol: :lol: :lol:

monstermind
03/05/2004, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
θες να πεις ότι τα παπιά που 90% είναι χωρίς καθρέφτες (και είναι το 60% των 2τρόχων που κυκλοφορούν) είναι με αυξημένη προσοχή;

ναι οκ :)

τρύχες - εγώ το αντιπαρατίθεμαι ευθαίως και μάλιστα στα παπιά θα βρεις και τον κλανιάρη που συνειδητοποιεί ότι είναι ΑΡΓΟΣ και άρα ε πρέπει να γυρνάει κάθε τόσο να βλέπει - ενώ στην κενωνία των "γαμάτων σπορτάδων" αντιθέτως βλέπεις περισσότερο (είδαμε και παράδειγμα εδώ μέσα - μόνος του το είπε) ότι δεν καταδέχονται τέτοιες "μαλακιούλες" μωρέ... τι να δεις πίσω... αφού κάνεις το γκάζι και πραφ έφυγες... εσύ οκ δεν θα σκοτωθείς... ο άλλος που έπεσε στα φρένα από πίσω δεν πειράζει... μαλάκας θα ήταν... εξάλλου με το πραφ ούτε θα σε προλάβει να σε πλακώσει ούτε θα τον ακούσεις να σε στολίζει... και άμα σε πετύχει εξάλλου δεν μπορεί... άμα έχεις 120+ άλογα δέρνεις και καλά... θα τον πατήσεις


ti sxesi exoun ta papakia twra....

kai to praf... ti exei na kanei me ton pisw???

ama gazwsw egw dld... esi pou eisai pisw mou... apo ti tha kindinepseis gia na me stoliseis???

poios eipe allwste oti kinitikotita simainei kai taxitita???

eilikrina... den katalaba ta epixeirimata sou...

monstermind
03/05/2004, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kala den exete di karampola mesa stin kinisi me tris mixanes se fasi sfinas
giati mprosta apo tous tris pigene ena tipos pou den ixe ka8reptes na kitaksi piso an erxete kanis ke alazi lourida ke mpeni aera stin sfinoidi lourida opou erxontousan i ali tris ke o protos apo to grup ton trion frenari apotoma giati tou mpike ksafnika mprosta o paparofski xoris ka8reptes ke pesane apo piso tou ke oi ali dio ke tralala

gelagane oloi mesa sta koutia tous

lipon opou vlepete mixani xoris ka8reptes 8a ton stamatate ke 8a tou vidonete ka8reptes me to zori
:lol: :lol: :lol:

den ftaine oi kathreptes... me tin idia logiki... to idio peristatiko tha ginotan mono apo aftokinita pou den exoun kathreptes... apo kanena dld...

NLS
03/05/2004, 11:11
ότι θα κάνεις πραφ να φύγεις μόλις κόψεις μπροστά μου, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν θα προλάβω να τα κλάσω ΕΠΕΙΔΗ βγήκες μπροστά μου και δεν κοίταξες...

τώρα το κατάλαβες;

εντωμεταξύ, αυτό που λέω ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ τουλάχιστον μια φορά, οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να το παρασυζητάω... είναι γνωστό θέμα... απλά κάποιοι δεν θέλετε να το δεχτείτε

monstermind
03/05/2004, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
ότι θα κάνεις πραφ να φύγεις μόλις κόψεις μπροστά μου, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν θα προλάβω να τα κλάσω ΕΠΕΙΔΗ βγήκες μπροστά μου και δεν κοίταξες...

τώρα το κατάλαβες;

εντωμεταξύ, αυτό που λέω ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ τουλάχιστον μια φορά, οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να το παρασυζητάω... είναι γνωστό θέμα... απλά κάποιοι δεν θέλετε να το δεχτείτε

re tha me trelanete?

ti sxesi exoun ola auta me tous kathreptes? malakes pou kanoun sfines me kathtreptes den eiparxoun dld???

malakes pou parolo pou se vlepoun apo toys kathreptes tous mpainoun mprosta sou den eiparxoun???

isws ola na einai thema empeirias apla...

egw trakara epeidi koitaga paratetamena ton kathrepti mou... tin wra pou allaza lwrida, min tixon kai kapoios "grigoros" -kathoti pigaina arketa arga- apofasisei na gazwsei.... an ontos erxotan kapoios pao pisw mou -toso malkas- tha to glitwna to trakarisma me afton, alla -to logiko- den mou eirthe apo pisw alla apo mprosta kai fisika den to glitwsa...

twra fisika tha peis amesws -e eisai mlkas- opos allwste oloi lene otan kapoios trakarei les kai den simbainei ston kathena mas...

alla telospantwn den prospathw na pw, oute na pisw kanenan na balei / na min balei kathreptes, apla na diapistwsw an ontos eiparxoun kai alloi pou niwthoun oti odigoun kalitera xwris kathreptes.

ok?

NLS
03/05/2004, 11:29
δεν έχω προσέξει να μην βλέπω μπροστά μου την ίδια ώρα που βλέπω τον καθρέφτη... το ένα δεν εμποδίζει το άλλο... αντιθέτως άμα γυρίσεις πίσω εννοείται δεν βλέπεις μπροστά

τον μαλάκα δεν τον αποφεύγεις - αν είναι να την κάνει θα την κάνει... αυτόν όμως που θα σε έβλεπε αλλά δεν σε είδε επειδή δεν είχε εύκολο τρόπο να το κάνει, θα τον γλυτώσεις

συνήθως αυτός που δεν έχει καθρέφτη ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ... το "γυρνάω στιγμιαία πίσω" το ακούω βερεσέ, γιατί και να το κάνεις, δεν θα το κάνεις με τίποτα ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ρυθμό από ότι να βλέπεις πίσω αν είχες καθρέφτη (αν ήταν έτσι θα έκανες σαν νευρόσπαστο μπρος πίσω ανά λίγα δεύτερα)

monstermind
03/05/2004, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
δεν έχω προσέξει να μην βλέπω μπροστά μου την ίδια ώρα που βλέπω τον καθρέφτη... το ένα δεν εμποδίζει το άλλο... αντιθέτως άμα γυρίσεις πίσω εννοείται δεν βλέπεις μπροστά

τον μαλάκα δεν τον αποφεύγεις - αν είναι να την κάνει θα την κάνει... αυτόν όμως που θα σε έβλεπε αλλά δεν σε είδε επειδή δεν είχε εύκολο τρόπο να το κάνει, θα τον γλυτώσεις

συνήθως αυτός που δεν έχει καθρέφτη ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ... το "γυρνάω στιγμιαία πίσω" το ακούω βερεσέ, γιατί και να το κάνεις, δεν θα το κάνεις με τίποτα ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ρυθμό από ότι να βλέπεις πίσω αν είχες καθρέφτη (αν ήταν έτσι θα έκανες σαν νευρόσπαστο μπρος πίσω ανά λίγα δεύτερα)

maurontimeno tipa, se ipofotismeno simeio, 12.00 to vradi, me prasino to diko sou fanari, den ton vlepeis an den exeis 100% tis prosoxis sou mprosta...

autos pou den exei kathrepti, den koitaei otan pigainei san kota... epeidi varietai...

otan kinitai grigora koitaei... sou fenetai paralogo?

NLS
03/05/2004, 11:47
ναι

γιατί όταν πηγαίνει σαν κότα τον χρειάζεται περισσότερο τον καθρέφτη

το ότι πας εκείνη την ώρα με 30 δεν σημαίνει ότι ο άλλος από πίσω (με 230) θα σε χτυπήσει λιγότερο

αντιθέτως θα σε χτυπήσει πιο πιθανά και θα σε χτυπήσει και με 200

τώρα αν εσύ το θεωρείς οκ - οκ και από μένα, μόνο μην κυκλοφορούμε στους ίδιους δρόμους :D

DUKASII
03/05/2004, 11:54
OTAN KAPOIOS TREXEI KAI TRAKAREI ME KAPOION MPROSTA TOY...
FTEEI O MPROSTA POY DEN EXEI KATHREPTES;

NLS
03/05/2004, 12:03
όχι βέβαια

αλλά αν όταν ο άλλος σε κάνει ΠΛΑΤΣ κάτσεις να βρεις αν έφταιγε... έχασες

το θέμα είναι να ΜΗ σε κάνει

afrotwin
03/05/2004, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
OTAN KAPOIOS TREXEI KAI TRAKAREI ME KAPOION MPROSTA TOY...
FTEEI O MPROSTA POY DEN EXEI KATHREPTES;

oxi o8eos ftei
pou opos lene tis protes 5 meres pou ixe ftiaksi ton kosmo den tou arese ke ton katestrepse
ke to sfalma tou ine edo ke edo fteei to oti ton ksanaftiakse
an ton afine katestrameno den 8a sizitagame gia tous ka8reptes

aporo me tin vlakia merikon pou pistevoun oti to na exis perisoteri orasi meso ton ka8repton ine mionektima
mexri pou ftani i malakia tou an8ropou arage?
:lol: :lol: :lol:
agnoste e malakie tou an8ropou
:lol: :lol: :lol:

DUKASII
03/05/2004, 12:22
OI KATHREPTES...EINAI APARAITHTOI !!


KAI TA PROFYLAKTIKA EPISHS...ASXETO AN DE XROISIMOIPOIOYN OI PERISSOTEROI!:beer:

afrotwin
03/05/2004, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
OI KATHREPTES...EINAI APARAITHTOI !!


KAI TA PROFYLAKTIKA EPISHS...ASXETO AN DE XROISIMOIPOIOYN OI PERISSOTEROI!:beer:

ipenisese enan ipenigmo i mou fenete?

:lol: :lol: :lol:

Capo_Di_Capi
03/05/2004, 13:19
Εγώ πάλι λέω να πιάσουμε του αριθμούς και να κάνουμε μερικές πράξεις.
με 50 χλμ./ω. καλύπτεις σχεδόν 14 μ./sec. και έστω ότι είσαι σε αρκετά καλή κατάσταση ώστε να μην σου χρειάζεται παραπάνω από 1/2 sec για να γυρίσεις το κεφάλι σου πίσω και να δεις τι υπάρχει "κάπου εκεί". Χάσαμε 7 μέτρα ήδη.

Αφού γυρίζεις εμπρός το κεφάλι σου θέλεις άλλα 2 sec για να αντηλιφθείς τις αλλαγές που έχουν γίνει μπροστά σου και να αντιδράσεις καταλλήλως. Αλλά επειδή είπαμε είσαι αρχηγός και μάγκας κατεβάζουμε και αυτόν τον χρόνο στο 1,5 sec. Άλλα 21 μέτρα χαμένα.

Αν λοιπόν είσαι καλός και γρήγορος από την στιγμή που θα σκεφτείς να κοιτάξεις πίσω σου μέχρι την στιγμή που θα αρχίσεις να φρενάρεις γιατί κάποιο λαμόγιο πετάχτηκε μπροστά σου τη στιγμή που εσύ γύριζες κεφάλι έχεις "χάσει" περίπου 30 μέτρα απόσταση. Δηλάδή όση απόσταση χρειάζεσαι για να ακινητοποιήσεις πλήρως την μοτοσυκλέτα σου, πάντα με ταχύτητα 50 χαω.

Αντιθέτως με το κοίταγμα στον καθρέφτη "χάνεις" κάποια millisec ενώ η περιφεριακή σου όραση σε κρατάει ενήμερο για το τι γίνετε μπροστά και στο πλάι σου. Άρα μάλλον είναι πιο πρακτικό το να χρησιμοποιείς τον καθρέφτη.

Όσον αφορά τώρα τις νεκρές γωνίες υπονοείς ότι το γύρισμα του κεφαλιού δεν αφήνει νεκρά σημεία?

Μετακινώντας τα μάτια σου μόνο προς τον καθρέφτη, με την περιφεριακή σου όραση και έχοντας υπόψιν σου την σχετική θέση των γύρω οχημάτων σχηματίζεις μια πολύ σαφέστερη εικόνα για το τι γίνετε γύρω σου. Το γύρισμα του κεφαλιού βοηθάει μόνο όταν δεν είσαι απολύτως σίγουρος για το τί έρχετε από το πλάϊ σου.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν μόνο όταν φροντίζεις οι καθρέφτες σου να βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση με αυτή του κινητήρα. Σωστή προσαρμογή στον σωματότυπό σου, κατάλληλο σημείο αναφοράς, καθαριότητα, κλπ κλπ.

danaos75
06/05/2004, 15:29
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ... ΕΣΥ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΒΑΔΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΤΣΟΥΞΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ Η' ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΝΕΑΡΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ (ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΓΚΑΒΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ), ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΑΛΛΑ ΔΟΞΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΞΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΦΡΕΝΑΡΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΕΣ' ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ
1) ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ
2) Σ Υ Μ Π Λ Η Ρ Ω Ν Ο Υ Ν ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΟΥ ΟΡΑΣΗ
3) ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΝΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ.

gmakris
06/05/2004, 21:18
Οι "γρηγοροι" του forum χωρις καθρεπτες καλυτερα να πηγαινουν δεξια-δεξια γιατι παντα υπαρχει καποιος γρηγοροτερος με η χωρις καθρεπτες.
Οχι για εσας, αλλα εφοσον δεν βλεπετε τι γινεται πισω σας καλυτερα να προσεχετε γιατι μαλλον καθυστερητε τους αλλους....

jtoros
10/05/2004, 10:54
Καταρχάς να σημειώσω ότι κανένα μα κανένα από τα (λίγα ομολογουμένως) μηχανάκια που είχα δεν έμεινε ούτε μέρα χωρίς καθρέπτες. Οι καθρέπτες προσωπικά με βοηθούν πολύ, απλά γιατί έχω μάθει να οδηγώ με αυτούς. Ακόμα δεν θα ξεχάσω όταν πήρα ένα δανεικό Yamaha Aerox πενηντάρι από έναν γνωστό για να πεταχτώ κάπου, το οποίο δεν είχε καθρέπτες. Το σοκ που έπαθα όταν κάνοντας την κίνησ με το κεφάλι για να κοιτάξω στον καθρέπτη, το μάτι μου δεν συνάντησε τον καθρέπτη αλλά την άσφαλτο που έτρεχε. Ο εγκέφαλός μου τα 'παιξε όταν περιμένοντας να δει καθρέπτη είδε κάτι άλλο. Έκανα πάνω από ένα δευτερόλεπτο να αντιληφθώ τι έγινε. Και ένα δευτερόλεπτο σε συνθήκες πόλης είναι πολύς χρόνος. Ευτυχώς δεν κατφώθηκα πουθενά.
Τι θέλω να πω με αυτό; Θέλω να πω ότι όπως μάθει κανείς. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνει κανείς κάτι. Υπάρχουν οι καλοί τρόποι, οι κακοί, οι εύκολοι, οι δύσκολοι, οι σωστοί και οι λάθος. Και οι καθρέπτες υπάρχουν (κατά την άποψή μου πάντα) για να μας δίνουν μια εικόνα του τι γίνεται πίσω μας με τον στατιστικά (μετά από χρόνια μελετών και εμπειρίας) ευκολότερο, ασφαλέστερο και σωστό τρόπο. Έτσι εγώ θα τους κοιτάω και δεν θα τους βγάλω ποτέ σε συνθήκες δρόμου. Από 'κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τον τρόπο που γουστάρει για να ελέγχει τι γίνεται πίσω του.
Δεν σας κρύβω πως υπό ορισμένες συνθήκες κι εγώ δεν κοιτάω τον καθρέπτη αλλά γυρίζω το κεφάλι. Πότε; Κυρίως σε "γρήγορες" αστικές βόλτες που έχω μια κάποια "επικίνδυνη" συμπεριφορά. Συνήθως είμαι όρθιος στα μαρσπιέ για να έχω καλύτερο οπτικό πεδίο μπροστά μου, και συνεπώς οι καθρέπτες μου αχρηστεύονται. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αντί να κάτσω, να κοιτάξω τον καθρέπτη και να ξανασηκωθώ, κοιτάω πίσω μου όπως είμαι, δηλαδή όρθιος. Και ξανατονίζω, αυτά συμβαίνουν μόνο όταν κάνω τις λεγόμενες "καγκουριές", δηλαδή σπάνια.
Από τηα άλλη το βλέπω κι αλλιώς. Ανεξάρτητα από ποιά μέθοδο έχω επιλέξει για να τσεκαρω τι γίνεται πίσω μου, γιατί να στερήσω από τον εαυτό μου μια επιπλέον εναλλακτική λυση;

Thnx for listening και sorry για το μεγάλο post...

monstermind
10/05/2004, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Thnx for listening και sorry για το μεγάλο post...

συγχωρεμένος αλλά να μην ξαναγίνει φιλαράκο... οκ? :rotflmao:

τέσπα...

εμένα με ενοχλούν στο να κινούμαι γρήγορα μέσα στην κίνηση...
για αυτό τους έχω βγάλει... είμαι λίγο πιο κινητικός σαν αναβάτης, αλλά μπορώ -χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το κάνω διαρκώς- να πάω πιο γρήγορα εκεί που θέλω...

τη καραμέλα της ασφάλειας, παρακαλώ να την φτύσετε... οι παράγοντες που θα προκαλέσουν ένα ατύχημα είναι πολλοί, και οι καθρέπτες θα σε προστατέψουν από ελάχιστους απάυτούς...

και παρεπιπτώντος... να εκπολιτιστούμε σαν κοινωνική ομάδα... αλλά μην το μαμήσουμε κιόλας... δεν θα γίνω "άνθρωπος" επειδή αγόρασα μηχανή... δεν είναι μαγκιά να είσαι ξεκράνωτος... αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι μαγκιά να φοράς κράνος.

παρεπιπτώντος ακόμα... από εδώ και πέρα θα γράφω σε ελληνικούς χαρακτήρες γιατί αποφάσισα έπειτα από ανάγνωση σχετικού post οτι έτσι γουστάρω...

φιλιά

nastro_azzuro
11/05/2004, 14:21
Min empisteveste pote tous kathreptes......

Exoun tiflo simeio.....

Kefalaki kai panta kafalaki

Capo_Di_Capi
11/05/2004, 17:07
Min empisteveste pote tous kathreptes......

Exoun tiflo simeio.....

Kefalaki kai panta kafalaki


Κοίτα πράματα......

Εγώ είχα την εντύπωση πως το κεφαλάκι κάνει άλλες δουλειές.......

Ρουφιάνα παραπληροφόρηση.........

interest
14/05/2004, 17:31
:nono:
1. Όπως και στο αυτοκίνητο έτσι και στην μοτοσυκλέττα, οι άσχετοι (και άρα επικίνδυνοι) οδηγοί δεν χρησιμοποιούν τους καθρέφτες.
2. Ναι οι καθρέφτες αφήνουν νεκρά σημεία. Ο σωστός αναβάτης τα γνωρίζει και συμπληρώνει, όταν οι ελιγμοί του το απαιτούν και το ένστικτό του το υποδεικνύει, με γρήγορη κίνηση του κεφαλιού.
3. Καλό είναι όταν κάποιος εκφράζει μιά άποψη εδώ να υπολογίζει οτι θα την διαβάσουν και οδηγοί χωρίς πείρα που, πιθανόν, θα διαμορφώσουν την οδηγική τους συμπεριφορά με βάση την παρλαπίπα του, και ίσως φάνε το κεφαλάκι τους. Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει.
4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες...

petridist
14/05/2004, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
:nono:
1. Όπως και στο αυτοκίνητο έτσι και στην μοτοσυκλέττα, οι άσχετοι (και άρα επικίνδυνοι) οδηγοί δεν χρησιμοποιούν τους καθρέφτες.
2. Ναι οι καθρέφτες αφήνουν νεκρά σημεία. Ο σωστός αναβάτης τα γνωρίζει και συμπληρώνει, όταν οι ελιγμοί του το απαιτούν και το ένστικτό του το υποδεικνύει, με γρήγορη κίνηση του κεφαλιού.
3. Καλό είναι όταν κάποιος εκφράζει μιά άποψη εδώ να υπολογίζει οτι θα την διαβάσουν και οδηγοί χωρίς πείρα που, πιθανόν, θα διαμορφώσουν την οδηγική τους συμπεριφορά με βάση την παρλαπίπα του, και ίσως φάνε το κεφαλάκι τους. Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει.
4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες...

θα συμφωνήσω με τα πρώτα 3!

το 4ο τί το ήθελες?? πέρα απο τα greeklish που δεν με αφορούν και δε με ενοχλούν... η ανορθογραφία ξέρεις συχνά δεν είναι επιλογή....

δυστυχώς δεν έχουν όλοι την τύχη μόρφωσης (γραμματικής εννοώ) αλλά παρόλα αυτά μπορεί να είναι περισσότερο μορφωμένοι από ''μορφωμένους''... οπότε είσαι λάθος εδω κατα τη γνώμη μου

Μικρή Λουλού
14/05/2004, 18:03
4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες... [/B][/QUOTE]



ΩΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.........

ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ..???

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ,ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ..??
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΣΤΟΧΟ...
Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΚΟΥ ΤΙ ΛΕΝΕ...
ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...

THEOD
14/05/2004, 18:51
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ???

DEMINIO
14/05/2004, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest

:nono:

[list=1]
Εσύ τώρα είσαι σχετικός και όχι επικίνδυνος οδηγός επειδή (αν) χρησιμοποιείς τους καθρέφτες;;
Όλοι όσοι οδηγούν είναι σωστοί αναβάτες, και γνωρίζουν πώς να καλύψουν τα νεκρά σημεία του καθρέφτη;;
Τώρα αυτό, σωστό είναι, αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας... για καθρέφτες είναι το ποστ, όχι για ελεύθερη πτώση από τα 3000 μέτρα... Και γενικώς, ο καθένας εκφράζει ΑΠΟΨΗ... δεν λέει επιτακτικά στον άλλον τι να κάνει...
Όσο για αυτό....γουστάρουμαι να ίμασται anorthografei TRAVAS KANA ZORI;;;; Όχι γιατί αν τραβάς, να πας στο www.ελληνική γραμματική.gr για να γουστάρεις και εσύ κι εμείς....
[/list=1]

Για χαλάρωσε λιγάκι ρε interest, γιατί μου φαίνεται πολύ στραβά το 'χεις πάρει.... για παρ'το λίγο αλλιώς.....

interest
16/05/2004, 19:38
Αδέρφια συγγνώμη,
Το σχόλιό μου γιά την ανορθογραφία ίσως ήταν υπερβολικό, αν και νομίζω οτι όλοι έχουμε περιθώρια να σεβαστούμε περισσότερο την γλώσσα μας. Γιά μερικούς νομίζω οτι γράφουν όπως-όπως απλώς από αδιαφορία. Μερικές φορές, πάντως, είναι δύσκολο να καταλάβεις τι γράφεται.
Τέλος πάντων και πάλι συγγνώμη.

afrotwin
19/05/2004, 13:08
agapite sinan8rope edo iparxoun atoma me ktm zundap ke tous anexomaste 8a mas piraksoun tora ta greeklish :lol: :lol: :lol:

DUKASII
19/05/2004, 13:25
AFROLEX POU MAS ANEXESE KAI MAS AFHNEIS KAI EMAS EDO!!


PALI KALA...

afrotwin
19/05/2004, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
AFROLEX POU MAS ANEXESE KAI MAS AFHNEIS KAI EMAS EDO!!


PALI KALA...

re si douka giati to pires strava to sxolio gia ta fridia sou ke mas evales aftin tin foto
den ipame oti ise san kolos...............
:lol: :lol: :lol: :lol:

DUKASII
19/05/2004, 14:03
DE EXO PROBLHMA!
EIMAI SA KOLOS....OPOIOS THELEI TOY KLEINO KAI RANTEBOY NA TON XESO KIOLAS!


THN EBGALA ME THN DIKIA SOY AITIOLOGIA POY EBGALES TIS TOSO ORAIES PROSOPIKES ISTORIES EPIDI KAPOIOS MPOREI NA XROISIMOPOIOYSE TIS ISTORIES SOY GIA NA SE KRAXEI!

E ESY ..DE PERIMENES LIGO ME EKRAXES AMESOS...
KAI ETSI EBALA ENA KOLO NA SOY MILAEI SAN ISOS PROS ISO!

Capo_Di_Capi
19/05/2004, 14:16
bibikos wrote

DE EXO PROBLHMA!
EIMAI SA KOLOS....OPOIOS THELEI TOY KLEINO KAI RANTEBOY NA TON XESO KIOLAS!




Άμα είναι να τέτοιος κώλος τον πέρνω και βόλτα για τσάι

PETERPAN
20/05/2004, 19:45
κοιτα και πισω βεβαια γιατι αυτα που δεν βλεπεις με τα ματια........αλλα για σκεψου και κατι αλλο ισχυει αυτο που ειπες και για τα ιχ ξερεις ποσοι απο δαυτους κοντεψαν να με κανουν μακαριτη με τους κλειστους τους καθρεπτες?αστα

afrotwin
21/05/2004, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
DE EXO PROBLHMA!
EIMAI SA KOLOS....OPOIOS THELEI TOY KLEINO KAI RANTEBOY NA TON XESO KIOLAS!


THN EBGALA ME THN DIKIA SOY AITIOLOGIA POY EBGALES TIS TOSO ORAIES PROSOPIKES ISTORIES EPIDI KAPOIOS MPOREI NA XROISIMOPOIOYSE TIS ISTORIES SOY GIA NA SE KRAXEI!

E ESY ..DE PERIMENES LIGO ME EKRAXES AMESOS...
KAI ETSI EBALA ENA KOLO NA SOY MILAEI SAN ISOS PROS ISO!

ti leei to stoma sou ke grafoun ta xeria sou file dikiklisti katoxe tapinou zundap kataskevis ek danias

afti i poustides toso xronia akoma den ma8ane na ftiaxnoun mixanes ti diaolo mipos nomizoun oti i torni ke i preses ine san to ouiski oso palionoun ginonte kaliteri.....
i apo tis mpires den vlepoun mprosta tous:lol: :lol:
danoi...... genetiko la8os tis an8ropotitas:lol: :lol:

zrx1200s
09/07/2004, 10:50
Καλημέρα,
ποτέ δεν πίστευα ότι θα υπάρχουν οδηγοί και ειδικά μοτοσυκλετιστές που είναι συνειδητοποιημενοι και δεν ελέγχουν τους καθρέπτες. Αυτό με το γύρισμα του κεφαλιού μέσα σε κίνηση με τρομάζει μιας και θα πρέπει να γίνεται συνέχεια και δεξιά αλλά και αριστερά. Θεωρώ, ότι είναι συμπληρωματικό. Βασικό είναι να μάθει κανείς να οδηγεί με αυτό το τρόπο. όταν αγόρασα αυτοκίνητο και έβαλα τη ζώνη στην αρχή δεν μου άρεσε. Μετά από 15 χρόνια όμως που τη φοράω συνέχεια τώρα δεν κάνω βήμα χωρίς αυτήν. Μάλλον είναι θέμα του πως έχει μάθει καθένας. Δεν πιστεύω ότι αυτοί που δεν τους χρησιμοποιούν στη πόλη θα τους χρησιμοποιήσουν στην Εθνική Οδό μιας και επειδή δεν έχουν μάθει να τους χρησιμοποιούν. Το ίδιο άραγε σημαίνει και με τα φλάς..?:(

Λυπάμαι που έτσι όπως το πάμε, καλός οδηγός είναι αυτός που πάει γρήγορα και κάνει τανζανιές και όχι αυτός που οδηγάει με ασφάλεια, σεβόμενος τους άλλους οδηγούς και τη ζωή του. Μόνο για το γκάζι νοιαζόμαστε.:(


3042

zrx1200s
09/07/2004, 11:12
Δεκ κοίταγε τους καθρέπτες....:(


3043

Dirty_Gas
09/07/2004, 17:58
Καθρέπτες και στην Αθήνα και παντού!!!

Μετά από οδηγική εμπειρία 12 χρόνων συμπέρανα ότι οι καθρέφτες χρειάζονται για εκείνη τη στιγμή που θα θελήσεις να τους χρησιμοποιήσεις. ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!

Έχετε δίκιο και οι μεν και οι δε... Ανάλογα την περίπτωση κοιτάς τον καθρέφτη η/και γυρίζεις το κεφάλι πίσω.

Υπάρχουν όμως καθρέφτες και καθρέφτες. Σκεφτήκατε εσείς που υποστηρίζετε τη μια άποψη ή την άλλη πόσο εργονομικοί είναι οι καθρέφτες σας; Σκεφτήκατε αν θα βόλευαν αν ήταν κάτι αντίθετο από αυτό που έχετε τώρα;

Έχω οδηγήσει VARADERO και οι καθρέφτες του ήταν SUPER βολικοί σε όλες τις περιπτώσεις. Με το Ζ όμως δεν παίζει η περιφ. όραση γιατί πολύ απλά βλέπω το μπράτσο μου!!! Πρέπει να κάνω μαϊμουδιά για να δω σωστά πίσω. Το κράνος επίσης δεν σε αφήνει να δεις σωστά πίσω...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

Συνδυασμός και των 2 τεχνικών κατά περίπτωση είναι το σωστότερο. ΚΑι πάνω από όλα... ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!:beer:

dir
20/09/2004, 11:40
Παιδιά, μην καταναλώνετε χώρο και bandwidth με θέματα τεστοστερόνης...

Boxer
28/09/2004, 14:15
Οι σωστα ρυθμιζμενοι καθρεπτες δεν εχουν νεκρα σημεια.
Νεκρο σημειο εχουν τα αμαξια γιαυτο χρειαζεται να γυρισεις το κεφαλι σου.

Το μονο νεκρο σημειο στη μηχανη ειναι πισω απο την πλατη σου αλλα αμφιβαλλω αν μπορει κανεις να δει εκει.(Τιραμολα βουλωσε το:lol: )

darkCount
28/09/2004, 15:50
Den 8elw na se stenaxwrhsw alla nekra shmeia exoun kai oi mhxanes opws kai ta aytokinhta.
Sto idio shmeio kiolas...otan to antikeimeno einai dipla sou alla oxi arketa gia na to deis xwris na gyriseis kefali.

Gia psaxto ligo kai 8a deis....:wave2:

antonis111
01/10/2004, 10:57
για καβάλα gsxr με κράνος, και αν μπορείς να δεις πίσω σου μάλον δεν είσε άντρας, είσε η Νάντια Κομανέτσι!
Εγώ λέω να βγάλουμε και τα φώτα, την εξάτμιση, τη σέλα, τα μαρσπιέ και ναί ρεεε, αν δεν είστε φλώροι βγάλτε και τα λάστιχα, εκεί είναι η μαγκιά, να μπορείς να οδηγάς με τις ζάντες.
οκ να βγάλουνε και οι κάτοχοι αυτοκινίτων τους καθρέπτες τους, και οι νταλικιέριδες, άλοστε στη ζωή ότι κι αν γίνει πρέπει να κιτάμε μόνο μπροστά!

monstermind
02/10/2004, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
για καβάλα gsxr με κράνος, και αν μπορείς να δεις πίσω σου μάλον δεν είσε άντρας, είσε η Νάντια Κομανέτσι!
Εγώ λέω να βγάλουμε και τα φώτα, την εξάτμιση, τη σέλα, τα μαρσπιέ και ναί ρεεε, αν δεν είστε φλώροι βγάλτε και τα λάστιχα, εκεί είναι η μαγκιά, να μπορείς να οδηγάς με τις ζάντες.
οκ να βγάλουνε και οι κάτοχοι αυτοκινίτων τους καθρέπτες τους, και οι νταλικιέριδες, άλοστε στη ζωή ότι κι αν γίνει πρέπει να κιτάμε μόνο μπροστά!

σιγά ρε αρχηγέ...

δλδ αμα είχαμε βάλει θέμα: "ο αντωνης111 ειναι φλώρος και άχρηστος" τι θα έλεγες...?

...

είναι πολλοί αυτοί που δεν χρησιμοποιούν καθρέπτες μέσα στην πόλη. Δεν μπορεί να είναι όλοι μλκες και να το παίζουν καμπόσοι... και δεν νομίζω πως έχει μιλήσει και κανένας για μαγκιά...

.

antonis111
04/10/2004, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
σιγά ρε αρχηγέ...

δλδ αμα είχαμε βάλει θέμα: "ο αντωνης111 ειναι φλώρος και άχρηστος" τι θα έλεγες...?

...

είναι πολλοί αυτοί που δεν χρησιμοποιούν καθρέπτες μέσα στην πόλη. Δεν μπορεί να είναι όλοι μλκες και να το παίζουν καμπόσοι... και δεν νομίζω πως έχει μιλήσει και κανένας για μαγκιά...

.
αν ο Αντώνης έλεγε πως το να οδηγάς χωρίς κράνος είναι πιο ασφαλες γιατί ακούς καλύτερα, βλέπεις καλύτερα, δεν υδρώνεις κ.ο.κ. τότε θα έλεγα πως είναι φλώρος και καραγκιώζης και τρόμπας και ότι άλλο θέλεις. αν έκανα προπαγάνδα και υποστίριζα δημοσίος μία τέτοια άποψη θα στερούμουν κάθε ίχνους σοβαρότητας. εγώ όμως δεν το κάνω, ας οδηγάω χωρίς κράνος μερικές φορές. εσύ?
εγώ λέω πως είναι όλοι μαλάκες.

DEMINIO
04/10/2004, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
εγώ λέω πως είναι όλοι μαλάκες.

Δεν τα λες καλά....
Το σωστό είναι "είναι όλοι μαλάκες εκτός από εμάς" :alien:

thePrince
09/01/2005, 15:50
:eek: Δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν να γράφουμε πως οι καθρέπτες είναι άχρηστοι και να προβάλουμε επιχειρήματα για να στηρίξουμε την άποψη αυτή. Υποτίθεται πως κάθε λογικός και σκεπτόμενος μοτοσυκλετιστής δεν μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς καθρέπτες. Δεν είναι δυνατόν να ισχυριστούμε πως είναι πιο γρήγορο και ασφαλές να γυρίσουμε να κοιτάξουμε πίσω. Δεν μπορεί επίσης να υπάρχουν άνθρωποι που να ισχυρίζονται πως δεν κοιτάνε ποτέ πίσω τους και να μην ντρέπονται. Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση εδώ και 4 σελίδες. Έλεος.

Spike
10/01/2005, 10:08
An nomizeis oti eisai grigoros kai den sou xreiazontai oi kathreftes megia sou me xara sou alla na xereis oti eisai poly lathos kai den xreiazetai na pareis kai allous sto laimo sou ...
o kataskeuastis tous ebale ekei gia kapoio logo kai malon esy ...DEN xereis kalytera apo aytous...
An katebeis se pista xilose tous kai kantous psitous sto fourno alla ston dromo (SE OPOIODHPOTE DROMO EITE STHN POLH EITE STHN ETHNIKH ODO) einai akros aparaititoi. Nai exoun nekro simeio alla toulaxiston exeis kapoia idea ti ginetai piso sou....
An parola ayta nomizeis oti den xreiazontai tote eisai esy kai o rossi mono ston dromo.... kai malon tou rixneis kiolas.... bravo kollite...

stako
10/01/2005, 11:12
Και αν, λέμε αν, είσαι σταματημένος σε φανάρι και έρχεται ο μ%@@$%# απο πίσω με το κουτί που είναι τυφλός και δεν έχει δει ούτε εσένα ούτε το φανάρι και συνεχίζει να πατάει γκάζι τι γίνεται?

1. Αν έχεις καθρέπτες υπάρχει πολύ σοβαρή πιθανότητα να τον δεις και να κάνεις στην άκρη να τη γλιτώσεις.

2. Αν δεν έχεις ετοιμάσου για μια καλή εκτόξευση.........!

Προσωπικά πάντα έχω το νου μου πίσω όταν σταματάω σε φανάρι για κανένα βλάκα με κουτί..........ειδικά σε φανάρια που είναι για αριστερή στροφή.........

Και μην μου πείτε ότι αυτά δεν γίνονται γιατί πρόσφατα μου είπαν μια ιστορία με ένα παιδί που την έπαθε ακριβώς έτσι...........

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
10/02/2005, 09:27
ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙ ΠΛΑΚΑΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΟΧΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. :wave2: :wave2:

Alexander
10/02/2005, 12:12
Ρε παίδες εγώ σκέφτομαι να βάλω προεκτάσεις στους καθρέπτες για να βλέπω και ακριβώς από πίσω μου τι παίζει. Πού μπορώ να κοιτάξω, ξέρετε; Γενικά σε μαγαζιά με ανταλλακτικά;

Έτσι όπως είναι τώρα οι καθρέπτες, μπορώ να βλέπω τι γίνεται μόνο στις εκατέρωθεν λωρίδες ή αν τους στρέψω, τα μπράτσα μου (και είναι και μεγάλα ρε γμτ :lol: ).