PDA

View Full Version : Στραβό Πλαίσιο σε καινουργιο Vstrom



Azazyl
17/05/2006, 21:26
Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμείτες.
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. 3-1-2006 αγόρασα ένα καινούργιο V-STROM 650 Αντιπροσωπείας από τον Βύνιο στην Θησέως και στο 1ο μου ταξίδι μέχρι την Πάτρα 4 μέρες αργότερα αντιλήφθηκα ότι το μηχανάκι τραβάει δεξιά.Αυτό δεν είναι σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ το μηχανάκι τραβάει σίγουρα δεξιά και ο μόνος τρόπος να πάει ευθεία είναι να κάτσω εγώ λίγο πιο αριστερά. Όταν γύρισα και το πήγα στην SUZUKI ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι εγώ κάθομαι στραβά!!! Ευτυχώς για μένα επικοινώνησα με το χρήστη Tropea και μου σύστησε τον δικηγόρο του ο οποίος με συμβούλεψε να επικοινωνήσω γραπτώς με τη SUZUKI και να τους ζητήσω να μου απαντήσουν και αυτοί γραπτώς. Αυτοί δεν μου απάντησαν γραπτώς αλλα με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν καινούργιο ραντεβού στο οποίο μου είπαν ότι το μηχανάκι δεν τραβάει, αλλά για δικούς μου καθαρά ψυχολογικούς λόγους θα μου το μπάσουν στη καλλίμπρα. Δηλαδή με έβγαλαν και τρελό!!!! Ενώ δέχτηκα τους το ακύρωσα και τώρα μετά από συμβουλή του δικηγόρου προσπαθώ να βρω ένα μάστορα που έχει τα αρ..δια και να μου απαντήσει γραπτώς αυτό που όλοι μου λένε... ότι δηλαδή το μηχανάκι είναι στραβό, για να μπορέσω να τους πάω δικαστικώς για αντικατάσταση της μηχανής...

thander
17/05/2006, 22:53
χωρίς να αποκλείσω το γεγονός να είναι πράγματι ιδέα σου, σου λέω ότι το να τραβάει δεξιά ή αριστερά ένα μηχανάκι, ειδικά ολοκαίνουριο, είναι σχεδόν απίθανο να οφείλεται σε στραβό πλαίσιο!
μπορεί να είναι χίλια πράγματα, όπως στραβοβιδωμένες πλάκες μπροστινού, ή στραβορυθμισμένος πίσω τροχός...
ψαχτο καλά πριν αγχωθείς!

Daemon
18/05/2006, 00:01
Ειχα δει παρομοιο περιστατικο σε Yamaha ομως, YZF-R1 '05. Ειχε την εντυπωση οτι ειναι στραβο το πλαισιο.. αλλα κανενας δεν το εβλεπε εκτος απ'αυτον. Τι μετρηματα, τι ελεγχους και αλλα μετρηματα.. δεν ειχε τιποτα. Αυτος εκει ομως, ειναι στραβο. Καθαρα ψυχολογικο ηταν..
Και η Yamaha τι εκανε.. πηρε μοτοσυκλετα με κοντα 14000χλμ πισω και του εδωσε καινουργια :sick: :sick: :sick: :confused: :eyepop:
Απιστευτο και ομως... (Αλλα μιλαμε για Yamaha :D )

Azazyl
18/05/2006, 01:53
Δεν κάνω λάθος. Το μηχανάκι τραβάει δεξια αλλα λίγο. Διαπιστομένο και απο άλλους, ένας απο αυτούς μάστορας εξουσιοδοτημένου SUZUKI. Δηλαδή έπρεπε να είναι σαν ς τελικό για να μου την αλλάξουν?

THEOD
18/05/2006, 06:28
Το μηχανάκι μπορεί να τραβάει δεξιά, αλλά αυτό δεν είναι ντε και καλά σημάδι στραβού πλαισίου....

Εδώ που τα λέμε, στραβό πλαίσιο σε ολοκαίνουργιο μηχανάκι είναι κάτι που δεν έχω ξανακούσει...Αν είναι έτσι, αυτό μπορεί να μετρηθεί και να επιβεβαιωθεί....Τσεκάρισε λάστιχα (μην έχεις πέσει σε κομμάτι με στραβό σκελετό), ευθυγράμμιση τροχών και τιμονόπλακων πριν βγάλεις οριστικά συμπεράσματα....

catmaster
18/05/2006, 06:52
Δηλαδη :
Αφου εχεις τσεκαρει την σωστη πιεση ελαστικων..
Εχεις τσεκαρει για λαστιχα-αξονες και λοιπες βιδες οπως ρουλεμαν τιμονιου..
Εχεις τσεκαρει τιμονι-μπροστινο ελαστικο-καβαλετα ολα ισια..
Εχεις βγαλει πισω βαλιτσα και λοιπα προικια αν εχεις..
Καθεσε στην μηχανη κανονικα πας με καμια 80αρια σε ανοιχτο δρομο αφηνεις τιμονι και τραβαει το μηχανακι??

Καλυτερα να πας σε μια καλυμπρα με καλο ονομα και να στο μετρησουν σωστα..Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραμα..

:wave2:

Azazyl
18/05/2006, 10:50
Φιλε catmaster,
η πίεση των ελαστικών ήταν το 1ο πράγμα που τσέκαρα. Λες να έμπενα σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην είχα τσεκάρει την πίεση των ελαστικών?
Ρουλεμάν τιμονιού έβαλα καινούργια. Το μπροστινό όλο λύθηκε και προστέθηκε το λάδι που χρειαζόταν αφού έπρεπε να εχει 525 και στα 2 καλάμια και είχε 425 στο αριστερό και 475 στο δεξί, οπώς καταλαβαίνεις τώρα τραβάει πιο πολύ..
Και φυσικά στις δοκιμές δεν μένει τίποτα πάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες κτλ...).Όσο για το εάν κάθομαι στραβά η δουλεία μου είναι πάνω σε μηχανή. Κάθομαι και οδηγώ 4 με 5 ώρες την ημέρα...

Όσο για την καλίμπρα εγώ πρέπει να την πληρώσω? Και εάν αυτός κάνει καμιά γρατζουνιά ή ακόμα χειρότερα σπάσει τίποτα, την δίκη μετά πως θα την κερδίσω? Ήδη την 1η φορά που πήγα την μηχανή στη SUZUKI μου είπαν ότι την έριξα!!! Τους λέω εάν βρείτε έστω μια μικρή γρατζουνιά τότε είναι δική μου ευθύνη και τότε σταμάτησαν.

Julius
18/05/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμείτες.
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. 3-1-2006 αγόρασα ένα καινούργιο V-STROM 650 Αντιπροσωπείας από τον Βύνιο στην Θησέως και στο 1ο μου ταξίδι μέχρι την Πάτρα 4 μέρες αργότερα αντιλήφθηκα ότι το μηχανάκι τραβάει δεξιά.Αυτό δεν είναι σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ το μηχανάκι τραβάει σίγουρα δεξιά και ο μόνος τρόπος να πάει ευθεία είναι να κάτσω εγώ λίγο πιο αριστερά. Όταν γύρισα και το πήγα στην SUZUKI ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι εγώ κάθομαι στραβά!!! Ευτυχώς για μένα επικοινώνησα με το χρήστη Tropea και μου σύστησε τον δικηγόρο του ο οποίος με συμβούλεψε να επικοινωνήσω γραπτώς με τη SUZUKI και να τους ζητήσω να μου απαντήσουν και αυτοί γραπτώς. Αυτοί δεν μου απάντησαν γραπτώς αλλα με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν καινούργιο ραντεβού στο οποίο μου είπαν ότι το μηχανάκι δεν τραβάει, αλλά για δικούς μου καθαρά ψυχολογικούς λόγους θα μου το μπάσουν στη καλλίμπρα. Δηλαδή με έβγαλαν και τρελό!!!! Ενώ δέχτηκα τους το ακύρωσα και τώρα μετά από συμβουλή του δικηγόρου προσπαθώ να βρω ένα μάστορα που έχει τα αρ..δια και να μου απαντήσει γραπτώς αυτό που όλοι μου λένε... ότι δηλαδή το μηχανάκι είναι στραβό, για να μπορέσω να τους πάω δικαστικώς για αντικατάσταση της μηχανής...



Giati den dextikes na to metrisoun sthn kalimpra to mixanaki????


tha sou eline kathe aporia

Azazyl
18/05/2006, 10:58
Και άμα αυτοί την ισιώσουν? Και μου πουν μετά είσαι οκ φίλε η μηχανή δεν έχει τίποτα .
Εσύ καθόσουν στραβά!

Gandalf dr685sm
18/05/2006, 11:12
να είσαι παρόν , όταν το κάνουν.. να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να είσαι...

Απο όποιον μηχανικό και να πάς αποτελέσματα, δεν θα τα δεχτούν , να είσαι σίγουρος... μονο μέσα απο το δικό τους συνεργείο , μπορούν να επιβεβαιώσουν τέτοιες καταστάσεις, για να έχουν και δικαιολογία, στο να προσπαθήσουν να εξυπηρετήσουν με αντικατάσταση ή άλλο τρόπο μετά.

Gandalf

Julius
18/05/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Και άμα αυτοί την ισιώσουν? Και μου πουν μετά είσαι οκ φίλε η μηχανή δεν έχει τίποτα .
Εσύ καθόσουν στραβά!

ma ti eimaste 5 xronon??? ENOEITE oti tha eisai mrosta allios den pirazoune oute vida


pantos sto ksanaleo xlomo to vlepo na einai plaisio


den pas tis rodes gia zigostathmisi mpas kai exei xalasei to skeletos se kana elastiko???? ti allo na po o enduras???

Tigas
18/05/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ma ti eimaste 5 xronon??? ENOEITE oti tha eisai mrosta allios den pirazoune oute vida


pantos sto ksanaleo xlomo to vlepo na einai plaisio


den pas tis rodes gia zigostathmisi mpas kai exei xalasei to skeletos se kana elastiko???? ti allo na po o enduras???

Και εγώ να συμφωνήσω με το Γιώργο.
Το ίδιο είχε πάθει και ο bonepeeler όταν άλλαξε λάστιχα, πάει το βάζουν ξανα καινούργια πάλι τα ίδια ώσπου τελικα αποδειχθηκε ότι ήταν ελλατωματική παρτίδα.

Azazyl
18/05/2006, 11:41
Πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι στραβό το μηχανάκι. Αλλά οτάν επικοινώνησε με την SUZUKI του είπαν να μην μου δώσει γραπτό τίποτα και οτί αυτοί την βρήκαν ΟΚ...

alex14
18/05/2006, 11:48
Δεν κανεις κανενα email/γραμμα στα κεντρικα στην Ευρωπη ?

Azazyl
18/05/2006, 11:50
Λοιπόν θα πάρω μια κάμερα μαζί μου και θα καταγράφω την διαδικασία στην καλίμπρα. Και αν δω την παραμικρή απόπειρα για ίσιωμα τότε τους πήγα στα δικαστήρια...

alex14
18/05/2006, 11:59
Για να μπει καλιμπρα δεν θελουνε λυσιμο τα παντα + κατεβασμα κινητηρας ? (Ερωτηση κανω , δεν γνωριζω)

:wave2:

Tigas
18/05/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Για να μπει καλιμπρα δεν θελουνε λυσιμο τα παντα + κατεβασμα κινητηρας ? (Ερωτηση κανω , δεν γνωριζω)

:wave2:

Στα αυτοκίνητα δέν είναι απαραίτητο πάντα γιατί κάθεται πιο σωστά με το μοτέρ επάνω, να υποθέσουμε και κάτι τέτοιο και για τα δίκυκλα.

Tigas
18/05/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν θα πάρω μια κάμερα μαζί μου και θα καταγράφω την διαδικασία στην καλίμπρα. Και αν δω την παραμικρή απόπειρα για ίσιωμα τότε τους πήγα στα δικαστήρια...

Εάν δείς και το δένουν με αλυσίδες και ακούσης να δουλευει το
το κομπρεσοράκι να ανησυχείς.

Αν είναι να τους κάνεις μανούρα γιατί δέν πας με έναν που γνωρίζει απο τετοια για να μην αμφισβητηθεί άν πάς δικαστικα σάν μάρτυρα.

Tropeas
18/05/2006, 14:20
Παρε και κάνα φίλο για μάρτυρα just in case...

Χωμάτινος
18/05/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παρε και κάνα φίλο για μάρτυρα just in case...

Να τον ακούτε τον Λαμπρούκο, είναι ο πρώτος διδάξας. :a23:

catmaster
18/05/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Φιλε catmaster,
η πίεση των ελαστικών ήταν το 1ο πράγμα που τσέκαρα. Λες να έμπενα σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην είχα τσεκάρει την πίεση των ελαστικών?
Ρουλεμάν τιμονιού έβαλα καινούργια. Το μπροστινό όλο λύθηκε και προστέθηκε το λάδι που χρειαζόταν αφού έπρεπε να εχει 525 και στα 2 καλάμια και είχε 425 στο αριστερό και 475 στο δεξί, οπώς καταλαβαίνεις τώρα τραβάει πιο πολύ..
Και φυσικά στις δοκιμές δεν μένει τίποτα πάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες κτλ...).Όσο για το εάν κάθομαι στραβά η δουλεία μου είναι πάνω σε μηχανή. Κάθομαι και οδηγώ 4 με 5 ώρες την ημέρα...

Όσο για την καλίμπρα εγώ πρέπει να την πληρώσω? Και εάν αυτός κάνει καμιά γρατζουνιά ή ακόμα χειρότερα σπάσει τίποτα, την δίκη μετά πως θα την κερδίσω? Ήδη την 1η φορά που πήγα την μηχανή στη SUZUKI μου είπαν ότι την έριξα!!! Τους λέω εάν βρείτε έστω μια μικρή γρατζουνιά τότε είναι δική μου ευθύνη και τότε σταμάτησαν.


Κατσε ρε παλικαρι να καταλαβω κατι...

Πηρες το μηχανακι "κουτα" τον Γεναρη φετος..
Πας σε συνεργειο λυνεις μπροστινο και βλεπεις οτι εχει τοσο μεγαλη απωλεια λαδιου στο πηρουνι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα??Απο που ??Τσιμουχες??
Και τωρα αρχιζω να μπαινω σε περιεργες σκεψεις...
Η διαφορα στα δυο σωματα του πηρουνιου πως εγινε??Μηπως οντως το μηχανακι ειναι στραβο και καποιος προσπαθησε να το "διορθωσει" ετσι??

Θα σαλταρουμε τελειως..

Οσο για την καλυμπρα το μηχανακι μπορει να μπει επανω χωρις λυσιμο.
Σου ειπα να πας σε καποιον γνωστο με καλο ονομα στην πιατσα..Φυσικα πας, εξηγεις στον ανθρωπο το προβλημα, βαζει την μηχανη πανω , σκας κανα 150αρι ευραιους και το μονο που αυτος κανει προσεκτικα ειναι να ΜΕΤΡΗΣΕΙ..Ουτε γαντζους ουτε τσοντες ουτε πειραγματα στο ψαλιδι ουτε τιποτα.. Ουτως η αλλως δεν ερχονται ολα τα πλαισια ειτε λογω σχεδιασμου ειτε λογω υλικων..
Το ζητημα ειναι να εχεις μια αποψη απο εναν ανθρωπο εκτος αντιπροσωπειας..

Ευχομαι ρε φιλε καλη τυχη και πραγματικα ελπιζω να ειναι κατι εντελως ασχετο και ανωδυνο που μας διαφευγει τελειως..

THEOD
18/05/2006, 20:27
Και εγώ έχω γίνει λίγο επιφυλακτικός διαβάζοντας όλα αυτά....

Καινούργιο μηχανάκι αντιπροσωπείας και πρώτο χέρι.....άντε να δεχτώ ότι από λάθος συναρμολόγησης ή ελαστικών να τραβάει ελάχιστα....το στραβωμένο πλαίσιο πως ??? και η διαφορά λαδιού στα πηρούνια γιατί ??? και γιατί και πως έφτασες στο σημείο ολοκαίνουργιο μηχανάκι να αλλάξεις ρουλεμάν και κυρίως να ανοίξεις πηρούνια για να μετρήσεις λάδι ??? και γιατί αυτή η δουλειά δεν έγινε στην Σουζούκι ή στο εξουσιοδοτημένο (αφού ήταν εντός εγγύησης και ΗΔΗ ήσουν ψυλλιασμένος) ώστε όλα αυτά να είναι επίσημα καταγεγραμμένα και να μην επιδέχονται αμφισβήτηση ??? Και είναι δυνατόν μετά από όλα αυτά να σου προτείνουν να μπεί σε καλίμπρα για να μετρηθεί και επιτέλους να φανεί τι συμβαίνει και εσύ να το αρνείσαι ???
Και έχοντας πάρει χαμπάρι από τις πρώτες μέρες ότι το μηχανάκι "τραβάει", 5 μήνες τώρα κυκλοφορείς ολοκαίνουργιο αγορασμένο μηχανάκι θεωρώντας ότι είναι στραβό και ακόμα ψάχνεις να εξακριβώσεις ΑΝ ΟΝΤΩΣ είναι στραβό ??? εγώ θα είχα φάει τα λυσσακά μου και θα το είχα εξακριβώσει τις πρώτες 10 ημέρες....και....τυχαία χθές έμαθες για την ύπαρξη του moto.gr και γράφτηκες για να καταγγείλεις με το 1ο σου πόστ το γεγονός ενώ σε αυτήν την περίοδο των 5 μηνών παρ' όλο που είχες πρόβλημα δεν μπήκες να ζητήσεις βοήθεια-γνώμη-συμβουλή ???

Αν εξαιρέσουμε το απίθανο σενάριο το μηχανάκι να έχει στουκάρει και να έχει επισκευαστεί πρόχειρα πριν σου παραδοθεί (δύσκολο μιας και χωρίς πινακίδες δεν θα κυκλοφόρησε - εκτός αν είχε πριν πινακίδες δοκιμής - τσέκαρε επί τη ευκαιρία την ημερομηνία πρώτης αδείας), τότε κάτι άλλο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ συμβαίνει...

Azazyl
18/05/2006, 21:00
Λοιπόν προς τους κύριους άπιστους Θωμάδες. Το ημερολόγιο έχει ως εξής:
1. Πέρνω την μηχανή
2. Ταξίδι Πάτρα
3. Έλεγχος σε SUZUKI – κάθομαι στραβά..
4. Νοσηλεία σε νοσοκομείο για πνευμονία για 10 μέρες.καταγεγραμένη.
5. Αυστηρός κατοίκον περιορισμός για 3 μήνες. - Απουσία απο την δουλεiά. 28 Μαίου πιάνω πάλι δουλειά.
6. Προσεχτικά καβάλα στο SUZUKI μέχρι το επίσημο σερβις SUZUKI ενός φίλου μου. Δωρεάν αλλαγή ρουλεμάν μετά απο συμβουλή του μάστορα – φίλου μου. Δωρεάν άνοιγμα των μπουκάλων στο ίδιο σέρβις μετά απο δική μου παρότρυνση. (οι μπουκάλες δεν έχασαν ποτέ λάδια αλλά είχαν αυτή την ποσότητα από την μαμά τους, πράγμα σχεδόν φυσιολογικό, ρωτήστε τα μαστόρια σας.). Τηλεφωνική επικοινωνία μάστορα με SUZUKI – απαγόρευσή του να μου δώσει γραπτά ότι το μηχανάκι πάει στραβά.
7. Γράμμα στη SUZUKI που ζητάω γραπτή απάντηση που ποτέ δεν ήρθε.
8. 2ο ραντεβού με SUZUKI – καλίμπρα για ψυχολογικούς καθαρά λόγους..
Το μηχανάκι είναι στην διάθεση του καθενός εάν έχει την περιέργεια να το δει καθώς και του οποιουδήποτε μάστορα, ειδικά εάν ο 2ος έχει και τα αρχ**ια να μου δώσει και γραπτά αυτο που θα διαπιστώσει.
Και κάτι ακόμα δεν έχω λόγο να σας πω ψέματα.

BAD BOY
18/05/2006, 21:32
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=7362
KAΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟ...
ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΕΝΑ
ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΣΤΑ VSTROM ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
:beer:

Tropeas
19/05/2006, 01:11
Στην περίπτωση που θες μηχανικό,
υπάρχουν ειδικοί μηχανολόγοι μηχανικοί του πολυτεχνίου και πραγματογνώμονες στην λίστα της εισαγγελείας, αυτος επειδή δεν θα είναι ειδικός καλιμπραριστής θα το πάει σε κάποιον θα το ελένξει και αν κάτι πάει στραβά θα το καταγράψει στην έκθεσή του σύμφωνα με την ανάλυση του ειδικού και των μηχανημάτων...

Αυτό θα σου κοστίσει 500++(έως και 1000 ίσως αναλόγως καταστάσεων τιμολόγησης) ευρά ο πραγματωγνόμονας και όσο σου πάρει ο έλεγχος της καλίμπρας, αλλά έτσι αν όντως είναι κάτι προβληματικό , δεν μπορεί κανείς πλεον να το αμφισβητίσει...

Εχω τέτοιον γνωστό και κορυφαίο, έχει αναλάβει υποθέσεις Μαλιακού, κομμένων αυτοκινήτων και λοιπών ακραίων μηχανολογικών προβλημάτων...;)

downhill
19/05/2006, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Τηλεφωνική επικοινωνία μάστορα με SUZUKI – απαγόρευσή του να μου δώσει γραπτά ότι το μηχανάκι πάει στραβά.


Και τί είναι η SUZUKI για ν'απαγορέψει τη χορήγηση πιστοποιητικού;Μήπως απείλησε το μάστορα ότι θα του πάρει την εξουσιοδότηση;Δεν πάμε καθόλου καλά...Όπως είπε και ο φίλος tropeas κάνε μια βόλτα απο την εισαγγελεία και αν όντως είναι στραβό το μηχανάκι,λιώστους.Δίνεις τα ωραία σου λεφτά και πέρνεις ελαττωματικά πράγματα;Απαράδεκτο...

Καλό είναι πάντως να επικοινωνήσεις και με τη SUZUKI στην Ιαπωνία ή στην Ευρώπη.

THEOD
19/05/2006, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν προς τους κύριους άπιστους Θωμάδες. Το ημερολόγιο έχει ως εξής:......
.
.
.
Και κάτι ακόμα δεν έχω λόγο να σας πω ψέματα.


Φίλε μου κάπου παρανοείς τα πράγματα και αδικείς τις προθέσεις μου και την κουβέντα....


Δεν είναι θέμα περί "άπιστων Θωμάδων"....
Είναι απλές ΕΥΛΟΓΕΣ απορίες που δημιουργούνται διαβάζοντας τα γραφόμενα....και οι περισσότερες δεν θα υπήρχαν αν είχες εξιστορήσει από την αρχή την ιστορία χωρίς κενά...

Δεν θα περίμενες φαντάζομαι απλώς διαβάζοντας μια πρωτοφανή (προσωπικά δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο) ιστορία από ένα άτομο που δεν γνωρίζω ούτε προσωπικά, ούτε από προηγούμενα γρφόμενα, να θεωρώ δεδομένη την αλήθεια και την ακρίβεια των γραφομένων την στιγμή που υπάρχουν πράγματα που ξεφεύγουν από την κοινή λογική-πρακτική.....

kaps
19/05/2006, 08:40
Στην εσχάτη των περιπτώσεων και για να μην πολυζαλίζεις το μυαλό σου και αγχώνεσαι τράβα και πούλα το και πάρε κάτι άλλο πέρα από SUZUKI. Ξέρω πως θα χάσεις κάποια ευρόπουλα αλλά για βάλε κάτω και σκέψου τι έχεις ακόμα να τραβήξεις μέχρι να αποδείξεις αυτό που επιδιώκεις και αν το καταφέρεις και παράλληλα αναλογίσου την ψυχική σου και σωματική σου κούραση .Βέβαια λές για το γμτ αλλά δες το πιο απλά . Στην τελική το μηχανάκι τυπικά είναι καινούργιο κάντο μια καλή ανταλλαγή .:D

Tropeas
19/05/2006, 08:42
Οπως σου χα πει και εγώ ...
μέχρι να έχεις χαρτιά στα χέρια σου που να το λένε (γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα) ,
μέχρι τότε το εικάζεις σαν απλός πολίτης,
αν το αποδείξεις μπορείς να λές ναι ότι είναι στραβό το πλαίσιο.;)

Azazyl
19/05/2006, 09:24
Thanx Tropea για τον δικηγόρο. Ο τυπάς είναι super. Τον ρώτησα πάντως για τον πραγματογνώμονα και μου είπε οτι αυτον πρεπει να τον ορίσει το δικαστήριο. Πάντως μου κάνει αυτό που έκανε το Ζ του Modeerf.

kalmisurf
19/05/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμείτες.
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. 3-1-2006 αγόρασα ένα καινούργιο V-STROM 650 Αντιπροσωπείας από τον Βύνιο στην Θησέως και στο 1ο μου ταξίδι μέχρι την Πάτρα 4 μέρες αργότερα αντιλήφθηκα ότι το μηχανάκι τραβάει δεξιά.Αυτό δεν είναι σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ το μηχανάκι τραβάει σίγουρα δεξιά και ο μόνος τρόπος να πάει ευθεία είναι να κάτσω εγώ λίγο πιο αριστερά. Όταν γύρισα και το πήγα στην SUZUKI ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι εγώ κάθομαι στραβά!!! Ευτυχώς για μένα επικοινώνησα με το χρήστη Tropea και μου σύστησε τον δικηγόρο του ο οποίος με συμβούλεψε να επικοινωνήσω γραπτώς με τη SUZUKI και να τους ζητήσω να μου απαντήσουν και αυτοί γραπτώς. Αυτοί δεν μου απάντησαν γραπτώς αλλα με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν καινούργιο ραντεβού στο οποίο μου είπαν ότι το μηχανάκι δεν τραβάει, αλλά για δικούς μου καθαρά ψυχολογικούς λόγους θα μου το μπάσουν στη καλλίμπρα. Δηλαδή με έβγαλαν και τρελό!!!! Ενώ δέχτηκα τους το ακύρωσα και τώρα μετά από συμβουλή του δικηγόρου προσπαθώ να βρω ένα μάστορα που έχει τα αρ..δια και να μου απαντήσει γραπτώς αυτό που όλοι μου λένε... ότι δηλαδή το μηχανάκι είναι στραβό, για να μπορέσω να τους πάω δικαστικώς για αντικατάσταση της μηχανής...

KAΛΗΜΕΡΑ. ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΑΙΣΕ ΑΛΛΑ ΝΑΧΕΙΣ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ DL650 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2005. ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΒΑΛΗΣΑ ΕΦΕΥΓΕ ΔΕΞΙΑ. ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΦΙΛΟΙ ΠΑΛΙ ΕΦΕΥΓΕ ΔΕΞΙΑ. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. 3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΛΥΣΙΜΟ ΔΕΣΙΜΟ (ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ). ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΑΣΤΙΧΑ ΦΤΑΙΝΕ, ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΑ 18.000 KM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: 1) Η ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ (ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ - ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΣ). 2) TA EΛΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΚΕΡΙΣΜΕΝΑ Η BRIDGESTONE EIXE EΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΤΙΔΑ? 3) ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΗ

ΚΑΒΑΛΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ DL650 ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΕΡΝΑΝ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ???? ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΥχολογικα ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΚΟς ΝΤΟΚΜΕΤΖΙΑΝ.

Tropeas
19/05/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Thanx Tropea για τον δικηγόρο. Ο τυπάς είναι super. Τον ρώτησα πάντως για τον πραγματογνώμονα και μου είπε οτι αυτον πρεπει να τον ορίσει το δικαστήριο. Πάντως μου κάνει αυτό που έκανε το Ζ του Modeerf.
Τον πραγματογνώμονα αν τον ορίσει το δικαστήριο , τον πληρώνει το δικαστήριο, αν τον ορίσεις εσύ τον πληρώνεις εσύ, αυτή είναι η βασική διαφορά...
απο εκεί και πέρα δεν θες εσύ να είσαι σίγουρος απο που είναι το πρόβλημα ?
και να μην σου αποδείξει το δικαστήριο ότι έχεις άδικο και καταλήξεις να κατηγορήσαι κιόλας μετά?

MISKIN
21/05/2006, 18:39
:wave2:
Άλλαξα λάστιχα στο dl 650 k4 και τοποθέτησα τα ίδια. Όταν πήρα το μηχανάκι τράβαγε αριστερά. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν τα λάστιχα μέχρι που βρήκα το πρόβλημα. Είχε στραβοκάτσει ο μηχανισμός που καταλήγει η ντίζα του κοντέρ,δηλαδή, την είχε βιδώσει στραβά ο λαστιχάς. Ο μηχανισμός έχει ένα αυτί που κοντράρει σε ένα αντίστοιχο που έχει η μπότα για να μη γυρίσει τρελά και κόψει τη ντίζα. ο βιαστικός λαστιχάς έσφιξε τον άξονα και τα αυτάκια πάτησαν το ένα το άλλο με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να σταβοκάτσει και να φρενάρει ανεπαίσθητα τον άξονα και το dl να τραβάει αριστερά. Ξέρω ότι είναι λίγο απίθανο να σου έχει διαφύγει αλλά διπλοτσεκάρισε το δε ξέρεις καμιά φορά.

:beer:

Azazyl
22/05/2006, 20:00
Αύριο κανόνισα με έναν φιλαράκο μου που έχει ένα ίδιο να αλλάξουμε τις μπροστινές ρόδες, οπότε θα δω τελικά εάν τραβάει απο ζάντα - λάστιχο..

Azazyl
18/06/2006, 23:48
Λοιπόν κύριοι το μηχανάκι μετρήθηκε στη SUZUKI και βρέθηκε οκ απο πλαίσιο. Κοίταξαν και ζάντες - λάστιχα καθώς και αλλάχτηκαν τιμονόπλακες. Το μηχανάκι συνεχίζει να τραβάει και μάλιστα το κάνει και πιο πολύ, αλλά για την SUZUKI είναι ίσιο. Και πάνω που έβριζα την γκαντεμιά μου μια μέρα στου φιλαράκου μου το σέρβις, μπαίνει ένας τυπάς με ένα 650 και λέει μάστορα το μηχανάκι μου τραβάει. Για να μην σας τα πολυλογώ είμαστε 3 τώρα...
Οδήγησα και άλλα και το κάνουν, απλά οι ιδιοκτήτες τους δεν δίνουν σημασία ή όπως μου είπε ένας : 'Ρε μεγάλε εγώ είμαι στρητάς. Αυτό είναι το πρώτο μου ον-οφ και νόμιζα ότι το τράβηγμα είναι φυσιολογικό!!!!!!' Λοιπόν το τηλέφωνό μου είναι 6936638080 και το όνομά μου είναι Νίκος. Όποιος V-Stromακιας παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και θέλει να κάνει κάτι για αυτό ας πάρει τηλ. Θα διαβάσετε και την επιστολή μας στο περιοδικό ΜΟΤΟ ή και στο 0-300. Παράκληση στους moderators το post να γίνει sticky.

gcrook
19/06/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν κύριοι το μηχανάκι μετρήθηκε στη SUZUKI και βρέθηκε οκ απο πλαίσιο. Κοίταξαν και ζάντες - λάστιχα καθώς και αλλάχτηκαν τιμονόπλακες. Το μηχανάκι συνεχίζει να τραβάει και μάλιστα το κάνει και πιο πολύ, αλλά για την SUZUKI είναι ίσιο. Και πάνω που έβριζα την γκαντεμιά μου μια μέρα στου φιλαράκου μου το σέρβις, μπαίνει ένας τυπάς με ένα 650 και λέει μάστορα το μηχανάκι μου τραβάει. Για να μην σας τα πολυλογώ είμαστε 3 τώρα...
Οδήγησα και άλλα και το κάνουν, απλά οι ιδιοκτήτες τους δεν δίνουν σημασία ή όπως μου είπε ένας : 'Ρε μεγάλε εγώ είμαι στρητάς. Αυτό είναι το πρώτο μου ον-οφ και νόμιζα ότι το τράβηγμα είναι φυσιολογικό!!!!!!' Λοιπόν το τηλέφωνό μου είναι 6936638080 και το όνομά μου είναι Νίκος. Όποιος V-Stromακιας παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και θέλει να κάνει κάτι για αυτό ας πάρει τηλ. Θα διαβάσετε και την επιστολή μας στο περιοδικό ΜΟΤΟ ή και στο 0-300. Παράκληση στους moderators το post να γίνει sticky.

Θα το κανω στικυ αλλα...
Εμενα το SV μου τραβαγε πολυ δεξια για εναν χρονο περιπου και νομιζα οτι εφταιγε ενα ατυχημα που ειχα και ειχε γινει της ποπης.

Μετα απλα εμαθα να καθομαι.....

Χωρις ιχνος ειρωνειας...πολλες φορες αθελα μας καθομαστε στραβα και πιεζουμε το τιμονι ελαχιστα.

Azazyl
20/06/2006, 12:41
Μένω στο Παγκράτι. Το μηχανάκι είναι στην διάθεσή σου για βόλτα. Κερνάω και καφέ. Εξ άλλου εξήγησα ότι είμαι επαγγελματίας οδηγός μηχανής. Οδηγώ για να βγάζω το ψωμί μου. Το μηχανάκι της δουλειάς πάει καρφί. Εκτός απο αυτό στο ακριβώς πιο πάνω ποστ αναφέρω ότι τώρα είμαστε 3 άτομα με το ίδιο πρόβλημα....

gcrook
20/06/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Μένω στο Παγκράτι. Το μηχανάκι είναι στην διάθεσή σου για βόλτα. Κερνάω και καφέ. Εξ άλλου εξήγησα ότι είμαι επαγγελματίας οδηγός μηχανής. Οδηγώ για να βγάζω το ψωμί μου. Το μηχανάκι της δουλειάς πάει καρφί. Εκτός απο αυτό στο ακριβώς πιο πάνω ποστ αναφέρω ότι τώρα είμαστε 3 άτομα με το ίδιο πρόβλημα....

Ειμαστε και γειτονες...
Πολυ θα ηθελα να το οδηγησω παντως.
Και εγω ημουν 'επαγγελματιας" οδηγος "μηχανης" για καποια χρονια, και το μηχανακι της δουλειας πηγαινε καρφι γιατι το οδηγουσα 15 ωρες την μερα.
Οταν το εδωσα ομως σε φιλο που περασε απο την δουλεια να με δει, δεν μπορεσε ουτε να το ξεκινησει χωρις να βαλει το ποδι 3 φορες κατω.


Υ.Γ τι μηχανακι ειναι αυτο στο αβαταρ;

tsiros_temp
20/06/2006, 15:04
Είναι εύκολο να διαπιστωθεί αν είναι ψυχολογικό

http://en.wikipedia.org/wiki/Double-blind

Στήνετε ένα τεστ με μερικά μηχανάκια, ΟΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ και σου τα δίνουν ένα-ένα, χωρίς όμως εσύ να ξέρεις ποιό είναι ποιό. Αν βρεις ποιό είναι το δικό σου, τότε δεν είναι ψυχολογικό (ή είσαι μάντης)

gcrook
20/06/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Είναι εύκολο να διαπιστωθεί αν είναι ψυχολογικό

http://en.wikipedia.org/wiki/Double-blind

Στήνετε ένα τεστ με μερικά μηχανάκια, ΟΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ και σου τα δίνουν ένα-ένα, χωρίς όμως εσύ να ξέρεις ποιό είναι ποιό. Αν βρεις ποιό είναι το δικό σου, τότε δεν είναι ψυχολογικό (ή είσαι μάντης)

Που θα βρουμε τωρα πεντεξι ολοιδια V-Strom:rotflmao: :rotflmao:

Azazyl
20/06/2006, 15:52
Με ρωτάς τι μηχανάκι είναι αυτό στα μέγαρα?? :lol: :lol: :lol: :lol: SV.... Λοιπόν επειδή είχα ένα μικροατυχηματάκι σήμερα το πρωί με ένα μηχανάκι και ψιλοκουτσένω, εάν θέλεις την Παρασκευή που θα μπορώ να περπατήσω πάρε με τηλ να κανονίσουμε να κεράσω καφέ εδώ δίπλα στην Καισαριανή.

gcrook
20/06/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Με ρωτάς τι μηχανάκι είναι αυτό στα μέγαρα?? :lol: :lol: :lol: :lol: SV.... Λοιπόν επειδή είχα ένα μικροατυχηματάκι σήμερα το πρωί με ένα μηχανάκι και ψιλοκουτσένω, εάν θέλεις την Παρασκευή που θα μπορώ να περπατήσω πάρε με τηλ να κανονίσουμε να κεράσω καφέ εδώ δίπλα στην Καισαριανή.

Χαχαχα ξερω τι ειναι απλα δεν ξερω ποιος το καβαλαει....και ποτε... (με το τσιγγελι θα στα βγαλω).

Azazyl
20/06/2006, 18:02
Πριν απο 1 χρονάκο το είχα κάνει καμιά 20 γύρους στα μέγαρα. Ποιό παιχνιδιάρικο μηχανάκι δεν έχω ξανακαβαλήσει.. Το έντο το είχε για πλάκα... Λογικά την Τρίτη, εάν όλα πάνε καλά, θα το ξανακάνω βολτούλα στα Μέγαρα και ανυπομονώ..
Έχεις φανταστικό μηχανάκι.:D

gcrook
20/06/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Πριν απο 1 χρονάκο το είχα κάνει καμιά 20 γύρους στα μέγαρα. Ποιό παιχνιδιάρικο μηχανάκι δεν έχω ξανακαβαλήσει.. Το έντο το είχε για πλάκα... Λογικά την Τρίτη, εάν όλα πάνε καλά, θα το ξανακάνω βολτούλα στα Μέγαρα και ανυπομονώ..
Έχεις φανταστικό μηχανάκι.:D

Τεταρτη 28 του μηνος ειναι το επομενο και τελευταιο Trackday του Ιουνιου στα Μεγαρα....εκτος και αν ξερεις κατι που θα πρεπει να μας το πεις ΤΩΡΑ!!!!:rotflmao:

Azazyl
20/06/2006, 22:50
Τα καλά του επαγγέλματος... Prive Πίστα...;) ;) ;)

Tropeas
20/06/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Πριν απο 1 χρονάκο το είχα κάνει καμιά 20 γύρους στα μέγαρα. Ποιό παιχνιδιάρικο μηχανάκι δεν έχω ξανακαβαλήσει.. Το έντο το είχε για πλάκα... Λογικά την Τρίτη, εάν όλα πάνε καλά, θα το ξανακάνω βολτούλα στα Μέγαρα και ανυπομονώ..
Έχεις φανταστικό μηχανάκι.:D
Φυσικά :blush: :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τεταρτη 28 του μηνος ειναι το επομενο και τελευταιο Trackday του Ιουνιου στα Μεγαρα....εκτος και αν ξερεις κατι που θα πρεπει να μας το πεις ΤΩΡΑ!!!!:rotflmao:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Θέλω και εγώ!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

africa_t
30/07/2006, 17:31
ρε παιδια για στειλτε κανενα γραμμα στη μαμα susuki να δειτε τι θα πουν και αυτοι.

Azazyl
26/08/2006, 00:08
Επιστολή έφυγε με DHL Hellas 22 Αυγουστου. Ιδού πότε έφτασε σύμφωνα με την DHL.com :

Περιοχή Εξυπηρέτησης Προέλευσης

Athens - Greece

Περιοχή Εξυπηρέτησης Προορισμού

Nagoya - Japan

Κατάσταση

Υπογραφή από: TEZUKA
Η αποστολή παραδόθηκε Αύγουστος 24, 2006 14:28

Περιμένω την απάντησή τους τώρα...
Σκέφτομαι να πάω και στην Ιαπώνική πρεσβεία...

pissaman
26/08/2006, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ειχα δει παρομοιο περιστατικο σε Yamaha ομως, YZF-R1 '05. Ειχε την εντυπωση οτι ειναι στραβο το πλαισιο.. αλλα κανενας δεν το εβλεπε εκτος απ'αυτον. Τι μετρηματα, τι ελεγχους και αλλα μετρηματα.. δεν ειχε τιποτα. Αυτος εκει ομως, ειναι στραβο. Καθαρα ψυχολογικο ηταν..
Και η Yamaha τι εκανε.. πηρε μοτοσυκλετα με κοντα 14000χλμ πισω και του εδωσε καινουργια :sick: :sick: :sick: :confused: :eyepop:
Απιστευτο και ομως... (Αλλα μιλαμε για Yamaha :D )
Δεν αλλάζονται έτσι οι μοτοσυκλέτες! :nono:
Δηλαδή, αν ήταν έτσι, όλοι θα λέγαμε ότι νομίζουμε ότι τραβάνε και θα μας τις άλλαζαν! Μην τρελαθούμε τελείως! Μην τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα ρε παιδιά! Και εγώ ξέρω τύπους, που είπαν ότι τους άλλαξαν μοτό από τις εταιρίες, αλλά τελικά δεν είχε γίνει τίποτα από αυτά!
Δεν πα να είναι YAMAHA, HONDA, KAWASAKI, δεν αλλάζονται έτσι.
Εκτός αν όντως το μηχανάκι, είχε πρόβλημα με το πλαίσιο, και του το άλλαξαν χωρίς να το παραδεχτούν, μόνο και μόνο για να το παίξουν καλοί!

Tropeas
26/08/2006, 04:10
Αμα σου ρθει απάντηση πες το μου και εμένα... ;)
στα Αγγλικά τους έγραψες?

alexk
26/08/2006, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Δεν αλλάζονται έτσι οι μοτοσυκλέτες! :nono:
Δηλαδή, αν ήταν έτσι, όλοι θα λέγαμε ότι νομίζουμε ότι τραβάνε και θα μας τις άλλαζαν! Μην τρελαθούμε τελείως! Μην τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα ρε παιδιά! Και εγώ ξέρω τύπους, που είπαν ότι τους άλλαξαν μοτό από τις εταιρίες, αλλά τελικά δεν είχε γίνει τίποτα από αυτά!
Δεν πα να είναι YAMAHA, HONDA, KAWASAKI, δεν αλλάζονται έτσι.
Εκτός αν όντως το μηχανάκι, είχε πρόβλημα με το πλαίσιο, και του το άλλαξαν χωρίς να το παραδεχτούν, μόνο και μόνο για να το παίξουν καλοί!

Aυτός που το έγραψε (Daemon) πίστεψε με δεν λέει μπούρδες και ξέρει "κάμποσα" παραπάνω από εμένα και εσένα για Yamaha.

Azazyl
26/08/2006, 10:51
Να το γράμμα προς την SUZUKI:

Subject: Defective Motorcycle

Dear Sir / Madam,

I am writing with regards to the V-STROM DL - 650 (model '05, chassis number JS1B1111100120628) I recently bought from your authorised dealer, SUZUKI – Sfakianakis S.A. in Athens, Greece.

Right after the motorcycle's purchase, I noticed a problem in its on-road behaviour. Specifically, it did not cruise on a straight line but tended to lean to the right. I immediately contacted your dealer and reported the aforementioned problem. However, their response and client service was at the very least disappointing. After two checks and following my repeating complaints, they refused to admit the obvious problem, using the ridiculous excuse that I was not riding the motorcycle in an upright position. Although, common sense would be enough to disregard such an argument, I will have to mention that this is the second DL – 650 I have purchased in 2 years. Furthermore, I am a professional motorcyclist riding on average 5 hours a day.

Since this situation has put me in a great deal of inconvenience, I request the prompt replacement of my motorcycle. I trust that you will deal with my problem in a proper and responsible manner, as suits to a great company such as SUZUKI.

I look forward to hearing from you as soon as possible.

Regards,

Azazyl
26/08/2006, 10:56
Πάρτε και την επιστολή προς το 0-300:

Αγαπητό 0-300 ,

Η επιστολή αυτή έχει σκοπό την ενημέρωση του κοινού σχετικά με τα κακώς κείμενα της ελληνικής αντιπροσωπείας της Suzuki Σφακιανάκης Α.Ε.Β.Ε.
Τον Ιανουάριο του 2007 αγόρασα ένα ολοκαίνουργιο V-Strom DL-650 ελληνικής αντιπροσωπείας. Από τις πρώτες μέρες διαπίστωσα ότι η μοτοσικλέτα δεν πάει ευθεία αλλά “τραβάει” δεξιά. Ο μόνος τρόπος για να κινηθεί ευθεία είναι να ρίχνω το βάρος του σώματός μου αριστερά. Αμέσως μόλις ξεμπέρδεψα από κάτι προβλήματα υγείας που μου προέκυψαν, απευθύνθηκα στην αντιπροσωπεία προκειμένου να δώσει λύση στο πρόβλημα. Αφού μου κράτησαν τη μηχανή 3 μέρες μου ανακοίνωσαν ότι δεν έχει κανένα μηχανικό πρόβλημα και ότι έφταιγε η πίεση των ελαστικών!!! Οδηγώντας μπροστά στον υπεύθυνο του συνεργείου και αφού είδε και αυτός ότι η μηχανή συνέχιζε να τραβάει δεξιά , μου απάντησε ότι κάθομαι στραβά!!!
Κατόπιν τούτου συμβουλεύτηκα δικηγόρο και αφού τους απέστειλα επισήμως επιστολή , επικοινώνησαν μαζί μου προκειμένου να εισέλθει για 2η φορά η μηχανή για τεχνικό έλεγχο, όπως μου είπαν για ψυχολογικούς λόγους. Μια εβδομάδα μετά μου απάντησαν ότι ελέγχθηκε το πλαίσιο σε καλίμπρα , το τιμόνι , η εμπρός και πίσω ανάρτηση καθώς και οι τροχοί και βρέθηκαν όλα χωρίς πρόβλημα! Παρόλα αυτά το μηχανάκι, όπως διαπίστωσε και σε ένα μικρό Test Drive ο εκδότης του περιοδικού Θανάσης Χούντρας καθώς και ο Τάσος Μανιάτης συνεχίζει να πηγαίνει στραβά.
Όπως καταλαβαίνετε άκρη δεν βρέθηκε. Η Suzuki Σφακιανακης Α.Ε.Β.Ε μέχρι τώρα δεν έχει δώσει λύση στο πρόβλημά μου. Η ταλαιπωρία και η στενοχώρια μου ειναι αφάνταστη. Το περίεργο είναι ότι βρήκα και άλλον έναν ιδιοκτήτη V-Strom DL-650 με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Απ΄ότι καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω. Έτσι, όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα και θέλει να κάνει κάτι γι΄ αυτό, ας στείλει email στην διεύθυνση nickolettis@hotmail.com ή ας επικοινωνήσει με το περιοδικό για να πάρει τα στοιχεία μου.

Με εκτίμηση,
Κωλέτης Νικόλαος

Sapadak
26/08/2006, 11:38
Καλο κουραγιο ρε φιλε.

Θα το χρειαστεις

Απλα να καταθεσω μια εμπειρια προσωπικη με ενα V-Strom φιλου.

Εκανα αρκετα χλμ (καμια 150-180)

ΔΕΝ διαπιστωσα κανενα προβλημα "τραβηγματος"



Ελπιζω να καταφερεις να βγαλεις ακρη.


Παντως στη προσωπικα αν εβλεπα τετοια αντιμετωπιση απο την επισημη αντιπροσωπια θα επικοινωνουσα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ με τα κεντρικα ειτε στην Ευρωπη ειτε στην Ιαπωνια.

Tropeas
26/08/2006, 11:43
Σε ποια διεύθυνση το στειλες?
γιατί και γω τότε το στειλα , ζήτησα απο τα ΕΛΤΑ αποδεικτικό παραλαβής,
ήρθαν όλα τα αποδεικτικά μετά απο 4 μήνες και απάντηση δεν ήρθε ποτέ!

Azazyl
26/08/2006, 11:56
SUZUKI MOTOR CORPORATION
Head Office
Hamamatsu-Nishi, P.O. Box 1
Hamamatsu, Shizuoka 432-8611
Japan

Έχω ένα φιλαράκι που η δουλειά του είναι να βρίσκει πληροφορίες για εταιρίες του εξωτερικού... Αυτός μου έγραψε και το γράμμα.

kalmisurf
04/09/2006, 13:29
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΞΑΝΑ. ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΕΝΑ kai ΠΟΛΥΚΑΙΡΙΣΜΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ (ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ) ΜΕ 3 ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΗ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΩ. ΕΚΑΝΑ 24ΟΟΟ ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΒΟΦΑΓΩΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ. ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΒRIGESTONE. ΑΦΗΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΕ ΔΕΞΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ. ΣΤΗ SOYZOYKI ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ DL 650 ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ <ΜΟΝΟ> ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ

Tropeas
04/09/2006, 14:26
SUZUKI MOTOR CORPORATION
Motorcycle division
General Service Manager
300 Takatsukacho
Hamamatsu 432-8611, Shizuoka 432-8611
Japan

Εγώ εδώ έστειλα... αν λάβεις απάντηση σφύρα...;) να δω μήπως ξαναστείλω... αν και τα ελτά απαντήσαν ότι το παραλάβαν...

pissaman
04/09/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Aυτός που το έγραψε (Daemon) πίστεψε με δεν λέει μπούρδες και ξέρει "κάμποσα" παραπάνω από εμένα και εσένα για Yamaha.
Από εμένα?
ΜΠΑΑΑΑ! :wave2:
Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι σε όλες τις εταιρίες, έρχονται κλιμάκια από τα κεντρικά και ελέγχουν όλες τις εγγυήσεις που έχουν γίνει. Αν δεν βρεθεί κάποιο ελάτωμα ή αν υπάρχει υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη, τότε χρεώνετε η εταιρία (yamaha hellas στην προκειμένη περίπτωση) με το κόστος της επισκευής, και όχι το εργοστάσιο!
Άρα για απλά παράπονα τη στιγμή που το μηχανάκι ΕΙΝΑΙ ίσιο, τότε, ΔΕΝ αλλάζετε! Ας λέει ο κάθε ένας ότι θέλει!
Αν θέλεις, πάμε να πάρουμε ένα μηχανάκι, και να πηγαίνεις εσύ να παραπονιέσε ότι είναι στραβό.
Να σου πω τι θα γίνει.
Νομίζω έχεις διαβάσει το ποστ με το μηχανάκι του τροπέα. ή η suzuki είναι μάπα στις εγγυήσεις, ενώ η yamaha μας βγήκε ξαφνικά καλή?
Επειδή λοιπόν, εγώ ΠΙΘΑΝΩΣ να ξέρω περισσότερα και από το παιδί που λες, άσε με να έχω άλλη άποψη, αλλά να μάθετε να μη γράφετε μεγάλα λόγια, γιατί είναι πολύ εύκολο να βγείτε ψεύτες! ;)

Azazyl
06/09/2006, 12:37
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία με τον υπεύθηνο της Suzuki και μετά απο παζάρια ήρθαμε σε συμβιβασμό και αύριο παραλαμβάνω ένα καινούργιο V-strom 650 ABS χρώματος ανθρακί αντί του αντιτίμου των 500 ευρώ. Τώρα με έχει φάει το άγχος να βγεί ίσια η καινούργια μηχανή....

melsaltas
06/09/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία με τον υπεύθηνο της Suzuki και μετά απο παζάρια ήρθαμε σε συμβιβασμό και αύριο παραλαμβάνω ένα καινούργιο V-strom 650 ABS χρώματος ανθρακί αντί του αντιτίμου των 500 ευρώ. Τώρα με έχει φάει το άγχος να βγεί ίσια η καινούργια μηχανή....


Μπραβο!!!!!!!!:a18: :a18: :a18:

Sapadak
08/09/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία με τον υπεύθηνο της Suzuki και μετά απο παζάρια ήρθαμε σε συμβιβασμό και αύριο παραλαμβάνω ένα καινούργιο V-strom 650 ABS χρώματος ανθρακί αντί του αντιτίμου των 500 ευρώ. Τώρα με έχει φάει το άγχος να βγεί ίσια η καινούργια μηχανή....

Ωραιος...... :beer:


Τσιμπησες και με το abs ε?


Αντε με το καλο να σου ερθει......και να ειναι ισιο:D



Ποτε με το καλο το περιμενεις?

Tropeas
08/09/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Φυσικά :blush: :D



:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Θέλω και εγώ!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Μπήκε το εργαλείο πίστα και είναι καλό! ο αναβάτης θέλει λίγο βελτίωση... :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία με τον υπεύθηνο της Suzuki και μετά απο παζάρια ήρθαμε σε συμβιβασμό και αύριο παραλαμβάνω ένα καινούργιο V-strom 650 ABS χρώματος ανθρακί αντί του αντιτίμου των 500 ευρώ. Τώρα με έχει φάει το άγχος να βγεί ίσια η καινούργια μηχανή....

Μπράβο βρε φίλε,
σου εξηγήσαν για ποιο λόγο δεχτήκαν τελικά? βρήκαν πρόβλημα? πήραν απάντηση απο Ιαπωνία? τι? (αν επιφυλάσεσαι να μου πεις δημοσίως , στείλε μου ένα πμ σε παρακαλώ...) εμένα το δικαστήριο μου είναι τον Δεκέμβριο... σε βοήθησε ο Θοδωρής Γαζούλης? να κανονίσουμε να τα πούμε με ενα καφεδάκι στην ΛΕΜΟΤ μια ΔΕ ή ΤΕ ή ΠΑ ...εεΕ?:wave2:

Azazyl
09/09/2006, 02:34
Το email στο 0-300 έπιασε Tropea. Και το καινουργιο τραβάει αλλά δεν έχω το κουράγιο να συνεχίσω. Θα το κρατήσω και μπορεί να του αλλάξω τίποτα καλάμια. 113 V-stromades και μερικοί απο αυτούς κοιμούνται όρθιοι.... Ευχαρίστως να κανονίσουμε.

Tropeas
09/09/2006, 09:17
Εγω τα email στα περιοδικά θέλω να τα στείλω όταν έχω και την απόφαση δικαστηρίου... ;) που δεν θα μπορεί να την αναιρέσει κανείς...

EKEINOS
18/09/2006, 19:44
Και εγω πηρα το καινουργιο με ΑΒΣ και τραβαγε δεξια,οταν εκανα το πρωτο σερβις αλλαζοντας αναρτηση και αλλα πραγματα,τωρα νομιζω οτι διορθωθηκε

EKEINOS
22/09/2006, 19:12
Τελικα ακομα τραβαει δεξια θα αρχισω και εγω τωρα το ψαξιμο ας μεινουμε σε επικοινωνια γιατι αν το προβλημα εντοπιστει, μπορουμε να παμε δικαστικα με λιγα χρηματα και να αποζημειωθουμε αρκει να ειμαστε 2-3 ατομα

Tropeas
23/09/2006, 09:08
Πείτε να σας αλλάξουν και τα "μαμά" λάστιχα που βάζουν ... συνήθως είναι ναι μεν καλά αλλά δεύτερης ποιότητας μαρκαρισμένα απο το εργοστάσιο, ίσως με κάτι που να τους χαλάει την γεωμετρία και να δίνουν αυτήν την αίσθηση κλπ...
Πριν λίγο καιρό μίλαγα με ένα παιδί και μου έλεγε ότι μόλις του έβαλαν καινούρια το πρόβλημα λύθηκε... και το έχω ξανακούσει...:wave2:

akis_1
20/10/2006, 22:07
Φιλε Azazyl μηπως το μηχανακι σου ητανε ασημι και το εδωσες με 1200 χλμ?Εχω ακουσει στην SUZUKI για την περιπτωση σου.

Azazyl
29/10/2006, 10:39
Ε φυσικά και θα ακούσεις. Ναι, το ασημί με τα 1200 χλμ ήταν το μηχανάκι μου. Βρίσκεται στη ΣΟΥΖΟΥΚΙ στη Δάφνη.

akis_1
30/10/2006, 23:26
Ναι την εχω δει οταν εψαχνα να παρω το δικο μου ενας Ζτας μου ειχαν πει οτι την ειχε σωστα?

Azazyl
02/11/2006, 21:49
swsta...

spyrakos35
18/12/2006, 10:45
πάντως μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω, ξέρω περίπτωση gsxr 1000 καινούργιου που ήταν στραβό.....

για το story.... αγοράστηκε στο MOTOJAPAN (στην καλλιρόης) αρα και παραεισαγωγής, το μηχανάκι ήταν στραβό, και ο τυπάκος (ή μήπως τυπούλης) εκει, παρότι το παραδέχτηκε οτι ήταν στραβό, δεν τον κάλυψε τον ιδιοκτήτη (σιγά μην τον κάλυπτε)....

ps: αυτό το κόλημα που έχω με το συγκεκριμένο μαγαζί μαλλον δεν θα το ξεπεράσω ποτέ....lol... πέρα από την πλάκα όμως καλά θα ήταν να "δίνουμε" τους απαράδεκτους "επαγγελματίες"......

Respect
10/01/2007, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Πείτε να σας αλλάξουν και τα "μαμά" λάστιχα που βάζουν ... συνήθως είναι ναι μεν καλά αλλά δεύτερης ποιότητας μαρκαρισμένα απο το εργοστάσιο, ίσως με κάτι που να τους χαλάει την γεωμετρία και να δίνουν αυτήν την αίσθηση κλπ...
Πριν λίγο καιρό μίλαγα με ένα παιδί και μου έλεγε ότι μόλις του έβαλαν καινούρια το πρόβλημα λύθηκε... και το έχω ξανακούσει...:wave2: Ισχύει!

Didis
20/02/2007, 22:38
Πάντως αυτό με τα λάστιχα παίζει. Άλλαξα με τα καινούργια Bridgestone και το τράβηγμα εξαφανίστηκε εντελώς. Άσε που είναι πολύ καλύτερα και επιτέλους ζεσταίνονται!

Respect
21/02/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Didis
Πάντως αυτό με τα λάστιχα παίζει. Άλλαξα με τα καινούργια Bridgestone και το τράβηγμα εξαφανίστηκε εντελώς. Άσε που είναι πολύ καλύτερα και επιτέλους ζεσταίνονται! έχω την εντύπωση ό,τι λείπεις από τη κατάσταση.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17626&perpage=15&pagenumber=1/)

paulopoulos
13/06/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ειχα δει παρομοιο περιστατικο σε Yamaha ομως, YZF-R1 '05. Ειχε την εντυπωση οτι ειναι στραβο το πλαισιο.. αλλα κανενας δεν το εβλεπε εκτος απ'αυτον. Τι μετρηματα, τι ελεγχους και αλλα μετρηματα.. δεν ειχε τιποτα. Αυτος εκει ομως, ειναι στραβο. Καθαρα ψυχολογικο ηταν..
Και η Yamaha τι εκανε.. πηρε μοτοσυκλετα με κοντα 14000χλμ πισω και του εδωσε καινουργια :sick: :sick: :sick: :confused: :eyepop:
Απιστευτο και ομως... (Αλλα μιλαμε για Yamaha :D )

Σορρυ για το άσχετο παιδιά. Αλλά η yamaha που λες παιδεύει εδώ και 6 χρόνια έναν φίλο που πήρε την R1 (μετρητής παρακαλώ) και είχε πρόβλημα το οποίο τελικά εντοπίστηκε. Τώρα τους πάει δικαστήρια και επίσης του έπαιξαν απίστευτη που....ια τα εξουσιοδοτημένα της yamaha στην Θεσσαλονίκη.

arkastt
13/06/2008, 11:03
Λοιπόν φίλε Azazyl , έχω να σου προτείνω κάτι .Μπορεί να σου φανεί αστείο.
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει απόλυτα αλλά εγώ αν είχα όντως τέτοια αμφιβολία θα έκανα το εξής , πριν καταλήξω να γδύσω την moto για καλύμπρα.
Θα έστηνα την μοτοσικλέτα στο διπλό stand και κατόπιν σε εμπρός και πίσω paddock stand και με κάποιο αλφάδι θα τσέκαρα ότι είναι τελείως οριζόντια , ειδικότερα καθώς το κοιτάς από τα μούτρα ή τον κώλο.

Μετά θα έπαιρνα μετρήσεις σε σταθερά σημεία (όπως λαιμός , μαρσπιέ , άρθρωση ψαλιδιού , υποπλαίσιο και ότι φανταστείς από δεξιά και από αριστερά.

Το εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το ταχύμετρο ή θεοδόλιχος. Είναι αυτό που έχουν οι τοπογράφοι.
Εγώ το χρησιμοποιώ σε πολλές δουλειές , απο το να μετρήσω οικόπεδο , να ευθυγραμμίσω μεταφορικές ταινίες , κόμπλερ σε σπαστήρες βιομηχανίας κ.λ.π μέχρι να αντιγράψω fairing και να ταιριάξω σκάρες από άλλη μηχανή σε άλλη.

Το μηχάνημα έχει ακρίβεια 4 δεκαδικού στα 500m , και χιλιοστού στα 2khm.

Αν έχεις κάποιο φίλο τοπογράφο που έχει όρεξη και το μυαλό του συνδυάζει Μηχανολογία , είναι ένα πρωινό δουλειά . Περίπου 3-4 ώρες με φραπέ.

Αν πιστεύεις ότι σου γράφω σαχλαμάρες , τότε σβηστέ την απάντηση από το forum.

Είμαι όμως σίγουρος ότι δουλεύει εφόσον το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου , όχι βέβαια για μοτοσικλέτες , ίσως πολύ πιο πολύπλοκα όμως.

Είναι ένα εργαλείο που αν το μάθεις μπορεί να σου κάνει παπάδες.

http://xs.to/xs.php?h=xs128&d=08244&f=wild_tc1010_-_net899.jpg

ikarosk
04/08/2009, 10:29
Το αναφέρω εδώ μιάς και είχα το αντοίστοιχο (πρόβλημα) με το καινούριο RAPTOR 650. Η μηχανή μου έδινε την εντύπωση ότι τραβούσε ελαφρά αριστερά όταν έκλεινα το γκάζι και άφηνα το τιμόνι. Πέρασαν απ'το μυαλό μου όλα τα παραπάνω, ρύθμισα τον πίσω τροχό αρκετές φορές ώστε να είναι όσο το δυνατόν ίσιος σε σχέση με το πλαίσιο 'ακόμη και αντίθετη κλίση του έδωσα' αλλά το τράβηγμα παρέμενε.
Μέχρι που ανακάλυψα ότι η ντίζα του συμπλέκτη έκανε μία διαδρομή σχήματος 'S' ανάμεσα στο λαιμό του σκελετού και στο μπράτσο συγκράτησης του φαναριού, δημιουργώντας ροπή στο μπροστινό σύστημα προς τα αριστερά. Λειτουργούσε σαν ελατήριο.
Ψάξτε όσοι έχετε αντίστοιχο πρόβλημα κι αυτή την περίπτωση.:a016: