PDA

View Full Version : 600cc ή 250cc ?



zak_18
17/05/2006, 22:03
Παιδια χαιρεται. Εδω και δυο χρονια οδηγω ενα παπακι 72cc. Τωρα που περασε ο καιρος και λεω να πιασω και καμια δουλιτσα το καλοκαιρι ειπα να παρω μια μηχανουλα με δοσεις αλλα δεν ξερω ακομα τι κυβικα θελω Ειμαι αναμεσα σε ενα Yamaha TT 600 αλλα φοβαμαι οτι ειναι πολυ αποτομο να παρω τοσο μεγαλη μηχανη μετα το παπι αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν θα την βαρεθω γρηγορα.. Η αλλη εκδοχη ειναι να παρω ενα 250 και να το φτιαξω οσο παει. Εχω ακουσει για KLX 250 που το φτασανε 39 αλογα στον τροχο αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι το ΤΤ το παιρνω με 3.500 και super motard.. Απο την αλλη ομως φοβαμαι οτι αν παρω το Yamaha δεν θα εχω διπλωμα γι αυτο τουλαχιστον για τα επομενα δυο χρονια και φοβαμαι μπατσους, ατυχηματα κτλ. Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι να κανω? Εχωβρεθει σε αδιεξοδο.. ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!! Ειλικρινα θα εκτιμουσα την καθε βοηθεια και γνωμη..
Ευχαριστω!
:rolleyes:

Uriah Heep
17/05/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
Παιδια χαιρεται. Εδω και δυο χρονια οδηγω ενα παπακι 72cc. Τωρα που περασε ο καιρος και λεω να πιασω και καμια δουλιτσα το καλοκαιρι ειπα να παρω μια μηχανουλα με δοσεις αλλα δεν ξερω ακομα τι κυβικα θελω Ειμαι αναμεσα σε ενα Yamaha TT 600 αλλα φοβαμαι οτι ειναι πολυ αποτομο να παρω τοσο μεγαλη μηχανη μετα το παπι αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν θα την βαρεθω γρηγορα.. Η αλλη εκδοχη ειναι να παρω ενα 250 και να το φτιαξω οσο παει. Εχω ακουσει για KLX 250 που το φτασανε 39 αλογα στον τροχο αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι το ΤΤ το παιρνω με 3.500 και super motard.. Απο την αλλη ομως φοβαμαι οτι αν παρω το Yamaha δεν θα εχω διπλωμα γι αυτο τουλαχιστον για τα επομενα δυο χρονια και φοβαμαι μπατσους, ατυχηματα κτλ. Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι να κανω? Εχωβρεθει σε αδιεξοδο.. ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!! Ειλικρινα θα εκτιμουσα την καθε βοηθεια και γνωμη..
Ευχαριστω!
:rolleyes:

Πάρε κατευθείαν το ΤΤ600!!!
Η συμπτωματολογία είναι τεκμηριωμένη...

Η παρένθεση των 250κ.εκ. κρατάει ένα μήνα ακριβώς...
Μετά ζαχαρώνεις τα 600άρια...






:beer: :beer: :beer:

AFTER
17/05/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Πάρε κατευθείαν το ΤΤ600!!!
Η συμπτωματολογία είναι τεκμηριωμένη...

Η παρένθεση των 250κ.εκ. κρατάει ένα μήνα ακριβώς...
Μετά ζαχαρώνεις τα 600άρια...






:beer: :beer: :beer:

Σωστος
Αλλωστε μην νομιζεις οτι το TT θα ειναι και τοσο τρομακτικα πιο γρηγορο απο το klx250
Για να μην παρεξηγηθω, ειναι πιο γρηγορο, αλλα οχι τοσο ωστε να σε φοβισει το γκαζι του

George-3-
18/05/2006, 00:04
Ναι μεν αλλα...

Καλη φαση ειναι να παρεις το ΤΤ που θα σε καλυψει για αρκετο καιρο και μπορεις πραγματικα να βρεις ωραια και προσεχμενα ΤΤ αλλα με το νεο ΚΟΚ δεν ξερω τι παιζει με τις ποινες και τις κυρωσεις αν πιαστεις χωρις διπλωμα.

Χωρις να θελω να ακουστω σπαστικος παντα γιατι εγω θα επαιρνα το ΤΤ με την μια.... (βασικα streetακι θα επαιρνα αλλα λεμε....)

Αληθεια διχρονο 250cc street... ας πουμε RGV 250.... παλιο δεν λεω αλλα και με 3500-4000 εχεις ενα αριστο με καμια 60αρα αλογα (δεν θυμαμαι ποσα ειναι απο την μανα του).

Xlitos
18/05/2006, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
Απο την αλλη ομως φοβαμαι οτι αν παρω το Yamaha δεν θα εχω διπλωμα γι αυτο τουλαχιστον για τα επομενα δυο χρονια και φοβαμαι μπατσους, ατυχηματα κτλ. Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι να κανω? Εχωβρεθει σε αδιεξοδο.. ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!! Ειλικρινα θα εκτιμουσα την καθε βοηθεια και γνωμη..
Ευχαριστω!
:rolleyes:

Tι να κάνεις?Να κοιτάξεις να σαι νομιμος!Για 2 χρόνια θες κυκλοφορείς παράνομος στους δρόμους?θες να τρέχεις στα δικαστήρια ή να παίζεις κυνηγητό με τους μπάτσους?

Οπότε τσιμπάς ένα 250άρι TT-R,AX-1,KLR,CBF ο,τι γουστάρεις εσύ και βολεύεσαι με δαυτο.Σε περίπτωση που σου φαίνονται λίγα τα κυβικά με AX-1 έχω παει Ν.Πελλοπόνησο 450+χιλιόμετρα,Αγρίνιο 270χιλ..,Β.Ευβοια και αλλού.Με CBF250 τα παιδιά εδώ στο φόρουμ πάνε μεγάλες εκδρομές.Σε περίπτωση που σου φαίνονται λίγα τα γκάζια...υπάρχουν και χειρότερα.
Άνετα σε καλύπτει ένα δυομισάρι μετά που θα χεις και εμπειρία και δίπλωμα χτύπα κανα όπλο Husaberg να γουστάρεις.

Maira
18/05/2006, 07:29
Θα συμφωνήσω πως είναι καλύτερα να είσαι νόμιμος! Καμιά φορά ο φόβος της παρανομίας μπορεί να φέρει άσχημα αποτελέσματα! Συν του ότι σε περίπτωση ατυχήματος (που ποτέ να μην συμβει) δεν καλύπτεσαι από πουθενά!

Είμαι με ένα TT-R 250 και ξέρω το γκάζι του! Πάει ταξίδια άνετα, το γκάζι του είναι καλό και πάνω απ' όλα κάθε μέρα σου δείχνει και κάτι διαφορετικό! Την έχω τρία χρόννια κι ακόμα την μαθαίνω! Καλύτερα είναι να πας σταδιακά στα κυβικά!

Οι δρόμοι είναι πολύ άθλοιοι για να έχεις το σωστό φρενάρισμα! Δεν είναι η ταχύτητα με την οποία μπορείς να πας, αλλά πόσο καλά θα μπορέσεις α φρενάρεις!!!!

Άποψή μου, ελπίζω να αποφασίσεις ό,τι καλύτερο για σένα!
:wave2:

Maira
18/05/2006, 08:02
Κι εγώ που νόμιζα πως άλλαξαν τα διπλώματα!

Μέχρι 125cc είναι η πρώτη κατηγορία!

Μετά πάει απεριόριστα! Σκέψου πριν πάρεις μηχανή μεγαλύτερη από 125cc χωρίς δίπλωμα! Είναι πολλά που πρέπει να μετρήσεις!

Δεν είναι μόνο αν σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα αλλά και όλα τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν στους δρόμους αυτής της χώρας!!!

:wave2: :wave2:

argpap
18/05/2006, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
.. Απο την αλλη ομως φοβαμαι οτι αν παρω το Yamaha δεν θα εχω διπλωμα γι αυτο τουλαχιστον για τα επομενα δυο χρονια και φοβαμαι μπατσους, ατυχηματα κτλ. Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι να κανω? Εχωβρεθει σε αδιεξοδο.. ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!! Ειλικρινα θα εκτιμουσα την καθε βοηθεια και γνωμη..
Ευχαριστω!
:rolleyes:

Αφου δεν έχεις επιλογές..Α1 δίπλωμα έχεις. Εως εκεί πάς και ανεβαίνεις μετά.
Γνωμη μου και πρακτική μου :)

argpap
18/05/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Κι εγώ που νόμιζα πως άλλαξαν τα διπλώματα!

Μέχρι 125cc είναι η πρώτη κατηγορία!

Μετά πάει απεριόριστα! Σκέψου πριν πάρεις μηχανή μεγαλύτερη από 125cc χωρίς δίπλωμα! Είναι πολλά που πρέπει να μετρήσεις!

Δεν είναι μόνο αν σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα αλλά και όλα τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν στους δρόμους αυτής της χώρας!!!

:wave2: :wave2:

Maira τα διπλώματα έχουν όροιο ηλικίας και σχέση KW/kg. Βασικά το Α1 είναι μικροτερο ή ισο 25KW δηλαδή η ιδέα ποια είναι με τους ίππους , κοντά στους 35.

kostis7gr
19/05/2006, 14:45
Φίλε μου θα σου δώσω συμβουλή ώς λίγο μεγαλύτερος...

ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.... ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...

Δεν είναι μόνο το ότι θα ζεις με ένα συνεχές άγχος για την τροχαία (αυτό είναι το λιγότερο...)

Θα σου πω μια υποθετική ιστορία και βγάλε συμπερασμα...

Οδηγάς ανέμελος και σε μια διαστάυρωση μια θείτσα με το νέο της Grand Super Duper Jeep Cherokee ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ το STOP.
Πέφτεις πάνω της και σπας (χτύπα ξύλο, υποθετικα είπαμε) 36 κόκκαλα, σμπαραλιάζεις την μηχανή σου αλλά και την πόρτα του
Grand Super Duper Jeep Cherokee (που κοστίζει, η πόρτα, όσο η μηχανή σου )
Ξέρεις τι γίνεται?????
Η θείτσα σου κάνει μύνηση και έχεις 100% το φταίξιμο....
Πληρώνεις τους ΠΑΝΤΕΣ, σου μένουν και 36 σπασμένα κόκκαλα και θα είσαι το "κολόπαιδο ο μηχανόβιος που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα"!!!


ΔΕΝ πάιζουν με αυτα τα πράγματα....

doni
19/05/2006, 19:34
@kostis7gr
mu fenete file iprvaleis den einai etsi apla ta pragmata..
den simenei epeidi den exeis diplwma tha plirwseis esi!!to pios ftaiei tha to pei to dikastirio.. kai akoma tha eisai antimetopos me to dikastirio(pinika)gia to oti odigeis xwris diplwma..

pio xeirotera apo ola einai na pigeneis esi omorfa kai wraia kai na xtipiseis kapio paidi pou tha petaxtei apo kana pezodromio.. ekei ta pragmata einai kati parapanw apo skoura.. (kai genikotera otan iparxei kapios traumatias)
@zak_18
eimai katheta antithetos sto na pareis ena mixanaki 250ari kai na to koloftiaxeis!kai ta lefta pou tha dwseis den tha ta pareis pisw kai akoma auto pou tha ftiaxeis tha boreis na pareis ligo argotera kati pio dinato kai me tin ereuna pou exei kanei o kataskeuastis(frena-anartiseis-plaisio)

tha sou protina ena mixanaki pou na to kaliptei to diplwma.
prepei na vreis ena mixanaki pou na teriazei sta gousta sou..
gia enduroides tha sou protina kapio apo ta (ttr250,xr250,klx250)

nassosxlvbros
19/05/2006, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
@kostis7gr
mu fenete file iprvaleis den einai etsi apla ta pragmata..
den simenei epeidi den exeis diplwma tha plirwseis esi!!to pios ftaiei tha to pei to dikastirio.. kai akoma tha eisai antimetopos me to dikastirio(pinika)gia to oti odigeis xwris diplwma..

pio xeirotera apo ola einai na pigeneis esi omorfa kai wraia kai na xtipiseis kapio paidi pou tha petaxtei apo kana pezodromio.. ekei ta pragmata einai kati parapanw apo skoura.. (kai genikotera otan iparxei kapios traumatias)
@zak_18
eimai katheta antithetos sto na pareis ena mixanaki 250ari kai na to koloftiaxeis!kai ta lefta pou tha dwseis den tha ta pareis pisw kai akoma auto pou tha ftiaxeis tha boreis na pareis ligo argotera kati pio dinato kai me tin ereuna pou exei kanei o kataskeuastis(frena-anartiseis-plaisio)

tha sou protina ena mixanaki pou na to kaliptei to diplwma.
prepei na vreis ena mixanaki pou na teriazei sta gousta sou..
gia enduroides tha sou protina kapio apo ta (ttr250,xr250,klx250)



για ταξιδακια εθνικη με καποια αξιοπρεπη ταχυτητα παιζει και το KLE 250 Anhelo που τα βλεπω στην εθνικη με 130-140 κμ μια χαρα...και μην ακουω χαζα περι διπλωματος η οχι....ωραιες συμβουλες δινετε βρε! νασαι παντα νομιμος!... δε νομιζω να ελεγες τα ιδια στο παιδι σου; οσο για τα δικαστηρια...ασε ....καλυτερα να μη μαθεις τι θα παιχτει εκεινη την ωρα,και ακομα καλυτερα να μη μπλεξεις ποτε......
:nono:

αν θες αποκλειστικα εντουροειδες τα παραπανω που προτεινει ο κωστης θα σε βολεψουν μια χαρα
!!!
:beer:

iannis
20/05/2006, 11:07
οπως λενε και οι προηγουμενοι παρε οτι θες αρκει να εισαι ΝΟΜΙΜΟΣ στο λεει παθων και μαθων

J.R
20/05/2006, 11:32
Οπως λενε ολοι οι παραπανω, πρωτα βγαλε διπλωμα για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο, ενα απλο παραδειγμα θα σου πω εχω ενα φιλαρακι που εχει XR 400 και διπλωμα για 125cc, καθε φορα που ειναι να παμε βολτα ολο λεμε μην παμε απο κει γιατι μπορει να εχει μπατσους κ μην τον πιασουν... οποτε ολα ΝΟΜΙΜΑ πρωτα και μετα παιρνεις οτι γουσταρεις!!!!:wave2:

downhill
20/05/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
[B]@kostis7gr
mu fenete file iprvaleis den einai etsi apla ta pragmata..
den simenei epeidi den exeis diplwma tha plirwseis esi!!to pios ftaiei tha to pei to dikastirio.. kai akoma tha eisai antimetopos me to dikastirio(pinika)gia to oti odigeis xwris diplwma..

pio xeirotera apo ola einai na pigeneis esi omorfa kai wraia kai na xtipiseis kapio paidi pou tha petaxtei apo kana pezodromio.. ekei ta pragmata einai kati parapanw apo skoura.. (kai genikotera otan iparxei kapios traumatias)
/B]

Όποιος δεν έχει δίπλωμα οδήγησης,για το νομοθέτη δεν ξέρει να οδηγάει.Άρα πληρώνει κανονικά.Μπορεί να είναι ο άλλος οδηγός στα GP125 αλλά το δικαστήριο δε θα το αναλύσει.Δεν έχεις δίπλωμα,δεν ξέρεις να οδηγείς

Indian
26/05/2006, 23:51
File egw exw ena CBF 250 kai pistepse me gia mesa stin poli einai ola ta lefta.Eksallou den se desmeuei sto na pas kai kapou pio makria (exw paei kai Thiva dikavalo polu aneta).Vevaia sta prwta diodia mas perasan kati 600aria san stamatimenous (afou eixame stamatisei gia tsigaro!)
Vevaia twra koitaw gia kanena Z750 alla pros to paron eimai komple me auto...:alien: