PDA

View Full Version : Εντυπωσεις ενος πρωταρη απο την πιστα των Μεγαρων (ναι ειναι πολυ θετικες).



gcrook
18/05/2006, 00:16
Πριν ξεκινησω θα ηθελα να πω σε ολους που εχουν διαφορους ενδοιασμους σχετικα με το αξιζει να μπουν στην πιστα,)εγω ημουν ενας απο αυτους και με διαφορα κολληματα) να τσακιστουν κανονικα λεμε, γιατι ειναι μια εμπειρια εντελως διαφορετικη απο οτι εχουν βιωσει ως τωρα.
Σε πρωτη φαση ευχαριστω τον φιλο Παναγιωτη (zephyr1),που μου εκανε παρεα και με βοηθησε να ξεπερασω το αγχος.

Ευχαριστω το ‘μπουρδελο‘ της Σουζουκι που καβαλαω που παραδοξως δεν εσπασε οταν κατεβαζα απο Δευτερα σε Πρωτη, και που το ειχα στις 9-11.000 στροφες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και ενα συγνωμη στα παιδια που θα με ειχαν πεθασει στην μουτζα στους πρωτους γυρους, (καλα και στους επομενους), που δεν ηξερα αν πηγαινα σωστα η αν επρεπε να κανω αναστροφη και να αλλαξω φορα:lol: :wave2:


Φτανοντας λοιπον κατα τις μιαμιση το μεσημερι, σαν την μυγα μεΖτο γαλα, μιας και εβλεπα χιλιαρια, εξακοσαρια, και κατι Ντουκατια, με αγριες διαθεσεις αρχισα να σκεφτομαι που πα ρε καραμητροοοο.
Αραζω λοιπον πιανω κουβεντουλα και το σκεφτομαι αν θα μπω.
Μετα απο μιση ωρα και ενω ειχα ακομα ενδοιασμους παω τρεχοντας στην γραμματεια να πληρωσω γιατι ειχα αρχισει να το μετανιωνω, και δεν ηθελα να σηκΩθω να φυγω ετσι χωρις να δω τι σκατα γινεται τελος παντων.

Δεν υπηρχαν γκρουπς εκεινη την στιγμη και σεσιονς οποιος ηθελε εμπαινε και εβγαινε οποτε ηθελε.Μεσα 15 μηχανακια και σκεφτηκα οτι θα ηταν ευκαιρια.
Φτανω στην εισοδο, και αφου κοιταω τριγυρω αν ερχεται κανεις ξεκιναω.
Πρωτη μεγαλη ευθεια τερμα αγχωμενος, και το μυαλο μου δεν λεει να ξεκολλησει, τα ματια μου καρφωμενα στην ασφαλτο για να δω τι ειναι αυτη η ασφαλτος που παταω η οποια δεν θυμιζε ασφαλτο πιστας, αλλα ασφαλτο διαδρομης Μακρακωμη-Αι Γιωργη, Ακρατας-Λιμνης Τσιβλου, τεσπα ουτε Μπραλλου βρε αδελφε να μαυριζει λιγο....Οι στΡοφες ‘περιεργες‘, να βλεπω την εξοδο χωρις να παρεμβαλλονταΙ βραχοι δεντρα αλλα για καποιο περιεργο λογο το γκαζι κλειστο, οι κινησεις μετρημενες, το σωμα μονοκομματο, λες και παω στην Επιδαυρο με βροχη, και απο το μυαλο μου να περνανε αστραπιαια χιλιαδες συμβουλες αποψεις, τουμπες, ποστ εδω μεσα, και να μην ξερω απο που να κρατηθω γιατι ηξερα οτι κατι πηγαινε στραβα.
Μηχανακια να με περναμε με χιλια απο παντου,(αλλα τα παιδια ηξεραν τι εκαναν αυτο το καταλαβα ευτυχως γρηγορα) και παλι καλα που εκανα το μονο εξυπνο πραγμα, να κρατησω τους καθρεπτες.

Βγαινω εξω και εχω ξενερωσει.Κοιταω το λαστιχο, και συνειδητοποιω οτι καποτε στη γεφυρα του Κηφισσου το ειχα φαει περισσοτερο στην ακρη:rotflmao:
Ευτυχως που η πατρικη συμβουλη του Παναγιωτη ‘Μην εισαι μαλακας ρε αμα δεν φας ολο το λαστιχο δεν φευγεις απο δω‘, με συνεφερε καπως:rotflmao:

Αραζω κανα μισαωρο ακομα και εκει που ετοιμαζομουν να φυγω απογοητευμενος, γινεται ενα ξαφνικο και βγαινουν ολοι μονομιας, με αποτελεσμα να μεινουν 5-6(η και λιγοτερα), μηχανακια στην πιστα.
Η τωρα η ποτε λεω και ξαναμπαινω.
Εχοντας μια πρωτη εκτιμηση της πιστας, ξεκιναω παλι και αποφασιζω να εμπιστευτω την ασφαλτο.Και ξαφνικα συνειδητοποιω οτι καπου στον πεμπτο γυρο, το μον που σκεφτομαι ειναι η επομενη στροφη.
Και μιας και δεν βλεπω αλλους τριγυρω, σταματαω να αγχωνομαι για τον ρυθμο και αρχιζω να απολαμβανω.
Σε καθε στροφη δοκιμαζα διαφορετικες γραμμες αλλες φορες με θετικα και αλλες με αρνητικα αποτελεσματα.
Σε καποια φαση αρχισα να καταλαβαινω τα λαθη στην οδηγηση μου και αρχισα να επικεντρωνομαι σε αυτα.Οι κλισεις να μεγαλωνουν, και κοιταω να δω πως στην ταδε στροφη μπορω να μπω με μια ταχυτητα πανω.Η ασφαλτος να κραταει τοσο καλα που ειχα αρχισει να ενθουσιαζομαι.Απο ενα σημειο και μετα εκοβα στις ευθειες,(δεν με ενδιεφεραν οι χρονοι), για να σκεφτω καλυτερα πως θα στριψω στο εσακι, η σε εκεινη την αριστερη την κλειστη, ακομα και σε εκεινη την ρημαδα στα πιτς που δεν την καταφερα τελικα μιας και εκλεινα νωρις την τροχια μου και με ανοιξε πολυ στην εξοδο.
Σε καθε γυρο ηθελα να το ριξω και αλλο το μηχανακι, να το κανω κουρελι δεν με ενοιζε τιποτα.Σε καθε γυρο εβλεπα και μια μικρη βελτιωση, δεν το εχω ξαναβιωσει αυτο, σε δεκα λεπτα βελτιωθηκα οσο σε δυο χρονια χωρις πλακα.

Και εκει που ειχα αρχισει να βγαζω σωμα, και να μην νιωθω κουραση αγχος κτλ, ξαφνικα γινεται ΤΟ κουλο λεμε και φευγει το μονοσελο απο πισω:lol: :bigcry: :lol:
Το σταμπαρω πανω στα κερμπ της αριστερης μετα την ευθεια, κανω μια γυρα και φωναζω στον κριτη να βγαλει σημαια να παω να το μαζεψω.Ο παναγιωτης που με ειχε για μακαριτη να με βλεπει στα χωματα και να νομιζει οτι αγορασα το κλασσικο οικοπεδακι...
Πολυ κομπλε....



Δυστυχως συντροφοι τα πιασαμε τα λέφτα μας με την πιστα.Οσοι εχετε ενδοιασμους ακομα ειστε αξιοι της μοιρας σας.Τουλαχιστον θα μαζεψετε κανα φραγκο για τις δυσκολες μερες, για να μας δωσετε και μας, γιατι ξερουμε που θα τα τρωμε απο δω και στο εξης.:wave2:

AFTER
18/05/2006, 00:27
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΟ χαιρομαι που σου αρεσε

Δυστυχως δεν προλαβα να ερθω να σε δω, ημουν κομματια απο την δουλεια.

Θυμασαι που σου ειχα πει οτι μετα απο δεκα λεπτα θα νιωθεις την πιστα δικια σου(να την ξερεις)?
Επιασες το λαστιχο μετα την εξοδο?(στα πιτς :rolleyes: )

Ησουν πολυ τυχερος που ειχε λιγες μηχανες, αν πηγαινες πρωτο track day με 30 μηχανες στο session θα ειχες προβλημα, οπως ολοι.

Αντε την επομενη φορα μαζι :beer: :wave2:

Tropeas
18/05/2006, 00:33
Μπράβο ρε Γιώργη, να δούμε πότε θα τα πούμε μέσα παρέα ... Δευτέρα ή Τετάρτη? πρέπει να το κουβεντιάσουμε... Προτειμώ Δευτέρα αν είναι απο το πρωί... ;) :wave2:
Πολύ παραστατικά και κατανοητά όλα όσα είπες! :a013:

gcrook
18/05/2006, 00:46
Γιωργο: Ναι ειχες δικιο.Το ειδα το λαστιχο μετα την Δευτερη φορα.Αν και πιστευω οτι το φαγωμενο λαστιχο δεν ειναι ενδεικτικο σημειο προοδου, ειχε παρει την πολυποθητη υφη και χρωμα που καιρο πασχιζα να δω:a2: :a25: :a08: :rotflmao:

Λαμπρο: Δευτερα εχει αλλα δεν λεει αν ειναι ολημερο, ενω την Τεταρτη ειναι απο τις 13:30-18:30.Θα παρω τηλ αυριο να μαθω αν ειναι ολοημερο, αλλα πρεπει να πουμε και στον Δημητρη για να παρει ρεπο.Εγω παντως θα μπω και Δευτερα και Τεταρτη, μια ζωη την εχουμε ρε γαμωτη:beer:

AFTER
18/05/2006, 00:49
Δεν ειναι φαγωμενο, απλως εχει μαζεψει τα κομματια ελαστικου που ειναι στην ασφαλτο.
Σε λιγα γρηγορα χιλιομετρα θα καθαρισει οπως πριν.

gcrook
18/05/2006, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν ειναι φαγωμενο, απλως εχει μαζεψει τα κομματια ελαστικου που ειναι στην ασφαλτο.
Σε λιγα γρηγορα χιλιομετρα θα καθαρισει οπως πριν.

Φτου και νομιζα οτι ημαν γληγορος:rotflmao:

Εννοω πατημενο στις ακρες που ποτε δεν το ειχα φτασει εκει στον δρομο.:beer:

Tigas
18/05/2006, 08:21
Ωραίος ο gcrook και εγώ την πρώτη φορά που μπήκα με περνάγανε και τα σαλιγκάρια , απο την δευτερη φορά άρχισα να μπαίνω σε μια καλή ροή, την 3η πήγαινα αρκετά καλά την 4η θα δείξει ................:D

Πάντως τα Μέγαρα τα φοβάμαι και δεν το πολυδιασκεδάζω, αλλά τουλάχιστον το κάνω χωρίς άγχος.

adam_tsouk
18/05/2006, 10:26
ρε, κανουμε κοπανα τη Τεταρτη απο το μαθημα να παμε;;;;;


:D :D :D

Cpt. Haddock
18/05/2006, 10:35
Να συμφωνήσω τα μάλλα σε όσα λέει ο Kρούκης αν και από την πλευρά ενός αρχάριου οδηγού και των μαθημάτων του 0-300 και όχι σε trackday...

Πραγματικά από εκείνη τη μέρα νιώθω να οδηγώ, όχι απαραίτητα πιο γρήγορα, αλλά με πιο μεγάλη ηρεμία και αυτοπεποίθηση στις στροφές...άρα και με πιο ασφάλεια.



:beer:

idi
18/05/2006, 11:07
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


μπηκες? κολλησες!!!

αντε ξηλωσου τωρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MIKE_16V
18/05/2006, 11:09
Και να μην ειμαστε εκει να δουμε το λυγερο σου κορμι....με τα δερματινα:bigcry: :bigcry:

αντε και καλο ξηλωμα οπως σου ειπε και ο idi

:wave2:

gcrook
18/05/2006, 11:11
Λεπον της Δευτερας 22/05 ειναι ολοημερο και ξεκιναει απο τις 10 το πρωι.
Κανονιστε!:D

nikos force
18/05/2006, 11:13
η πιστα κατανταει εθισμος,ειδικα την πρωτη φορα αναθεωρεις οσα δεδομενα ειχες στο μυαλο σου μεχρι τοτε οσον αφορα τις οδηγικες σου ικανοτητες και ειναι σα να ξεκινας μονο με τα βασικα. μπραβο παντως και για την αποφαση αλλα και για την εκβαση των συναισθηματων σου περι του θεματος...και τρειε συμβουλες απο εναν εξισου αρχαριο...ζητα απο εναν υπευθυνο σχεδιαγραμμα της πιστας με τις γραμμες επανω...προσπαθησε να γυρισεις τη πιστα χωρις φρενα(οσο αργα και αν ειναι αυτο) και ποτε μη κλεινεις γκαζι στη στροφη τελειως

gcrook
18/05/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
[/B]
προσπαθησε να γυρισεις τη πιστα χωρις φρενα(οσο αργα και αν ειναι αυτο) [/B]

Ναι το εχω στα υπ'όψιν,αν και πιο πολυ με απασχολησε το θεμα του φρεναρισματος πριν, και της "ηρεμιας" της μοτο κατα την εισοδο, και μα την Παναγια εκει ειναι το ζουμι και μαλλον θα χρειαστω πολυ εξασκηση ακομα.



και ποτε μη κλεινεις γκαζι στη στροφη τελειως


Ενισταμαι!Αυτο ποτε δεν συνεβη, αλλα το ποσο και το που ακριβως ειναι το ζουμι.Και τελικα μονο στην πιστα τα δουλευεις αυτα.
:wave2:

sniper
18/05/2006, 11:53
Ωραίος και ο Κρούκης....

Η πίστα είναι σχολείο απο μόνη της.... αρκεί να ξέρεις για ποιο λόγο μπαίνεις μέσα...

:smokin:

Tigas
18/05/2006, 12:09
gcrook και εγώ το γκάζι δεν το αφήνω ποτε εντελώς κλειστό στην πίστα ακόμα και υπο κλίση που φρενάρω κρατάω λίγο γκάζι για να μην μουλαρώσει και να έχεις δυνατή έξοδο.

road spirit
18/05/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πριν ξεκινησω θα ηθελα να πω σε ολους που εχουν διαφορους ενδοιασμους σχετικα με το αξιζει να μπουν στην πιστα,)εγω ημουν ενας απο αυτους και με διαφορα κολληματα) να τσακιστουν κανονικα λεμε, γιατι ειναι μια εμπειρια εντελως διαφορετικη απο οτι εχουν βιωσει ως τωρα.
....

Δυστυχως συντροφοι τα πιασαμε τα λέφτα μας με την πιστα.Οσοι εχετε ενδοιασμους ακομα ειστε αξιοι της μοιρας σας.Τουλαχιστον θα μαζεψετε κανα φραγκο για τις δυσκολες μερες, για να μας δωσετε και μας, γιατι ξερουμε που θα τα τρωμε απο δω και στο εξης.:wave2:

Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς. Πόσο μάλιστα, όταν έχω μπεί για πρώτη φορά στις Σερρες. Πως να μπεις μετά Μεγαρα όταν ακους διάφορα για κακή άσφαλτο, σαμάρια κλπ κλπ? ώσπου είπα, δεν μαμιέται, παμε και βλέπουμε. Και αναθεώρησα, για μια ακομα φορά. Σε ότι κατάσταση και αν είναι η πίστα, επιμένω οτι παραμένει μακράν ενας πολύ καλύτερος στίβος από οποιοδήποτε δημόσιο δρόμο για εξάσκηση, για βελτίωση των ικανοτήτων μας, και στο φινάλε, για άκρατη παραγωγή αδρεναλίνης βρε αδερφέ. Μπορεί στα μέγαρα τα χιλιόμετρα να μην ειναι πολλά, αλλά αυτό προσδίδει στη πίστα μια ιδιαίτερη δυσκολία. Χθες, ήταν η 4η φορά για μένα, και ακόμα δεν έχω καταφέρει να νιώσω άνετα με μερικές στροφές της. Η αίσθηση ότι μπαίνεις με ΛΙΓΑ χιλιόμετρα σε Κ1, Κ9 και παρόλα αυτά να ξέρεις ότι μπορείς με αυτή τη ταχύτητα να ξύσεις γόνατο (οι άλλοι, εγω δεν το έχω καταφέρει ακόμα :rolleyes: ) είναι ... κάπως.

ΥΓ : ξεκίνησαν έργα επέκτασης της πίστας! για να δούμε ...

gcrook
18/05/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Μπορεί στα μέγαρα τα χιλιόμετρα να μην ειναι πολλά, αλλά αυτό προσδίδει στη πίστα μια ιδιαίτερη δυσκολία.

Αυτη ειναι η ομορφια, τα λιγα χλμ που μπορεις να στριψεις με ασφαλεια και να χαρεις πλαγιασματα.Ουτε τα φρενα λιωνεις ουτε το μηχανακι σπας.

Χθες, ήταν η 4η φορά για μένα, και ακόμα δεν έχω καταφέρει να νιώσω άνετα με μερικές στροφές της. Η αίσθηση ότι μπαίνεις με ΛΙΓΑ χιλιόμετρα σε Κ1, Κ9 και παρόλα αυτά να ξέρεις ότι μπορείς με αυτή τη ταχύτητα να ξύσεις γόνατο (οι άλλοι, εγω δεν το έχω καταφέρει ακόμα :rolleyes: ) είναι ... κάπως.


Ναι οντως θελει δουλεια εκει δεν θυμαμαι τις στροφες αλλα ειναι καποιες ζορικες...

ΥΓ : ξεκίνησαν έργα επέκτασης της πίστας! για να δούμε ...

Αυτα τα ακουω απο περσι.Ασε που δεν προσεξα τιποτα τετοιο χθες.

road spirit
18/05/2006, 12:42
Δεν προσεξες τπτ? Χα, χα σου πήρε τα μυαλά η πρώτη φορά. Έχει γίνει χάραξη και πέσει ήδη άσφαλτος (χθές μύριζε έντονα, ούτε η μυρωδιά σου ήρθε?). Έχουν φτιάξει ένα κομμάτι στα δεξιά της πίστας (όπως κοιτάς από τα pits).

nikos force
18/05/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραίος και ο Κρούκης....

Η πίστα είναι σχολείο απο μόνη της.... αρκεί να ξέρεις για ποιο λόγο μπαίνεις μέσα...

:smokin: to have all the real fun

gixxerpap
18/05/2006, 14:14
ρε βλαμμενο, γιατι γραφεις τετοια πραγματα εδω μεσα???

...κοιτα ρε φωτιες που μας αναβει το κωλοπαιδο...
αντε, βρες μου ενα παντελονι, (γιατι την φορμα την πουλησα),
να ερθω να σου κανω παρεα, ετσι για να θυμηθουμε τα παλια....

toyota
18/05/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λεπον της Δευτερας 22/05 ειναι ολοημερο και ξεκιναει απο τις 10 το πρωι.
Κανονιστε!:D

Πόσο κοστίζει;Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να έρθω και να μπώ και γώ για πρώτη φορά.Θα έχει πολύ κόσμο;

gcrook
18/05/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Δεν προσεξες τπτ? Χα, χα σου πήρε τα μυαλά η πρώτη φορά. Έχει γίνει χάραξη και πέσει ήδη άσφαλτος (χθές μύριζε έντονα, ούτε η μυρωδιά σου ήρθε?). Έχουν φτιάξει ένα κομμάτι στα δεξιά της πίστας (όπως κοιτάς από τα pits).

Ναι οντως το προσεξα αλλα νομιζα οτι ηταν παλια μπαλωματα και δεν ηξερα τι γραμμη να παρω.
Μυρωδια;
Δεν πολυενιωθα χθες γενικα:rotflmao:
:wave2:
Ησουν χθες;
Με τι μηχανακι;
Ποσες φορες με μουτζωσες;:rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Πόσο κοστίζει;Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να έρθω και να μπώ και γώ για πρώτη φορά.Θα έχει πολύ κόσμο;

Μπορει και να γινεται της π***νας, και μαλλον κανα 50αρι 60 αρι γιουρια.Ιδωμεν....

zephyr1
18/05/2006, 15:31
Παντα τετοια.
Γιωργο να σε καλα και την τεταρτη που ερχεται θα ξυσουμε καθρεφτες.:beer:

Θα παμε ?:confused:

Εγω παντως αν δεν εχουμε καμια αλλαγη στο προγραμμα μας μεσα ειμαι.:winka:

toyota
18/05/2006, 15:41
Δευτέρα θα έρθω και γώ.Αν έχει λίγο κόσμο θα μπώ,αλλιώς θα σας βλέπω :D :D

adam_tsouk
18/05/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Δευτέρα θα έρθω και γώ.Αν έχει λίγο κόσμο θα μπώ,αλλιώς θα σας βλέπω :D :D


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

εδω κ ενα μηνα λεω οτι θελω να παω στης Δευτερας το ΤD....

σκατα με τη κωλοδουλεια δε θα προλαβω!

ξεσκιστηκα σημερα, τα ιδια κ αυριο και παλι δεν τα προλαβαινω ολα! :bigcry: :bigcry: :bigcry:


ρεεεεεεεε να κανουμε κοπανα απο το μαθημα τη Δευτερααααααα;;;;;;;


:bawl: :bawl:

gcrook
18/05/2006, 16:42
Τεταρτη για μενα πιο νωρις ειναι ανεφικτο:wave2:
Μην το πηδαμε το θρεντ αν ειναι να ανοιξουμε καινουργιο για Τεταρτη και μονο με συμμετοχες κτλ.:wave2:

road spirit
18/05/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ησουν χθες;
Με τι μηχανακι;
Ποσες φορες με μουτζωσες;:rotflmao:


Μπορει και να γινεται της π***νας, και μαλλον κανα 50αρι 60 αρι γιουρια.Ιδωμεν....

Ενα CBR 600RR , μαυρο-ασημι. Γιατι να σε μουτζωσω? dont' worry και εγω στους αργους ημουν :)

Τη Δευτέρα, ειναι 0300 και οχι Ζαφειροπουλος, οπότε η χρεωση πάει ανα session : 15 ευρω το 20λεπτο

Tropeas
18/05/2006, 16:56
Για Τετάρτη λέμε Αδαμάντιε...
Zephyre θα τα πούμε την Τετάρτη όλοι παρεούλα,
η άδεια να εγκριθεί και βουρ...:D

fazerakis
18/05/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Δεν προσεξες τπτ? Χα, χα σου πήρε τα μυαλά η πρώτη φορά. Έχει γίνει χάραξη και πέσει ήδη άσφαλτος (χθές μύριζε έντονα, ούτε η μυρωδιά σου ήρθε?). Έχουν φτιάξει ένα κομμάτι στα δεξιά της πίστας (όπως κοιτάς από τα pits).

7-Cubed

Αυτό ισχύει όντως???? ή είναι φήμη. Έχουμε σχέδια, άλλες πληροφορίες?
Πρέπει να κάνω μερικούς "εγκεφαλικούς" γύρους για να είμαι έτοιμος την επόμενη φορά!!!:smokin:

Στα δεξιά της πίστας είναι ο δρόμος!!!!:eyepop:

road spirit
18/05/2006, 17:37
οχι απλά σχέδια, ΈΡΓΑ! :eyepop: :eyepop:

Γίνονται στο κομμάτι δεξιά της ευθείας που ενώνει Κ7-Κ8 (βλ φωτο). Παιδες, το είδα με τα μάτια μου χθες, και το σχολιάσαμε και με αλλους παρευρισκόμενους. Τώρα, αν είναι όντως επέκταση της πίστας ή σχεδιασμός εναλλακτικής διαδρομής ή κάτι άλλο... δεν ξέρω. Πάντως έδειχνε καλό. Την τετάρτη που θα ξαναπάω θα δω αναλυτικότερα.


48436

AXL954
18/05/2006, 22:59
Φίλε gcrook,

Τον ίδιο ενθουσιασμό αισθάνθηκα και εγώ την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου στην πίστα των Μεγάρων (και μάλιστα με τα γόνατα κάτω...). :eyepop:

Θα σου πώ ένα πράγμα μόνο: Άσχετα με το τι έχεις ακούσει (όπως και για τα Μέγαρα), παρακολούθησε μάθημα ασφαλούς οδήγησης. Μην λυπηθείς κόστος. Αυτό που θα ασθανθείς φεύγοντας, αλλά κυρίως αυτό που θα ακολουθήσει στα επόμενα track days, απλά ΔΕΝ περιγράφεται.

gcrook
19/05/2006, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Φίλε gcrook,

Τον ίδιο ενθουσιασμό αισθάνθηκα και εγώ την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου στην πίστα των Μεγάρων (και μάλιστα με τα γόνατα κάτω...). :eyepop:

Θα σου πώ ένα πράγμα μόνο: Άσχετα με το τι έχεις ακούσει (όπως και για τα Μέγαρα), παρακολούθησε μάθημα ασφαλούς οδήγησης. Μην λυπηθείς κόστος. Αυτό που θα ασθανθείς φεύγοντας, αλλά κυρίως αυτό που θα ακολουθήσει στα επόμενα track days, απλά ΔΕΝ περιγράφεται.

Τι γινεται ρε γαμωτο ολοι βαλτοι ειστε;:rotflmao:
Ποιος φουστης μου τα ελεγε σημερα δεν θυμαμαι.....
Ναι εχεις απολυτο δικιο καταλαβα οτι μου λειπει μια σωστη ιεραρχια αν θες, στις κινησεις μου, και δεν θελω να μπαινω ετσι απλα στην πιστα, γιατι μαλλον δεν την απολαμβανω οσο θα επρεπε,ασε που νιωθω σε καποιες φασεις οτι το μηχανακι με βριζει, γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ κανω λαθη μεσα στην ημιμαθεια μου.

Μπας και προλαβω αυτο το ρημαδι το 0-300 για μεσα Ιουνιου......
Αν ξερετε κανεναν που ακυρωνει την συμμετοχη του, για σφυριξτε μπας και γινει τιποτα...:wave2:

KaTaNaS
19/05/2006, 00:19
μπράβο ρε γκρούκη!!! :beer:


ακυρώνω τη Σπάρτη του σαββάτου! μπάινω πίστα Δευτέρα ή Τετάρτη!


κανονίστε σε ποιό θα πάμε, (προτιμώ της Δευτέρας!)


να οργανωθούμε και με κάμερα!


η Σούζι θα είναι έτοιμη επιτέλους με γόμες (δωρεά Runner-Παναή)


ελπίζω να έχει και ο κολιούσης τυο φίλτρο αέρος ετοιμοπαράδωτο!:smokin:

fazerakis
19/05/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
οχι απλά σχέδια, ΈΡΓΑ! :eyepop: :eyepop:

Γίνονται στο κομμάτι δεξιά της ευθείας που ενώνει Κ7-Κ8 (βλ φωτο). Παιδες, το είδα με τα μάτια μου χθες, και το σχολιάσαμε και με αλλους παρευρισκόμενους. Τώρα, αν είναι όντως επέκταση της πίστας ή σχεδιασμός εναλλακτικής διαδρομής ή κάτι άλλο... δεν ξέρω. Πάντως έδειχνε καλό. Την τετάρτη που θα ξαναπάω θα δω αναλυτικότερα.

Καλή φάση.

Πως σας φαίνεται αυτή η χάραξη?


48498

sniper
19/05/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Καλή φάση.

Πως σας φαίνεται αυτή η χάραξη?


Αν γίνει...... Επιτέλους 2 ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ στροφές....

Άντε να δούμε... Μακάρι!!!

:smokin:

stako
19/05/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Καλή φάση.

Πως σας φαίνεται αυτή η χάραξη?

Μια χαρά μου φαίνεται, εγώ πάντως θα ήθελα ρε γμτ και ένα τριπλό εσάκι σαν αυτό στις Σέρρες ή έστω μια στροφή 300 μοιρών όπως στην Κίνα....! :D :D :D

idi
19/05/2006, 10:39
δεν εχει κλειστο τεχνικο S (εσακι)... αρα εκει νομιζω θα πεσει το βαρος

KaTaNaS
19/05/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Καλή φάση.

Πως σας φαίνεται αυτή η χάραξη?


πολύ καλές οι 2 στροφές που θα μπούν!


πράγματι επιτέλους δυο αριστερές ακόμα! :beer:

Θάνος
19/05/2006, 10:54
Και πώς θα δουλεύει η πίστα; Ανοίγουν τρεις εναλλακτικές διαδρομές έτσί τώρα...

KaTaNaS
19/05/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Και πώς θα δουλεύει η πίστα; Ανοίγουν τρεις εναλλακτικές διαδρομές έτσί τώρα...

ως καραέλληνας, ξερόλας θα πώ: την πίστα την κόβουν στη μέση όταν μπάινουν τα αυτοκίνητα, στις μότο μάλλον θα την ανοίγουν ολη!

fazerakis
19/05/2006, 11:02
O χώρος είναι αρκετός είτε για ένα κλειστο κομμάτι με S ακι είτε για ένα ανοιχτό με high speed turns. Το θέμα είναι αν θα κάνουν και κάτι για να γίνει ή Κ9-Κ10 πιο ομαλή.

Ο χρόνος θα δείξει μιας και είναι αλλουνού επιλογή.

Α!!! και για να μην ξεχνιόμαστε

Crooky και στο Mugello από την επόμενη φορά:beer: :lol: :winka:

Θάνος
19/05/2006, 11:06
Δεν πιστεύω να είναι στην κρίση του καθενός αν θα πάει ευθεία ή θα το κόψει αριστερά γιατί στην έξοδο που ενώνονται ξανά τα δύο κομμάτια θα γίνεται κόλαση...

KaTaNaS
19/05/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν πιστεύω να είναι στην κρίση του καθενός αν θα πάει ευθεία ή θα το κόψει αριστερά γιατί στην έξοδο που ενώνονται ξανά τα δύο κομμάτια θα γίνεται κόλαση...

εννοώ θα δουλεύει όλο το περιφερειακό κομμάτι, και όχι ανοιχτές οι διασταυρώσεις, αλοίμονο , θα γινόταν σκοτωμός!


τέσπα, καλό είναι , ότι γίνεται μια κίνηση ανάταξης της ποιόττας κοντά στην πρωτεύουσα!


άλλη μία να ανοιγε, και ο ανταγωνισμός θα επέφερε πολλά καλά ακόμα!:smokin:

fazerakis
19/05/2006, 11:23
Πάρτε και άλλη μια χάραξη να ταξιδεύει το μυαλό


48510

Runner Ducati
19/05/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Καλή φάση.

Πως σας φαίνεται αυτή η χάραξη?

αμα γινει ετσι θα ειναι και πολυ πρωτη...
και με καινουρια ασφαλτο...

ολο στροφιλικι για να μην ξεφευγουν τα θηρια...

και μικρη για να μην χρειαζομαστε υπερμοτοσυκλετες...


ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ...


παω να αγορασω μια σκηνη...


:D


:lol:


:beer:

fazerakis
22/05/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
ολο στροφιλικι για να μην ξεφευγουν τα θηρια...
και μικρη για να μην χρειαζομαστε υπερμοτοσυκλετες...
παω να αγορασω μια σκηνη...



Μια μοτοσυκλέτα να αγοράσεις με 200 άλογα για να σταματήσεις να γκρινιάζεις:lol: :lol: :lol:

:beer:

Tigas
22/05/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
ολο στροφιλικι για να μην ξεφευγουν τα θηρια...

και μικρη για να μην χρειαζομαστε υπερμοτοσυκλετες...


:D


:lol:


:beer:

Σε ακούω με παράπονο να μιλάς περί ίππων.
Έχεις οδηγήσει κανένα νέο 1000αρι στην πίστα των Μεγάρων ???
Το πήγαινες στις στροφές όπως το monster ??? παραπονιάρη, άσε που οι V2 σας συμφαίρει κιόλας μέσα εκεί γιατί τραβά απο χαμηλά και έχετε δυναμη απο μέσα απο τη στροφή ενώ τα 1000αρια μέχρι να πιάσουν ροπές πλακώνεσαι στα φρένα.

Για αυτό κιόλας ο πιο γρήγορος αναβάτης , ιδιώτης πάντα είναι ο τύπος με το tuono(akito).

EVI
22/05/2006, 13:25
ειναι γιατι δεν εχω μπει ακομα εγω πιστα






και λεω να μην μπω με το 750







ουτε με το 650







λεω να μπω με το 125 .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



:wave2:





υσ¨ξερω 1000ρια που μαμανε στην πιστα πολλα V2 κλπ κλπ
οποτε δεν ειναι κανονας αυτο

:smokin:

nimbus
22/05/2006, 15:44
..για όλους τους ευνόητους λόγους αποφεύγω την πίστα:D
Γιατί θεωρώ ότι θα φάω τα μούτρα μου, γιατί θα με προσπερνάνε όλοι και θα τρομάζω:bigcry: , γιατί...γιατί...
Τελευταίως, σκέφτομαι να ακολουθήσω...
Να δω, τι είναι αυτό που λέγεται πίστα και σας έχει ξετρελάνει όλους?:confused:
Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο, είναι να μάθω το μηχανάκι μου κατ'επέκταση να βελτιώσω την οδική μου συμπεριφορά...

:wave2:

γκρούκι, ωραία η περιγραφή σου!

road spirit
22/05/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
... ότι θα φάω τα μούτρα μου, γιατί θα με προσπερνάνε όλοι και θα τρομάζω...

Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο, είναι να μάθω το μηχανάκι μου κατ'επέκταση να βελτιώσω την οδική μου συμπεριφορά...


τα μουτρα σου θα τα φας μονο αν ξεχασεις το γεγονος οτι πας εκει για να περασεις καλα και να μαθεις και οχι για να αποδειξεις οτι εισαι γρηγορος. Τι σε νοιαζει αν θα σε προσπερνανε? Τη πρωτη φορα που μπηκα μεγαρα, στο 1ο 20λεπτο πρεπει να εφαγα τουλαχιστον 2 γυρους από ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους :rotflmao: :rotflmao:

Και εκεινοι ομως, την πρωτη τους φορα έτσι ηταν, να εισαι σιγουρος για αυτό.

nimbus
22/05/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
τα μουτρα σου θα τα φας μονο αν ξεχασεις το γεγονος οτι πας εκει για να περασεις καλα και να μαθεις και οχι για να αποδειξεις οτι εισαι γρηγορος. Τι σε νοιαζει αν θα σε προσπερνανε? Τη πρωτη φορα που μπηκα μεγαρα, στο 1ο 20λεπτο πρεπει να εφαγα τουλαχιστον 2 γυρους από ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους :rotflmao: :rotflmao:

Και εκεινοι ομως, την πρωτη τους φορα έτσι ηταν, να εισαι σιγουρος για αυτό.


δεν με ενοχλεί που θα μένω πίσω, γιατί θα με προσπερνάνε...:D
Με ενοχλεί το ότι θα αγριεύομαι ακούγοντας τις μηχανές και θα νοιώθω ότι θα ενοχλώ...θα σκέφτομαι όχι να μάθω, αλλά μην πέσει κανείς πάνω μου ή μην πέσω εγώ πουθενά αλλού...
Σκεφτόμουνα λοιπόν, να μπώ κάποια μέρα που θα είναι ελάχιστα άτομα...αλλά αυτό, κομμάτι δύσκολο:evil:
Επομένως, ή δεν θα μάθω το αξιολάτρευτο μηχανάκι μου, ή θα πρέπει να κάνω την θεωρία του 0300 μπας και κατανοήσω τα δέοντα της πίστα και όχι μόνο...

καλησπέρα!:wave2:

AFTER
22/05/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

Για αυτό κιόλας ο πιο γρήγορος αναβάτης , ιδιώτης πάντα είναι ο τύπος με το tuono(akito).


Εμ βεβαια, οπως οδηγαει ετσι.
Περναει απο οπου να'ναι λες και η πιστα του ανηκει.
Ο καγκουρας των Μεγαρων
Ασε....

road spirit
22/05/2006, 16:12
ο συγκεκριμενος αναβατης οδηγαει οντως παρακινδυνευμενα. Μπορεί βεβαια το επιπεδο του να ειναι τετοιο που ο ιδιος τη στιγμη που χωνεται ετσι να εχει τον πληρη ελεγχο της καταστασης, αλλα δεν παυει να "ενοχλει". Παντως σε τρακντει του 0300 εχει φαει μαυρη σημαια.

fazerakis
22/05/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
ο συγκεκριμενος αναβατης οδηγαει οντως παρακινδυνευμενα. Μπορεί βεβαια το επιπεδο του να ειναι τετοιο που ο ιδιος τη στιγμη που χωνεται ετσι να εχει τον πληρη ελεγχο της καταστασης, αλλα δεν παυει να "ενοχλει". Παντως σε τρακντει του 0300 εχει φαει μαυρη σημαια.

επιτρέψτε μου να διαφωνίσω. Ο εν λόγο κύριος οδηγάει πολύ στρωτά και γρήγορα στα Μέγαρα και το γεγονός ότι είναι πάντα εκεί αλλά ποτε δεν έχει προκαλέσει ατύχημα δεν είναι τυχαίο...Ξέρει που να περάσει και που να κάνει πίσω.
Με έχει περάσει 2-3 φορές που έχουμε βρεθει μέσα (ναι και όμως :bigcry: :bigcry: ) δημιουργόντας μου τρελό κόμπλεξ αλλά ποτέ κόβωντάς με.
Που θα πάει θα τον πετύχω με το Gixxer και θα του πώ εγώ:lol: :lol: :smokin:

Runner Ducati
22/05/2006, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Σε ακούω με παράπονο να μιλάς περί ίππων.
Έχεις οδηγήσει κανένα νέο 1000αρι στην πίστα των Μεγάρων ???
Το πήγαινες στις στροφές όπως το monster ??? παραπονιάρη, άσε που οι V2 σας συμφαίρει κιόλας μέσα εκεί γιατί τραβά απο χαμηλά και έχετε δυναμη απο μέσα απο τη στροφή ενώ τα 1000αρια μέχρι να πιάσουν ροπές πλακώνεσαι στα φρένα.

Για αυτό κιόλας ο πιο γρήγορος αναβάτης , ιδιώτης πάντα είναι ο τύπος με το tuono(akito).


Μα δεν τελω 1000ρι καρντια μου...

ενα 749S με τα Ολινσακια του θελω...

σαφεστατα L2 ΠΑΝΤΑ...

το Tuono εχει ολα τα καλα για γυμνο, ειναι V2, εχει ρυθμιζομενες αναρτησεις, δεν βρισκει κατω, και κυριως εχει και τα διπλασια σχεδον αλογα απο το δικο μου Μονστερ...
χαωτικη διαφορα λοιπον...

αρα αυτο εννοω με το να μην φευγει το οποιοδηποτε κτηνακη...

με ενα 749S η ενα S4RS σαφεστατα θα εκανα παιχνιδι με τον οποιονδηποτε (σχεδον τουλαχιστον) αναβατη... ετσι για την πλακα, οχι οτι εχει και καμια σημασια, η απολαυση της οδηγησης ειναι αυτη που μετραει....

:)

:beer:


http://www.advancedmotorsports.com/Ebay/s4rs.jpg

Θάνος
22/05/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
http://www.advancedmotorsports.com/Ebay/s4rs.jpg

Πολύ πλαστικό ρε συ Παναγιώτη... έχει και καθόλου μηχανάκι από κάτω;

Runner Ducati
22/05/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus

Επομένως, ή δεν θα μάθω το αξιολάτρευτο μηχανάκι μου, ή θα πρέπει να κάνω την θεωρία του 0300 μπας και κατανοήσω τα δέοντα της πίστα και όχι μόνο...

καλησπέρα!:wave2:

Πιστευω πως πρεπει πας να κανεις ενα βασικο σεμιναριο ασφαλους οδηγησης του 0-300 η ισως το level 1 του CSS, τα παιδια που εχουν κανει στα Μεγαρα ενα απο τα δυο σεμιναρια ισως σου πουν πιο απο τα δυο θα σε βοηθησει...


καλησπερα.

:wave2:

Runner Ducati
22/05/2006, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πολύ πλαστικό ρε συ Παναγιώτη... έχει και καθόλου μηχανάκι από κάτω;

τι να το κανει το απο κατω...

αφου θα τα περναει απο....



ΠΑΝΩΩΩΩ......


:lol: :lol: :lol:

nimbus
22/05/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Πιστευω πως πρεπει πας να κανεις ενα βασικο σεμιναριο ασφαλους οδηγησης του 0-300 η ισως το level 1 του CSS, τα παιδια που εχουν κανει στα Μεγαρα ενα απο τα δυο σεμιναρια ισως σου πουν πιο απο τα δυο θα σε βοηθησει...


καλησπερα.

:wave2:


αυτό πιστεύω κι εγώ:wacko:
καλησπέρα...:wave2: παναή

anco
29/05/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Πιστευω πως πρεπει πας να κανεις ενα βασικο σεμιναριο ασφαλους οδηγησης του 0-300 η ισως το level 1 του CSS, τα παιδια που εχουν κανει στα Μεγαρα ενα απο τα δυο σεμιναρια ισως σου πουν πιο απο τα δυο θα σε βοηθησει...


καλησπερα.

:wave2:

0-300 RS

Tigas
01/06/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εμ βεβαια, οπως οδηγαει ετσι.
Περναει απο οπου να'ναι λες και η πιστα του ανηκει.
Ο καγκουρας των Μεγαρων
Ασε....

Το παιδί είναι απίστευτα γρήγορος και δεν φοβάται καθόλου στα Μέγαρα, εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ τίποτα επικίνδυνο.

Βέβαια τον έχω δει να τρώει highsiding στην kpits αλλά ευτυχώς ήταν κωλόφαρδος και δεν πήγε κατευθείαν στη Κ3-K4 :D