PDA

View Full Version : αγορα απο γερμανια



marmel.gr
18/05/2006, 20:58
εχει παει κανεις να φερει μοτοσυκλετα?
τελικα τι ισχυει με τα τελωνειο? δασμοι? υπαρχουν η οχι? με ενδιαφερει να να κανω ενα ταξιδακι μεχρι εκει και να το φερω μονος μου. απλα θελω πληροφοριες. ολη τη σειρα της διαδικασιας γιατι εχω δει οτι οι εκθεσαδες θησαυριζουν. ........

tifoefs
19/05/2006, 00:47
Αν παρεις απο Γερμανια μηχανη πρεπει να την φερεις και Ελλαδα !

Τα υπολοιπα γινονται ετσι και εχεις φραγκα για το ταξιδι, τα σερβις πριν ξεκινησεις και την ελληνικη πινακιδα οταν φτασεις.

Εκτελωνισμος οπως παληα δεν χρειαζεται.

:D

n1k3man
19/05/2006, 02:00
ωπα κατσε tifo. δηλαδη εκτελωνισμο δεν εχει αμα την φερεις οδικως και πληρωνεις μονο πινακιδα στο υπουργειο ή λαθος καταλαβα?

sniper
19/05/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν παρεις απο Γερμανια μηχανη πρεπει να την φερεις και Ελλαδα !

Τα υπολοιπα γινονται ετσι και εχεις φραγκα για το ταξιδι, τα σερβις πριν ξεκινησεις και την ελληνικη πινακιδα οταν φτασεις.

Εκτελωνισμος οπως παληα δεν χρειαζεται.

:D

ΛΑΘΟΣ!!!!

Χρειάζεται και παραχρειάζεται....

Και πρέπει να καταθέσεις την παλιά (ξένη) πινακίδα στο Υπ.Μετ. για να την στείλουν πίσω στην Γερμανία και να βγάλεις άλλη....

Δεν ειναι πάντως μια απλή διαδικασία την καβαλάω κι έρχομαι....

o_gavros
19/05/2006, 12:59
Στείλε μου με π.μ καποιο μαιλ να σου στείλω ένα αρχείο word απο τοτε που το έψαχνα και εγώ.

tifoefs
19/05/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΛΑΘΟΣ!!!!

Χρειάζεται και παραχρειάζεται....

Και πρέπει να καταθέσεις την παλιά (ξένη) πινακίδα στο Υπ.Μετ. για να την στείλουν πίσω στην Γερμανία και να βγάλεις άλλη....

Δεν ειναι πάντως μια απλή διαδικασία την καβαλάω κι έρχομαι....

Απ' οτι ξερω ο εκτελωνισμος ειναι η καταθεση της παληας πινακιδας και η αλλαγη με καινουργια και η πληρωμη !
Επειδη η μηχανη πρεπει να εχει CE πιστοποιητικο εκει πεφτουν φραγκα. Η φαση ειναι οι μηχανες απο Γερμανια εχουν τετοιο πιστοποιητικο λογω γερμανικου TUV (ΚΤΕΟ) οποταν δε χρειαζεται εξτρα πιστοποιητικο.

Δεν ειναι οπως παληα ο ετελωνισμος λογω ΕΟΚ !!!
(αλλα ισως να κανω και λαθος επειδη λεπτομερειες δε κατεχω)

:)

xxxristos
19/05/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Απ' οτι ξερω ο εκτελωνισμος ειναι η καταθεση της παληας πινακιδας και η αλλαγη με καινουργια και η πληρωμη !
Επειδη η μηχανη πρεπει να εχει CE πιστοποιητικο εκει πεφτουν φραγκα. Η φαση ειναι οι μηχανες απο Γερμανια εχουν τετοιο πιστοποιητικο λογω γερμανικου TUV (ΚΤΕΟ) οποταν δε χρειαζεται εξτρα πιστοποιητικο.

Δεν ειναι οπως παληα ο ετελωνισμος λογω ΕΟΚ !!!
(αλλα ισως να κανω και λαθος επειδη λεπτομερειες δε κατεχω)

:)

ΝΑΙ κάνεις ΜΕΓΑ λάθος....

Ρώτα κι εμάς που ακόμα μαζεύουμε φράγκα για να πληρώσουμε τον εκτελωνισμό και κυκλοφορούμε το αμάξι παράνομα στην Ελλάδα με ξένες πινακίδες........

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

stako
19/05/2006, 15:42
Να ρωτήσω το εξής, έστω πάω με αμάξι και τρέιλερ (ώστε να το φέρω φορτωμένο στο τρέιλερ και να μην χρειαστεί να μπλέξω καθόλου με προσωρινές πινακίδες ή ασφάλεια για την διαδρομή μέχρι Ελλάδα) και παίρνω από Γερμανία ένα καινούργιο GSXR1000 K6, ξέρετε πόσα πρέπει να πληρώσω για τον εκτελωνισμό του???

sniper
19/05/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να ρωτήσω το εξής, έστω πάω με αμάξι και τρέιλερ (ώστε να το φέρω φορτωμένο στο τρέιλερ και να μην χρειαστεί να μπλέξω καθόλου με προσωρινές πινακίδες ή ασφάλεια για την διαδρομή μέχρι Ελλάδα) και παίρνω από Γερμανία ένα καινούργιο GSXR1000 K6, ξέρετε πόσα πρέπει να πληρώσω για τον εκτελωνισμό του???

Απ' όσο ξέρω είναι ανάλογα την ηλικία της μηχανής κυβισμό κλπ κλπ

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις το τιμολόγιο αγοράς βάση του οποίου θα γίνει και ο εκτελωνισμός....

Θα το ψάξω λιγο περισσότερο και θα επανέλθω με περισσότερα...

stako
19/05/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Απ' όσο ξέρω είναι ανάλογα την ηλικία της μηχανής κυβισμό κλπ κλπ


Έτσι έχω ακούσει κι εγώ και για αυτό είπα για καινούργιο Κ6, δλδ του κουτιού. Χωρίς καν να έχει βγάλει γερμανική πινακίδα ή χαρτιά.

Το σκεπτικό είναι ότι και τα παραεισαγωγής κάπως έτσι τα φέρνουν, υποθέτω κανά χιλιαρικάκι το βγάζει ο έμπορος, οπότε γιατί να μην το κρατήσω εγώ αυτό???

Όποιαδήποτε πληροφορία βρείς ευπρόσδεκτη! :)

sniper
19/05/2006, 15:53
Αν το φέρεις μόνο σου....

Εγγύηση απο ποιον θα πάρεις;

SUZUKI GmbH?

Αξίζει για 1000Ε να το ρισκάρεις; :confused:

idi
19/05/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Αξίζει για 1000Ε να το ρισκάρεις; :confused:

για 1000 ευρω ναι θα ελεγα αλλα υπαρχουν και τα εξοδα του ταξιδιου...

stako
19/05/2006, 16:25
Καιρός είναι να αρχίσουμε να απαιτούμε τα δικαιώματα μας. Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή.

Τα έξοδα του ταξιδιού είναι φυσικά σημαντικό κόστος αλλά η σκέψη είναι να το συνδυάσεις με βόλτα. Έτσι κι αλλιώς μια βόλτα Ιταλία-Άλπεις-Αυστρία-Γερμανία είναι όλα τα λεφτά. 2 βδομαδούλες άδεια και στο τέλος τους τουρισμού περνάς παίρνεις το μηχανάκι και επιστρέφεις.

:)

matsamitsou
19/05/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις το τιμολόγιο αγοράς βάση του οποίου θα γίνει και ο εκτελωνισμός....

Έβγαλα ελληνικές πινακίδες χωρίς κανένα τιμολόγιο. Στην τελική δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις από μαντρά στη Γερμανία. Δεν είχα ούτε καν συμβόλαιο αγοροπωλησίας από τον προηγούμενο κάτοχο.
Τους ΔΗΛΩΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΑ στο ελληνικό τελωνείο την τιμή αγοράς και οι "αξίες" (κάποιο τμήμα είναι) αφού έιδαν την άδεια της μοτοσυκλέτας συμφώνησαν ότι όντως τόσο αξίζει. :rotflmao:
(Η υπεύθυνη δήλωση μας έχει λύσει τα χέρια στο μπουρδέλο που ζούμε.)

:a024: Μη παραλήψεις να τη δηλώσεις στο τελωνείο Πατρών όταν τη φέρεις μέσα, γιατί διαφορετικά παίζει "και καλά" πρόστιμο. Αλώνιζα μια βδομάδα με γερμανικές πινακίδες την Αττική και δεν έτρεχε τίποτα. (Είμαστε και γαμώ τις μπανανίες.)

Μπορούσα κάλλιστα να δηλώσω στη Γερμανία ότι το μηχανάκι μου πήρε φωτιά και να βρεθώ με μια μηχανή ουρανοκατέβατη στην Ελλάδα. (Αν και ελέγχουν αν έχει δηλωθεί ως κλεμμένο σε κάποια ευρωπαϊκή βάση)

:a024: Να υπολογίζεις μια βδομάδα τρέξιμο δίχως αύριο για τον εκτελωνισμό και πινακίδες. Θα χρειαστεί να συμπληρώσεις και ένα έντυπο που μόνο εκτελωνιστές μπορούν να αποκωδικοποιήσουν και να συμπληρώσουν.

Η διαδικασία αξίζει μόνο αν έχεις χρόνο να θυσιάσεις. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ και κοίτα να το ευχαριστηθείς.

Υ.Γ: Τα παραπάνω ισχύουν για μεταχειρισμένη μοτο.

sniper
19/05/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou
......
Υ.Γ: Τα παραπάνω ισχύουν για μεταχειρισμένη μοτο.

Ναι αλλά τοση ώρα μιλάμε για καινούργια μηχανή ;) :wave2:

matsamitsou
19/05/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά τοση ώρα μιλάμε για καινούργια μηχανή ;) :wave2:

:dizzy: με το μπαρδόν

:p :rotflmao: :p ... Έγραψες Νικόλααα ... όντως καινούρια μοτό χωρίς τιμολόγιο είναι λίγο δύσκολο.

ok ... ο marmel πάντως ρωτάει γενικά και αναφέρεται σε Έλληνες εκθεσάδες ....

Πού είσαι ρεεεεεε marvel ; Πήγες για κινούμενα σχέδια ;

:wave2:

marmel.gr
19/05/2006, 22:02
εδω ειμαι. ρε παιδια θελω να φερω ενα fazer 1000 μοντελο απο 2002-2004. θα θελα να ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι παιζει και ποσα θα δωσω εχτρα απο την αγορα της μηχανης. εκτελωνισμος δεν γινεται πλεον αλλα καπου πληρωνεις φορο. τι φορος ειναι αυτος και γιατι ειναι?
οποτε τι θα μου στοιχησει σε μια μηχανη 1000 κυβικων?
θα θελα να ξερω εγκυρα και τεκμηριωμενα πραγματα και οχι οτι ακουσαμε απο φιλους. μην μου παει παραπανω απο οτι εδω στο τελος.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας

matsamitsou
20/05/2006, 17:12
Δεν ξέρω ακριβώς το ποσό.
Ρώτα έναν εκτελωνιστή και πες του τι λεφτά θέλει συνολικά για να σου διεκπεραιώσει τον εκτελωνισμό. Πάλι φθηνότερα θα σου έρθει ... στην τελική θα τον χρειαστείς για τη συμπλήρωση του εντύπου. Θα βρεις αρκετούς να σουλατσάρουν στα κατα τόπους τελωνεία για τις "δουλειές" τους.
Για το φόρο υπάρχει ένας συντελεστής επί του ποσού αξίας της μοτοσυκλέτας. Ο εκτελωνιστής είναι σε θέση να σου εγγυηθεί το ποιό θα είναι το ακριβές ποσό που θα χρειαστεί να πληρώσεις ... αν δεν μπορεί τότε έπεσες σε λαμόγιο ή :a31:

:wave2:

n1k3man
20/05/2006, 17:40
matsamitsou αν θελεις πες μας το εξτρα κοστος και τις ενεργειες που εκανες για να πατας νομιμα στο Ελλαδισταν. Ποσο ειχε η μηχανη που πηρες και ποσο σου βγηκε τελικά?

τοσο καιρο ψαχνω να βγαλω ακρη...

marmel.gr
20/05/2006, 18:48
μου εχουν πει ο φορος θα ειναι απο 500-700 ευρω μαξιμουμ συν τις πινακιδες μου εδω!!!

matsamitsou
20/05/2006, 19:12
Επαναλαμβάνω ότι το καλύτερο είναι το μαγικό νούμερο που ψάχνεις να σου το δώσει υπεύθυνα ο εκτελωνιστής που θα αναλάβει τη δουλειά όταν με το καλό τη φέρεις. Απλά βρες πρώτα έναν ... και δώστου τα στοιχεία της μηχανής και πόσο κοστίζει η αγορά της στη Γερμανία.

Στην δικία μου περίπτωση ... αγόρασα ένα CBR600F '98 πέρυσι την άνοιξη 3000 Ευρώ και πλήρωσα άλλα 300 Ευρώ (πες 400 με παράβολα και @@) για τελωνείο + πιατελοπινακίδες.

Παίδες .. μία βόλτα από το τελωνείο και όλες οι απορίες λύνονται.

n1k3man
20/05/2006, 19:20
και το κοστος να την φερεις εδω?

matsamitsou
20/05/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
και το κοστος να την φερεις εδω?

Την έφερα οδικώς. Βάλε βενζίνες (πολύ ακριβότερη σε Ιταλία, Γερμανία) για 1000 χλμ, διόδια* και βαπόρι.
Επίσης σημαντικό είναι να τη δηλώσεις στην Πάτρα.

* Πού είσαι ρε Τίφο, βοήθα λίγο :beer: ....
κάνε μια εκτίμηση για τα διόδια :confused: .... η Autostrada θυμάμαι ήταν τσουχτερή αλλά και απολαυστική.

n1k3man
20/05/2006, 19:57
δεν ξερω ποτε την εφερες αλλα μετα απο μια ματια στις αγγελιες θα ελεγα πως δεν ειναι και σημαντικη η διαφορα...


HONDA CBR 600F μοντ. '00, 24.000 χλμ., μαύρο, τιμή 4.000 ευρώ

tifoefs
20/05/2006, 19:59
Autostrada μπαινοντας περνεις μια καρτα και πληρωνεις βγαινοντας αναλογα τα χιλιομετρα που εκανες.

Λιγακι τσουχτερη αλλα εχει οριο 150 με ανοχη καμμια 20-30 αν αντεχεις να εισαι συνεχεια αριστερη λουριδα με τα φερραρι να σε πιεζουν !

Οποταν τον αφηνεις να περασει και τον κανεις λαγο μια και τον παιρνεις στο κατοπι με καμμια 150αρια μετρα αποσταση !

Αν φαει φλασια απο καμερα κανεις δεξια και ολα μελι γαλα !


:rotflmao:

n1k3man
20/05/2006, 20:01
στην autobahn ισχυει οτι εχουν καταργησει το οριο στην αριστερη?

matsamitsou
20/05/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
δεν ξερω ποτε την εφερες αλλα μετα απο μια ματια στις αγγελιες θα ελεγα πως δεν ειναι και σημαντικη η διαφορα...

Δεν έχει σημασία πότε την έφερα (Αύγουστος '05), αλλά πότε την αγόρασα (Μάρτιο '05).
Η τιμή της μοτό όντως έχει πέσει πολύ. :bigcry:

matsamitsou
20/05/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Autostrada μπαινοντας περνεις μια καρτα και πληρωνεις βγαινοντας αναλογα τα χιλιομετρα που εκανες.

Λιγακι τσουχτερη αλλα εχει οριο 150 με ανοχη καμμια 20-30 αν αντεχεις να εισαι συνεχεια αριστερη λουριδα με τα φερραρι να σε πιεζουν !

Οποταν τον αφηνεις να περασει και τον κανεις λαγο μια και τον παιρνεις στο κατοπι με καμμια 150αρια μετρα αποσταση !

Αν φαει φλασια απο καμερα κανεις δεξια και ολα μελι γαλα !


:rotflmao:

και εγώ θυμάμαι ότι τα είχαν "γραμμένα" κανονικά το όρια ταχύτητας. Μέχρι που κουράστηκα να το παίζω νομοταγής και ... άρχησα να τους ακολουθώ. :wacko:

tifoefs
20/05/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
στην autobahn ισχυει οτι εχουν καταργησει το οριο στην αριστερη?

Eνα 50% εχει συμβουλευτικη 130 χλμ. Που σημαινει οτι αν θες πας και με 300 αλλα αν γινει ατυχημα δε καλυπτει καμμια ασφαλιστικη !

Εκει συνηθως πανε οι βιαστικοι ....

:alien:

πανας
20/05/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να ρωτήσω το εξής, έστω πάω με αμάξι και τρέιλερ (ώστε να το φέρω φορτωμένο στο τρέιλερ και να μην χρειαστεί να μπλέξω καθόλου με προσωρινές πινακίδες ή ασφάλεια για την διαδρομή μέχρι Ελλάδα) και παίρνω από Γερμανία ένα καινούργιο GSXR1000 K6, ξέρετε πόσα πρέπει να πληρώσω για τον εκτελωνισμό του???


θα πληρωσεις βαση τιμολογιου αγορας
το ποσοστο δεν το θυμαμε τωρα.