PDA

View Full Version : ΤΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ...ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ??



nickpar
19/05/2006, 19:14
ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΤΗ ΜΟΤΟ.ΑΠΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ.ΑΝ ΛΕΩ.. ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ
ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΙ ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ??
ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ VESTROMAKI ΜΑΣ
ΛΟΙΠΟΝ??

:beer:

argy_kap
19/05/2006, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickpar
ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΤΗ ΜΟΤΟ.ΑΠΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ.ΑΝ ΛΕΩ.. ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ
ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΙ ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ??
ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ VESTROMAKI ΜΑΣ
ΛΟΙΠΟΝ??

:beer:

Εγώ τελικά μετά απο διάβασμα οτι σχετικού έχει εδώ μέσα και με την γνώμη του adam_tsouk να παίζει το μεγαλύτερο ρόλο πήρα SteelMate....θα σε συμβούλευα να κάνεις search και θα βρείς άπειρα posts για συναγερμούς όπως και άλλα τόσα posts για κλοπές με συναγερμό και 7 κλειδαριές!

:beer: Άντε γεία μας!

nickpar
19/05/2006, 19:39
ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ
ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΤΣΙ???

:sad: :sad:

sinvag
19/05/2006, 20:49
εγω εχω βαλει elser γιατι εχει τηλεειδοποιηση,οπως και πολυ αλλοι απο οτι ξερω,οποιος την ακουμπηση δονητε το μπουτον στα κλειδια μου,ενας φιλος εχει βαλει και με δορυφορο αναζητηση.:beer:

n1k3man
19/05/2006, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sinvag
ενας φιλος εχει βαλει και με δορυφορο αναζητηση.:beer:

τι μαρκα ειναι αυτος μαστορα και ποσο τον εβαλε?

Reignman
19/05/2006, 21:45
Εγώ έχω βάλει έναν της Spyball με extra τηλεειδοποίηση. Είναι άψογος στη λειτουργία του, αλλά όπως και να το κάνεις καλό είναι να μην σε βάλουν στο μάτι γιατί αλλιώς... :bawl:

DPF
24/05/2006, 16:27
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η SUZUKI ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (ECM) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ .
Α!! ΔΕΝ ΔΕΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.
:beer: :wave2:

costas81
24/05/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η SUZUKI ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (ECM) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ .
Α!! ΔΕΝ ΔΕΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.
:beer: :wave2:


...........και λεγετε Micro!!!

athandim
24/05/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
...........και λεγετε Micro!!!
................και υπάρχει και προεγκατάσταση γι΄αυτόν στη μηχανή. Και εγώ τον εργοστασιακό θα έβαζα και για λόγους εγγύησης (όπως σωστά προείπε ο DPF).

Δες και αυτό :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11167&highlight=%CB%2A%F3%E7

skyman
24/05/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η SUZUKI ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (ECM) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ .
Α!! ΔΕΝ ΔΕΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.
:beer: :wave2:

έχω την εντύπωση οτι δέν χάνεις την εγγύηση για τα ηλεκτρικά εάν δέν συνδέσεις τον συναγερμό με το κλείδωμα του κινητήρα .. όσο για αυτό που λένε α έβγαλε αυτό το ηλεκτρικό πρόβλημα αλλα δέν σε καλύπτει η εγγύηση γιατί έχεις βάλει συναγερμό εκτός αντιπροσωπείας δέν νομίζω να είναι σωστο απλά είναι θέμα να γλυτώνουν αυτοί κάποια πράγματα και μου φένεται παράνομο ..
η απορία μου είναι αφου και τα 2 ειναι ηλεκτρονικά κυκλώματα και τα 2 έχουν τις ίδιες προδιαγραφές και την ίδια λειτουργία πιός ο λόγος να μήν σε καλύψει η εγγύηση άν έχεις βάλει άλλη μάρκα συναγερμό άν πχ έχει βγάλει πρόβλημα η ηλεκτρονική ? τι δουλειά έχει ο συναγερμός ?? :rolleyes:

πάντος εγώ έβαλα έναν ΕΛΣΕΡ γιατι με αυτές τις μούφες που δίνουν οι αντιπροσωπείες δέν τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση ..


elser gold series (http://www.elser.gr/products.asp?cid=98&lg=)

beholder
24/05/2006, 20:04
Εγω ρωτησα για τον Spyball που τον ειχα στη προηγουμενη μηχανη 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα, (και μου εχει μεινει και καθεται. )

Λοιπόν το καλο ειναι οτι υπάρχει ειδικη καλωδιωση για το STROM που συνδεεται κατευθειαν επάνω στις φισες που υπάρχουν γι αυτο το σκοπο απο τη SUZUKI χωρις να κανεις κοψιματα σε καλωδια.
Αρα δεν τιθεται και θεμα εγγυησης αφου "εαν σου κατσει" που λενε απλα τον αποσυνδεεις με ενα τραβηγμα απο τη φισα και τον βγαζεις. Παιρνει και εξτρα τηλεειδοποιηση.

Το κακό τωρα (γιατι πάντα υπάρχει ενα κακο) ειναι ότι η καλωδίωση μόνο κάνει 65 Ευρω. Και 50 Ευρω η τηλεειδοποιηση.

Εαν θυμαμαι καλά όλος ο συναγερμος χωρις την τηλεειδοποιηση μου ειπε 280 Ευρω περιπου συν την εγκατασταση

the_passenger
24/05/2006, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sinvag
εγω εχω βαλει elser γιατι εχει τηλεειδοποιηση,οπως και πολυ αλλοι απο οτι ξερω,οποιος την ακουμπηση δονητε το μπουτον στα κλειδια μου,ενας φιλος εχει βαλει και με δορυφορο αναζητηση.:beer:

Φίλε τον είχα βάλει κι εγώ στην Τρανσάλπ που είχα - είχε τόσα καλλήματα, γενικά έκανε τα δικά του, που σταμάτησα να τον ενεργοποιώ! Η μόνη αγορά που έχω μετανοιώσει.. μακριά! Εσένα δε σου έχει βγάλει προβλήματα;

:wave2:

DPF
24/05/2006, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
................και υπάρχει και προεγκατάσταση γι΄αυτόν στη μηχανή. Και εγώ τον εργοστασιακό θα έβαζα και για λόγους εγγύησης (όπως σωστά προείπε ο DPF).

Δες και αυτό :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11167&highlight=%CB%2A%F3%E7

ΝΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΕΙ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΑΚΕΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ .!!!!!!!!!!!:confused:

:beer: :wave2:

beholder
25/05/2006, 06:59
Και πληροφοριακα για οσους τους ενδιαφερει το συγκεκριμενο καταστημα που πηγα ειχε συστημα GPS που εαν σου κλεψουν τη μηχανη σου στελνει στο κινητο σου με μηνυμα τη θεση που βρισκεται.
Παιρνει μια καρτα κινητου μεσα και οταν καλεσεις το συγκεκριμενο νουμερο αυτο συνδεεται με το δορυφορο παιρνει το στιγμα και σου το στελνει με μηνυμα
Απο οτι μου ειπε δεν χρειαζεται να εισαι γραμμενος πουθενα συνδρομητης και χρεωνεσαι μονο το μηνυμα.
Η τιμη του 650 Ευρω και προβληματιζοτανε ο εμπορας εαν αξιζει να το φέρει λόγω ακριβης τιμής.

blueblack
26/05/2006, 07:13
Λυπάμαι......

Πού θά τό πώ........ΑΛΛΑ
Ξέρετε τί σημαίνει φύσσα φίλοι μου.....????
Τραβάει τή φύσσα τού συναγερμού ό κλέφτης..........
βραχυκυκλώνει μέ μία original άπό v-strom...............καί...................
ΑΝΤΙΟS............
Γιαυτό μακρυά άπό φύσσες.......καί έργοστασιακά κουμπώματα...
Κολλητηράκι φίλοι μου........!!!!!!!!!!!
Δέν κλέβεται έπί τόπου.......!!!!!!!
Πρέπει νά φορτωθεί......!!!!!!!!!!!!!!!!
Άλλο νά κάνεις κλατς...τή φύσσα καί άλλο νά ψάχνεις πιό μαύρο καλώδιο συνδέεται πού......Θέλει πολύμετρο γνώσεις καί ΧΡΟΝΟ...βασικό μειονέκτημα γιά τόν κλέφτη...!!!!!!!!!!!!
Καί γιά νά μή θίξω μάρκες γιατί δέν είναι σωστό..........
θά πώ γενικά δύο πράμματα....
Πρώτα προτιμάτε συναγερμούς πού έχουν παράδοση στή moto
διότι άλλο τό αύτοκίνητο.......
καί .......ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ....γιά νά μήν παραξηγηθώ....
δείχτε έμπιστοσύνη στούς ΙΤΑΛΟΥΣ......πού είναι καί μαίτρ τού είδους........καί όχι στούς Κινέζους ή στούς Κορεάτες.....

blueblack
26/05/2006, 07:28
Συμπληρωματικά..........
Έφόσον έχει προεγκατάσταση ό κατασκευαστής.........
δέν δικαιούται νά λέει αύτός ό συναγερμός έχει έγγύηση καί ό άλλος δέν έχει..........
Αύτά είναι κολπάκια τού marketing......
Άλλο πράμμα νά άρχίσεις νά κόβεις καλώδια....!!!!!!
Δυστυχώς όμως είναι μιά Έλληνική πραγματικότητα...
Καί όταν προσωπικά βρέθηκα σέ αύτή τή δύσκολη θέση γιατί δέν είχα βάλει τόν συναγερμό τής έταιρείας .....τόν έβγαλα καί προσπάθησα νά έπαναφέρω τή μηχανή όπως ήταν.....
Ή πρώτη τους έρώτηση ήταν ...ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ..???
Είναι αύτός πού προτείνουμε έμείς.....??????
Ή πλάκα ήταν ότι ό ένας dealer πρότεινε τόν Χ..........................καί ό άλλος τόν....... Ψ ...συναγερμό....!!!
ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ........παιδιά....
Γιαυτό ΠΡΟΣΟΧΗ.........!!!!!!!!!!

skyman
26/05/2006, 14:21
καλά τα λές Ιρίνια
ένας συναγερμός δέν γλυτώνει την μηχανή άν την έχουν βάλει στο μάτι κυρίος είναι για να σε προειδοποιεί άν την χτυπήσουν ή πανε να την φάνε άσχετοι εδώ που τα λέμε ότι και να κάνεις άν είναι να την πάρουν θα την πάρουν ( μακριά απο εμάς )..
απο εκεί και πέρα προσωπικά δέν έχω δέι συναγερμό να κάνει ζημιά στα ηλεκτρικά της μηχανής απλά η ιστορία που πετάνε περι εγγύησης είναι μόνο και μόνο θέμα για να μπορέσουν να φάνε λεφτά είπαμε στην Ελλάδα ζούμε :)

beholder
26/05/2006, 21:02
"Τραβάει τή φύσσα τού συναγερμού ό κλέφτης..........
βραχυκυκλώνει μέ μία original άπό v-trom......καί.....ΑΝΤΙΟS.......
Γιαυτό μακρυά άπό φύσσες.......καί έργοστασιακά κουμπώματα..."

Δεν το ειχα σκεφτει αυτο να ειμαι ειλικρινης αν και πιστευω αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω οτι εαν στο βαλουν στο ματι την εκατσες τη βαρκα.

"δείχτε έμπιστοσύνη στούς ΙΤΑΛΟΥΣ......πού είναι καί μαίτρ τού είδους....καί όχι στούς Κινέζους ή στούς Κορεάτες..."

Ναι συμφωνω μαζι σου

Επίσης κι εμενα δεν μου καθεται καλα το οτι εαν βαλεις αλλο συναγερμο δεν σε καλυπτει η εγγυηση κλπ
Εαν ηθελε να ειναι ενταξει η Suzi να τεσταρε 20-30 συναγερμους και να ελεγε μετα οτι αυτοι οι 5-10 ειναι ενταξει για μενα και οι υπολοιποι ειναι με δικοι σας ευθυνη και δεν σας καλυπτω

WWW
31/05/2006, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
"Τραβάει τή φύσσα τού συναγερμού ό κλέφτης..........
βραχυκυκλώνει μέ μία original άπό v-trom......καί.....ΑΝΤΙΟS.......
Γιαυτό μακρυά άπό φύσσες.......καί έργοστασιακά κουμπώματα..."

Δεν το ειχα σκεφτει αυτο να ειμαι ειλικρινης αν και πιστευω αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω οτι εαν στο βαλουν στο ματι την εκατσες τη βαρκα.

"δείχτε έμπιστοσύνη στούς ΙΤΑΛΟΥΣ......πού είναι καί μαίτρ τού είδους....καί όχι στούς Κινέζους ή στούς Κορεάτες..."

Ναι συμφωνω μαζι σου

Επίσης κι εμενα δεν μου καθεται καλα το οτι εαν βαλεις αλλο συναγερμο δεν σε καλυπτει η εγγυηση κλπ
Εαν ηθελε να ειναι ενταξει η Suzi να τεσταρε 20-30 συναγερμους και να ελεγε μετα οτι αυτοι οι 5-10 ειναι ενταξει για μενα και οι υπολοιποι ειναι με δικοι σας ευθυνη και δεν σας καλυπτω


Αυτή την πατάτα μου την έχει πει και μένα η αντιπροσωπεία της Suzuki στην Πάτρα (Ανδριόπουλος). Πιστεύω κι εγώ πως είναι παράνομο. Καλό θα ήταν να είχαμε μια πιο εμπεριστατομένη εικόνα από κάποιον που γνωρίζει.

Επομένως αn ξέρει κάποιος κάτι (ίσως ο Tropeas) τότε παρακαλώ να μας διαφωτίσετε.

Όσο για το alarm της ... και καλά ... αντιπροσωπείας είναι μια σκέτη Μούφα και μισή.

Άκουσον άκουσον. Μετά από κανα δυο 24άωρα πέφτει σε κατάσταση "Υπνου" ,και καλά, για να σώσει την μπαταρία. Όταν λοιπόν "κοιμάται" στην ουσία απενεργοποιεί την σειρήνα και όταν γυρίζεις τον διακόπτη το μόνο που ακούς είναι την αντλία βενζίνης να βρηχάται ρυθμικά (κόβει-αφήνει το ρεύμα). Αλλά σειρήνα πουθενά να σκούζει.

nickpar
31/05/2006, 08:56
Άκουσον άκουσον. Μετά από κανα δυο 24άωρα πέφτει σε κατάσταση "Υπνου" ,και καλά, για να σώσει την μπαταρία. Όταν λοιπόν "κοιμάται" στην ουσία απενεργοποιεί την σειρήνα και όταν γυρίζεις τον διακόπτη το μόνο που ακούς είναι την αντλία βενζίνης να βρηχάται ρυθμικά (κόβει-αφήνει το ρεύμα). Αλλά σειρήνα πουθενά να σκούζει. [/B][/QUOTE]


ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Η ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ??:confused: :confused: :confused:

WWW
31/05/2006, 12:10
Επομένως με το alarm της ... μαμάς όπως χαρακτηριστικά λένε, μετά από 24 ώρες έχεις όλο το χρονικό περιθώριο, χωρίς σκούξιμο, να σηκώσεις την σέλα και να τοποθετήσεις την φίσα στην αναμονή ώστε να τον απενεργοποιήσεις.

Very Easy. Είμαι πολυ απογοητευμένος από αυτή την αγορά ...

skyman
01/06/2006, 18:31
Αφού αναφέραμε και το θέμα κατα πόσο ισχύει η εγγύηση απο την στιγμή που θα βάλουμε συναγερμό εκτός αντιπροσωπείας ρίξτε μιά ματιά ΕΔΩ (http://www.eoveam.gr/kanon.htm)
....

όχι μόνο είναι παράνομο να ακυρώνεται η εγγύηση αλλα και όλα τα service να γίνουν σε άλο συνεργείο η εγγύηση πρέπεί να ισχύει ..

τελικά μας δουλεύουν άσχημα
:confused:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ Η ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ :eek:

jent
17/06/2006, 13:50
Εγώ τοποθέτησα spyball που είχα στο παπί πριν πάρω το v-strom. Eπιμένανε να πάρω της αντιπροσωπείας και καλά για την εγγύηση αλλά ο spyball ήταν μια χαρά οπότε πήγα σε εξουσιοδοτημένο για spyball και μου έκανε την εγκατάσταση του συναγερμού να λειτουργεί περιφερειακά (όχι immobilizer) για να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση. Δύο χρόνια είναι εγκατεστημένος, δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

tsakali
27/06/2006, 15:14
Ρε παιδιά για να καταλάβω, μάλλον μακρυά απο μαμά συναγερμό. Σκέφτομαι για steel mate, η έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;
Α! στο βάλουν η όχι στο μάτι, πιο σίγουρο είναι να έχεις πάρει κάποια μέτρα παρά τίποτα.

NikdeV82
30/06/2006, 21:05
Και γω spyball..
Τελαυταίο μοντέλο... δεν θυμαμαι κωδικό:D

Νομίζω ότι ρυθμίζεται αρκετά ο συναγερμός της spyball όσο αφορα standby

Grammarios
02/07/2006, 18:24
Εγώ επειδή δεν ήθελα να βάλω το μαμήσιο έκανα τελικά ασφάλεια κλοπής και ξένιασα,αν θέλουν τώρα ας την κλέψουν!... που λέει ο λόγος!:)

giatou
13/07/2006, 09:46
uparxei kapoios pou exei balei sto vstromaki tou ton sunagermo ths suzuki?
an nai thelw plhrofories...pls pm me

Respect
13/07/2006, 13:31
Ένα λεπτό..Grammarie δεχτήκαν από την ασφαλιστική να σου κάνουν για κλοπή; Γιατί εμένα χτυπιόντουσαν και επιμέναν ό,τι κλοπή δε βάζουν και το έφαγα το σπάσιμο.. Γιά το Patrol τι γνωρίζετε; Έχω εδώ κάποιον που επαναλαμβάνει συνεχώς σα χαλασμένο δίσκο σε pick-up "Patrol..Patrol.."

Grammarios
13/07/2006, 13:49
Την ασφάλεια την έκανα στην ασφαλιστική του Σφακιανάκη με την αγορά την μηχανής. Νομίζω ότι το δέχονται μόνο όταν αγοράζεις καινούρια μηχανή.

Respect
13/07/2006, 15:00
Α! Οk, thanks! :a013:

skyman
13/07/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
Την ασφάλεια την έκανα στην ασφαλιστική του Σφακιανάκη με την αγορά την μηχανής. Νομίζω ότι το δέχονται μόνο όταν αγοράζεις καινούρια μηχανή.


η ασφάλεια του Σφακιανακη κάνει ασφάλεια κλοπής σε ποσοστό 70% επίσης ασφάλεια κλοπής κάνει και η Εθνική με ποσοστό 90%
η διαφορά άν θυμάμαι καλά είναι 40? παραπάνω στην Εθνική απ'ότι στον Σφακιανάκη απ'ότι έχω ακούσει καμία άλη ασφάλεια δεν ασφαλίζει μηχανάκια για κλοπή

*ποσοστό 70% & 90% ενοούμε το ποσοστό επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση κλοπής σύμφωνα πάντα με την τιμή της μοτοσυκλέτας

giatou
14/07/2006, 08:05
o sfakianakhs exei thn dunatothta na se asfalhsei kai gia to 100% ths aksias ths mhxanhs mesw interamerican...kai bgainei peripou 20-30 eurw (to eksamhno nomizw) panw apo thn merikh kloph tou 70%...

morpheus
17/07/2006, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

Τραβάει τή φύσσα τού συναγερμού ό κλέφτης..........
βραχυκυκλώνει μέ μία original άπό v-strom...............καί...................
ΑΝΤΙΟS............


Οι εργοστασιακές φύσσες έχουν συνήθως αναμονές για φλας, γείωση και ένα ρεύμα, με ποια original θα την "βραχυκυκλώσει" και τι θα πετύχει?

Άλλωστε όλοι οι συναγερμοί ενεργοποιούνται και με αλλαγές στο κύκλωμα (κόψιμο/αποσύνδεση καλωδίων, βραχυκυκλώματα, αλλαγές τάσεων κλπ)

Δεν νομίζω ότι υφίσταται λόγος να μην προτιμάμε τις φύσσες...

blueblack
17/07/2006, 08:46
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........

Θά στό πώ άπλά.
Ή suzuki παράδειγμα έχει μία άναμονή στό πίσω μέρος τού
v-strom κοντά στήν ούρά τής μηχανής.
Άν πάς καί κουμπώσεις έκεί τήν φύσσα τού συναγερμού αύτός
όπλίζει καί κόβει ...ΟΤΙ ....κόβει τό έργοστάσιο...άντλία βενζίνης
μοτέρ , ήλεκτρικά..κ.λ.π.
Άν τραβήξεις τή φύσσα τού συναγερμού καί κλίσεις τό κύκλωμα
όπως ήταν πρίν μέ ένα κλίκ θά φύγει τό μηχανάκι ή ..ΟΧΙ..??
Όταν όμως κόψεις έκείνη τήν άσπρη φύσσα καί άφού βρείς καί κολλήσεις 4-5 καλώδια όλα ίδιου χρώματος πού έρχονται άπό τό συναγερμό...
ΤΙ ΛΕΣ....είναι τό ίδιο εύκολο γιά τόν κλέφτη ..??
Άπαιτεί τόν ίδιο χρόνο...??
Ή θέλει πολύμετρο καί γνώσεις..??
Αύτό γιά νά τό κάνει ό καλύτερος θέλει τουλάχιστον 10-15 λεπτά
καί φακό νά βλέπει...
Καί άπό ότι ξέρουμε όλοι οί κλέφτες δέν διακινδυνεύουν γιά...
ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ...χρονικό διάστημα..
όπότε έλπίζεις ότι θά πάει στήν έπόμενη ....έκτός άν έχει φορτηγό....
ΤΟΤΕ..!!!!!!!!
Βέβαια μέ τή φύσσα όλα είναι πιό καλά ,πιό άπλά καί γίνονται καί πιό γρήγορα...
Άλλά τό ίδιο ίσχύει καί γιά τόν κλέφτη....πιό άπλά πιό.........
:wave2: :wave2:

giatou
17/07/2006, 09:23
An mporesei kai anoiksei th sella (spazontas thn???) kai brei to fusaki tou sunagermou, to bgalei kai balei to diko tou kai den xtupisei mexri tote o sunagermos (o opoios an den kanw lathos exei kai perimetrikh profulaksh) tote magkia tou (tou klefth)...
pantws mou akougetai polu koulo na einai toso eukolo!

to kopse papse pantws sta hlektrika einai elafrws epikunduno...
eixa elser sto kle kai htan kopse rapse kai mou ebgale ena swro problhmata mexri pou ton aposundesa...alla kai pali oti eixe ginei de gurnouse pisw...
apo dw kai pera MONO fusakia!!!!

DPF
21/07/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........

Θά στό πώ άπλά.
Ή suzuki παράδειγμα έχει μία άναμονή στό πίσω μέρος τού
v-strom κοντά στήν ούρά τής μηχανής.
Άν πάς καί κουμπώσεις έκεί τήν φύσσα τού συναγερμού αύτός
όπλίζει καί κόβει ...ΟΤΙ ....κόβει τό έργοστάσιο...άντλία βενζίνης
μοτέρ , ήλεκτρικά..κ.λ.π.
Άν τραβήξεις τή φύσσα τού συναγερμού καί κλίσεις τό κύκλωμα
όπως ήταν πρίν μέ ένα κλίκ θά φύγει τό μηχανάκι ή ..ΟΧΙ..??
Όταν όμως κόψεις έκείνη τήν άσπρη φύσσα καί άφού βρείς καί κολλήσεις 4-5 καλώδια όλα ίδιου χρώματος πού έρχονται άπό τό συναγερμό...
ΤΙ ΛΕΣ....είναι τό ίδιο εύκολο γιά τόν κλέφτη ..??
Άπαιτεί τόν ίδιο χρόνο...??
Ή θέλει πολύμετρο καί γνώσεις..??
Αύτό γιά νά τό κάνει ό καλύτερος θέλει τουλάχιστον 10-15 λεπτά
καί φακό νά βλέπει...
Καί άπό ότι ξέρουμε όλοι οί κλέφτες δέν διακινδυνεύουν γιά...
ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ...χρονικό διάστημα..
όπότε έλπίζεις ότι θά πάει στήν έπόμενη ....έκτός άν έχει φορτηγό....
ΤΟΤΕ..!!!!!!!!
Βέβαια μέ τή φύσσα όλα είναι πιό καλά ,πιό άπλά καί γίνονται καί πιό γρήγορα...
Άλλά τό ίδιο ίσχύει καί γιά τόν κλέφτη....πιό άπλά πιό.........
:wave2: :wave2:



ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΟΥΤΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΣΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΒ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΑ ??? ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΦΥΣΣΑ ???

:lol: :beer:

blueblack
22/07/2006, 12:51
ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ........


Φίλε μου κάνοντας τό συνήγορο τού διαβόλου.....
Θές κάλυψη ......
Καί μπουτόν καί χωρίς φύσσα........ΑΛΛΑ
Οί καλοί συναγερμοί ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΤΟΝ......χτυπάνε όταν πάς νά βγάλεις τή σέλλα.......τουλάχιστον ό δικός μου.....γιά δοκίμασε καί σύ.....!!!!!!!!
Τί νά τό κάνω τό μπουτόν λοιπόν ...???
Να γεμίζω καλώδια ....????
Δέν είναι έκεί τό προβλημα......
Άντε καί βάρεσε καί είκοσι δεύτερα ....Τί έγινε....????
Κουμπώνει τή φύσσα....βάζει ένα κλειδί στή μίζα καί....ΓΕΙΑ...!!!!
ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΝΟΜΑΙ.......
ΣΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ......!!!!!
Μπορείς νά βάλεις τρείς κλειδαριές μαλακίες...????
Μόνο πού θά τίς δεί θά πάει παραπέρα.....
Συγγενής μου άφησε τό ΧΤ του σέ σκοτεινό σχετικά δρόμο στό βαρδάρι.....8 ή ώρα τό βράδυ.....πήγε στίς 9 καί βρήκε τίς κλειδαριές μία βγαλμένη καί μία στραβή πάνω στή ρόδα...
Τά πολλά τόν γλύτωσαν ....άς ήταν καί Ταιβάν....ό χρόνος....
Κάποιος πέρασε καί τήν έκαναν.....!!!!!!!!
Αύτό ίσχυρίζομαι καί γώ......ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ ΤΟΝ.....έχεις πολύ πιό πολλές πιθανότητες νά τό γλυτώσεις τό μηχανάκι....!!!




:wave2:

DPF
22/07/2006, 13:55
ΣΩΣΤΟΣ !!!!
ΑΡΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ.
ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ .
ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

:beer: :beer:

blueblack
23/07/2006, 00:08
ΠΙΣΤΕΥΩ........

Φίλε μου πώς αύτός είναι ό καλύτερος τρόπος ...
Άπλά προσοχή στίς πατέντες......
Άν κόψεις έκεί πού δίνει τό έργοστάσιο άναμονή..........
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.........!!!!!
Άν δέν έχει καλωδίωση μέ έργοστασιακή άναμονή γιά συναγερμό ....ΤΟΤΕ....
ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.....!!!!!!!!!!
Σέ έρώτηση μου γιά αύτή τήν περίπτωση πήρα δύο άπαντήσεις...
Ή suzuki μέσω κάποιου έξουσιοδοτημένου άπό Άθήνα μού είπε πώς
κόβουμε μόνο στό run-off τόν κόκκινο διακόπτη δεξιά πού σβήνουμε τή μηχανή.....άγνοώντας ή μπερδεύοντας ότι τό συγκεκριμμένο μοντέλλο είχε φύσσα άναμονής ...πρίν φέρει τούς δικούς της συναγερμούς αύτό......καί άπό κάποια μεγάλη άντιπροσωπεία συναγερμών ........έγώ κόβω μόνο τή μίζα......πάλι στήν ίδια μοτό...!!!!!!!...Σπρώξε καί φύγε καί άστην νά βαράει....!!!!!!!
Τά συμπεράσματα δικά σου....
Άν πάντως κόψεις φύσσα γιά καλό καί κακό κράτα την σέ περίπτωση βλάβης τής μηχανής γιατί άφορμή ψάχνουν γιά νά πούν πώς φταίει ό συναγερμός άμα........ΕΣΠΑΣΕ Η ΜΠΙΕΛΑ....!!!!!!!!!!
Μπορεί νά ξαναμπεί εύκολα καί νά άφαιρέσεις τόν συναγερμό πού ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ.......!!!!!!!!!!!!!
Παλιά πού δέν είχαμε αύτές τίς πολυτέλειες......
παρεμβάλαμε ένα κρυφό διακοπτάκι πού έκοβε τό run-off καί δέν έπαιρνε μπρός τόν κώλο σου νά έλιωνες...!!!!!!!
Χρόνια τόν είχα κάτω άπό τό τεπόζιτο σέ ένα 1100 suzuki.................πού νά ψάχνει ό άλλος τώρα..!!!!!!!!
Γνωστός μου σέ πανάκριβο αύτοκίνητο άφού έβαλε όλα τά κόλπα
βρήκε καί ένα διακόπτη πού άνοίγει κάποια φώτα στό άμάξι καί έκεί
περενέβαλε άπλά ένα κόψιμο τού ρεύματος.....
Άν δέν τόν άνοίξεις......πάπαλα.....!!!!!!!
Άντε βάλτο μπρός.......!!!!!!!!!



:wave2:

edie
19/08/2006, 21:28
για ασφαλεια κλοπης πηρα τηλ στην εθνικη και μου ειπανε 611ε (αξεια μοτ 8000ε)το χρονο + να βαλω συναγερμο απο αυτος που προτεινουν στον σφακ ποσο παει για το βεστρομ 650?

edie
19/08/2006, 22:46
τελικά τι συναγερμό
θα ήθελα κάτι με τηλεειδοποίηση τι προτείνετε ?

edie
12/09/2006, 21:59
ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΣΥΝ ΑΓΕΡΜΟ ΒΑΖΕΙ Η SUZUKI ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ