PDA

View Full Version : Σύμβουλος Επιχειρήσεων



tai
20/05/2006, 14:10
Ένας βοσκός έβοσκε τα πρόβατά του σε μια ορεινή πλαγιά ενός απομακρυσμένου βουνού όταν ξαφνικά ένα ολοκαίνουργιο τζιπ εμφανίζεται μέσα από ένα σύννεφο σκόνης. Ο οδηγός, ένας νεαρός άντρας ντυμένος με σακάκι Brioni, παπούτσια Gucci, γυαλιά Ray Ban και γραβάτα YSL, βγάζει το κεφάλι του από το παράθυρο και ρωτάει τον εν λόγο βοσκό:
-Αν σου πω πόσα πρόβατα έχεις στο κοπάδι σου θα μου δώσεις ένα;
Ο βοσκός κοιτάει διερευνητικά τον οδηγό, και με χαρακτηριστική ηρεμία απαντά:
-Βεβαίως, αξίζει και μόνο να σε δω να προσπαθήσεις!
Ο νεαρός παρκάρει το τζιπ, βγάζει το φορητό, συνδέει το κινητό του, ανοίγει τη σελίδα της NASA, τρέχει το πρόγραμμα καθοδήγησης δορυφόρου με GPS, σκανάρει την περιοχή, εισάγει τα δεδομένα σε μια βάση ORACLE, κάνει export σε φύλλα του EXCEL και τέλος, αφού τα επεξεργάζεται με πολύπλοκους μαθηματι-κούς και στατιστικούς τύπους, βγάζει ένα report 107 σελίδων και λέει στον βοσκό:
-Έχεις ακριβώς 1586 πρόβατα.
Ο βοσκός, με την ίδια ηρεμία, απαντά:
-Σωστά απάντησες. Όπως συμφωνήσαμε μπορείς να πάρεις ένα πρόβατο.
Ο νεαρός άντρας κάνει την επιλογή του, την βάζει στο πίσω μέρος του τζιπ και ετοιμάζεται να φύγει. Τότε ο βοσκός του λέει:
-Αν σου πω τι δουλειά κάνεις θα μου δώσεις πίσω αυτό που πήρες;
-Εντάξει, φαίνεται δίκαιο να σε αφήσω να προσπαθήσεις.
-Είσαι Σύμβουλος Επιχειρήσεων
-Πράγματι! Πως το κατάλαβες;
-Α! Εύκολα. Εμφανίστηκες όταν κανείς δεν σε περίμενε και ενώ κανείς δεν σε κάλεσε. Θες να πληρωθείς για μια ερώτηση που ο ίδιος έθεσες και για την οποία ήξερα ήδη την απάντηση. Και πάνω απ' όλα δεν έχεις ιδέα για την επιχείρησή μου γιατί διάλεξες... το σκύλο.

tai
20/05/2006, 14:43
Κάποια βραδυά χωρίς φεγγάρι, ρίχνουν τον καημένο τον Εβραίο από το πλοίο γιατί δεν είχε πληρώσει το εισητήριο.
Με το πολύ κολύμπι λοιπόν φτάνει ξεθεομένος σε ένα νησάκι που φαινόταν ακατοίκητο και εκεί πέφτει σε λήθαργο από την κούραση. Κάποια στιγμή όμως τρώει μια κλωτσιά στα πλευρά και όπως είναι φυσικό πε-τάγεται μονομιάς όρθιος.
Έτσι θολά όπως βλέπει διακρίνει ακριβώς μπροστά του τον Χίτλερ και δίπλα του τον 'Ερμαν (αρχηγό των Ες Ες). Παραξενεμένος βλέποντας τον Χίτλερ ολοζώντανο τον ρωτάει...
-Εσύ; Μα νόμιζα ότι ήσουν νεκρός!
Τον κοιτάει ο Χίτλερ με ύφος θριάμβου και του απαντάει...
-Νάϊν! Είμαι ζωντανός και θα δημιουργήσω σύντομα το καινούριο ράϊχ!!! Μα πρώτα θα εξολοθρεύσω ένα εκατομμύριο Εβραίους και κανα-δυό υδραυλικούς!
Ακόμα πιο πολύ παραξενεμένος ο Εβραίος, ρώτάει τον Χίτλερ...
-Υδραυλικούς; γιατί τους υδραυλικούς;
Και ο Χίτλερ γεμάτος ευχαρίστηση γυρνάει στον Ερμαν και του λέει...
-Είδες που στα 'λεγα; κανείς δεν ενδιαφέρεται για τους Εβραίους!!!