PDA

View Full Version : γνώμες για CBR 600RR ?



lambco
20/05/2006, 21:14
γεια σας παιδια..
ειμαι νεος στο forum και μπηκα με αφορμη οτι ψαχνω πληροφοριες και γνωμες για αποκτηση της νεας μηχανης.
θελω τη γνωμη σας για το cbr600rr.
με τις μηχανες εχω αρκετη εμπειρια αλλα μονο σε μηχανακια εως 250cc και ποτε σε καποιου ειδους ss. η μοναδικη σχεση ειναι με ενος φιλου το zx636 του 2005. ποια η γνωμη σας για αυτο το αλμα στην κατηγορια των ss και συγκεκριμενα στο cbr600rr. αν εχει καποιος αναλογει εμπειρια ακομα καλυτερα.
κοιταω το τελευταιο καιρο και για αγορα τις μοτοσυκλετας απο το εξωτερικο μεσω διαφορων site στο ιντερνετ. οι τιμες οι οποιες βρισκω ειναι ανελπιστα καλες κυριως λογω διαφορας ευρω-$. γυρω στα 5000-7000 $ για μοντελα 2004 και μετα. εχει κανεις καποια εμπειρια απο τετοια αγορα?

Tigas
22/05/2006, 09:09
Εμένα το 600RR ήταν το 1ο μου μεγάλο μηχανάκι.
Πανευκολο όσο ένα παπί και μετά απο μια μικρή συντροφια μαζί του θα το κάνεις ότι θέλεις.

Αξιόπιστο μηχανάκι με σούπερ φρένα, τελείως racing θέση οδήγησης άβολη για μακρινές αποστάσεις και τέλος , του 2003 που είχα εγώ το πίσω αμορτισέρ δέν είχε καλό setup απο το εργοστάσιο, μόλις το ρυθμίσεις είναι γαμάουα.

Εάν δεν ενδιαφέρεσε για updown μπροστινα και μερικά κιλα πιο ελαφρύ στο Σουλτάτη στη Λ.Ηρακλείου υπάρχει 1 μπλέ 2004 μοντέλο και εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει και ο Τσαλίκης στο Σταυρό σε κόκκινακι.

Οι τιμές σε αυτά λογικά πρέπει να είναι κάτω απο 10000, εάν σε ενδιαφέρει μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Τώρα εάν θέλεις το πιο γρήγορο σε αυτά τα κυβικά πάρε το 636 βάλε και ένα Nitro επάνω και είσαι πανέτοιμος :lol: :wave2:

idi
22/05/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
...Πανευκολο όσο ένα παπί και μετά απο μια μικρή συντροφια μαζί του θα το κάνεις ότι θέλεις....[/B]

ολα καλα αυτα που λες εκτως των παραπανω....

νομιζω οτι κανενα supersport δεν ειναι "παπι"....

μπορει μεν καποιος αμα εχει τα μυαλα μεσα στο κεφαλι του , να μαθει με αυτο αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολα μηανακια!!!

κατα τα αλλα οπως τα λες

sniper
22/05/2006, 10:13
Yποθέτω ότι ο Σταύρος μιλάει για τέτοιους οδηγούς... με σύνεση....

Μιλάει για "παπί" ή για "εύκολη" μηχανή όπως μιλάνε για τα φιλικά 1000άρια.... (πάντου υπάρχει ένας μύθος :D )

Tigas
22/05/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Yποθέτω ότι ο Σταύρος μιλάει για τέτοιους οδηγούς... με σύνεση....

Μιλάει για "παπί" ή για "εύκολη" μηχανή όπως μιλάνε για τα φιλικά 1000άρια.... (πάντου υπάρχει ένας μύθος :D )

Εννοείτε ότι δέν μιλάω για μαλάκες που θα πάρουν το μηχανάκι και θα πούν σε ένα μήνα γαμάω κτλκτλ.

Όσο για σένα sniper αντί να λές πολλά να πάς να τσιμπίσεις ένα RR χρώματος μαύρου να του ρίξουμε και τίποτα carbon φτεράκια με χυσαφί βιδούλες και να τον ....... όλοι μαζί, άντε τελείωνε λέμε το καλοκαίρι θα περάσει, δώστο ανταλλαγή τ ώ ρ α :D :wave2:

lambco
22/05/2006, 14:18
εχω καταληξει στο cbr600rr επειδη το θεωρω για μενα πιο ωραιο (καθαρα υποκειμενικο θεμα) και για τη φιλικοτητα του. το 636 ειναι απιστευτο μηχανακι, μιας και το εχω καβαλησει αρκετες φορες αλλα οπως και να το κανουμε ειμαι hondaκιας! γουστα ειναι αυτα! friends... ευχαριστω για τις πληροφοριες με τα μαγαζια απο αθηνα.. αλλα υπαρχει ενα προβλημα, μενω ξανθη οποτε λιγο δυσκολο να κατεβω αθηνα για να παρω μηχανη, το πιο πιθανον καμια θεσσαλονικη! επισης αυτο που μου εχει σφηνωθει στο μυαλο ειναι να παρω απο εξωτερικο μιας και εχω βρει πολυ καλες τιμες. εχει κανεις αναλογη εμπειρια η γνωση για μεταφορικα-τελωνεια και κινδυνους?

road spirit
22/05/2006, 14:47
στην αρχη αναφερθηκες σε διαφορά ευρω-$ οποτε να υποθεσω οτι μιλας για αγορα απο ΗΠΑ. Δεν συμφερει. Τα χρηματα που θα πληρωσεις σε μεταφορικά και δασμούς ειναι παρα πολλά, τοσο που σου βγαινει τελικη τιμη ακριβότερο απο εδω.

Το ίδιο ισχυει και για ΕΕ, αν το παρεις καινουριο, οι διαφορες πρακτικά μηδενιζονται ή είναι τοσο μικρές που δεν αξιζει τον κοπο

lambco
22/05/2006, 15:33
φιλε 7-cubed δεν μιλαω αποκλειστικα απο ΗΠΑ, αν και το πρωτο μερος που κοιταξα ηταν εκει. ακομα και απο ιταλια και απο γερμανια και απο αγγλια παιζουν τιμες σε $

Sapadak
23/05/2006, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lambco
αλλα υπαρχει ενα προβλημα, μενω ξανθη οποτε λιγο δυσκολο να κατεβω αθηνα για να παρω μηχανη, το πιο πιθανον καμια θεσσαλονικη! επισης αυτο που μου εχει σφηνωθει στο μυαλο ειναι να παρω απο εξωτερικο μιας και εχω βρει πολυ καλες τιμες. εχει κανεις αναλογη εμπειρια η γνωση για μεταφορικα-τελωνεια και κινδυνους?

Aν μενεις Ξανθη μπορουμε να βρεθουμε να τα πουμε απο κοντα :beer:

Απο εξω ψαχνεις για μεταχειρισμενο?

DimST
23/05/2006, 08:20
Το μηχανάκι είναι απλά εκπληκτικό και προσωπική μου επιλογή αν αγόραζα 600. Το μόνο πράγμα που θέλει είναι σεβασμό... και όχι μέχρι να το μάθεις (τους 2-3 πρώτους μήνες δηλαδή). Τα λάθη έρχονται όταν επικρατήσει η ψευδαίσθηση οτι "το έχεις"

Οπότε προσοχή! :winka:

Απο 'κεί και πέρα, 03-04 μηχανάκι καθαρό με το συμβατικό πιρούνι θα βρείς αρκετά κάτω απο 8000Ε, 05 με usd όχι πάνω απο 9000Ε. Νομίζω είναι αρκετά καλά. Αν και πρέπει να σου πώ πως πολύ δύσκολα θα βρείς τιμή που θα σε συμφέρει η αγορά και εισαγωγή μοτοσυκλέτας εξωτερικού(+τελωνία+μεταφορικά+διάφορα).

Μόνη προσοχή θέλει να γίνει καλός έλεγχος μήπως είναι πρώην αγωνιστικό (μια και το προτιμάει αρκετός κόσμος) και μην έχει φάει γερό βρόντο....



Με το καλό και προσοχή στους δρόμους

:wave2:

Sapadak
23/05/2006, 09:01
Παρεπιπτοντως τα εξοδα για να φερεις ενα 600 αρι απο Γερμανια ειναι κοντα στα 1300-1500
Εκτελονιστικα-μεταφορα-πινακιδες(εδω)
Αλλα γνωμη μου ειναι οτι ειδικα για ss τα οποια ειναι φτιαγμενα να τα "πινουν το αιμα" ειναι λιγο επικινδυνο να το φερεις χωρις να το τσεκαρει καποιος πριν.

road spirit
23/05/2006, 10:19
sapadak, να πουμε οτι τα χρηματα αυτά ειναι για να φερεις μεταχειρισμένο, σωστά? Αν θυμαμαι καλα η αναλογια βγαινει κάπου : ~500 μεταφορα, ~ 700 τελωνειο, και κανα 200αρι ως αμοιβη για τον τύπο στη γερμανια που θα σου κανει την αγοραπωλησία (αν δεν εχεις γνωστο εκει).

Για καινουριο, το τελωνείο πάει αρκετά πιο πάνω (δεν ξέρω πόσο)

Sapadak
23/05/2006, 11:14
Για μεταχειρισμενο 600αρι το τελωνειο ειναι 7% επι της δηλωθησας αξιας στην αποδειξη αγορας η οποια πρεπει να επικυρωθει σε Ελληνικη πρεσβεια ή προξενιο.

Οποτε καταλαβαινεις τι μοντες μπορουν να γινουν!!!