PDA

View Full Version : Γενικές απόψεις για Cbf-600s



makis206
21/05/2006, 22:22
Παίδες ψήνομαι αυτές τις μέρες να αντικαταστήσω το Τρανσάλπ με ένα μηχανάκι που θα με βολέψει περισσότερο στα ταξιδάκια αλλά να είναι βολικό και στην καθημερινή χρήση.

Είμαι μεταξύ του CBF-600S και του Fazer600.

Ξέρω πως το CBF καλύβει τις περισσότερες ανάγκες μου αφού είναι:

-πιο χαμηλόροπο απ'το Fazer άρα με λιγότερο σπορ οδήγηση και συμπεριφορά, κάνοντας το πιο καθημερινό, άνετο και εύχρηστο
-ρυθμίσεις στη σέλα, τιμόνι και ζελατίνα που το κάνουν πιο βολικό στις περισσότερες συνθήκες
-είναι Honda ρε γαμώτο:D

Παρόλα αυτά το Fazer δεν με αφήνει αδιάφορο αφού μόνο καλά λόγια ακούω απ'τους γύρω και προσωπικά μ'αρέσει περισσότερο.

Έχω σκεφτεί τις βασικές διαφορές τους πχ καρμπυρατέρ vs ψεκασμό, χαλαρό vs σπορ, σκληρό στην αίσθηση (Fazer) vs μαλακό (CBF)...

Νομίζω λοιπόν πως το CBF είναι το κατάλληλο χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν θα περάσω μια βόλτα κι απ'την Yamaha.

Αυτό που θα ήθελα απο εσάς που περάσατε κάποιες στιγμές της ζωής σας παρέα με ένα CBF-600S, να μου πείτε τις εντυπώσεις σας γενικά.

-Καλοτάξιδο;
-Προστασία απ'τον αέρα;
-Οικονομικό; (ή να πάω στον ψεκασμό; ) :cool:
-Ότι άλλο περνάει απ'το μυαλό σας, καλό ή κακό !

Απο αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσω το ψάξιμο, δεν πάει άλλο με το on-off που δεν έγινε ποτέ off ! :lol: :lol:

Ευχαριστώ !
:beer: :beer: :beer:

makis206
21/05/2006, 22:27
Ε είναι όμορφο !

:beer: :beer: :beer:


48768

Nostra
22/05/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό που θα ήθελα απο εσάς που περάσατε κάποιες στιγμές της ζωής σας παρέα με ένα CBF-600S, να μου πείτε τις εντυπώσεις σας γενικά.

Αν και εδώ που ρωτάς μάλλον θα σου απαντήσουμε ότι όλοι προτιμάμε το cbf600, εχω να πω τα εξής:

Μου αρέσει που έχει γκάζι από χαμηλά... με βοηθάει να ανοίγω γρηγορα για να αποφυγω τους μ@λάκες.

Μου αρέσει που με μια ζελατίνα ψηλή δε τρώω΄όλο τον αέρα στο ταξίδι.

Μου αρέσει να έιναι μαλακό στη πόλη και γρήγορο εκτός πόλης.

Μου αρέσει που δε με κουράζει στη κίνηση και δε σκάει και το ίδιο.

Μου αρέσει το πιο touring προφίλ του από το πιο σπορ του fazer.

Μου αρέσει που έχει τα "φτερά" για σήμα.

Μου αρέσει που είναι αξιόπιστο ΚΑΙ όμορφο.

Μου αρέσει που η θέση του συνεπιβάτη αν και όχι τόσο άνετη όσο ενός Varkadero, μπορεί να ταξιδέψει σχετικά άνετα.

Μου αρέσει που τη ροπή του τη δείνει από χαμηλά και δε μου κάνει μπαμ ξαφνικά στις 6.000 με 7.000 στροφές.

Μου αρέσει που έχω ένα γρήγορο και όμορφο μηχανάκι και που μεγαλώνοντας δε μου χρειάζονται τα 250+ χλμ/ώρα αλλά έξω θα ταξιδέψω άνετα με 160χλμ/ώρα

Γενικά, λοιπόν, μου αρέσει χωρίς να αισθάνομαι μειονεκτικά απέναντι στα άλλα (π.χ. Fazer) αλλά ούτε και υπεροπτικά γιατί κάθε μοντέλο έχει να σου δώσει και κάτι άλλο.

Τέλος, για τον τύπο οδήγησης που έχω και για αυτά που θέλω από ένα μηχανάκι... το cbf είναι για εμένα.

Για σένα? ό,τι σου κάνει και ο,τι σου αρέσει....

Eτσι κι αλλιώς μαζί δε θα είμαστε στις βόλτες του moto.gr?

:beer: :wave2:

makis206
22/05/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Αν και εδώ που ρωτάς μάλλον θα σου απαντήσουμε ότι όλοι προτιμάμε το cbf600

Γι'αυτό το έβαλα εδώ !:lol:

Είμαι Hondάκιας πως να το αλλάξω αυτό ;; Δεν το αλλάζω !


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Τέλος, για τον τύπο οδήγησης που έχω και για αυτά που θέλω από ένα μηχανάκι... το cbf είναι για εμένα.
Για σένα? ό,τι σου κάνει και ο,τι σου αρέσει....
Eτσι κι αλλιώς μαζί δε θα είμαστε στις βόλτες του moto.gr?
:beer: :wave2:

Είναι και για μένα, με εκφράζει απόλυτα, ελάχιστα λιγότερο απ'ότι το 1000άρι !:D

Και όπως είπες κι εσύ, σε μία τουλάχιστον βόλτα θα είμαστε και μαζί !

:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

geopitt
22/05/2006, 15:16
Φιλε makis206 , εγω εχψ ενα CBF600s εδω και 2 χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Ολα ειναι θεμα γουστου τελικα.Αν αποφασισεις να το παρεις , αγορασε την εκδοση με το ABS ,αξιζει τα λεφτα του.
Το Fazer το οδηγησα μια φορα και πραγματικα μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.Εχει δυναμη και σε προκαλει να χουφτωσεις το γκαζι κτλ...
Εχω δεν θα αλαζα το CBF μου με το Fazer οπως και ο ιδιοκτητης του Faser δεν θα αγοραζε το CBF ασχετα αν μετα απο την βολτα που εκανε το δικο μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο και εμεινε εκπληκτος απο την ροπη που εχει σε ολο το φασμα λειτουργιας.

makis206
22/05/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
μετα απο την βολτα που εκανε το δικο μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο και εμεινε εκπληκτος απο την ροπη που εχει σε ολο το φασμα λειτουργιας.

Κρατάω αυτό που είναι ένα απ'τα βασικά στοιχεία που θέλω να έχει το πρώτο μου τετρακύλινδρο και πάω πρώτα στη Honda !

Ευχαριστώ και πάντα όρθιος !

:beer: :beer: :beer:

startengine
22/05/2006, 20:46
Τη Νεφέλη (κατά κόσμον cbf 600s) την έχω 1,5 χρόνο και έχουμε κάνει παρέα 15.000χλμ.
Ο geoppit με κάλυψε σχεδόν σε όλα και θα συμπλήρωνα στα συν τη θέση οδήγησης που ποτέ δεν με άφησε να αισθανθώ το παραμικρό σημάδι κούρασης ακόμα και σε πολύωρες διαδρομές. Και... :winka: δεν είμαι παιδάκι...
Το ίδιο ισχύει και για τον/την συναναβάτη που δεν παραπονέθηκε ποτέ.
Hondaκιας δεν ήμουν ούτε θα γίνω ποτέ οποιουδήποτε είδους ....άκιας, αλλά (αφού δε με τρελλαίνει η οδήγηση με την ταυτότητα στο στόμα) δεν ξέρω κάτι που θα μπορούσε να την αντικαταστήσει στην καρδιά μου...
Στα μείον τώρα ...
Καίει! Δε με νοιάζει γιατί απολαμβάνω τις βόλτες μου αλλά καίει αρκετά, ειδικά αν πιεστεί λίγο.
Είναι βαρύ μηχανάκι και το δείχνει (σε μένα τουλάχιστο...) στους επιτόπιους ελιγμούς, δεν είναι transalp στην πόλη σίγουρα.

Θα σου προτείνω κάτι πολύ πρωτότυπο (!):
Κάνε βόλτα και τα δύο (fazer και cbf) και δες ποιό πάει καλύτερα σ΄αυτό που θέλεις. Δεν είναι παρεμφερή μηχανάκια, μη γελιόμαστε.

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
:wave2:

makis206
22/05/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Θα σου προτείνω κάτι πολύ πρωτότυπο (!):
Κάνε βόλτα και τα δύο (fazer και cbf) και δες ποιό πάει καλύτερα σ΄αυτό που θέλεις. Δεν είναι παρεμφερή μηχανάκια, μη γελιόμαστε.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
:wave2:

Πάντα εκεί καταλήγει μια τέτοια κουβέντα τελικά.:lol:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, ήμουν σίγουρος για τα συν και τα μείον του τα οποία μου επιβεβαίωσες μόλις, δεν μένει τίποτα άλλο λοιπόν παρά τη δοκιμή για την καλύτερη επιλογή !

:beer: :beer: :beer:

javaneze
23/05/2006, 20:20
Αδερφε αν ειναι να το αγορασεις καινουριο, η γνωμη μου ειναι να προτιμησεις το fazer 600 abs.

Ειναι πολυ πιο ελαφρυ μηχανακι απο το CBF και σε κιλα και σε αισθηση, και οταν μετα απο καμποσα χιλιομετρα με το cbf, πηρα για βολτα το fazer φιλου, το καταλαβα 100%. :( Κατ'επεκταση στριβει, αν οχι καλυτερα, ευκολοτερα σιγουρα και ειναι και πολυ λιγοτερο κουραστικο στην κινηση...
Με τα παιδια που εχουν δηλωσει κατα καιρους οτι ειναι σαν να οδηγανε παπι στην κινηση, απορω αν οδηγαμε την ιδια μηχανη ωρες ωρες ... οχι οτι ειναι και Vstrom αλλα XT δεν ειναι ... (οχι οτι ειναι το φεηζερ βεβαια...)

Δευτερον ειναι yamaha, που σημαινει μοτοδυναμικη και οχι Σαρακακης.

3ον Δεν ειναι τοσο πιο γρηγορο απο το CBF, (ειναι δλδ, απλα οχι και τοσο) αλλα ειναι πολυ πιο παιχνιδιαρικο.
Και καλη και η σοβαρη και ταξιδιαρικη οδηγηση αλλα που και που θες και να παιξεις λιγο. Εμενα μου λειπει πολυ το ξεσπασμα στην ταχυτητα το οποιο το προσφερει απλοχερα το fazer οποτε θες...

4ον το φεηζερ ειναι injection και οχι καρμπιρατερ που αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο στο μηχανακι μου σε συγκριση με οποιοδηποτε αλλο της ιδιας κατηγοριας ...

Δεν λεω οτι το CBF δεν ειναι καλο μηχανακι... αλλα αν το συγκρινεις με το φεηζερ, εχασες ... :winka:

:beer: :wave2:

makis206
24/05/2006, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Δεν λεω οτι το CBF δεν ειναι καλο μηχανακι... αλλα αν το συγκρινεις με το φεηζερ, εχασες ... :winka:

Να είσαι καλά φίλε μου για την απάντηση, αυτές τις βασικές διαφορές μεταξύ στα δύο μηχανάκια τη φανταζόμουν απ'την αρχή.

Όμως μετά από 1,5 χρόνο συμβίωσης με το Τρανσάλπ ήθελα να καταλήξω σε κάτι που να μη μου αλλάξει πολύ την αίσθηση, νοιώθω οτι το CBF είναι σαν ένα Τρανσάλπ αλλά αρκετά πιο γρήγορο, σταθερό, άνετο για ταξίδια, χαμηλό και πάνω απ'όλα Χόντα.

Το Fazer θα μου άλλαζε κατά πολύ τη διαφορά αφού πάει περισσότερο προς το σπορ κάτι που δεν θα με ικανοποιούσε και πολύ, τουλάχιστον στις μακρυνές βόλτες.

Να προσθέσω επίσης οτι είμαι απ'αυτούς που καλόμαθαν στην ποιότητα της Χόντα (πλαστικά-μέταλλα-ευχρηστία κλπ) και πραγματικά μετά το Τρανσαλπ, το Fazer μου φάνηκε πολύ "φτηνιάρικο" όταν το είδα χτες το απόγευμα στην έκθεση, πάντα σε σύγκριση με το CBF.

Και παρόλο που ξέρω οτι είναι ένα πολύ αξιόπιστο μηχανάκι, προτίμησα να καταλήξω σ'αυτό που δεν θα μου προσφέρει το παιχνίδι αλλά την αίσθηση της ποιότητας κάθε φορά που κάθομαι πάνω του.

Κι έτσι, παραγγέλθηκε το CBF.:D

Σα να γερνάω πριν την ώρα μου νοιώθω.:lol: :lol:

Αλλά είμαι σίγουρος πως θα με καλύψει απόλυτα.:winka:

Ευχαριστώ !:beer: :beer:

javaneze
24/05/2006, 08:31
Ωραιος ο Φιλος! Καοριζικο να ειναι φιλε μου και με το καλο να το παρεις!
Χρωματακι; Προλαβανε να φερουνε το κοκκινο στην ελλαδα;


49190

makis206
24/05/2006, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Ωραιος ο Φιλος! Καοριζικο να ειναι φιλε μου και με το καλο να το παρεις!
Χρωματακι; Προλαβανε να φερουνε το κοκκινο στην ελλαδα;

Το κόκκινο δεν ήρθε ακόμα, σήμερα θα με πάρουν τηλέφωνο να μου διευκρινήσουν αν το ασημί θα είναι του 2006 με τα άσπρα φλας γιατί όπως μου είπαν χτες, όσα φέρανε μέχρι στιγμής ήταν του '05 με τα πορτοκαλί.

Μόλις πάρω την απάντηση θα αποφασίσω και θα τους πω για το χρώμα, αν δηλαδή θα είναι ασημί σαν πρώτη επιλογή ή μαύρο !:cool:

Ευχαριστώ !!:beer: :beer: :beer:

startengine
24/05/2006, 10:02
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!!!

Καλοτάξιδη και πολλά απολαυστικά και πάντα όρθια χιλιόμετρα σου εύχομαι φίλε makis!!!

Το πόσο θα την ευχαριστηθείς στη συμβίωσή σας θα το νιώσεις από το πρώτο ταξιδάκι για στρώσιμο που θα την πάς! :sun:

Άντε τώρα να περάσουν οι μέρες μέχρι να την παραλάβεις...:smilea:

makis206
24/05/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!!!

Ευχαριστώ πολύ !!

Πάντα όρθιοι να είμαστε όλοι μας !

:beer: :beer: :beer:


Πάμε τώρα να ψάξουμε για κανένα αξεσουάρ..:lol:

Λεωνίδας
24/05/2006, 11:17
ζήλεψες τη δόξα των CBF ε;
άντε καλορίζικη ...
(καράσι ε)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
24/05/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ζήλεψες τη δόξα των CBF ε;
άντε καλορίζικη ...
(καράσι ε)
:beer: :beer: :beer:

Εννοείται κεράσι ! :lol: :lol:

Μα υπήρχε περίπτωση να μη ζηλέψω τέτοια δόξα ;; Πόσα λέμε σήμερα ; 8 παγκόσμια ;;:lol: :lol:

Ευχαριστώ Λεώ !:beer: :beer: :beer:

franki26gr
24/05/2006, 12:52
Φιλε μου καλοριζικη και παντα ορθιος!!!!!
Επειδη συντομα (1 μηνα το πολυ) θα ειμαι και εγω κατοχος του συγκεκριμενου δικυκλου το οποιο θα ειναι σε μαυρο χρωμα με το ABS θελω να σε ρωτησω κατι.Τα CBF του 2006 εχουν τα καινουργια φλασακια που ειναι διαφανα??Μονο αυτα ετσι??Γιατι του 2005 ερχονται με τα πορτοκαλι απο οσο ξερω...
Yπαρχει καποια αλλη διαφορα μεταξυ τους η μονο τα φλασακια??
Αντε να την παρω να αρχισω τις βολτες:smokin: :smokin:

makis206
24/05/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
θελω να σε ρωτησω κατι.Τα CBF του 2006 εχουν τα καινουργια φλασακια που ειναι διαφανα??Μονο αυτα ετσι??Γιατι του 2005 ερχονται με τα πορτοκαλι απο οσο ξερω...


Έτσι ακριβώς !

Λευκά φλασάκια έχουν μόνο το ασημί, το μπλε και το κόκκινο του 2006. Το μαύρο και το σκούρο γκρι συνεχίζουν να βγαίνουν με πορτοκαλί φλας !:winka:

Τα είδα στο προσπέκτους που πήρα απ'τη Honda, στην Ελληνική ιστοσελίδα δείχνουν ακόμα τα μοντέλα του 2005 προσθέτοντας μόνο το μαύρο του 2006.

Ευχαριστώ για τις ευχές και με το καλό να το πάρεις κι εσύ !:beer: :beer:

franki26gr
24/05/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έτσι ακριβώς !

Λευκά φλασάκια έχουν μόνο το ασημί, το μπλε και το κόκκινο του 2006. Το μαύρο και το σκούρο γκρι συνεχίζουν να βγαίνουν με πορτοκαλί φλας !:winka:


Ευχαριστώ για τις ευχές και με το καλό να το πάρεις κι εσύ !:beer: :beer:

Μμμμμ...Κριμα!!
Οποτε με βλεπω να παιρνω την μηχανη και να της αλλαζω τα φλασακια κατευθειαν αφου δεν ερχονται στο μαυρο!!!
Τhanks

makis206
24/05/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Μμμμμ...Κριμα!!
Οποτε με βλεπω να παιρνω την μηχανη και να της αλλαζω τα φλασακια κατευθειαν αφου δεν ερχονται στο μαυρο!!!
Τhanks

Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ !:lol: :lol:

Το μαύρο μου έκανε κλικ μόλις το είδα ! Αλλά πορτοκαλί φλας ρε γαμώτο ;;

Η λύση είναι αυτή που είπες !:a013:

startengine
24/05/2006, 13:47
Με το καλό και για τους δυό σας!!!

Όσο για το χρώμα.... μετά το μαύρο όλα τα άλλα! Την αλλάζει και της πάει φοβερά!!!

Αχ! Αν την είχε το 2004 σε μαύρο, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω ασημί... Γ@@@ το!:cry:

Όσο για τα φλασάκια σιγά! Τ΄αλλάζεις ότι ώρα θέλεις. Κι εγώ τώρα που τό έμαθα τι νομίζεις πως θα κάνω???:winka:

franki26gr
24/05/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Με το καλό και για τους δυό σας!!!

Όσο για το χρώμα.... μετά το μαύρο όλα τα άλλα! Την αλλάζει και της πάει φοβερά!!!
winka:

Aκριβως!!!Πιστευω οτι ειναι αρκετα "ψαρωτικο" χρωμα!!!!
Ειναι πανεμορφη και την εχω δει στο νετ μαυρη με διαφανα φλασακια και ειναι σκετη κ@@@λ@@!!!!!

makis206
24/05/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Με το καλό και για τους δυό σας!!!


Η παραγγελία έφυγε απ'το υποκατάστημα πριν 10 λεπτά !

Μαύρο.:smokin:

:lol: :lol:

Ευχαριστώ όλους άλλη μια φορά για τις απαντήσεις και τις ευχές !

:beer: :beer:

JimmyZ
24/05/2006, 14:48
Έλα να αυξανόμαστε...!!!!

Με το καλό να την πάρεις....και καλοτάξιδη!

makis206
24/05/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
Έλα να αυξανόμαστε...!!!!
Με το καλό να την πάρεις....και καλοτάξιδη!

Να περάσουμε τους Ζετάκηδες !! :evil: :lol: :lol:

Ευχαριστώ !! Το ίδιο και σε σένα !:beer: :beer: :beer:

ronin1
24/05/2006, 15:21
kaloriziki!!!

re paidia γιατί τι έχει το πορτοκαλί φλασάκι?

makis206
24/05/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
kaloriziki!!!
re paidia γιατί τι έχει το πορτοκαλί φλασάκι?

Μια χαρά είναι και το πορτοκαλί, το λευκό όμως το κάνει να δείχνει πιο φρέσκο. Τουλάχιστον στο δικό μου το μάτι.

Κι αυτό ισχύει για τα περισσότερα μοντέλα της Honda, το Transalp, το CBF, το VFR κλπ.

Είναι προσωπική άποψη χωρίς βέβαια να με χαλάει και το πορτοκαλί !:cool:

Ευχαριστώ για τις ευχές, πάντα όρθιος και καλές βόλτες !

:beer: :beer: :beer:

stavrobeis
26/05/2006, 21:23
Εγω αυτο που καταλαβα απο αυτη τη κουβεντα Μακης, ειναι οτι ειχες αποφασισει απο πριν τι θελεις, και απλα ηρθες εδω σιγουρος οτι θα επιβαιβεωθει η επιλογη σου...
Βεβαια, αυτο συμβαινει με ολους..αν μπει στο μυαλ το μηχανακι που σαρεσει, αυτο θα παεις στο τελος οτι και να σου πουνε...

Γιαυτο καταφερατε και βγαλατε το Cbf καλυτερο απο το Fazer....


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

javaneze
26/05/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Γιαυτο καταφερατε και βγαλατε το Cbf καλυτερο απο το Fazer....
Aυτο που το ειδες βρε αδερφε; Μαλλον δεν διαβασες καλα το τοπικ...

Ισα ισα κιολας!:nono:

Απλα αυτο που υποστηριχθηκε ειναι οτι ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια, το καθενα για την χρηση που προοριζεται, και το καθενα καλυτερο στον τομεα του :winka:

:wave2:

makis206
27/05/2006, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Εγω αυτο που καταλαβα απο αυτη τη κουβεντα Μακης, ειναι οτι ειχες αποφασισει απο πριν τι θελεις, και απλα ηρθες εδω σιγουρος οτι θα επιβαιβεωθει η επιλογη σου...


Ναι, η αλήθεια είναι οτι αυτό είχα πρώτα στο μυαλό μου και ήθελα ν'ακούσω τα σχόλια των φίλων που είχαν στην κατοχή τους CBF. Βέβαια αυτό θα μπορούσε να μου δώσει απάντηση και για θετικά αλλά και για αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο μηχανάκι.:winka:

Ήμουν απ'την αρχή σίγουρος οτι το CBF είναι το κατάλληλο για μένα, χωρίς όμως ν'αποκλείω και το Fazer που μου άρεσε απ'όταν το πρωτοαντίκρισα !

Θα μου πεις "και τι περίμενες οτι θ'ακούσεις, θετικά σχόλια για το Fazer μέσα στο φόρουμ των CBF;"

Κι όμως. Δες τι απάντησε ο φίλος javanese


Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αδερφε αν ειναι να το αγορασεις καινουριο, η γνωμη μου ειναι να προτιμησεις το fazer 600 abs.

Και συμφωνώ απόλυτα μαζί του ! Αλλά κι από τα λόγια και τις απαντήσεις των φίλων, μου επιβεβαιώθηκε γι'ακόμα μια φορά οτι το CBF είναι για μένα ! Αυτό που χρειάζομαι περισσότερο !

Και το Fazer παραμένει στο μυαλό μου το ομορφότερο, ίσως και το καλύτερο της κατηγορίας ! Αλλά το CBF θα καλύψει τα περισσότερα κριτήρια απ'αυτά που έχουν προτεραιότητα στα θέλω μου !

Να πιούμε και κανα μπυράκι γιατί στέγνωσε το στόμα μου με τόσα λόγια.:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

ewsd
27/05/2006, 20:48
Εχει ρωτησει καποιος παιδια ποσο κοστιζουν
τα διαφανα φλας?????

makis206
28/05/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ewsd
Εχει ρωτησει καποιος παιδια ποσο κοστιζουν
τα διαφανα φλας?????

Είχα ρωτήσει πριν κάμποσο καιρό στη Honda για τα λευκά φλασάκια του Τρανσάλπ, δεν θυμάμαι ακριβώς την τελική τιμή για όλα, θυμάμαι όμως οτι οι πορτοκαλί λάμπες που θα αντικαταστήσουν τις λευκές, κοστίζουν δυο φορές περισσότερο απ'ότι τα λευκά κρυσταλλάκια !:lol:

Πάντως το τελικό ποσό δεν ήταν εξωφρενικό.

Θα ρωτήσω στην επόμενη επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία και θα ενημερώσω αμέσως !

:beer: :beer:

javaneze
28/05/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα ρωτήσω στην επόμενη επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία και θα ενημερώσω αμέσως !

:beer: :beer:

You DO that! :D

Προβλεπω να κινουμαστε για ομαδικη αγορα στα φλασακια!:D

(αν και με ανησυχει κατα ποσο θα φαινονται την μερα τα λευκα κρυσταλα σε σχεση με τα πορτοκαλι...)

btw αφου θα ρωτησεις που θα ρωτησεις, ρωτα και μια τιμη για τους νεους καθρεφτες που φοραει το 600...
Αν προσεξεις στην φωτο ειναι πιο ψηλοι... μοιαζουν με του 1000...


49965

ewsd
28/05/2006, 23:03
Ξερει καποιος παιδια για manual cbf 600s
αν υπαρχει καπου??

javaneze
29/05/2006, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ewsd
Ξερει καποιος παιδια για manual cbf 600s
αν υπαρχει καπου??
Για user's manual αναφερσου στον JimmyZ. (Να'σαι καλα Jimmy!!!:beer: )

Για service manual δεν εχω πετυχει στο νετ ... :-/

makis206
29/05/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
(αν και με ανησυχει κατα ποσο θα φαινονται την μερα τα λευκα κρυσταλα σε σχεση με τα πορτοκαλι...)

Αυτό μη σε ανησυχεί καθόλου !

Απλά πρέπει να αντικατασταθούν και τα λαμπάκια με αυτά που έχουν πορτοκαλί κρύσταλο και όταν ανάβουν κάνουν το φλας να δείχνει το ίδιο με τα προηγούμενα.

Και είμαι 99% σίγουρος πως αυτές οι 4 λάμπες που θα πρέπει να αλλάξουμε, θα είναι ακριβότερες από τα 4 πλαστικά καπάκια τους !:lol:

Μόλις ρωτήσω ενημερώνω !

:beer: :beer:

georgeboy
29/05/2006, 12:02
Καλορίζικη και καλοτάξιδη!!:beer:

makis206
29/05/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Καλορίζικη και καλοτάξιδη!!:beer:

Ευχαριστώ πολύ !!

Τώρα βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο της αναμονής αλλά Τετάρτη, το πολύ Πέμπτη θα βρίσκεται κάτω από τα πόδια μου !:lol:

Να είσαι καλά !:beer: :beer: :beer:

startengine
29/05/2006, 12:55
"Τετάρτη, το πολύ Πέμπτη θα βρίσκεται κάτω από τα πόδια μου "

...Κοίτα που ανυπομονούμε κι εμείς μαζί με σένα τώρα...:wave2:

Άντε, άντε με το καλό! Κρίμα που είσαι μακριά και δε μπορούμε να κανονίσουμε μια βολτίτσα χαλαρή για στρώσιμο...

Λεωνίδας
29/05/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Κρίμα που είσαι μακριά και δε μπορούμε να κανονίσουμε μια βολτίτσα χαλαρή για στρώσιμο... θα έρθεις αυτός :D αλλιώς... :evil: :evil: :evil:

makis206
29/05/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Άντε, άντε με το καλό! Κρίμα που είσαι μακριά και δε μπορούμε να κανονίσουμε μια βολτίτσα χαλαρή για στρώσιμο...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
θα έρθεις αυτός :D αλλιώς... :evil: :evil: :evil:

Θα έρθω !! Θα έρθω !!

Μπορεί όμως να το έχω στρώσει πρώτα...:look:

:lol: :lol:


:beer: :beer:

Λεωνίδας
29/05/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα έρθω !! Θα έρθω !!
Να γίνει sticky παρακαλώ


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μπορεί όμως να το έχω στρώσει πρώτα...:look:

:lol: :lol:


:beer: :beer: έτσι κι αλλιώς με ρυθμούς στρωσίματος του δικού σου πηγαίνουμε :rotflmao:

makis206
29/05/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Να γίνει sticky παρακαλώ

έτσι κι αλλιώς με ρυθμούς στρωσίματος του δικού σου πηγαίνουμε :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Για ποιο απ΄τα δυο να γελάσω πρώτα !!:lol: :rotflmao:

Θα έρθω ρε !:winka:

:beer: :beer:

Λεωνίδας
29/05/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Για ποιο απ΄τα δυο να γελάσω πρώτα !!:lol: :rotflmao:

Θα έρθω ρε !:winka:

:beer: :beer: Δεν ήταν αστείο το 2ο ρε :a38:

makis206
29/05/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δεν ήταν αστείο το 2ο ρε :a38:

Έχω κι ένα Ιnnova !

Θα έρθω με αυτό και θα τρέχω να σας φτάσω !:lol:


:a10: :a10: :beer: :beer:

Λεωνίδας
29/05/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχω κι ένα Ιnnova !

Θα έρθω με αυτό και θα τρέχω να σας φτάσω !:lol:


:a10: :a10: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι μλκ

georgeboy
29/05/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ευχαριστώ πολύ !!

Τώρα βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο της αναμονής αλλά Τετάρτη, το πολύ Πέμπτη θα βρίσκεται κάτω από τα πόδια μου !:lol:

Να είσαι καλά !:beer: :beer: :beer: Αντε και όταν έρθει με το καλό πιές και μια τσικουδιά στην υγειά μας.Περσι ημουν Χανιά αλλά που να σε ξέρω?Την ....καλή σου την γουστάρω και γω πολύ!Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις!:wave2: :beer:

makis206
29/05/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Αντε και όταν έρθει με το καλό πιές και μια τσικουδιά στην υγειά μας.Περσι ημουν Χανιά αλλά που να σε ξέρω?Την ....καλή σου την γουστάρω και γω πολύ!Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις!:wave2: :beer:

Γαμώτο ! Να είσαι Χανιά και να μην κεράσω έστω μια τσικουδιά ;:(

Θα την πιω όμως στην υγειά σας και θα σου πως και τις εντυπώσεις μου !

Να είσαι καλά και πάμε για μια τσικουδιά στα γρήγορα !


50042

georgeboy
29/05/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γαμώτο ! Να είσαι Χανιά και να μην κεράσω έστω μια τσικουδιά ;:(

Θα την πιω όμως στην υγειά σας και θα σου πως και τις εντυπώσεις μου !

Να είσαι καλά και πάμε για μια τσικουδιά στα γρήγορα ! Γειά μας!Στην στιγμή που δεν ξανάρχεται!:beer:

georgeboy
29/05/2006, 13:50
Δεν είχα σφηνάκια και έβαλα σε ποτήρια της μπύρας!sorry!:) :wave2:

makis206
29/05/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Δεν είχα σφηνάκια και έβαλα σε ποτήρια της μπύρας!sorry!:) :wave2:

Απο σιγά σιγά όμως ! Είναι δυναμίτης η ρουφιάνα !:lol: :lol:


:beer: :beer: :beer:

georgeboy
29/05/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απο σιγά σιγά όμως ! Είναι δυναμίτης η ρουφιάνα !:lol: :lol:


:beer: :beer: :beer: Ξέρω-ξέρω!Θέλει μεζέ.Αγκινάρα και κουκιά ωμά!Αντε να τα πο(ι)ύμε και απο κοντά!Και πάλι καλορίζικη!:beer:

makis206
29/05/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Ξέρω-ξέρω!Θέλει μεζέ.Αγκινάρα και κουκιά ωμά!Αντε να τα πο(ι)ύμε και απο κοντά!Και πάλι καλορίζικη!:beer:

Έτσι !:a013:

Κι αν χάσαμε την πρώτη ευκαιρία, καλά να είμαστε και θα υπάρξουν πολλές !

Ευχαριστώ !!:beer: :beer: :wave2: :wave2:

JimmyZ
29/05/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ewsd
Ξερει καποιος παιδια για manual cbf 600s
αν υπαρχει καπου??



Service manual δεν υπάρχει ακόμα.
:( :(


Το μόνο που υπάρχει είναι του Hornet που είναι περίπου ίδιο. Η μόνη μου επιφύλαξη είναι στη ρύθμιση βαλβίδων...κατα τα άλλα είναι ολόιδια.

JimmyZ
29/05/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Για user's manual αναφερσου στον JimmyZ. (Να'σαι καλα Jimmy!!!:beer: )

Για service manual δεν εχω πετυχει στο νετ ... :-/



It's nothing.....

:lol: :lol: :lol:


Service manual κοίτα above...