PDA

View Full Version : τι ειν΄παλι τουτο??



b_bong12
22/05/2006, 08:06
Πιστευω αρκετοι απο εσας να ειδατε το moto χθες...
Τον pedrossa τον ειδατε?
Σε ορισμενες στροφες το ποδι του(εσωτερικα οπως ηταν η στροφη) το σηκωνε απο το μαρσπιε και αιωρουνταν και λιγο πριν δωσει κλιση στην μηχανη το ξανατοποθετουσε στο μαρσπιε.

Τι ειναι αυτα?Καινουργια κολπα???
Μηπως ειναι θεμα ασκησεως δυναμης πανω στη μηχανη ωστε να στριψει ευκολοτερα(που σημαινει μαλλον οτι ο dani ειναι λιγουλακι αδυναμος για τα moto gp)???

λεεεμε τωρα.

DUKASII
22/05/2006, 08:10
στα κατεβάσματα χανει λιγο το μαρπιε και μετα τον ψάχνει με το ποδι?

δε το βλεπω για τρικ παντως. και αλλοι το κανουν οπως πχ ο Ροσις..

sniper
22/05/2006, 09:45
Γλυστράνε οι μπότες πάνω στα αλουμινένια μασπιεδάκια.... όπως σωστά προείπε ο DUKASII...

Κανένα τρίκ.... καμμία άσκηση δύναμης......

idi
22/05/2006, 09:54
απο οτι ελεγε ο Αγγλος που περιεγραφε τον αγωνα στο eurosport, οταν ρωτησαν το Pedrosa γιατι το κανει... αυτος ελεγε "για τι πραγμα μιλατε? εγω δε το κανω αυτο"

αρα ειναι μια νευρικη κινηση... ή καποιο κολπο και το παιζει κινεζος :lol: :lol:

DUKASII
22/05/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο οτι ελεγε ο Αγγλος που περιεγραφε τον αγωνα στο eurosport, οταν ρωτησαν το Pedrosa γιατι το κανει... αυτος ελεγε "για τι πραγμα μιλατε? εγω δε το κανω αυτο"

αρα ειναι μια νευρικη κινηση... ή καποιο κολπο και το παιζει κινεζος :lol: :lol: το πιο πιθανο ειναι να μη το καταλαβαίνει ουτε αυτος οτι βγάζει το ποδι τοσο πολύ πανω στη βιασυνη του να ξαναβρει το μαρσπιε μετα τα απανωτα κατεβασματα πριν την στροφη..
δε νομίζω να εχει το νου του στο που ειναι το ποδι...

devil's animal
22/05/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το πιο πιθανο ειναι να μη το καταλαβαίνει ουτε αυτος οτι βγάζει το ποδι τοσο πολύ πανω στη βιασυνη του να ξαναβρει το μαρσπιε μετα τα απανωτα κατεβασματα πριν την στροφη..
δε νομίζω να εχει το νου του στο που ειναι το ποδι...



+1
:wave2:

zireous
27/05/2006, 23:28
Είναι σύνηθες άν εκμεταλλεύεσαι έντονα το γυροσκοπικό να δίνεις βάρος στο πόδι που είναι στην εξωτερική -φυσικά αν τα χέρια σου σφίγγουν το τιμόνι τότε αισθάνεσαι ακόμα πιο βαριά τη μηχανή, και σου φαίνεται τρομερά δύσκολο το όλο θέμα.

Λογικό είναι να σηκώνεται το άλλο πόδι στις στροφές, θα είχε ακαδημαϊκό ενδιαφέρον βέβαια αν στη συνέχεια το έβαζε στη πλάτη ή σταυροπόδι.:D

kinhsh
29/05/2006, 01:17
Eγω πιστευω οτι απλα το απολαμβανει και ετοιμαζεται για το πλαγιασμα το μεγαλο της στροφης που ερχεται.Δειχνει ανθρωπο συγκεντρωμενο και προσεκτικο σε οτι κανει και οχι ατσαλο.

zireous
17/09/2006, 21:34
:a27:
Να το πω κι αλλιώς, αδράνεια.
Είναι πολλά τα ανάποδα G -το άκουσα σε MotoGP σιγά μην το έβγαζα μόνος μου το συμπέρασμα...:cool:

lampros_fazer
18/09/2006, 23:58
Και ο Ρόσσι το κάνει συνέχεια.. Όταν τον ρώτησε ο Διατσίδης στη συνέντευξη που είχαν,είπε οτι έτσι του βγαίνει ενστικτωδώς,έτσι είναι το στυλ του,δεν το κάνει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο..