PDA

View Full Version : Συναντηση μοδιστρων στα μεσα της πελλοπονησου!!



hornet
22/05/2006, 11:17
Το Σ/Κ λογω υποχρεωσεων ειμανα στην καλαματα.Το σαββατο βραδυ τηλεφωνο απο το θανο...
---ρε δεν παμε μια αγ.Πετρο (Παρνωνας)..
---λεω και δεν παμε ξερω μια καλη διαδρομη αλλα εχει 25 χιλιομετρα χωματοδρομο!!!!
Ουυυ ξουαααα τα γνωστα..
α καλα ενα αστειο ειπαμε!!!
Δινουμε ραντεβου στην τριπολη ο θανος και ο νικος απο αθηνα εγω απο καλαματα στις 2+ το μεσημερι κατω απο τη γεφυρα της εθνικης...εφτασα πρωτος εριξα και ενα κατουρημα καπνισα και δυο τσιγαρα και ηρθαν οι τουμπανοι!...
Ο ενας (νικος) δεν μπορουσε να κατεβει απο το αλογο μιας και ψιλοτραυματιας...ωχ αχ το ποδι μου κτλ!
Αιντε παμε λεω...ο θανος λεει :
ο χαρτης λεει στα 25 χλμ απο τη διασταυρωση σπαρτη τριπολη στριβουμε
α ωραια για να δω το χαρτη
τον αφησα σπιτι:wacko:
τεσπα παμε με online gps και θα το βρουμε ..κοινως παμε στη τυχη και θα παιξουμε ταμπελατοι
Ξεκιναμε στα 3 χλμ βρισκουμε ταμπελα και στριβουμε αριστερα και πιανουμε το στενο επαρχιακο δρομο..ευτυχως η βεφα αποροφαει τις λακουβες σχετικα καλα γιατι οι αλλοι πισω τσακωνονται με τα πετραδακια...ανεβαινουμε προς κατευθυνση καστρο ενα πολυ ωραιο χωριο μες το πρασινο!
Μεχρι εκει ο δρομος εχει στενεψει αρκετα και παιζουμε μπιζ με τους αυτοχθονες της περιοχης που παιρνουν αερα τις στροφες και εσυ ψαχνεις το κουμπι της εξαφανισης απο το δρομο τους αλλα το να περνας μεσα απο τα δεντρα σε σημειο που χανοταν ο ηλιος ειναι φανταστικο συναισθημα αφου οι στροφες εναλλασονται εκπληκτικα...μια μονο παρατηρηση ...ο δρομος εχεις παρα πολλες λακουβες!
Περναμε το καστρο και σταματαμε σε μια βρυση μεσα στα πλατανια..ωρα για υδροψυξη κεφαλης γιατι εχουμε ανεβασει θερμοκρασια μεσα στις φορμες...απαραιτητη νικοτινη για καποιους και βουρ για τον Αγ.Πετρο..μπροστα αγροτης απο λαρισα που κανει τουρισμο και μας εχει κανει τσουρεκια τα νευρα και το τερραιν δεν επιτρεπει προσπεραση..τελικα τον περναμε και φτανουμε στο χωριο με την εκπληκτικη εκκλησια και τα γνωστα κατσικοταβερνεια!!!
Τη πεφτουμε για φαγητο και οινοποσια κοκα κολας.
Καλυτερα να παμε απο αστρος να μην γυρναμε πισω κιολας...νταξ μου λενε τα παιδια (τι θελουν και με ακουνε,ειναι γνωστο το οταν λεω καλυτερα απο εκει αγκομαχανε οι αναρτησεις...καποιοι παλαιοτεροι ξερουν!!!!:wave2: )
Παμε για αστρος απο ενα απιστευτο σπαστηρι αλλα η καταβαση για εμενα φανταστικη περα απο τις λακουβες το τοπιο ειναι απιστευτο...ασε που μου θυμιζει οτι εχω περασει απο εκει μαρτη μηνα νυχτα με απιστευτο κρυο πηχτρα σκοταδια με το hornet, και ειχα χασει τη θεα ασε που μου εκανε και η διαδρομη φουρκετες και με καλη θεα και σχετικα ερημος απο κινηση ο δρομος...αλλα η θερμοκρασια περιβαλλοντος απιστευτη 35 βαθμοι!!!!3 μπανια μεσα στη φορμα εχω κανει.
Κατεβαινουμε τελικα και πιανουμε το δρομο αστρος -αργος ενας απο τους κλασσικους δρομους που θυμιζει need for speed...παραλιακος δρομος φιδισιος αλλα θελει προσοχη και συνεση γιατι εχει κινηση και καποιες στοφες δεν χαριζουν καθολου!
Θανος δεν μπορω να πω οτι εχει ξετρελαθει μιας κει εχει σκασει σε μια τεραστια λακουβα πανω στο βουνο και ψαχνει να βρει εαν του εχει φυγει τιποτα...ειχα σκασει και εγω στην ιδια αλλα λεω εαν φυγει κατι ..θα μου λειψει!!!
Νικος και αυτος με προβληματα αφου δεν μπορει να κατσει καλα λογω χτυπηματος και οδηγαει με το ενα ποδι εξω πολλες φορες και γκρινια
Φτανουμε αργος και συνεχιζουμε για εθνικη στην οποια εχει καμποση κινηση αλλα ενταξει μεχρι την κορινθο ειμαστε οκ.Σταματαμε για το τελευταιο τσιγαρακι και η ζεστη καλα κρατει.Φευγουμε και απο κει και στη κακια σκαλα τα γνωστα σταματημενα...βλεπω απο τη δεξια πλευρα ενα varadero που καπου στο βαθος εχει μπλεξει και αυτος στον διαδρομο των σταματημενων..τον πλησιαζω και βλεπω το γνωστο αυτοκολλητο πισω αναμεσα απο τις εξατμισεις ...ωωπ λεω δικος μας..κορναρω μια κοιταει καθρεπτη απορημενος..ξανακορναρω κανει δεξια περναω και του δειχνω το δικο μου αυτοκολητο..σταματαω του λεω ποιος εισαι ο alex varadero μου λεει...ωπ γεια τι κανεις κλπ hornet θανος sniper κλπ ...και φευγουμε γιατι γινεται πανικος...πιο κατω ειχαν τρακαρει γι αυτο και ο πανικος!
Τελος μπηκαμε αττικη και χωρισαμε για σπιτια μας.
Εμενα μου αρεσε παντως σαν διαδρομη γιατι ειχα καιρο να την παω και εμεινα ευχαριστημενος απο τις εικονες της διαδρομης

Φωτογραφιες χαρτες και τα ρεστα τα αφηνω καβα για επομενη μιας και δεν ειχαμε μαζι μας φωτογραφικη και τα κινητα δεν βγαζουν και τοσο καλες οποτε ...δεν εχει!!!

sniper
22/05/2006, 11:33
Ένα θα πω....

Αν ποτέ πάτε βόλτα με τον κατά τ' άλλα συμπαθή hornet..... και σας πει "πάμε απο εδώ είναι καλυτερα".... ΜΗΝ πάτε.... O δρόμος έμοιαζε λες και είχαν περάσει τα στούκας και άφηναν βόμβες 500 κιλών και πιο κάτω τα thunderbolt και αφήναν clusters....

ΓΑΜΩ ήταν λέμε :D

:smokin:

crs-k
22/05/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ένα θα πω....

Αν ποτέ πάτε βόλτα με τον κατά τ' άλλα συμπαθή hornet..... και σας πει "πάμε απο εδώ είναι καλυτερα".... ΜΗΝ πάτε.... O δρόμος έμοιαζε λες και είχαν περάσει τα στούκας και άφηναν βόμβες 500 κιλών και πιο κάτω τα thunderbolt και αφήναν clusters....
.................


Ουαου! :eek:

Ποτε θα παμε βολτα φανταστικε μου hornet ? :D


:lol: :rotflmao: :lol:



Παντα καλα να περνατε παιδακια!

:smokin: :beer: :wave2:

Tropeas
22/05/2006, 12:28
Πάντως η παραπάνω διαδρομή,
γ@μ@#ι λέμε.... :D :a18:

Θάνος
22/05/2006, 12:43
Ναι ναι πολύ ωραία ήταν Στάθη.. θυμήσου να μαζευτούμε να ξαναπάς από κει.

Όποιος ανέβει Άγιο Πέτρο από Τρίπολη να θυμάται... ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠ'ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ!

Ο Νίκος πονάει... το εμπεδώσαμε μετά από 4 ώρες κλάψα.

Στο δε Αρτεμήσιο κόντευαν να μας περάσουν και οι ποδηλάτες.

- Ρε Νίκο γιατί κόβεις τόοοοοοσο πολύ πριν τη στροφή;
- Αφού ποναει το πόδι μου λέμε!
- Και άμα πονάει το πόδι κλείνει το γκάζι;

Τελικά τον πέρασα και ευχαριστήθηκα το μοναδικό SS κομμάτι της διαδρομής.

Όμορφα στον Άγιο Πέτρο... εκεί θα πάω για καλοκαίρι, στο βουνό παρέα με τις μπριζόλες.