PDA

View Full Version : Εξοπλισμός camping...



bikersonly
04/05/2004, 08:46
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.Ερωτώ λοιπόν.

Ποια πράγματα είναι απαραίτητα ώστε να μείνεις σε σκηνή?

Το καλοκαίρι πήρα μια μικρή γεύση.Και είδα π.χ ότι για 2 άτομα καλό είναι να πάρεις σκηνή για 3 ή 4 άτομα ώστε να είναι άνετα αλλά και να χωράνε όλα τα πράγματα μέσα στην σκηνή.Υπάρχουν διαφορετικά είδη σκηνών?Και ποιο είναι καλύτερο και γιατί?Τι να προσέξω?
Το άλλο που είδα είναι ότι απαραίτητα είναι και τα 2 στρώματα ώστε να κοιμάσαι κυριλέ.Χρειάζεται και μια τρόμπα ώστε να τα φουσκώνεις.Μία λάμπα είναι απαραίτητη.Sleeping bag.

Από εκεί και πέρα τι άλλο χρειάζεται?Είχα πάει σε ένα μαγαζί το καλοκαίρι με τον capo και είχε πάρα μα πάρα πολλά που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχαν.Αν μείνεις αρκετές μέρες θα χρειαστείς να πλύνεις ρούχα,ίσως να μαγειρέψεις κτλ κτλ.Δεν μιλάω μόνο για οργανωμένο camping αλλά και ξεκάρφωτα.

Απλά επειδή σκέφτομαι να εξοπλιστώ θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει περαιτέρω.Ώστε να αγοράσω χρήσιμα και καλά πράγματα και μην το μετανοιώνω.Και αν μπορεί να αναφέρει και το συνολικό κόστος.

kapeos
04/05/2004, 09:15
γιατί το μεγαλύτερο διαστημα που εχω κανει καμπινγκ ε΄΄ιναι μια εβδομάδα.
Να αγοράσεις σκήνη αν στέκεις οικονομικα, μια επώνυμη μια διπλή πόρτα για να αερίζεται (και με παραθυράκι αν γίνεται) και το πιο συμαντικό να έχει και από τις δύο πόρτες ύφασμα για προστασία από τα κουνούπια (βλέπε μπουμπουνίερες). εννοήται βέβαια διπλό υφασμα σε κάθε πόρτα. Ένα αδιάβροχο και ένα για κουνούπια. Πρόσεχε το κάτω μέρος της κάθε εισόδου να απέχει από το έδαφος τουλάχιστον 15-20 πόντους ώστε σε περίπτωση πλημμήρας να μην μπουν τα λασπόνερα μέσα.
Πάντως κάθε φορά που κάνεις κάμπινγ ανακαλύπτεις οτι χρεάζεσαι και άλλα πράγματα. Τωρα αν μου λες σλίπιμπανγ και φουσκωτα στρώματα, σημαίνει ότι τα κουβαλάς με αυτοκίνητο και άρα έχεις τον απαιτούμενο χώρο και για άλλες ανέσεις αν όχι και πας να το κάνει με μοτο, ξέχνα τις "πολλές" ανέσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα στο θέμα τις σκήνής.

ΥΓ Το μεγάλο μειονέκτημα είναι τα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ.Μην ξεχάσεις ένα καλό και μικρό φακό.:blush:

bikersonly
04/05/2004, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimikap
Τωρα αν μου λες σλίπιμπανγ και φουσκωτα στρώματα, σημαίνει ότι τα κουβαλάς με αυτοκίνητο και άρα έχεις τον απαιτούμενο χώρο και για άλλες ανέσεις αν όχι και πας να το κάνει με μοτο, ξέχνα τις "πολλές" ανέσεις.


Και εγώ αν δεν το έβλεπα έτσι θα πίστευα.Ότι όλα αυτά πιάνουν πολύ χώρο.Αλλά δεν πιάνουν.Τα στρώματα είναι σε κουτιά μεγέθους πρώτων βοηθειών.τόσο μικρά.Η σκηνή επίσης όπως θα ξέρεις δεν πιάνει καθόλου χώρο έτσι διπλωμένη όπως είναι.Τα sleeping bag πιάνουν κάπως μεγάλο χώρο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μαλακά οπότε τα πιέζεις αρκετά ώστε να μειωθεί ο όγκος τους.Στην τελική ίσως τα sleeping bag να μην είναι και τόσο απαραίτητα το καλοκαιράκι.Εδώ ο άλλος το καλοκαίρι είχε πάρει τραπέζι και ένα καρεκλάκι.Με μοτό πάντα.Μεγάλη σημασία έχει το πως θα τα φορτώσεις.Αλλά όπως και να έχει δεν μπορείς να πάρεις τα πάντα.Πόσο μάλλον όταν είσαι διπλός.
:winka:

Μικρή Λουλού
04/05/2004, 09:30
ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ,ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ..!!!

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ CAMPING (FREE) ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ..!!

ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΧ ???

:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

DUKASII
04/05/2004, 09:33
MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..:beer: :beer:

almalibera
04/05/2004, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Εδώ ο άλλος το καλοκαίρι είχε πάρει τραπέζι και ένα καρεκλάκι.
:winka:


:confused:

Μα για όνομα.....οταν πας εκδρομή, και δει camping, γιατι πρεπει να παιρνεις και το σπιτι σου μαζι...:rolleyes:


Τα εντελώς απαραίτητα είναι

1.Μια καλη σκηνή όπου θα ειναι και αδιαβροχη
2.Ενα ή δυο sleeping bags
3.Ενας καλος φακός για το βραδυ

Μικρή Λουλού
04/05/2004, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..:beer: :beer:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer: :beer:

periklisk
04/05/2004, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..:beer: :beer:


AXAXAAAXXXΑΑΑ!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Julius
04/05/2004, 09:46
Μια πρόταση : πέρνα από το πρατήριο Polo στην Αμφιθέας, έχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία (camping – ορειβατικά – ενδύματα - αδιάβροχα – gadgets, ότι μπορείς να φανταστείς) και τις ποιο καλές τιμές που έχω δει στην αγορά.

bikersonly
04/05/2004, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
:confused:

Μα για όνομα.....οταν πας εκδρομή, και δει camping, γιατι πρεπει να παιρνεις και το σπιτι σου μαζι...:rolleyes:


Τα εντελώς απαραίτητα είναι

1.Μια καλη σκηνή όπου θα ειναι και αδιαβροχη
2.Ενα ή δυο sleeping bags
3.Ενας καλος φακός για το βραδυ

Μάλιστα!Πολύ όμορφα ακούγονται.Εκτύπωσε το μόνο για να το θυμάσαι. :winka: Επειδή μαζί θα πάμε. Φαντάζομαι για να λες την άποψη σου έχεις πάει camping.Που σημαίνει ότι δεν σε ενοχλεί να κοιμάσαι κάτω χωρίς στρώμα :lol: κοιμάσαι μια χαρά.Έτσι? Οπότε τα στρώματα δεν χρειάζονται.Απλά εσύ βάζεις το sleeping bag ξερά κάτω στην σκηνή και κοιμάσαι...
Ή δεν είναι απαραίτητο ένα γκαζάκι ώστε να φτιάξεις ένα καφέ ή κάτι τέλος πάντων ή να φτιάξεις φαγητό π.χ. :nono:
Ή δεν είναι απαραίτητο να μπορείς να κρατήσεις κρύο το νερό που θα πίνεις.
Αν θέλεις να μαγειρέψεις?Που θα φας?Που θα μαγειρέψεις?Καλά είναι αν είσαι σε οργανωμένο camping και έχει εστιατόριο μέσα.Αλλιώς?Παρατάς την σκηνή και τρέχεις στην κοντινότερη ταβέρνα?
Και ίσως υπάρχουν και άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό.Όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω για μένα είναι απαραίτητα.Και δεν είναι άχρηστα πράγματα κατ εμέ.Και ούτε πιάνουν ΤΟΝ χώρο.Αν δεν είχα δει τα παιδιά το καλοκαίρι δεν θα μίλαγα για όλα αυτά.Γιατί δεν θα ήξερα πόσο χρειάζονται.

Δεν κατάλαβα που είδες να μιλάω για όλο το σπίτι.Τώρα αν εννοείς για το τραπεζάκι και το καρεκλάκι όντως ακούγονται κάπως.Αλλά είναι ειδικά για camping.Δεν πιάνουν τόσο πολύ χώρο όσο φαντάζεσαι.Και δεν είπα ότι είναι απαραίτητα.Μην τρελλαθούμε.Απλά μπορούσε να τα πάρει ο άλλος και τα πήρε.Και όλοι μας γλυκοκοιτάγαμε την καρεκλίτσα. :lol:

Για camping μιλάμε!Σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις ενός σπιτιού αλλά υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που κάνουν την διαμονή πολύ εύκολη και άνετη.Και που πολλές φορές είναι απαραίτητα.

bikersonly
04/05/2004, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ,ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ..!!!

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ CAMPING (FREE) ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ..!!

ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΧ ???

:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

Θανάση στείλε μου ρε συ πάλι με ΠΜ την διέυθυνση σου και κάνα τηλέφωνο και που κοντά είσαι.Από Κορυδαλλό θα έρθω οπότε κατατόπισε με πως θα ρθω!

Αυτή την εβδομάδα θα τα πούμε σίγουρα!!! :beer: Το πιθανότερο αύριο αλλά θα δούμε!Έχε υπόψιν σου ότι θα πλύνουμε και το ΧΧ.Έχει πολύ πράμα πάνω του!:beer:

almalibera
04/05/2004, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Μάλιστα!Πολύ όμορφα ακούγονται.Εκτύπωσε το μόνο για να το θυμάσαι. :winka: Επειδή μαζί θα πάμε. Φαντάζομαι για να λες την άποψη σου έχεις πάει camping.Που σημαίνει ότι δεν σε ενοχλεί να κοιμάσαι κάτω χωρίς στρώμα :lol: κοιμάσαι μια χαρά.Έτσι? Οπότε τα στρώματα δεν χρειάζονται.Απλά εσύ βάζεις το sleeping bag ξερά κάτω στην σκηνή και κοιμάσαι...

Ή δεν είναι απαραίτητο ένα γκαζάκι ώστε να φτιάξεις ένα καφέ ή κάτι τέλος πάντων ή να φτιάξεις φαγητό π.χ. :nono:
Ή δεν είναι απαραίτητο να μπορείς να κρατήσεις κρύο το νερό που θα πίνεις.

Αν θέλεις να μαγειρέψεις?Που θα φας?Που θα μαγειρέψεις?Καλά είναι αν είσαι σε οργανωμένο camping και έχει εστιατόριο μέσα.Αλλιώς?Παρατάς την σκηνή και τρέχεις στην κοντινότερη ταβέρνα?


Αν και δεν μ'αρεσει το camping προσωπικα (ευχαριστω που με ρωτησες) οσες φορες εχω παει δεν εχω μεινει για πολλες μερες, μεχρι 3 δηλαδή 2 διανυκτερεύσεις.

Για 3 μερες δεν πεθανε κανεις! Και ας ειχαμε μια σκηνή, sleeping bags μαγιω και πετσέτες!
Και οσες φορες εχω κανει ειναι σε οργανωμενο με WC, ντουζιερες κλπ.
Το πρωι που με το καλο ξυπνουσαμε πηγαινανε 2 στο φουρνο με τις μοτο και φερνανε πρωινο, νερα κλπ και ο,τι αλλο χρειαζοταν. Και αν πεινουσαμε ναι πηγαιναμε σε ενα ταβερνακι.

Αυτα μου αρκουν!

Τωρα αυτα που λες περι μαγειρικής...τί να πω...ποτε δεν έχει χρειαστει να μαγειρεψω στις στις εκδρομες μου..

:lol: χαχαχα! Με φανταζεσαι εμενα στην σκηνη να εχω και τις κατσαρολες μου ή μηπως τα ταπερ της μαμας και να τα χω βαλει πανω στο γκαζακι να τα ζεσταινω.....αχαχαχαχαχα:rotflmao: ωχ...βαγγελιστρα μου γελιο!!!!!!!


Και αν τελος παντων βρε Μιχαλη μου θελεις καρεκλιτσες, τραπεζακια, καφεδες κλπ...υπαρχουν και ξενοδοχεια!!!

petridist
04/05/2004, 11:05
εγώ bikers θα προτείνω να πάρεις ένα τροχόσπιτο, να δέσεις το ΧΧ πίσω και πας όπου θες πολύ άνετα:lol: :lol:

Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... αν μιλάμε για ελεύθερο καμπιγκ με μοτο κάπου στην ερημιά... μόνο για δυο-τρεις μέρες με τα βασικά (μέχρι να μην αντέχεις τη φαγούρα απο το αλάτι) και για φαι ένας με τη μοτο πάει και το φέρνει... εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

Ενώ σε οργανωμένο.. με τα βασικά κάθεσαι και ένα μήνα άνετα!

Πήγα περισυ σε καμπιγκ οργανωμενο με μια σκηνή, δυο φουσκωτα στρώματα με τρόμπα, εννοείται όχι sleeping bag.. μόνο 1 σεντόνι είχαμε.. και τα ρούχα μας.. και ξεχάσαμε το φακό αλλά είχε αρκετο φως στο καμπιγκ...

βέβαια μιλάμε πάντα για τριβάλιτσο έτσι?? (αν είναι μία μοτό με δύο άτομα)

almalibera
04/05/2004, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
εγώ bikers θα προτείνω να πάρεις ένα τροχόσπιτο, να δέσεις το ΧΧ πίσω και πας όπου θες πολύ άνετα:lol: :lol:

Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... αν μιλάμε για ελεύθερο καμπιγκ με μοτο κάπου στην ερημιά... μόνο για δυο-τρεις μέρες με τα βασικά (μέχρι να μην αντέχεις τη φαγούρα απο το αλάτι) και για φαι ένας με τη μοτο πάει και το φέρνει... εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

Ενώ σε οργανωμένο.. με τα βασικά κάθεσαι και ένα μήνα άνετα!

Πήγα περισυ σε καμπιγκ οργανωμενο με μια σκηνή, δυο φουσκωτα στρώματα με τρόμπα, εννοείται όχι sleeping bag.. μόνο 1 σεντόνι είχαμε.. και τα ρούχα μας.. και ξεχάσαμε το φακό αλλά είχε αρκετο φως στο καμπιγκ...

βέβαια μιλάμε πάντα για τριβάλιτσο έτσι?? (αν είναι μία μοτό με δύο άτομα)

Πες τα βρε Θοδωρη γιατι ορισμενοι γελανε με αυτα που λεω....
:rolleyes: :mad:

Λιγα και βασικα πραγματα χρειαζονται.

Και μετα το παιζουν άνθρωποι της φυσης...

dep
04/05/2004, 11:17
βασικά πάρε και ένα στρώμα φουσκωτό για να μην κοιμάσαι στα βότσαλα και σηκωθείς το πρωϊ :cry:

bikersonly
04/05/2004, 11:45
Ζητώ συγνώμη που ρώτησα για τι πραγματάκια θα ήταν χρήσιμα σε ένα camping.Ζητώ συγνώμη αλλά δεν είμαι σκληραγωγημένος όπως άλλοι...αλλά φλωράκος.ζητώ συγνώμη που θέλω να είμαι οργανωμένος και από όσο κατάλαβα δεν κάνω για camping αλλά για ξενοδοχείο 5 αστέρων τουλάχιστον.Ενημερώνω ότι δεν το παίζω άνθρωπος της φύσης
Αν ξέρετε να διαβάζετε ελληνικά ο τίτλος λέει εξοπλισμός camping και ζητάω ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ να μου προτείνουν και να μοιραστούν την εμπειρία τους μαζί μου ΚΑΙ όχι να μου τα κάνετε μερέντα ότι δεν χρειάζεται τίποτα. :mad:

Και στην τελική τελική ΜΑΓΚΙΑ μου να πάρω και όλο το σπίτι μαζί μου.Αν έχετε να προτείνεται κάτι καλώς!Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται!

petridist
04/05/2004, 11:51
εγώ να βοηθήσω πήγα και με πήρε η μπάλα?? δηλ τα αστειάκια είναι κακά ε??

εγώ είπα τη γνώμη μου! να σε διευκολύνω θέλω για να μην ψάχνεσαι και φας το καλοκαίρι ψάχνοντας!

αμάν μυγιάγγιχτε! (καλά το έγραψα?) :smilea:

almalibera
04/05/2004, 11:56
...δεν ειπαμε οτι δεν χρειαζεται τίποτα αλλά τί δεν χρειάζεται ...εχει διαφορά.

bikersonly
04/05/2004, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
...δεν ειπαμε οτι δεν χρειαζεται τίποτα αλλά τί δεν χρειάζεται ...εχει διαφορά.

Οκ!Δηλαδή όταν σε ρωτάνε τι χρειάζεται εσύ απαντάς με το τι δεν χρειάζεται. :beer: :lol:

Ζητώ και πάλι συγνώμη.Δεν το έγραψα καλά.Επανορθώνω.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ CAMPING ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

ΝΤΑΞΕΙ ΤΩΡΑ? :wave2: :lol:

periklisk
04/05/2004, 12:14
Μάϊκ τι έγινε??? Έχεις και συ νεύρα σήμερα???


ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! Αφήστε το παλικάρι ήσυχο!!!!! Είναι και ο καιρός ψιλοχάλια!!!!!

Κάμπινγκ δεν έχω κάνει....

.... αλλά έχω κάνει πάρα πολλές μέρες επανδρώσεις και ασκήσεις οπότε θα σου πω τα εξής:

Το πρώτο που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι ο ύπνος. Άρα ένα μικρό στρώμα που φουσκώνει είναι η καλύτερη λύση. Σου προτείνω να πάρεις αυτά τα υποστρώματα να βάλεις από κάτω για να μην ανοίξουν τίποτα τρύπες στο φουσκωτό και πέσει κλάμα και πόνος. Υπάρχουν και κάτι αλουμινένια συναρμολογούμενα κρεβάτια τα οποία είναι πανάλαφρα και πιάνουν ελάχιστο χώρο....
Αν ο χώρος που θα πας θέλει διαμόρφωση ένα μικρό φτυαράκι-τσαπάκι πτυσσόμενο θα σου λύσει τα χέρια...
Η σκηνή σου θα πρέπει να είναι στη σκιά γιατί δε θα μπορείς να μπεις μέσα από τη ζέστη ή να έχει διπλά τοιχώματα για να κρατάνε λίγο....
Άλλο πρόβλημα τα παντώς είδους ζωΰφια και έντομα....
Για φαγητό κτλ δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί αυτό εξαρτάται από τα γούστα και τις προτιμήσεις του καθενός.... Έχω δει από σχάρες για ψήσιμο μέχρι γκαζάκια και κατσαρολικά για μαγείρεμα....

petridist
04/05/2004, 12:21
Λοιπόν,

βασικός εξοπλισμός (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΣΚΗΝΗ - κατα προτίμηση igloo 3-4 ατόμων για να χωράνε όλα μέσα (περίπου 30-40ευρά αναλόγως μάρκας μπορεί και παραπάνω)

2 ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ - εγώ πήρα αυτα τα στρώματα θαλάσσης που είναι πολύ φτηνά 3 ευρώ το ένα της πλάκας αλλα άνετα

ΤΡΟΜΠΑ - τιμή αναλόγως αλλα λογική (δεν ξέρω ακριβως)

1-2 ΣΕΝΤΟΝΙΑ - αυτά είναι τσάμπα γιατί τα έχεις

ΦΑΚΟΣ - απο 3 ευρώ

Και τώρα αν θες ελέυθερο και με όλες τις ανέσεις πάμε::

1. Ντουζιέρα πλαστική που κρεμιέται απο δέντρο
2. Να υπάρχει κοντά βρύση ή whatever για να τη γεμίζεις
3. Γκαζάκι για να μαγειρεύεις
4. Κατσαρόλα, τηγάνι, σερβίτσια, κλπ κλπ
5. ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ (χαχαχα:rotflmao: ωχ θα με βρίσει πάλι!!!!!) :wave2:


ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ

''Αν αγχωθείς για τις κατσαρόλες θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις''

Πολύ φιλικά, νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο.. και όταν μιά γυναίκα ΦΑΙΝΕΤΑΙ να είναι πιο ολιγαρκής και απλή, ε θα το κάνεις θέμα εσυ? Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει!!

Ελπίζω να μην σε οδηγώ στο να με ''βρίσεις'' παλι!

:beer: :wave2:

GyPsy
04/05/2004, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Οκ!Δηλαδή όταν σε ρωτάνε τι χρειάζεται εσύ απαντάς με το τι δεν χρειάζεται. :beer: :lol:

Ζητώ και πάλι συγνώμη.Δεν το έγραψα καλά.Επανορθώνω.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ CAMPING ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

ΝΤΑΞΕΙ ΤΩΡΑ? :wave2: :lol:
6795206 Παρε τηλ. μεχρι τις 5 να σου πω να παρεις και το
σπιτι σου μαζι.Αντε γιατι βαριεμαι να γραφω τοσα πολλα που
παιρνω μαζι......
ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΧΧ!!!!!!!

almalibera
04/05/2004, 12:45
ΕΠΙΣΗΣ:


-ΠΑΓΟΥΡΑΚΙΑ Ή ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΡΥΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ
-ΝΕΡΟ (ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ)
-ΧΑΡΤΙ
-ΠΕΤΣΕΤΕΣ
-ΛΕΦΤΑ (ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ)

:winka:

monstermind
04/05/2004, 13:01
liga logia apo tin prwsopiki empeiria apo camping...


to camping mporei na einai kati to "xima", xreiazetai omos poli perissoteri organwsi apo oti ena kirile taksidaki me diamoni se motel....


erwtisi 1: poses meres tha einai to taksidaki? (rouxa, kathariotita, money)

erwtisi 2: posa km tha kaneis me moto kata meso oro tin mera? (kourasi, baros mixanis)

erwtisi 3: pou tha meinw? (se bounokorfi=krio, se potami=kounoupia, se dasos=fidoskino, se organwmeno camping, ktl)

erwtisi 4: poso psixologika k swmatika etoimos kai ksekourastos tha eisai tin imera pou tha ksekinas?


autes tis erwtiseis prepei na tis kaneis kathe fora pou sxediazeis ena taksidaki kai skefteesai to camping...

kai molis tis apantiseis tha mporeseis na ipologiseis ti xreiazesai...


px gia 3mero camping se bounokorfi xwris peretairw metakinisi...(3 meres tha kathomai stin skini) den xreiazesai tpt... kai etsi opos eisai pas...

gia 3mero tour (tha ferw volta oli tin peloponiso kai tha koimamai 6 wres stinh skini) to mono pou xreiazesai einai lefta... min to skefteis na mineis se skini... tin mamises....

auta...

kai na ipologiseis kai tin afiksi twn Rwswn an exeis ginaika mazi...

hornet
04/05/2004, 13:05
Λοιπον δεν ξερω αν ψαχνεις για σκηνη παρε η polo η terra 4αρες.Οπωσδηποτε igloo
Φουσκωτα στρωματα θαλασσας για στρωματα
υπαρχουν και φουσκωτα μαξιλαρακια
Λαμπα θυελλης με γκαζι
γκαζακι για καφεδες και τα ρεστα και κανα φαγητουλι
αουταν οπωσδηποτε
Σκοινι μπολικο (σπαγκος για να δεσεις τη σκηνη)
φακους.
Τωρα αμα θες παρε και κανα σεντονακι μαζι και ασε το σλιπινκ για αλλη φαση.
Αυτα για αρχη και μετα εσυ αποφασιζεις τι ανεσεις θες.

almalibera
04/05/2004, 13:10
Ετσι μπραβο!!

Διότι η σκηνη για διανυκτέρευση είναι και οχι για διαμονή



:winka:

asmar
04/05/2004, 13:16
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε:

1.Αντίσκηνο 4 εποχών, τιμή απο 300 ευρώ + (προτίμησε Salewa που είναι και σχετικά φτηνά αντίσκηνα. Για κορυφαίο πάρε κάτι απο North Face.
2.Υπνόσακκό μέχρι 0oC comport μέχρι 900γρ, τιμή 80 ευρώ +
3.Φακό κεφαλής Petzl , τιμή 50 ευρώ +
4.Υπόστρωμα φουσκωτό ορειβατικό. Αναφέρομαι σε ορειβατικό μιας και είναι μικρά σε όγκο. Τιμή 100 ευρώ +

Τα παραπάνω είναι η καλύτερη λύση για πάντα και καταλαμβάνουν μισή βαλίτσα 45 λίτρων.

Κατά τη γνώμη μου μην συμβιβαστείς με κάτι πιο φτηνό γιατί στο τέλος θα τα πληρώσεις διπλά.

Όλα μπορείς να τα προμηθευτείς απο τον Δημητριάδη (Πειραιώς) ή απο τον Θάνο στο μοναστηράκι. Τα 2 αυτά καταστήματα έχουν τις καλύτερες τιμές. Τα υπόλοιπα είναι φωτιά......

Ότι άλλο θες εδω είμαστε.

ΥΓ: Τα παραπάνω στα γράφω απο προσωπική εμπειρία σαν μοτοσικλετιστής και αναρριχητής-ορειβάτης.


1707

bikersonly
04/05/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind

px gia 3mero camping se bounokorfi xwris peretairw metakinisi...(3 meres tha kathomai stin skini) den xreiazesai tpt... kai etsi opos eisai pas...


δηλαδή για να πάω σε βουνοκορφή για 3 μέρες και να μείνω 3 μέρες στην σκηνή ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΩ.Όταν πεινάσω τι κάνω?Παίρνω delivery? :lol:

Ρε τι λέτε ρεεεε???Πάτε καλά?
Εκτός και αν 3 μέρες πίνω χασισάκι και γουστάρω δεν καταλαβαίνω τίποτα δηλαδή.
Εκτός και αν η βουνοκορφή είναι ο Λυκαβητός!! :lol: :lol:

bikersonly
04/05/2004, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε:

1.Αντίσκηνο 4 εποχών, τιμή απο 300 ευρώ + (προτίμησε Salewa που είναι και σχετικά φτηνά αντίσκηνα. Για κορυφαίο πάρε κάτι απο North Face.
2.Υπνόσακκό μέχρι 0oC comport μέχρι 900γρ, τιμή 80 ευρώ +
3.Φακό κεφαλής Petzl , τιμή 50 ευρώ +
4.Υπόστρωμα φουσκωτό ορειβατικό. Αναφέρομαι σε ορειβατικό μιας και είναι μικρά σε όγκο. Τιμή 100 ευρώ +

Τα παραπάνω είναι η καλύτερη λύση για πάντα και καταλαμβάνουν μισή βαλίτσα 45 λίτρων.

Κατά τη γνώμη μου μην συμβιβαστείς με κάτι πιο φτηνό γιατί στο τέλος θα τα πληρώσεις διπλά.

Όλα μπορείς να τα προμηθευτείς απο τον Δημητριάδη (Πειραιώς) ή απο τον Θάνο στο μοναστηράκι. Τα 2 αυτά καταστήματα έχουν τις καλύτερες τιμές. Τα υπόλοιπα είναι φωτιά......

Ότι άλλο θες εδω είμαστε.

ΥΓ: Τα παραπάνω στα γράφω απο προσωπική εμπειρία σαν μοτοσικλετιστής και αναρριχητής-ορειβάτης.

Έλα μωρέ Στέλιο γίνεσαι υπερβολικός.Τα άλλα παιδιά λένε να μην πάρω τίποτα.Γιατί τίποτα δεν χρειάζεται.Βλέπεις η σκηνή είναι μόνο για διανυκτέρευση και όχι για διαμονή και άλλα τέτοια.Τι όλο το σπίτι θα πάρω?Χρειάζονται όλα αυτά?Ο άλλος για 3ήμερο στο βουνό δεν χρειάζεται τίποτα!Σίγουρα έχεις εμπειρία? :lol:

Υ.Γ Στέλιο ευχαριστώ πολύ!! :winka:

petridist
04/05/2004, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε:

1.Αντίσκηνο 4 εποχών, τιμή απο 300 ευρώ + (προτίμησε Salewa που είναι και σχετικά φτηνά αντίσκηνα. Για κορυφαίο πάρε κάτι απο North Face.
2.Υπνόσακκό μέχρι 0oC comport μέχρι 900γρ, τιμή 80 ευρώ +
3.Φακό κεφαλής Petzl , τιμή 50 ευρώ +
4.Υπόστρωμα φουσκωτό ορειβατικό. Αναφέρομαι σε ορειβατικό μιας και είναι μικρά σε όγκο. Τιμή 100 ευρώ +


Κατά τη γνώμη μου μην συμβιβαστείς με κάτι πιο φτηνό γιατί στο τέλος θα τα πληρώσεις διπλά.



εεεεεεεεεεεεεεεε???? κουφάθηκα τώρα λέμε??? ρε bikers για καλοκαιράκι δεν ενδιαφέρεσαι??

ή μήπως θα πας να κατακτήσεις το everest??

ρε asmar καλά αυτά που λες, αλλα με αυτά τα φράγκα πας χαλαρα ξενοδοχείο.... πολύ ακριβά ρε φίλε!!!

εγώ πήγα γύρο πελλοπονήσου καμπιγκ (και ας λεει ο monster οτι δε γίνεται...) και ο εξοπλισμός μου (χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα) κόστισε 50 ευρώ ΟΛΑ!!!

χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά... :wave2:

bikersonly
04/05/2004, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
εεεεεεεεεεεεεεεε???? κουφάθηκα τώρα λέμε??? ρε bikers για καλοκαιράκι δεν ενδιαφέρεσαι??

ή μήπως θα πας να κατακτήσεις το everest??

ρε asmar καλά αυτά που λες, αλλα με αυτά τα φράγκα πας χαλαρα ξενοδοχείο.... πολύ ακριβά ρε φίλε!!!

εγώ πήγα γύρο πελλοπονήσου καμπιγκ (και ας λεει ο monster οτι δε γίνεται...) και ο εξοπλισμός μου (χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα) κόστισε 50 ευρώ ΟΛΑ!!!

χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά... :wave2:

Καταρχήν ΜΙΑ φορά τα αγοράζεις.Οπότε αυτό που λες περί ξενοδοχείου δεν ισχύει.Και εκτός αυτού την αράζεις όπου γουστάρεις και δεν αγχώνεσαι αν υπάρχουν δωμάτια κτλ.
Παρόλα αυτά μου φάνηκαν και μένα κάπως ακριβά.

Με 50 Eyro τα πήρες όλα??? Και την σκηνή?Τέλος πάντων.Ίσως να είναι και έτσι.

almalibera
04/05/2004, 13:31
Συμφωνω με τον petridist!!

Εκανα μια προσθεση να δω περιπου ποσο θα κοστισει ολη αυτη η ιστορια και βγηκε 530€ περιπου και βαλε :eek:

Τι λετε τωρα??

Αυτα ειναι για αυτους που το γουσταρουν πολυ και ταξιδευουν σχεδον παντα ετσι και οχι για αυτους που θα πανε μια ή δυο φορες το καλοκαιρι κιολας!!

petridist
04/05/2004, 13:37
bikers η σκηνή μου ήταν 2 ατόμων (ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ) και κόστισε λίγο (20 ευρώ περίπου)... αλλά πήρα μιά χύμα σκηνή.. ούτε μάρκα ούτε τίποτα.. και έβρεξε και λίγο και κανένα πρόβλημα..

Οπότε άντε να σου βγουν όλα 70-100?? και πολλά είναι.. Νομίζω ότι όλα μπορούν να γίνουν απλά και φτηνά!

Καλός ο επαγγελματικός εξοπλισμός, αλλά για κάποιον που πραγματικά τον χρειάζεται και όχι για κάποιον που πάει χαλαρά καμπιγκ καλοκαιράκι κλπ

βέβαια όλα τα παραπάνω δε έχουν νόημα αν έχεις να διαθέσεις τα άπειρα φράγκα και δε σε νοιάζει τοτε ναι πάρε το καλύτερο.. αλλά τότε μιλάμε σε διαφορετικά μήκη κύματος..

Άντε καλή αναζήτηση:wave2:

petridist
04/05/2004, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Εκανα μια προσθεση να δω περιπου ποσο θα κοστισει ολη αυτη η ιστορια και βγηκε 530€ περιπου και βαλε :eek:

Τι λετε τωρα??



530 ευρώ / 70 (περίπου) = 8 εξοπλισμοί (περίπου)

αν κάθε 2 χρόνια (ελάχιστος χρόνος), τα πετάς όλα και παίρνεις καινούρια.....

για 16 χρόνια είσαι καλυμμένος!!!! (και σε διαφορετικά σχέδια σκηνής χεχε)

ε μετά απο 16 χρόνια θα έχετε 4 παιδιά και τροχόσπιτο!!!:rotflmao: :eyepop:

asmar
04/05/2004, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
εεεεεεεεεεεεεεεε???? κουφάθηκα τώρα λέμε??? ρε bikers για καλοκαιράκι δεν ενδιαφέρεσαι??

Δηλ αμα μείνεις στην Κατάρα Ιούλιο είσαι σίγουρος ότι θα τη βγάλεις με ένα αντίκσηνο 10 ευρώ; Το αντίσκηνο είναι MUST να είναι 4 εποχών.


ή μήπως θα πας να κατακτήσεις το everest??

Για το Έβερεστ ο εξοπλισμός είναι πολύ ακριβότερος....:smokin:


ρε asmar καλά αυτά που λες, αλλα με αυτά τα φράγκα πας χαλαρα ξενοδοχείο.... πολύ ακριβά ρε φίλε!!!

Απο το 1997 που απολύθηκα απο τον καταραμένο Ελληνικό Στρατό μέχρι το 2000 είχα μείνει 4 Σαββατοκύριακα στο σπίτι.
Όλα τα υπόλοιπα σε αντίσκηνο, λες να έβγαινε φτηνότερα το ξενοδοχείο; Άσε που δεν υπάρχει στα καλύτερα μέρη.....βλέπε φώτο....


εγώ πήγα γύρο πελλοπονήσου καμπιγκ (και ας λεει ο monster οτι δε γίνεται...) και ο εξοπλισμός μου (χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα) κόστισε 50 ευρώ ΟΛΑ!!!

Εγώ έχω μείνει στον Όλυμπο χειμώνα με -5 περίπου, χωρίς αντίσκηνο πάνω στο χιόνι και δεν μου κόστισε τίποτα!
Θα με χαλούσε λες ένα αντίσκηνο;


χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά... :wave2: :sun:

Έχω αράξει στο γραφείο και χαζεύω μια απίστευτη Αγγλιδούλα που είναι εδω δίπλα.......λες να μην έχω χαλαρώσει;;; :lol: :)

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ και Bikersonly μην μασάς ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ! χα χα

petridist
04/05/2004, 13:52
Καλή η αγγλίδα??

Μόνος σου είπες οτι κάθε σκ αντισκοινώνεσαι!!! Ε αν κάποιος θέλει να κάνει το ίδιο θα συμφωνήσω πλήρως με σένα..

Όσο για την κατάρα... σιγά μην κάνω κάμπιγκ εκει:eyepop:

Γούστα είναι αυτά βέβαια...

Και για να εξηγηθω εγώ μιλάω για το κλασσικό καμπινγκ παραλία, ζέστη του κερατά.. μεσα-έξω θάλασσα κλπ κλπ κλπ...

Οπότε τα γούστα του καθενός καθορίζουν τις ανάγκες..

και όσο για χαλαρό βουνάκι .. (όχι χιονισμένο όλυμπο) πάρε κι ένα sleeping bag και μια μαλλινη μπλουζα..

Πάντως για τη δική σου περίπτωση είμαι απόλυτα σύμφωνος!!

Τί έγινε τελικά η αγγλίδα? Σε τουριστικό γραφείο δουλευεις?
:wave2:

bikersonly
04/05/2004, 14:12
Αυτό που εγώ είδα από τιμές πάνω κάτω όλα μαζί πάνε γύρω στα 200 euro.Και μιλάμε για σκηνή 4 ατόμων με διπλό ύφασμα, αδιάβροχη, με παραθυράκι, δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα, 2 στρώματα φουσκωτά όχι θαλάσσης αλλά με ύφασμα , μία λάμπα που δουλεύει με μπαταρίες,ένα φακό αδιάβροχο,μία τρόμπα για την σκηνή, ένα γκαζάκι,σκοινιά κτλ δύο υποστρώματα,2 sleeping bag, μία τσάντα θερμό που μπορούσες να βάλεις αρκετά πράγματα μέσα για να διατηρείς κρύα αυτά θυμάμαι.Αυτά είναι και τα βασικά πιστεύω.Δεν νομίζω να χρειαστεί και τίποτα άλλο.Και σαν κόστος μικρό και χωράνε όλα αυτά παντού!
:winka:

Τελικά μου φαίνεται απάντησα εγώ στον εαυτό μου! :lol:

asmar
04/05/2004, 14:12
Σε τουριστικό γραφείο δουλευεις?
:wave2:

Όχι, σε πανεπιστήμιο!!!

jimbar
04/05/2004, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
... Καλημέρα και από μένα.

Λοιπόν, εγώ προτείνω να περάσεις από το μαγαζί του Θανάση, άλλωστε φτιάχνει και καλό καφέ, με πολύ αφρό, και μην ξεχνάμε ότι είναι ο μόνος που γνωρίζω που έχει «αφιερώσει» τα χρόνια του στο αυτού σπορ που λέγετε camping. Μην τον βλέπετε έτσι, διότι θα φανταζόσασταν ότι είναι 85 χρονών; Είδατε τι κάνει το [γ]λίφτινγκ; Λοιπόν σοβαρά γιατί αν θυμώσει δεν θα μου ξαναπλύνει την μηχανή. Είναι πράγματι πολύ περισσότερο καιρό από μένα στο Camping και μπορεί άνετα να σε κατατοπίσει σχετικά με το ΤΙ, ΠΩΣ, ΠΟΤΕ και το ΓΙΑΤΙ, αν χρειαστεί. Εγώ κάνω Camping από το 82 και δεν έχω την εμπειρία του αλλά δεν θα ήτανε και άσχημα να κοιτάζαμε και το Free Camping στην Ζαχάρω που προσφέρει, τουαλέτες, νεροχύτες, ντουζιέρες, πόσιμο νερό και ρεύμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΙΑ. Απλά τοποθετείς την σκηνή σου και αυτό είναι όλο. Λοιπόν, εξοπλισθείτε γρήγορα διότι το καλοκαίρι έρχεται… άντε να τις στήσουμε [τις σκηνές … έτσι] !!!

milaber
04/05/2004, 14:26
Τρία συνεχόμενα καλοκαίρια πάω σε camping και την μία φορά άραξα εκεί για πάνω από 15 μέρες.

Ο μόνος εξοπλισμός που είχα ήταν μια σκηνή 4 ατόμων (και ύψους 1.90 για να μην κοπανάω). Ήμασταν δύο άτομα και κοιμόμασταν σαν βασιλιάδες.
Μετά αυτά τα στρωματάκια που είναι για κάτω από το sleeping bag και τα sleeping bag μας.
Μετά τα ρούχα μας, τα ξύδια μας και εκεί τέλειωνε ο εξπολισμός μας.

Το σημαντικότερο που έχεις να πάρεις μαζί σου είναι η γαϊδουρινή σου αναισθησία για τις καταστάσεις στις οποίες θα βρεθείς.
Εμάς δεν μας ένοιαζε τίποτα (ούτε το πλύσιμο καλα- καλά) και περάσαμε γαμάτα!

Γι' αυτό τα camping για εσάς τους γηραλέους δεν κάνουν!

:D :D :D

periklisk
04/05/2004, 14:29
Θοδωράκο.... Θέλεις να ακούσεις κανα βαρύ μεσημεριάτικα????

:sick: :hypnotize :uplate: :dizzy: :eyepop:

milaber
04/05/2004, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Θοδωράκο.... Θέλεις να ακούσεις κανα βαρύ μεσημεριάτικα????

:sick: :hypnotize :uplate: :dizzy: :eyepop:

Μα γιατί;
Εγώ μια κατάθεση εμπειρίας έκανα!

:D :D :D

periklisk
04/05/2004, 14:33
Το γηραλέοι δε μου άρεσε..... Άντε πιπίνε!!!

:beer: :lol:

milaber
04/05/2004, 14:35
Αφού είμαι και πολύ μωρό!!!

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

almalibera
04/05/2004, 14:52
......καμπινγκ κανεις οπου γουσταρεις ή υπαρχουν ορισμενοι κανονες...?:confused:

Δηλαδη εκει που ταξιδευουμε και βρουμε μια ωραια παραλια ή κατι αλλο τελος παντων μπορουμε να αραξουμε εκει ή θα μας την πεσουν...?:)

Τι λετε??:sun:

periklisk
04/05/2004, 15:09
Δεν μπορείς να κάνεις όπου θες.....

Μπορεί να σε μαζέψουν.....

Μικρή Λουλού
04/05/2004, 15:11
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΣΤΗΝΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΤΑΣΗ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΙΚΟ,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ...
ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ..
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΑ..
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ :
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ,ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ(ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ,ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ,ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ..ΕΩΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΣΕ ΤΡΟΦΙΜΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ,...)
ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΑΕΡΑ,ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ,ΚΑΤΟΛΙΣΘΗΣΗ...Κ.Λ.Π
ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΕΡΟ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ...
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΤΩΝ ΚΩΛΟΧΑΡΤΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ...
ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗΣ..!!
Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ Σ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ....!!!
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΑΔΕΙΟΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΙ...
ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟΙΩΣ..!!
ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ...
ΕΣ ΑΥΡΙΟΝ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ..!!!!

:beer: :beer: :beer:

monstermind
04/05/2004, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber


Το σημαντικότερο που έχεις να πάρεις μαζί σου είναι η γαϊδουρινή σου αναισθησία για τις καταστάσεις στις οποίες θα βρεθείς.

:D :D :D

tin prwti fora pou piga gia camping peira mono mia skini, sleeping bag, rouxa, nero, sapouni, lampa, fidoskino, kai tin kopela mou.. ( :P )...

kai perasa gamata...

piga se ena magazi me camping staf... tou eipa "megale fevgw aurio" kai peira oti mou edwse...

eseis edw to exete kanei poli thema....

travate se kana ksenodoxeio, den sas vlepw tipous gia camping



to prwto pragma pou xreiazeste einai auto pou eipe o milaber...

anaisthisia....

oso ligoteri anaisthisia, toso perissoteros eksoplismos...

Μικρή Λουλού
04/05/2004, 17:53
FILE MOY MONSTER..
ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ,Η , ΕΧΕΙ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ,ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...


:beer: :beer: :beer:

monstermind
04/05/2004, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
FILE MOY MONSTER..
ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ,Η , ΕΧΕΙ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ,ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...


:beer: :beer: :beer:

exeis dikio file mou, an kai apo mia apospi tha mporouses na peis oti tis moirastika (tis gnwseis mou) me periergo tropo... isws asximo, isws omws kai apodotiko...

den paveis na exeis dikio omos... opote sitaw tapeina kai eilikrina signwmi...

Μικρή Λουλού
04/05/2004, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
exeis dikio file mou, an kai apo mia apospi tha mporouses na peis oti tis moirastika (tis gnwseis mou) me periergo tropo... isws asximo, isws omws kai apodotiko...

den paveis na exeis dikio omos... opote sitaw tapeina kai eilikrina signwmi...


ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΝΣΤΕΡ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΝΩΜΗΣ....
ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΕ..
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΚΑΜΨΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ !!
ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ..!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

milaber
05/05/2004, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
FILE MOY MONSTER..
ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ,Η , ΕΧΕΙ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ,ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...


:beer: :beer: :beer:

Μα δεν πιστεύω να χρειάζονται πια και οι τόσες γνώσεις για να περάσεις καλά είδικά σε camping!
Και σίγουρα εγώ δεν θέλω να καταδικάσω κάποιον που έχει παραπάνω γνώσεις από εμένα.
Απλά αν είναι να το κουράζεις τόσο για ένα camping και να σκας τόσα λεφτά στην τελική, γιατί να ην πας να μείνεις σε κανά εοικιαζόμενο διαμέρισμα;

Αναισθησία και πάλι αναισθησία είναι το κλειδί της ευτυχίας εκεί!
Άντε και καμιά καλή σκηνή...

Μικρή Λουλού
05/05/2004, 10:29
Απλά αν είναι να το κουράζεις τόσο για ένα camping και να σκας τόσα λεφτά στην τελική, γιατί να ην πας να μείνεις σε κανά εοικιαζόμενο διαμέρισμα;




ΘΟΔΩΡΗ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ...

ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ..!!

:beer: :beer:

petridist
05/05/2004, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ..!!

:beer: :beer:

Θα συμφωνήσω, αλλά για το κάμπιγκ που οι περισσότεροι φαντάζονται δηλ παραλία, καλοκαίρι, ήλιος , ζέστη κλπ...

πραγματικά με ελάχιστα έξοδα και απλό εξοπλισμό και καλή διάθεση περνάς ΦΙΝΑ και δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι πολύ.
ακριβώς γι'αυτή την αντίληψη που αναφέρεις μιλάω.. το καμπιγκ εείναι έκφραση ελευθερίας και είναι κρίμα να φυλακίζεσαι σε σκέψεις και άγχη περί τέλειου εξοπλισμού, ακριβά περιφερειακά κλπ κλπ..

το κάμπιγκ είναι περιπέτεια!! αν είναι να τα έχεις όλα ε και στο σπίτι σου τα έχεις!!

:wave2:

Μικρή Λουλού
05/05/2004, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
Θα συμφωνήσω, αλλά για το κάμπιγκ που οι περισσότεροι φαντάζονται δηλ παραλία, καλοκαίρι, ήλιος , ζέστη κλπ...

πραγματικά με ελάχιστα έξοδα και απλό εξοπλισμό και καλή διάθεση περνάς ΦΙΝΑ και δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι πολύ.
ακριβώς γι'αυτή την αντίληψη που αναφέρεις μιλάω.. το καμπιγκ εείναι έκφραση ελευθερίας και είναι κρίμα να φυλακίζεσαι σε σκέψεις και άγχη περί τέλειου εξοπλισμού, ακριβά περιφερειακά κλπ κλπ..

το κάμπιγκ είναι περιπέτεια!! αν είναι να τα έχεις όλα ε και στο σπίτι σου τα έχεις!!

:wave2:


Ο ΚΑΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ Κ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ..!!
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΘΙΣΤΑΙ "Η ΦΤΗΝΕΙΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑ.." ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΚΑΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΠΛΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ...
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΥΛ, ΑΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ.....

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑ...
ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ,ΚΑΙ ΗΔΗ ΞΕΘΕΩΘΗΚΑ..!!:lol: :lol:

:wave2: :wave2:

milaber
05/05/2004, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΘΟΔΩΡΗ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ...

ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ..!!

:beer: :beer:

Για εμένα το σημερινό camping δεν είναι "επαφή με τη φυση" και τα λοιπά...
Δυστυχώς για την νεολαία τουλάχιστον είναι ξεκαύλωμα φτηνό και απλό!

Αν ήθελα να το χαρώ όπως πρέπει θα πήγαινα μόνος μου με μερικά επιλεγμένα άτομα σε κανά βουνό ή σε καμιά ερημική παραλία και όχι καπου που θα ακούω έναν μπέμπη να ουρλιάζει το πρωί, τη μάνα του να σηκώνει τον κοιμισμένο πατέρα, τον άλλο γιό να μου τραβάει την σκηνή και την πεθερά να τηγανίζει τα κεφτεδάκια της οικογένιεας ενώ η άλλη κόρη ακούει μανιωδώς Βανδή και ουρλιάζει ενώ πασαλείβεται με αντιλιακό!

Κατάλαβες πως τα εννοώ εγώ τα πράγματα;

afrotwin
13/05/2004, 21:34
logika xriazese elafria ke mikra se ogko pramata gia camping


perisi to kalokeri sti kefalonia skai tdm me tsimprakala ke arxizi na stini
prota evale kato ena mousama 6x6 metra meta mia skini gia 8 atoma dio stromata imidipla
mia eora ekso apo tin skini rouxa sentonia ke psilotsimplekia gia kafe ke masa aloi tipoi me aftokinita den ixan feri tosa tsimplekia xoris na simeni oti merikoi den ixan kouvalisi olo to spiti sto camping

afto pou xriazese kirios ine ena camping mesa stin fisi me ful skia anesis ka8ariotita pisina ke kalo tourismo gia na pernis ta matia sou me to ouzaki ke na pernis ke kanena xamogelo apo kamia souideza germanida mazi me tin karpazia tis ginekas sou ke meta ouzaki na pane ta farmakia kato ke to vradi na tros tin fasolada ke na skeftese ta sfikta gefstika paidakia pou den mporis na ksekokalisis giati pantreftikes

ena periergo pragma oloi stis diakopes sou 8imizoun oti ise pantremenos
ke me kanena kolito xonoume tin mouri sto xoma na min vlepoume tipota

diladi afto pou xriazese stis diakopes den ine i gineka sou mia pistotiki ke ena magio ine arketa
aaa!!! ke pola ke kala profilaktika min kolisoume ke kamia arostia
:lol: :lol: :lol:

milaber
14/05/2004, 02:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
perisi to kalokeri sti kefalonia skai tdm me tsimprakala ke arxizi na stini
prota evale kato ena mousama 6x6 metra meta mia skini gia 8 atoma dio stromata imidipla
mia eora ekso apo tin skini rouxa sentonia ke psilotsimplekia gia kafe ke masa aloi tipoi me aftokinita den ixan feri tosa tsimplekia xoris na simeni oti merikoi den ixan kouvalisi olo to spiti sto camping

Ρε συ άφρο...
...με TDM ήθθε ο τύπος;

Μήπως με κανά Hyundai;

:lol: :confused: :lol: :confused: :lol: