PDA

View Full Version : ψυγειο και κατι περιεργο..



Spazz
22/05/2006, 19:48
ενα ΚΤΜ 525 εχω...


ας πουμε οτι δουλευω το μηχανακι.σταματαω κι ενω εχει περασει πολυ ωρα................μεχρι και μερες οχι απαραιτητα 2 3 ωριτσες ανοιγω την ταπα ψυγειου και πεταγεται λιγο νερο(ναι νερο απιονισμενο) .το ειχα παει για δοχειο υπερχειλησης.παλια δεν μου ειχε ξανασυμβει.αφου εβαλα το δοχειο λιγο καιρο μετα αρχισε να γινεται αυτο.


μηπως εχει βουλωσει το σωληνακι υπερχειλησης???αυτο δεν ειναι το λογικο να εχει συμβει???

OldMan
22/05/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
ανοιγω την ταπα ψυγειου και πεταγεται λιγο νερο(ναι νερο απιονισμενο)

Γιατί δεν πετάγεται paraflou ???
(40% αντιπηκτικό και 60% νερό)

Μήπως γιατί είσαι πονηρούλης και θέλεις να έχεις την μέγιστη ψυκτική ικανότητα από το ψυγείο σου, βάζοντας ΜΟΝΟ νερό ...???

(Όταν τρυπήσει από την σκουριά το ψυγείο, θά έρθεις να αρχίσεις τα @#$%&%):lol: :rotflmao: :lol:

Προφανώς η σύνδεση στο δοχείο υπερχείλισης έχει κάποιο "προβληματάκι" (βουλωμένη τρύπα εξισορρόπησης πίεσης....) και γίνεται "παραπανίσια" επιστροφή ψυκτικού στο ψυγείο κατά την συστολή !!!

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
23/05/2006, 07:25
Εγώ νομίζω οτι είναι οκ.
τα μέταλα συστέλλονται άρα σηκώνει μια πίεση που εκτονώνεται με το άνοιγμα.

dirtbird
23/05/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ νομίζω οτι είναι οκ.
τα μέταλα συστέλλονται άρα σηκώνει μια πίεση που εκτονώνεται με το άνοιγμα.

Eσύ θα έχεις δικαίωμα σχολιασμού όταν αποκτήσεις υδρόψυκτο μηχανάκι .........

και το ψυγείο δεν είναι σφουγγάρι...:nono:

Spazz
23/05/2006, 14:30
πονηρουλης δεν ειμαι.απλα λογω κανονισμων των αγωνων βαζω νερο...........απιονισμενο.........οποτε δεν νομιζω να σκουριασουν τα ψυγεια...



oldman εννοεις τρυπα εξισορροπησης της πιεσης οπως ειναι τοποθετημενο το σωληνακι στο δοχειο υπερχειλησης να εχει αλλη μια τρυπα η οποια και θα ειναι βουλωμενη??

δεν νομιζω να ειναι αυτο.εχω βαλει κουτακι απο red bull και δεν εχω κλεισει το στομιο του κουτιου οπου μπαινει το σωληνακι.δεν το εκλεισα τωρα που ετρεξα στης ΟΜΕ .....για τα κιουρκα θα το κλεισω και θα ανοιξω μια τρυπα απο πανω.αλλιως δεν θα πεφτει το νερο σωστα???


δεν ξερω μπορει να εχει δικιο κι ο στεφανος??πριν λιγο το ανοιξα(το μηχανακι εντελως κρυο ε) και πεταξε αρκετο με αρκετη πιεση. ειχα τρεξει την κυριακη αγωνα ομως και ειχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ζεστη!!!