PDA

View Full Version : Τρέμει το τιμόνι σε transalp



promos
22/05/2006, 19:54
Είμαι κάτοχος ενός transalp 650 ’02 και εχω πρόβλημα με το παίξιμο του τιμονιού. Από τα 40 έως και τα 90 km δεν μπορώ να αφήσω τα χέρια μου από το τιμόνι. Πήγα και το έκανα ζυγοστάθμιση αλλά τίποτα και μάλιστα μου είπαν ότι οι ζάντες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

Pardalotzatziki
22/05/2006, 20:05
apo rouleman kai loipa pws pas?
kane ena elegxo sto phrouni sou...

siokatas
22/05/2006, 20:15
:wave2:



μυπως αλλαξες προσφατα ζελατινα?ψιλοτερη?...

SaraMaritis
22/05/2006, 20:15
Το'χα και γω καποιο διαστημα, και αφου τσεκαρα τα παντα
(μεχρι ξεμονταρισμα ελαστικου-ζυγοσταθμιση-ακτινολογηση),
και ρουλεμαν, και...και...και...,
το προβλημα λυθηκε μονο με την επομενη αλλαγη ελαστικου !!!

Οποτε...το πορισμα ηταν: "στραβο λαστιχο" !!! (χμμμ... :rolleyes: )

:smokin:

quintezz
22/05/2006, 22:06
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το 03. Δοκίμασε να βγαλεις την βαλιτσα. Όσο και αν ακούγετε παράξενο εχω τρεμουλο απο τα 55-65, όταν αφαιρω την βαλίτσα το τρέμουλο σχεδόν μηδενίζεται. σίγουρα όμως παραμένει το μαμιμένο. Δεν μπόρεσα να βρώ άλλη λύση. Ισως το λάστιχο που ανέφεραν πιο πάνω. Παντώς αν βρείς λύση,στείλε να ξέρουμε.

harlek
22/05/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
[B]Οποτε...το πορισμα ηταν: "στραβο λαστιχο" !!!

Πολύ καλά τα λες. To 90% όσων έχουν περιγράψει αυτό πρόβλημα ανεξαρτήτως μοντέλου μηχανής, το "έλυσαν" μόνο με αλλαγή μπροστινού ελαστικού.

promos
22/05/2006, 22:30
Έχω αλλάξει τα ελατήρια των πιρουνιών. Από ζελατίνα έχω μια vario touring αυτήν με το πτυσσόμενο διπλό fering. Το βαλιτσάκι πίσω όταν το βγάζω το πρόβλημα διορθώνετε λίγο , όχι όμως εντελώς. Τα ελαστικά μου είναι metzeler

harlek
22/05/2006, 22:43
Τα Metzeler Tourance το παρουσιάζουν σχετικά συχνά (όχι πάντα, όμως, ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις!). Αν όμως είναι αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να στο κάνει απ' όταν τα έβαλες και όχι μόνο τώρα τελευταία. Εκτός κι αν έσκασες πρόσφατα σε κανέναν κρατήρα...

promos
22/05/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Τα Metzeler Tourance το παρουσιάζουν σχετικά συχνά (όχι πάντα, όμως, ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις!). Αν όμως είναι αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να στο κάνει απ' όταν τα έβαλες και όχι μόνο τώρα τελευταία. Εκτός κι αν έσκασες πρόσφατα σε κανέναν κρατήρα...

πως το γνωριζεις αυτο ,ειχες και εσυ τα ελαστικα αυτα ?

harlek
22/05/2006, 23:50
Εγώ τα έχω, αλλά μάλλον είμαι από τους τυχερούς χωρίς το πρόβλημα. Στο κάνει απ' όταν τα έβαλες; Στο εξωτερικό έχει γίνει ολόκληρο θέμα και συχνά η Metzeler αλλάζει το λάστιχο με άλλο (αν ο λαστιχάς έχει την όρεξη να μεσολαβήσει). Βέβαια μπορεί και το νέο να έχει το "πρόβλημα". Το πρόβλημα αυτό λένε ότι έχει μειώσει δραστικά τις πωλήσεις του Tourance, που κάποτε μεσουρανούσε. Πολλοί δεν το ρισκάρουν και πάνε για το εξίσου καλό (και καλύτερο, στο βρεγμένο) Anakee της Michelin, το οποίο όμως κρατάει σημαντικά λιγότερα χιλιόμετρα.
Εκτενή αναφορά στο πρόβλημα έχω βρει εδώ http://11109.rapidforum.com/area=41 καθώς και σε ποστ του www.advrider.com

Αλλά είπαμε: Αν είναι αυτό πρέπει να στο έκανε εξ αρχής.

kaps
23/05/2006, 07:07
Η ιστορία με τα Transalp αρχίζει και μου θυμίζει ιστορίες και πάθη με τα ΚΤΜ.
Πάρτε ένα ΧΤ και ησυχάστε :D :

souniwths
23/05/2006, 11:27
Είχα το ίδιο πρόβλημα (παίξιμο μπροστινού περίπου στα 80χλμ/ώρα) με το F650GS. Εμένα έφταιγαν τα ρουλεμάν (φθορά από χιλιόμετρα και χωμάτινες διαδρομές).

Μου είχαν επίσης πει μέσα από το forum για έλεγχο στην πίσω ανάρτηση, βάρος στην ουρά της μηχανής, ζελατίνα, ζάντες και λάστιχα (ορισμένα στα έχουν ήδη γράψει απ'ότι βλέπω).

Αν το τιμόνι σου κάνει σαν να κολλάει καθώς το στρίβεις όταν είναι ακίνητο, έχεις μαζέψει πολλά χιλιόμετρα, κάνεις σούζες ή κινείσαι αρκετά στο χώμα τότε μάλλον φταίνε τα ρουλεμάν.

Αλλά ας πουν καλύτερα και πιο έμπειροι από εμένα.

georgeboy
23/05/2006, 12:56
agaphte file exo to idio provlima me ena kle 500.to parathrisa otan allaxa lastixa.evala ta pirelli mt 90.allaxa mprostino.ta idia allaxa to piso.ta idia!evala metzeler turrance.synexize.elegxa ta panta, kai exakoloythei!!ypopsin odhgo synthritika kai den exo pesei h trakarei.prosopika pisteyo oti einai ligo apo ola poy ftaiei.h apanthsh poy moy edose to synergeio poy to pao gia service:ola tremoyn apla einai rythmismena apo to ergostasio na to kanoyn sta polla xlm.........!!!!!pantos otan allaxo lastixa pali tha valo ayta poy eixe otan to phra(dunlop).isos tote mono lyso to ....alyto ayto provlima!

promos
25/05/2006, 15:25
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να παίζουν τα ελαστικά τόσο πολύ ρόλο ,αφού εννοείτε ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα, έχουν εξαφανιστεί οποιαδήποτε ανωμαλίες υπάρχουν, στο εξωτερικό του ελαστικού.
Αλλά το σημαντικότερο ..αφού έχει γίνει η ζυγοστάθμιση και έχουν μηδενιστή οι δείκτες΄δηλαδή έχουν μηδενιστή η αιτία που προκαλεί το τράνταγμα γιατί να φταίνε τα ελαστικά ??????

SaraMaritis
26/05/2006, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να παίζουν τα ελαστικά τόσο πολύ ρόλο...
Χμμμ...στη δικη μου περιπτωση παντως, μιλαγαμε
για "ελαττωματικο σκελετο του ελαστικου" !!! :rolleyes:

Γενικα ομως, θελει ψαξιμο σε πολλα σημεια το συστημα,
για να καταληξεις στο "τι φταιει".

...και ασφαλως αυτο που φταιει, θα ειναι το
"τελευταιο" που εχεις να τσεκαρεις !!! :ninja: :wave2:





Υγ.Το "γιατι" δεν το βρισκουν με τη ζυγοσταθμιση...μυστηριο !!! :rolleyes:
(εκτος και αν "δεν στο λενε") :mad:

nassosxlvbros
27/05/2006, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
Είμαι κάτοχος ενός transalp 650 ’02 και εχω πρόβλημα με το παίξιμο του τιμονιού. Από τα 40 έως και τα 90 km δεν μπορώ να αφήσω τα χέρια μου από το τιμόνι. Πήγα και το έκανα ζυγοστάθμιση αλλά τίποτα και μάλιστα μου είπαν ότι οι ζάντες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ.


Σαν πρωην κατοχος,ειχα τα ιδια στα 70 κμ...τωρα,εαν εχεις τσεκαρει πιεσεις, ρουλεμαν λαιμου,βγαλεις τη μπαγκαζιερα,τοτε το τιμονι κουναει στα 70 περιπου κμ.και μονο εκει..σε οσους κι αν το πηγα ΔΕΝ λυνεται αυτο...τι προφορτισεις τι ζυγοσταθμισεις κλπ μονο εκει τρεμει...ζησε με αυτο....το κουφο ειναι οτι με συνεπιβατη το προβλημα δεν υπαρχει...κι αν υπαρχει ειναι ανεπαισθητο...:wave2:

harlek
27/05/2006, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Σαν πρωην κατοχος,ειχα τα ιδια στα 70 κμ...

Μήπως, λέω εγώ τώρα, είχες και συ Metzeler Tourance?

nassosxlvbros
27/05/2006, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Μήπως, λέω εγώ τώρα, είχες και συ Metzeler Tourance?

oxi...
ειχα απο ...ΜΤ-21:cool:
μεχρι ΑΝΑΚΕΕ...
και απο ολοκαινουργια σετακια (Sirac/Sahara/Anakee/Pirelli) μεχρι μεταχειρω...με ΟΛΑ εκανε το ιδιο: τρεμουλο στα 70κμ...παραπανω η κατω,σταματαγε...ποτε δεν εμαθα γιατι...:wave2:
το μονο λαστιχο που δεν ειχα βαλει ηταν το τουρρανς....ετσι για να εχω σφαιρικη αποψη...:lol:
ζησε μ'αυτο...:beer:
υγ το μονο που δεν δοκιμασα ηταν να βγαλω τις χουφτες....λες;:a5:

SUPERMARIO
27/05/2006, 22:49
το ιδιο ακριβως κανει και μια μηχανη που εχει παρει σκελετο.αυτο δεν το ακουσα απο κανεναν.οσοι εχετε μηχανες απο δευτερο χερι καλο ειναι να το δειτε.συνηθως αν ειναι σε εμφανη σημειο φαινεται οτι εχει πεταξει το χρωμα.(ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο)
ο ασθενης εχει τα ιδια συμπτωματα.
επισης το τιμονι ισως ειναι λιγο στραβο και αναγκαζει τον οδηγο σε λανθασμενη σταση πανω στη μηχανη.


φερνω την καταστροφη οχι επειδη το θελω αλλα για να ακουστουν και τα πιο τραγικα σεναρια.


:wave2: :beer: :wave2:

siokatas
27/05/2006, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Η ιστορία με τα Transalp αρχίζει και μου θυμίζει ιστορίες και πάθη με τα ΚΤΜ.
Πάρτε ένα ΧΤ και ησυχάστε :D :




:wave2:


φιλε εχω ενα transalpaki 2005 με 4300χλμ και παει σπαθι με τα μαμα brigestone προβλημα σε αυτα τα χλμ ειχα με το πρωην μου bmw f650 st οπου ειχα αλλαξει λαστιχα και μετα με την ζελατινα οπου ηταν και μαμα......τωρα την μονη ιστορια που εχω ακουσει και απο bmw πηγα σε honda και transalp ειναι "δεν σπαει δεν χαλαει δεν παθενει τιποτα".....


:beer: :beer: :beer:

nassosxlvbros
28/05/2006, 10:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
[B]το ιδιο ακριβως κανει και μια μηχανη που εχει παρει σκελετο.αυτο δεν το ακουσα απο κανεναν.οσοι εχετε μηχανες απο δευτερο χερι καλο ειναι να το δειτε.συνηθως αν ειναι σε εμφανη σημειο φαινεται οτι εχει πεταξει το χρωμα.(ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο)
ο ασθενης εχει τα ιδια συμπτωματα.
επισης το τιμονι ισως ειναι λιγο στραβο και αναγκαζει τον οδηγο σε λανθασμενη σταση πανω στη μηχανη.


φερνω την καταστροφη οχι επειδη το θελω αλλα για να ακουστουν και τα πιο τραγικα σεναρια.



Η δικια μου αγοραστηκε 2ο χερι με 12000 κμ ακομα σε εγγυηση και εκτος οτι την πηρα απο ψειρα ατομο την πηγα γραμμη σε συνεργειο και μετα εγινε ο γαμος :lol: η μονη γρατζουνια που ειχε ηταν στη δεξια μανετα που του επεσε και την κρατησε το θηριο...απλα την "ακουμπησε "κατω...τωρα με ποσες την εδωσα (γρατζουνιες...):lol: αστο...και σε αυτον ετρεμε,και σε οσους εχω ρωτησει ειτε ολοκαινουργια μοτο με τα μαμα λαστιχα ειτε με αλλαγμενα ολοι το ιδιο...τρεμουλο κοντα στα 70...
υποψιν οτι για το τρεμουλο που λεω(των ΤΑ και μονον αυτο) υπαρχει ΜΟΝΟΝ οταν ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ...δεν ειναι αισθητο οταν αδηγας κανονικα...(και βλακεια μου που δεν το ανεφερα απο την αρχη).:wave2:

BELZEBOYLIS
28/05/2006, 11:12
Συντονισμός ….. η Χοντα προτείνει ( και εγώ) να μην αφήνεις ΠΟΤΕ τα χέρια σου από το τιμόνι !!!!


….μετά από συντήρηση του μπροστινού το θέμα έληξε !! Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι τα ρουλεμάν ή τίποτα άλλο , ο μηχανικός μου δεν μου διευκρίνισε τι ακριβώς παίζει !!

:wave2:

promos
28/05/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Συντονισμός ….. η Χοντα προτείνει ( και εγώ) να μην αφήνεις ΠΟΤΕ τα χέρια σου από το τιμόνι !!!!


….μετά από συντήρηση του μπροστινού το θέμα έληξε !! Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι τα ρουλεμάν ή τίποτα άλλο , ο μηχανικός μου δεν μου διευκρίνισε τι ακριβώς παίζει !!

:wave2: Τι εννοείς ρε κούκλε……δεν θα τα πετάς αυτά χωρίς διευκρινίσεις. Τι θες να πεις το θέμα έληξε !!!!!!!!!!1

BELZEBOYLIS
28/05/2006, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
Τι εννοείς ρε κούκλε……δεν θα τα πετάς αυτά χωρίς διευκρινίσεις. Τι θες να πεις το θέμα έληξε !!!!!!!!!!1


Αφού με είπες κούκλο θα σου πω...:lol: :rotflmao:

Είχα το transalp του 96 , στο φάσμα των 60 με 80 κάτι χιλιομέτρων , όταν άφηνα το τιμόνι και μόνο τότε , άρχιζε να τρέμει !!! Στα 120 τρένο !!!! Το λοιπόν , ο μηχανικός μου , είχε εντοπίσει και σε άλλα transalp το ίδιο θέμα ! Η χόντα και ο ίδιος μου πρότειναν να μην αφήνω τα χέρια από το τιμόνι και να μην μπω σε έξοδα για κάτι τέτοιο…… Όταν έφτασε η ώρα να γίνει μια συντήρηση στο μπροστινό σύστημα ,το φαινόμενο αυτό έληξε .!! Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε , απόφυγε και ο ίδιος να μου πει…αλλά το τιμόνι δεν έτρεμε πια !!!! Μην ανησυχείς πάντως δεν είναι τίποτα το φοβερό , δεν τίθεται θέμα ασφάλειας !!!!!! :wave2: :beer:

quintezz
28/05/2006, 20:25
Αφου δεν θέλεις ,ή δεν μπορεις να μας πεις. Πές μας τουλάχιστον αυτό το γατόνι:sun: τον μηχανικό μπας και σωθούμε και μεις που δεν μπορούμε να βρούμε άκρή. Αν και απ οτι πιστευώ μάλλον καταλάθος το έκανε, και απέφευγε να σου πει διοτι δεν γνώριζε ούτε αυτός:dizzy:

BELZEBOYLIS
29/05/2006, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Αφου δεν θέλεις ,ή δεν μπορεις να μας πεις. Πές μας τουλάχιστον αυτό το γατόνι:sun: τον μηχανικό μπας και σωθούμε και μεις που δεν μπορούμε να βρούμε άκρή. Αν και απ οτι πιστευώ μάλλον καταλάθος το έκανε, και απέφευγε να σου πει διοτι δεν γνώριζε ούτε αυτός:dizzy:


έχεις ΠΜ
:wave2:

sineder
07/06/2006, 19:40
φιλε ανεβασε τις μπουκαλες 1 εκατοστο και θα σταματησει το τρεμουλο με οσα χιλιομετρα και να στριβεις.Οσον αφορα τα metzeler τα ειχα 1,5 χρονο με ταξιδια και στριψιματα ελεεινα και μαυριζανε ακομα,μη τα φοβασαι καθολου εφοσον εχει γινει ζυγοσταθμιση που θεωρω απολυτος σημαντικη.

promos
07/06/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sineder
φιλε ανεβασε τις μπουκαλες 1 εκατοστο και θα σταματησει το τρεμουλο με οσα χιλιομετρα και να στριβεις.Οσον αφορα τα metzeler τα ειχα 1,5 χρονο με ταξιδια και στριψιματα ελεεινα και μαυριζανε ακομα,μη τα φοβασαι καθολου εφοσον εχει γινει ζυγοσταθμιση που θεωρω απολυτος σημαντικη. πως ανεβαίνουν οι μπούκαρες στην transalp ?

sineder
08/06/2006, 13:31
Λυνεις τις βιδες απο τις τιμονοπλακες και μετρας 1 ποντο απο πανω,να χαμηλωσει η μηχανη μπροστα 1 εκατοστο.

sniper
08/06/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sineder
Λυνεις τις βιδες απο τις τιμονοπλακες και μετρας 1 ποντο απο πανω,να χαμηλωσει η μηχανη μπροστα 1 εκατοστο.


Δοκιμασμένη λύση;

χαλάς την γεωμετρία της μηχανής;

Τον 1 πόντο ποιος μηχανικός τον πρότεινε;

alfa156
08/06/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Το'χα και γω καποιο διαστημα, και αφου τσεκαρα τα παντα
(μεχρι ξεμονταρισμα ελαστικου-ζυγοσταθμιση-ακτινολογηση),
και ρουλεμαν, και...και...και...,
το προβλημα λυθηκε μονο με την επομενη αλλαγη ελαστικου !!!

Οποτε...το πορισμα ηταν: "στραβο λαστιχο" !!! (χμμμ... :rolleyes: )

:smokin:
σωστος!το επαθα και εγω πολυ προσφατα!

sineder
09/06/2006, 20:35
Παιδια απο οτι παρατηρησα στο δικο μου πανω απο αυτο το ποντο οντως χαλαει τη γεωμετρια της μηχανης.Το ενα εκατοστο κανει μεγαλη δουλεια δε θα εχετε κανενα προβλημα δοκιμαστε το δε χανεται τιποτα.Το σκηνικο μου το ειχε προτεινει ενας τυπος που ειχα πετυχει στην εδεσσα ξεκαρφωτος ο οποιος ειχε κανει 180.000 χιλιομετρα και ηξερε απο οτι καταλαβα το παραμικρο για το μηχανακι.

promos
12/06/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sineder
Παιδια απο οτι παρατηρησα στο δικο μου πανω απο αυτο το ποντο οντως χαλαει τη γεωμετρια της μηχανης.Το ενα εκατοστο κανει μεγαλη δουλεια δε θα εχετε κανενα προβλημα δοκιμαστε το δε χανεται τιποτα.Το σκηνικο μου το ειχε προτεινει ενας τυπος που ειχα πετυχει στην εδεσσα ξεκαρφωτος ο οποιος ειχε κανει 180.000 χιλιομετρα και ηξερε απο οτι καταλαβα το παραμικρο για το μηχανακι. Αφού χαλάει η γεωμετρία της μηχανής γιατί να το κάνω ??????
Δεν είναι επικίνδυνο !
:a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24:

nassosxlvbros
12/06/2006, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
Αφού χαλάει η γεωμετρία της μηχανής γιατί να το κάνω ??????
Δεν είναι επικίνδυνο !
:a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24: :a24:


αν "κατεβασεις" 1 εκ.τις πλακες του τιμονιου θα κερδισεις ενα πιο αμεσο τιμονι...κακο δε θα κανεις,μπορει και να σου αρεσει το πιο αμεσο στριψιμο...(αμεσο σε συγκριση με ενα αλλο ΤΑ μη τρελαθουμε,οκ; )τοχα κανει στο δικο μου περισσοτερο για να το φτανω,:lol: παρα για ουσια...τεσπα δεν κοπηκε ο συντονισμος στα 70...ουτε και ξανα ασχοληθηκα....:beer:
:wave2:

promos
16/12/2006, 22:59
.........

stefanos
17/12/2006, 11:33
Ρουλεμάν πίσω τροχού.
Εδραση ψαλιδιού.
Πολύ συνηθισμένες πηγές ταλάντωσης.