PDA

View Full Version : Δεν ξέρουμε από που θα μας έρθει.



kaps
23/05/2006, 11:55
Εχω σταματήσει στο φανάρι στην παραλιακή εμπρός από το Σταθμό Ν.Φαλήρου πιάνοντας το αριστερό μέρος του οδοστρώματος μιας και θα κινηθώ αριστερά για να ανέβω τη γέφυρα προς την Πειραιώς και έχει εκεινη τη στιγμή κόκκινο .Χαζεύοντας κάτι ωραία πλάσματα που περπατούσαν απέναντι και έχοντας ήδη ανάψει από τη ζέστη (και όχι από τα πλάσματα) ακούω ένα στρίγγλισμα φρεναρίσματος και ταυτόχρονα ένα δυνατό΄μπαμ και βλέπω πετάγεται προς το πλάι μου με δύναμη ένα παπάκι με μια κοπελιά που το οδηγούσε και από πίσω της να σέρνεται φρεναριστό ένα Βαν .Τι είχε γίνει;Η κοπέλλα προφανώς ακολουθούσε την ίδια διαδρομή με εμένα αλλά είχε την φαεινή ιδέα να μην πιάσει την αριστερή μεριά του οδοσατρώματος προκειμένου να σταματήσει στο φανάρι μέχρι να ανάψει πράσινο αλλά όπως πήγαινε στο ρεύμα των άλλων που ακολουθούσαν την πορεία για Γλυφάδα είπε να σταματήσει επιτόπου στη μέση του δρόμου που όμως τα αυτοκίνητα που προέρχονταν από τον Πειραιά έρχονταν ιλλιγιωδώς .
Τα είδα όλα .Δεν προλάβαινα ούτως ή άλλως να κάνω οτιδήποτε αφού ήμουν σταματημένος αλλά για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες).

cityfly
23/05/2006, 13:16
η κοπέλα τη γλίτωσε;

x-rider
23/05/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες). [/B]


πας καλα??




επικοινωνεις με το μυαλο σου?

airamhag
23/05/2006, 13:41
Για καλη σου τυχη ??:look: :mad: :sad:

noble
23/05/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Εχω σταματήσει στο φανάρι στην παραλιακή εμπρός από το Σταθμό Ν.Φαλήρου πιάνοντας το αριστερό μέρος του οδοστρώματος μιας και θα κινηθώ αριστερά για να ανέβω τη γέφυρα προς την Πειραιώς και έχει εκεινη τη στιγμή κόκκινο .Χαζεύοντας κάτι ωραία πλάσματα που περπατούσαν απέναντι και έχοντας ήδη ανάψει από τη ζέστη (και όχι από τα πλάσματα) ακούω ένα στρίγγλισμα φρεναρίσματος και ταυτόχρονα ένα δυνατό΄μπαμ και βλέπω πετάγεται προς το πλάι μου με δύναμη ένα παπάκι με μια κοπελιά που το οδηγούσε και από πίσω της να σέρνεται φρεναριστό ένα Βαν .Τι είχε γίνει;Η κοπέλλα προφανώς ακολουθούσε την ίδια διαδρομή με εμένα αλλά είχε την φαεινή ιδέα να μην πιάσει την αριστερή μεριά του οδοσατρώματος προκειμένου να σταματήσει στο φανάρι μέχρι να ανάψει πράσινο αλλά όπως πήγαινε στο ρεύμα των άλλων που ακολουθούσαν την πορεία για Γλυφάδα είπε να σταματήσει επιτόπου στη μέση του δρόμου που όμως τα αυτοκίνητα που προέρχονταν από τον Πειραιά έρχονταν ιλλιγιωδώς .
Τα είδα όλα .Δεν προλάβαινα ούτως ή άλλως να κάνω οτιδήποτε αφού ήμουν σταματημένος αλλά για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες).



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
εισαι απιστευτος!!!!να σου πω ρε συ τα γκομενακια δεν ηταν καλα?
μονο η ζεστη σε φουντωσε?
και η αλλη?αυτη η βλαμμενη που ηρθε κι επεσε(γυναικα παιδι μου)
παει το παππουτσι??πωωω ρε συ,τι σου συνεβη...:eyepop:
τουλαχιστον τσακιστηκε για να μαθει?:mad:
αν οχι,επρεπε να την πατησεις απο πανω τη σκροφα :smokin:
θελει και παπακια...

ενα μονο θα σου πω σοβαρα κι αυτο κακως...
λυπαμαι για σενα..λυπαμαι που επιβεβαιωνεις οτι μαλακες δεν ειναι μονο λιγοι.

argpap
23/05/2006, 15:11
Παραβλέπωντας τα οσα λες η ερωτηση είναι απλή...η κοπέλα είναι καλά???
:rolleyes:

startengine
23/05/2006, 16:06
αλλά για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες).

:confused: :confused: :confused:
:a7: :a7: :a7:

Είμαστε σοβαροί???????

megatim
23/05/2006, 16:59
Δηλαδή αν μάθετε πως η κοπέλα είναι/δεν είναι καλά τι θα κάνετε; Θα πείτε "ουφφφ/όχι ρε π@υστη μου" και θα τελειώσει το θέμα. Δηλαδή το ότι το παιδί σκεφτηκε τον εαυτό του σας φαίνετε παράλογο; Περιγράφει την εμπειρία όπως την ένιωσε και δεν είναι ειδήσεις για να μάθετε την συνέχεια στο δελτίο των 9. Γιατί πέσατε να τον φάτε έτσι; Αν πιστεύετε πως αντιμετωπίζει λάθος τα πράγματα, πείτε του την άποψή σας και μην βρίζετε. Λες και όλοι είστε οι καλοί σαμαρίτες. Είναι υπεροπτικό και εγωιστικό. Ούτε εγώ συμφωνω με την συμπεριφορά του, αλλά θα ανοίξω το στόμα μου όταν έχω να πω κάτι.

Μην με παρεξηγήσετε που γράφω έτσι, όπως δεν θέλετε να παρεξηγηθείτε και εσείς όταν μιλάτε άπρεπα.

Φιλικά πάντα και με παράπονο.

gcrook
23/05/2006, 16:59
Τυχερε!

FestoNero
23/05/2006, 21:28
Ρεεεεεεε Χαλαρωστε!!

Για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου
Θα αισθανοσασταν καλυτερα αν ειχε παρει σβαρνα και αυτον μαζι;; :uplate: :uplate:

noble
23/05/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Δηλαδή αν μάθετε πως η κοπέλα είναι/δεν είναι καλά τι θα κάνετε; Θα πείτε "ουφφφ/όχι ρε π@υστη μου" και θα τελειώσει το θέμα. Δηλαδή το ότι το παιδί σκεφτηκε τον εαυτό του σας φαίνετε παράλογο; Περιγράφει την εμπειρία όπως την ένιωσε και δεν είναι ειδήσεις για να μάθετε την συνέχεια στο δελτίο των 9. Γιατί πέσατε να τον φάτε έτσι; Αν πιστεύετε πως αντιμετωπίζει λάθος τα πράγματα, πείτε του την άποψή σας και μην βρίζετε. Λες και όλοι είστε οι καλοί σαμαρίτες. Είναι υπεροπτικό και εγωιστικό. Ούτε εγώ συμφωνω με την συμπεριφορά του, αλλά θα ανοίξω το στόμα μου όταν έχω να πω κάτι.

Μην με παρεξηγήσετε που γράφω έτσι, όπως δεν θέλετε να παρεξηγηθείτε και εσείς όταν μιλάτε άπρεπα.

Φιλικά πάντα και με παράπονο.


σε παρακαλω μαθε καλυτερα τις εννοιες...
εγωιστικο και υπεροπτικο λεγεται οταν ενας ανθρωπος διπλα σου μπορει και να σκοτωνεται,να υποφερει κι εσυ ασχολεισαι με τα παππουτσια σου.
κι οσο για το σαμαριτες...ασε ρε φιλε που θα μας την πεις κι ολας.γιναμε ενα με τα ζωα...
και θα κατανοουμε κι ολας τετοιες συμπεριφορες.
το παραλογο δεν ηταν(και απορω που χρειαζεται να το εξηγησω)οτι φοβηθηκε για εκεινον.αλλα οτι δεν φοβηθηκε στο ελαχιστο για την κοπελα,δεν την ανεφερε καν.οχι σαν ειδηση για το αν πεθανε,αλλα σαν ενδιαφερον για εναν συνανθρωπο του.
θρηνει βεβαια για τα παπα και τον καταλαβαινω,αλλα μεσα σ αυτον τον αβασταχτο πονο,ας εβαζε και ενα...ευτυχως κι η κοπελιτσα δεν επαθε κατι σοβαρο.
ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.ευγενεια υπαρχει,αλλα οταν εισαι χειροτερος κι απο ζωο,δεν εχει νοημα.
φιλικα παντα.

H.A.Balafoutre
24/05/2006, 02:29
Βρε παιδιά, μήπως δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει το παλικάρι...... διότι όπως το διαβάζω δεν διαπιστώνω ΤΗΝ εμπάθεια.

kaps
24/05/2006, 07:23
Αγαπητοί κατά τα άλλα X-Rider,airmhag,noble,startngine επικοινωνείτε με τον εγκέφαλό σας ή θα με πείσετε πως ακόμα είστε απόφοιτοι του προνηπίου και δεν έχετε αντίληψη των όσων ανέφερα.Επιπλέον πολύ εύκολα την λέτε .Λίγη ωριμότητα στην ανάλυση των δεδομένων δεν βλάπτει.Για για να σας το κάνω πιο ακόμα ευκολοκατανόητο σας λέω τα εξής.Ούτε ανάφερα πως με πείραξε που η κοπέλλα έπεσε στα παπούτσια μου αν και αυτό ήταν σχήμα λόγου (δεν θέλει και πολύ μυαλό να το καταλάβουμε ε;.Η αναφορά και μόνο σε αυτό έχει να κάνει με την ανάζήτησή μου εδώ και καιρό (κάποιοι φίλοι από το Forum το γνωρίζουν ήδη)για αγορά μπότας μηχανής που να την ανέχομαι μέσα στη πόλη ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες ώστε να μην κυκλοφορώ με τα απλά παπούτσια και έτσι να κινδυνεύω να σπάσω κανένα αστράγαλο από τέτοια απρόοπτα που στη τελική στο καθένα μας μπορούν να συμβούν . Ακόμη δε σε κανένα σημείο του θέματος δεν έδειξα να πνέομαι από αισθήματα μίσους και ειρωνείας για τη κοπέλλα που έπεσε πάνω μου αλλά αν είχατε λίγο δώσει την ευκαιρία στους εαυτούς σας να σκεφτείτε τι άραγε θέλει να μας πει με αυτό το κείμενο ο kaps τότε θα βλέπατε πως σε συνάρτηση με το τίτλο του θέματος το όλο ζήτημα έχει να κάνει με την ξαφνική αλλαγή των δεδομένων σε μια βόλτα που ξεκινάς να κάνεις με άλλους οιωνούς και πως μπορείς να καταλήξεις από τέτροια απρόοπτα συμβάντα . Ωστόσομε αυτό το θέμα θέλω να περάσω μια συμβουλή προς όλους μας που οδηγούμε πως στα φανάρια και ειδικά σε αυτά που έχουν ταυτόχρονα και φανάρι για δεξιά ή αριστερά πρέπει να είμαστε ακόμη πιο προσεκτικοί στη επιλογή της θέσης που πέρνουμε στο δρόμο και σταματάμε αφού η φίλη που τράκαρε επέλεξε (από αφηρημάδα ; από άγνοια;) να σταματήσει σε λάθος σημείο αντί του ορθού δηλαδή αφού θα έστριβε αριστερά τότε θα έπρεπε να σταματήσει αριστερά και όχι στη μέση του δρόμου όπου τα άλλα οχήματα είχαν πράσινο ακολουθούσαν πορεία για Γλυφάδα. Τόσο παράξενο λοιπόν σας φάνηκε προαναφερθέντες συμφορουμίτες το κείμενο και όσα ήθελα να περάσω μέσα από αυτό ή να πω καλύτερα ΛΥΠΑΜΑΙ που διαπιστώνω πως κάποιοι οδηγούν μηχανές ( ή μήπως δεν οδηγούν απλά νομίζουν ) αλλά από τις απαντήσεις τους με κάνουν να σκέφτομαι το πόσο επικίνδυνοι θα είναι κατά την οδήγησή τους αφού τα απλά και αυτονόητα δεν κατέχουν; .

catmaster
24/05/2006, 07:37
Οκ. μπανικα παρεξηγησης....
































ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ Η ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ???

kaps
24/05/2006, 08:34
Αμέλησα ίσως από την σύγχυση τη χθεσινή μετά το συμβάν και τη σημερινή μετά από τις αναγνώσεις των επισκεπτών.
Λοιπόν η κοπέλλα ήταν καλά μόνο κάτι μικρές γρατζουνίτσες στα χέρια και στα γόνατα αλλά έχω να πω πως πραγματικά ήταν ΤΥΧΕΡΗ . Ωστόσο ήταν τυχερή διότι ....την στιγμή που την χτύπησε το βαν η κοπέλλα δεν ξέρω πως και γιατί όμως δεν πάταγε τα φρένα που ως γνωστόν στα παπάκια είναι στο τιμόνι απλά επειδή είναι ίσιωμα εκεί ο δρόμος δεν τα πάταγε .Ομως αν ήταν έστω και το ένα φρένο πατημένο τότε θα την είχε κάνει καπάκι :eyepop:

Λεωνίδας
24/05/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Αμέλησα ίσως από την σύγχυση τη χθεσινή μετά το συμβάν και τη σημερινή μετά από τις αναγνώσεις των επισκεπτών.
Λοιπόν η κοπέλλα ήταν καλά μόνο κάτι μικρές γρατζουνίτσες στα χέρια και στα γόνατα αλλά έχω να πω πως πραγματικά ήταν ΤΥΧΕΡΗ . Ωστόσο ήταν τυχερή διότι ....την στιγμή που την χτύπησε το βαν η κοπέλλα δεν ξέρω πως και γιατί όμως δεν πάταγε τα φρένα που ως γνωστόν στα παπάκια είναι στο τιμόνι απλά επειδή είναι ίσιωμα εκεί ο δρόμος δεν τα πάταγε .Ομως αν ήταν έστω και το ένα φρένο πατημένο τότε θα την είχε κάνει καπάκι :eyepop: εχμ συγγνώμη αλλά τα φρένα στα παπάκια είναι όπου και στη δική σου μηχανή

argpap
24/05/2006, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Εχω σταματήσει στο φανάρι στην παραλιακή εμπρός από το Σταθμό Ν.Φαλήρου πιάνοντας το αριστερό μέρος του οδοστρώματος μιας και θα κινηθώ αριστερά για να ανέβω τη γέφυρα προς την Πειραιώς και έχει εκεινη τη στιγμή κόκκινο .Χαζεύοντας κάτι ωραία πλάσματα που περπατούσαν απέναντι και έχοντας ήδη ανάψει από τη ζέστη (και όχι από τα πλάσματα) ακούω ένα στρίγγλισμα φρεναρίσματος και ταυτόχρονα ένα δυνατό΄μπαμ και βλέπω πετάγεται προς το πλάι μου με δύναμη ένα παπάκι με μια κοπελιά που το οδηγούσε και από πίσω της να σέρνεται φρεναριστό ένα Βαν .Τι είχε γίνει;Η κοπέλλα προφανώς ακολουθούσε την ίδια διαδρομή με εμένα αλλά είχε την φαεινή ιδέα να μην πιάσει την αριστερή μεριά του οδοσατρώματος προκειμένου να σταματήσει στο φανάρι μέχρι να ανάψει πράσινο αλλά όπως πήγαινε στο ρεύμα των άλλων που ακολουθούσαν την πορεία για Γλυφάδα είπε να σταματήσει επιτόπου στη μέση του δρόμου που όμως τα αυτοκίνητα που προέρχονταν από τον Πειραιά έρχονταν ιλλιγιωδώς .
Τα είδα όλα .Δεν προλάβαινα ούτως ή άλλως να κάνω οτιδήποτε αφού ήμουν σταματημένος αλλά για καλή μου τύχη έγλειψε το παπάκι τη ρόδα του ΧΤ και η κοπέλλα σχεδόν τα παπούτσια μου (πρέπει να πάρω μπότες).

Φίλε Kaps το θέμα δεν είναι το να κατανοήσουμε το πνεύμα σου αλλά ο τρόπος διατύπωσης των όσων λες. Αρκετές φορές το να μεταφέρεις μια εμπειρία σε γραπτό λόγο είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί. Εγώ κάνοντας μια πρώτη ανάγνωση δεν σου κρύβω οτι εκνευρίστηκα. Η δεύτερη φορά μπόρεσε κάπως να μου δείξει το πνεύμα των όσων έλεγες αλλά και πάλι είχα επιφυλάξεις. Για αύτο αποφάσισα να παραβλέψω τα όσα λές και να ρωτήσω, όχι από περιέργεια κυρα Κατίνας φίλε megatim αλλά από ενδιαφέρον πραγματικό για κάποιον ο οποίος έχει το ίδιο χόμπι με εμένα και την ίδια τρέλα .
Δεν πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα δηλώνουμε ενδιαφέρων για όλες τις περιπτώσεις που γράφονται απλά για να κουτσομπολέψουμε (ξανά για σενα φιλε megatim δεν σε παρεξηγώ απλά σου επισημαίνω) και δεν πιστεύω ότι συγκρίνετε το forum με το δελτίο των 9 !

Χαλαρώστε , χαμογελάστε και χαρείτε την όμορφη μέρα…

Φιλικά

kaps
24/05/2006, 09:02
Λεωνίδα έχεις δίκιο .Λάθος από ταχύτητα γραφής διέπραξα :hypnotize

megatim
24/05/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
σε παρακαλω μαθε καλυτερα τις εννοιες...


noble, καταλαβαίνω τι εννοείς και παρόλο που συνεχίζεις με το ίδιο ύφος, καλό θα ήταν να αντιλαμβανώσουν πως όταν κάνεις κάτι στραβό, βοηθάει καλύτερα να σου πει κάποιος τι έκανες, παρά να σε αρχίσει στο βρισίδι και την ειρωνεία. Και επαναλαμβάνω, η ένστασή μου είναι ο ΤΡΟΠΟΣ της απάντησης και όχι η απάντηση.

kaps
24/05/2006, 10:35
Στην τελική noble η κατάθεση εμπειρειών από την καθημερινή μας συμβίωση με τη μηχανή σχεδόν πάντα υποκινείται και στοχεύει στη ενημέρωση των υπόλοιπων συμφορουμιτών με σκοπό να αποκτήσουμε άμυνα και γνώση για να γίνει η οδήγηση της μοτό πιο ασφαλής και εν προκειμένω να αντιλαμβανόμαστε πιο εύκολα τους κινδύνους που ελλοχεύουν στους δρόμους και που ως γνωστόν δεν τους διακρίνουμε εύκολα . Αλλωστε αυτό πράττουν και άλλα μέλη του forum από την κατάθεση των προσωπικών τους εμπειρείων και πουθενά δεν διαπίστωσα τάση ειρωνείας προς τους παθόντες .
Εσύ όμως μάλλον βιάζεσαι να εξαγάγεις συμπεράσματα και ως γνωστόν η βιασύνη προκαλεί ενίοτε και προβλήματα . :mad:

noble
24/05/2006, 11:07
εμεις στο προνηπιο τα μαθαινουμε αλλιως :rotflmao:
megatim θα απαντησω στον kaps και ελπιζω να σε καλυψω...
δεν βιαστηκα καθολου ν απαντησω.εχω απειρη υπομονη.
εγραψες ομως ενα επιεικως απαραδεκτο κειμενο,που με τον τροπο που το εγραψες δεν δειχνει αυτα που ισχυριζεσαι η ισως ηθελες να πεις...
φανηκες το λιγοτερο δυνατο ανθρωπινος και για μενα ειναι προκλητικο να απαιτεις ανθρωπια η αν θελεις διαφορετικα ευγενεια
απο τους αλλους,απλα επειδη δεν χρησιμοποιησες υβρεις.
ησουν προκλητικοτατος τουλαχιστον σ εμενα και αν ξαναεγραφες ετσι παλι ετσι θα σου απαντουσα.
δεν μ ενδιαφερει να σε κανω να καταλαβεις το λαθος σου,γιατι υπηρξες λαθος(ελπιζω επειδη η γραφη πισω απο εναν υπολογιστη πολλες φορες δεν βοηθα).
αυτο με ενδιαφερει στους φιλους μου και στους ανθρωπους που αγαπω.
οπως επισης μεγαλωνοντας,να ας πουμε τωρα στο νηπιο:rotflmao: (αυτο μου αρεσε αφανταστα)μαθαινω πως η ευγενεια,ο θυμος,η γενναιοδωρια,η καλοσυνη και και και...δεν χωρουν παντου...
ημουν περα για περα αληθινη μαζι σου και παντα ετσι θα ειμαι.
οχι προσωπικα γιατι δεν σε ξερω,τουλαχιστον στα κειμενα σου...
:wave2:

kaps
24/05/2006, 11:41
Θα σου απαντήσω κατά πως σου ταιριάζει αφού επιμένεις να το παίζεις ειδήμων της αερολογίας . Δυστυχώς για να μπορέσω να σε βοηθήσω να ξεπεράσεις συμπλέγματα δημαγωγισμού δεν έχω το χρόνο .Το πάλευα με τύπους σαν και εσένα στα πιο μικρά μου χρόνια που είχα περισσότερη υπομονή .Συμπέρασμα τον αράπη και αν τον πλενεις τοπούνι σου χαλάς . Τέλος με λύπη μου σου λέω ότι είσαι εκτός πραγματικότητας και η αφορμή για όσα επιμένεις να γράφεις αλλού βρίσκεται από εκεί που προσπαθείς να με πείσεις ότι εστιάζεις στο κέιμενό μου . Η αιτία αυτών που θέλεις να μας πεις είναι εκτός του κειμένου μου και προς έκπληξή σου σου γνωρίζω πως βρίσκεται σε εσένα πολύ βαθιά μέσα σου .Ψάχτο . Η αυτογνωσία είναι προσόν και όχι μείον . Βέβαια είναι και αυτό δείγμα της σύγχρονης εποχής και γνώρισμα κάποιων κοντά στη ηληκία σου , ευτυχώς ολίγων. Ομως μην το παρακάνεις .Στο τέλος θα καταντήσει έμμονη ιδέα σου να διαφωνείς με όλα και με όλους .
Συμβουλή μου όσο και αν δεν θα την ακούσεις .ΧΑΛΑΡΩΣΕ:beer:

noble
24/05/2006, 12:27
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

anf125
24/05/2006, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εχμ συγγνώμη αλλά τα φρένα στα παπάκια είναι όπου και στη δική σου μηχανή

Έχει δίκιο, εκτός αν θες να πεις σκούτερ που έχει και τα δύο φρένα στο τιμόνι και όχι παπί. Πέρα από αυτή τη λεπτομέρεια, έχει τόση σημασία αν πάταγε φρένα για τη βιαιότητα της σύγκρουσης με ένα αυτοκίνητο που εμβολίζει με πολλά χλμ/ω; Δεν είμαι και φυσικός βέβαια...

Κατά τα άλλα οι κοκορομαχίες νομίζω είναι περιττές αφού δόθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις.

kaps
25/05/2006, 06:58
Anf125 έχει σημασία διότι έτσι το παπί τσούλησε εμπρός δίνοντας μια ευκαιρία στη κοπέλλα να αντιδράσει κάπως και έτσι δεν βρέθηκε με το βαν να την έχει καβαλήσει στη πλάτη της ενώ στην άλλη περίπτωση που είχε πατημένο το φρένο θα την είχε μαζέψει άγρια και θα την είχε φέρει τούμπα . είναι όπως ακριβώς συμβαίνει με το αυτοκίνητο που είναι σταματημένο χωρίς να πατάει φρένο όταν πέσει κάποιο άλλο από πίσω του θα του προκαλέσει μικρότερη ζημιά αφού με την επαφή αυτό θα πεταχτεί μπροστά ενώ αν ήταν με τα φρένα πατημένα θα του έκανε πιο χοντρή ζημιά.

anf125
25/05/2006, 22:26
kaps κατάλαβα το σκεπτικό, επειδή δεν ήταν σε σταθερή θέση το μηχανάκι απορρόφησε μικρό μέρος της δύναμης της σύγκρουσης, ωστόσο νομίζω πώς παίζει ρόλο και η πολύ μικρότερη μάζα και δυατότητα πέδησης που έχει το μηχανάκι σε σχεση με ένα αυτοκίνητο. Όπως και να χει πολύ τυχερή η λεγάμενη αφού τη γλίτωσε φτηνά κάνοντας και δεύτερο οδηγικό λάθος, αφού είναι επικίνδυνο να είσαι σταματημένος πάνω σε μηχανή μόνο με το πόδι, ακόμα και σε δρόμο χωρίς κλίση εδάφους.