PDA

View Full Version : λαστιχο μπροστα πο 120-60-17 σε 120-70-17?



alfa156
23/05/2006, 15:17
λοιπον εκανα σημερα την εξης κινησ,εχω το γιαμαχα ρ6 που ωσ γνωστων φοραει μπροστα προφιλ 60 εκιε που ολα τα σουπερσπορτ φορανε 70,μου ειπε λοιπον ο λαστιχας μου να του βαλω 70αρι προφιλ γιατι το κανουν και αλλοι και δεν υπαρχει προβλημα.εσεις τι λετε?ποια ειναι τα +και τα - της συγγεκριμενης κινησης?

KaTaNaS
23/05/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
λοιπον εκανα σημερα την εξης κινησ,εχω το γιαμαχα ρ6 που ωσ γνωστων φοραει μπροστα προφιλ 60 εκιε που ολα τα σουπερσπορτ φορανε 70,μου ειπε λοιπον ο λαστιχας μου να του βαλω 70αρι προφιλ γιατι το κανουν και αλλοι και δεν υπαρχει προβλημα.εσεις τι λετε?ποια ειναι τα +και τα - της συγγεκριμενης κινησης?

mallon πρέπει να μετρήσεις το ύψος της τιμονόπλακας με εσένα πάνω, πρίν και μετά την αλλαγή, για να χαμηλώσεις λίγο την τιμονόπλακα! και να την φέρεις στο ίδιο ύψος με πρίν!

διαφορετικά, η γεωμετρία θα γίνει πίο αργή (θα σηκώσεις σούζα το μηχανάκι)

κατα τα άλλα, το 60 προφίλ, μου φαίνεται πώς έχει πιό γρήγορη κορώνα, μα και τερματίζει πιο εύκολα (πλησιάζει το χέιλος της ζάντας περισσότερο σο οδόστρωμα)

στους δημόσιους δρόμους, ένεκα ανωμαλιών το 70άρι ΄΄εχει περισσότερη απορροφητικότητα κραδασμών!

OldMan
25/05/2006, 11:46
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν θέλεις να κρατήσεις το ίδιο φάρδος ελαστικου (120mm), τότε κάνε αυτό που λέει ο Σταύρος, γιατί η διαφορά τους (σε ύψος) είναι 12 mm (Αρκετή για να σου αλλάξει σημαντικά την κάστερ και να δώσει πιο "αργή" συμπεριφορά στο μηχανάκι...).

Δεν χρειάζεται να μετράς ύψος πριν και μετά (αν βαριέσαι...), απλά κατέβασε την τιομονόπλακα κατά 1,2 cm !!!

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
25/05/2006, 12:26
H θεωρητική διαφορά μπορεί να είναι 12mm, η πραγματική όμως είναι σίγουρα μικρότερη. Αρχικά θα πρότεινα να ρίξεις τις πλάκες 5 mm και βλέπεις.

alfa156
25/05/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
H θεωρητική διαφορά μπορεί να είναι 12mm, η πραγματική όμως είναι σίγουρα μικρότερη. Αρχικά θα πρότεινα να ρίξεις τις πλάκες 5 mm και βλέπεις.
τις ειχα ριξει απο πριν περιπου 7 χιλιοστα...
παρατηρησα οτι απο την ωρα που εβλα το αλλο λαστιχο το μηχανακι εγινε λιγοτερο νευρικο μπροστα..το τεσταρω στα λιμανακια τωρα για περισσοτερες λεπτομερειες.
ποιος ειναι ο τυπος για να βρισκω την ακριβη διαφορα στα χιλιοστα για να το κανω μονος μου?
οταν ενοειτε γρηγορη γεωμετρια,ενοειτε την ταχυτητα εναλαγης λωριδας,η την ταχυτητα που πεφτει το μηχανακι κατω?

KaTaNaS
26/05/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156

ποιος ειναι ο τυπος για να βρισκω την ακριβη διαφορα στα χιλιοστα για να το κανω μονος μου?


den υπάρχει τύπος βασικά, εμπειρικά το βλέπεις, ή μπορείς να το υπολογίσεις με πεπερασμένα στοιχεία-οπότε κάνε αυτό που σου είπα (που προφανώς δεν το έκανες-μιας και άλλαξες τα λάστιχα ήδη)

έπρεπε να μετρήσεις την απόσταση της πλάκας σου απο το έδαφος με εσένα πάνω πρίν και μετά!

και με δοκιμές να μικρύνεις τη διαφορα!

dirtbird
26/05/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


έπρεπε να μετρήσεις την απόσταση της πλάκας σου απο το έδαφος με εσένα πάνω πρίν και μετά!


Κα έπρεπε να το κάνεις αυτό ώστε να βάλεις μέσα στην εξίσωση και την παραμόρφωση των πλαινών του ελαστικού με το συνολικό βάρος (μοτό + αναβάτης) κύλισης.

alfa156
26/05/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κα έπρεπε να το κάνεις αυτό ώστε να βάλεις μέσα στην εξίσωση και την παραμόρφωση των πλαινών του ελαστικού με το συνολικό βάρος (μοτό + αναβάτης) κύλισης.
λογικα η παραμορφωση ειναι μεγαλυτερη σε ενα λαστιχο με μεγαλθυτερο προφιλ οποτε ειμαι πολυ κοντα στις εργοστασιακες προδιαγραφες...εξαλου το λαστιχο το πηρα 30 ευρω μεταχ.οποτε δεν εκανα και την πληρωμη του αιωνα!
και για να αποφυγω το κραξιμο,ειναι τελος του 04 bt-14 ακομα με τα μπιμπικια επανω,και επειδη κανω πολλα χιλιομετρα καθημερινα δεν βαζω ποτε καινουργια...καθαριζω αλλαγη 60 ευρω μπροσ πισω λαστιχα σε αριστη κατσταση..απο τα θυματα που πανε και αλλαζουν λαστιχα επειδη τους γλυστρισε λιγο στην δοιρανης πρωι χειμωνα με -6 βαθμους εξω..

Zbandit750
26/05/2006, 19:14
Και απο που τα παιρνεις αυτα τα λαστιχα???

alfa156
27/05/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Και απο που τα παιρνεις αυτα τα λαστιχα???
apo φιλο μου λαστιχα στην καλλιθεα...