PDA

View Full Version : Να την βρασω τη συγνωμη σου %$@^



kalesin
24/05/2006, 14:14
Σε σενα αναφερομαι απαραδεκτε "μοτοσυκλετιστη" που χτυπησες τον αδερφο μου την Πεμπτη το βραδυ.

Εισαι τυχερος που λογω του αγχους για την πορεια της υγειας του κ της διαδικασιας αντιμετωπισης αυτων που επρεπε να γινουν, δεν ειχα την ευκαιρια να ποσταρω τα σχετικα, αλλιως οι χαρακτηρισμοι δεν θα ηταν τοσο ευγενικοι.

Για την ιστορια. Την πεμπτη το απογευμα στην διασταυρωση Πλατωνος κ Βασιλικων [στον Κολωνο] ο αδερφος μου ενω οδηγουσε την μηχανη του συγκρουστηκε ΜΕ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ !!!!!! η οποια κινουνταν στο αντιθετο ρευμα κα αποφασισε να να στριψει στο στενο κοβωντας τον δρομο του αδερφου μου την ωρα που περναγε....

Αποτελεσμα ολων αυτων ηταν ο αδερφος μου να διακομισθει στο νοσοκομειο με σπασμενο ισχυο [ακριβως στο σημειο της ενωσης με την λεκανη]. Τη συνεχεια την μαντευετε ολοι σας. Επειδη στο σημειο δεν μπαινει γυψος θα εχουμε υποχρεωτικη ακινησια για 40 μερες μεχρι να δεσει. Τα καλα νεα ειναι οτι το καταγμα ειναι ρωγμωδες κ γλυτωσαμε το χειρουργειο. Μεταφερθηκε σπιτι σε ειδικο κρεβατι με βαρουλκα τροχαλιες κ λοιπα μεσαιωνικα βασανιστηρια κ κανουμε υπομονη.


Να την βρασω τη συγνωμη του τυπου. Ειναι αληθεια οτι ειναι συνεχεια στο πλευρο του, εκανε δηλωση στην ασφαλιστικη, ενω κ στην καταθεση του στην τροχαια πηρε ολο το φταιξιμο [τι αλλο θα μπορουσε να κανει αραγε;]

Τι να το κανω ομως; ειδικα απο μοτοσυκλετιστη κ οταν η δικαιολογια του ηταν: "Δεν ξερω τι εγινε.... δεν καταλαβα γιατι το εκανα.... δεν ειδα τιποτα"
ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ 2 ΜΗΝΕΣ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ. ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ. ΝΑ ΒΡΑΣΩ ΕΣΕΝΑ Κ ΤΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

ειχα πολλες καταρες στο στομα ολες αυτες τις μερες, κ οι περ/ρες παρα πολυ βαριες αλλα πια το μονο που εχω να πω ειναι το εξης ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ Κ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ

$#@^%*^$#*^#

Επειδη ισως καποιοι εδω μεσα εχουν καποια ιδεα για τις κινησεις που πρεπει να γινουν, θα εκτιμουσα παρα πολυ οποια βοηθεια.
Λογω πανικου του κοσμου, κανενας δεν σκεφτηκε να φωναξει την αστυνομια, παρα μονο το ασθενοφορο, το οποιο εφτασε αμεσως [ευχαριστω παρα μα παρα πολυ τα παιδια]. Καλεστηκε η αστυνομια για καταθεση στο νοσοκομειο, δεν πηγε ποτε ομως, καθως υποστηριξαν οτι μπορει να δωσει καταθεση κ 3 μηνες μετα. Ο τυπος που εφαιγε εκανε δηλωση στην ασφαλιστικη του αποδεχομενος ολη την ευθυνη, ενω αντιστοιχη ηταν κ η καταθεση που εδωσε. Απο την δικη μας μερια, εγινε αγωγη τοσο εναντιον της ασφαλιστικης οσο κ του οδηγου [για παν ενδεχομενο]. Για καλο κ για κακο ψαχνουμε κ για μαρτυρες, κατι που "λογικα" θα αποδειχτει ευκολο αφου το συμβαν εγινε μπροστα στο καφενειο που βρισκεται ακριβως πανω στην γωνια του ατυχηματος.

Μηπως μας εχει ξεφυγει κατι; Μηπως πρεπει να κανουμε κατι αλλο;


Ευχαριστω κ....


ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΑΔΕΡΦΙΑ

:sad: :sad:

Meni0s
24/05/2006, 14:26
.........Περαστικα στον αδερφο σου και καλο ΚΟΥΡΑΓΙΟ :sick: :sick:

mystique
24/05/2006, 14:53
dyskoli katastsi ....

na proetoimazesai psyxologika gia gaidourini ipomoni k treximo...

nomizo otan erxetai asthenoforo enimeronei to nosokomeio to TOTA.
Kalou -kakou na pas esy afou den irthan (TOTA) na kaneis (i na epivevaioseis) dilosi atixymatos gia na kinithei i adistixi diadikasia k dikografia gia to symvan epeidi oso pio noris ginei toso pio sidoma tha exeis to xarti.
Perithorio exeis 3 mines apo ti mera pou egine na to kaneis.

perastika k kali dynami

jimmis77
24/05/2006, 19:01
:( περαστικα

DimChios
24/05/2006, 19:52
Κοίτα να δείς ρε φίλε τί μπορείς να πάθεις!

Καλό κουράγιο και υπομονή! Πάλι καλά που δεν είναι κάτι πιό σοβαρό!

Εμπειρία προσωπική ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ για να σε διαφωτίσω...

Προσοχή σε όλους (μας) από όλους (μας)!

zolotas
24/05/2006, 20:17
.............περαστικα φιλε .............και κατι ακομη ....τελικα θα πρεπει να φοβομαστε περισσοτερο στην πολη τους γκαζακηδες πακεταδες που δεν υπολογιζουν τιποτα

makis206
24/05/2006, 21:39
Περαστικά στον αδερφό σου ρε Ηλία, λυπήθηκα πολύ όταν μου το είπες και τηλεφωνικώς, αν και δεν μπορώ να βοηθήσω κάπως αφού δεν έχω έρθει ποτέ αντιμέτωπος με τέτοια υπόθεση, εύχομαι ολόψυχα να έχετε γρήγορα ξεμπερδέματα.. κι ας είναι το τελευταίο για όλους.

Να είστε καλά φίλε και ας έχουμε όλοι το νου μας εκεί έξω. :(

Druuna
24/05/2006, 22:45
Περαστικα στον αδερφο σου ρε φιλε, και οσο πιο γρηγορη αναρρωση γινεται....

:wave2:

SUPERMARIO
24/05/2006, 23:15
περαστικα στον αδερφο σου.σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται δικηγορος.οτι και να σου πουμε εμεις η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ως προς την αντιμετωπιση της.

...και παλι περαστικα

Tropeas
25/05/2006, 05:02
Περαστικά να είναι όλα ...

Που την έδωσε την κατάθεση? εγγράφως? καλύτερα όπως είπε και η Mystique να πάς στην τροχαία να τους πεις για ατύχημα με τραυματισμό να μιλήσουν και με το καφενείο, να πάρουν κατάθεση και απο τον αδερφό σου και απο τον φταίχτη...

Το θέμα -και πάλι επαναλαμβάνομαι και το λέω και θα το λέω- είναι να μην βιαζόμαστε καθημερινά για να γλυτώσουμε 10δευτερόλεπτα... γμτ... έτσι απο συνήθεια και ρουτίνα πιστεύω έστριψε μηχανικά και έγινε ότι έγινε...

catmaster
25/05/2006, 05:22
Περαστικα και απο μενα ρε φιλε...:(

cityfly
25/05/2006, 08:31
περαστικά του
:wave2:

zephyr1
25/05/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Τα καλα νεα ειναι οτι το καταγμα ειναι ρωγμωδες κ γλυτωσαμε το χειρουργειο. Μεταφερθηκε σπιτι σε ειδικο κρεβατι με βαρουλκα τροχαλιες κ λοιπα μεσαιωνικα βασανιστηρια κ κανουμε υπομονη.


Ειναι αληθεια οτι ειναι συνεχεια στο πλευρο του, εκανε δηλωση στην ασφαλιστικη, ενω κ στην καταθεση του στην τροχαια πηρε ολο το φταιξιμο [τι αλλο θα μπορουσε να κανει αραγε;]

:sad: :sad:

Καταρχιν καλημερα και περαστικα και ευχομαι να μην ξανασυναντησης ουτε εσυ ουτε κανενας μας τετοιο περιστατικο.

Οσο αφορα το υσχιο αυτο που χρειαζεται ειναι γαιδουρινη υπομονη(εχω κατσει 40 μερες με βαρουλκα κτλ σε νοσοκομειο και πολλες φορες ειδικα τον πρωτο καιρο εκλαιγα τα βραδυα μονος μου απο το συναισθημα καθηλωσης που αισθανομουνα).Ειναι μια κατασταση πολυ δυσκολη αλλα με υπομονη και δυναμη ξεπερνιεται.
Να εισαστε κοντα του γιατι το βασικοτερο προβλημα που ειναι πολυ ψυχοφθορο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τις πρωτες αναγκες μονο σου.
(αυτο ειναι το χειροτερο απ όλα.)

Δεν θα δικαιολογησω το τυπο που δημιουργησε αυτη την κατασταση,αλλα η σταση του βασικα εχει καλυψει ολο το νομικο και οικονομικο προβλημα.(πολλοι ορκιζονται οτι θα κανουν δηλωση και την επομενη μερα λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι για να μην κανουνε δηλωση).
Ειμαι σιγουρος οτι και αυτος θα ειναι πολυ συγκλονισμενος και οτι σιγουρα δεν θα ηθελε να κανει κατι τετοιο.

Βεβαια αφου γινει το κακο μια συγνωμη φαινεται τοσο μικρη και λιγη για αυτα που θ ακολουθησουν για το θυμα.Το καταλαβαινω απολυτα.

Περαστικα υπομονη και καλο κουραγιο.

Μεινε εσυ και οι πιο φιλοι/ες κοντα στον αδερφο σου ειναι πολυ σημαντικο.(ειδικα τα βραδυα).

:sad:

Maira
25/05/2006, 10:12
Περαστικά του και να είστε δίπλα του!

Οι μέρες στο κρεβάτι είναι δύσκολες! Οι ώρες ατελείωτες!

Θέλει άτομα γύρο του ακόμα κι αν δε το ζητήσει! Είναι δύσκολο να βλέπεις για τόσες ώρες, μέρες, τους ίδιους τοίχους, τα ίδια πράγματα! Να θες να πιάσεις, κάτι, που έπεσε και να ξέρεις ότι δε μπορείς! Είναι δύσκολες ώρες!

Καλή και γρήγορη ανάρωση!

VANDA
25/05/2006, 10:20
Περαστικά.. Σιδερένιος. Και ποτέ ξανά τέτοιο σκηνικό.

tai
25/05/2006, 19:33
Περαστικα υπομονη και καλο κουραγιο.:(

Βαγγελας
25/05/2006, 21:33
Φιλε μου γεια χαρα απο Αμβουργο !!!!!

Περαστικα στον Αδερφο σου και υπομονη σε ολου σας !!!!!!!



ευτηχως ο αλλος εδειξε σωστη αντιμετωπηση και φαινεται σωστος τυπος αφου θα μπορουσε να ειναι ενας απο τα χιλιαδες καφροηδη που κυκλοφορουν αναμεσα μας ........


μια συμβουλη τωρα για τετοια φαση !! ΜΗΝ αφησετε ποτε τον αδερφο σου χωρις παρεα αυτες τις πρωτες βδομαδες ειδικα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ θα κλαιτε μπροστα του ΔΕΝ θα δειχνετε στεναχωρημενοι και ΔΕΝ θα δινετε την εντυπωση οτι σας πεφτει βαρος η οτι σας ακυρωσε καποια αλλα σχεδια (διακοπες Γαμους κτλ...) οσο και αν ειναι πραγματικη φασαρια για ολη την οικογενεια σου μεσα στην καψα του Καλοκαιριου !!!!!!!!!!


Πραγματικα ειναι πολυ ΖΟΡΙ για ολου σας και ειληκρινα λυπαμαι !!!!!!

Σκεφτητε ομως οτι θα μπορουσε η υγεια του να ηταν πολυ χειροτερα και ο αλλος να σας εκανε και κολπα απο πανω .....





να δινετε Δυναμη στον ασθενη και το βασικοτερο να του υπενθημιζετε οτι θα βγει σε λιγες βδομαδες ....

evvou
26/05/2006, 02:32
:( :( ρε παιδι τωρα το δα!!
περαστικα ευχομαι και αγυριστα ρε συ...:(

EVI
26/05/2006, 08:24
ypoμονη τωρα πρεπει να κανετε υπομονη ...... περαστικα να ειναι -που θα ειναι-

για το αλλο που ρωτας νομιζω οτι τα εχεις κανει ολα οσα επρεπε να κανεις

bartlal
26/05/2006, 09:59
καλε μου kalesin, τι να πω. πρωτα απ ολα περαστικα στον αδερφο σου, οσο γινεται πιο γρηγορη αναρωση και κουραγιο σε ολους σας μεχρι τοτε... :(


:wave2: :wave2: :wave2:

downhill
26/05/2006, 10:11
Περαστικά και απο εμένα.

GIXXERAKIAS
26/05/2006, 13:16
:eyepop: :eyepop: Περαστικα να ναι και αγυριστα αδερφε,με καλυψαν οι υπολοιποι φιλοι πιο πανω απ αυτα που ηθελα να πω,υπομονη και ολα θα πανε καλα:wave2: :wave2:

tifoefs
26/05/2006, 18:22
Περαστικα του ρε φιλε !! Κρατηστε του παρεα γιατι θα φρικαρει !

Να σε στειλω περιοδικα ;;

Στειλε ΠΜ με διευθυνση !

Αλλα τοδα συχνα στην Ελλαδα να τρεχουν στην αντιθετη λωριδα μηχανες και φρικαρα ! Ειδικα αυτοι οι ξεκρανωτοι που μιλανε και στο κινητο !

Ατε γιατι θα τα παρω και γω στο κρανος !

:sick:

kalesin
27/05/2006, 14:46
Σας ευχαριστω για την συμπαρασταση. Επειδη δεν μπορω να ειμαι συχνα μεσα λογω δουλειας, σας αναφερω τις μεχρι στιγμης εξελιξεις.

Ο αλλος οδηγος με την μεχρι στιγμης συμπεριφορα του εχει απαλυνει λιγο την εγκληματικη του οδικη συμπεριφορα. Επικοινωνει συνεχεια [κ αυτος κ οι γονεις του] ενω εκανε κ δηλωση στην ασφαλιστικη του αλλα κ καταθεση στην τροχαια. Καλου κακου εγινε κ εναντιον του αγωγη, αλλα νομιζω πως δεν θα εχουμε εκπληξεις απο την ασφαλιστικη του κ ολα θα πανε καλα.
Η μηχανη ειναι στο συνεργειο, αλλα δεν εχω διαγνωση αφου δεν εχει παει κανεις να δει τι γινεται. Η φοβερη συμπτωση ειναι οτι το ατυχημα εγινε στην επιστροφη απο το καταστημα που ο αδερφος μου ειχε κλεισει το καινουργιο μηχανημα δινοντας τη δικη του. Η μηχανη του αλλου [ενα καινουργιο ΧΤ] δεν επαθε απολυτως τιποτα.

Η ψυχολογια του ειναι σχετικα καλη [τηρουμενων των αναλογιων βεβαια] κ γι' αυτο θα πρεπει να ευχαριστησω τους φιλους του που εχουν κανει το σπιτι κεντρο διερχομενων μεχρι τις πρωινες ωρες.

Ελπιζω να ειμαι συντομα Ελλαδα για να μπορεσω να τρεξω κ εγω για καποια πραγματα αλλα κ για να ξεκουρασω λιγο τους δικους μου που εχουν αναλαβει χρεη νοσοκομων. Η ψυχη τους το ξερει ποσο φοβουνται καθε φορα που χτυπαει το τηλεφωνο οταν λειπει ο αδερφος μου απο το σπιτι, κ τι σοκ επαθαν οταν τους τηλεφωνησαν απο το νοσοκομειο. Ισως κ να χρειαζονται μεγαλυτερη υποστηριξη απο τον Βασιλη αφου ειναι αποφασισμενος να το παρει τελικα το gsxr μολις σηκωθει με το καλο :) :)

Αυτο που δεν χωνευεται με τιποτα ειναι η συμπεριφορα του ΙΚΑ στο οποιο ζητησαν εγγραφη εξουσιοδοτηση απο τον αδερφο μου για να καταθεσει η μητερα μου τα χαρτια για τον μισθο του, ενω της ειπαν να κλεισει ραντεβου για να της γραψουν τις ενεσεις που κανει. Χρονος αναμονης για το ραντεβου περιπου ενας μηνας. :mad: :mad: :mad: :mad:


Μολις με το καλο σηκωθει ο μικρος, τον περιμενει ενα ξεγυρισμενο κωλοχερο μετα ξυλοδαρμου, γιατι δεν φοραγε το κρανος του αλλα το ειχε περασμενο στο χερι:a38: :a38: :a38: γιατι βαριοταν να το βαλει για τα 300 μετρα μεχρι το σπιτι [να ομως που το ατυχημα εγινε 100 μετρα απο το σπιτι]

αυτα προς το παρον κ μην ξεχνατε:



ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ...

evvou
27/05/2006, 15:34
:D καλο ειναι βρε παιδι που η διαθεση του ειναι στα καλα της :D

οσο για τους γονεις σου...στανταρ θα χρειαζονται ψυχολογικη υποστιριξη οταν σηκωθει με το καλο ο μικρος και καβαλησει παλι μηχανακι :)

και εννοειται να τον κραξεις για το κρανος :mad: αν και πιστευω πως το πηρε το μαθημα του :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kalesin
27/05/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:D καλο ειναι βρε παιδι που η διαθεση του ειναι στα καλα της :D

οσο για τους γονεις σου...στανταρ θα χρειαζονται ψυχολογικη υποστιριξη οταν σηκωθει με το καλο ο μικρος και καβαλησει παλι μηχανακι :)

και εννοειται να τον κραξεις για το κρανος :mad: αν και πιστευω πως το πηρε το μαθημα του :winka:



Χμμμμ.... το πηρε; δεν ειμαι κ πολυ σιγουρος γι αυτο... ευτυχως που δεν χτυπησε στο κεφαλι να το παρει σιγουρα. Σιγουρα το πηρε για στολη κ πληρη εξοπλισμο, αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τον φοραγε για τα 500 μετρα ενος "πεταγματος" μεχρι την παρακατω γωνια. Κ εδω που τα λεμε, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι η πλειοψηφια ολων εδω μεσα, δεν θα φοραγαν στολη για 500 μετρα. Για κρανος απο την αλλη, ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα φοραγαν. Το χαζο ειναι οτι στο πηγαινε το φοραγε. Στον γυρισμο βαριοταν... :mad: :mad: :mad:

Οι γονεις μας εχουν ηδη αρχισει τα ταματα. Τοσο για το οτι τη γλυτωσε, οσο κ για να μην ξνακαβαλησει μηχανη. Δεν μπορω να πω οτι δεν τους καταλαβαινω. Οπως καταλαβαινω κ την κ@υλα του αδερφου μου να ειναι πανω σε μια μηχανη. Ελα που δεχομαι κ απο τις 2 μεριες πιεσεις να πεισω την αλλη πλευρα...:lol: :lol: :lol:

Η ψυχολογια του ειναι σχετικα καλα γιατι εχει παρεα κ γιατι ειναι αποφασισμενος να μην θεσει σε κινδυνο την αποκατασταση της υγειας του για να ειναι καλα να παρει καινουργια μηχανη. Το transalp, θα πουληθει αμεσως γιατι δεν τον παει μαλλον.

evvou
27/05/2006, 15:56
:) :) μ'ενα γερο κραξιμο νομιζω πως θα το παρει το μηνυμα ρε αγαπη :D

και πρεπει να καταλαβει πως πρεπει να του γινει συνηθεια το να φοραει τον εξοπλισμο του ΠΑΝΤΑ οχι μονο σε μεγαλες βολτες

τωρα για τους γονεις τι να σου πω?? :( θελει υπομονη μωρε...λογικο ειναι να φρικαρουν, και λογικο να σε βαζουν ολοι στη μεση...ο ενας προσπαθει να πεισει τον αλλον!!

κουραγιο βρε παιδι :beer: θα στρωσουν τα πραγματα...
πες στον brother να ερθει απο δελεαρ οταν θα σηκωθει με το καλο...να του πουμε εμεις μερικα πραγματακια για το κρανος :evil: :lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

kalesin
27/05/2006, 16:18
Το παθημα θα γινει μαθημα, αν δεν εχει γινει ηδη.

Οσο για τον εξοπλισμο, η θεωρητικη συζητηση που εχει ανοιξει τωρα ειναι αν θα ειχε σωσει τιποτα το σωστο παντελονι. Προσοχη δεν μιλαω για φορμα η οποια εχει τα σωστα προστατευτικα στα σωστα σημεια, αλλα για ενα κανονικο παντελονι μηχανης.

Το οτι θα στρωσουν τα πραγματα αυτο ειναι το μονο σιγουρο, μια μικρη αναποδια δεν προκειται να χαλασει το κλιμα κ τη διαθεση.


Ελπιζω τωρα που θα βαλει κ στο σπιτι internet κ θα εχει κ χρονο, να καταφερει επιτελους να μπει στο φορουμ

makis206
29/05/2006, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Ελπιζω τωρα που θα βαλει κ στο σπιτι internet κ θα εχει κ χρονο, να καταφερει επιτελους να μπει στο φορουμ

Έτσι !:cool:

Ώστε να βρίσκεται ο kalesin junior να καλύβει τις ώρες που θα λείπει ο kalesin original - copyright απο μέσα !:lol:

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω. Τι είναι πιο εύκολο τελικά ;

Να κάνεις μια μικρή απόσταση με τη μοτό κουβαλώντας το κράνος στο χέρι ή να το φοράς στο κεφάλι ;;
Αφού το κουβαλάς που το κουβαλάς ! Φόρα το το κερατωμένο να ελευθερωθούν τα χέρια σου τουλάχιστον !

Αυτό που μετράει τώρα είναι οτι τα πράγματα πάνε καλύτερα και καλυτερεύουν καθημερινά όλο και περισσότερο.

Ας είναι το τελευταίο για όλους μας και γρήγορη ανάρρωση στο αδέρφι μας !!

:beer: :beer: :beer: