PDA

View Full Version : Alcohol Test / Συμπεριφορά αστυνομικού



Kostas NL
24/05/2006, 16:33
Είναι πολύ λίγες οι φορές που με έχουν σταματήσει οι αστυνομικές αρχές στην Ολλανδία για να κάνουν κάποιον έλεγχο.
Και αυτό επειδή απλώς δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα...είτε κινούμενος με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτοσυκλέτα.

Τις προάλλες ετοιμαζόμουν να γυρίσω με τη μοτό από την εργασία μου, αποφασίζω λοιπόν να ακολουθήσω διαφορετική διαδρομή από τα συνηθισμένα 40 χμ αυτοκινητόδρομου και κατευθύνομαι προς επαρχιακές οδούς μέσα από καταπράσινα χωριά.

Πανέμορφη η διαδρομή αλλά κάποια στιγμή η βροχή έχει δυναμώσει για τα καλά. Γύρω στα 10 χμ με χωρίζουν από το σπίτι και καθώς περνάω από το τελευταίο χωριό αναγκάζομαι να πειθαρχίσω στο σήμα αστυνομικού που μου κάνει νόημα να σταματήσω, προφανώς για κάποιον έλεγχο.
Ο αστυνομικός με φουλ αδιάβροχη εξάρτηση μου εξηγεί πως πρόκειται για αλκοτέστ.

Ένας τέτοιος έλεγχος είναι σύνηθες στην Ολλανδία τα βραδάκια της Παρασκευής, καθώς πολλοί εργαζόμενοι συνηθίζουν να μαζεύονται μετά τη δουλειά και να πίνουν κάτι πριν να πάνε στα σπίτια τους.

Δεν ανησυχώ αφού δεν έχω πιεί καθόλου και τα απαραίτητα χαρτιά είναι μαζί μου. Κατευθύνομαι στον παράδρομο που μου υποδεικνύουν και παίρνω σειρά για τον έλεγχο πίσω από περίπου 25 αυτοκίνητα.

'Κουβάδες' βροχής προσγειώνονται επάνω μου και εγώ περιμένω καρτερικά τη σειρά μου, ενώ αρχίζω και νοιώθω άβολα, νευριάζω που δεν κάνουν μία εξαίρεση να με ελέγξουν πρώτο και να φύγω αφού είμαι εκτεθειμένος τόση ώρα στη βροχή και βρίζω μέσα από το κράνος με 'λεξιλόγιο πολύ Ελληνικό' που λέει και ο Μητροπάνος.
Μετά από περίπου 20 λεπτά, έρχεται η σειρά μου για τον έλεγχο, φυσάω, το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και μου δίνεται η άδεια να φύγω.

Εκέινη τη στιγμή με πλησιάζει κάποιος άλλος αστυνομικός με μοτοσυκλετιστική στολή και κράνος και μου κάνει νόημα να σταματήσω μερικά μέτρα παραπέρα από το σημείο του ελέγχου.
Το γεγονός δεν με ενθουσιάζει καθόλου μέσα στην αδιάκοπη βροχή. Σηκώνοντας τη ζελατίνα του κράνους περιμένω να ακούσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Ο τύπος έρχεται και με ρωτάει ποιός είναι ο προορισμός μου. Του λέω ότι στα επόμενα 10 χμ με περιμένει το σπίτι μου.
Μου εξηγεί ότι θέλει να δει αν είμαι οκ αφού περίμενα τόση ώρα στη βροχή, αν κρυώνω και αν θέλω μια γουλιά καφέ να με ζεστάνει και να οδηγήσω έτσι με ασφάλεια τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.

Χρειάζομαι 1-2 δευτερόλεπτα να συνέλθω από το σοκ που μου προκάλεσαν τα λόγια του, τον ευχαριστώ και του λέω ότι είμαι οκ, του εύχομαι καλή βάρδεια και μου κάνει νόημα να φύγω.

Ο αστυνομικός συνάδελφος μοτοσυκλετιστής ήθελε απλώς να δει αν είμαι εντάξει!!!
Ήταν διαθετιμένος να μου δώσει καφέ για να συνέλθω από το νερό και να ζεσταθώ εάν κρύωνα!!!
Με άλλα λόγια έδειξε με έργα ότι νοιαζόταν για την ασφάλειά μου!!!

Να είσαι καλά όπου και να 'σαι.

:beer:

sub_zero
24/05/2006, 17:06
Εντυπωσιακό!!! Δείχνει την αντίληψη και το σεβασμό απένατι στον άνθρωπο και στην αποστολή τους...

Αλλα...

Δεν καταλαβα γιατι σου φαίνετε περίεργο....

Και εδω στην Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει....

Μπάτσος: "Καλησπέρα σας... έχετε πιεί?? ''
Αναβάτης: "Οχι..."
Μπάτσος: "Ε τοτε να κεράσουμε κατι... ΜΗΤΣΟ!!! πιάσε το τσιπουροοο.... να ζεσταθεί το παλικάρι...."
(Ορεστιάδα Εβρου, Ιανουάριος 1995, Θερμοκρασία περίπου -6)

Ανθρώπινα πράματα...

Προηγήθηκε βέβαια το αρνητικό αλκοτέστ και η επιβεβαίωση ότι το παλικάρι πήγαινε 2 τετράγωνα πιο κάτω..

Αντε γειά μας.....

:beer: :beer: :beer:

costas81
24/05/2006, 18:16
Γεια σου Ελλαδαρα!!!!!!!!


49280

devil's animal
24/05/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
Είναι πολύ λίγες οι φορές που με έχουν σταματήσει οι αστυνομικές αρχές στην Ολλανδία για να κάνουν κάποιον έλεγχο.
Και αυτό επειδή απλώς δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα...είτε κινούμενος με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτοσυκλέτα.

Τις προάλλες ετοιμαζόμουν να γυρίσω με τη μοτό από την εργασία μου, αποφασίζω λοιπόν να ακολουθήσω διαφορετική διαδρομή από τα συνηθισμένα 40 χμ αυτοκινητόδρομου και κατευθύνομαι προς επαρχιακές οδούς μέσα από καταπράσινα χωριά.

Πανέμορφη η διαδρομή αλλά κάποια στιγμή η βροχή έχει δυναμώσει για τα καλά. Γύρω στα 10 χμ με χωρίζουν από το σπίτι και καθώς περνάω από το τελευταίο χωριό αναγκάζομαι να πειθαρχίσω στο σήμα αστυνομικού που μου κάνει νόημα να σταματήσω, προφανώς για κάποιον έλεγχο.
Ο αστυνομικός με φουλ αδιάβροχη εξάρτηση μου εξηγεί πως πρόκειται για αλκοτέστ.

Ένας τέτοιος έλεγχος είναι σύνηθες στην Ολλανδία τα βραδάκια της Παρασκευής, καθώς πολλοί εργαζόμενοι συνηθίζουν να μαζεύονται μετά τη δουλειά και να πίνουν κάτι πριν να πάνε στα σπίτια τους.

Δεν ανησυχώ αφού δεν έχω πιεί καθόλου και τα απαραίτητα χαρτιά είναι μαζί μου. Κατευθύνομαι στον παράδρομο που μου υποδεικνύουν και παίρνω σειρά για τον έλεγχο πίσω από περίπου 25 αυτοκίνητα.

'Κουβάδες' βροχής προσγειώνονται επάνω μου και εγώ περιμένω καρτερικά τη σειρά μου, ενώ αρχίζω και νοιώθω άβολα, νευριάζω που δεν κάνουν μία εξαίρεση να με ελέγξουν πρώτο και να φύγω αφού είμαι εκτεθειμένος τόση ώρα στη βροχή και βρίζω μέσα από το κράνος με 'λεξιλόγιο πολύ Ελληνικό' που λέει και ο Μητροπάνος.
Μετά από περίπου 20 λεπτά, έρχεται η σειρά μου για τον έλεγχο, φυσάω, το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και μου δίνεται η άδεια να φύγω.

Εκέινη τη στιγμή με πλησιάζει κάποιος άλλος αστυνομικός με μοτοσυκλετιστική στολή και κράνος και μου κάνει νόημα να σταματήσω μερικά μέτρα παραπέρα από το σημείο του ελέγχου.
Το γεγονός δεν με ενθουσιάζει καθόλου μέσα στην αδιάκοπη βροχή. Σηκώνοντας τη ζελατίνα του κράνους περιμένω να ακούσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Ο τύπος έρχεται και με ρωτάει ποιός είναι ο προορισμός μου. Του λέω ότι στα επόμενα 10 χμ με περιμένει το σπίτι μου.
Μου εξηγεί ότι θέλει να δει αν είμαι οκ αφού περίμενα τόση ώρα στη βροχή, αν κρυώνω και αν θέλω μια γουλιά καφέ να με ζεστάνει και να οδηγήσω έτσι με ασφάλεια τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.

Χρειάζομαι 1-2 δευτερόλεπτα να συνέλθω από το σοκ που μου προκάλεσαν τα λόγια του, τον ευχαριστώ και του λέω ότι είμαι οκ, του εύχομαι καλή βάρδεια και μου κάνει νόημα να φύγω.

Ο αστυνομικός συνάδελφος μοτοσυκλετιστής ήθελε απλώς να δει αν είμαι εντάξει!!!
Ήταν διαθετιμένος να μου δώσει καφέ για να συνέλθω από το νερό και να ζεσταθώ εάν κρύωνα!!!
Με άλλα λόγια έδειξε με έργα ότι νοιαζόταν για την ασφάλειά μου!!!

Να είσαι καλά όπου και να 'σαι.

:beer:


αψογος!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

zolotas
24/05/2006, 22:22
σωστοοοοοοοοος ο αστυνομικος.........αν και στην αρχη μου φανηκε καψωνι.....20 λεπτα στη βροχη

Krokodilos001
24/05/2006, 22:35
:rotflmao:

kapsani pou sou kanane....


:rotflmao:

FestoNero
24/05/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
"Ε τοτε να κεράσουμε κατι... ΜΗΤΣΟ!!! πιάσε το τσιπουροοο.... να ζεσταθεί το παλικάρι...."
(Ορεστιάδα Εβρου, Ιανουάριος 1995 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:
ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!!!
:lol: :bawl: :lol:

rd350lc
24/05/2006, 23:51
ego exo mia aporia, afou htan toso kalos kai sumponetikos anthropos, giati den ekane kati na ginei h ekseresh kai na teleioseis sto 5lepto kai se afhse na perimeneis 20 lepta sth broxh?dhladh eprepe na fas olh th broxh kai meta na rothsei ama eisai kala?
:confused: :sick:

Kostas NL
25/05/2006, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
ego exo mia aporia, afou htan toso kalos kai sumponetikos anthropos, giati den ekane kati na ginei h ekseresh kai na teleioseis sto 5lepto kai se afhse na perimeneis 20 lepta sth broxh?dhladh eprepe na fas olh th broxh kai meta na rothsei ama eisai kala?
:confused: :sick:

Καταλαβαίνω την ερώτησή σου, τέτοιες εξαιρέσεις όμως δεν γίνονται εδώ!!

Ο καθένας με τη σειρά του.

Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα στην αρχή κρίνωντας με το Ελληνικό μου background, όμως στο τέλος επανήλθα στην πραγματικότητα της βόρειας Ευρώπης.

:sun:

sotpag
25/05/2006, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
Καταλαβαίνω την ερώτησή σου, τέτοιες εξαιρέσεις όμως δεν γίνονται εδώ!!

Ο καθένας με τη σειρά του.

Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα στην αρχή κρίνωντας με το Ελληνικό μου background, όμως στο τέλος επανήλθα στην πραγματικότητα της βόρειας Ευρώπης.

:sun:



και που το παράξενο και στην Ελλάδα συμβαίνει....

....την Κυριακή για παράδειγμα μετά από δυο 2-3 μπύρες που είχα πιει..

και ενώ πέρασα από μπλόκο με αρκετά χλμ ευτυχώς με συμμερίστηκαν και δεν με σταμάτησαν....:lol: :lol:


......πέρα από την πλάκα σωστή μεν η κίνηση του ενός

αλλά από την άλλη να έχεις ένα άνθρωπο μέσα στη βροχή για 20 λεπτά (και αν τα αυτοκίνητα ήταν περισσότερα και περίμενες 40' ...) για να έρθει η σειρά του δεν το βλέπω λογικό,
ούτε είναι θέμα αρχών ... Ελλάδας ή βόρειας Ευρώπης ....


δεν θα πω πως ήταν μλκ που σε σταμάτησε αλλά ….
δεν είναι κρίμα;; ή απλά δουλεύουν σαν "μηχανές"
και όχι σκεπτόμενα…

αν και εδώ που σκέφτονται πάει αλλού η δουλειά …..
:wave2: :wave2:

Kostas NL
25/05/2006, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
και που το παράξενο και στην Ελλάδα συμβαίνει....

....την Κυριακή για παράδειγμα μετά από δυο 2-3 μπύρες που είχα πιει..

και ενώ πέρασα από μπλόκο με αρκετά χλμ ευτυχώς με συμμερίστηκαν και δεν με σταμάτησαν....:lol: :lol:


......πέρα από την πλάκα σωστή μεν η κίνηση του ενός

αλλά από την άλλη να έχεις ένα άνθρωπο μέσα στη βροχή για 20 λεπτά (και αν τα αυτοκίνητα ήταν περισσότερα και περίμενες 40' ...) για να έρθει η σειρά του δεν το βλέπω λογικό,
ούτε είναι θέμα αρχών ... Ελλάδας ή βόρειας Ευρώπης ....


δεν θα πω πως ήταν μλκ που σε σταμάτησε αλλά ….
δεν είναι κρίμα;; ή απλά δουλεύουν σαν "μηχανές"
και όχι σκεπτόμενα…

αν και εδώ που σκέφτονται πάει αλλού η δουλειά …..
:wave2: :wave2:

Έχεις δίκιο ρε Sotpag, και εμένα με χάλασε η αναμονή (και η βροχή).

Με έφτιαξε όμως η διάθεση του τύπου να δει αν είμαι οκ.
Δεν είχα δει που ήταν αυτός, ίσως είχε φτάσει πριν από λίγα λεπτά στο μπλόκο.

:sun:

matmat
25/05/2006, 08:19
Βρε σύ Κώστα μήπως ήθελε να έρθη σπίτι σου να ζεσταθή αυτός ;) δεν ξέρω βρε παιδί μου περίεργη ράτσα αυτοί οι Ολανδοί
:a021:

:lol: :lol:

ktm640lc4
25/05/2006, 10:28
Κοιτα να δεις τι γινεται στην ευρωπη ρε παιδι μου.

Εντυπωσιαστηκα. Μα τους χιλιους κουβαδες νερο.
:eyepop:

cityfly
25/05/2006, 13:54
ναι καλά

τυπικότητες

κάπου θα το προβλέπει στο εγχειρίδιο των αστυνομικών και το έκανε
αλλιώς θα έπρεπε να σε αφήσει να προηγηθείς αν ηθελε να εξυπηρετήσει


εκτός κι αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός δεν είχε λόγω θέσης καμία εξουσία στη σειρά για τα αλκοτέστ και ενέργησε μετά μόνος του
τότε μπράβο



πάντως μερικές τυπικότητες είναι εξωφρενικές

το 1999 είχα δει ένα σκηνικό στο Λονδίνο σε αφετηρία λεωφορείων που προσωπικά το θεώρησα τουλάχιστον εξωργηστικό αν και οι πρωταγωνιστές αν κατάλαβα καλά το θεώρησαν μάλλον φυσιολογικό

λοιπόν, το τέρμα ήταν ας πούμε εδώ και μετά η αφετηρία (όπου πήγαινε να ξαναφορτωσει) ήταν ούτε δέκα μέτρα πιο πέρα. σταματάει το λεωφορείο στο τέρμα, και κατέβηκαν οι επιβάτες ένας τυφλός που ήθελε να ανέβει ανέβηκε από εκεί, ε ο οδηγός τον κατέβασε και τον ανάγκασε να πάει μέχρι δέκα μέτρα πιο πάνω για να ξαναανέβει.
δηλαδή τι θα άλλαζε αν τον άφηνε μέσα, στο φινάλε τυφλός ήτανε δεν πήγε να κοροϊδέψει κανέναν ούτε τίποτα.
τεσπα ο τυφλός δε φάνηκε να χαλιέται ούτε και κανείς άλλος εκεί γύρω

τι να πω άλλες νοοτροπίες

bartlal
25/05/2006, 14:31
καλα βρε Κωστα, ποσο νερο ηπιες μωρι χαμουρα οσο περιμενες? :lol: :lol:

περα απο την πλακα, υποδειγματα και στο περιμενε αλλα και στο κερασμα!

:beer: :beer:

:wave2:

Kostas NL
25/05/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
καλα βρε Κωστα, ποσο νερο ηπιες μωρι χαμουρα οσο περιμενες? :lol: :lol:

περα απο την πλακα, υποδειγματα και στο περιμενε αλλα και στο κερασμα!

:beer: :beer:

:wave2:

xaxaxa!!

Πολύ νερό ρε Bartlal!!

:sun:

tsoukas77
25/05/2006, 20:17
Ευτυχως καποιοι αναγνωριζουν τον ρολο τους και κανουν σωστα την δουλεια τους,ενω καποια αλλα σκουπιδια δεν μπορουν να διαχειριστουν την εξουσια που νομιζουν οτι εχουν...

azanka
25/05/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
...Ένας τέτοιος έλεγχος είναι σύνηθες στην Ολλανδία τα βραδάκια της Παρασκευής, καθώς πολλοί εργαζόμενοι συνηθίζουν να μαζεύονται μετά τη δουλειά και να πίνουν κάτι πριν να πάνε στα σπίτια τους....
:beer:

να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται... αν αντί να πιούν, "την πιούν" που είναι και νόμιμο στην Ολλανδία, και τους σταματήσουν για αλκοτέστ τι γίνεται;
φεύγουν κύριοι, ή υπάρχει μέγιστο όριο κατανάλωσης κάνναβης, αντιστοιχο με αυτό για το αλκοόλ;;;


...για να ξέρουμε τι μας περιμένει αμα έρθουμε..;)

Βαγγελας
25/05/2006, 23:01
Γεια χαρα απο Αμβουργο !!!!


εμενα παντως αυτο μου θυμιζει καποιον που τον βασανιζουν επι ωρες και οταν πεφτει αναισθητος του φερνουν γιατρο να ει αν ειναι καλα .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jp79
26/05/2006, 08:46
20 λεπτά ουρά? Καλά ΟΛΟΥΣ τους σταματούσαν σε εκείνο το σημείο!! Η μήπως ήθελαν οπωσδήποτε να ελένξουν όλους τους μηχανόβιους... εδώ αν έχουν δουλειά στο γράψε γράψε δεν σταματάνε παραπάνω.

adam_tsouk
26/05/2006, 11:52
ΦΑΚ!

ουτε θα πινω, ουτε θα σταματαω!



:lol: :lol:


εδω το μονο που θα εκαναν θα ηταν να σε καθυστερησουν ακομα περισσοτερο για να μαθεις αλητη μηχανοβιε!

οχι ολοι.... υπαρχουν και καλα παιδια....

zireous
27/05/2006, 23:37
Εγώ τη μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι ο Έλληνας μπάτσος σιγά μη σου κάνει τη χάρη και βγεί με βροχή από το μπατσικό για να σου κάνει αλκοτέστ -είναι θέμα ηθικής τάξεως.