PDA

View Full Version : Τις γνώμες σας...!!!!



tati
25/05/2006, 10:18
Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα παρα πολύ να μου πείτε τη γνώμη-τις γνώμες σας...μήπως και τελικά καταλήξω καπου γιατί έχω μπερδευτεί τόσο πολύ με ΟΛΑ αυτά που ακούω.....

Ήρθε ο καιρός να πάρω το καινούργιο μου μοτορι....και τελικά μετά απο πολλές διαδικασίες.........κατέληξα στο LC4 ή το DR-Z.
Και φυσικά εδώ τίθεται το θέμα ευρωπαϊκού vrs οχι ευρωπαϊκού....
Περισσότερο θέλω να μου πείτε (για αυτό το βάζω και σαν θέμα στα μοντέλα ΚΤΜ) για τα ktm......

όλοι με έχουν τρομοκρατήσει.....όταν ακούνε για την πιθανή επιλογή μου..και μου λένε μακρυά....εκτός απο λίγες περιπτώσεις...ανθρώπων που είναι και κάτοχοι KTM....και μου λένε οτι αμα κάνεις αυτά που λέει το manual είσαι εντάξει....

.....και αυτό καπως με καθησυχάζει.....

Πείτε μου όπως έχουν τα πράγματα και τα θετικά και τα αρνητικά...μήπως βγάλω και εγώ μια άκρη κάποτε....γιατί έχω κουραστει......εντάξει με την καλή εννοια.....αλλά σίγουρα με καταλαβαίνετε...όταν προκειται να κάνεις μια τέτοια αγορά θέλεις όσο το δυνατόν να είναι η σωστότερη.....

σας ευχαριστώ!!;) :wave2:

ΥΓ για καινούργιο οχι μεταχειρισμένο πρόκειται...όποιο και να ναι..

DUKASII
25/05/2006, 10:32
κοπελια..

1/ γνωμη για τα κτμ θα πάρεις μόνο απο κάποιον που είχε κτμ..

αυτοι που δεν είχαν ποτε...ΠΩΣ εχουνε γνώμη..??
2/ τα παραπάνω που εχει το lc-4 απο το DR-Z??TA ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ?
λεω πως..οκ το κτμ εχει καλύτερες αναρτησεις..καλυτερα φρενα..ειναι πιο στημενο ας πουμε ρε παιδι μου...
αλλα??θα τα εκμεταλευτεις εσυ αυτα?

3/το σουΤζούκι ...εχει σερβις..μεγαλο...ΚΑΘΕ 24.000 ΧΙΛ!!!
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΡΒΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΟΣΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙς ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ.
4/το κτμ ''ταξιδευει'' πιο ανετα...(πιο φαρδια σελα..πιο μεγαλη..πιο πολλα κυβικα που του δινουν μεγαλυτερη μεση ωριαια.)


αυτα ..

απο κει και πέρα ειναι και θέμα του τι σου αρέσει πιο πολυ..
αν σου αρέσει το κτμ..παρε το κτμ..

γιατι θα πάρεις το σουΤζουκι και μετα θα βλέπεις το κτμ διπλα σου(σταματημενοι μονο φυσικα..γιατι ..μετα θα βλέπεις μονο την ουρα του..) και θα αναστενάζεις.(οπου αυτο ειναι και σημαντικο...δηλαδη να πάρεις τη μοτο που πραγματικά γουσταρεις..)

λοιπον καλές αγορές.

ΤΟ PRESTIGE...ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ!!!!!:wave2:

maintenance
25/05/2006, 10:50
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Θα προσθέσω όμως, ότι η επιλογή σου θα πρέπει να στηριχθεί και στο αισθητικό κομμάτι, που σημαίνει ότι ....................................
το ΚΤΜ είναι πολλάααααααααααααά κλικ πιό όμορφο.

Τι το πιό ωραίο, να πηγαίνεις να πάρεις το μοτόρι σου, και να είναι σαν να το βλέπεις για πρώτη φορά.

ότι όμως και να πάρεις..................:beer:






αρκεί να είναι made in Austria!

:smokin:

tati
25/05/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
κοπελια..

1/ γνωμη για τα κτμ θα πάρεις μόνο απο κάποιον που είχε κτμ..

αυτοι που δεν είχαν ποτε...ΠΩΣ εχουνε γνώμη..??
2/ τα παραπάνω που εχει το lc-4 απο το DR-Z??TA ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ?
λεω πως..οκ το κτμ εχει καλύτερες αναρτησεις..καλυτερα φρενα..ειναι πιο στημενο ας πουμε ρε παιδι μου...
αλλα??θα τα εκμεταλευτεις εσυ αυτα?

3/το σουΤζούκι ...εχει σερβις..μεγαλο...ΚΑΘΕ 24.000 ΧΙΛ!!!
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΡΒΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΟΣΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙς ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ.
4/το κτμ ''ταξιδευει'' πιο ανετα...(πιο φαρδια σελα..πιο μεγαλη..πιο πολλα κυβικα που του δινουν μεγαλυτερη μεση ωριαια.)


αυτα ...

απο κει και πέρα ειναι και θέμα του τι σου αρέσει πιο πολυ..
αν σου αρέσει το κτμ..παρε το κτμ..



γιατι θα πάρεις το σουΤζουκι και μετα θα βλέπεις το κτμ διπλα σου(σταματημενοι μονο φυσικα..γιατι ..μετα θα βλέπεις μονο την ουρα του..) και θα αναστενάζεις.(οπου αυτο ειναι και σημαντικο...δηλαδη να πάρεις τη μοτο που πραγματικά γουσταρεις..)

λοιπον καλές αγορές.

ΤΟ PRESTIGE...ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ!!!!!:wave2:


έχεις δίκαιο σε αυτό που λες ...αν παρω το σουτζουκι δηλαδή και βλέπω το κτμ σταματημένο δίπλα μου ....θα αναστενάζω......αλλά σας ρωτάω γιατί με αυτά που έχω ακούσει δε θέλω να αναστενάζω και απο την ανάποδη.......αν δηλαδή όντως είναι τόσο προβληματικά......

δηλαδή ναι μεν να παρω κατι που θέλω αλλά να μη μου βγεί και στραβό.....
τώρα όσο για το αν θα το εκμεταλλευτώ ή οχι όποιο και απο τα δύο...και αν είναι... να υποθέσω οτι κανεις την ερώτηση επειδή είμαι κοριτσάκι??? καλά ........ευτυχώς πού ΟΛΑ τα αγοράκια ξέρουν να τα εκμεταλλεύονται πλήρως.....τι να σου πω...? θα προσπαθήσω και εγώ...

ευχαριστώ παντως!!:)

DUKASII
25/05/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
έχεις δίκαιο σε αυτό που λες ...αν παρω το σουτζουκι δηλαδή και βλέπω το κτμ σταματημένο δίπλα μου ....θα αναστενάζω......αλλά σας ρωτάω γιατί με αυτά που έχω ακούσει δε θέλω να αναστενάζω και απο την ανάποδη.......αν δηλαδή όντως είναι τόσο προβληματικά......

δηλαδή ναι μεν να παρω κατι που θέλω αλλά να μη μου βγεί και στραβό.....
τώρα όσο για το αν θα το εκμεταλλευτώ ή οχι όποιο και απο τα δύο...και αν είναι... να υποθέσω οτι κανεις την ερώτηση επειδή είμαι κοριτσάκι??? καλά ........ευτυχώς πού ΟΛΑ τα αγοράκια ξέρουν να τα εκμεταλλεύονται πλήρως.....τι να σου πω...? θα προσπαθήσω και εγώ...

ευχαριστώ παντως!!:)
OXI ΒΡΕ ΣΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ...


ΔΕ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ κοριτσακι..

αλλα γιατι μας ειπες και για αλλο μηχανάκι..και οτι εισαι σε διλημα.
οποτε σου εκανα ασ πουμε τον δικηγορο του διαβολου..οκ οτι το κτμ εχει αυτο και αυτο καλύτερο..αλλα μπας και δεν τα θες πραγματι αυτα..αφου εχεις στο μυαλο σου και αλλο μοτορι?
αυτο ειπα..με παρεξηγησες..

εχω δει κοριτσακι εγω..με δουκα λευκο...οταν ειχα τον μικρο του δουκα..να σκαει διπλα μου και να κανει ενα μεγαλοπρεπεστατο ..εντο...για να με κανει να κανω κακακια μου....

και μπορω να πω οτι ψάρωσα...!!!:hypnotize

δεν εχω προβλήματα εγω με τις γυναικες...Ολα μπορουν να τα κάνουν...εκτος ισως απο το να ουρησουν ορθιες...

idi
25/05/2006, 11:32
Εγω θα γινω ο κακος φαλλοκράτης ομως παλι και θα πω τη στέγνη αλήθεια...

Τα κοριτσακια (ok τα περισσοτερα οχι ολα) ειναι ..πως να το πω.... λιγο.... ανέμελα στο θεμα .. προσεχω τη μηχανή μου, οπτικος ελεγχος, σωστη συντήρηση, ΑΚΟΥΩ οταν κατι δε παει καλα και ΤΡΕΧΩ στο μάστορα, τηρώ κατα γραμα το πρόγραμμα συντήρησης κτλ κτλ
πολλεσ φορες δεν ασχολούνται καν με απλα θεματάκια οπως λάδωμα αλυσίδας, πιεσεις ελαστικών, έλεγχος σταθμης λαδιου κτλ

Και επειδή τα KTM ειναι μεν γαματα μοτορια ΑΛΛΑ θελουν στοργή και προδερμ + καλο μάστορα..... θα ελεγα να παρεις κατι που θελει να ασχοληθείς λιγοτερο μαζι του

tati
25/05/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
OXI ΒΡΕ ΣΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ...


ΔΕ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ κοριτσακι..

αλλα γιατι μας ειπες και για αλλο μηχανάκι..και οτι εισαι σε διλημα.
οποτε σου εκανα ασ πουμε τον δικηγορο του διαβολου..οκ οτι το κτμ εχει αυτο και αυτο καλύτερο..αλλα μπας και δεν τα θες πραγματι αυτα..αφου εχεις στο μυαλο σου και αλλο μοτορι?
αυτο ειπα..με παρεξηγησες..

εχω δει κοριτσακι εγω..με δουκα λευκο...οταν ειχα τον μικρο του δουκα..να σκαει διπλα μου και να κανει ενα μεγαλοπρεπεστατο ..εντο...για να με κανει να κανω κακακια μου....

και μπορω να πω οτι ψάρωσα...!!!:hypnotize

δεν εχω προβλήματα εγω με τις γυναικες...Ολα μπορουν να τα κάνουν...εκτος ισως απο το να ουρησουν ορθιες...


:lol: :lol: αυτό σίγουρα δεν μπορούμε να κάνουμε και ευτυχώς!!

και δε σε παρεξήγησα καθόλου.....και ούτε έχω πρόβλημα με αυτούς που ίσως δε τους αρέσει να βλέπουν γυναίκες οδηγούς....ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσει και να μην του αρέσει οτιδήποτε....

και σίγουρα το παραδέχομαι οτι σαν μηχανή κάποιος αλλος ή καποια άλλη θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί καλύτερα..απο οτι εγώ στην αρχή...;)

απ τη στιγμή εκείνη δυστυχώς ή ευτυχώς που καβάλησα το 660...μαλλον η εντολή δοθηκε για ktm.........το δίλημμά μου έγκειται όπως και προανέφερα απο μηχανολογικής αποψης ....και μόνο....

;)

tati
25/05/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Εγω θα γινω ο κακος φαλλοκράτης ομως παλι και θα πω τη στέγνη αλήθεια...

Τα κοριτσακια (ok τα περισσοτερα οχι ολα) ειναι ..πως να το πω.... λιγο.... ανέμελα στο θεμα .. προσεχω τη μηχανή μου, οπτικος ελεγχος, σωστη συντήρηση, ΑΚΟΥΩ οταν κατι δε παει καλα και ΤΡΕΧΩ στο μάστορα, τηρώ κατα γραμα το πρόγραμμα συντήρησης κτλ κτλ
πολλεσ φορες δεν ασχολούνται καν με απλα θεματάκια οπως λάδωμα αλυσίδας, πιεσεις ελαστικών, έλεγχος σταθμης λαδιου κτλ

Και επειδή τα KTM ειναι μεν γαματα μοτορια ΑΛΛΑ θελουν στοργή και προδερμ + καλο μάστορα..... θα ελεγα να παρεις κατι που θελει να ασχοληθείς λιγοτερο μαζι του

να σου πω οτι αυτό είναι το μεγαλύτερο άχγος μου.......οτι είμαι μεν προσεκτική και τακτική στα λαδια....πιεσεις ελαστικών...κτλ ..αλλά μεχρι στιγμής είχα και έχω xr που οι απαιτήσεις του συγκριτικά είναι μηδαμινές.......
και επειδή δε γνωρίζω πολλά απο μηχανολογικής άποψης αυτό φοβάμαι με το κτμ...αλλά απο την άλλη δε μπορώ να μαθω αν ασχοληθώ?? δηλαδή όλοι οι άλλοι πως μάθανε?? (κανω και το δικηγόρο του διαβόλου και στον εαυτό μου!!)

tati
25/05/2006, 11:42
δε θέλω να το παρω το 660 !! απλά το καβάλησα lc4 θέλω!!;)

KaTaNaS
25/05/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
δε θέλω να το παρω το 660 !! απλά το καβάλησα lc4 θέλω!!;)

δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο, απλά καταλαβαίνεις τι διαφορά κάνει ένα αλουμινένιο υποπλαίσιο και ενα FCR :eyepop:

kiki-prestige
25/05/2006, 13:42
Λοιπόν φίλη tati,ακριβώς τα ίδια μου έλεγαν και μενα για τα ktm,ότι δηλαδή είναι προβληματικά μηχανάκια,ότι θα τρέχω συνέχεια στον μάστορα,ότι είναι "δύσκολα" μηχανανάκια για κοπέλες και δεν θα μπορώ να το πηγαίνω κ.λ.π.Τώρα όμως κλείνω 2 χρόνια που έχω το Prestigάκι μου και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.Βέβαια η αλήθεια είναι ότι το προσέχω(μην φανταστείς τίποτα υπερβολικό,απλά τα services του στην ώρα τους).Αφού λοιπόν θα το πάρεις και καινούργιο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα,θα το φροντίσεις εσύ,μόνη σου,από την αρχή,όπως πρέπει.
Όσον αφορά τον έλεγχο των λαδιών,της πίεσης των ελαστικών κι άλλα τέτοια "εύκολα" θέματα,είναι πράγματα που ήδη τα κάνεις,οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.Για τα υπόλοιπα μηχανολογικά δεν χρειάζεται να είσαι και ειδικός,απλά όταν νιώσεις ή ακούσεις ότι κάτι δεν πάει καλά στο μηχανάκι σου το πας στον μηχανικό.(όπως ακριβώς συμβαίνει με όλα τα μηχανάκια)
Όσον αφορά το θέμα της δυσκολίας του ktm λόγω του φύλου μας,πρέπει να σου πω ότι κι εμένα στην αρχή με δυσκόλεψε λιγάκι,από θέμα βάρους,ροπής κ.λ.π. αλλά έμαθα να το ελέγχω πολύ γρήγορα,είναι απλά θέμα συνήθειας (και να σκεφτείς ότι το προηγούμενο μηχανάκι μου ήταν skooter,όχι xr :eyepop: )
Από άποψη εξωτερικής εμφάνισης δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν να σου πω κάτι,η διαφορά είναι ολοφάνερη..... :sun:

Και καταλήγω.....ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!

Έτσι έκανα κι εγώ.....:winka:


:wave2: :wave2: :wave2:

dukeandthecity
25/05/2006, 14:27
ρε εχουμε ΚΤΜ

εχουμε και φανατικες οδηγούς ΚΤΜ


:a2: :a2: :a23: :a23: :a25: :a25: :a08: :a08:

xaris_sm
25/05/2006, 14:39
μην περνετε ΚΟΥΤΟΥΜΟΥ οσοι λιγοτεροι τοσο το καλυτερο


:alien:

ktm640lc4
25/05/2006, 16:42
Βασικα εγω εχω να πω οτι το ΚΤΜ εχει αυξημενες απαιτησεις συντηρησης, δηλαδη λεφτα.

Εμενα με εχει γονατισει τωρα τελευταια, αλλα παλι ΚΤΜ θα επαιρνα.

Αμα το προσεξεις (σερβις ΑΚΡΙΒΩΣ οσα εχει πει ο μηχανικος) δεν θα παθει τιποτα ποτε.

Επισης οχι ταπα στην εθνικη εγω παω με 100-120 (ποτε σταθερα) και ειμαι οκ.

Βοηθησα? Ποιος ξερει!!!.........

OldMan
25/05/2006, 17:48
Αν στην χρήση που θα του κάνεις, τα περισσότερα χλμ προβλέπεται να είναι ασφάλτινα, πάρε καλύτερα το DR-Z !!!

:smokin: :smokin: :smokin:

tati
26/05/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν στην χρήση που θα του κάνεις, τα περισσότερα χλμ προβλέπεται να είναι ασφάλτινα, πάρε καλύτερα το DR-Z !!!

:smokin: :smokin: :smokin:


Γιατί το λές αυτό? όντως ασφάλτινα περισσότερο μιας και θα κρατήσω το XRακι μου για χώμα...

Σας ευχαριστώ παντως όλες οι γνώμες βοηθάνε;)

ktm640lc4
26/05/2006, 10:28
Εγω θα επερνα αυτο που μου αρεσει οπτικα περισσοτερο.

Βεβαια αυτο το γραφω εγω. Παντα ετσι εκανα.

Ο καθενας αποφασιζει μονος του.....