PDA

View Full Version : ER6n vs Bandit 650



alex14
25/05/2006, 11:35
Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια.
Η μοτο θα χρησιμοποειται καθημερινα (90% εθνικη , 10% πολη για περιπου 80 χλμ την ημερα + λιγα δικαβαλα ταξιδακια.
Τιμη - Er6 6.850 , Bandit 6.350 (δεν με απασχολει και πολυ)
Το Er6 μου αρεσει αν και ορισμενα πανω του οπως τα οργανα και το πισω ψαλιδι με χαλανε λιγο. Το Bandit αν και παλιο μου αρεσει πολυ. Οι επιδοσεις ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει.Και οι δυο μοτο πιστευω οτι εχουν αρκετο γκαζι για αυτο που την θελω.Περισσοτερο με ενδιαφερει η αξιοπιστια και η οικονομια καυσιμου.


49527

alex14
25/05/2006, 11:36
.


49529

idi
25/05/2006, 11:39
ΕR-6 !!!!.... γιατι???? γιατι ειναι ομορφο φρεσκο και καινουριο...

γιατι ειναι 2κυλινδρο

γιατι ετσι μας αρεσει!!!

alex14
25/05/2006, 11:44
Ρε συ Γιωργο για μηχανες μιλαμε οχι για Amstel :D

Thanks

:wave2:

gdevelek
25/05/2006, 11:53
90% εθνική --> χρειάζεσαι φέρινγκ

το Bandit βγαίνει και με ABS, ενώ το άλλο όχι, αν δεν κάνω λάθος

idi
25/05/2006, 11:58
κανεις λαθος εχει και με ABS εκδοση αλλα δε ξερω αν εχει ετοιμοπαραδοτα ο ΤΕΟΜΟΤΟς

ΓκαζοφωνιΞ
25/05/2006, 12:01
Bandit,ουτε να το σκευτεσαι για το ER6n.Αφου θα βαζεις χιλιομετρα στην εθνικη το τετρακυληνδρο ειναι πολυ καλυτερο για 'σενα...

idi
25/05/2006, 12:03
.


49534

alex14
25/05/2006, 12:11
Fairing δεν θελω μιας και μιλαμε για ταχυτητες μεχρι 120-130 χλμ. Δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλο προβλημα με τον αερα.
Για ABS δεν το συζηταω, δεν το θελω με τιποτα.
Ενα αλλο κατα στο ER6 ειναι η θεση του συνεπιβατη (σαν πολυ στενη ειναι η σελα).
Αυτο που με προβληματιζει με το Bandit ειναι οτι θα το παντρευτω. θα εχω σιγουρα προβλημα οταν ερθει η ωρα να το διωξω.

:wave2:

KaTaNaS
25/05/2006, 12:29
me to bandit θα έχεις ένα μηχανάκι με κινητήρα παλιό- τον ίδιο έχω και εγώ!

αλλά σκυλί!


απο αναρτήσεις δε ξέρω πώς έιναι, το ER6 όμως που δοκίμασα στην έκθεση δε μου δωσε τις καλύτερες εντυπώσεις!

γουργουρίζει σαν δικύλιδρο (έχω μια μικρή εμπειρία απο TRX) στο πιό ήπιο του

μα οι αναρτήσεις του ήταν απαράδεκτες!


το GSR τί σου'χει κάνει και το χεις στην απ'όξω;

ruyjin
25/05/2006, 12:31
μηχανολογικα, αξιοπιστια ολα λιγο πολυ ιδια ειναι
για ταξιδια το Bandit ειναι μαλλον πιο ανετο


εγω θα σου πω παντως πιο μου αρεσει περισσοτερο
και αυτο ειναι σιγουρα το Bandit

κλασικη ομορφια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:


συμπληρωνω...

κατ αρχην στην πρωτη φωτο τωρα που την ξαναβλεπω και ειναι διπλα-διπλα τα μηχανακια πως σου φαινονται, ρωταω!

το ενα ειναι σα μυγοχεσμα και το αλλο σα βασιλιας!!!

ειπαμε
κλασικη ομορφια !!!

alex14
25/05/2006, 12:51
Ρε συ Σταυρο μη μου το θυμιζεις παλι το GSR. Αυτο ηθελα και ημουν ετοιμος να το παρω μεχρι που μου την καρφωσε οτι καιει πολυ. Το GSX σου βλεπω δεν λες να το αποχωριστεις ετσι ?

Φιλε Ruijin συμφωνω απολυτα.


49548

gdevelek
25/05/2006, 12:54
αν κάνεις το 90% στην εθνική πηγαίνοντας με 120-130, κανένα 600άρι δεν θα σε γονατίσει σε βενζίνες

sapila racing
25/05/2006, 13:00
Εφ όσον δεν σε νοιάζουν οι super επιδόσεις, και σκεφτεσαι το bandit θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το παλιό καλό Kawasaki ZR7, το οποίο είναι καλύτερο σε όλα από το bandit και πιο γρήγορο, άνετο, κλπ.
Και πιο όμορφο!!!
Το παντρεύεσαι κι αυτό βέβαια, αλλά αυτό το μοτέρ είναι ακόμ απιο σκυλί από το Suzuki.

Μεταχειρισμένο αλλα και καινούριο το βρίσκεις σε πολύ καλή τιμή γιατί έχουν μείνει στοκ.
Το μειον είναι οτι σταμάτησε η παραγωγή πέρυσι, το φαγε το Z750....

Εγω το πούλησα σε φίλο με 45000χλμ και είναι σαν καινούριο ακόμα.

alex14
25/05/2006, 13:12
Το ZR7S (με bikini fairing) το εχει ενας συναδελφος μου, πραγματι ωραιο, κλασικο εργαλειο, αλλα το γυμνο ειναι και λιγο ασχημο.
Επισης και λιγο δυσκολο στο service μιας και πρεπει να βγαλεις εκκεντροφορους για ρυθμιση βαλβιδων.
Οσο για το εαν ειναι γρηγοροτερο απο το Bandit, εχω καποιες επιφυλαξεις.

:wave2:

makis206
25/05/2006, 13:16
Εγώ θέλω απλά να προσθέσω για το ER-6N οτι αν και δικύλινδρο, με το που θα βγει εθνική οδό και περάσει τις 3000 στροφές δουλεύει και ακούγεται σαν τετρακύλινδρο !

Πραγματικά, το λέω απο εμπειρία και μου έκανε τρομερή εντύπωση !

Στην πόλη μέσα είναι λίγο νευρικό και με αρκετούς κραδασμούς λόγω δικύλινδρου σε σειρά, έξω όμως απ'αυτήν μεταμορφώνεται !

Για τις αναρτήσεις του θα συμφωνήσω. Είναι λίγο απαράδεχτο.

:beer: :beer:

idi
25/05/2006, 13:24
καλα ρε παιδια θα με τρελανετε εσεις δε παει αλλο... σε ολο τον ευρωπαικο τυπο (δε λεω για τους δικους μας...) εχει αποσπασει τα καλυτερα σχολια το ER-6... για την ολοκληρωμενη του εικονα (all round)

φρενα-αναρτησεις ειναι εναρμονισμενες με το μηχανακι! δεν ειναι για hayabusa!

δηλ να καταλαβω τωρα.... το bandit εχει καλυτερες αναρτησεις και φρενα??????
WTF!!!!:look:

gdevelek
25/05/2006, 13:28
μωρέ ας μην ήταν καφασάκι αλλά χόντα και θα σ' έβλεπα εγώ τι θα 'λεγες για φρένα κι αναρτήσεις!!!

:lol:

idi
25/05/2006, 13:29
οκ να το θεσω ετσι.... το CBF500 εχει καλυτερα??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
25/05/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ να το θεσω ετσι.... το CBF500 εχει καλυτερα???

:eyepop: :eyepop:

Όχι ;;;:look:



:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao:

sapila racing
25/05/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το ZR7S (με bikini fairing) το εχει ενας συναδελφος μου, πραγματι ωραιο, κλασικο εργαλειο, αλλα το γυμνο ειναι και λιγο ασχημο.
Επισης και λιγο δυσκολο στο service μιας και πρεπει να βγαλεις εκκεντροφορους για ρυθμιση βαλβιδων.
Οσο για το εαν ειναι γρηγοροτερο απο το Bandit, εχω καποιες επιφυλαξεις.

:wave2:

Γούστα είναι αυτά...εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα φαίρινγκ.
Το γυμνό είχα :wave2:

Το service όντως δύσκολο, αλλά συνήθως τις μετράς και δεν θέλουν ρύθμιση, στα 45000 χλμ χρειάστηκαν ρύθμιση 2 φορές.
Εχω δεί Zephyr (ίδιο μοτέρ σειρά KZ750) που πήγε για ρεκτιφιέ κυλίνδρων και λίγο τρίψιμο κεφαλής κλπ στα 230.000 χλμ.

Οσο για το αν είναι πιο γρήγορο απ το Bandit μην έχεις επιφυλάξεις, είναι δοκιμασμένο!
Πάει την 5η στο κόκκινοκαιδείχνει 230 κοντέρ, περίπου 215 πραγματικά.
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 6Η!!! Είναι στα μείον αυτό.
Με αλλαγμένο τελικό, φίλτρο ΚΝ και ζιγκλερ εγραψε 70 ιππους (69.7 ακριβώς) στον τροχό στο δυναμόμετρο.
Το δυνατό του σημείο είναι η ροπή από χαμηλά, κανένα άλλο σ αυτη την κατηγοράι δεν τραβάει από τις 2.500...

Το ΕR6 δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ!
Το Βandit είναι ωραίο!

Παρε ότι σου αρέσει καλύτερα!


:beer:

stavrogin
25/05/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε συ Σταυρο μη μου το θυμιζεις παλι το GSR. Αυτο ηθελα και ημουν ετοιμος να το παρω μεχρι που μου την καρφωσε οτι καιει πολυ.



Μα εσυ λες οτι θα κινησαι με 120-130.Σ'αυτες τις ταχυτητες θα καιει ελαχιστα.Οσο θα καινε και τα αλλα.Τα αλογα θελουν φαι.Αμα δεν τα βγαζεις,δεν τα ταιζεις.
Παρε το Gsr και τελειωνε (αφου φαινεται οτι σ'αρεσει).

alex14
25/05/2006, 15:01
Ειναι ετσι οπως τα λες ? Το moto εαν θυμαμαι καλα του εδινε κατι τρελες καταναλωσεις. Καποιος απο εδω μεσα του εδινε 7 lt/100 ελαχιστη και 9-10 μικτη. :hypnotize

Θα δουμε. Τελικα θελατε δεν θελατε παλι με καταφερατε να σκεφτομαι το GSR. :sick:

:wave2:

gdevelek
25/05/2006, 15:03
αφού ούτε ABS θες, ούτε φέρινγκ ούτε >130 ταχύτητες, πάρε ένα super4 (όπως κι εγώ) με 5λίτρα/100χλμ. σ' αυτές τις ταχύτητες και βγάλτη καθαρή με 2.500Ε...

alex14
25/05/2006, 15:06
Ευχαριστω, δεν θα παρω. Ειμαι αντι - Χο(υ)ντικος. :D

:beer: :beer:

Πολυμήχανος
25/05/2006, 22:00
To Βandit είναι μια καλοστημένη κλασική γυμνή τετρακύλινδρη με πολύ όμορφη σχεδίαση και καλά εξαρτήματα.

Πρόσεξε τις τετραπίστονες δαγκάνες μπροστά, το στιβαρό πηρούνι, το επίσης όχι τόσο εντυπωσιακό στην όψη αλλά αποτελεσματικό ψαλίδι.

Και βέβαια είναι και 4Κ , οπότε έχει λίγους κραδασμούς, είναι πιο ισορροπημένο, έχει και ωραίο ήχο.

Δες τώρα και τι έχει η άλλη πλευρά στο ER6. Ένα γελοίο και οπτικά ακόμη πηρούνι με διπίστονες με γλύστρες. Ένα ακόμη πιο γελοίο πίσω σωληνωτό ψαλίδι, που παραπέμπει αισθητικά και σχεδιαστικά σε ΧΤ 550 των μέσων της δεκαετίας του 80 . Ένας αισθητικός αχταρμάς, που απευθύνεται σε ανθρώπους που κοιτάνε το περιτύλιγμα και όχι την ουσία. Ένα σωληνωτό πλαίσιο που θα έπρεπε να κρύβεται, αντί να φαίνεται έτσι όπως είναι. Πίσω ανάρτηση χωρίς μοχλικό. Απορώ πως μια σοβαρή εταιρία που έχει βγάλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ, μοτοσυκλέτες με Μ κεφαλαίο, όπως τα ZX7R , ΖΧ9 και το ΖΧ12 κάθεται και βγάζει παπαριές όπως το ER6.


Μάλλον επειδή δεν βγάζει σκούτερ με παρδαλά χρώματα η εταιρία, σου λέει κάτσε να πιάσουμε κανά πιτσιρικά, με μοτοσυκλέτα με αισθητική σκούτερ.

Τουλάχιστον γελοίο...


Ε, τι θες και άλλα;

Οι γερμανοί δλδ που είναι πιο συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές από εμάς γιατί έχουν το bandit στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων μια δεκαετία σχεδόν τώρα;

Τέλος πάντων, εμένα η γνώμη που , που σου στήριξα και με κάποιες περιγραφές, είναι αυτή: Ιεροσυλία και μόνο που κάθεσαι και το σκέφτεσαι.

ronin1
25/05/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
To Βandit είναι μια καλοστημένη κλασική γυμνή τετρακύλινδρη με πολύ όμορφη σχεδίαση και καλά εξαρτήματα.

Πρόσεξε τις τετραπίστονες δαγκάνες μπροστά, το στιβαρό πηρούνι, το επίσης όχι τόσο εντυπωσιακό στην όψη αλλά αποτελεσματικό ψαλίδι.

Και βέβαια είναι και 4Κ , οπότε έχει λίγους κραδασμούς, είναι πιο ισορροπημένο, έχει και ωραίο ήχο.

Δες τώρα και τι έχει η άλλη πλευρά στο ER6. Ένα γελοίο και οπτικά ακόμη πηρούνι με διπίστονες με γλύστρες. Ένα ακόμη πιο γελοίο πίσω σωληνωτό ψαλίδι, που παραπέμπει αισθητικά και σχεδιαστικά σε ΧΤ 550 των μέσων της δεκαετίας του 80 . Ένας αισθητικός αχταρμάς, που απευθύνεται σε ανθρώπους που κοιτάνε το περιτύλιγμα και όχι την ουσία. Ένα σωληνωτό πλαίσιο που θα έπρεπε να κρύβεται, αντί να φαίνεται έτσι όπως είναι. Πίσω ανάρτηση χωρίς μοχλικό. Απορώ πως μια σοβαρή εταιρία που έχει βγάλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ, μοτοσυκλέτες με Μ κεφαλαίο, όπως τα ZX7R , ΖΧ9 και το ΖΧ12 κάθεται και βγάζει παπαριές όπως το ER6.


Μάλλον επειδή δεν βγάζει σκούτερ με παρδαλά χρώματα η εταιρία, σου λέει κάτσε να πιάσουμε κανά πιτσιρικά, με μοτοσυκλέτα με αισθητική σκούτερ.

Τουλάχιστον γελοίο...


Ε, τι θες και άλλα;

Οι γερμανοί δλδ που είναι πιο συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές από εμάς γιατί έχουν το bandit στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων μια δεκαετία σχεδόν τώρα;

Τέλος πάντων, εμένα η γνώμη που , που σου στήριξα και με κάποιες περιγραφές, είναι αυτή: Ιεροσυλία και μόνο που κάθεσαι και το σκέφτεσαι.


+1 k egw pio klasikos eimai,,,,,mazi sou:beer:

johnpan
26/05/2006, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα ρε παιδια θα με τρελανετε εσεις δε παει αλλο... σε ολο τον ευρωπαικο τυπο (δε λεω για τους δικους μας...) εχει αποσπασει τα καλυτερα σχολια το ER-6... για την ολοκληρωμενη του εικονα (all round)

φρενα-αναρτησεις ειναι εναρμονισμενες με το μηχανακι! δεν ειναι για hayabusa!

δηλ να καταλαβω τωρα.... το bandit εχει καλυτερες αναρτησεις και φρενα??????
WTF!!!!:look:

Αν και έχω Χόντα μηχανάκι, θα συμφωνήσω με το φίλο IDI. Το ER το δοκίμασε ένα από τα μεγαλύτερα e-περιοδικά της Ευρώπης, δυστυχώς δε θυμάμαι σε ποιο το διάβασα, και ο -πολύ γνωστός- συντάκτης είπε: "Πήγαμε να δοκιμάσουμε ένα απλό μεταφορικό all-around μέσο, και οδηγήσαμε μια μηχανή που έχει όλα τα ουσιώδη χαρακτηριστικά της μοτοσυκλετιστικής πεμπτουσίας" Δεν ξέρω τι ήθελε να πει, αλλά σίγουρα ήταν καλό!

Το ER είναι νέο, χωρίς πολλές συμβατικές λύσεις σε σχέση με το αρχαίο bandit -που επίσης μου αρέσει πάρα πολύ-.

Το ER θα στρίψει καλύτερα, πιο απολαυστικά, και πιο 'αιχμηρά' από το βαρύ και λιγότερο σπορ Bandit, ειδικά σε επαρχιακό στροφιλίκι.

Κιλά ανά ίππο, μακράν καλύτερο το ΕR

Τέλος, πιστεύω θα καίει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λιγότερο, λόγω 2κύλινδρου μοτέρ αλλά και νέας κατασκευής.

Kαι αν δεν κάνω λάθος, το ER είναι ψεκαστό? Οπως και να'χει πολύ ευκολότερο σέρβις από ένα τετρακύλινδρο με καρμπυρατέρ...

n1k3man
26/05/2006, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan

Το ER είναι νέο, χωρίς πολλές συμβατικές λύσεις σε σχέση με το αρχαίο bandit -που επίσης μου αρέσει πάρα πολύ-.

Το ER θα στρίψει καλύτερα, πιο απολαυστικά, και πιο 'αιχμηρά' από το βαρύ και λιγότερο σπορ Bandit, ειδικά σε επαρχιακό στροφιλίκι.

Κιλά ανά ίππο, μακράν καλύτερο το ΕR

Τέλος, πιστεύω θα καίει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λιγότερο, λόγω 2κύλινδρου μοτέρ αλλά και νέας κατασκευής.

Kαι αν δεν κάνω λάθος, το ER είναι ψεκαστό? Οπως και να'χει πολύ ευκολότερο σέρβις από ένα τετρακύλινδρο με καρμπυρατέρ...

Συμφωνω απολυτα. Ομως προσωπικα με χαλαει η μασκα του, η εξατμιση και οι συνδυασμοι χρωματων του... Το μαυρο τρωγεται καπως αλλα χρειαζεται σοδα μετα...!

gcrook
26/05/2006, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΑΡΑΘΕΣΕΩΝ...

To Βandit είναι μια καλοστημένη κλασική γυμνή τετρακύλινδρη με πολύ όμορφη σχεδίαση και καλά εξαρτήματα.,


Πρόσεξε τις τετραπίστονες δαγκάνες μπροστά, το στιβαρό πηρούνι, το επίσης όχι τόσο εντυπωσιακό στην όψη αλλά αποτελεσματικό ψαλίδι.

ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΛΑ, ΤΑ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΡΕΝΑ ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ, ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ.

Και βέβαια είναι και 4Κ , οπότε έχει λίγους κραδασμούς, είναι πιο ισορροπημένο, έχει και ωραίο ήχο.

ΟΝΤΩΣ, ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΧΙΛΙΟΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ

Δες τώρα και τι έχει η άλλη πλευρά στο ER6. Ένα γελοίο και οπτικά ακόμη πηρούνι με διπίστονες με γλύστρες.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΜΑ, ΤΟ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΛΙΓΟ.ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ, ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ (ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΑ).ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ.

Ένα ακόμη πιο γελοίο πίσω σωληνωτό ψαλίδι, που παραπέμπει αισθητικά και σχεδιαστικά σε ΧΤ 550 των μέσων της δεκαετίας του 80 .

ΓΕΛΟΙΟ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ, (ΟΙ ΧΡΥΣΟΚΙΤΡΙΝΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΜΑΥΡΟ,ΜΠΛΕ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ.
ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ GSR.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΤΟ DIE CASTING.

Ένας αισθητικός αχταρμάς, που απευθύνεται σε ανθρώπους που κοιτάνε το περιτύλιγμα και όχι την ουσία.

ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΠΙΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ.ΓΙΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ, ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑ SV650, MONSTER/MULTISTRADA 620 ΚΤΛ.

Ένα σωληνωτό πλαίσιο που θα έπρεπε να κρύβεται, αντί να φαίνεται έτσι όπως είναι.

ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙ.

Πίσω ανάρτηση χωρίς μοχλικό.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΕΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΔΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ....ΑΡΚΕΤΟ!

Απορώ πως μια σοβαρή εταιρία που έχει βγάλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ, μοτοσυκλέτες με Μ κεφαλαίο, όπως τα ZX7R , ΖΧ9 και το ΖΧ12 κάθεται και βγάζει παπαριές όπως το ER6.

ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ, ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΗΔΗ.


Μάλλον επειδή δεν βγάζει σκούτερ με παρδαλά χρώματα η εταιρία, σου λέει κάτσε να πιάσουμε κανά πιτσιρικά, με μοτοσυκλέτα με αισθητική σκούτερ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΑΣ.

Τουλάχιστον γελοίο...


Ε, τι θες και άλλα;

Οι γερμανοί δλδ που είναι πιο συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές από εμάς γιατί έχουν το bandit στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων μια δεκαετία σχεδόν τώρα;

ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΔΟΜΙΜΑΣΜΕΝΟ COMMUTER, ΦΘΗΝΟ ΠΡΩΤΟ TRACKBIKE,(ΑΠΟ ΤΙS ΠΡΩΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΒΛ.ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ, ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ), Η ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, Η ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.

Τέλος πάντων, εμένα η γνώμη που , που σου στήριξα και με κάποιες περιγραφές, είναι αυτή: Ιεροσυλία και μόνο που κάθεσαι και το σκέφτεσαι.

ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ 60/40:wave2:

idi
26/05/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
To Βandit είναι μια καλοστημένη κλασική γυμνή τετρακύλινδρη με πολύ όμορφη σχεδίαση και καλά εξαρτήματα.

ναι για τα 90ς που σχεδιαστηκε.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Πρόσεξε τις τετραπίστονες δαγκάνες μπροστά, το στιβαρό πηρούνι, το επίσης όχι τόσο εντυπωσιακό στην όψη αλλά αποτελεσματικό ψαλίδι.


δε προσεξα 4πιστονες δαγκανες γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ, στιβαρο πιρουνι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, και αποτελεματικο ψαλιδι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Και βέβαια είναι και 4Κ , οπότε έχει λίγους κραδασμούς, είναι πιο ισορροπημένο, έχει και ωραίο ήχο.

και εχει λιγοτερο τραβηγμα απο χαμηλα, ισσοροπιμενα ειναι παντα τα 2κυλινδρα και οχι τα 4κυλινδρα! ο ωραιος ηχος ειναι σχετικο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Δες τώρα και τι έχει η άλλη πλευρά στο ER6. Ένα γελοίο και οπτικά ακόμη πηρούνι με διπίστονες με γλύστρες.

το ιδιο με του bandit....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Ένα ακόμη πιο γελοίο πίσω σωληνωτό ψαλίδι


στη πραξη δεν ειναι καθολου "γελοιο"... ετσι ειπαν ολοι οσοι το δοκιμασαν. στη "κοντρα των προσπεκτους" ισως να χανει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Ένας αισθητικός αχταρμάς, που απευθύνεται σε ανθρώπους που κοιτάνε το περιτύλιγμα και όχι την ουσία.


οκ να ακουσουμε την αισθητικη αποψη σου?
εσυ δεν ελεγες οτι τα 916/996/998 ηταν εμπνευσμενα απο honda vrf?????

XAXAXAXAXAXAAX (χωρις σχολιο....)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Ένα σωληνωτό πλαίσιο που θα έπρεπε να κρύβεται, αντί να φαίνεται έτσι όπως είναι.

εμενα μου αρεσει...

και το βανδιτ σωληνωτο εχει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Πίσω ανάρτηση χωρίς μοχλικό.

γιατι εχει το bandit? θα το κοιταξω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Απορώ πως μια σοβαρή εταιρία που έχει βγάλει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ, μοτοσυκλέτες με Μ κεφαλαίο, όπως τα ZX7R , ΖΧ9 και το ΖΧ12 κάθεται και βγάζει παπαριές όπως το ER6.

χωρις σχολιο... απλα θα πω οτι οι πωλησεις της kawasaki εκτοξευτηκαν παγκωσμιως τα τελευταια 3-4 χρονια


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Τουλάχιστον γελοίο...
...Ε, τι θες και άλλα;..
Οι γερμανοί δλδ που είναι πιο συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές από εμάς γιατί έχουν το bandit στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων μια δεκαετία σχεδόν τώρα;

ναι το ειχαν και καλα καναν

τωρα ομως εχουν το ER6 που πουλαει σα ζεστο ψωμακι στα κεντρικα της ευρωπης

:beer:

Πολυμήχανος
26/05/2006, 12:26
Kαι έλεγα που χάθηκε τόση ώρα...

Μα να ρίχνω απάντηση που ''ρίχνει'' ένα kawasaki και να μην απαντάει ο idi;;;;

Μέχρι πριν λίγο είχα θεωρήσει ότι απέτυχε η απάντησή μου.

Αλλά σήμερα, μπήκα και είδα.

Οπότε ο σκοπός μου πέτυχε , ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

Να σαι καλά ρε idi που απαντάς ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΑ που ξέρω ακριβώς τι θα γράψω , για να σε κάνω γραφικό μιά ακόμη φορά...

Τώρα για τα τεχνικά δεδομένα της απάντησής μου δεν χωράει καμία αμφιβολία.

Αλλά εκεί πια που είσαι για πολύ γέλιο, είναι που λες ότι ο 2Κ είναι πιο ισορροπημένος από τον 4Κ. Δεν το σχολιάζω καν, απλά ένα προβληματισμό θα θέσω. Στον 4Κ ένα πιστόνι ανεβαίνει και δίπλα του ένα πιστόνι ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ κατεβαίνει. Αυτό δε, συμβαίνει 2 φορές, αφού υπάρχουν συνολικά 4 πιστόνια, οπότε αν οι ακριανοί ανεβαίνουν και οι μεσσαίοι συμμετρικά κατεβαίνουν, έχουμε ΠΛΗΡΗ συμμετρία στην κίνηση των μαζών, πράγμα που αφενώς μειώνει τους κραδασμούς, αφετέρου μειώνει τις απώλεις ισχύος του αέρα μέσα στα κάρτερ, ΚΑΤΩ από τα πιστόνια, αφού ο αέρας ΔΕΝ συμπιέζεται με ανώμαλο τρόπο.

Εξηγησέ μου σε παρακαλώ, ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει αυτό σε έναν δικύλινδρο και ισχυρίζεσαι πως είναι πιο ισορροπημένος ο 2Κ. Εσύ το είπες, στηριξέ το...

Πως αντιμετωπίζει το θέμα των κραδασμών ο 2Κ και το θέμα της κίνησης του αέρα μέσα στο κάρτερ ΚΑΤΩ από τα πιστόνια και είναι πιο ισορροπημένος;

Σημείωσε δε , ότι είχα σε μια φάση ένα bandit 600 και σε πληροφορώ ότι ούτε σε ροπή χαμηλά έχανε, ούτε ήταν αργό. Στις ψηλές στροφές μπορεί να μην έχει δύναμη, αλλά στις χαμηλές τραβάει πολύ καλύτερα ακόμη και από το CBR600F4 που έχω τώρα.

Είχα δε και δανεικό Bandit 1200 το οποίο αν έχεις την εντύπωση ότι τα ss θα το περάσουν σε διαδρομές τύπου κατάρα>καλαμπάκα, πολύ σε έχουν γελάσει.

Αυτό γιατί δεν είναι ΟΛΑ τα 4Κ υψηλόστροφα και ψόφια χαμηλά, και λοιπές αηδίες που λέγονται

Όσο για την επιρροή του NC30 στο 916, εγώ και φωτογραφίες έβαλα, και κριτική έκανα. Δεν είδα όμως και κανά ducatakia να διαφωνεί. Όσοι δεν έχουν ducati είδα να διαφωνούν. Στο κάτω κάτω, ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ, όποιος διαθέτει ένα 916, ας έρθει να τα βάλουμε ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ και να αρχίσουμε τις φωτογραφίες, να πάμε για ένα cafe και να το συζητήσουμε 3 μέρες!

Θα βγεί πολύ ενδιαφέρον θέμα νομίζω.

Αλλά σιγά μην εμφανιστεί....

idi
26/05/2006, 13:21
ok μ’αρεσει....


1 κρατουμενο : καιρος να το πιστέψεις οτι καμια σχεση δεν εχει κανενα πανάσχημο μηχανάκι σου με τα πανεμορφα και τουμπανα, κλασικα και συλλεχτικά (και πανακριβα....) 916/996/998...

2. η κοντρα των προσπέκτους δε με αφορα... η ετυμηγορία βγαινει με ενα απλο test ride και εκει ειναι που ξεχωρίζουν οι μοτοσυκλέτες απο τις μπαχατελες (συνήθως Honda...)

3ο... οι 2κυλίνδοι κινητήρες ειναι και θα ειναι παντα καλύτεροι για τις μοτοσυκλέτες ... οι ταχύτητες εξοδου απο τις στροφες ειναι κατι που παντα θα ζηλεύουν οι 4κυλινδροι (απο την αλλοι οι 4κυλινδροι ειναι καλύτεροι για τουρισμό)

"μειονεκτήματα" οπως κραδασμοί κτλ δε με αφορουν εμενα, οσο με αφορουν αλλα πιο σημαντικά πράγματα οπως η οδηγημοτητα

4o. μιας και το πας στο προσωπικό.... καιρος να σου πω κατι να σε πικράνω αν και η στέγνη αλήθεια

V4 suxxxx BIG TIME

ΝΑΙ στη πραξη ολες οι μηχανές στην ιστορια με V4 κινητηρα ηταν για τα μπαζα και ειναι ... honda.... κανενας αλλος δε τα έφτιαχνε γιατι κανενας δεν τα αγόραζε και κανένας δε τα θελει.... (αντε παλι πες μας για το NR να γελάσουμε παλι....
εγω να δεις πως γελαω καθε φορα που γραφεις για τις μπαχατελες που εχεις και νομιζεις οτι ειναι μηχανάκια ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BTW
ρωτα τους Mod ποσες φορες εχουν σβήσει απαντήσεις μου στα "VFR"... ειναι, κατα ανεξήγητο τροπο, "ιερό θεμα" και δε πρεπει να θίγετε... πραγμα που πολλάκις με εχει ξενερωσει στο Site και δε μίλησα

αντε παρε στο χερι παλι 20,000 σημειώσεις σου με τις οποιες προσπαθείς να πείσεις τον εαυτο σου για την ανωτερότητα της λογικης σου (και της αμφισβητούμενης τεχνικής γνωσης σου), γιατι στη πραγματικότητα απεχεις πολυ απο το να με αποστομώσεις γιατι οπως ειπα... ολα απομυθοποιούνται με ενα απλο test ride...


τελος δηλωνω καφρος, αναλαμβανω τις ευθυνες μου και δε με νοιαζει τιποτα :wave2:

Πολυμήχανος
26/05/2006, 13:39
Tα desmosedicci δεν είναι V4;

Μια και δεν θες να μιλάμε όλο για Honda...(που παραδόξως εσύ το είπες, εγώ στην απάντησή μου δεν είπα ΛΕΞΗ για Honda..

Aπό τα VFR σε βγάζουνε (αν ισχύειο κάτι τέτοιο) , γιατί έχεις καταντήσει κάτι σαν την Ελένη Λουκά. Εκεί που συζητάμε, πετάγεσαι και απλά ενοχλείς, όπως και η προαναφερόμενη...

Kαι τελικά το εμφανισιακό θέμα ή το λειτουργικό θέμα έπιασες εσύ για την ομοιότητα NC30 και 916; Γιατί πηδάς από το ένα στο άλλο;

Είπαμε , ΕΔΩ είμαι , φέρτε μου ένα 916.

Δεσμεύομαι να βγάλω ένα ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ topic με φωτογραφίες ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ , γνώμες και των δύο κατόχων, κάτι σαν ΟΠΤΙΚΟ συγκριτικό δλδ. Και όποις θέλει ας σχολιάσει...

Αν είχα εγώ ένα, θα έκανα εγώ την δουλειά, δεν έχω όμως (ακόμα) στην συλλογή μου 916, τι να κάνω , ας βοηθήσει κάποιος...

Τα δικύλινδρα V2 έχουν καλύτερη συμπεριφορά στην έξοδο , όχι ΟΛΑ τα δικύλινδρα. Και η καλύτερη συμπεριφορά στην έξοδο που λες, μπορεί να είναι κάτι καλό για τους χρόνους σε πίστα, αλλά σε καθημερινά μηχανάκια, όπως αυτά που συζητάμε, ίσως να μετράει περισσότερο το να μην έχουν κραδασμούς να μην κοπανάνε και να μην φθείρουν αλυσίδες ας πούμε....

Αιντε, αιντε....

idi
26/05/2006, 13:42
σαλαγατα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πολυμήχανος
26/05/2006, 13:47
koyloy boyxat!

(ola-ena)

:sun:

H.A.Balafoutre
26/05/2006, 14:46
Το Kawasaki σε γυμνό δεν μου άρεσε όταν το πρωτοείδα. Αλλά το φερινγκάτο δείχνει και είναι πιο ισορροπημένο οπτικά και ουσιαστικά για την εν λόγω μηχανή. Πιστεύω είναι καλύτερη αγορά από το Bandit, αν και το Suzuki έχει αποδείξει την αξία του και συνεχίζει να το κάνει.

Από όσα διάβασα για το project ER-6 πάντως συμφωνώ με την kawasaki διότι δυστυχώς οι Ευρωπαϊκές οδηγίες προς αυτήν την κατεύθυνση οδηγούν. Σιωπηλά πάνε να μας κάνουν να θέλουμε μηχανές με όριο τα 100 άλογα. Κι άντε στα 600c.c.+ οκ αλλά στα χιλιάρια........

MOZART
26/05/2006, 18:22
γιατι δεν παιρνεις ενα μεταχειρισμενο Ζ750 που θα το βρεις με 6000ευρω σαν καινουριο και δεν συγκρινεται με καμια κ@ποτα αλλης εταιριας?

alex14
26/05/2006, 18:28
Ειμαι παλαιων αρχων ρε φιλαρακι. Την θελω παρθενα. :D

:rotflmao: :rotflmao:

Σοβαρα τωρα, την εχω πατησει μια φορα πολυ ασχημα με μεταχειρισμενη και ειπα ποτε ξανα.

:beer:

:wave2:

MOZART
26/05/2006, 18:42
τοτε μονο ενα πραγμα εχω να πω


49822

AFTER
26/05/2006, 19:00
Οσο καλο και αν ειναι το bandit, ειναι αρχαιο
Δεν συγκρινεται σε τιποτα με το er-6

Το ενα ειναι της φιλοσοφιας ''all rounder με εντελως παθητικα στοιχεια οδηγησης και συμπεριφορας'' και το αλλο ''all rounder με στοιχεια street fighter σε οψη και αποδοση''

Το ενα ειναι ενα μοντελο δεκαετιας 80 με 100 face lift και το αλλο ενα ολοφρεσκο μηχανακι

Τι να λεμε τωρα

tsoukas77
31/05/2006, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Τα δικύλινδρα V2 έχουν καλύτερη συμπεριφορά στην έξοδο , όχι ΟΛΑ τα δικύλινδρα. Και η καλύτερη συμπεριφορά στην έξοδο που λες, μπορεί να είναι κάτι καλό για τους χρόνους σε πίστα, αλλά σε καθημερινά μηχανάκια, όπως αυτά που συζητάμε, ίσως να μετράει περισσότερο το να μην έχουν κραδασμούς να μην κοπανάνε και να μην φθείρουν αλυσίδες ας πούμε....

Αιντε, αιντε.... [/B]

Ετσι ειναι.Ολα θεμα επιλογων και προτεραιοτητων ειναι...

kostisthegreek
15/06/2006, 22:41
Αν έχει δοκιμάσει κάποιος ας απαντήσει.
Το ER6 πάει με 2000 στροφές? Και με τί σχέση στο κιβώτιο?

gian_nykt
16/06/2006, 07:30
Ρε παίδες, είπαμε ER6 ή Bandit. ΤΕΛΟΣ. Μην αρχίζουμε πάλι οχι πάρε αυτό όχι πάρε το άλλο...!!!
Το θέμα είναι ότι επέλεξες ένα απο τα πιο πρωτοποριακά σχηματα κι ένα απο τα κλασσικότερα. Εντελώς αντίθετα δηλαδή. Το θέμα είναι πιο σου αρέσει μιάς και θα το καβαλάς καθημερινά και θα το βλέπεις σταματημένο όπως θα πίνεις τον καφέ σου, και θα γουστάρεις.....Αν βέβαια μου έλεγες πώς θα σε ενδιέφερε μία λύση με φέρινγκ υπάρχει και το φεριγκάτο ER-6, μην το ξεχνάς.Ντεμί κατάσταση.Πάντως για ήρεμες καταστάσεις που τα θέλεις θα σε καλύψουν και τα 2. Η επιλογή δική σου κι άντε με το καλό!

kostisthegreek
20/06/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν έχει δοκιμάσει κάποιος ας απαντήσει.
Το ER6 πάει με 2000 στροφές? Και με τί σχέση στο κιβώτιο?

Ρε παιδιά δεν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?
Μπορεί να κινηθεί από στενό σε στενό τουλάχιστον με "δευτέρα"?

johnpan
21/06/2006, 00:28
νομίζω ότι μπορεί:wave2: αλλά όπως και να'χει μπορεί καλύτερα από τα 4κύλινδρα
Τι ερώτηση είναι αυτή? Και γιατί σώνει και καλά 2000 σαλ? Τόσο είναι σχεδόν ρελαντί

gcrook
21/06/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ρε παιδιά δεν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?
Μπορεί να κινηθεί από στενό σε στενό τουλάχιστον με "δευτέρα"?

Συμφωνα με την μικρη εμπειρια μου που ειχα με το μηχανακι μπορει.
Η ωφελιμη κλιμακα στροφων στις μοτο ξεκιναει απο το ρελαντι και τελειωνει στις 8-9.000 στροφες.
Εκει παιζει και το ER-6.

kostisthegreek
21/06/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
νομίζω ότι μπορεί:wave2: αλλά όπως και να'χει μπορεί καλύτερα από τα 4κύλινδρα
Τι ερώτηση είναι αυτή? Και γιατί σώνει και καλά 2000 σαλ? Τόσο είναι σχεδόν ρελαντί

Για να καταλάβω πόσο ευκολοδήγητο είναι μέσα στην πόλη.
Είναι πολύ "μαζεμένο" μηχανάκι κι αν γλυτώνεις και αρκετά ανεβοκατεβάσματα θα είναι τέλειο για την πόλη.
Κάτι σαν το CBF250 ας πούμε αλλά με περισσότερη δύναμη.

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 16:53
Έλα ωρέ υποψήφιοι αγοραστές.

Εδώ το φλασάκι είναι λίγο πεσμένο.....


52793

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 16:55
Είναι πιο ισορροπημένο οπτικά το φερνγκάτο.


52794

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 16:59
Προτελευταία.


52797

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 17:01
Τέλος.


52798

johnpan
22/06/2006, 19:46
Είναι η επόμενη πάει τελείωσε! Του χρόνου τέτοια εποχή που θα τελειώνω το στρατό. Ελπίζω να υπάρχουν κι άλλα χρώματα τότε εκτός από μαυρο κ ασημί, αλλά όπως και να 'χει..... :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kxIII
24/06/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν έχει δοκιμάσει κάποιος ας απαντήσει.
Το ER6 πάει με 2000 στροφές? Και με τί σχέση στο κιβώτιο?

Πάει :wave2:

Nikoskazer2000
25/06/2006, 05:03
Μοιάζει αρκετά στο ZX-636R ή εμένα μου φαίνεται (μούρη 2005, μπροστινά φλασάκια, δισκόπλακα μαργαρίτα, ουρά...) :confused: