PDA

View Full Version : Σωληνάκια φρένων, αεροπορικού τύπου.



alexk
25/05/2006, 16:06
Παιδιά, έχω κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς και σκέφτομαι να αγοράσω σωληνάκια αεροπορικού τύπου, για το μηχανάκι μου.

Θα ενδιέφερε κάποιους από εσάς ίσως?
Μπορούμε να κάνουμε ένα group buy και να επιτύχουμε καλύτερη τιμή.

Δώστε δύναμη!

STOYBI
25/05/2006, 21:12
SORRY !!!

Αλλα τι ειναι τα σωληνακια αεροπορικου τυπου ?? :confused:

alexk
25/05/2006, 22:41
Φίλε, είναι λίγο άκυρο το σημείο που ανοίγουμε την συζήτηση, αλλά δεν πειράζει. :winka:

Λοιπόν, όπως γνωρίζεις φυσικά, κάθε μηχανή έχει σωλήνες (υδραυλικούς) για να μεταφέρουν την υδραυλική πίεση που δημιουργούμε, πατώντας την αντλία (τρόμπα) του φρένου, στις δαγκάνες ή ταμπούρα, ώστε τελικά να ασκηθεί πίεση από το υλικό τριβής (τακάκια ή σιαγώνες) στο υλικό επαφής (δίσκος ή ταμπούρο) και να φρενάρουμε.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων, οι εργοστασιακές κατασκευές έχουν τοποθετημένα, απλού τύπου (ελαστικά) σωληνάκια φρένων. Αυτό γίνεται από τη μία λόγω κόστους, από την άλλη γιατί είναι λιγότερο απόλυτη η αίσθηση του φρένου (οπότε απευθύνεται σε μεγαλύτερη μερίδα οδηγών).

Τα μειονεκτήματα των απλών σωλήνων φρένων είναι ότι διογκώνονται σε συνθήκες πίεσης, με αποτέλεσμα να μην διοχετεύεται όλη η δύναμη που εμείς ασκούμε, στις δαγκάνες μας. Επίσης, σε περιπτώσεις που έχουμε ανεβασμένη θερμοκρασία των υγρών φρένων (απανωτά δυνατά φρεναρίσματα), η διόγκωση είναι ακόμη μεγαλύτερη. Ακόμη ένα μειονέκτημα είναι ότι επιτρέπουν την διείσδυση υγρασίας στο κύκλωμα φρένων. Σε αυτή την περίπτωση, όταν έχουμε υπερθέρμανση των υγρών φρένων, η υγρασία αυτή εξατμίζεται και τελικά έχουμε αέρα στο κύκλωμα μας :look: .

Τα σωληνάκια φρένων αεροπορικού τύπου είναι συνήθως κατασκευασμένα από σωλήνα τεφλόν, ο οποίος περιβάλλεται από ανοξείδωτο πλέγμα, για αυξημένη αντοχή στην καταπόνηση και διόγκωση. Τα θετικά τους είναι ότι έχεις πιο απόλυτη αίσθηση στα φρένα σου, σταθερή απόδοση ανεξάρτητα θερμοκρασίας των υγρών και δεν αλλοιώνονται με την πάροδο του χρόνου.

Ελπίζω να σε κατατόπισα αρκετά.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.h-e-l.co.uk/HEL_Performance_Motorcycle_Brake_Lines_Brake.htm)
:wave2:

H.A.Balafoutre
25/05/2006, 22:54
Τα σωληνάκια υψηλής εννοείς αεροπορικού τύπου?

ronin1
25/05/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τα σωληνάκια υψηλής εννοείς αεροπορικού τύπου?

και εγώ αυτά κατάλαβα οτι εννοει με τον όρο ''αεροπορικού τύπου''...:winka:

πάντως μου άρεσε το κειμενάκι πολύ λογικό ακούγεται...
ήξερα ΄τι έχεις καλύτερη απόδοση στο φρενάρισμα, αλλά ποτέ δεν είχα αναρωτηθέί πως εξηγείται..:cool:

alexk
26/05/2006, 00:03
Κατάλαβα...

Ναι ρε παιδιά, το ίδιο πράγμα είναι.

H.A.Balafoutre
26/05/2006, 01:05
Τα σωληνάκια είναι πολύ καλά μετά από κάποιο καιρό χρήσης των εργοστασιακών. Συμπερασματικά φυσικά είναι και σημείο προσοχής σε μεταχειρισμένο.

G M
26/05/2006, 06:41
Eιχα παρει κατι Ιταλικα (τα φερνει ο Βασσάλος) για το R1 πριν 10 μηνες για μπρος-πισω με 96 ευρω. Τα περασα μονος μου και εχω μεινει ευχαριστημενος.

Σε οτι αφορα την εγκατασταση σε περιπτωση που θελετε να το κανετε μονοι σας για να ειστε σιγουροι χρειαζεται προσοχη στο σφιξιμο στις επαφες/βιδες γιατι πρεπει να γινει καλα για αποφυγη διαρροων αλλα και με προσοχη μην "κλωτσησει" το σπειρωμα.

spirpat
26/05/2006, 08:10
Φιλε Αλεξη , παλι φυτιλια μας βαζεις... για λεγε , δωσε πληροφοριες . για τι μαρκα μιλας, ποσο κλπ. (πιστευω να μιλας ετοιμα φτιαγμενα για Ρ1 μη κανουμε και τους μηχανικους και κοβουκε και στραβωνουμε ετσι???
Ενδιαφερον...

alexk
29/05/2006, 14:15
Σπύρο μιλάω μόνο για έτοιμα φτιαγμένα.

Μαζεύω πληροφορίες και αύριο μεθαύριο θα κάνω post με όλα όσα έχω συλλέξει.

katsai
29/05/2006, 14:34
Παλικαρια καλημερα.
οπως ξερουμε το R1 έχει καταπληκτικά φρένα.
εγω εχω βάλει υψηλής και έχουν γίνει απίστευτα.
δεν ξέρω μάρκα ούτε τιμή γιατι μου τα έβαλαν
ΤΖΑΜΠΑ :a30: :a09: :a013:

RapidShade
29/05/2006, 18:36
Alexk,

Αν και είμαι ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΡΙΜΩΓΜΕΝΟΣ και
μέχρι το λαιμό στα σκ@τ@, αν μας κάτσει
σε λογική τιμή κι εγώ σκέφτομαι να το
κάνω το upgrade.

Στείλε κάνα παραπάνω ινφο αν έχεις.!

:winka:

fantacid
30/05/2006, 02:48
μπραβο ρε alex!
μολλις εδωσες τι πιο γαμω απαντηση σενα thread που ανοιξα προχθες[http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23477]


thnx mate:beer: :beer: :beer:

Tigas
30/05/2006, 09:24
Όποιος θέλει με 120 ευρώ τοποθετημένα εμπρός πίσω και για τα εμπρός θα κατεβαίνουν 2 σωληνάκια σε κάθε δαγκάνα.

Εάν μαζευτείτε αρκετοί θα δούμε τι καλύτερο μπορεί να γίνει, με τον alexk τα έχω πεί.

Έγω έβαλα στο CBR με άκρα της braking και όταν φρενάρεις η αίσθηση που παίρνεις είναι ότι έπεσες σε τοίχο, αξίζουν μέχρι τελευταιο ευρώ.