PDA

View Full Version : Απλη αμολυβδη -vs- παλια super...



Alki_Viades
04/05/2004, 17:26
....οοοοχι, η ερωτηση δεν ειναι η κλασικη: "ποια να βαλω".

Η ερωτηση ειναι: "Ποια απο τις δυο πιστευετε οτι ειναι πιο πιθανο να ΜΗΝ ειναι νοθευμενη σε ενα χ πρατηριο, ειτε στην πολη ειτε σε εθνικο/επαρχιακο δρομο"; Και αν 99% ειναι και οι δυο νοθευμενες, σε ποια γινεται η "χειροτερη" νοθεια;

Προσωπικα για μενα αποτελει το μονο κριτιριο, ετσι κι αλλιως σχεδον ιδιες ειναι πια αμολυβδη και νεα super...

Υ.Γ. Σορυ για το λαθος, εννοουσα τη νεα super, οχι την παλια!

periklisk
04/05/2004, 17:34
Η παλιά σούπερ είναι πλέον χάλια έτσι και αλλιώς!!! Μη βάζεις!

Την απλή αμόλυβδη συνήθως δεν τη νοθεύουν.... Λέω! Συνήθως!

Πιο δελεαστικό είναι να νοθεύσεις τις σουπερ αμόλυβδες (v power, kinitron, ultimate κλπ) με απλή αμόλυβδη...

Τώρα αν οι δεξαμενές του πρατηρίου είναι ακαθάριστες από την εποχή του 21 τότε Χ.Ψ.Α.....

Και κάτι άσχετο αλλά σημαντικό! Μη βάζεις ΠΟΤΕ βενζίνη από δεξαμενή που έτοιμη να αδειάσει!!!!

tifozif1
05/05/2004, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Και κάτι άσχετο αλλά σημαντικό! Μη βάζεις ΠΟΤΕ βενζίνη από δεξαμενή που έτοιμη να αδειάσει!!!!

Συγνώμη κύριε Βενζινά, η δεξαμενή είναι έτοιμη να αδειάσει ? :hypnotize: ΟΧΙ?
Βαλε μου 10 Ευρω ....

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

NLS
05/05/2004, 10:15
πες τα ρε τιφόζι :)

Alki_Viades
05/05/2004, 10:24
Χμμμ, μαλον θα επρεπε να αλλαξω την ερωτηση σε "αν ξερετε κανενα καλο βενζιναδικο στη δαφνη ή στην καλλιθεα"!

Επισης ενα βυθομετρο θα βοηθουσε για την διαπιστωση του ποτε περιπου θα αδειασει μια δεξαμενη... :D

NLS
05/05/2004, 10:36
σπαστό όμως για να μπορείς να το κουβαλάς με τη μηχανή

periklisk
05/05/2004, 14:19
καλά καλά εξυπνάκηδες..... μη ρωτάτε και βάζετε έτσι..... μετά στείλτε μου ποστάκι θέλουν τα καρμπυρατέρ μου καθάρισμα..... και άλλα τέτοια......

NLS
05/05/2004, 14:21
γιατί θα μας τα καθαρίσεις;

α ξέχασα... δεν έχω καρμπυλατέρ

σόρρυ

periklisk
05/05/2004, 14:33
akoma xeirotera.....

anco
09/05/2004, 17:40
Συγκριτικα με οργανο μετρησης καθαροτητας βενζινης εχει βγει η Shell V-Power Racing αυτη βαζω στο 400αρακι μου ή την Αvgas (αγωνηστικο καυσιμο).

Η Shell εχει 1.10 το λιτρο οσες φορες εβαλα στο 400αρακι (παντα με μπιτονι στον βενζινα και μετα ελεγχο στο συνεργειο ειναι απολυτα καθαρη , τωρα αν κατσεις στον μαλακα.... συνβαινουν και αυτα).

Παντως αν εχεις racing τελικο , κανε το τεστ με το δαχτυλο, εννοειται πως το μηχανακι το τρεχεις, αν βγαζει μαυριλα ειναι μαλον μαπα το καυσιμο ( για να μην αρχισουν τα post εννοειται απο τελεια μηχανικη κατασταση κινητηρα ) , αν γκριζαρει μαλον φταει η το μοτερ η το καυσιμο.

Π.Χ Ultimate παντα αφηνει μαυριλα στο τελικο ( εχει λιπαντικα πολλα ) , V-Power Racing ειναι πιο ξερη βενζινη.

2ο test με την μυρωδια οι καινουργιες racing μυριζουν διαφορετικα απο τις αλλες.

Αν κανω καποιο λαθος συγνωμη ....

:wave2:

anco
09/05/2004, 17:42
Για τον Περικλη....

η βενζινη δεν παιζει ρολο αν θα μαυρισει τα καρμπυρατερ φταιει και ο αερας με το μιγμα.

periklisk
09/05/2004, 19:27
Που σαι Αντρέα??

Που είπα για το μαύρισμα των καρμπυρατέρ?:confused:
Για τις δεξαμενές κάτι είπα γιατί πήγα και έβαλα μια φορά χωρίς να ρωτήσω από το τελείωμα και μετά ήθελαν καθάρισμα τα ζιγκλέρ.... μιλάμε για τρελή μπόχα......

milaber
09/05/2004, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Και κάτι άσχετο αλλά σημαντικό! Μη βάζεις ΠΟΤΕ βενζίνη από δεξαμενή που έτοιμη να αδειάσει!!!!

Αυτό Περικλή δεν μπορείς να το ξέρεις.
Απλά ο άλλος "κανόνας" λεει να μην βάζεις ποτέ από βενζινάδικο που γεμίζει τις δεξαμενές του εκείνη την στιγμή ή πριν λίγο γιατί η καινιούργια βενζίνη ανακατεύεται με τα κατακάθια.

anco
09/05/2004, 20:26
Περικλη sorry,

τωρα καταλαβα (βρωμια στα ζιγκλερ).

sourtaggias
10/05/2004, 10:34
(Alki συγνώμη)

Διάβασα λίγο πιο πάνω ότι η παλιά σούπερ δεν είναι πλέον καλή. Η μοτοσικλέτα μου είναι του ΄79 (BMW R65) και μέχρι τώρα βάζω σούπερ από Shell παρακολουθώντας τις βαλβίδες αρκετά συχνά και χωρίς να έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα.

Νομίζετε ότι είναι καλύτερο να βάζω αμόλυβδη και να προσθέτω lead additves?

Ευχαριστώ,
Σταύρος.

DUKASII
10/05/2004, 11:01
KAI GIA OPOIONDHPOTE LOGO..NA BALETE AVIN...
EGO EBALA TH PARASKEYH..TO APOGEYMA...ANAGASTIKA MIAS KAI EIXA [PALI] XEXASEI OTI EXO GYRISEI REZERBA KAI EMEINA ....

KAI EBALA AVIN...EE...TO SABATO PROI PROI...PHGA THN ADEIASA KAI EBALA BP ULTIMATE...MIAS KAI TO MHXANAKI GIA NA XEKINHSEI APO TA MPERDEMATA EPREPE NA TO PHGENO APO TIS 4000 STROFES KAI PANO SYNEXEIA!!!


GAMO TIS BENZINES SAS MESA....APATEONES!!:evil: :evil:

periklisk
10/05/2004, 11:15
Αν οι έδρες των βαλβίδων χρησιμοποιούν τον μόλυβδο για την λίπανσή τους τότε η αμόλυβδη θα αυξήσει τις φθορές στις έδρες. Για τα πρόσθετα και την σούπερ που υπάρχει αυτή τη στιγμή δεν ξέρω γιατί το δικό μου μηχανάκι καίει και αμόλυβδη (του βάζω τα τελευταία 4 μιση χρόνια) και δεν ασχολούμαι με τις σούπερ....

Alki_Viades
10/05/2004, 11:29
--->sourtaggias: Aπ'οσο ξερω η μονη διαφορα της νεας σουπερ απο την αμολυβδη εναι πως εχει τα προσθετα που χρειαζονται οι παλιοι κινητηρες ωστε να προστατευονται οι βαλβιδες.

--->DukasII: Λες και χρειαζεσαι δικαιολογιες για να πηγαινεις τη μηχανη πανω απο τις 4000 ;)

Παντως BP ultimate, V-power και δε συμμαζευεται ΔΕΝ ΒΑΖΩ, η ΚΤΜ λεει βενζινη 95 οκτανιων, η οποια εχει ηδη ανεβει πανω απο τα 85 λεπτα. Να πληρωνω 20% παραπανω μια βενζινη για να εχω 4-5% παραπανω αποδοση (ΑΝ την εχω) δε λεει...

DUKASII
10/05/2004, 11:36
to duke ennoo oti gia na xekinhsei anagazomoyna na to phgeno pano apo tis 4000giati alios mperdeye!!
BP ULTIMATE KAI SHELL BAZO MONO ..GIATI EXO TO KEFALI MOY YSHXO OTI TO CARB THA DOYLEYEI!

anco
10/05/2004, 15:39
Aλκη,

4-5% παραπανω εχεις μονο με σχετικα απλο κινητηρα, στο 400αρακι εχω πλεον συμπιεση 14.5:1 , ειναι πολυ πιεσμενος κινητηρας (μπορει και να καρφωσει.... αλα δεν τον εχω για βολτες)
και εχω ρυθμιση το αβανς + χρονισμο των εκκεντροφορων.

Αν την βαλεις σε normal κινητηρα θα δεις αυτη την μικρη διαφορα που λες , μπορει και ουτε ( το 0-300 εκανε και ενα αφιερωμα και στο CBR 954 εδειξε 1 ιππο κερδος.... δηλαδη παπαριες!!!), μονο σε πολυ υψηλης συμπιεσης κινητηρες.

Απλα η BP Ultimate και η Shell V-Power Racing ειναι πιο καθαρες βενζινες (πιο ξερες....). Δεν ειναι φιλικες στις βαλβιδες ειδικα σε πολυ παλιους κινητηρες.

Εβαλα στο KLR 250 που εχω Ultimate για 2 μηνες , και οι βαλβιδες δεν χαλασανε απλα θελουν ρυθμισμα και η βενζινη παει ενα 30% ακαφτη.

Συμπιεση που λεω.....



:beer: :beer:

Alki_Viades
10/05/2004, 17:59
Οι κινητηρες με υψηλη συμπιεση ειναι ακριβως αυτοι που χρειαζονται τα πολλα οκτανια, οποτε με 14,5:1 (το'σκισες !!!!) ειναι απαραιτητες οι σουπερ αμολυβδες. Π.χ η ΚΤΜ για το Duke που εχει 11:1 λεει 95 (απλη αμολυβδη/νεα σουπερ), για το SMC ομως που εχει 12,5:1 λεει 98...

Παντως πιστευω κι εγω πως οι περισσοτεροι που βαζουν ultimate, v-power κτλ το κανουν για να εχουν τελικα καθαροτερη βενζινη αφου σου λεει το πολυ-πολυ να τη νοθευουν με αλη αμολυβδη. Το βενζιναδικο παντως που παω εδω και 1,5 χρονο δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα στη νεα σουπερ οποτε συνεχιζω εκει...

periklisk
10/05/2004, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades

Παντως πιστευω κι εγω πως οι περισσοτεροι που βαζουν ultimate, v-power κτλ το κανουν για να εχουν τελικα καθαροτερη βενζινη αφου σου λεει το πολυ-πολυ να τη νοθευουν με αλη αμολυβδη. Το βενζιναδικο παντως που παω εδω και 1,5 χρονο δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα στη νεα σουπερ οποτε συνεχιζω εκει...

Σωστό αυτό που λες! Εγώ έχω 12,5:1 και βλέπω διαφορά με την βενζίνη!
Ψάξε λίγο τη φάση με τα πρόσθετα που υποκαθιστούν το μόλυβδο γιατί έχουν ακουστεί διάφορα.... μπορεί βέβαια να είναι ράδιο αρβύλα.....

anco
10/05/2004, 19:16
Eιπα ειναι για την πιστα και οχι για βολτα.!

Συγκριτικα με γνωμες Shell πρατηρια ειναι Ok! και τα BP κατα ποσοστο.

:)

Κανένας
10/05/2004, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KAI GIA OPOIONDHPOTE LOGO..NA BALETE AVIN...
EGO EBALA TH PARASKEYH..TO APOGEYMA...ANAGASTIKA MIAS KAI EIXA [PALI] XEXASEI OTI EXO GYRISEI REZERBA KAI EMEINA ....

KAI EBALA AVIN...EE...TO SABATO PROI PROI...PHGA THN ADEIASA KAI EBALA BP ULTIMATE...MIAS KAI TO MHXANAKI GIA NA XEKINHSEI APO TA MPERDEMATA EPREPE NA TO PHGENO APO TIS 4000 STROFES KAI PANO SYNEXEIA!!!


GAMO TIS BENZINES SAS MESA....APATEONES!!:evil: :evil:

Το ότι σου έκανε διακοπές δεν φταιει απαραίτητα η βενζίνη αλλά το ότι σαβούρα είχε στο ρεζερβουάρ την πήρε στα καρμπυρατέρ σου μια και το στράγγισες
Και το ότι δούλευε καλά με την άλλη μάρκα βενζίνης μπορεί να οφείλεται ότι το ξανά άδειασες και καθάρισε
Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορα στις μάρκες τόσο ουσιαστική, όσο στο πρατήριο
Δεν είναι στο θέμα, αλλά έχω βάλει δυο φορές από shell αμόλυβδη και από τα φτηνά μάλιστα βενζινάδικα και με έκλεψαν από 1.5 έως 3 λίτρα στα 20 λίτρα ρεζερβουάρ
Όσο για το πια έχει περισσότερες πιθανότητες για νοθευμένη βενζίνη σαφώς, η σούπερ τάχα, αμόλυβδη

Δεν χρειάζεται όμως, να σε κλέψει με νοθεία μόνο, αλλά και με πειραγμένη αντλία

:evil:

Alki_Viades
10/05/2004, 22:07
Όσο για το πια έχει περισσότερες πιθανότητες για νοθευμένη βενζίνη σαφώς, η σούπερ τάχα, αμόλυβδη
:evil:

Super??? Γιατι ρε παιδια η super, εγω γι'αυτο τη βαζω, επειδη αν εχει λιγοτερη κινηση θα εχουν μικροτερο κινητρο να την νοθευσουν... :confused: :mad: :cry:

sir
10/05/2004, 22:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ Η ΜΗΧΑΝΗ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ.

Κανένας
10/05/2004, 22:53
Alki_Viades
Γιατί όπως σου έγραψε ο periklisk

Πιο δελεαστικό είναι να νοθεύσεις τις σούπερ αμόλυβδες (v power, kinitron, ultimate κλπ) με απλή αμόλυβδη...
Έχει πολύ μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους

Όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες τα 100 οκτάνια σαν αντικροτική ιδιότητα τα εκμεταλλεύονται πληρως, κινητήρες με βαθμό συμπίεσης άνω του 13.1
Φαντάσου ότι βάζεις στον κινητήρα σου μια βενζίνη που αρνείται να αναφλεγει
Και ότι εδώ στην Ελλάδα μας πασάρουν ένα πείραμα- μόδα για να δουν αν θα πιάσει
Η απλή v power που είχε τα ίδια καθαριστικά πρόσθετα καταργήθηκε και στην ουσία καλουμεθα να πληρώσουμε μια βενζίνη πολύ ακριβότερη από ότι χρειάζεται ο κινητήρας μας
Στην Ιταλία που είχα παει, δεν είδα καμία βενζίνη πάνω από τα 95 οκτάνια εκεί τα ΚΤΜ πως δουλεύουν ?
και νομίζω ότι είμαστε η μόνη χώρα με το <<προνόμιο>> των 100 οκτανίων

Για όσους γνωρίζουν αγγλικά, αυτό θα σας λύσει όλες τις απορίες για τις βενζίνες
http://www.faqs.org/faqs/autos/gasoline-faq/part1/
:beer: :smokin: :)

anco
10/05/2004, 23:12
Navigator και Περικλη,

σωστοι στο θεμα νοθευμα βενζινης super αμολυβδη με απλη οτι εχει μεγαλητερες πιθανοτητες και κερδος.

Ειπαμε η συμπιεση παιζει ρολο στο να καει η βενζινα, αλλα και στα αγωνηστικα μοτερ δεν βαζουν ακριβως βενζινα αλλα τελειως χημικα προιοντα ή avgas, π.χ Aprilia RSW ή Honda RS 250 εχει 16:1.


Απο μετρησεις φιλου που τρεχει στην Racing 450 με YZ-450F, μου λεει μονο πανω απο το 13:1+ καιγονται οι καινουργιες βενζινες σωστα.

π.χ Nutec δεν εχει περισοτερα οκτανια (σε σχεση με την απλη super αμολυβδη) αλλα εχει περισοτερα μορια οξυγονου.

Ακομα ρολο παιζει και το ρευμα της ηλεκτρονικης και το αβανς.

Μια σελιδουλα με μερικους τυπους βενζινας αγωνηστικης.

http://www.vpracingfuels.com

www.nutec-usa.com/

:wave2:

Το post αλλου το πηγαμε βεβαια!.

Κανένας
10/05/2004, 23:18
Σωστός

την ώρα που επεξεργαζόμουνα το προηγούμενο μήνυμα με πρόλαβες
και ήθελα να γράψω για το αβανς και την ηλεκτρονική και τα ρεύματα γενικότερα
:) :beer:

sir
10/05/2004, 23:26
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΣΤΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΤΟΙΟΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ.
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.
ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ.
ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΗΝΥΣΗ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΩΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ

Κανένας
10/05/2004, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sourtaggias
(Alki συγνώμη)

Διάβασα λίγο πιο πάνω ότι η παλιά σούπερ δεν είναι πλέον καλή. Η μοτοσικλέτα μου είναι του ΄79 (BMW R65) και μέχρι τώρα βάζω σούπερ από Shell παρακολουθώντας τις βαλβίδες αρκετά συχνά και χωρίς να έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα.

Νομίζετε ότι είναι καλύτερο να βάζω αμόλυβδη και να προσθέτω lead additves?

Ευχαριστώ,
Σταύρος.

Φίλε μου όσο βρίσκεις την παλαιά σούπερ βάζε από εκείνη
η αμόλυβδη είναι πολύ πιο επιβλαβής, για το περιβάλλον και την υγεία μας, ακόμα και όταν καίγεται μέσα από καταλυτικούς κινητήρες
και μην κοιτάς τις μετρήσεις
Σκόπιμα αποφεύγεται, η πλήρης ανάλυση της καύσεως
Το ότι ανακαλύφθηκε η αμόλυβδη βενζίνη, δεν έχει να κάνει με την προστασία του περιβάλλοντος, από ρυπογόνους κινητήρες, αλλά για λόγους οικονομικούς και άλλους που δεν είναι επί του παρόντος

ancogsxr παντα ξεφεύγουμε και παντα φευγάτοι είμαστε
:)

anco
10/05/2004, 23:45
Sir,

μην βλεπεις το marketing τι λεει , δεν ειπα πως δεν βελτιωνουν την αποδοση οι νεες βενζινες , απλα οτι δεν δινουν την αποδοση για το κοστος που τις πληρωνουμε.

Π.Χ το ZXRαρακι μου εχει 16 λιτρα βενζινας. Υπολογισε τωρα 1,10 x 16 Shell V-Power racing , παμε στα 17ευρω σε σχεση με 12,5ευρω με απλη.

Εγω βαζω Shell V-Power Racing με 14,5:1 συμπιεση και το εχω για την πιστα μονο.

Και στο δυναμομετρο δειχνει απο 70-72 σε 74-75 αλογα. Εχω μηχανικα καρμπυρατερ και θελουν ρυθμισμα παντα με τον καιρο.


Navigator καλο επομενο.

:wave2:

Κανένας
10/05/2004, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sir
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΣΤΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΤΟΙΟΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ.
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.
ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ.
ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΗΝΥΣΗ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΩΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ


φίλε μου έχεις δίκιο και να έχουν κάποια διαφορά, δεν αξίζουν με τίποτα την διάφορα στην τιμή
κανένας από τους συμβατικούς κινητήρες ακόμα και του 2004 δεν είναι φτιαγμένος να καιει αυτήν την βενζίνη
μας την πασάρουν σαν υπέρ βενζίνη και αν αύριο καταργήσουν τις απλές κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί,για την διάφορα τιμής
Για φαντάσου τι θα γινότανε αν αυτό γινότανε ξαφνικά.
Διεθνής οικονομική κρίση
Ενώ τώρα μιλάμε για υπερκέρδη, με το πρόσχημα της καλύτερης απόδοσης
ρίξε μια ματιά και στο ποστ που είχα βάλει, για την συνομωσία των φαρμάκων και ποιοι μηνύονται σου θυμίζουν τίποτα ?


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2338

http://www4.dr-rath-foundation.org/The_Hague/complaint/complaint04.htm

θα βρεις 1 ExxonMobil Corporation, its Chief Executive Officer Lee R. Raymond, the other Executives and its Board of Directors.

2.
British Petroleum (BP), its Chief Executive Officer The Lord Browne of Madingley, FREng, the other Executives and its Board of Directors.

3.
Chevron Texaco Corp., its Chief Executive Officer David O’Reilly, the other Executives and its Board of Directors.:smokin: :smokin:

sir
10/05/2004, 23:55
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΗ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ ΒΕΝΖΟΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ.ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΣΠΝΕΟΥΝ ΟΙ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟΥ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΑΣ.
ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΒΕΝΖΙΝΩΝ 100 ΟΚΤΑΝΙΩΝ ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ,ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΚΑΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΔΡΑΝΑ ΤΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ (ΒΛΕΠΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΥΨΗΛΗΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ) ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΟΦΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ 1-1,5%.

Κανένας
10/05/2004, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Sir,

μην βλεπεις το marketing τι λεει , δεν ειπα πως δεν βελτιωνουν την αποδοση οι νεες βενζινες , απλα οτι δεν δινουν την αποδοση για το κοστος που τις πληρωνουμε.

Π.Χ το ZXRαρακι μου εχει 16 λιτρα βενζινας. Υπολογισε τωρα 1,10 x 16 Shell V-Power racing , παμε στα 17ευρω σε σχεση με 12,5ευρω με απλη.

Εγω βαζω Shell V-Power Racing με 14,5:1 συμπιεση και το εχω για την πιστα μονο.

Και στο δυναμομετρο δειχνει απο 70-72 σε 74-75 αλογα. Εχω μηχανικα καρμπυρατερ και θελουν ρυθμισμα παντα με τον καιρο.


Navigator καλο επομενο.

:wave2:

ειδες για να γράφω με το ένα δάκτυλο μου ρίχνεις και στην εκκίνηση και στην τελική
:lol: :wave2:

milaber
11/05/2004, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
[B]κανένας από τους συμβατικούς κινητήρες ακόμα και του 2004 δεν είναι φτιαγμένος να καιει αυτήν την βενζίνη
μας την πασάρουν σαν υπέρ βενζίνη και αν αύριο καταργήσουν τις απλές κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί
για την διάφορα τιμής

Ρε παιδιά τι αγχώνεστε;
Τα δίχρονα και τα χαμηλής απόδοσης τετράχρονα καίνε και καθαρό οινόπνευμα, διαλυτικό χρωμμάτων, ασετόν, βενζίνη για αλυσοπρίονα και εξωλέμβιες, βενζίνη καθαρισμού, νιτρομεθανόλη!
Ότι βρείτε χώστε το!

:D :D :D