PDA

View Full Version : kathreptes sucks leme...



monstermind
04/05/2004, 23:22
kai parte na xete....

Η λύση αυτή μπορεί να δώσει τέλος στους καθρέφτες των μοτοσικλετών αλλά και να συμβάλει στην πρόληψη των ατυχημάτων. Το κράνος Reevu υιοθετεί ένα ενσωματωμένο συστήμα κατόπτρων ίδιο με αυτό των περισκοπίων.
Μία ιδέα τόσο απλή που σε κάνει να αναρωτιέσαι πως και δεν την σκέφτηκε κανείς πιο πριν. Ένα κράνος με ενσωματωμένο καθρέφτη. Απλό αλλά έξυπνο. Τα κράνη Reevu καλύπτουν όλες τις συνήθεις προδιαγραφές ασφαλείας έχοντας παράλληλα ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Αν σηκώσεις τα μάτια σου λίγο πιο ψηλά τότε βλέπεις τι γίνεται πίσω σου χωρίς καν να κουνήσεις το κεφάλι σου! Δουλεύουν με την ίδια αρχή όπως τα περισκόπια, μεταφέροντας την πίσω εικόνα μέσω ενός συστήματος κατόπτρων, μπροστά στα μάτια του οδηγού.


1710

NLS
04/05/2004, 23:38
να δω ποιός θα συνηθήσει, όταν κουνάει το κεφάλι που θα κουνάει και τον... καθρέφτη του - επίσης θα ήθελα να δω αν κάποιος είναι με τα μεγάλα από πίσω τι ωραία που θα είναι ακόμα και για να δεις μπροστά

επίσης θέλω να δω ότι κανείς δεν θα μπερδεύει το μπρος με το πίσω

έχει έρθει; να το δοκιμάσουμε δηλαδή

gcrook
05/05/2004, 02:49
Υπαρχει μια ενσταση.
Οταν οδηγεις street μηχανη και εισαι καρασκυμμενος τι θα βλεπεις?
Τον ουρανο?
Εκτος και αν υπαρχει καποιος τροπος ρυθμισης του κατοπτρου.
Επισης καπου ακουσα για χαμηλη τιμη, γυρω στα 300 ευρω.
Οποτε απο βαρος και αεροδυναμικη τι θα λεει?
Παντως για εθνικη θα πρεπει να ειναι κορυφαιο !

Κανένας
05/05/2004, 09:38
Ο ιστοχωρος είναι ο κάτωθι http://www.reevu.com/

Η εταιρία βασικα φτιάχνει κράνη για ποδήλατα
Δεν ξέρω, πως θα επεξεργάζεται τις πληροφορίες ο εγκέφαλος, όταν θα είναι μέσα στο οπτικό του πεδίο δυο εικόνες, τόσο αντικρουόμενες και τι σύγχυση μπορεί να του προκαλεί σε υπολογισμό αποστάσεων και εκτίμηση καταστάσεων
Ακόμα και αν δεν κοιτάμε εκεί, η περιφερειακή οραση πρέπει να δέχεται ισχυρό σοκ
Έχετε δοκιμάσει να κινείστε με ένα όχημα και να κοιτάτε μόνο πίσω
Και καλά στις ταχύτητες που κινείται ένα ποδήλατο, αλλά σε αυτές που κινείται μια μοτοσικλέτα?
Εδώ ένα παιχνίδι παίζουμε με αεροπλάνα η μηχανές η δράσης και γίνεται χαμός στον εγκέφαλο και στο οπτικό νεύρο
Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές τους προειδοποιούν για ίλιγγο και κρίσεις επιληψίας
:hypnotize :uplate:

almalibera
05/05/2004, 09:47
...Εεε....πειραζει που δεν καταλαβα πώς ακριβως ειναι αυτο το κρανος...??:confused:
Δηλαδή πού ακριβώς βρίσκονται αυτα τα κάτοπτρα...? Πώς ακριβώς σηκώνοντας το βλεμμα σου βλεπεις πισω...?:confused:

Δεν καταλαβα.......


Παντως και μενα δεν μου φαινεται και πολυ σόϊ .....:look:

Κανένας
05/05/2004, 09:48
Ο τρόπος λειτουργίας


1734

almalibera
05/05/2004, 10:08
......Τί λες τωρα......
:eek:

Θα σκοτωθουμε ετσι....

"..Δεν ξέρω, πως θα επεξεργάζεται τις πληροφορίες ο εγκέφαλος, όταν θα είναι μέσα στο οπτικό του πεδίο δυο εικόνες, τόσο αντικρουόμενες και τι σύγχυση μπορεί να του προκαλεί σε υπολογισμό αποστάσεων και εκτίμηση καταστάσεων
Ακόμα και αν δεν κοιτάμε εκεί, η περιφερειακή οραση πρέπει να δέχεται ισχυρό σοκ
...
Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές τους προειδοποιούν για ίλιγγο και κρίσεις επιληψίας..."


ΣΥΜΦΩΝΩ!!

Δεν πιστευω οτι ειναι και τοσο καλη ιδέα. Κατα την γνωμη μου παντα..
Πιστευω οτι θα δημιουργει απιστευτες ζαλάδες και ημικρανιες μην πω τιποτα χειρότερο (αυτα που εγραψε ο NAVIGATOR). Ειδικα στις μεγαλου κυβισμου μηχανες.

Αλλα επειδή μια παροιμία λειει "Μεγαλη μπουκια φαε..." πολυ θα θελα να ρωτήσω καποιον με προσωπική εμπερια να μου πει την γνωμη του.

NLS
05/05/2004, 10:12
έλα ρε παιδιά, δεν είναι τόσο τρομερό

πάντα στην περιφερειακή μας όραση και στο αυτοκίνητο και στη μηχανή ΕΙΝΑΙ οι καθρέφτες (για όσους έχουν) - δεν πάθαμε τίποτα

almalibera
05/05/2004, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
έλα ρε παιδιά, δεν είναι τόσο τρομερό

πάντα στην περιφερειακή μας όραση και στο αυτοκίνητο και στη μηχανή ΕΙΝΑΙ οι καθρέφτες (για όσους έχουν) - δεν πάθαμε τίποτα

Τι λες...?

Οι καθρεπτες στις μηχανες και στα αυτοκίνητα και σε ολα τα μηχανοκινητα τελος παντων, βρίσκονται κατι δεκαδες εκατοστα μπροστα, οχι 3 χιλιοστα που λεει τωρα..
Θα στραβωθουμε! Λεω εγω τωρα..

monstermind
05/05/2004, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Τι λες...?

Οι καθρεπτες στις μηχανες και στα αυτοκίνητα και σε ολα τα μηχανοκινητα τελος παντων, βρίσκονται κατι δεκαδες εκατοστα μπροστα, οχι 3 χιλιοστα που λεει τωρα..
Θα στραβωθουμε! Λεω εγω τωρα..

vale ena kathrepti mporsta sto koutelo sou kai min ton koitas... na doume an tha patheis imikranies...

les kai autoi einai mlkes kai den to psaksane prin to vgaloun stin paragogi...

pantws tha exei plaka, otan tha koitas aristera, tha vlepeis automata kai deksia... kai to anapodo fisika...

NLS
05/05/2004, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
pantws tha exei plaka, otan tha koitas aristera, tha vlepeis automata kai deksia... kai to anapodo fisika...

εκεί είναι το εντυπωσιακό (ήθελα να το γράψω στο 1ο πόστ και το ξέχασα χεχεχε) - θα θέλει προσαρμογή... ΠΟΛΥ - βλέπεις τώρα για να δεις δεξιά πίσω, κοιτάς... ξεξιά (είτε καθρέφτη είτε κεφάλι) ... τώρα θα θέλει το ανάποδο

petridist
06/05/2004, 11:34
αν έχεις συνοδηγό τί σκατά θα βλέπεις?? τα δόντια του????

:hypnotize