PDA

View Full Version : Βλαβες Vfr να ξερουμε τι γινεται



hornet
26/05/2006, 09:32
Τελικα με μουτζωσαν:
1η βλαβη πριν ενα μηνα:
Συμπτωματα
Στα καλα καθουμενα εσβυνε η κινητηρας ρευμα υπηρχε αλλα δεν επαιρνε μπροστα το βραδυ τρεμοπαιζαν τα φωτα των οργανων
Λυση:
Αλλαγη πλεξουδας φωτων και οργανων,προβλημα στην φισα των γειωσεων ειχε καει μια επαφη

2η βλαβη πριν λιγες μερες
Συμπτωματα:
Ενω κανονικα το βεντιλατερ μπαινει στους 105 και βγαινει στους 98 εδω και μερικες μερες εμπαινε στους 109 και ενιοτε εφτανε στους 111 εκει ακριβως εφτυνε απο την διαστολη το παραφλου προσθεσα λιγο και μετα εμπεινε στους 112 το βεντιλατερ και παλι εκει γυρω πεταει το παραφλου
Λυση:
Αλλαγη θερμοστατη (μην τα ρωτατε που ειναι!!) ειναι κατω απο το injection στη βαση του V.Και φυσικα υπαρχει αερας στο κυκλωμα οποτε η βαλβιδα δεν παιρνει σωστη θερμοκρασια και πηγαινει εκει πανω

Αυτα απο εμενα

zolotas
26/05/2006, 22:24
ποσα κμ εχει η μοτο???????

hornet
29/05/2006, 09:03
32500 klm ασε με εφτυσαν σου λεω

DUKASII
29/05/2006, 09:25
να θέλω να κανω πλακα σε κανέναν..

αφου ''βγάζουν'' και τα vfr προβλήματα...(τα οποία ειναι Honda KAI TA OπΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙς ΤΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΜΟΤΟΡΙΑ-ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ )

οσο και σπάνια ειναι...εγω ειμαι τελέιως πεπεισμένος πλέον οτι Ολα τα μηχανακια χαλανε ΚΑΙ ολα τα μηχανακια ειναι αξιοπιστα.

πως θα σου κατσει ειναι τελικα.

και κριμα Στάθη μιας και εσυ πηρες αυτο το μηχανημα με σκοπο τα υπερατλαντικα ταξιδια.
κριμα γιατι μπορει σε αυτο το μηχάνημα να στηριξεις ολοκληρες διακοπες στην Ευρώπη.

περαστικά σου Στάθη και μην το πάρεις στραβά το μυνημα.

SOL-VFR-VTEC
29/05/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
να θέλω να κανω πλακα σε κανέναν..

αφου ''βγάζουν'' και τα vfr προβλήματα...(τα οποία ειναι Honda KAI TA OπΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙς ΤΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΜΟΤΟΡΙΑ-ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ )

οσο και σπάνια ειναι...εγω ειμαι τελέιως πεπεισμένος πλέον οτι Ολα τα μηχανακια χαλανε ΚΑΙ ολα τα μηχανακια ειναι αξιοπιστα.

πως θα σου κατσει ειναι τελικα.

και κριμα Στάθη μιας και εσυ πηρες αυτο το μηχανημα με σκοπο τα υπερατλαντικα ταξιδια.
κριμα γιατι μπορει σε αυτο το μηχάνημα να στηριξεις ολοκληρες διακοπες στην Ευρώπη.

περαστικά σου Στάθη και μην το πάρεις στραβά το μυνημα. H GNOMH MOU EINAI..OTI OLA TA MIXANAKIA FISIKA KAI PATHENOUN VLAVES...APLA AN MAZEPSOUME SINOLIKA TIS VLAVES..THA DOUME OTI H HONDA EXEI TIS LIGOTERES.....OTAN PERNEIS ENA MOTO..DEN KANEIS SIMVOLEO MA MIN XALASH POTE........KAI DEN KSERO AN THEOROUME TYXEROS..EXO KANH 42000XLM.......KAI STO EKSOTERIKO....KAI PERA APO TA KOINA DEN MOY PAROUSIASE TIPOTA..................IDOMEN...........:wave2: :wave2: KAI AN POTE TO POULAGA-PALI HONDA THA EPERNA..(KOLIMENOS ME THN HONDA)... :a23: :a23: :a23:


50053

gregorgeous89
30/05/2006, 15:08
Sto kato-kato den eine kai tragika provlimata.Se kamia periptosi den mporoun na theorithoun kataskevastika lathoi.

hornet
30/05/2006, 16:53
ευτυχως κανενα δεν με αφησε στο δρομο αλλα τα εσκασε συμπτωματικα και τα δυο πολυ κοντα..εκει παει το φτυσιμο αλλα δεν με εχει προβληματισει το γεγονος σε σημειο που να αγχωνομαι να παω μια μακρινη!

gcrook
30/05/2006, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
ευτυχως κανενα δεν με αφησε στο δρομο αλλα τα εσκασε συμπτωματικα και τα δυο πολυ κοντα..εκει παει το φτυσιμο αλλα δεν με εχει προβληματισει το γεγονος σε σημειο που να αγχωνομαι να παω μια μακρινη!

Σιγα μην αγχωθεις κιολας αυτο ελειπε, Ετσι κι αλλιως παρα πολλα κομματια/ανταλλακτικα των μοτοσυκλετων που καβαλαμε,ειτε ειναι ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα, ειτε βιδες ειτε ρουλεμαν και δεν ξερω και γω τι αλλο, προερχονται απο διαφορες εταιρειες με τις οποιες συνεργαζεται η μαμα εταιρεια, και οποτε και καποιο θα βγει ελαττωματικο.

hornet
26/06/2006, 09:31
τελικα το προβλημα με τις θερμοκρασιες επανηλθε αφου μου το ξαναφτυσε και χτυπησα και κοκκινα ....125C
Αλλαξα την ταπα του ψυγειου.

Η θεωρια λεει οτι σε συστημα ψυξης υπο πιεση το ψυκτικο υγρο εχει μεγαλυτερο σημειο βρασμου επομενως εαν η ταπα χανει πιεση μπορει να βρασει το ψυκτικο υγρο χαμηλοτερα

αυτα ιδωμεν παντως δειχνει τωρα καλυτερα...ταπα απο VTR εβαλα

ruyjin
24/08/2006, 13:31
πισω λαμπα

τελικα ρε π@#τη μου καθε φορα που θα την πλενω θα καιγεται η πισω λαμπα!!!!!!!! :mad: :mad: :mad: :mad:

και ειμουνα και προσεκτικος........ αμαν!!!!!!!! :mad:
:wave2:

gcrook
25/08/2006, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin


την πλενω θα καιγεται η πισω λαμπα!!!!!!!!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε καμμενοι Χοντακηδες πως τα καταφερνετε να ξεφτιλιζετε τα μοτορια σας ετσι;

Καλα και εσυ με την μανικα της πυροσβεστικης του εριχνες;

Μου θυμισες εναν τυπο που το ειχα παει για πλυσιμο και πως τα καταφερε και περασε πολυ νερο απο το μονοσελο μεσα το οποιο το εχω αφησει απροστατευτο απο μαλακια...

Η απο το φαναρι που αφηνει μια μικρη διοδο πισω ενεκα "ταλαιπωρημενων" πλαστικων....

Μου εκανε κατι διακοπες στο ρελαντι μετα, και μου σβηνει στο φαναρι.
Το βαζω μπρος και μετα απο 5 λεπτα στο φαναρι ξανασβηνει οποτε την ψυλλιαζομαι και ανοιγω την σελα πισω και βλεπω την ηλεκτρονικη να σταζει...

Το μηχανακι μια βδομαδα δεν κραταγε ρελαντι με τιποτα.

Μετα εστρωσε.
Αιντε τρεχα γυρευε....

ruyjin
25/08/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Καλα και εσυ με την μανικα της πυροσβεστικης του εριχνες;


ρε συ σου λεω προσεχα
επειδη την εχω ξαναπατησει :mad:

ermisVFR
02/09/2009, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
.......................
Ενω κανονικα το βεντιλατερ μπαινει στους 105 και βγαινει στους 98 εδω και μερικες μερες εμπαινε στους 109 ....................[/B]


Το ίδιο παρουσίαζε και το δικό μου. Άναβε ο ανεμιστήρας στους 107 με 108. Άλλαξα τον διακόπτη του (περίπου 30?) που βρίσκεται στο αριστερό ψυγείο και τώρα ανάβει 102 με 103.

trifonas
02/09/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Το ίδιο παρουσίαζε και το δικό μου. Άναβε ο ανεμιστήρας στους 107 με 108. Άλλαξα τον διακόπτη του (περίπου 30?) που βρίσκεται στο αριστερό ψυγείο και τώρα ανάβει 102 με 103.
τι εννοεις το διακοπτη του?
μηπως εννοεις το θερμοστατη?
φιλικα παντα.

reinmeister
02/09/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
τελικα το προβλημα με τις θερμοκρασιες επανηλθε αφου μου το ξαναφτυσε και χτυπησα και κοκκινα ....125C
Αλλαξα την ταπα του ψυγειου.

Η θεωρια λεει οτι σε συστημα ψυξης υπο πιεση το ψυκτικο υγρο εχει μεγαλυτερο σημειο βρασμου επομενως εαν η ταπα χανει πιεση μπορει να βρασει το ψυκτικο υγρο χαμηλοτερα

αυτα ιδωμεν παντως δειχνει τωρα καλυτερα...ταπα απο VTR εβαλα

το βασικοτερο ολων αγορινα,ειναι η σωστη εξαερωση...ξεκινας αυστηρα απο κει κι επειτα αρχιζεις να ελεγχεις για τυχοντα προβληματα...

byron
02/09/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το βασικοτερο ολων αγορινα,ειναι η σωστη εξαερωση...ξεκινας αυστηρα απο κει κι επειτα αρχιζεις να ελεγχεις για τυχοντα προβληματα...

Re rein.....

Μπήκες στο thread με το απαύγασμα της μοτοσυκλετικής αξιοπιστίας. Ολόκληρο thread και έχει 5 ποστ απο καταβολής moto.gr....:winka: :lol:
Φαντάζομαι ότι απ΄το 2006 θα το ΄χει σάξει το πρόβλημα :p

reinmeister
02/09/2009, 12:48
:rotflmao: :rotflmao:

ermisVFR
02/09/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
τι εννοεις το διακοπτη του?
μηπως εννοεις το θερμοστατη?
φιλικα παντα.

Ο θερμοστάτης είναι μια βαλβίδα με ελατήριο που επιτρέπει την ροή του υγρού από τον κινητήρα προς τα ψυγεία. Αυτό δεν επηρεάζει τον ανεμιστήρα.

Στην συνέχεια υπάρχει ο ECT sensor πάνω στο block του κινητήρα και μετράει την θερμοκρασία του υγρού και πληροφορεί την ηλεκτρονική. Ούτε αυτό επηρεάζει τον ανεμιστήρα.

Τέλος υπάρχει ένας θερμικός διακόπτης βιδωμένος πάνω στο αριστερό ψυγείο. Στους 102+ βαθμούς κλείνει κύκλωμα και αρχίζει ο ανεμιστήρας μέχρι τους 96. Αυτόν άλλαξα...

CB1-FAN
03/09/2009, 21:45
Το VFR μου με 78000 χλμ βλαβη καμια :nono:


ειναι ομως το γραναζωτο γιαυτο!!!;) :p

SOL-VFR-VTEC
03/09/2009, 22:00
ligo praktiki eksaskisi tou lipi tou.... ermis.

otan erthi i ora na ton rotame(pou pote min erthi)....

totes tha mas pei....ee afou exete motoria pou den pathenoun tipota...

geia sou re taso...se paradexome giati apo to pouthena..apektises gnosis..gamates

:a23: :a23: :a46: :a18:

ermisVFR
04/09/2009, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB1-FAN
Το VFR μου με 78000 χλμ βλαβη καμια :nono:


ειναι ομως το γραναζωτο γιαυτο!!!;) :p

Μαλακία της HONDA που έβγαλε αυτό το γρανάζι αλλά ήταν και πολύ ακριβό....:confused:

ermisVFR
04/09/2009, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
ligo praktiki eksaskisi tou lipi tou.... ermis.

otan erthi i ora na ton rotame(pou pote min erthi)....

totes tha mas pei....ee afou exete motoria pou den pathenoun tipota...

geia sou re taso...se paradexome giati apo to pouthena..apektises gnosis..gamates

:a23: :a23: :a46: :a18:

Τάκις ..... σ'έχω ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

CB1-FAN
04/09/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Μαλακία της HONDA που έβγαλε αυτό το γρανάζι αλλά ήταν και πολύ ακριβό....:confused:


Συμφωνω απολυτα...... , οχι πως τα vtec εχουν προβληματα ,αλλα να οπως και να το κανεις ειναι πιο

αθραυστα και γλυτωνεις και απο καδενογλυστρες και μπλιμπλικια.


:rotflmao:

gasoil
05/09/2009, 10:58
Φάνη μου συμφωνώ απόλυτα. :beer:

Και μου αρέσει και ο ήχος που κάνει ρε γαμώτο μου:bawl: :bawl:

Από βλάβες ..... σε 52 kkm ... δύο λάμπες πίσω ... μία λάμπα μπροστά ... αυτά το vfr

Εγώ ... πρεσβυωπία ... λίγο μέση ... λίγο ψυχολογικά...

Λέω να κάνω ένα έλεγχο σε βαλβίδες. :beer: :beer:

SOL-VFR-VTEC
06/09/2009, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Τάκις ..... σ'έχω ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trele epistimona......:beer: :beer:

hornet
14/09/2009, 08:20
55000 χλμ αλλαγη και οι δυο τεντωτήρες καδένας

ermisVFR
14/09/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
55000 χλμ αλλαγη και οι δυο τεντωτήρες καδένας

Στάθη, τον πίσω τον άλλαξες προληπτικά ή διότι χτυπούσε;

hornet
29/09/2009, 07:24
βαρεσαν πρακτικα και οι δυο μαζι

nassosxlvbros
29/09/2009, 08:19
Αμαν αυτοι οι τεντωτήρες πια...ταμα τό'χουν στα 50000? :confused:

ευτυχώς το χορνετ έχει έναν μόνο...:) 5 λεπτά έκανα...(εεε έχει και τα καλά του ο εν σειρά...)

ermisVFR
11/11/2009, 00:40
Για όσους αντιμετωπίζουν ηλεκτρικά προβλήματα στο VFRD υπάρχει το 2002-2005 Wire Harness Replacement Recall PDF (http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?app=downloads&showfile=51)

Από ότι κατάλαβα αν δεν έχει καταστραφεί ο μπλε κονέκτορας αλλάζουν την μπροστινή πλεξούδα και την γείωση της μπαταρίας