PDA

View Full Version : Φιμε?ημιφιμε? η ιριδιο?



xaris_sm
26/05/2006, 09:44
Παιδια εχω ενα ΧΡ1000 και λεω να βάλω μια ζελατινα να κοβει λιγο τον ηλιο και να ομορφυνει το κρανος μου,αλλα...

η φιμε ειναι τρελα αλλα το βραδυ δεν παιζει να βλεπεις,σωστα?

την ημιφιμε την δοκιμασα κοβει τον ηλιο αλλα...φενεσαι

το ιριδιο ομορφο,δεν φενεσαι αλλα ποσο βλεπεις το βραδυ?

οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!


:wave2:

adam_tsouk
26/05/2006, 09:51
μετα απο τις τελευταιες ανακαλυψεις που καναμε καμια ζελατινα (εκτος της κιτρινης) δεν ειναι για νυχτα! ουτε καν η διαφανη που σου δινουν με την αγορα!

τεςπα, εγω στο xr1000 εχω την light smoke, δηλαδη την πρωτη βαθμιδα και το βραδυ βλεπω μια χαρουλα (σχεδον γιατι ειμαι κ λιγο γκαβος):lol:


:wave2:


τιμες 40-50 ευρω αν θυμαμαι καλα...

wild_cat/anima
26/05/2006, 09:59
γενικότερα φοραω λευκή, μου έδωσε να δοκιμάσω φιλτατος συμφορουμίτης ιριδιζουσα και είναι τρελα.
για το βράδυ μέσα σε πόλη είναι οκ (αφού την συνηθίσεις όμως)για δρόμο σκοτεινό προσωπικά δε την αντεχω!

GeorgeFZR
26/05/2006, 11:13
Ξεχνα το,οχι οτι δεν 8α βλεπεις τιποτα,απλα η οραση στις λεπτομερειες περιοριζεται αισ8ητα..
Στο δικο μου,(Nolan N92 Melandri) Φιμε,τα βραδια το εχω ανοιχτο..ειδικα στους δρουμους με λιγο φωτισμο.
:wave2:

Υγ1'" Τις μπριζολες ισα ισα που τις εβλεπα:p :rotflmao: :rotflmao:
:beer:


49775

xaris_sm
26/05/2006, 11:36
Η ιριδιζουσα τζαμαρια κοβει τοσο πολυ οσο το φιμε?

γιατι μαλλον για εκει καταλειγω

adam_tsouk
26/05/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Η ιριδιζουσα τζαμαρια κοβει τοσο πολυ οσο το φιμε?

γιατι μαλλον για εκει καταλειγω


κοβει ΑΚΟΜΑ περισσοτερο!

ειναι μονο για ηλιο!

Λεωνίδας
26/05/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
κοβει ΑΚΟΜΑ περισσοτερο!

ειναι μονο για ηλιο! ακόμα περισσότερο από την τελείως φιμέ; :confused: :confused: :confused:

byron
26/05/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ακόμα περισσότερο από την τελείως φιμέ; :confused: :confused: :confused:

Η ιριδίζουσα σε Shoei τουλάχιστον δεν έχει διαφορά από την φιμέ. Το βράδυ μέσα στην πόλη δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. (όχι ότι είσαι και τελείως άνετος..)

Σε επαρχίακό δρόμο κλπ .................δεν βλέπεις και πολλά.

adam_tsouk
26/05/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ακόμα περισσότερο από την τελείως φιμέ; :confused: :confused: :confused:

μιλουσα σε σχεση με τη δικια μοπυ που ειναι η light...

για την σκουρα φανταζομαι περιπου οπως τα λεει ο srx6.

αλλα το προβλημα δεν ειναι τοσο αν θα βλεπεις τον δρομο.

το προβλημα ειναι αν θα δεις τη πετρα, το ψωφημι.....

Λεωνίδας
26/05/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
μιλουσα σε σχεση με τη δικια μοπυ που ειναι η light...

για την σκουρα φανταζομαι περιπου οπως τα λεει ο srx6.

αλλα το προβλημα δεν ειναι τοσο αν θα βλεπεις τον δρομο.

το προβλημα ειναι αν θα δεις τη πετρα, το ψωφημι..... Ε γι'αυτό κουβαλάς και τη διάφανη (αν έχεις τη δυνατότητα :rolleyes: )

xaris_sm
26/05/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
μιλουσα σε σχεση με τη δικια μοπυ που ειναι η light...

για την σκουρα φανταζομαι περιπου οπως τα λεει ο srx6.

αλλα το προβλημα δεν ειναι τοσο αν θα βλεπεις τον δρομο.

το προβλημα ειναι αν θα δεις τη πετρα, το ψωφημι.....


η light απο αποσταση πως φαινεται? dark οπως η τελειως φιμε?

adam_tsouk
26/05/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
η light απο αποσταση πως φαινεται? dark οπως η τελειως φιμε?

κοιτα, σαν την τελειως φιμε δεν ειναι αλλα ειναι ομορφη πανω στο κρανος..

παρε μια φωτο αν και δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα μιας και ειχε πολυ ηλιο.... να παρεις μια ιδεα...


49789

xaris_sm
26/05/2006, 13:11
ευχαριστω παιδες....


με βλεπω να περνω φιμε η ιριδιο και το βραδυ να βαζω την νορμαλ


:wave2:

Kizoku
26/05/2006, 13:19
Με αφορμή το thread αυτό ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω και εγώ μια φιμε ζελατίνα για τις μέρες πέραν της στανταρ για τα βράδια.

Μιλώντας πάντα για χρήση της φιμε ζελατίνας τη μέρα:
Τελικά είναι νόμιμες?
Υπάρχει περίπτωση να με σταματήσει τροχαία και να φάω κλίση για αυτό???

byron
26/05/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm

με βλεπω να περνω φιμε η ιριδιο και το βραδυ να βαζω την νορμαλ


:wave2:


Και θηκη για την μέση


49798

Konti
26/05/2006, 13:40
Στα ogk προσαρμόζεις μία φιμέ μεμβράνη πάνω στην ζελατίνα!

Και έτσι με δύο κινήσεις την βάζεις την μέρα και το βράδυ την αφαιρέις!


49799

adam_tsouk
26/05/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και θηκη για την μέση

ρε συ, που τα πουλανε αυτα;


:wave2:

byron
26/05/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ρε συ, που τα πουλανε αυτα;


:wave2:


http://thevisorshop.com/acatalog/Main_Menu_VISOR___HELMET_Carriers___Bumbags_13.html

:beer:


Επειδή όμως βλέπω και της Oxford, θα μπορείς να το βρείς και εδώ φαντάζομαι.

tsoukas77
26/05/2006, 20:32
Η ιριδιου ειναι εξαιρετικη την ημερα.Κοιτας τον ηλιο καταματα.Το βραδυ,ειναι σαν να πηγαινεις με τα μικρα φωτα!Σαφως,περιορισμενη ορατοτητα,αλλα οχι κατι τραγικο...

Θελει και αρκετη προσοχη στο καθαρισμα.

Οσον αφορα την απορια καποιου φιλου,στο τελος,ετσι οπως πηγαινουμε,θα μας γραφουν και για γυαλια ηλιου!

mourgakos
09/06/2006, 06:26
shark,fime tou kerata oso itan mera eimaste mia xara...sto skotadi anagastika tin anoiksa kai irtha kolita me ena amaksi pou eixe statheri 120 km.alios,,,,,,mono ta frena eblepa otan itan katebasmeni....

Xrider
21/06/2006, 21:21
EGO EXO MONIMA THN FIME LOGO POLY EYAIS8HTON MATION STO FOS!!AN KAI TO BRADY VLEPO SAN THN GATA , MYRIZO SAN TON SKYLO,AKOYO SAN THN VODAFONE,EIMAI O HULK!!...TO VRADI ME FIME ZELATINA TA BLEPO KOLIOMENA,OPOTE KAI THN ANEVAZO (THN ZELATINA:p )
EINAI RISKO GIATI AN SE PIASEI H NYXTA STON DROMO SE TAXIDI,8ELEI ANEVASMA!(H ZELATINA)

zolotas
21/06/2006, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

EINAI RISKO GIATI AN SE PIASEI H NYXTA STON DROMO SE TAXIDI,8ELEI ANEVASMA!(H ZELATINA)

εχεις την κανονικη στο τανκ μπαγκ(αν εχεις :D ).......και σε 5 δευτερα την αλλαζεις ........απλα τα πραγματα :a9:

mourgakos
23/06/2006, 09:44
an einai na koubalame ena soro pragmatakia etsi,na baloume kai ena treiler ektos tin tripleta!

Giorgos19
23/06/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Ξεχνα το,οχι οτι δεν 8α βλεπεις τιποτα,απλα η οραση στις λεπτομερειες περιοριζεται αισ8ητα..
Στο δικο μου,(Nolan N92 Melandri) Φιμε,τα βραδια το εχω ανοιχτο..ειδικα στους δρουμους με λιγο φωτισμο.
:wave2:

Υγ1'" Τις μπριζολες ισα ισα που τις εβλεπα:p :rotflmao: :rotflmao:
:beer:


Ισα που τις εβλεπες,αλλα ολοκληρες τις κατεβασες!

zolotas
23/06/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
an einai na koubalame ena soro pragmatakia etsi,na baloume kai ena treiler ektos tin tripleta!

κοιτα .......πες με χαζο και ασχετο αλλα εγω ΠΑΝΤΑ εχω μαζι μου .........αδιαβροχο,κιτ για ελαστικο,δευτερη ζελατινα,δευτερο κινητο,σετ κλειδια,3 αναπτηρες,φακο,προφυλακτικα,χαρτομαντηλα ,βετεξ,μπουκαλι νερο ,τσιγαρα 2 πακετα,μετρητη πιεσης ελαστικων,γυαλια ηλιου,χαπια διαφορα....:D ολα στο τανκ μπαγκ και χωρις τριπλετα....

δε με χαλαει καθολου........... ναι αλλα την γκομενιτσα ξερεις να την φορτωνεις πισω ε??? εγω θελω τρειλερ γιατι με τετοιο ργαλειο ειναι πολλες .......:blush:

Xrider
24/06/2006, 10:43
[COLOR=red]κοιτα .......πες με χαζο και ασχετο αλλα εγω ΠΑΝΤΑ εχω μαζι μου .........αδιαβροχο,κιτ για ελαστικο,δευτερη ζελατινα,δευτερο κινητο,σετ κλειδια,3 αναπτηρες,φακο,προφυλακτικα,χαρτομαντηλα ,βετεξ,μπουκαλι νερο ,τσιγαρα 2 πακετα,μετρητη πιεσης ελαστικων,γυαλια ηλιου,χαπια διαφορα[/COLOR=red]




xazos den nomizo,na poume ligo anasfalis!?Plaka kano.
Na kouvalas tank bag gia zelatina,pou borei kai na thn xara3eis..den to kano.
Protimo mia megali banana stin mesi me tsigara,nero,anaptira,kinito +karamelitses me zaxari!
Profilaktiko den vazo!!:beer:

Draculas-GR
02/08/2006, 00:35
Οκ, πράγματα θα κουβαλάς, αν και εφ'οσον έχεις τους χώρους που απαιτούνται..
Π.χ εγω εχω μια μαύρη ζελατίνα μόνιμα, την οποία ανοίγω το βράδυ μέσα στην πόλη, αλλα αν υπάρχει περίπτωση να φύγω για μακριά, παίρνω και την άσπρη..
εγω όμως εχω βαλίτσα (ψαροκασέλα την λεω..) και χωράει αρκετό πράμα μέσα..
Τι θα κάνει όμως κάποιος που έχει R1 και αν βάλει ψαροκασέλα, θα τον κρεμάσουν στην πλατεία ανάποδα για παραδειγματισμό? (και καλά θα κάνουν..)
απλά θα πάρει αναγκαστικά μια μέτρια ζελατίνα (οχι πολύ μαύρη - οχι πολύ άσπρη) να τον καλύψει παντού..

Τώρα αν θέλουμε οποσδήποτε μαύρη, γιατί όπως και να το κάνουμε εχει φοβερό look, αναγκαστικά τα βράδια θα τρώμε και 5-6 μυγάκια
(έχουν πρωτεϊνες.. κάνουν καλο!)

Ζεύκας
28/08/2007, 05:33
παίδες θελω να παραγγείλω μέσω ίντερνετ φιμέ ζελατίνα!

μπορεί να μου πεί κανείς την ακριβή ονομασία της dark smoke ζελατινας για Shoei XR-1000?


:wave2:

lampros_fazer
28/08/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
παίδες θελω να παραγγείλω μέσω ίντερνετ φιμέ ζελατίνα!

μπορεί να μου πεί κανείς την ακριβή ονομασία της dark smoke ζελατινας για Shoei XR-1000?
CX-1V dark tint ή dark smoke..

http://www.shoei-europe.com/en/accessories.php
http://www.thevisorshop.com/acatalog/Product_Catalogue_SHOEI_CX_1V_VISORS_379.html

:wave2:

Ζεύκας
29/08/2007, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
CX-1V dark tint ή dark smoke..

http://www.shoei-europe.com/en/accessories.php
http://www.thevisorshop.com/acatalog/Product_Catalogue_SHOEI_CX_1V_VISORS_379.html

:wave2:

ευχαριστώ! :D

Alexander
23/01/2009, 22:14
Τελικά ρε παιδιά έχει κανένας τη ζελατίνα με το προοδευτικό φιμέ (CX1V HT 50% ΦΙΜΕ);

Κάποιο σχόλιο; Βολεύει να την έχεις συνέχεια πάνω, μέρα-νύχτα;

Πήγαινα καρφωτός να την παραγγείλω και ο πωλητής με απέτρεψε...

thalasinos
13/02/2009, 16:44
Να πω και εγω τι γνωμη μου ειχα την ελαφρα φιμε, κοβει τον ηλιο οχι ομως οσο θα ηθελα! χρειαζοταν και γυαλια ηλιου απο μεσα! το βραδυ μεσα σε πολη ειναι ετσι κι ετσι, εκτος πολης δεν βλεπεις!

Παιρνω την φιμε σκουρη, την μερα με λιακαδα φουλ εισαι οκ! το βραδυ ομως εντος και εκτος πολης δεν βλεπεις! εχεις στη μεση σου τη δευτερη διαφανη και εισαι μια χαρα!

Πηρα και την ιριδιζουσα, μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη επειδη εχει μεγαλυτερη προστασια απο τις ηλιακες ακτινες, ως προς την ορατοτητα ειναι ιδια με την σκουρη φιμε ομως χρειαζεται περισσοτερο προσοχη επειδη χαραζει ευκολα ο καθρεφτης.
Μιλαω παντα για shoei XR-1000

Ελπιζω να βοηθησα, δικη σου επιλογη!!!:sun:

TheFace
14/02/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Τελικά ρε παιδιά έχει κανένας τη ζελατίνα με το προοδευτικό φιμέ (CX1V HT 50% ΦΙΜΕ);

Κάποιο σχόλιο; Βολεύει να την έχεις συνέχεια πάνω, μέρα-νύχτα;

Πήγαινα καρφωτός να την παραγγείλω και ο πωλητής με απέτρεψε...

Φιλαρακο τη συγκεκριμενη ζελατινα την ειχα εγω στο xr-1000 για κανα χρονο και ημουν απολυτα ευχαριστημενος απο την αποψη οτι τη νυχτα και χωρις αλλο φωτισμο (επαρχιακο δρομο) συκωνοντας τη ζελατινα ενα-δυο "κλικ" (μεχρι να φτασει το μη-φιμε μερος της ζελατινας στο υψος των ματιων) καταφερνα να βλεπω καλα εχοντας και μια σχετικη προστασια στα ματια μου:winka:

Τη μερα φυσικα κατεβαζοντας την ολη, ειναι σαν να φορας τα γυαλια ηλιου σου :cool:

Για 'μενα που εχω δοκιμασει τρεις διαφορετικες ζελατινες στο xr1000, την θεωρω την πιο χρηστικη απ' ολες τις aftermarket!

Τωρα εχω τη dark smoke, γιατι απλα τη γουσταρω πολυ εμφανισιακα :blush:

Προσωπικα παντως δεν με ενοχλει ιδιαιτερα ουτε τη νυχτα, πηγαινωντας βεβαια και με πιο χαλαρους ρυθμους απ' οτι παω συνηθως τη μερα:smilea:

Ελπιζω να βοηθησα λιγο :beer:

camen
17/02/2009, 09:17
Εχω την dark smoke.Το βραδυ δεν αισθανομαι καθολου ανετα οταν την εχω κλειστη!Μειωνει πολυ την ορατοτητα και ειδικα στους ελληνικους δρομους που εχουν χαλια φωτισμο!!!