PDA

View Full Version : Η φυλή με τα κιτρινα.



Leipsippos
26/05/2006, 10:19
Οι τυποι με τα δικυκλα, η κυρα Μαιρη με την κορη την μονακριβη και αλλες ιστοριες καθημερινης τρελας.

"Η δικια μου η κορη δεν μπαινει σε λεωφορειο, απαπα μου, δεν ξερεις καλε ποιος ανωμαλος μπαινει εκει μεσα" ειπε με αισθημα φρικης η κυρα Μαιρη του ΚυρΘοδωρου που μενουν στον πρωτο, στην Τασία. "Ταξι, και παλι ταξι, κοστιζει κατι παραπανω αλλα εχω το κεφαλι ησυχο Τασία μου", κατέληξε.
Η Ντέμη, ηταν μια κοπελα γυρω στα 23 η οποια οντως δεν ειχε μπει ποτε της σε λεωφορειο, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων οταν ηταν μικρη και την πηγαινε η κυρα Μαιρη στο γιατρο, στο κεντρο, απο το Φαληρο, όπου εμεναν. Ωραια κοπελα η Ντεμη. Όπου Ντέμη απο το Δημητρα, της γιαγιας της δλδ, απο τα Φιλιατρα.
Και αυτοκινητο τωρα που τελειωσε το πανεπιστημιο και βρηκε δουλεια δεν πηρε. Της ειναι δυσκολο βλεπεις να μαζεψει λεφτα, (να κοψει απο τις κρεμες και τα φορεματακια; προς Θεου!!) και φοβαται και ο κυρΘοδωρος για την μοναχοκορη, οπερ "Που να τρεχει μονο του το παιδι στις ερημιες , να παθει και τιποτα το αμαξι... δεν ξερει, δεν πειραζει , ταξακι" ελεγε και αυτος , και πληρωνε κιολας. Απο 18 χρονων η Ντεμη ειχε κανει χρυσο Τον Αστερα. Ηθελε να βγει η Ντεμη, τσουπ το ταξι απ'εξω, ηθελε να παει Κηφησια στην φιλη της , τσουπ, το ταξι απ'εξω. Όποτε δεν μπορουσε να την παρει η Αθηνά που ηταν πιο μεγαλη και ειχε αμαξι για την δουλεια , ταξακι να παει και να ερθει το κοριτσι.
(Στο τελος τα εφτιαξε με τον Αντρεα, ο οποιος εδωσε την σακαρακα του και πηρε κατι πιο ωραιο και γρηγορο για να μπορει να την πηγαινει βολτες πιο ανετα, το πηρε σε λαθος χρωμα βεβαια, ασημι! Κιτρινο επρεπε να το παρει ο Αντρεας το αμαξι, και του ειπα οτι θα του κανω δωρο εγω το φωτιζομενο που γραφει "ΕΛΕΥΘΕΡΟ" αν και πια μονο αυτο δεν ειναι!!!Τελοσπαντων)Η Ντεμη αμαξι δεν πηρε αλλα τουλαχιστον εκοψε τους ταριφες.
Και ειπα οτι επιτελους ξεμπερδεψα με εκεινα τα ταξι που μου κλειναν το δρομο το βραδυ που γυρναγα σπιτι με την μηχανη και τα στηναν στην μεση της Μποτσαρη για να περιμενεουν την κυρια να κατεβει. Σταματησε και εκεινο το κακο συνηθειο να βγαινει το πρωι στην Ποσειδωνος και να σταματαει τα ταξι η Ντεμη, ακριβως μετα την στροφη, μολις εκανες να βγεις, τσουπ σταματαγε ο ταριφας να δει που παει το μωρο πρωινιατικο, και σιχτηριζες εσυ που περιμενες ενα τεταρτο να βγεις στην παραλιακη και σου χαλαγε το κενο ο ταριφας. VIP member ειχε γινει στα ταξι η μικρη αλλα ευτυχως αυτα τελειωσαν...
Βεβαια προχθες που ανεβαινα τις σκαλες ακουσα την κυρ Τασία να μιλάει με την Βασιλική του Παρασκευα , στον τρίτο, με τις δύο κορες! Ε, παλι την ίδια ιστορια ακουσα. "Η κορες μου...μπλα ....μπλα..ανωμαλοι... μπλα μπλα... ταξι ..μπλα...ταξι" Δεν ανυσηχησα, ηξερα τι με περιμενει!!!
Αφου λοιπον το πηρα αποφαση οτι θα τρωω τους ταριφες στην μουρη παλι για τα επομενα 4-5 χρονια ηρθε μια μερα ο Γιαννης απο το Λονδινο, να μεινει σπιτι μου. Οτι ειχε γυρισει απο την Νεα Υορκη και επειδη ειχε κατι μερες παραπανω αδεια, πριν ξαναπαει Λονδινο, ηρθε να μεινει ενα βραδυ Αθηνα και μετα να παει Πατρα να δει τους δικους του. Τσουπ το ταξακι παλι απο κατω αυτη την φορα για την Μαριτα, την μεγαλη του Παρασκευα που λεγαμε, δεν ξερω απο που βγαινει αυτο, Κατερινα την λενε την γιαγια. Παλι στο περιμενε εμεις για να κατεβει η κυια να μας φυγει το ταξι να βαλω την μηχανη στο κενο λιγο πιο κατω, ειναι που ειναι και στενο το στενο (#@$%^%&)"Σαν πολλα ταξι δεν εχετε εδω ρε συ;" με λεει ο Γιαννης. Γιατι του λεω στο εξωτερικο δεν εχει;" απαντω γεματος απο απορια. "Δικε μου οχι, ειναι πιο λιγα και ΠΟΛΥ πιο ακριβα" Καγκελο εγω. "Πως γινεται ρε φιλε πιο λιγα, αφου ολοι με ενα ταξι κυκλοφορουν", καλα μου λεει, πανε εσυ Λονδινο και κυκλοφορα για την πλακα σου με ταξι να δεις για ποτε θα σου εχει φυγει ο μισθος σε 5 μερες. Στην Νεα Υορκη ειναι ζητημα να εχουν 5000 ταξι". (σσ.Εδω εχουμε 15-17.000 ) Προβλημα σκεφτομαι, κατι δεν κολλαει!! Και πως πηγαινετε ρε ανθρωπε, τον ρωταω. Συγκοινωνια δικε μου, συγκοινωνια. Τρενα, λεωφορεια, μετρο, πανε παντου , ερχονται συνεχεια και ειναι συνεπεστατα. Ποια ταξι και βλακειες;

Και καθομουν σημερα που ξαναερχεται ο Γιαννης και πηγα και εγω εξωτερικο και το ειδα το "φαινομενο" και σκεφτομουν , την ωρα που το πλακωνα στα φρενα το μηχανακι για να μην τρακαρω με τον αυστραλοπιθηκο με το κιτρινο Opel TDi που ειδε πελατη στην Κηφησιας και το εκοψε 3 λωριδες δεξια βολ πλανε, για να μην την παρει κιολας της κυρατσα τελικα, ΓΙΑΤΙ να ειναι φθηνα τα ταξι; Να ειναι ακριβα, να σταματησουν να παραπονιουνται οι ταριφες και να παιρνουν διπλές και τριπλές κουρσες. Αυτοματα η καθε Ντεμη θα το σκεφτει να παρει ταξακι γιατι ο κυρΜπαμπακας της θα γονατισει οικονομικα, οποτε θα παρει λεωφορειο (η αμαξι εστω), και αν παρουν ΟΛΟΙ ΜΜΜ (γιατι δεν εχουν ολοι να παρουν αυτοκινητο)δεν θα εχει πια ΤΟΟΟΟΣΟΥΣ ανωμαλους εκει μεσα, γιατι δεν θα το ανεχονται πλεον οι υπολοιποι επιβατες, που τωρα θα ειναι πολλοι και διαφορων στρωματων και θα εχει κοσμο μεσα ολες τις ωρες το λεωφορειο/τρενο. Γιατι θα σταματησουν να σταματανε τα ταξι καθε 100 μετρα και θα δουλευει και η δεξια λωριδα κυκλοφοριας σαν νορμαλ λωριδα. Οχι σαν εκτακτου αναγκης και απο-επιβιβασης που ειναι τωρα. Και θα μπορω και εγω να παω στη δουλιτσα μου με την μηχανη μου με την ηρεμια μου και οταν εχει κρυο να παρω και εγω το λεωφορειο χωρις αγχος αν θα αργησω και οτι θα κανω 30 ωρες.
Αλλα φευ, η μειωμενη προσφορα αυξανει μεν τις τιμες του κομιστρου αλλα θα μειωθουν περιπου 10.000 θεσεις απο επαγγελματιες (μη Χ$$ω) αυτοκινητιστες οποτε δεν συμφερει την κυβερνηση στην καταπολεμηση της ανεργιας. Οχι μονο αυτο αλλα θα πρεπει να υπαρξει συστημα ΜΜΜ που να δουλευει για ολους ΟΠΟΥ και αν μενουν, ΟΠΟΥ και αν θελουν να πανε. Άλλα εξοδα απο κει και δνε υπαρχει και πουθενα μερος για να πεσουν οι μιζες, οποτε αστο και φτιαξε καμια γεφυρα στην κατω Τρανοραχουλα που δνε θελει κανενας αλλα θα εχεις και αν λες οτι εκανες εργο και θα τσεπωσεις και αρκετα €€€. Και βεβαια εδω ειναι Ελλαδα οποτε ο καθε κυρΘοδωρος θα δουλευει για να εχει η καθε Ντεμη λεφτα για ταξακι και ας μην γινεται τιποτα σωστα σε τουτο τον τοπο. Δεν τον πολυκοφτει να γινει κατι σωστο εξαλλου γιατι "Εμεις να μαστε καλα και ασε τους αλλους να κοψουν τον λαιμο τους."





Αρε Ελλαδαρα, ΓερμανοΓαλλοΒρετανος που σου χρειαζεται για να ερθεις στα ισια σου, και μας πειραζει και αν ειμαστε Γραικοί ή Ελληνες, ΡΑΓΙΑΔΕΣ ειμαστε και ετσι θα μεινουμε!

Cpt. Haddock
26/05/2006, 10:22
:a013: :a18:

Leipsippos
26/05/2006, 10:57
Χαιρομαι που σου αρεσε καπετανιο.

Σημ. Τα ονοματα και τα προσωπα ειναι πραγματικα οπως και οι κατασταεις απλα τα εχω μπερδεψει. Το λεω για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις με φιλους που θα το διαβασουν.

adam_tsouk
26/05/2006, 11:02
Η ιστορια πολυ ομορφη....

Η σκεψη επισης...

ΑΛΛΑ την λογικη "να ακριβυνει για να μην τα χρησιμοποιουμε" ε οχι ρε φιλε!
εδω λεμε ακριβυνε το ενα ακριβυνε το αλλο και κλαιγομαστε! ανωμαλοι ειμαστε μου φαινεται!

bugsbunny
26/05/2006, 11:08
:a013:

byron
26/05/2006, 11:12
Ωραίο...

Ονειρεύομαι, την στιγμή που το μετρό θα έχει φθάσει σε όλη την Αττική, για να δώ τι θα τα κάνουν τα 15.000 ταξί οι ταρίφες.

:beer:

byron
26/05/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΑΛΛΑ την λογικη "να ακριβυνει για να μην τα χρησιμοποιουμε" ε οχι ρε φιλε!
εδω λεμε ακριβυνε το ενα ακριβυνε το αλλο και κλαιγομαστε! ανωμαλοι ειμαστε μου φαινεται!

Αν είναι αυτός ο τρόπος για να μειωθεί ο αριθμός τους ας πάνε στο Θεό τα κόμιστρα.

Οι άνθρωποι, βγάζουν μεροκάματο εκμεταλλευόμενοι το χάος που προκαλούν οι ίδιοι.
Αν τύχει να βρεθείς Adam στην Αθήνα, κατά την διάρκεια απεργίας των ταξί θα καταλάβεις τι εννοώ.

:beer:

adam_tsouk
26/05/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν είναι αυτός ο τρόπος για να μειωθεί ο αριθμός τους ας πάνε στο Θεό τα κόμιστρα.

Οι άνθρωποι, βγάζουν μεροκάματο εκμεταλλευόμενοι το χάος που προκαλούν οι ίδιοι.
Αν τύχει να βρεθείς Adam στην Αθήνα, κατά την διάρκεια απεργίας των ταξί θα καταλάβεις τι εννοώ.

:beer:

εχμμμ.. βασικα ολη μερα (λεμε τωρα) κυκλοφορω στην Αθηνα με αυτοκινητο λογω δουλειας.... :winka:


αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τα ΜΜΜ.... Υποαρχουν κ αυτοι, τι θα κανουν; θα αγορασουν αυτοκινητο; μη τα βλεπουμε ολα απο τη μια πλευρα...

Η λυση θα ηταν να μην βγαζουν αβερτα αδειες ταξι... αλλα το κερδος ειναι μεγαλο + αυτο που γραφει ο Leipsippos οτι μετα αντε να καταπολεμησεις την ανεργια.....

devil's animal
26/05/2006, 11:25
πολυ καλο!!!
:a013:

Leipsippos
26/05/2006, 11:26
Ειναι θεμα ελαστικοτητας τιμων, ζητησης και προσφορας.
Τα ταξι ειναι πολλα , αρα η τιμη ειναι εκει για να μπορεσουν ολοι (οι ταριφες) να παρουν κουρσα. Οταν ειναι χαμηλη η τιμη περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιει και μετην σειρα τους για βγαλουν κερδος παιρνουν διπλες και τριπλες ταριφες. Αν η τιμη ηταν σαν του Λονδινου (25-30 ευρω για μια διαδρομη 5-7χλμ στο κεντρο) δε θα το χρσιμοπουσαν τσοι πολλοι, το κοστος ειναι το ιδιο για τον ταριφα, (5χλμ ειναι 5 χλμ ποσο πετρελαιο θα καψει παρπανω;; ) αλλα το κερδος που αφηνει μεγαλυτερο. Οποτε θα σταματουσαν να γκρινιαζουν οτι δεν βγαινουν. Διπλοταριφιες δεν θα περναν, γιατι θα τους κραζαν οι ιδιοι οι πελατες (για 20 ευρω Φαληρο Ομονοια , οχι να πεταξουμε την κυρατσα 5 στενα πιο περα, ουτε να πατησεις φρενο να ρωτησει που παει δεν θα τον αφηνουν τον ταριφα, γιατι ; ΚΟΣΤΙΖΕΙ!!!)
Και βεβαια με το 1/3 των ταξι στους δρομους , αυτα λιγα που κυκλοφορουσαν θα ηταν πολυ πιο γρηγορα, αφου θα ηταν πιο λιγο το χαος που προκαλουν και βεβαια θα εβρισκες ελευθερο σαν ανθρωπος αφου δεν θα το επαιρνες για ψυλλου πηδημα.

adam_tsouk
26/05/2006, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Ειναι θεμα ελαστικοτητας τιμων, ζητησης και προσφορας.
Τα ταξι ειναι πολλα , αρα η τιμη ειναι εκει για να μπορεσουν ολοι (οι ταριφες) να παρουν κουρσα. Οταν ειναι χαμηλη η τιμη περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιει και μετην σειρα τους για βγαλουν κερδος παιρνουν διπλες και τριπλες ταριφες. Αν η τιμη ηταν σαν του Λονδινου (25-30 ευρω για μια διαδρομη 5-7χλμ στο κεντρο) δε θα το χρσιμοπουσαν τσοι πολλοι, το κοστος ειναι το ιδιο για τον ταριφα, (5χλμ ειναι 5 χλμ ποσο πετρελαιο θα καψει παρπανω;; ) αλλα το κερδος που αφηνει μεγαλυτερο. Οποτε θα σταματουσαν να γκρινιαζουν οτι δεν βγαινουν. Διπλοταριφιες δεν θα περναν, γιατι θα τους κραζαν οι ιδιοι οι πελατες (για 20 ευρω Φαληρο Ομονοια , οχι να πεταξουμε την κυρατσα 5 στενα πιο περα, ουτε να πατησεις φρενο να ρωτησει που παει δεν θα τον αφηνουν τον ταριφα, γιατι ; ΚΟΣΤΙΖΕΙ!!!)
Και βεβαια με το 1/3 των ταξι στους δρομους , αυτα λιγα που κυκλοφορουσαν θα ηταν πολυ πιο γρηγορα, αφου θα ηταν πιο λιγο το χαος που προκαλουν και βεβαια θα εβρισκες ελευθερο σαν ανθρωπος αφου δεν θα το επαιρνες για ψυλλου πηδημα.


ειναι ωραιο αλλα μονο θεωρητικο.....

Leipsippos
26/05/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εχμμμ.. βασικα ολη μερα (λεμε τωρα) κυκλοφορω στην Αθηνα με αυτοκινητο λογω δουλειας.... :winka:


αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τα ΜΜΜ.... Υποαρχουν κ αυτοι, τι θα κανουν; θα αγορασουν αυτοκινητο; μη τα βλεπουμε ολα απο τη μια πλευρα...

Η λυση θα ηταν να μην βγαζουν αβερτα αδειες ταξι... αλλα το κερδος ειναι μεγαλο + αυτο που γραφει ο Leipsippos οτι μετα αντε να καταπολεμησεις την ανεργια.....


Δεν ειπαμε και αν κατηργηθουν , μια παρατηρηση εκανα και μια προταση πανω σε μια τακτικη και φιλοσοφια που ακολουθουν αρκετοι απο οτι βλεπω νεοελληνες. Δεν περιμενω να αλλαξει κατι. Ουτε να σταματησει ο κοσμος να κυκλοφορει με αυτοκινητα, ισα ισα.

Το θεμα ανεργεια στην ελλαδα ειναι ανεκδοτο, ταξι, φοιτητες, στρατος και αλλα πολλα συντελουν να μην γινετια βημα μπροστα απο φοβο πολιτικου κοστους, βλεπεις και οι πολιτικοι αν κανουν την υπερβαση το ιδιο φοβουντια, οτι θα μεινουν χωρις δουλεια την επομενη τετραετια!!!! :wave2:

adam_tsouk
26/05/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
βλεπεις και οι πολιτικοι αν κανουν την υπερβαση το ιδιο φοβουντια, οτι θα μεινουν χωρις δουλεια την επομενη τετραετια!!!! :wave2:

ετσι ακριβως.......


:beer: :beer:

bartlal
26/05/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ανωμαλοι ειμαστε μου φαινεται!

και εσυ σε λεωφορεια μπαινεις? :rolleyes:



:lol: :lol: :lol:

Leipsippos
26/05/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ειναι ωραιο αλλα μονο θεωρητικο.....

Ρε ας ημουν Υπουργος για μερα.... :) :) :) :) :)

adam_tsouk
26/05/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
και εσυ σε λεωφορεια μπαινεις? :rolleyes:



:lol: :lol: :lol:

εγω φιλε οταν χρειαζοταν εμπαινα... συνηθως με βολευε το τρενο....

ειχα τη τυχη να κυκλοφορω με μηχανακι απο μικρος.....:winka:

adam_tsouk
26/05/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Ρε ας ημουν Υπουργος για μερα.... :) :) :) :) :)


εγω θα ηθελα να ημουν αορατος για μια μερα!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:wave2:

byron
26/05/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εχμμμ.. βασικα ολη μερα (λεμε τωρα) κυκλοφορω στην Αθηνα με αυτοκινητο λογω δουλειας.... :winka:
αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τα ΜΜΜ.... Υποαρχουν κ αυτοι, τι θα κανουν; θα αγορασουν αυτοκινητο; μη τα βλεπουμε ολα απο τη μια πλευρα...
Η λυση θα ηταν να μην βγαζουν αβερτα αδειες ταξι...

Sorry, από τα post, φαντάστηκα ότι είσαι Πάτρα.
Δεν εννοώ υπερβολές, του είδους 25-30?.
Στο Βερολίνο που πήγα πρόσφατα, μια διαδρομή που εδώ κοστίζει 3?, εκεί κοστίζει 6?. Πολύ πιο ακριβό, αλλά για κάποιον που θελει να το χρησιμοποιήσει, δεν είναι απαγορευτικό.

Αδειες αν δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν χορηγούνται αβέρτα. Εκδίδονται ελάχιστες κάθε χρόνο και είναι δωρεάν.
Εκδίδονταν παλαιότερα για να βολέψουν ημέτερους.
Γιαυτό το λόγο και οι άδειες ταξί έχουν τόσα λεφτά. Πουλάνε την άδεια που δεν μπορείς να βγάλεις εσύ και εγώ.

Είμαι 95% σίγουρος για αυτά που γράφω. Αν κάποιος ξέρει κάτι επί του θέματος, ας με διορθώσει.

:wave2: :wave2:

adam_tsouk
26/05/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Sorry, από τα post, φαντάστηκα ότι είσαι Πάτρα.
Δεν εννοώ υπερβολές, του είδους 25-30?.
Στο Βερολίνο που πήγα πρόσφατα, μια διαδρομή που εδώ κοστίζει 3?, εκεί κοστίζει 6?. Πολύ πιο ακριβό, αλλά για κάποιον που θελει να το χρησιμοποιήσει, δεν είναι απαγορευτικό.

Αδειες αν δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν χορηγούνται αβέρτα. Εκδίδονται ελάχιστες κάθε χρόνο και είναι δωρεάν.
Εκδίδονταν παλαιότερα για να βολέψουν ημέτερους.
Γιαυτό το λόγο και οι άδειες ταξί έχουν τόσα λεφτά. Πουλάνε την άδεια που δεν μπορείς να βγάλεις εσύ και εγώ.

Είμαι 95% σίγουρος για αυτά που γράφω. Αν κάποιος ξέρει κάτι επί του θέματος, ας με διορθώσει.

:wave2: :wave2:


εγω νομιζα οτι οι αδειες στοιχιζουν πολλα λεφτα εκτος και αν ανηκεις σε ειδικη κατηγορια και εχεις εκπτωσεις, απαλλαγες κτλ...

μαλλον ειμαι λαθος...:D

bugsbunny
26/05/2006, 12:02
Για να μην συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα ΝΑΙ να πάει το κόμιστρο όσο και στο Λονδίνο, αλλά ΚΑΙ οι άδεις να δίνονται όπως στο Λονδίνο!
Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βγάλεις εκεί άδεια, απαιτεί διάβασμα τρελό (νομίζω παίρνει 2-3χρόνια) και εξετάσεις βαρβάτες, αν δεν ξέρεις και το πιο μικρό στενάκι απ’ έξω δεν παίρνεις άδεια… επίσης το taxi σου πρέπει να είναι σε άψογη κατάσταση καθαρό, όπως φυσικά και ο οδηγός με άψογη επαγγελματική συμπεριφορά κτλ


:beer:

adam_tsouk
26/05/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
αν δεν ξέρεις και το πιο μικρό στενάκι απ’ έξω δεν παίρνεις άδεια… επίσης το taxi σου πρέπει να είναι σε άψογη κατάσταση καθαρό, όπως φυσικά και ο οδηγός με άψογη επαγγελματική συμπεριφορά κτλ


:beer:


εκει; ναι!

εδω; καλο! :rotflmao: :rotflmao:

Leipsippos
26/05/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Για να μην συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα ΝΑΙ να πάει το κόμιστρο όσο και στο Λονδίνο, αλλά ΚΑΙ οι άδεις να δίνονται όπως στο Λονδίνο!
Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βγάλεις εκεί άδεια, απαιτεί διάβασμα τρελό (νομίζω παίρνει 2-3χρόνια) και εξετάσεις βαρβάτες, αν δεν ξέρεις και το πιο μικρό στενάκι απ’ έξω δεν παίρνεις άδεια… επίσης το taxi σου πρέπει να είναι σε άψογη κατάσταση καθαρό, όπως φυσικά και ο οδηγός με άψογη επαγγελματική συμπεριφορά κτλ


:beer:

Αν εχεις πετυχει κατι τυπους, στο Λονδινο, με μικρα μηχανακια με κατι τεραστιους χαρτες στερεωμενους μπροστα στην μουρη τους να κυκλοφορουν ειναι υποψηφιοι ταριφες και μαθαινουν τους δρομους για αν δωσουν.

Απο οσο ξερω τις αδειες εδω τις πουλανε οι ιδιοι οι ταξιτζηδες και τα λεφτα ειναι το εφ'απαφ τους. Δλδ θελουν 10-20-30000 ευρω αφου τοσο υπολογιζουν οι ιδιοι οτι κοστιζει η "επιχειρηση" και οταν αποσυρθουν το πουλανε το μαγαζι.

bugsbunny
26/05/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Αν εχεις πετυχει κατι τυπους, στο Λονδινο, με μικρα μηχανακια με κατι τεραστιους χαρτες στερεωμενους μπροστα στην μουρη τους να κυκλοφορουν ειναι υποψηφιοι ταριφες και μαθαινουν τους δρομους για αν δωσουν.


έχω :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Leipsippos
26/05/2006, 13:11
καλα δεν αμφεβαλα εδω που τα λεμε, ειναι λιγο δυσκολο για Ελληνα (ή Γραικό) που ασχολειται με μηχανες να μην πετυχει εναν, ειναι παντου , και βεβαια το επομενο ειναι να ρωτησεις να μαθεις τι κανουν οι λελεδες με τους χαρτες μεσα στη μουρη, τοσο αχρηστοι ειναι; :lol: :lol: :lol:

FestoNero
26/05/2006, 13:12
http://www.mototriti.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=49920&news_category_id=&category_id=
Στάση εργασίας ταξί - τρόλεϊ για τη Δευτέρα 29 Μαΐου...
:a30: :a30: :a30:

adam_tsouk
26/05/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
http://www.mototriti.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=49920&news_category_id=&category_id=
Στάση εργασίας ταξί - τρόλεϊ για τη Δευτέρα 29 Μαΐου...
:a30: :a30: :a30:

δωρο θα μου το κανουν;


:D

dirtbird
26/05/2006, 13:40
Πάντως μην νομίιζετε ότι δεν έχει και λουλούδια ταρίφες στο εξωτερικό.

Μου΄χε τύχει μπάρμπας ταρίφας (όχι μινικαμπάς) που από
Heathrow-Wimbledon, με πήγε κύκλο και στο τέλος μου'φαγε και τα ρέστα (είθισται σε αυτούς να αφήνεις πουρμπουάρ γιατί είναι ξεπεσμένοι λόρδοι αλλά εγώ δεν ήθελα), Όπως και Γάλλος ταρίφας στον πατέρα μου που τον έκανε βόλτες στο Στρασβούργο (μάλλον την πιο ρατσιστική πόλη της Γαλλίας) και όταν του έκανε νύξη δεν του πήρε όσα είχε γράψει το ρολόι αλλά το κανονικό αντίτιμο.
Απλά δεν είναι πολλοί γιατί δεν τους 'σηκώνει' το κοινωνικό σύνολο, ενώ εντώ στο Ελλάντα ....