PDA

View Full Version : Περί μαθημάτων....



tsofras
26/05/2006, 11:33
Χαιρετώ την παρέα που με έκανε να νιώσω καλύτερα για την κρυφή μου αγάπη για τις μηχανές που τόσο καιρό είχα θάψει βαθιά μέσα μου. Για όσους θυμούνται το πρώτο μου πόστ, απλά να αναφέρω ότι ξεπέρασα κάθε φόβο, νιώθω ενθουσιασμένος, ολοκλήρωσα τα θεωρητικά + εξετάσεις :cool: και αύριο έχω το πρώτο μάθημα πρακτικό. Με ανεξάρτητη και εμπειρία 0 , μόνο ποδηλατο ξέρω :D

Ποιά η εμπειρία σας 10 ώρες είναι αρκετές για να μάθεις να οδηγείς? Δεν μιλάω να τρέχω σφήνες κτλ. απλά να πηγαίνω με κάποια α' ασφάλεια.?!?!

Και τέλος, επειδή δεν κρατιέμαι μέχρι άυριο μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς περίπου γίνεται το μάθημα , γιατι είμαι περίεργος? η πιθανότητα να πέσω κτλ?

Σας ευχαριστώ όλους θερμά και ελπίζω σε λίγο καιρό να είμαι και εγώ αναμεσά σας με το καινούριο μου XT125r:rotflmao:

Λεωνίδας
26/05/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Χαιρετώ την παρέα που με έκανε να νιώσω καλύτερα για την κρυφή μου αγάπη για τις μηχανές που τόσο καιρό είχα θάψει βαθιά μέσα μου. Για όσους θυμούνται το πρώτο μου πόστ, απλά να αναφέρω ότι ξεπέρασα κάθε φόβο, νιώθω ενθουσιασμένος, ολοκλήρωσα τα θεωρητικά + εξετάσεις :cool: και αύριο έχω το πρώτο μάθημα πρακτικό. Με ανεξάρτητη και εμπειρία 0 , μόνο ποδηλατο ξέρω :D

Ποιά η εμπειρία σας 10 ώρες είναι αρκετές για να μάθεις να οδηγείς? Δεν μιλάω να τρέχω σφήνες κτλ. απλά να πηγαίνω με κάποια α' ασφάλεια.?!?!

Και τέλος, επειδή δεν κρατιέμαι μέχρι άυριο μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς περίπου γίνεται το μάθημα , γιατι είμαι περίεργος? η πιθανότητα να πέσω κτλ?

Σας ευχαριστώ όλους θερμά και ελπίζω σε λίγο καιρό να είμαι και εγώ αναμεσά σας με το καινούριο μου XT125r:rotflmao: Για Α1 δίνεις ή για Α; Αν δίνεις Α1 θα κάνεις μάθημα με παπί οπότε η πιθανότητα να πέσεις είναι μηδενική (αν ξέρεις ποδήλατο φυσικά). Αν δίνεις για Α πάλι στο παπί θα σε βάλει πρώτα (λογικά) οπότε μια απ'τα ίδια.
Τώρα αν για κάποιο λόγο ξεκινήσεις με την 500άρα... :rolleyes:
Το μάθημα γίνεται φυσικά όπως οι εξετάσεις: 8άρια, αργή ευθεία, γρήγορη ευθεία με το δάσκαλο συνεπιβάτη και πορεία.
Αν έχεις ??? κάνε περισσότερα μαθήματα με βάρος στην πορεία για να νιώσεις πιο άνετα όταν με το καλό βγεις στο δρόμο :D

tsofras
26/05/2006, 11:58
Για Α πηγαίνω, καλά εννοείται αν νιώσω ότι δεν είμαι έτοιμος θα κάνω κάποια μαθήματα παραπάνω

adam_tsouk
26/05/2006, 11:58
ουτε με 100000 ωρες δεν θα εισαι 100% ασφαλης...

συνεση και τα ματια σου 14 χρειαζεσαι!



καλη επιτυχια....


:wave2: :wave2:

tsofras
26/05/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ουτε με 100000 ωρες δεν θα εισαι 100% ασφαλης...

συνεση και τα ματια σου 14 χρειαζεσαι!



καλη επιτυχια....


:wave2: :wave2:

Ευχαριστώ , το ξέρω αυτό, απλά εννοώ να μπορώ να τσουλάω μαζί με την μηχανή χωρίς να πέσω απο δικό μου λάθος (ούτε απο νερά κτλ. ) απλά να μπορώ να κουμαντάρω την μηχανή, φρένα, ταχύτητες κτλ

adam_tsouk
26/05/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Ευχαριστώ , το ξέρω αυτό, απλά εννοώ να μπορώ να τσουλάω μαζί με την μηχανή χωρίς να πέσω απο δικό μου λάθος (ούτε απο νερά κτλ. ) απλά να μπορώ να κουμαντάρω την μηχανή, φρένα, ταχύτητες κτλ


κοιτα, ολα αυτα θελουν μια σχετικη εμπειρια... ειναι συζητηση που δεν μ'αρεσει γιατι φαινομαι και καλα ο "γνωστης" και ειναι ρολος που δε μου ταιριαζει....

αλλα ειναι οι συνθηκες που θα σε κανουν καλυτερο οχι οι ωρες...

αν πχ εχεις οδηγησει 20 ωρες σε ευθειες! δεν θα μπορεις να στριψεις μετα! ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου...

αλλα ναι με 10-20 ωρες εχεις μια ΓΕΝΙΚΗ ιδεα.... :winka:

tsofras
26/05/2006, 12:20
ευχαριστώ φίλε μου, καλά εννοείται και τι δίπλωμα να πάρω , θα αφιερώσω χρόνο σε καμιά αλάνα με την μηχανή για να την μάθω λίγο :D

Kizoku
26/05/2006, 12:33
Όσο ζούμε μαθαίνουμε φίλε μου!
Όσες περισσότερες ώρες είσαι καβάλα τόσο περισσότερα θα μάθεις.

Σχετικά με το τι θα έχεις μάθει αν πάρεις το δίπλωμα η απάντησή μου είναι....ΤΙΠΟΤΑ. (με τέτοιο σύστημα εξετάσεων άλλωστε....)

howlingkast
26/05/2006, 12:54
apopsi mou einai oti h toumpa einai anapofeukti..akoma kai empeiroi odhgoi peftoun me to klasiko mprostino frenarisma kai to eperxomeno diplwma tou timoniou..opote mhn s apasxolei auto to thema..
me to mathima odhghsh den mathaineis sxedon tpt to ousiwdes ektos ap ta poly vasika..

apopsi mou einai pare to diplwma,agorase ena elafry mhxanaki to opoio den tha se noiazei poly na pesei kai na ftheireis(typou xr) kai mathe siga siga thn symperifora tou ston dromo..(ennoeitai ntymenos san astakos!)

o_gavros
26/05/2006, 16:43
Καλή σου επιτυχία καταρχας.
Μου δίνεις την εντύπωση ότι την "παραφοβάσαι" τη φάση.

Σεβασμό θέλει η μηχανή φίλε και όχι τόσο πολύ φόβο.
Αν έχεις το μυαλό μεσα στο κεφάλι σου,τότε να είσαι σίγουρος ότι το ενστικτο αυτοσυντηρησης (πσσσσ τι είπε το ποιητή)
θα σε βοηθήσει να είσαι πάντα όρθιος.
Δε λέω,και οι στραβές στο παιχνίδι είναι,αλλά αν πας με σύνεση τότε κατά μεγάλο ποσοστό "το'χεις".

Στην εξέταση,πιστεύω το σημαντικότερο ειναι να κατέβεις με ψυχολογία νίκης.
αν έχεις προετοιμαστεί σωστά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.:wave2:

fantacid
28/05/2006, 01:34
Το αν θα εισαι ετοιμος κ ποσο το ξερεις μονο εσυ.
Η οδηγηση θελει αποφασηστικοτητα κ αμεσες ενεργιες,ο χωρος κ ο χρονος δεν σηκωνει "διπλη σκεψη"
Προσπαθεις να ελγχεις τη κινηση στο δρομο σου-ακομα κ στους προσκυμενους- οχι μονον του οχηματος σου αλλα κ των υπολοιπων οχηματων κ δε θελει δισταγμο κ πανικο.
π.χ.Οταν αποφασισεις να προσπερασεις πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι θα ολοκληρωσεις με επιτυχεια,οχι παμε κ βλεπουμε.
Αν νιωθεις οτι δεν εισαι ετοιμος αλλα εχεις παρει το διπλωμα-πραμα που δε σημαινει οτι ξερεις να οδηγας!!!!- πανε σε μια αλανα η μια ησυχη γειτονια κ τσεκαρε τις αντιδρασεις σου κ τις αντιδρασεις της μηχανης,ετσι ωστε να ξερεις πως περιπου πρεπει να αντιδρασεις σε πραγματικο χρονο.

κ πανω απολα καλη τυχη γιατι γιανα μεινεις ορθιος εκτος απο τις αοδηγικες σου ικανοτητες θελει κ αρκετη τυχη με ολα αυτα τα "διπλωματα" που εχουν αμολυθει στους δρομους.

crs-k
28/05/2006, 07:22
Φιλε tsofra ...

Η εμπειρια ερχεται σιγα-σιγα, βαζοντας χιλιομετρα.
Διάφορα χιλιομετρα ...
Σε πολη, σε Εθνικη, σε επαρχιακο κλπ.

Ο "κινδυνος" ειναι πιο μετα !

Οταν αισθανθεις "καλος" !!

Εκει κινδυνευεις να εχεις (πραγμα που απευχομαι) την κακια πτωση, οταν κανεις το λιγο παραπανω ... :(

Ισως αυτη βεβαια μπορει να ειναι και η πιο εποικοδομητικη, για να σε κανει να ΜΗΝ εχεις ποτε "Αγνοια Κινδυνου"!


Δεν ειμαι μελλοντολογος, κι ευχομαι ΠΟΤΕ να ΜΗΝ γινουν ετσι τα πραγματα!
Απλα το λεω προσπαθοντας να σου μεταφερω την εμπειρια μου (οσο ειναι δυνατον) και να σε κανω να εισαι ολο και ΠΙΟ προσεκτικος, οσο περισσοτερο μαθαινεις!


:smokin: :beer: :wave2:

tsofras
29/05/2006, 08:37
Χαιρετώ την παρέα, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Το μάθημα ολοκληρώθηκε με επιυχία το Σάββατο πρωί. Έχω τρελλαθεί με την ιδέα ότι σε λίγο καιρό θα έχω δικιά μου μηχανή. Έκανα μάθημα με ένα Suzuki SV650 και μπορώ να πώ ότι το ερωτέυτικα, αφού είναι και το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος μετά απο ένα δύωρο , μόνο που μου έχουν βγεί λίγο τα χέρια απο τον συμπλέκτη. Το σημαντικό είναι ότι δεν ένιωσα καθόλου ΄φοβο, και όλα τα λέφτά είναι όταν στην αλλαγή σε "παίρνει" λίγο πίσω. Το πήγα μέχρι 3η με 50 km και απλά ένιωσα την ηδονή. Τελικά , συμφωνω , όποιος οδηγήσει μηχανή μετά ξενερώνει με το αμάξι:eyepop: :rotflmao: :cool:

Tropeas
29/05/2006, 10:18
Πάντως αν σου άρεσε και ενδιαφέρεσαι για sv.... δες στην υπογραφή μου...:D :p

tsofras
29/05/2006, 10:25
Κουκλί φίλε τροπέα, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά......:(

Και λέω να ξεκινήσω με μικρότερα κυβικά στουσ δρόμους...ευχαριστώ πάντως, ελπίζω να την χάρηκες :lol:

howlingkast
31/05/2006, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φιλε tsofra ...

Η εμπειρια ερχεται σιγα-σιγα, βαζοντας χιλιομετρα.
Διάφορα χιλιομετρα ...
Σε πολη, σε Εθνικη, σε επαρχιακο κλπ.

Ο "κινδυνος" ειναι πιο μετα !

Οταν αισθανθεις "καλος" !!

Εκει κινδυνευεις να εχεις (πραγμα που απευχομαι) την κακια πτωση, οταν κανεις το λιγο παραπανω ... :(

Ισως αυτη βεβαια μπορει να ειναι και η πιο εποικοδομητικη, για να σε κανει να ΜΗΝ εχεις ποτε "Αγνοια Κινδυνου"!


Δεν ειμαι μελλοντολογος, κι ευχομαι ΠΟΤΕ να ΜΗΝ γινουν ετσι τα πραγματα!
Απλα το λεω προσπαθοντας να σου μεταφερω την εμπειρια μου (οσο ειναι δυνατον) και να σε κανω να εισαι ολο και ΠΙΟ προσεκτικος, οσο περισσοτερο μαθαινεις!


:smokin: :beer: :wave2:

+1000