PDA

View Full Version : Πισω φωτα



xaris_sm
26/05/2006, 13:06
Παιδια χτες το βραδυ ανακαλυψα πως το πισω φως πορειας δεν αναβει,μεσα σε εκεινο το φαναρι υπαρχουν 2 λαμπες η μια?
επισης αναβει μονο οταν παταω το πισω φρενο,οταν παταω το εμπρος τιποτα...συνεδεονται αυτα τα δυο προβληματα μαζι γιατι εχω μπερδευτει...μηπως μου χαλασε η εμπρος βαλβιδα του φρενου?

απο που να αρχιζω μπας και το σωσω?

sub_zero
26/05/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Παιδια χτες το βραδυ ανακαλυψα πως το πισω φως πορειας δεν αναβει,μεσα σε εκεινο το φαναρι υπαρχουν 2 λαμπες η μια?
επισης αναβει μονο οταν παταω το πισω φρενο,οταν παταω το εμπρος τιποτα...συνεδεονται αυτα τα δυο προβληματα μαζι γιατι εχω μπερδευτει...μηπως μου χαλασε η εμπρος βαλβιδα του φρενου?

απο που να αρχιζω μπας και το σωσω?

Συνήθως υπάρχει μόνο μία λάμπα με 2 στοιχεία (ένα για πορεία και το άλλο για φρένο)

Κατα πάσα πιθανότητα σου έχει καεί η λάμπα (το στοιχείο της πορείας), και παράλληλα έχει χαλάσει ο διακόπτης της μανέτας (δες μήπως έχει φύγει κανένα καλώδιο από το button του φρένου)

Ενα πολύμετρο θα βοηθούσε αρκετά...

Ελεγξε λοιπόν πρώτα την λάμπα, και μετα button... αν δεν είναι τίποτα απο όλα αυτα:confused: :confused: ... χμμμ... ζορίζει...

OldMan
26/05/2006, 14:41
Η πίσω λάμπα είναι διπλή (21/5 W).

Έλεγξε τον διακόπτη της μανέτας του φρένου (είναι πλαστικός "πρεσαριστός" και πολλές φορές βγαίνει από την βάση του..).

Εφόσον ανάβει (έστω και μόνο με το ποδόφρενο) η λάμπα, δεν υπάρχει πρόβλημα γείωσης, οπότε είναι ανεξάρτητα τα δυο προβλήματα (πορείας - stop).

:wave2: :beer: :wave2:

xaris_sm
26/05/2006, 15:02
oποτε κοιταζω το διακοπτη του μπροστινου...

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δεν αναβει το πισω με τα φωτα πορειας?

εχει καει το 2στοιχεια της λαμπας? οποτε παω για λαμπα?

sub_zero
26/05/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
oποτε κοιταζω το διακοπτη του μπροστινου...

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δεν αναβει το πισω με τα φωτα πορειας?

εχει καει το 2στοιχεια της λαμπας? οποτε παω για λαμπα?

Πιθανόν.... Τσέκαρε πρώτα την λάμπα και μετά ψάξου για το κύκλωμα... εύκολο είναι: Βγάλε... κοιτα... αν το συρματάκι λείπει = Λάμπα...

αν είναι στην θέση του... κοιτάς το κύκλωμα... και παει λέγοντας...

BAD BOY
26/05/2006, 16:27
ΩΧ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΤΜ ΚΑΙΝΕ ΛΑΜΠΕΣ
ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ...
ΦΩΤΙΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΒΕΙΣ :wacko:
:rotflmao: :rotflmao:

mtsop
26/05/2006, 18:16
Χάρη ρίξε ένα καθάρισμα στο ντουί πριν αλλάξεις την λάμπα.
Μαζέυει μάκα και δεν κάνει καλή επαφή η λάμπα με αποτέλεσμα να την καίει.
Όλο προβλήματα αυτά τα ΚΤΜ

xaris_sm
26/05/2006, 20:30
Ο απολογισμος...

η βαλβιδα του μπροστινου ειναι off, πηγα να την σωσω με σπρευ κτλπ αλλα δεν ειδα φως,

να δω που θα την βρω τωρα αυτη

το δευτερο στοιχειο της λαμπας πισω και αυτο off, καπακι στο ηλεκτρολογειο της γειτονιας και αλλαγη,κουμπωμα και κομπλε!

ακομα μεσα στις μουντζουρες ειμαι :lol:

καλο ΣΚ παιδες

:wave2:

sub_zero
27/05/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Ο απολογισμος...

η βαλβιδα του μπροστινου ειναι off, πηγα να την σωσω με σπρευ κτλπ αλλα δεν ειδα φως,

να δω που θα την βρω τωρα αυτη

το δευτερο στοιχειο της λαμπας πισω και αυτο off, καπακι στο ηλεκτρολογειο της γειτονιας και αλλαγη,κουμπωμα και κομπλε!

ακομα μεσα στις μουντζουρες ειμαι :lol:

καλο ΣΚ παιδες

:wave2:

Ειδες βρε κουτό που έιναι απλά τα πράγματα???

Ριξε μπόλικο καθαριστικό... εν ανάγκη WD40 ... μάλλον έχει πιάσει κροκοδειλους απο την βρωμιά και δεν κλείνει κύκλωμα...

:sun:

KaTaNaS
27/05/2006, 16:03
και το δικό μου τις κάιει κάργα!

σταματαω στα βενζινάδικα και λεω: φούλαρε 100αρα και πιάσε και 3 λάμπες για το stop!


αλλά τί να κάνεις, το μηχανάκι σου κάνει όλα τα χατήρια! και πάνω απο όλα σε κάνει να νοιώθεις παγκόσμιος!:rotflmao:

ΝΙΚ
17/06/2006, 10:54
ειχα το ιδιο προβλημα.η μια επαφη απο τις δυο που εχει πανω η βαση που κουμπωνει η λαμπα τρεμοπαιζει με αποτελεσμα να σπινθιριζει στην επαφη της λαμπας και να την καιει.
βαλε ενα σκληρο πλαστικο κατω απο το σιδερακι-επαφη για να μην μπορει να τρεμοπαιζει και τελος.

KaTaNaS
17/06/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΙΚ
βαλε ενα σκληρο πλαστικο κατω απο το σιδερακι-επαφη για να μην μπορει να τρεμοπαιζει και τελος.


thanks για το τίπ, θα το κοιτάξω...