PDA

View Full Version : Πληροφορίες για ταξιδιωτικό στην Σκόπελο? εμπειρίες?



Tropeas
27/05/2006, 11:37
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιους ξέρουν για πληροφορίες για την Σκόπελο, για τους δρόμους αν πάει κάποιος με street μηχανή πάντα φυσικά με μικρές ταχύτητες και προσεχτηκά κινούμενος, τι πρέπει να προσέξω, τι πρέπει να δώ, και δωμάτια αν έχει κάποιος να προτείνει ή κάμπινκ...:D
Ευχαριστώ!και γω θα μοιραστώ μετά τις φωτό μου μαζί σας...;)

argy_kap
27/05/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιους ξέρουν για πληροφορίες για την Σκόπελο, για τους δρόμους αν πάει κάποιος με street μηχανή πάντα φυσικά με μικρές ταχύτητες και προσεχτηκά κινούμενος, τι πρέπει να προσέξω, τι πρέπει να δώ, και δωμάτια αν έχει κάποιος να προτείνει ή κάμπινκ...:D
Ευχαριστώ!και γω θα μοιραστώ μετά τις φωτό μου μαζί σας...;)

Λάμπρο, η γυναίκα μου έχει καταγωγή απο Σκόπελο και μπορώ να σου πω οτι θέλεις μια που ήδη φέτος έχουμε παει 2 φορές...

Οι δρόμοι που οδηγούν στις παραλίες είναι μια χαρά για κάθε τύπο μηχανής...αν θέλεις να δεις περισότερο όμως απο το νησί ένα on-off είναι οτι πρέπει αν και το 70% το πας και με street.

Πες μου πότε θέλεις να πας, πόσα λεφτά θέλεις να ξοδέψεις σε διαμονή κλπ κλπ.... Αν πάντως θέλεις δωμάτιο σε ξενοδοχείο νομίζο οτι θα μπορούμε να κάνουμε special moto.gr τιμή στο δικό μας.... (http://www.elliskopelos.com/) μπορώ σου προτείνω και άπειρα μαγαζιά για φαγητό....γενικά είναι ωραίο νησί για μηχανή και να ξέρεις οτι είναι απο τα λίγα μέρη που κυνηγάνε απίστευτα το κράνος.....και στο περίπτερο να πας σε γράψανε:)

Μερικές φώτο απο το Πάσχα που πήγα έχει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14421&perpage=30&pagenumber=7)
.

υπάρχουν και άλλες φώτο αν θέλεις να σου στείλω με mail....και για περισότερες πληροφορίες μπορούμε να τα πούμε και απο το τηλ!

dirtbird
27/05/2006, 14:05
Ναι, μηνπας για πάνω από 3 μέρες (μόλις μπορώ θα σου γράψω πιο πολλά):wave2: :wave2:

BAD BOY
27/05/2006, 15:01
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΣΦΗΓΓΕΣ.
ΜΑΜΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
:beer:
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ.

KaTaNaS
27/05/2006, 15:58
Λάμπρο, πήγα το 2002 για 5 ημέρες κάμπινγκ ελέυθερο(περίπου) στη Μηλιά...


μιλάμε το νησί είναι Κ@υλα...

το πέυκο κατεβαίνει μέχρι τη θάλλασα (βουτάν τα κλαριά του μέσα της)


οι θάλασσες υπέροχες!


ζωή δε παίζει το βράδυ ιδιάιτερα άγρια!

το βραδυ επίσης κάνει αρκετή ψύχρα ένεκα υγρασίας απο τη πυκνή βλάστηση!
και έχει τρελά στενά στροφιλίκια!


είχα ενοικιάσει ένα NRG και δε με περνούσε τίποτα!:rotflmao:


για διακοπές χαλάρωσης ότι πρέπει!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

nimbus
27/05/2006, 16:11
Kαλησπέρα Λάμπρο, είναι ο γαμπρός μου από Σκόπελο..
καλή η επιλογή του νησιού αυτού...
κοίτα τα π.μ. σου:wave2:

Tropeas
27/05/2006, 17:49
Παιδιά το ξέρω , είχα πάει Σκιάθο και μου λέγαν και καλύτερα ακόμα για Σκόπελο...

Νυχτερινη ζωή ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,
ένα ποτάκι ίσα ίσα να πιούμε,
πάω να χαλαρώσω και να περάσω καλά...

Ξέρω ότι είναι απο τα ποιο πράσινα νησιά για αυτό και το διάλεξα,
ξέρω επίσης ότι αυτά τα νησιά βουλιάζουν και ακριβαίνουν πολύ μετά τον Ιούλιο, και για αυτό σκέφτομαι μες τον Ιούνιο και με λίγο κόσμο, καλύτερα, και ποιο φθηνα...

Και συνήθως με λίγο κόσμο βλέπεις πάντα ΟΛΑ αυτά που θες να δεις... και σε περιποιούνται και καλύτερα...

Και στην Σκιάθο είχα νοικιάσει ένα typhoon και όργωσα τα πάντα ακόμα και τους χωματόδρομους!!!και δικάβαλος παρακαλώ! νοικιάζουν Σκόπελο κάνα on-off 250? να κάνω το υπόλοιπο 30% που δεν γίνεται με το SV???

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις προσφορές και τις ιδέες ,μάλλον βρήκα και που θα μείνω... ;) argykap και την προβλεπόμενη τιμή μια χαρά την βλέπω...που να γίνει και σπεσιαλ...:D
Υπολογίζω να είναι 3-4ήμερο...

Πειτε παρό όλα αυτά (ασχέτως αν δεν αφήσω σημείο εγώ στον χάρτη) τι αξίζει να δούμε περισσότερο, και που να φάμε κλπ... ειλικρινά θα σας εμπιστευτώ απόλυτα!!!:wave2:

argy_kap
27/05/2006, 19:05
Λαμπρο, σου είπα οτι ο ξάδερφος νοικιάζει και μηχανάκια και αυτοκίνητα?? χαχαχα

Έχει ενα ΧΤ που το νοικιάζει....

:beer:

και να μας πεις πότε θα είστε εκεί μπας και έιμαστε και εμείς...

ΦΑΓΗΤΟ
Περιβόλι (πιο κυριλέ αλλά ΦΟΒΕΡΟ φαγητο) μέσα στην χώρα

Στον Ξηντάρη για τσίπουρα (Ανατολή λέγεται το μαγαζί). Απο τους τελευταίους ρεμπέτες ζωντανά να παίζει μαζί με τα παιδιά του μουσική και να τραγουδάνε σε ένα απο τα πιο ωραία σημεία .....ρώτα και θα το βρείς....

Στον Αγνώντα στον Κυρ Παύλο (πρώτη ταβέρνα κατεβαίνοντας) για φρέσκο (και όχι ακριβό) ψάρι

Αστακομακαρονάδα στην Κυρά Φωτεινή στον Αγνώντα παλι (τελευταία)

Στην Κληματαρία στην παραλία

Το Νο1 και 2 ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ!

ΠΟΤΟ
Στον Βράχο (είναι πολλά σκαλάκια πάνω απο το δημαρχείο) Να διαλέξεις κοκτειλ απο τα 80+ που έχει....τα παιδιά είναι ειδικοί.....και έχουν και την καλύτερη θέα..

Στον Ντόκο....στις Καρυάτιδες....

Εμείς είμαστε fan του βράχου οπότε δεν μπορώ να σου πω και πολλά....



ΜΠΑΝΙΟ
Μηλιά
Καστάνη
Αγνώντα
Βελανιό
Λιμνονάρι

και γενικά παντού μπάνιο....:)

πρωινό καφέ στον Άνεμο στην παραλία και μετά εξόρμηση για μπάνιο....ένα πρωι να πάτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στον "Αι-Γιαννη στο Καστρί" είναι οι φώτος στο link μου πιο πάνω....

Πάρε ένα τουριστικό χάρτη που έχει σε όλα τα μαγαζιά δωρεάν για να δείς και όλα τα μέρη...

Tropeas
27/05/2006, 20:22
Πωπω!!!

Είσαι ΑΨΟΓΟΣ!!!:a23: :a23: :a23:
Τέτοιες πληροφορίες έψαχνα!

Μπορεί να πάμε και μαζί...:lol:
Πότε γυρνάτε απο το πανιταλικό????:beer:

Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

(θα τα πούμε την πέμπτη απο κοντά...);)

zephyr1
27/05/2006, 21:48
Φυσαει γενικως στο νησι?

Ευχαριστω.

argy_kap
28/05/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Φυσαει γενικως στο νησι?

Ευχαριστω.

όχι, δεν είναι Κυκλάδες.....ούτε στην όψη (ΚΑΜΙΑΑΑΑΑΑ σχέση) ούτε στον καιρό.....

Η Σκόπελος είναι μια "επέκταση" του Πηλίου....Πεύκα παντού που φτάνουν μέσα στο νερό και δίνουν τρελλό πράσινο χρώμα στις περισσότερες παραλίες..

ποσοστά απο τον Δήμο θα ζητήσω...

tifoefs
28/05/2006, 13:16
ΚΑΙ ΣΦΗΚΕΣ !!!

ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ !!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

zzr2005
28/05/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap

Στον Αγνώντα στον Κυρ Παύλο (πρώτη ταβέρνα κατεβαίνοντας) για φρέσκο (και όχι ακριβό) ψάρι

Αστακομακαρονάδα στην Κυρά Φωτεινή στον Αγνώντα παλι (τελευταία)

Στην Κληματαρία στην παραλία

Το Νο1 και 2 ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ!


όντως αυτά τα δύο μέρη είναι must είχα σαπίσει ώρες πίνοντας τσίπουρα
παρήγγειλε απαραιτήτως γαρίδες σαγανάκι!!!!!
οι δρόμοι πολοί στενοί όντως αλλά πας άνετα με μηχανή οποιουδήποτε στυλ..είναι τρομερό γιατι σε ορισμένα σημεία τα πεύκα σκεπάζουν το δρόμο ...συγκλύνουν από πάνω σου...΄το βράδυ ακόμα κ με φεγγάρι είχε κάτσει να είναι θεοσκότεινος ο δρόμος και τα φώτα του ενοικιαζόμενου ήταν για 3 μέτρα το πολύ
:lol:
πριν πασ πάρε κ μια μετεωρολογική πρόβλεωη για μερικές μέρες
βρέχει πολύ κ συχνά...
εγώ πήγα 7 μέρες αρχές Αυγούστου και τις 4 έβρεχε...
Σίγουρα το νησί με το περισσότερο πράσινο σε όλη την Ελλάδα..!!

adam_tsouk
28/05/2006, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΣΦΗΓΓΕΣ.
ΜΑΜΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
:beer:
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ.


Zωστοοοοοοοοοοςςςςςςςςς.........


:wave2:

zephyr1
29/05/2006, 10:28
Μια ερωτηση ακομα

Ελευθερο καμπινγκ?

ξαναματαυχαριστω.

argy_kap
29/05/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μια ερωτηση ακομα

Ελευθερο καμπινγκ?

ξαναματαυχαριστω.

Δεν ξέρω να απαντήσω....:)

dirtbird
29/05/2006, 11:32
Eγώ που πήγα πρόπερσιέμεινα με ανάμικτες εντυπώσεις. Καταρχάς άμα είναι να τη γυρίσεις με scooteraki ok, γώ με το πουλί την τελείωσα στο πρώτο δίωρο (δεν μιλάω μό για ασφαλτο). Η διαμονή ήταν ιδιαίτερα ακριβή - 90? για ένα απλό και μικρό δωμάτιο στο Στάφυλο (καλά το λέω?) με την κυρία δωματιάρχα έξω από την πόρτα μας όλη την ώρα να μας κυνηγάει με μία στριφτή τυρόπιτα (με είχε πιάσει το στομάχι μου big time). Παραλίες μέτριες (όχι κακές αλλά τίποτα το ιδιαίτερο). Από φαγητό επίσης μέτρια πράγματα. Σε μία απεγνωσμένη κίνηση μέχρι και σε nouvelle cuisine φάγαμε στο λιμάνι γιατί τα ταβερνεία δεν παιζόντουσαν.

Ευτυχώς μετά συνεχίσαμε στο Πήλιο το οποίο - κατά την άποψη μου- δεν πρέπει να συγχέεται με τις Σποράδες (ανάλογες και χειρότερες εμπειρίες είχα και από τη Αλόννησο.

Α και μην ξεχνάς ότι οι βροχούλες παίζουν σε στυλ Ιονίου.

Ο καθένας με τα γούστα του, απλά εγώ μετά από παραλίες τύπου Άχλα (να δω πως θα πάω με το ΧΧ τώρα που πούλησα το XR) και εναλλαγές διαδρομών σαν της Νάξου, είμαι λίγο κακομαθημένος.
Να και μερικές φωτό

dirtbird
29/05/2006, 11:33
Είναι λίγο βρεγμένα, έ?


50008

dirtbird
29/05/2006, 11:37
Άποψη της χώρας φυσικά με τον μαλακοιταλό με την παντόφλα και το Typhoon που ήρθε και κάθισε μπροστά μας (νομίζω ότι την έχω ξαναβάλει την φωτό).
Είχε και παρέα , αλλιώς....


50009

dirtbird
29/05/2006, 11:39
Και η πιο ευχάριστη ανάμνηση, ο 'χωριάτης' -από το 'δώσε αέρα στο χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι- που μας είχε υιοθετήσει καθ'όλη την παραμονή μας.


50010

zephyr1
29/05/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Ο καθένας με τα γούστα του, απλά εγώ μετά από παραλίες τύπου Άχλα (να δω πως θα πάω με το ΧΧ τώρα που πούλησα το XR) και εναλλαγές διαδρομών σαν της Νάξου, είμαι λίγο κακομαθημένος.


Τι ειπες τωρα.
Αχλα ημουνα το Πασχα και περσυ Ναξο.
Πραγματικες διακοπες σημαινει σκηνη και παραλια all day all night with family και ολη την βρωμιτσα που περιεχει αυτη η κατασταση.

Dirtbird δεν ριχνεις καμια ιδεα για κανα μερος με free camping και μπολικο αερα.
Γιατι βλεπω πως τα γουστα σου ,ειναι ωραια γουστα.(ο δρομος δεν με απασχολει γιατι ηπαμε οικογενεια).
:wave2:

dirtbird
29/05/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τι ειπες τωρα.
Αχλα ημουνα το Πασχα και περσυ Ναξο.
Πραγματικες διακοπες σημαινει σκηνη και παραλια all day all night with family και ολη την βρωμιτσα που περιεχει αυτη η κατασταση.

Dirtbird δεν ριχνεις καμια ιδεα για κανα μερος με free camping και μπολικο αερα.
Γιατι βλεπω πως τα γουστα σου ,ειναι ωραια γουστα.(ο δρομος δεν με απασχολει γιατι ηπαμε οικογενεια).
:wave2:

Για να μην παρεξηγούμαι από κάμπινγκ και δη ελεύθερο απέχω πάνω από δεκαετία (λόγοι ανωτέρας βίας, ας όψεται εκείνο το φανταστικό κάμπινγκ της Φολεγάνδρου με τις φανταστικές και εύοσμες τουαλέτες);) .

Αλλά όσον αφορά τις παραλίες, η ιδανική είναι αυτή που είναι και μεγάλη και δυσπρόσιτη και άγνωστη .

Στην Νάξο υποθέτω ότι θα σουν απο Ακρ. Μουτσούνα μεριά στην Ψιλή Άμμο, αλλά υπάρχει και το Κανταλό με πολύ μεγάλη παραλία και ρηχή (αν έχεις και παιδιά) με μόνο μείον ότι περνάνε πρόβατα (εντάξει όχι μέσα από το νερό).

Τώρα από τις υπόλοιπες Κυκλάδες, λίγο δύκολο αφού είναι μικρά νησιά και ψιλοπήζουν.

Στην Κρήτη, ο Ξηρόκαμπος έχει άπλα και ησυχία αλλά δεν έχει βάθος η αμμουδιά και δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με το κυματάκι ( o oldman ίσως ξέρει καλύτερα) άσε που πρέπει να πας στο τέρμα της Κρήτης (φανταστικές όμως διαδρομές και άσφαλτος).

Αν θυμηθώ κάτι - βρω φώτο, θα σου στείλω.

ΣΗΜ: τα Άχλα όποιος τα ξέρει, τα ξέρει, Ok?:winka: :wave2: :wave2:

bzrmiltos
07/07/2006, 23:30
ΔΕΝ ΕΧΕΙ CAMP KAI TO ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΚΗΝΗΓΙ

ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ...
ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙ ΣΚΙΑΘΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΥΚΛΑΔΕΣ !!!ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ,,,,,
:wave2: :beer: