PDA

View Full Version : Ζέστη - Κράνος - Μπουφάν - Βόλτα....



odt
28/05/2006, 10:42
....- Λεωφορείο - Φρένα - Τρακάρισμα - Ασυνομία - ΕΚΑΒ - Θριάσιο - Ορθοπεδικό - Χειρουργικό - Σπίτι.....

Με λίγες κουβέντες...αυτό που μου συνέβει χθές το μεσημέρι όπως κατεβαινα τη λεωφορο Αθηνών(Καβάλας) μετά το Δαφνί...Το λεωφορείο της γραμμής λοιπόν σε κάποιο σημείο κάνει δεξιά σε ένα στενό...για να πάει στο τέρμα...εγώ κατεβαινα 50 μέτρα πιο πίσω του με τη σκεψη ότι θα τον προσπεράσω..ξαφνικα κι ενώ πατούσε την αριστερή φρενάρει και αρχίζει να πέρνει ανοιχτά τη στροφή...βλέπω λοιπόν μπροστά μου το λεωφορείο να έχει κλείσει τη μισή μεσαία λωρίδα και τη βοηθητική (αφού εστριβε δεξια) η όλη μαλακία είναι πως επειδη από αριστερα είχε οχήματα τα οποία πηγαιναν γρήγορα περιμενα την κατάλληλη στιγμη να βγω να προσπεράσω,ταυτοχρονα όμως πλησίαζα και το λεωφορείο το οποίο δεν πήγαινε πάνω από 60 ενώ εγώ δεν πήγαινα πάνω από 90...,Κόβει λοιπόν το λεωφορείο όυτε που αντιληφθηκα πως και ξαφνικά βλέπω να το πλησιάζω επικινδυνα!!! Πέφτω στα φρένα αλλά η ποιότητα της ασφαλτου δεν είναι και η καλύτερη εκεί( χαμηλή πρόσφυση και πολλά ζυμαράκια που κάνουν τον τροχό να αναπηδάει....και να μπλοκάρει) δεν είχα πολάπεριθώρια λοιπόν για φρενάρισμα και απλώς έβλεπα να πηγαίνω προς το λεωφορείο, σαν τελευταία κίνηση απελπισίας προσπαθησα να κάνω τη μηχανή να κοιτάει όσο το δυνατόν δεξιότερα έτσι ώστε ναπέσω στο πλάι του λεωφορείου υπό γωνία για μην φάω όλη τη σύγκρουση,έτσι λοιπόν αφού προσπαθω να διώξω τη μηχανή κάτω από τα πόδια μου για να αποφύγω τα πιο χειρότερα μπαπ σκάω στο λεωφορείο με την αριστερη πλευρά...
Αστυνομία και ΕΚΑΒ ήρθαν αμέσως και με εβαλαν να ξαπλώσω πάλι γιατι όσο ήμουν ζεστός δεν πονούσα και πολυ αν και το σκισιμο στο γόνατό μου έλεγε πως θα αρχιζα να πονάω συντομα,,,Για να μην τα πολυλογώ...κάταγμα στην αριστερη επιγονατίδα και 10 ράματα και κάταγμα στον αριστερό ώμο που με γ@μ@ει στον πόνο και μόνο στην υποψία ότι τον κουνάω...
Τα κατάγματα δεν είναι σοβαρά, το βράδυ με στείλανε σπίτι μου...απλά για 6 βδομάδες θα έχω το νάρθικα στο πόδι και την ανάρτηση στον ώμο...

Προσοχή παιδιά το κράνος σωζει ζωές...αν δεν το φόραγα ακόμη θα ξεκολλάγανε τα μυαλά μου από το λεωφορείο όχι μόνο με προστάτεψε από τη συγκρουση αλλά δεν αφησε και το κεφαλι μου να πάρει μεγάλη κλίση προστατεύοντας έτσι και τον αυχένα μου...μπουφανακι...φορούσα το καλοκαιρινο το bering το οποίο στάθηκε πολύ καλά στις προσδοκίες μου(σημειωτέον ότι και να φορούσα τον ώμο θα τον έσπαγα) αφού με προστάτεψε από εκδωρές και λιπές μαλακίες όταν έπεσα κάτω σε κάτι κοτρόνες...προσοχή στους δρόμους και περαστικά μου...

Giorgos19
28/05/2006, 10:46
:eek: :eek: :eek:
Περαστικα φιλαρακι!

argy_kap
28/05/2006, 10:54
Ωραίαοςςςςςςς!!! Περαστικά και καλά κουράγια!

Tropeas
28/05/2006, 10:54
Γρήγορα και δυνατά περαστικά , αφού είναι ,
και γνώση προς συμμόρφωση, ;)
Το ξέρω όλοι τα κάνουμε, κάποια φορά καθημερινά, γνώση του κινδύνου, έκαστη στιγμή...;)

ΙΠΠΕΑΣ
28/05/2006, 11:02
Καλή ανάρωση :(

DimChios
28/05/2006, 11:36
Αχ ρε φιλαράκι! :sad:
Ας είναι που τη γλίτωσες! Όχι ότι είναι και λίγα αυτά που έπαθες, αλλά ολόκληρο λεωφορείο είναι αυτό!
Περαστικά σου και ας είναι το τελευταίο που σε βρίσκει!
Άσχετο και η ερώτηση είναι και λίγο ανούσια τώρα, αλλά το λεωφορείο είχε βγάλει φλάς? Δέν είχε βγάλει φλάς?
Αχ, αυτό το προσπέρασμα από δεξιά....όλοι λίγο πολύ το έχουμε κάνει αλλά να που....
Πάντως το μπουφανάκι (για το κράνος ΔΕΝ το συζητώ,ΣΙΓΟΥΡΑ έκανε τη δουλειά του) την έκανε τη δουλειά του, ε? Και μας το ανέφερες προχθές σε άλλο ποστ το BERING!
Υπομονή και καλή επάνωδο φίλε!

:wave2:

odt
28/05/2006, 12:33
και να φανταστείς ότι το λεωφορείο ήθελα να το προσπεράσω από αριστερά απλά τη στιγμη που κατάλαβα ότι έχει σχεδόν σταματήσει για να πάει δεξιά δεν με έπερνε με τίποτα να την κάνω από αριστερά, φαντάσου ήμουν στη μεσαία (έχει δύο και τη βοηθητικη) κοντά στη βοηθητικη, δεν προλάβαινσ...ναι το μπουφανακι το πηρα την Παρασκευη το απογευμα και μετα από τη στουκα που έφαγα το Σαββατο φορώντας το σίγουρα θα πάω να παρω πάλι το ίδιο μολις σηκωθώ πάλι όρθιος για τις καλοκαιρινές τουμπες :D είναι ότι πρέπει...ωραια και ήθελα να πάρω και άδεια από τη δουλειά :) :) :)


49954

Λεωνίδας
28/05/2006, 13:06
Περαστικά κι αγύριστα και από εμένα :wave2:

sapila racing
28/05/2006, 13:09
Περαστικά κι αγύριστα!

gcrook
28/05/2006, 13:18
Ωρε γαμωτ:eek:
Κουραγιο ρε συ αυτος ο ωμος ειναι πολυ κωλοκατασταση.....

tifoefs
28/05/2006, 13:39
Περαστικα ρε συ ! Και κρατα στο μελλον αποσταση !

:eyepop:

tsoukas77
28/05/2006, 13:44
Περαστικα!

Ολα χρησιμα ειναι...

jimmis77
28/05/2006, 19:04
περαστικα και καλη αναρωση:wave2:

adam_tsouk
28/05/2006, 21:16
περαστικα....

δυσκολη εποχη με τη ζεστη......

ποτε ξανα...

:beer: :beer:

:wave2:

zolotas
28/05/2006, 22:15
περαστικα .......:beer: :beer: .........το κρανος μπορειs να το ξαναχρησιμοποιοησειs μετα το χτυπημα που εφαγε η χρειαζεται νεο????

odt
28/05/2006, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
περαστικα .......:beer: :beer: .........το κρανος μπορειs να το ξαναχρησιμοποιοησειs μετα το χτυπημα που εφαγε η χρειαζεται νεο????

Δεν ξερω αδερφέ και δεν με νοιάζει...δεν το εχω δει ακόμη....έτσι κι αλλιώς θα παρω αλλο και στο κατω κατω κρανη μπουφαν γαντια κλπ κλπ για αυτες τις περιπτωσεις ειναι,μετά τα πετάς και πέρνεις αλλα, το θέμα ειναι οτι δεν ξέρω η μηχανη σε τι φαση ειναι...θα με τσουξει πολύ αμα χρειαστεί να πάρω άλλη,αυριο που θα μου την φερουνε θα δούμε...

SUPERMARIO
29/05/2006, 01:06
ρε κωστα τωρα το ειδα.την πεμπτη τα λεγαμε στην καντινα και τωρα αυτο.κριμα ρε φιλε...περαστικα.
κοιτα να γινεις καλα και ολα τα αλλα αργα η' γρηγορα θα τα ξαναφτιαξεις.

σιδερενιος ρε φιλε!!!

kerasaki
29/05/2006, 01:34
σε όλους έχει τύχει να αφαιρεθούμε στο δρόμο,υπομονή με τους νάρθηκες και προσοχή στο εξής.
περαστικά
:wave2:

wild_cat/anima
29/05/2006, 01:40
περαστικά man!
:wave2:

pipis
29/05/2006, 02:02
Περαστικα κ απο μενα!

tati
29/05/2006, 10:23
Γρήγορη ανάρρωση σου έυχομαι!! Υπομονή θέλει και όσο το δυνατον καλύτερη ψυχολογία!!

Να ειναι το τελευταίο και ποτέ ξανά!!!

Περαστικά σου!!:wave2:

makis206
29/05/2006, 10:29
Καλή ανάρρωση και γρήγορα περαστικά !!

:beer: :beer:

simeon
29/05/2006, 10:34
περαστικα φιλε... :wave2: :wave2:
λιγο υπομονη και θα κανεις μπανακια για φυσικοθεραπεια... ;) ;)

xaris_sm
29/05/2006, 10:42
Περαστικα και καλη αναρωση, υπομονη φιλαρακι

KaTaNaS
29/05/2006, 10:44
περαστικά φίλε!

το συντομότερο όρθιος στη μοτο σου! :wave2:


το σημείο όπου συνέβει το γνωρίζω, είναι μετά ακριβώς την BP μετα το τρελάδικο!

προφανώς σε ξάφνιασε ο ελειγμός του λεοφωρείου

που πράγματι εκεί που νομίζεις πώς έχεις βγεί στη εθνική κάνει μανούβρα, και βρίσκεται σε κάθετη θέση προκειμένου και αυτός ο καημένος ο οδηγός του λεοφωρείου να καταφέρει να χωρέσει το όχημα του στο στενάκι που του έχουν υποδείξει!


το φταίξιμο είναι του ΟΑΣΑ που έχει διαλέξει ένα τέτοιο κομμάτι στο δρομολόγιο του!

ίσος άνοιξες και εσύ το γκάζι κάπως παραπάνω μιάς και εκεί αρχίζει και ανοιγει και η κίνηση (αρχή της κατηφόρας που οδηγεί στο Σκαραμαγκά!)


όσο για τον ασφαλτοτάπητα, αν ειναι εκεί που νομίζω, είναι αρκετά φρεσκοστρωμένος και 'έχει καλή πρόσφυση κατα τη γνώμη μου!


όπως και να χει περαστικά ρε φιλαράκο!:wave2:

odt
29/05/2006, 11:06
Να'στε καλά ρε μάγκες, μακαρι μερικοι καμικάζι να παραδειγματιστουν από μένα και να βαλουν λιγο μυαλό...γιατί τους βλέπω στο δρόμο να πηγαίνουν τάπα ξεκρανωτοι και τους λυπάται η ψυχή μου
Προσοχή στους δρόμους και ΠΑΝΤΑ κράνος

mumbler
29/05/2006, 11:23
Υπομονή,ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.
ο ώμος είναι λίγο πακέτο.πρίν 2 καλοκαίρια
είχα πάθει τα ίδια.
καλή ανάρωση :wave2:

mystique
29/05/2006, 11:30
perastika.....

bartlal
29/05/2006, 12:57
δεξου τα περαστικα και αγυριστα και απο εμενα φιλαρακι! :wave2:


παντως απο οτι σε διαβαζω, ψυχολογικα δειχνεις να τα πας καλα!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Kizoku
29/05/2006, 14:12
Σιδερένιος γρήγορα!!!

:wave2:

idi
29/05/2006, 14:22
περαστικα :wave2:

mixanobio$
29/05/2006, 14:50
Γρηγορα καλα! παντα ορθιος!

:sun:

x-rider
29/05/2006, 14:57
περαστικα

catmaster
29/05/2006, 18:27
Στο σημειο που την πατησες πηγα και εγω να φαω τα μουτρα μου πριν λιγο καιρο με τον ιδιο τροπο..Ειναι οντως μ@λ@κια του ΟΑΣΑ οπως ειπε ο Κατανας..

Περαστικα και παντα ορθιος..
:wave2: :wave2:

fallenheaven
30/05/2006, 00:56
Perastika man!!!!
Kai pote ksana!!!!





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


:wave2:

evvou
30/05/2006, 12:26
:( περαστικα και αγυριστα να ναι ρε παιδι!
:wave2:

EVI
30/05/2006, 13:00
περαστικα

mbjp
02/06/2006, 00:42
περαστικα και γρηγορα ορθιος..να γιανει η πληγη γρηγοροτερα σε καμμια παραλια :wave2:

vaskunito
02/06/2006, 01:01
περαστικά φίλε. Και παίδες να θυμάστε. ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ (Ή ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ) Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!! η μπορείτε να το γυρίσετε στην ετερεία γιά να το ελένξουν και να αντικαταστήσουν (θα πληρώσετε κάτι) το υλικό από μέσα. Αλλά εγώ δε θα το εμπιστευόμουνα. ΑΤΥΧΗΜΑ=ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΡΑΝΟΣ (τουλάχιστον...για να μην πω για τον άλλο εξοπλισμό)

gcrook
02/06/2006, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
περαστικά φίλε. Και παίδες να θυμάστε. ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ (Ή ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ) Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!! η μπορείτε να το γυρίσετε στην ετερεία γιά να το ελένξουν και να αντικαταστήσουν (θα πληρώσετε κάτι) το υλικό από μέσα. Αλλά εγώ δε θα το εμπιστευόμουνα. ΑΤΥΧΗΜΑ=ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΡΑΝΟΣ (τουλάχιστον...για να μην πω για τον άλλο εξοπλισμό)

Αναλογα την ζημια, αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπηρξε βιαιη προσκρουση και ενας τυπικος ελεγχος δειξει ΟΚ, δεν νομιζω οτι πρεπει να υπερβαλλουμε.

vaskunito
02/06/2006, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αναλογα την ζημια, αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπηρξε βιαιη προσκρουση και ενας τυπικος ελεγχος δειξει ΟΚ, δεν νομιζω οτι πρεπει να υπερβαλλουμε.

Τα κράνη είναι φτιαγμένα γιά να σου προστατεύουν το κεφάλι για ταχύτητες πτώσης (όχι πρόσκρουσης) περίπου 30-40 mph. Πρόσκρουσης νομίζω (από ότι θυμάμαι) γύρω στα 8-10mph. Γιατί όταν πέφτεις στον δρόμο το κεφάλι σου συνήθως χτυπάει διαγώνια οπότε όχι με την ταχύτητα που πέφτεις. Τέλος πάντων...το θέμα είναι το εξής: Όταν συβαίνει ατύχημα η αντίληψη που έχεις εσύ με ότι πραγματικά συνέβη και πως χτύπησες και που διαφέρει σημαντικά (άσε που τα περισσότερα δεν τα θυμόμαστε). Τυπικός έλεγχος κράνους δεν υπάρχει. Θα δεις τις περισσότερες φορές καλά κράνη (ARAI, SHOEI) μετά από πρόσκρουση δεν έχουν την παραμικρή γραντζουνιά αλλά από μέσα το προστατευτικό στρώμα έχει καταρρεύσει, και αυτό με τρόπο που δεν είναι οράτος. Γι αυτό άμα παράδειγμα γυρίσεις το ARAI κράνος σου στην ετερεία θα το περάσουν από ακτίνες-Χ γιά να δουν την ζημία στο κέλυφος και το προστατευτικό υλικό από μέσα. Σε ότι αφορά το κεφάλι μας καλύτερα να μην πέρνουμε κανένα ρίσκο. Η απόφαση είναι πάντα δική σας.

spive82
02/06/2006, 03:06
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΩΣΗ . :beer: :beer: :wave2:

Smith
04/06/2006, 02:15
Περαστικά και από μένα και ας συγκρατήσουμε το κράνος και την ενδυμασία :beer:

vagelis900
04/06/2006, 22:38
περαστικα φιλαρακι και ας ειναι το τελευταιο!!

SaraMaritis
05/06/2006, 10:05
...odt-μαν :wave2:
Περαστικα και βουρ :beer:

ruyjin
05/06/2006, 11:49
απο ηθικο σε βλεπω οκ παντως :D

περαστικα και συντομα ορθιος!!!

:wave2:

odt
05/06/2006, 13:05
------Update--------

9 μέρες μετά το ατύχημα και έχω ψιλοστανιάρει και μπορώ και σηκώνομαι από το κρεβάτι...βέβαια η σπασμένη μου κλείδα ακόμη παραπονιέται όταν ζορίζεται αλλά τουλάχιστον ο πόνος είναι ανεκτός...
Σήμερα πήγα στην αποθήκη και είδα πως έγινε το κράνος αφού πολλοί απο'δω μέσα είχαν αναρωτηθεί (ανάμεσά τους και εγώ) για το πως είναι...
Έχουμε και λέμε ένα μεγάλο γδάρσιμο γύρω στα 4 εκατοστά στην αριστερή πλευρά στο ύψος της ζελατίνας(η οποία έχει σπάσει) και ένα μεγαλύτερο στο πάνω μέρος του κράνους!!!!(Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε) Θυμάμαι πως χτύπησα με το πλαί, τελοσπάντων το θέμα είναι πως αν δεν το φόραγα θα ήμουν άλλο ένα θύμα με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις...
Το μπουφάν δεν το συζητάμε και να μην το χάλαγε η πτώση το χάλασε το νυστέρι στο νοσοκομείο αφού το κόψανε για να μου το βγάλουνε...το κράτησα όμως ως ενθύμιο για γνώση και συμμόρφωση...η μηχανή τώρα... :( Πήγε σήμερα ο πατέρας μου να την δει γιατί τόσες μέρες με έχει φάει η αγωνία..λοιπόν έχουμε και λέμε, όργανα και φανάρι μπροστά έχουν μείνει στο χώρο του δυτυχήματος σκορπισμένα σε πολλά μικρά κομματάκια...Στραβωμένα καλάμια,η τιμονόπλακα μάλλον άντεξε...το ανησυχιτικό έυρημα είναι κάτι ρωγμές στο λαιμό :mad: :mad: :mad:

Αν αποφασίσώ να μην το φτιάξω θα το πουλήσω για ανταλλακτικά...εννοείται πως τα μέλη του φόρουμ θα τύχουν ειδικής μεταχείρησης ;) Μέχρι τότε όμως ας ελπίσουμε πως δεν θα είναι σοβαρά τα πράγματα...κάτσε να δούμε τι θα πει και ο μηχανικός μου...

vaskunito
05/06/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
------Update--------
Σήμερα πήγα στην αποθήκη και είδα πως έγινε το κράνος αφού πολλοί απο'δω μέσα είχαν αναρωτηθεί (ανάμεσά τους και εγώ) για το πως είναι...
Έχουμε και λέμε ένα μεγάλο γδάρσιμο γύρω στα 4 εκατοστά στην αριστερή πλευρά στο ύψος της ζελατίνας(η οποία έχει σπάσει) και ένα μεγαλύτερο στο πάνω μέρος του κράνους!!!!(Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε) Θυμάμαι πως χτύπησα με το πλαί, τελοσπάντων το θέμα είναι πως αν δεν το φόραγα θα ήμουν άλλο ένα θύμα με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις...


Μην το σκέφτεσαι φίλε μου. Το κράνος έκανε πολύ καλά την δουλειά του. Πέτα το και πάρε άλλο. Μην το ρισκάρεις. Όπως είπα και πρίν το τι πραγματικά συμβαίνει σε ένα ατύχημα και η αντίληψη που έχουμε εμείς είναι τελείως διαφορετικές.
Περαστικά σου.

odt
13/06/2006, 22:42
=======Update II =========

Μετά από πολλές καθυστερήσεις ιδού τα αποτελέσματσ της συγκρουσης με το λεωφορείο...προς ευχαρίστηση του φιλοθεάμονος κοινού.

(1) http://img65.imageshack.us/img65/7392/pict1167large8ib.jpg

(2) http://img65.imageshack.us/img65/3140/pict1168large5iy.jpg

(3) http://img251.imageshack.us/img251/6158/pict1169large9mr.jpg

(4) http://img251.imageshack.us/img251/7223/pict1170large9pu.jpg

(5) http://img161.imageshack.us/img161/5273/pict1172large8qf.jpg

(6) http://img461.imageshack.us/img461/8403/pict1173large3yx.jpg

(7) http://img161.imageshack.us/img161/1955/pict1174large7jw.jpg


Τελικά το μηχανάκι είναι σε καλύτερη κατάσταση απ' ότι θυμόμουν, μεσ' τη βδομάδα θα μου το φέρουν και σπίτι...για να δούμε.... :a13:

vaskunito
13/06/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
=======Update II =========

Μετά από πολλές καθυστερήσεις ιδού τα αποτελέσματσ της συγκρουσης με το λεωφορείο...προς ευχαρίστηση του φιλοθεάμονος κοινού.

(1) http://img65.imageshack.us/img65/7392/pict1167large8ib.jpg

(2) http://img65.imageshack.us/img65/3140/pict1168large5iy.jpg

(3) http://img251.imageshack.us/img251/6158/pict1169large9mr.jpg

(4) http://img251.imageshack.us/img251/7223/pict1170large9pu.jpg

(5) http://img161.imageshack.us/img161/5273/pict1172large8qf.jpg

(6) http://img461.imageshack.us/img461/8403/pict1173large3yx.jpg

(7) http://img161.imageshack.us/img161/1955/pict1174large7jw.jpg


Τελικά το μηχανάκι είναι σε καλύτερη κατάσταση απ' ότι θυμόμουν, μεσ' τη βδομάδα θα μου το φέρουν και σπίτι...για να δούμε.... :a13:

Όπως το βλέπω δεν φαίνεται να έχει πάθει σοβαρή ζημία (εκτός από το καντράν, τη λάμπα και το μπροστινό mudguard). Ούτως ή άλλως τα superfour είναι φτηνά γιά να τα φτιάξεις. Αυτό που μάλλον φαίνεται σοβαρό από τις φώτο (ίσως πάλι κάνω λάθος) είναι ότι η πισινή και η μπροστινή ρόδα δεν φαίνονται να είναι ευθυγραμισμένες που αυτό μάλον σημαίνει ένα από τα 3
- στραβό frame (σοβαρή ζημιά)
- στραβό/ά yokes (όχι και τόσο σοβαρό)
-στραβά forkes (άμα δεν είναι μεγάλη ζημιά μπορεις να τα ισιώσεις ή να τα αντικαταστήσεις).

Πάντα απ 'οτι βλέπω στην φώτο. Ίσως κάνω και λάθος.

odt
14/06/2006, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Αυτό που μάλλον φαίνεται σοβαρό από τις φώτο (ίσως πάλι κάνω λάθος) είναι ότι η πισινή και η μπροστινή ρόδα δεν φαίνονται να είναι ευθυγραμισμένες που αυτό μάλον σημαίνει ένα από τα 3
- στραβό frame (σοβαρή ζημιά)
- στραβό/ά yokes (όχι και τόσο σοβαρό)
-στραβά forkes (άμα δεν είναι μεγάλη ζημιά μπορεις να τα ισιώσεις ή να τα αντικαταστήσεις).

Πάντα απ 'οτι βλέπω στην φώτο. Ίσως κάνω και λάθος.

Κόβει το μάτι σου βλέπω...λοιπόν εκ πρώτης όψεως όπως ο είδε ο μηχανικός είναι μόνο τα καλάμια λίγο στραβά (3) και σύμφωνα πάντα με το μηχανικό έρχονται χωρίς πρόβλημα, αν τώρα έχει πάρει το σασί (1) - ψιλοχλωμό πάντως - θα το σκεφτώ πολύ αν θα τη φτιάξω...:look:

H.A.Balafoutre
24/06/2006, 03:48
Καλά πως δεν το είδα αυτό τόσο καιρό.....

Όχι ρε φίλε.....κρίμα.

Καλή ανάρρωση να έχεις, αν και άργησα και με το καλό να κάνεις πολλά ασφαλή χιλιόμετρα με την καλή σου με υγεία.:wave2:

Nikoskazer2000
24/06/2006, 04:05
Μακάρι να ηταν η 1η και η τελευταία σου τράκα.

Περαστικά "ιδιόρυθμε" ή "προσπάθα-μέχρι-να-πεθάνεις" άνθρωπε :wave2:

odt
24/06/2006, 19:56
Χα, πάνω στην ώρα με θυμηθήκατε γιατί σήμερα έβγαλα το νάρθηκα και μπορώ να περπατάω "σχεδόν" σαν άνθρωπος, γιατί από την ακινησία το πόδι εκτός του ότι έχει μείνει μισό, δεν λυγίζει κιόλας...Πρέπει να βρω μια καλή φυσιοθεραπεύτρια :D :D Επιτέλους...αρχίζει το καλοκαίρι και για μένα :a25: :a23: :a25:

gian_nykt
27/06/2006, 09:36
περαστικά και μακριά απ'όλους μαε τέτοια περιστατικά!!!

perastikos
27/06/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
εγώ δεν πήγαινα πάνω από 90

Φίλε μου περαστικά και σιδερένιος... :)

Αλλά μου δημιουργήθηκε μια γενική απορία. 90 μέσα στην κίνηση δεν είναι πολλά???

Εγώ, βέβαια είμαι νέος οδηγός, πάνω στη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου πηγαίνω με 80 - 90 το πολύ, βαριά 100 όταν η γέφυρα είναι τελείως άδεια!!

Jo.Da.
28/06/2006, 14:19
περαστικά φίλε και από δω και πέρα πάντα όρθιος.ατσαλένιος...