PDA

View Full Version : Τι γνώμη έχετε για τα κράνη Hjc?



GATHAN
29/05/2006, 07:35
απ΄ότι είδα οι τιμές τους είναι πολύ καλές (το ακριβότερο μοντέλο 440€) Γιατι να ξεφραγκιαζόμαστε για ARAI?

alex-varadero
29/05/2006, 09:12
file egw exw to hq-1 ayto me ta 440
den exw empeiria se kala kranoi mias kai einai to prwto ''kalo'' kranos
genika eimai poly efxaristimenos to peira apo to fc-moto.de kai mou peige 420 ola mazi. den einai megali diafora alla to eixa 6 mines prin to ferei i colori.
poly kalo kranos ysixo poli kala majilarakia kalos exaerismos alla..... kaki poiothta toy xrvmatos(aeragwgoi klp) den yparxoun
AKOMA zelatines kai genika den ftanei me tipota ta arai.
bebaia enia No stin ameriki kai oi times den exoy xefigi teleios.
psaje sta hot deals toy parapanv site ua deis agv kai arai me 300 h akoma kai 250 eyrw!!!
:beer:

GATHAN
30/05/2006, 05:58
Ευχαριστώ φίλε μου.

ela ela
12/06/2006, 19:27
και εγω εχω το AC-11 και ειχα ρωτησει και εγω πριν το παρω!
Καλο κρανος για τα λεφτα του αλλα μπορεις να παρεις και καλυτερο αυτο που δεν μου αρεσε ειναι η ποιοτητα ζελατινας και ο τροπος που κουμπωνει,το επομενο μου θα ειναι ARAI σιγουρα!

Αμα διαθετεις 600€ παρε ενα arai να ξεμπερδευεις:wave2:

Draken
13/06/2006, 00:29
Καπου ειχα ξανααπαντησει σε ερωτηση περι HJC...AC-11 κ εδω...ενας φιλος το ειχε για αρκετο καιρο...πολυ καλο κρανακι για τα λεφτα του (το ειχε παρει σε προσφορα απο νετ γυρω στα 150?) αν θυμαμαι καλα...

HJC γενικοτερα τα εχουν σε εκτιμηση εξω...δεν ειναι Shoei η Arai αλλα ειναι πολυ καλα κρανη...αν δεν εχεις τα λεφτα για καποιο απο τα απο πανω δυο προτιμησε τα...

Αν και απο οτι ξερω με 400? βρισκεις Arai απο ebay...κοιταξε το λιγο...

GATHAN
16/06/2006, 05:57
Τελικά αγόρασα ενα KBC. Με μια πρώτη ματιά μπορώ να πώ οτι είναι πολύ καλό με εξαιρετική ποιότητα βαφής και εγγυηση. Επιπλέον είχε και δώρο δεύτερη ζελατίνα φιμέ.
Εξακολουθώ να πιστέυω ότι με τα ΑRAI μας τα παίρνουνε χοντρά. Δεν λέω, καλό είναι σαν κράνος αλλά όχι και 700 €!!Εγώ το πήρα μόλις 278...

ela ela
17/06/2006, 12:35
Οι εξαερισμοι του KBC ειναι καθετοι η περνανε μεσα απο το κελυφος του κρανους?Τα μαξιλαρακια του ειναι πληρως αφαιρουμενα και πλενομενα?Η ζελατινα κλεινει καλα μπαζει αερα?

Δωσε τα φωτα και περετερω εντυπωσεις οσο για την βαφη που λες τα περισσοτερα κρανη σημερα εχουν καλη ποιοτητα βαφης αλλα αυτο που μετραει ειναι και το τελικο φινιρισμα,για πες??:confused: :wave2:

tifoefs
17/06/2006, 12:53
ΗJC εχω και γω εφεδρικο. Καλο κρανος αλλα εχει πολυ φασαρια και οι εσωτερικες μαξιλαρες που εχει ναι μεν πλενονται αλλα χανουν τη φορμα τους μετα απο κανα χρονο.

Καλο για λιγο καιρο και οχι για ταχυτητες πανω απο 120.

:)

GATHAN
19/06/2006, 06:32
Φίλε ela ela δεν καλάβαίνω τι εννοείς για τουε αεραγωγούς.
Πάντως λειτουργούν άψογα. Επίσης αφαιρείτε όλο το εσωτερικό του κράνους (οχι σαν το shoei xr 1000 που πήρα στην γυνάικα μου και κάνει τα διπλά λεφτά). Επίσης η ζελατίνα εφαρμόζει άψογα και ο ΄θορυβος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός. Όσον αφορά στην ποιότητα εμένα μου φαίνεται μια χαρά

GATHAN
19/06/2006, 09:04
http://


52277

kakofonixx
19/06/2006, 10:40
αυτο δεν ειναι hjc.... ειναι?? :rolleyes:
Εγω εχω ενα ανοιγομενο hjc (το symax - το ακριβοτερο απο τα δυο που φερνει η colori) και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος :cool:
Εχει αφαιρουμενη επενδυση και δεν εχω παρατηρησει τιποτα με τους αεραγωγους εδω και ενα χρονο που το εχω.
Απλα σε υψηλες σχετικα ταχυτητες (απο 120 και πανω) εχει θορυβο απο τον αερα, αλλα ουτως ή αλλως ολα τα ανοιγομενα δεν εχουν?

Giorgos19
19/06/2006, 11:54
Aυτο ειναι KBC.αλλα και παλι δεν νομιζω να παιζει συγκριση με ο XR1000.Mporei na kanei to diplasia lefta αλλα δεν παιζει το KBC να προσφερει την ιδια προστασια.Επισης,τι εννοεις οτι αφαιρειται ολο το εσωτερικο??ΚΑι στο Shoei
γινεται αυτο!

GATHAN
20/06/2006, 06:21
Γιατί να μην προσφέρουν την ίδια προστασία?? Αφού είναι κατασκευασμένα απο το ίδιο υλικό. Στο Shoei δε αφαιρούνται μόνο τα μάγουλα... (αυτό τουλάχιστον μας έδειξε ο πωλητης)

Xrider
21/06/2006, 21:09
EXO HJC (BLEPE AVATAR) KAI EIMAI POLY EYXARISTHMENOS AKOMA KAI TO KALOKAIRI EIMAI MIA XARA ME TON EXAERISMO.
OTAN TO PHRA (PRIN ER8EI STHN ELLADA)EPSAXNA GIA ENA SHARK KAI EDO POY EIMAI EPREPE NA PAO STOY DIAOLOY THN MANA GIA NA TO PARO.EIXAN ARAI,AGV,++++,HJC.
O TYPOS MOY EIXE PEI OTI H ETAIRIA EINAI 8YGATRIKH THS ARAI KAI OTI APLA EINAI FTIAGMENA ALLOY.PSAXNONTAS STO INTERNET OMOS GIATI 8ELLO NA PARO ENA KAINOYRGIO IDIO ME TO PALIO MOY,BRHKA KATI TYPOYS POY TA XRHSIMOPOIOYN SE AGONES KAI AN 8YMAMAI KALA TO MODELLO CL14 DHMIOYRGHSE PROVLHMA STOYS PILOTOYS META APO PTOSH.PARAPONE8HKAN STHN HJC KAI ME THN SEIRA TOYS APESEIRAN TO MODELLO...ALLA MALLON HTAN STHN AGLIA H OLLANDIA...DEN 8YMAMAI.

Ταξιδευτής
21/10/2006, 17:31
Επαναφερω αυτο το λιγο παλιο thread γιατι μολις σημερα πηρα ενα δευτερο κρανος, το HJC AC11, και ηθελα να πω δυο πραγματα.

Σχετικα με το αν ειναι καλα τα κρανη αυτα η οχι, δεν θα το αναλυσω εδω. Ειχα γραψει ενα εκτενες θεμα πριν καιρο για τα κρανη και το ΠΟΣΟ μιας πιανουν τελικα τον κ.... οι μεγαλες εταιριες πονταροντας στην φιρμα και πολυ λιγα απο εκει και περα που να δικαιολογουν διαφορες 500+ ευρω (πχ arai rx7 στα 700 ευρω).

Το κρανος που πηρα εχει ολες τις πιστοποιησεις Ec22-05, TUV cert κλπ, και ειναι φτιαγμενο απο Κεβλαρ/ανθρακονημα/fiberglass.

Επισης να πω κατι αλλο. Θα εμπιστευοσασταν ενα κρανος που βλεπετε να φοραει ενας αγωνιζομενος σε πρωταθλημα; Εγω παντως ναι. Το κρανος που πηρα ειναι το ιδιο μοντελο που φοραει ο Μπουστας στο πρωταθλημα φετος. Η σκεψη μου ειναι η εξης απλη: αν αυτο το κρανος ειναι αρκετα καλο ωστε ενας αγωνιζομενος να του εμπιστευεται την ζωη του, τοτε σημαινει οτι ειναι ποιοτικο, ανταγωνιστικο και σιγουρα ασφαλες.

Σημερα που τα ειδα αρκετα τα κρανη αυτα μου αρεσαν. Και απο ποιοτητα, και απο μαξιλαρακια, και απο το πως καθονται στο κεφαλι μου. Πιστευω οτι για τα λεφτα που δινεις παιρνεις ενα κρανος που μπορει να βλεπει στα ισια τα αντιστοιχα μικρα/μεσαια των μεγαλων οπως shoei, arai, κλπ.

el_mojito
22/10/2006, 04:32
kalhmera boys!

Εγω εχω ενα hjc εδω κι ενα χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν θυμαμαι να σου πω μοντελο (jet ειναι χωρις σαγονι ).Αφαιρουμενο εσωτερικο (οχι μονο τα μαγουλα) super λεω και πολυ καλη εφαρμογη.

edie
22/10/2006, 22:54
έχω το symax το πήρα 290 πριν 1 χρόνο δεν ξερώ πως συμπεριφέρεται σε ατύχημα το μονο που με προβληματίζει είναι η ζελατίνα που θαμπώνει πολύ εύκολα

ela ela
24/10/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Φίλε ela ela δεν καλάβαίνω τι εννοείς για τουε αεραγωγούς.
Πάντως λειτουργούν άψογα. Επίσης αφαιρείτε όλο το εσωτερικό του κράνους (οχι σαν το shoei xr 1000 που πήρα στην γυνάικα μου και κάνει τα διπλά λεφτά). Επίσης η ζελατίνα εφαρμόζει άψογα και ο ΄θορυβος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός. Όσον αφορά στην ποιότητα εμένα μου φαίνεται μια χαρά

Αυτο που εννοω με τους αεραγωγους ειναι οτι στα arai & shoei οι αεραγωγοι περνουν τον αερα μεσα απο το κεφαλι σου και μετα τον τον διαχεουν στο περιβαλον για να κρυωνει το κεφαλι σου (μας)γινετε αυτο.Στο hjc που εχω εγω οι αεραγωγοι του ειναι καθετοι δεν κανουνε το αυλακι παραλληλα και μεσα στο κρανος.Αυτο σε ρωτησα και για το kbc,αν δεις ενα arai θα καταλαβεις...τι ενοω και το πως ειναι:wave2:

harrison
09/09/2007, 23:36
Αγορασα πριν 7 μερες ενα καινουργιο ΗJC (fs-max)
Ξεκίνησα καμαωτος με το νεο απόκτημα μου καβαλώντας την νεοαποκτηθήσα XLV
απο Αθηνα να επιστρέψω στη Θεσσαλονικη.
Η χαρα μου εφτασε μεχρι την Αττικη Οδο, διοτι απο εκει και μετα ξεκίνησε ενα μαρτύριο.

Τα 3 δαχτυλα του δεξιου χεριου μου ηταν απο πολυ εως παρα πολυ μουδιασμένα σε ολη τη
διαδρομή. Αναγκάστικα οδηγησα με 120-130 χλμ/ωρα.

Εφτασα στην πολη με στοχο να δω ενα γιατρο για το κακο που μου ετυχε.
Αρχισε να μου λεει οτι καπου το νευρο που παει στα δαχτυλα και ξεκιναει απο την περιοχη του
αυχενα κτλ κτλ.

Απο παρατηρησεις που εκανα τις δυο επομενες μερες διαπίστωσα οτι για ολα φταιει το κρανος.

Εχω αυτο που ολοι ξερουμε ως αυχενικο. Ε λοιπον, το κρανος σε συνδιασμο με τη θεση οδηγησης πιέζει το νευρο στον αυχενα και εγω αισθάνομαι μουδιασμενο το χερι μου..

Το ερωτημα
Υπάρχει σχεση θεσης οδηγησης και κράνους?
Πως επιλέγουμε το καταληλο για εμας?
(δεν μπορω να παρω καμια 10ρια και να ξεκινησω πανω κατω στην εθνικη να δω ποιο δεν με πονα)


Φιλικα

Nikoskazer2000
09/09/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από harrison
Αγορασα πριν 7 μερες ενα καινουργιο ΗJC (fs-max)
Ξεκίνησα καμαωτος με το νεο απόκτημα μου καβαλώντας την νεοαποκτηθήσα XLV
απο Αθηνα να επιστρέψω στη Θεσσαλονικη.
Η χαρα μου εφτασε μεχρι την Αττικη Οδο, διοτι απο εκει και μετα ξεκίνησε ενα μαρτύριο.

Τα 3 δαχτυλα του δεξιου χεριου μου ηταν απο πολυ εως παρα πολυ μουδιασμένα σε ολη τη
διαδρομή. Αναγκάστικα οδηγησα με 120-130 χλμ/ωρα.

Εφτασα στην πολη με στοχο να δω ενα γιατρο για το κακο που μου ετυχε.
Αρχισε να μου λεει οτι καπου το νευρο που παει στα δαχτυλα και ξεκιναει απο την περιοχη του
αυχενα κτλ κτλ.

Απο παρατηρησεις που εκανα τις δυο επομενες μερες διαπίστωσα οτι για ολα φταιει το κρανος.

Εχω αυτο που ολοι ξερουμε ως αυχενικο. Ε λοιπον, το κρανος σε συνδιασμο με τη θεση οδηγησης πιέζει το νευρο στον αυχενα και εγω αισθάνομαι μουδιασμενο το χερι μου..

Το ερωτημα
Υπάρχει σχεση θεσης οδηγησης και κράνους?
Πως επιλέγουμε το καταληλο για εμας?
(δεν μπορω να παρω καμια 10ρια και να ξεκινησω πανω κατω στην εθνικη να δω ποιο δεν με πονα)


Φιλικα

Καλωσήρθες στο forum harrison!
:beer: :beer: :beer:

:eyepop:
Τελικά οσο ζούμε μαθαίνουμε. Δεν ήξερα οτι μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο σοβαρό πρόβλημα ενα κράνος. :look:

Μπράβο για το info, θα βοηθήσει πολλούς πιστεύω. :beer:

:wave2:

soichiro_cbf
09/09/2007, 23:52
Μας ρωτάς για HJC και τελικά αγοράζεις ΚΒC μετά από δυό μηνύματα...τεσπά.Εχω το FS-10 με το visor από μέσα.Αρκετά καλό για τα λεφτά του και με πολύ καλή επένδυση μέσα.Με το visor δεν χρειάζεται να φοράω και γυαλιά ηλίου.Εχει όμως αρκετό θόρυβο (και πιό δεν έχει) αλλά ετσι κι αλλιώς στο ταξίδι φοράω ωτοασπίδες.