PDA

View Full Version : Προβλημάτισμός σχετικά με αγορά νέας μηχανής...



gerodim
29/05/2006, 09:00
Λοιπόν... Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω καινούρια μηχανή. Δε λέω καλό το δυομισάρι αλλά λίγο... Αφού λοιπόν έχω ξεκαθαρίσει 5-6 μοντέλα κατέληξα σε ένα μεγάλο πρόβλημα...

ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

Για πείτε καμιά γνώμη. Λοιπόν καταρχάς θέλω γυμνό, τελείως γυμνό όχι τα ντεμί με το φαίρινγκ (ρε γμτ σα να πας να πηδήξεις γκόμενα και να μη βγάλει το στρινγκάκι της μου φαίνονται σε εμφάνιση αυτά). Δε θέλω με τίποτα χιλιάρι μιας και κυρίως κινούμαι σε πόλη και πιστεύω ότι είνια κρίμα να το πάρω και να το πήζω στο μποτιλιάρισμα. Έχουμε και λέμε:

Fz6 n. Μου αρέσει πιό πολύ απ'όλα σε εμφάνιση. Δεν ξέρω αν θα με ξενερώσει ή όχι η λιγότερη ροπή χαμηλά που έχει από άλλα.

Hornet 600. Καλό αλλά με χαλάει λίγο η πολύ κλασσική εμφανισή του (θα μπορούσε να είναι και πιό επιθετικό)

GSR . Δεν είδα, δεν άκουσα τίποτα και δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ένα τόσο καινούριο και σχεδόν ακυκλοφόρητο μοντέλο.

Z750. Έχω ακούσει πολλά από προβλήματα. Κατα τα άλλα και σε γκάζι φαίνεται πολύ σωστό και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά.

Monster 620 Dark. Μήπως είναι λίγο ψόφιο?

Τέλος αν έχετε καμία γνώμη σχετικά με το πιό είναι πιό καλοστημένο ή πιό έχει καλύτερα φρένα κ.τ.λ. , ακούω...
Σχετικά με στήσιμο έχω ξεχωρίσει το monster και το fz6...
Κάνω λάθος?

EVI
29/05/2006, 09:13
gsr τωρα κυκλοφορισε και δεν ξερω πολλα

ζ750 που τα ακουσες τα πολλα προβληματα

δεν ειμαι σπονσορας της καβασακι αλλα ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕς ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

για να ειμαστε ειλικρινεις τα φρενα δεν ειναι και τα ΤΕΛΕΙΑ και το πισο αμορτισερ μετα απο ΠΟΛΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ θελει σουλουπομα


αλλα μετα απο ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Κατ' αλλα ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΓΙΑ Το Ζ και με τρελο ζορισμα και πολλα χλμ

και ειναι και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ:beer: :beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
29/05/2006, 09:38
για να μην επαναλαμβανω.... +1 στην evi....

τα προβληματα που εχουν ακουστει για το Ζ ειναι απο ελαχιστα εως ανυπαρκτα! αλλα φυσικα εσυ εχεις ακουσει πολλα! :lol:


οσο για το τι θα αγορασεις... πανω κατω ολα το ιδιο ειναι.... παρε αυτο που σου αρεσει...

αλλα οχι Ζ, βγαζει προβληματα! :lol:

idi
29/05/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim

Z750. Έχω ακούσει πολλά από προβλήματα

για πες μας και εμας μερικα.... γιατι εμεις εδω 89 νοματεοι στο φορουμ ψαχνουμε αυτον που εβγαλε τετοιες βρωμες!

PS

ο dirty_gas γραφει idi 58,000 χλμ στο ηλεκτρονικο κοντερ του Ζ750 του....

0 προβληματα !!!!

Tropeas
29/05/2006, 10:36
Είσαι σίγουρος ότι δεν θες μπικινάκι???:p :lol: δεν κάνουμε τόπλες εμείς στα SV, απλά το απο κάτω δεν φοράμε...:eyepop: :beer:

DUKASII
29/05/2006, 10:43
σαρεσ περισσοτερο και αστα προβλήματα...

ολα εχουνε απο δαυτα..


για να καταλάβεις...μεχρι και τα honda χαλανε τη σημερον ημέραν..

α και αυτος που λεει ο ιντις...

του εχει χαλασει το ψηφιακο κοντερ του..:rotflmao: :lol: :rotflmao:

lampros_fazer
29/05/2006, 16:24
Αν θες ένα πιο δυνατό streetfighter τότε Z..
Aλλιώς GSR..!

To Xορνετ αδιάφορο (προσωπικά)..

FZ6n..Αν δεν υπήρχε το GSR θα σου έλεγα να το πάρεις..Αλλά το GSR του βάζει τα γυαλιά..

Το monster με αφήνει επίσης αδιάφορο και είναι και ψόφιο..

J.R
29/05/2006, 16:56
Προβληματα το Ζ;;;;
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

και εκτος απο απροβληματιστο ειναι και κουκλα!!!!


50059

dessert
29/05/2006, 17:03
monster. Εκτός αν θέλεις να κάνεις φασαρία στην ευθεία και να νομίζεις οτι οι άλοι είναι ψόφιοι...:a1: Κάνε ένα test ride και θα καταλάβεις...

h_m_akis
29/05/2006, 17:34
R1 :cool:

gerodim
29/05/2006, 17:37
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να ψιλοβγαίνει από το παιχνίδι το χόρνετ και επιφυλάσσομαι για το GSR λόγω του ότι μόλις βγήκε...

athas62
29/05/2006, 17:55
1) Ζ 750:a29:
2) FAZER 600 (NEW):smokin:
3) V STROM 650 ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΛΜ.:a023:

ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 8000euro:a53:
ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΛΑ (ΤΟ 750 ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 20.000ΧΛΜ):a46:

booZe
29/05/2006, 19:01
By the way, το τερατάκι είναι πλέον 695cc με 73 άλογα. Νοτ μπαντ ατ ολ! :wave2:

H.A.Balafoutre
29/05/2006, 22:38
Πάρε αυτό που γουστάρεις πιο πολύ.

Πάρε αυτό που γουστάρεις πιο πολύ και αξίζει τα λεφτά του.

Πάρε αυτό που γουστάρεις πιο πολύ και αξίζει τα λεφτά του και μπορείς να το πάρεις καινούριο.

Εγώ με το Fazer (φερινγκάτο μεν) και για πρώτη μηχανή έχω να πω ότι η συμβίωσή είναι υπέροχη 365 μέρες το χρόνο παντού εκτός από χώμα.





















Αλλά το πιο συμαντικό στη χώρα μας, πάρε αυτό με το καλύτερο συνεργείο και δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα και στα Ιταλικά μοντέλα. Αυτή είναι διαμοντελική αλήθεια.

lampros_fazer
29/05/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.R
και εκτος απο απροβληματιστο ειναι και κουκλα!!!!
Και τότε γιατί το κρύβεις..;; :o

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GATHAN
30/05/2006, 06:27
Πάρε ένα gs 1150 μετ/νο να μπορείς να πάς και παραέξω.:cool:

gerodim
30/05/2006, 12:22
το πρόβλημα δεν είναι το να πάω έξω με το gs. είναι το να πηγαίνω απο Ν.Σμύρνη Καλλιθέα κάθε μέρα.

Πάντως άκουσα πολλά για το γκάζι αλλά για στήσιμο δεν άκουσα κάτι. Εδώ νομίζω ότι ξεχωρίζει το ducati. Κατα τα άλλα?



Α, άσχετο . Δεν είμαι fan του μεταχειρισμένου οποτε...

dessert
30/05/2006, 13:02
Γιατί δεν προσπαθείς να κάνεις ένα test ride με τα μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν.Όχι απο εταιρίες μόνο και απο γνωστούς.Όποιο σου αρέσει πιο πολύ πάρ'το.... Τώρα ο καθένας μας ότι και να σου πεί είναι απλά μία άποψη:beer: :beer:

Cpt. Haddock
30/05/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Τώρα ο καθένας μας ότι και να σου πεί είναι απλά μία άποψη:beer: :beer:

και - κυρίως - αντικειμενική άποψη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fazerakis
30/05/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
το πρόβλημα δεν είναι το να πάω έξω με το gs. είναι το να πηγαίνω απο Ν.Σμύρνη Καλλιθέα κάθε μέρα.


Για αυτή την χρήση θες ένα supermoto 250 τίποτα περισσότερο.

Από τις επιλογές σου πάντως μάλλον θα έπερνα το Ζ. Το καινούριο Fazer ποτέ δεν μου άρεσε για αυτό δεν το άλλαξα και με το δικό μου. Το Hornet δείχνει πλέον παλιό αν και είναι το μόνο με USD πιρούνι με το monster να είναι λίγο ψόφιο αλλά διαχρονικό.
Το GSR είναι ο νέος παίχτης που δεν γνωρίζει κανείς τι παίζει. Μπορεί να είναι το δυνατότερο από όλα αλλά προσωπικά δεν το βρίσκω ελκυστικό.

+1 στο Ζ
:wave2:

SeNNinhA
30/05/2006, 15:33
Fz6 n. Μου αρέσει πιό πολύ απ'όλα σε εμφάνιση. Δεν ξέρω αν θα με ξενερώσει ή όχι η λιγότερη ροπή χαμηλά που έχει από άλλα.

Καλό αλλά το πλεονέκτημά του είναι το fering που έχει στην έκδοση Fazer. Αλλιώς έχει μέτρια ποιότητα πλαστικών και πρέπει να κυνηγάς το μοτέρ (πολλες στροφές) για να σου βγάζει την δύναμή του. Τα παραπάνω είναι η γνώμη της πλειοψηφίας των κατόχων του.

Hornet 600. Καλό αλλά με χαλάει λίγο η πολύ κλασσική εμφανισή του (θα μπορούσε να είναι και πιό επιθετικό)

Εμφανισιακά εμένα μου αρέσει ακόμη αρκετά. Παιχνιδιάρικο αρκετά αλλά ήδη είναι ξεπερασμένο. Το USD δεν σου δίνει τίποτε τρελό. Το παίρνεις μόνο αν σου αρέσει πραγματικά.

GSR . Δεν είδα, δεν άκουσα τίποτα και δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ένα τόσο καινούριο και σχεδόν ακυκλοφόρητο μοντέλο.

Το νέο αστέρι της κατηγορίας. Όποιος ανέβηκε έχει γουστάρει πολύ. Σε απόλυτη ιπποδύναμη υστερεί μόνο σε σχέση με το Ζ αλλά είναι πολύ κοντά και ίσως πιο καλοστημένο συνολικά από το Ζ (Το ΨΑΛΙΔΙ του το είδες?). Ήδη έχει κυκλοφορήσει και δεν ακούστηκαν προβλήματα. Άλλωστε ο κινητήρας του δεν είναι καινούργιος. Του GSXR φοράει που ήταν σκυλί.

Z750. Έχω ακούσει πολλά από προβλήματα. Κατα τα άλλα και σε γκάζι φαίνεται πολύ σωστό και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά.

Εγώ πάλι δεν έχω ακούσει κανένα να παραπονιέται για προβλήματα. Τρελό γκάζι και ροπή και πολύ κακό σε εμφάνιση. Μειονεκτεί κάπως στα φρένα και στο πλαίσιο σε σχέση με το GSR.

Monster 620 Dark. Μήπως είναι λίγο ψόφιο?

Σίγουρα είναι το πιο ψόφιο σε σχέση με τα άλλα αλλά και και το πιο FUN από όλα λόγω κινητήρα και στησίματος. Αν δεν είσαι συνειδητοποιημένος ότι γουστάρεις το Monster για αυτό που είναι και θέλεις γκάζια στην ευθεία για να μην αισθάνεσαι μειονεκτικά με τους φίλους σου, τότε αστο. Αν γουστάρεις στροφιλίκια και την διαφορετική αίσθηση του Ducati τότε δεν το σκεφτεσαι. Μειον: το ότι τα ιαπωνικά τα δίνεις πιο εύκολα για να πάρεις μεγαλύτερο όταν θελήσεις.

Εμφάνιση
1. Ζ750
2. Monster
3. Fazer
4. GSR

Απόδοση
1. Z750
2. GSR
3. Fazer (θέλει στροφάρισμα)
4. Monster

Στήσιμο
1. Monster
2. GSR
3. Z750
4. Fazer

FUN
1. Monster
2/3. GSR/Z750
4. Fazer

Ανεση στην πόλη

1-2. Fazer/GSR
3-4. Z750/Monster

Ανεση στο ταξίδι
1. Fazer (FZ6--->3-4.)
2. GSR
3-4. Z750/Monster

Ανεση συνεπιβάτη

1-2. Fazer/GSR
3-4. Z750/Monster

idi
30/05/2006, 15:43
μαρεσει που παντα ο SeNNinhA στα ποστ του κανει ανάλυση μιας αντικειμενικότατης συλλογιστικής με επιχειρήματα

ευγε +1
:beer:

gerodim
31/05/2006, 02:05
Πάντως εμένα μου άρεσε το πόστ... Και παρ'ότι δεν το περίμενα έγινε μία στροφή προς gsr... Γιά να δούμε...

Λεωνίδας
31/05/2006, 08:19
idi τρέχα σου παίρνουν τους πελάτες :lol: