PDA

View Full Version : Ηρθε το καλοκαιρακι, η ΝΤΡΟΠΗ της μοτοσυκλετας...



urban
29/05/2006, 12:02
Χτες πεταχτηκα μεχρι το Ναυπλιο, ηπια ενα καφε και γυρισα.

Ο πρωτος που ειδα με σαγιαναρα και βερμουδα ηταν ο κλασικος ανωνυμος αγωνιστης κατα του κρανους με το βαραδερο.
Τον εκραξα απο μεσα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκανε εντυπωση. "βαραδερο", ειπα, "τι περιμενες;

Αλλα η παρελαση συνεχιστηκε. Σε ολοκληρη τη διαδρομη ειδα ΤΡΕΙΣ μηχανες με κρανη κλπ όταν κατεβαινα και αλλες δυο οταν επεστρεφα.

Οι υπόλοιποι ηταν: αμετρητα βαραδερο, TDM, Z 750 - 1000, ZX, GSXR ολα τα κυβικα, ΧΤ ολων των ειδων και φυλών, Αφρικα ( ο προγονος του βαραδερο ), transalp κλπ κλπ.
Όλοι στην Εθνική με σαγιοναρες και βερμουδες! Μερικοι χωρις μπλουζακια! Γυμνοι στην εθνικη με τα τουμπανα, γαμω το μυαλο τους!

Το αποκορυφωμα ηταν ο ηγέτης τους, το καμάρι τους, Ο ΞΥΠΟΛΥΤΟΣ με την Transalp!! Ναι ρε παιδια, ξυπόλυτος! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ!

Εφτασα να ντρεπομαι που ειχα μηχανη...


ΥΓ. Εννοειται οτι οι μπατσοι αντι να τους μπουζουριασουν όλους, απλως τους χαζευαν...

Alkis
29/05/2006, 12:17
Ε ρε γέλια....

Να προσθέσω επίσης τον κυρ Μήτσο με το κράνος που έχει κλείσει 20ετία και είναι 3 φορές πιο μεγάλο από το κεφάλι του, και για να μην τον ενοχλεί και πολύ πολύ, και λόγω τεραστίων διαστάσεων το εν λόγω κράνος στηρίζεται στους όμους του!!

Κορυφή!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Leipsippos
29/05/2006, 12:20
Φιλε ουρμπαν κανεις λαθος και ενισταμαι. Το Βαραδερια συνοδευται κυριως απο τζοκευ καπελακι (αυτα τα πανακριβα που προστατευουν ως γνωστον πολυ καλα τα μαλλια απο τον αερα) και με θυληκο με μινιμαλιστικη ενδυμασια, (σορτσακι φουστιτσα) και πεδιλακι με πλατες κτλ ολα εξω. Βλεπεις ειναι μερικες μηχανες που δεν μπορεις να τις εχεις τωρα και να εισαι με κρανος λχ και κορντουρα. Δεν ειναι τρεντυ ρε αδερφε! Και το ¨μωρο" πισω σιγα μην βαλει παντελονι και μπουφαν, μια βολτιτσα μωρε θα παμε, σιγα!!

Ειναι το ειδος το οποιο ονομαζουν στην Αγγλια Sunday drivers! Μη δινεις σημασια:nono: , δεν τους αναγνωριζει ο ΚΟΚ:hypnotize , ουτε αυτοι αυτον! :smokin:

makis206
29/05/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Να προσθέσω επίσης τον κυρ Μήτσο με το κράνος που έχει κλείσει 20ετία και είναι 3 φορές πιο μεγάλο από το κεφάλι του, και για να μην τον ενοχλεί και πολύ πολύ, και λόγω τεραστίων διαστάσεων το εν λόγω κράνος στηρίζεται στους όμους του!!

Μακάρι να είναι 20ετίας !

Μην έχει κανένα αγκυλωτό σταυρό για σήμα να λες !:lol: :rotflmao:


Ας γελάσουμε και λίγο τουλάχιστον με την κατάσταση..:sun:

:beer: :beer:

kalant
29/05/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Ε ρε γέλια....

Να προσθέσω επίσης τον κυρ Μήτσο με το κράνος που έχει κλείσει 20ετία και είναι 3 φορές πιο μεγάλο από το κεφάλι του, και για να μην τον ενοχλεί και πολύ πολύ, και λόγω τεραστίων διαστάσεων το εν λόγω κράνος στηρίζεται στους όμους του!!

Κορυφή!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pelargos1
29/05/2006, 12:51
Στους Γαργαλιανους (χωριο μεγαλουτσικο στη Μεσσηνια) το Σαββατο:

Παππους σε παπιο 1500ετιας με σαγιοναρα,ψαθινη καπελαδουρα σιεστας των Μεξικανων,καφασι-μπαγκαζιερα με τα απαραιτητα για ραντισμα ,παντοφλιτο ,βερμουδα με τριχα να πεταγεται απο παντολουθε και το κυριοτερο Αγγλος.Στη δεξια λωριδα με 20 (λεγοντας δεξια οοοοοχι σε αυτοκινητοδρομο,σε επαρχιακο....αρα δεξια λωριδα ας πουμε οτι ειναι αυτη που ανεβαινει.Ε.Αυτος κατεβαινε).Ο παλικαρος πηγαινε ΑΝΑΠΟΔΑ.Πεσαμε στα φρενα τελευταια στιγμη και αυτο ακαθεκτος ερχοταν πανω μας φανερα ενοχλημενος που μπηκαμε μπροστα του στο ρευμα του.:D

Skoydoy
29/05/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
Στους Γαργαλιανους (χωριο μεγαλουτσικο στη Μεσσηνια) το Σαββατο:

Παππους σε παπιο 1500ετιας με σαγιοναρα,ψαθινη καπελαδουρα σιεστας των Μεξικανων,καφασι-μπαγκαζιερα με τα απαραιτητα για ραντισμα ,παντοφλιτο ,βερμουδα με τριχα να πεταγεται απο παντολουθε και το κυριοτερο Αγγλος.Στη δεξια λωριδα με 20 (λεγοντας δεξια οοοοοχι σε αυτοκινητοδρομο,σε επαρχιακο....αρα δεξια λωριδα ας πουμε οτι ειναι αυτη που ανεβαινει.Ε.Αυτος κατεβαινε).Ο παλικαρος πηγαινε ΑΝΑΠΟΔΑ.Πεσαμε στα φρενα τελευταια στιγμη και αυτο ακαθεκτος ερχοταν πανω μας φανερα ενοχλημενος που μπηκαμε μπροστα του στο ρευμα του.:D



fysika...ti nomizes oti tha mporouses na exeis protaireothta sto dromo tou....???
pws mporeses!!!! Ntoph sou kai aisxos

road spirit
29/05/2006, 15:11
χμ, θυμάμαι να εμφανίζομαι έξω από τρεντυ (γιεεααα) μπιτσσσσ μπαρ, με τη σουπερ ντουπερ Βεσπα μου (μη γελάτε ρε, να δειτε πως μπαινει με τις παντες, αλα VDB), φορωντας τo μπουφανακι cordura, το arai μου, τα γάντια μου τα καλοκαιρινα με τις ενισχυσεις carbon απο πάνω, και όλοι με κοιτάζανε ... Νομίζω πως άκουσα και ενα "τι ειναι αυτο το ουφο ρε?".

Λέτε να με ειχαν απαγαγει καποτε οι εξωγιηνοι, γιαυτό να διαφέρω τοσο απο την φυλή της "Σαγιοναρα" ?

Konti
29/05/2006, 15:51
Μην ψαρώνετε ρε η σαγιονάρα σε περίπτωση πτώσης μετατρέπεται αυτομάτος σε Μπότα με ενισχύσεις σε αστράγαλους και φτέρνες-και το tredy βερμουδάκι σε ολόσωμη track αμφίεση!

Αλλα που να καταλάβετε εσείς με τα old fashion μπουφάν και κράνοι!!!
:yuck: :yuck:

h_m_akis
29/05/2006, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Μην ψαρώνετε ρε η σαγιονάρα σε περίπτωση πτώσης μετατρέπεται αυτομάτος σε Μπότα με ενισχύσεις σε αστράγαλους και φτέρνες-και το tredy βερμουδάκι σε ολόσωμη track αμφίεση!

Αλλα που να καταλάβετε εσείς με τα old fashion μπουφάν και κράνοι!!!
:yuck: :yuck:


ασ'τους ρε συ, που να ξερουν αυτοι :dizzy:

costas81
29/05/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Μην ψαρώνετε ρε η σαγιονάρα σε περίπτωση πτώσης μετατρέπεται αυτομάτος σε Μπότα με ενισχύσεις σε αστράγαλους και φτέρνες-και το tredy βερμουδάκι σε ολόσωμη track αμφίεση!

Αλλα που να καταλάβετε εσείς με τα old fashion μπουφάν και κράνοι!!!
:yuck: :yuck:


pes ta re arxige!!!!

zzr2005
29/05/2006, 17:37
παιδιά εγώ πάλι που τραβήχθηκα προς Επίδαυρο μεριά οι πιο πολύ μοτοσυκλετιστές που είδα φοράγανε κράνος..
και μάλιστα επειδή αναγκάστηκα να γυρίσω κυριακή πρωί Αθήνα οι πιο πολύ που ανεβαίναν προς επίδαυρο με ss μηχανάκια ήταν φουλ εξοπλισμένοι...
η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα
και εγώ ρε παιδιά δεν έχω τα λεφτά να πάρω ένα καλοκαιρινό μπουφάν και μπότες, ούτε δερμάτινο παντελόνι ..πόσο μάλλον όταν αυτά τα έξοδα είναι εις διπλούν καθώς πρέπει να τα προμηθευτεί και η σύντροφός σου...οπότε ή μένεις σπίτι ή φοράς το κρανάκι και πέρνεις τα υπόλοιπα ρίσκα πάνω σου...that s life....

AFTER
29/05/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos


Ειναι το ειδος το οποιο ονομαζουν στην Αγγλια Sunday drivers! Μη δινεις σημασια:nono: , δεν τους αναγνωριζει ο ΚΟΚ:hypnotize , ουτε αυτοι αυτον! :smokin:

Oδηγοι της Κυριακης εδω, μονο που αναφερεται σε οδηγους αυτοκινητων.

Καμια φορα τσαντιζομαι και εγω που τους βλεπω, αλλα απο την αλλη λεω ''χεστηκα'', μηπως εγω θα χασω το καλοκαιρι μου οταν πεσω?

Ανθρωποι κλασικοι Ελληναρες, ωχ αδελφιστες, ειναι αυτοι που θα σας καθυστερησουν στην εφορια, αυτοι που θα σας φανε την θεση στην ουρα, αυτοι που θα ζουνε τελος παντων εις βαρος σας για παντα.
Οτι και αν τους πειτε εχετε παντα αδικο, αυτοι τα ξερουν ολα γιατι ολα γινονται παντα ''στους αλλους'' και οχι σε αυτους, ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ!!

tifoefs
29/05/2006, 19:37
Δε σας πιστευω !!!

Θελω φωτογραφιες !!

:lol: :lol: :lol: :bawl: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

john pap
30/05/2006, 11:43
URBAN ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 35 ΕΥΡΩ; ΘΕΑ ΜΠΟΥΡΤΖΙ ΘΕΛΑΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ wave2:

simeon
30/05/2006, 13:46
εχθες το βραδυ στην εθνικη Τριπολη - Κορινθος κατα τις 22:00 ηταν ενα ΑΤV (γουρουνα στα ελληνικα :p ) χωρις πισω φωτα και πηγαινε με 70-80km/h.
Αν δεν ειχα τι συνηθεια παιζω με τα μεγαλα που και που για να βλεπω τους ανακλαστηρες (και κατι τετοιους μαλ#%#@$%) διολου απιθανο να επεφτα πανω του....

Τωρα αυτον αν τον περασει κανα φορτηγο αποπανω θα το καταλαβει αραγε οταν θα πλυνει το φορτηγο απο τα μυγακια/κουνουπακια η νωριτερα??

Alx 84
30/05/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
Χτες πεταχτηκα μεχρι το Ναυπλιο, ηπια ενα καφε και γυρισα.

Ο πρωτος που ειδα με σαγιαναρα και βερμουδα ηταν ο κλασικος ανωνυμος αγωνιστης κατα του κρανους με το βαραδερο.
Τον εκραξα απο μεσα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκανε εντυπωση. "βαραδερο", ειπα, "τι περιμενες;

Αλλα η παρελαση συνεχιστηκε. Σε ολοκληρη τη διαδρομη ειδα ΤΡΕΙΣ μηχανες με κρανη κλπ όταν κατεβαινα και αλλες δυο οταν επεστρεφα.

Οι υπόλοιποι ηταν: αμετρητα βαραδερο, TDM, Z 750 - 1000, ZX, GSXR ολα τα κυβικα, ΧΤ ολων των ειδων και φυλών, Αφρικα ( ο προγονος του βαραδερο ), transalp κλπ κλπ.
Όλοι στην Εθνική με σαγιοναρες και βερμουδες! Μερικοι χωρις μπλουζακια! Γυμνοι στην εθνικη με τα τουμπανα, γαμω το μυαλο τους!

Το αποκορυφωμα ηταν ο ηγέτης τους, το καμάρι τους, Ο ΞΥΠΟΛΥΤΟΣ με την Transalp!! Ναι ρε παιδια, ξυπόλυτος! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ!

Εφτασα να ντρεπομαι που ειχα μηχανη...


ΥΓ. Εννοειται οτι οι μπατσοι αντι να τους μπουζουριασουν όλους, απλως τους χαζευαν...

Να σου πώ κάτι, μέχρι πρίν λιγες ημέρες τα έβλεπα κ εγώ και πάθαινα. Στην τελική όμως αφού αυτοί είναι άτομα που δεν καταλαβαίνουν γράψε τους εκεί που δε πιάνει μελάνι κ άσε τους. Καθόμαστε κ αγχωνόμαστε για άλλους τη στιγμή που εκείνοι δε νοιάζονται μια. εεε... όχι!!!!!!!!!!!!

urban
30/05/2006, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από john pap
URBAN ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 35 ΕΥΡΩ; ΘΕΑ ΜΠΟΥΡΤΖΙ ΘΕΛΑΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ wave2:



οχι! ποιοι το καταφεραν αυτο? Και πώς το κατάφεραν?

the_passenger
30/05/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban

...

Ο πρωτος που ειδα με σαγιαναρα και βερμουδα ηταν ο κλασικος ανωνυμος αγωνιστης κατα του κρανους με το βαραδερο.
Τον εκραξα απο μεσα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκανε εντυπωση. "βαραδερο", ειπα, "τι περιμενες;

...




:a014:

the_passenger
30/05/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Φιλε ουρμπαν κανεις λαθος και ενισταμαι. Το Βαραδερια συνοδευται κυριως απο τζοκευ καπελακι (αυτα τα πανακριβα που προστατευουν ως γνωστον πολυ καλα τα μαλλια απο τον αερα) και με θυληκο με μινιμαλιστικη ενδυμασια, (σορτσακι φουστιτσα) και πεδιλακι με πλατες κτλ ολα εξω. Βλεπεις ειναι μερικες μηχανες που δεν μπορεις να τις εχεις τωρα και να εισαι με κρανος λχ και κορντουρα. Δεν ειναι τρεντυ ρε αδερφε! Και το ¨μωρο" πισω σιγα μην βαλει παντελονι και μπουφαν, μια βολτιτσα μωρε θα παμε, σιγα!!

Ειναι το ειδος το οποιο ονομαζουν στην Αγγλια Sunday drivers! Μη δινεις σημασια:nono: , δεν τους αναγνωριζει ο ΚΟΚ:hypnotize , ουτε αυτοι αυτον! :smokin:

:a014:

john pap
30/05/2006, 17:28
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ, ΜΕ ΘΕΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΤΖΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΡΑΓΟΒΟΣΚΟ,ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΕΤΣΙ; ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΚΑΘΕ Σ. Κ.

ntinlanden
24/05/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα
και εγώ ρε παιδιά δεν έχω τα λεφτά να πάρω ένα καλοκαιρινό μπουφάν και μπότες, ούτε δερμάτινο παντελόνι ..πόσο μάλλον όταν αυτά τα έξοδα είναι εις διπλούν καθώς πρέπει να τα προμηθευτεί και η σύντροφός σου...οπότε ή μένεις σπίτι ή φοράς το κρανάκι και πέρνεις τα υπόλοιπα ρίσκα πάνω σου...that s life.... [/B]

οντος ειναι αρκετα μεγαλο κοστος ολα αυτα οποτε ενα καλο κρανος μπουφανακι γαντακι και φυγαμε...

apatsi02
24/05/2007, 08:30
διαφωνώ με όσους λένε ότι δε μας αφορούν αυτοί οι τύποι
τις τραγικές στατιστικές σε νεκρούς από μηχανή σε κάτι τέτοιους τις χρωστάμε
και μετά αρχίζει η προκατάληψη
"η μοτοσυκλέτα σκοτώνει κλπ κλπ"
η άγνοια σκοτώνει και η αδιαφορία

υ.γ. αν δεν έχεις για εξοπλισμό μη πάρεις βαραντερο με 10,000? αλλα πάρε τρανσάλπ+εξοπλισμό...
αλλά μέχρι να φτάσει εκεί η νοοτροπία όλων αυτών, οι υπόλοιποι θα έχουν φτάσει στον αρη

καλές καλοκαιρινές βολτες:beer:

kaps
24/05/2007, 08:34
Με όλες αυτές τις μ@λ@κίες που βλέπω και ιδιαίτερα τους δήθεν μ@λ@κες που νομίζουν πως έγιναν wild μόνο και μόνο επειδή καβαλάνε μηχανή ...μου έρχεται να πουλήσω τη δικιά μου μηχανή ....Μάλλον η αμορφωσιά σε κοινωνικό πάντα επίπεδο έχει ξεπεράσει και τα ανώτατα όρια της εγκληματικής ηλιθιότητας . Και δεν με νοιάζει για το κεφάλι τους ..με ενοχλεί που η ηλιθιότητα τους αγγίζει την δική μου ασφάλεια .:mad:

el_hymador
24/05/2007, 08:44
Ασε που οι κατοχοι Varadero, κατα κανονα οδηγουν χαλια, φοροδιαφευγουν, ειναι επιδειξιες, καταδοτες, χαμενα κορμια, χαλιες, απλυτοι κτλ-κτλ

passenger μην κουραζεσαι ...θα το βαλω εγω...

:a014:


:lol: :rotflmao: :lol:


...αλλη μεγαλη συνομοταξια ...ss με σφιχτερμαν αναβατη, αμανικη μπλουζα να φαινονται τα στεροϊδο μουσκουλα, βερμουδα παραλλαγη και υφος που προσπαθει να πεισει οτι προκειται περι Aρσενικου επιβητορα που γαμει οτι πρωτευον θηλαστικο κυκλοφορει, οτι ειναι μια ακαταπαυστη αντλια παραγωγης τεστοστερονης...

PalLoukiLuke
24/05/2007, 09:47
Τωρα το καλοκαίρι τα πόδια είναι τα πιο εκτεθημένα. Απο πανω φορας το καλοκαιρινο με τις προστασίες και το κράνος αλλα για τα πόδια?
Πηγα στο μοτομαρκετ τις προαλες και πηρα ενα ζευγαρι επιγονατιδες, οχι τις ρομποκοπ του εντουρο αλλα πιο ελαφρου τυπου, 20 ευρώ. Κατω απο το τζινακι παρεχουν καποια ασφαλεια
για τη τιμή τους. Κατα τη γνώμη μου είναι πολύ λειτουργικές και χρήσιμες για τη τιμή τους
Ξεφυγα λίγο απο το θέμα αλλα πιστευω αξίζει
:beer:

b_bong12
24/05/2007, 09:59
δεν ειναι τυχαιο οτι σαγιοναρα στα ιαπωνεζικα σημαινει αντιο...

Σαγιοναρα στον 'σαγιοναρα' που εφυγε στο ταδε χλμ
Σαγιοναρα 8α λεει και το εκκλησακι πανω στη στροφη με μια σαγιοναρα ως μνημειο.

:lol:

Gandalf dr685sm
24/05/2007, 10:13
προς απάντηση σε όλους..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39942

Διαβάστε το , αφομειώστε το και συγκρίνετε το με όλα όσα είπατε για να δείτε ομοιότητες.


Gandalf

γεροπιτσιρικος
24/05/2007, 10:34
Να μην ξεχνάμε και αυτούς τους νεόπλουτους τους BMWδάκιδες!!!! Η μόνη προστασία που φοράνε είναι το χρυσό το Rolex... Μην πάθει τίποτα ο καρπός!!!!:hypnotize

maron
24/05/2007, 10:51
ALITHEIA DEN EXETE VARETHEI NA ASXOLEISTE ME AYTO TO THEMA?
BRAVO EISTE SOSTOI MOTOSYKLETISTES:wave2:
PRIN DEXTW APANTISI LEW OTI EXW KAI FORAW KATHIMERINA ME TO PAPI POU METAKINOUME STIN ATHINA 2x SHOEI Z-ONE KAI ENA X11 KAI DERMATINO KAI GANTIA.
APLA DEN ME PEIRAZEI AN O ALLOS THELEI NA PAEI NA PIEI KAFE ME TO STRING TOY.
EINAI DIKO TOY THEMA.
OSO GIA KATI VLAKEIES POU EXW AKOUSEI PERI NOSILEIAS POU THN PLIRONOUME OLOI KAI GIA KATI MELISES POU MPAINOUN STO MATI KAI MPOREI NA PROKALESOUN ATYXIMA:lol: :rotflmao: :dizzy:

Leipsippos
24/05/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
:a014:

Φιλτατε πιστευω οτι υπερβαλεις!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχω και εγω φιλους με Βαραδερο, δεν ειπα οτι ειναι
ΟΟΟΟΟΟλοι ετσι!!

vassilis88
24/05/2007, 10:56
εγω το καλοκαιρι οταν παω μπανιο ειμαι με σορτσακι κ αμανικο.κρανος φοραω, αλλα σε κοντινες αποστασεις η στην παραλια δε φοραω τπτ αλλο.

Λεωνίδας
24/05/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
OSO GIA KATI VLAKEIES POU EXW AKOUSEI PERI NOSILEIAS POU THN PLIRONOUME OLOI KAI GIA KATI MELISES POU MPAINOUN STO MATI KAI MPOREI NA PROKALESOUN ATYXIMA:lol: :rotflmao: :dizzy: Μάλλον δεν πληρώνεις ΙΚΑ ούτε εφορία εσύ :rolleyes:

X_NR750
24/05/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
ALITHEIA DEN EXETE VARETHEI NA ASXOLEISTE ME AYTO TO THEMA?
BRAVO EISTE SOSTOI MOTOSYKLETISTES:wave2:
PRIN DEXTW APANTISI LEW OTI EXW KAI FORAW KATHIMERINA ME TO PAPI POU METAKINOUME STIN ATHINA 2x SHOEI Z-ONE KAI ENA X11 KAI DERMATINO KAI GANTIA.
APLA DEN ME PEIRAZEI AN O ALLOS THELEI NA PAEI NA PIEI KAFE ME TO STRING TOY.
EINAI DIKO TOY THEMA.
OSO GIA KATI VLAKEIES POU EXW AKOUSEI PERI NOSILEIAS POU THN PLIRONOUME OLOI KAI GIA KATI MELISES POU MPAINOUN STO MATI KAI MPOREI NA PROKALESOUN ATYXIMA:lol: :rotflmao: :dizzy:


Κοιτα να δεις φιλε maron

εδω εχει μαζευτει η αφροκρεμα του μοτοσυκλετισμου,η οποια εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο συνειδητοποιησης που δεν αντεχει ποια να μην καυτηριαζει τετοια νοσηρα φαινομενα

Μια λεξη Υποκρισια (για αρκετους εδω μεσα, οχι ολους)

απλα προσπερασε :wave2:

gian_nykt
24/05/2007, 11:32
ο καθ'ένας πράτει όπως νομίζει....μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι.....ητσ άπα του άς!!

vassilis88
24/05/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μια λεξη Υποκρισια (για αρκετους εδω μεσα, οχι ολους)

ποιος ο λογος να πει ψεμματα κανεις στο ιντερνετ?αφου οι περισσοτεροι δν γνωριζονται..

maron
24/05/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Μάλλον δεν πληρώνεις ΙΚΑ ούτε εφορία εσύ :rolleyes:


ANTITHETOS
APLA KSERW OTI GIA TA XALIA TWN NOSOKOMEIWN DEN FTAIEI O MOTOSYKLETISTIS POU DEN FORAEI KRANOS.
AN THES OI ATHLIOI POU DINOUN DYPLOMATA H PAIDEIA O DROMOI KAI FOROEISPRAKTIKES KLISEIS TOTE KATI FINETE.
GIA NA MIN PW OTI TO TIMONI TO IKA (YGEIA) KAI TO OIKONOMIKO DEN EXOUN AMESI SXESI.
MALLON ALLOU EINAI TO PROVLIMA (H TRYPA DILADI POU TRWEI XRIMMATA)

AN DEIS MOTO KSEKRANOTI ZITA TIS POSOTA GIA TO IKA SOU.
KAI MIN KSEXASEIS KAI AYTOUS ME TIN SAGIONARA KLP...
EINAI POLY ASTEIO GIA NA TO ANALYSW
KAI FANTAZOMAI OTI THA EXEI 1000YPOTHEI KAI AYTH H SIZITISI.


εδω εχει μαζευτει η αφροκρεμα του μοτοσυκλετισμου,η οποια εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο συνειδητοποιησης που δεν αντεχει ποια να μην καυτηριαζει τετοια νοσηρα φαινομενα

Μια λεξη Υποκρισια (για αρκετους εδω μεσα, οχι ολους)

απλα προσπερασε

+1
THA TO KANW
THANKS

Λεωνίδας
24/05/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
ANTITHETOS
APLA KSERW OTI GIA TA XALIA TWN NOSOKOMEIWN DEN FTAIEI O MOTOSYKLETISTIS POU DEN FORAEI KRANOS.

Χάλια ή μη εσύ και 'γω τα πληρώνουμε. Το αν θα έπρεπε, πόσο θα έπρεπε, πώς θα έπρεπε να είναι κλπ είναι άλλες συζητήσεις, όπως και ότι έγραψες παρακάτω.

Να σας δω τώρα με τα νέα πρόστιμα αν συνεχίσετε να είστε μάγκες :a021:

ΥΓ Εντελώς φιλικά, προσπάθησε να γράφεις ελληνικά και μικρά :wave2:

675
24/05/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
Γυμνοι στην εθνικη με τα τουμπανα, γαμω το μυαλο τους!



και καλα την περιπτωση της σαβουρας ελαχιστοι την σκεφτονται γιατι ολοι μας λιγο πολυ δεν ανεβαινουμε στη μηχανη προετοιμασμενη για να πεσουμε,

τον γ@μημενο τον ηλιο που μολις σταματησουν θα τους εχει κανει ΦΟΒΕΡΑ εγκαυματα δε τον σκεφτονται....:confused:


εγω μια φορα πηγα για μπανιο με το παπι χωρις μπλουζα κι απο τοτε δεν εχω διανοηθει να το ξανακανω, παρολα αυτα κι εγω στο δρομο ολο τετοιους βλεπω...:sick:

maron
24/05/2007, 12:29
Να σας δω τώρα με τα νέα πρόστιμα αν συνεχίσετε να είστε μάγκες :a021:

Και κάπου εδώ σταματώ αυτή την συζήτηση αφού καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να βγει κάτι από ένα άτομο που του έχω ιδη γράψει πως φοράω πάντα κράνος και που πιστεύει ότι το κράτος δίνει κλίσεις για το καλό μας.
ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ-ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΡΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΣΟΦΗ ΠΡΑΞΗ.ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΡΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
ΜΠΡΑΒΟ.
Υ.γ Ζιτιστε λοιπών από το κράτος να σας επιστρέψει και φόρους.
Η καλύτερα να κάνετε αίτηση για επιστροφή του φπα από όλο τον προστατευτικό εξοπλισμό των οδηγών μοτο.Να σε παραδεχτώ και να σε ευγνωμονώ κι ολας γιατί θα μου επιστραφεί πολύ χρήμα.

Nostra
24/05/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μια λεξη Υποκρισια (για αρκετους εδω μεσα, οχι ολους)

απλα προσπερασε :wave2:

από αριστερά όμως, ε ? :evil: :evil: :evil:

takis1964
24/05/2007, 13:59
με την λογικη του ικα και των χρηματων που χανει να μπω και εγω στο οτι κατεβαζοντας cd απο το internet το κρατος χανει χρηματα απο φορους που τα πληρωνουμε μετα εμεις και μπλα μπλα μπλα μπλα....και τοσα αλλα
δεν ειναι λογικη αυτη παιδια!!

akis777
24/05/2007, 15:23
νομιζω το να μιλαμε για ικα ειναι αστειο. το θεμα ειναι η ασφαλεια κ μονο. καλη η ανεση αλλα σε καμμια περιπτωση καλυτερη απο την υγεια μας κ τον ασφαλη γυρισμο μας.:sick:

Gandalf dr685sm
24/05/2007, 16:03
ουφ.... έχουμε βαρεθεί να τα λέμε...

maron.... αν σε ενοχλεί όντως προσπερνάς. Αλλά αυτό δεν ΄σημαίνει πως η συζήτηση είναι σε λάθος βάση. Καλά κάνεις και φοράς κράνος και γάντια.. δική σου επιλογή, δικό σου κεφάλι.

Οι τύποι που καυτηριάζονται εδώ με τα λεγόμενα μας, δεν είναι επειδή δεν φοράνε κράνος ή δεν ξέρω τι άλλο , επειδή εμείς είμαστε καλύτεροι. Καυτηριάζονται για την νοοτροπία του ΝΕΟ-ΕΛΛΗΝΑ... αυτήν που λεει πως εγώ είμαι οδηγάρα-μάγκας-schumacher και μπορώ και κυκλοφορώ όπως γουστάρω γιατί είμαι ο Superman...

Την ηλιθιότητα που κουβαλάνε στο κεφάλι τους δηλαδή , καυτηριάζουμε. Δεν με νοιάζει αν σπάσει την κεφάλα του σαν καρπούζι ή απο την τριβή της πτώσης μοιάζει με γύρο ξερο-ψημένο η επιδερμίδα του και κάνει 2 χρόνια να μπεί μετά στην ΄θάλασσα..


ΧΕΣΤΗΚΑ!!!

Αλλά αν μη τι άλλο , η στάση , του εγώ είμαι μάγκας και δεν το φοράω και εσείς είσαστε "τυπολάτρες" , "καλύτεροι", "ανώτεροι αναβάτες" και δεν ξέρω τι άλλη μαλακία θα τους έρθει στο κενό ρετιρέ που κουβαλάνε για κεφάλι, είναι πραγματικά κάτι που θέλει σχολιασμό...

Και αν θέλεις με τόσο δηκτικό τρόπο, ακριβώς όπως κάνεις όταν βλέπεις χιμπατζήδες να βάζουν το δάχτυλο στον κόκκινο κώλο τους και μετά να δοκιμάζουν για να δουν τι είχε μέσα.

Ούτε δάσκαλοι είμαστε, ούτε ανώτεροι... απλά έχουμε μια Α λογική. Αυτό είναι όλο και όλο.


Gandalf

950dim
24/05/2007, 16:18
Καταθετω κι εγω τη πρωινη μου εμπειρια...
τυπας στη Συγγρου,με τι μηχανη...Βαραδερο(ετυχε;)
ναι,να μου πεις θα μπορουσε καλλιστα να εχει GS1200...
τελος παντων,φορουσε σουπερ ντουπερ δερματινο Dainese(πρεπει να ειχε ραψει εξτρα σηματα) αφου ειχε την ¨αλεπου¨παντου,πλατη,ψηλα και χαμηλα,ωμους,αγκωνες κλπ..
ΟΧΙ...δεν ειναι αυτο το περιεργο...
το περιεργο ηταν η κραναρα:NOVA απο Praktiker...
Κι αναρωτιεμαι...
με τη σκεπτικο δινεις,γαμω τη κοινωνια μου,500 ευρω για το μπουφαν...και 20 για τη κεφαλα σου...ΕΕΕΕ;;;
Δεκτη πασα απαντηση στο φλεγον ετουτο ερωτημα...

xtrm600
24/05/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
Χτες πεταχτηκα μεχρι το Ναυπλιο, ηπια ενα καφε και γυρισα.

Ο πρωτος που ειδα με σαγιαναρα και βερμουδα ηταν ο κλασικος ανωνυμος αγωνιστης κατα του κρανους με το βαραδερο.
Τον εκραξα απο μεσα μου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκανε εντυπωση. "βαραδερο", ειπα, "τι περιμενες;

Αλλα η παρελαση συνεχιστηκε. Σε ολοκληρη τη διαδρομη ειδα ΤΡΕΙΣ μηχανες με κρανη κλπ όταν κατεβαινα και αλλες δυο οταν επεστρεφα.

Οι υπόλοιποι ηταν: αμετρητα βαραδερο, TDM, Z 750 - 1000, ZX, GSXR ολα τα κυβικα, ΧΤ ολων των ειδων και φυλών, Αφρικα ( ο προγονος του βαραδερο ), transalp κλπ κλπ.
Όλοι στην Εθνική με σαγιοναρες και βερμουδες! Μερικοι χωρις μπλουζακια! Γυμνοι στην εθνικη με τα τουμπανα, γαμω το μυαλο τους!

Το αποκορυφωμα ηταν ο ηγέτης τους, το καμάρι τους, Ο ΞΥΠΟΛΥΤΟΣ με την Transalp!! Ναι ρε παιδια, ξυπόλυτος! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ!

Εφτασα να ντρεπομαι που ειχα μηχανη...


ΥΓ. Εννοειται οτι οι μπατσοι αντι να τους μπουζουριασουν όλους, απλως τους χαζευαν...


Δηλαδή μόνο σε μένα μοιάζουν ΤΡΟΜΕΡΑ υπερβολικά αυτά?
Ποτέ δεν έχω δει στην εθνική τυπο σε μηχανη χωρις μπλούζα.
Ο φίλος είδε καμμια 50αρια σε μια βόλτα στο Ναυπλιο :confused:
Κάποιος πρέπει να παίξει Τζόκερ μου φαίνεται..

Ενι γουέει

Άλλο ένα θρεντ μοιρλας
:sick: :sick: :sick:

OzZzZzY
24/05/2007, 18:19
καποιος ανεφερε οτι το οικονομικο ειναι προβλημα..
1) στο τουμπανο ss μην βαλεις με τα πρωτα λεφτα την εξατμιση after market και το power commander..παρε ενα καλο κρανος.. επισης αν δε θες να βαλεις μποτες, cordura κλπ βαλε τουλαχιστον ενα αθλητικο παπουτσι, και κανα τζιν..απο τη σαγιοναρα και τη βερμουδα πολυ καλυτερα
2)στο θεμα κοστους υπαρχει ενα δικιο..ωστοσο ακουγα σε μια εκπομπη στην τηλεοραση οτι ειχαν γινει καποιες προσπαθειες και σκεψεις για καταργηση του ΦΠΑ στα κρανη αλλα χωρις καμια εφαρμογη

paramedic
24/05/2007, 19:41
Κάθε καλοκαίρι το ίδιο γίνεται στην Ελλάδα και όταν κάποιος φοράει κράνος και μπουφάν τον κοιτάνε όλοι σαν γκρέμλιν! Το τραγικό όμως δέν είναι αυτό! Το τραγικό έιναι οτι το θεωρούμε πλέον δεδομένο και ΔΕΝ μας νοιάζει γιατι συμβαίνει και μάλιστα κράζουμε όταν κάποιος το αναφέρει σαν κακό! Την προηγούμενη εβδομάδα είχε έρθει ένας φίλος Ολλανδός για πρώτη φορά στην Ελλάδα και τις ημέρες που έιχε 36 βαθμούς έιδε τα ελληνικά φαινόμενα και είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό. Αυτή είναι η σωστή αντίδραση!! Να βλέπουμε το κακό και να το κράζουμε ώστε να βάζουν σιγα-σιγά μυαλό όλο και περισσότεροι! Αλλά δυστηχώς στην Ελλάδα κυριαρχεί το "Ωχ αδερφέ εγώ θα διορθώσω όλα τα κακά".
Ναι ρε φίλε αν εσύ ερχίσεις τότε θα ακολουθήσουν κι'άλλοι. Και ναι το γεγονός και μόνο οτι θα πληρώνουμε κάθε χρόνο λιγότερα για την περίθαλψη αυτών που πια θα φορούν εξοπλισμό είναι ένα μικρό λιθαρακί στον τοίχο που όμως αν συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους τις οικονομικές γίνεται ολόκληρη κοτρώνα!
Δεν λέω να πάρουμε τους δρόμους και να αρχίζουμε να κραζουμε όσουν δεν φορούν κράνος αλλά να κάνουμε εμείς την κίνηση και να φοράμε και όταν θα μας βλέπουν οι πιτσιρικάδες θα παραδειγματίζονται.
Όσον αφορά την "αφρόκρεμα" που αναφέρθηκε οτι μαζεύτηκε εδώ να σας ενημερώσω οτι δεν λέγεται έτσι αλλά λέγεται "φυσιολογικοί αναβάτες" αφού το να κάνεις το σωστό δεν είναι είναι το αφύσικο αλλά το φυσιολογικό!

maron
24/05/2007, 23:19
Καυτηριάζονται για την νοοτροπία του ΝΕΟ-ΕΛΛΗΝΑ... αυτήν που λεει πως εγώ είμαι οδηγάρα-μάγκας-schumacher και μπορώ και κυκλοφορώ όπως γουστάρω γιατί είμαι ο Superman...

sorry alla oi neoi forane kranos.
oi paterades mas to eixan gia kouva.ayti einai i apopsi mou.



Αλλά αν μη τι άλλο , η στάση , του εγώ είμαι μάγκας και δεν το φοράω και εσείς είσαστε "τυπολάτρες" , "καλύτεροι", "ανώτεροι αναβάτες" και δεν ξέρω τι άλλη μαλακία θα τους έρθει στο κενό ρετιρέ που κουβαλάνε για κεφάλι, είναι πραγματικά κάτι που θέλει σχολιασμό...

Και αν θέλεις με τόσο δηκτικό τρόπο, ακριβώς όπως κάνεις όταν βλέπεις χιμπατζήδες να βάζουν το δάχτυλο στον κόκκινο κώλο τους και μετά να δοκιμάζουν για να δουν τι είχε μέσα.

sorry pou tha sto grapsw etsi alla an diavaseis ayta pou grafeis tha deis oti antidras san ena atomo pou kompleksaristike apo kapoion allo epeidi ton koroidepse pou forage kranos.
poios sou edikse oti einai magas pou den foraei kranos????
masllon sto myallo sou einai.
to pio kravgaleo kai asteio pou exw akousei apo ksekranoto einai ayto.
mpainw se spiti opou eimai enas mixanovios egw kai allos enas.
leei mia kopela to eides to kranos toy mike?exei 800euro
apantisi......
kranos giati na to valw gavros eimai?xaxaxaxaxaxa.

the_passenger
24/05/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ασε που οι κατοχοι Varadero, κατα κανονα οδηγουν χαλια, φοροδιαφευγουν, ειναι επιδειξιες, καταδοτες, χαμενα κορμια, χαλιες, απλυτοι κτλ-κτλ

passenger μην κουραζεσαι ...θα το βαλω εγω...

:a014:


:lol: :rotflmao: :lol:


θέλω κι άλλο :a014: , το προηγούμενο είναι περσινό!!! :eyepop:


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...αλλη μεγαλη συνομοταξια ...ss με σφιχτερμαν αναβατη, αμανικη μπλουζα να φαινονται τα στεροϊδο μουσκουλα, βερμουδα παραλλαγη και υφος που προσπαθει να πεισει οτι προκειται περι Aρσενικου επιβητορα που γαμει οτι πρωτευον θηλαστικο κυκλοφορει, οτι ειναι μια ακαταπαυστη αντλια παραγωγης τεστοστερονης...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

h_m_akis
24/05/2007, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron

kranos giati na to valw gavros eimai?xaxaxaxaxaxa.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Gandalf dr685sm
25/05/2007, 08:18
maron...

Σε προπέρσινη , μοτο-μάζωξη στο Ζάπειο , είχε έρθει ομάδα που παρουσίασε έρευνες στατιστικών ατυχημάτων με τροχοφόρα.

Λοιπόν στο θέμα κράνους-ατυχήματος, είχε πεί οτι (τα ποσοστά μου είχαν κάνει εντύπωση για αυτό και τα θυμάμαι)...

1) 75% των ατυχημάτων με μηχανή , κατέληξαν θανατηφόρα, καθώς οι αναβάτες δεν φορούσαν κράνος.
2) 65% των αναβατών μηχανής δεν φοράνε κράνος ή φοράνε ακαταλλήλων προδιαγραφών στην καθημερινότητα τους!!!!
3) Οι ηλικίες των παραπάνω στατιστικών κυμαίνονται απο τις ηλικίες 15-55. Το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας των ατυχημάτων όμως είναι για ηλικίες 15-28!! Οι νέοι δηλαδή που αναφέρεις ..

Μην πάρεις όμως τον λόγο μου. Βγες μια βόλτα στην Αθήνα μόνο για αυτό. Το είχα κάνει προ 3ετιας όταν είχα σηκώσει το site με τις φωτό και τα στραβά και ανάποδα στους Ελληνικούς δρόμους.

Θα εκπλαγείς πόσοι θα είναι ξεκράνωτοι, πόσοι φοράνε "κιούπια" αντί για κράνος... και ακόμα χειρότερα... πόσοι τα φοράνε λυτά!

Για το θέμα "μάγκας" δεν σημαίνει οτι το λένε και κοκορεύονται.. Απλά θεωρούν οτι είναι "περιττό" εξάρτημα , μιας και υπερεκτιμούν οδηγικές τους δυνατότητες αλλά και την τύχη τους, στο να μην πέσει κάποιος πάνω τους.
Μάλιστα κάποιοι (σίγουρα οχι όλοι) θεωρούν οτι ο τύπος που φοράει κράνος είναι "κότα" γιατί "φοβάται"!!!! Και μπορώ να σου δείξω μερικούς τέτοιους να τους πετάμε μαζί ντομάτες αν θες.


Gandalf

gian_nykt
25/05/2007, 08:32
Φιλε Gandalf, πρίν 2-3 βδομάδες είμουν Αθήνα και έπαθα πλάκα με το ξεκράνοτο που πέφτει!
Μιλάμε είδα 2 στους 10 να πώ?, να φοράνε κράνος.
Απο παπί μεχρι καράβι!
Παντού αστυνομία αλλά και παντού αδιαφορία.
Ρώτησα ενα φίλο, λέω τι γίνεται εδώ πέρα...ήμαρτον....και μου είπε οτι μονο όποτε πέφτει σύρμα να γράψουν κόσμο την πέφτουν οπου βρούν και μετα ησυχία πάλι.
Φτου κι απ την αρχή!

Το θέμα ασφάλειας είναι προσωπικό. Ο καθένας κάνει οτι νομίζει οπως προέγραψα και προσπαθεί να το περάσει και σε γνωστούς και φίλους που χρησιμοποιούν 2τροχο!!

Εδω εγω που φοράω κράνος jet με την πάπια και μόλις μπορέσω θα πάρω ενα κανονικό ανοιγόμενο για παραπάνω προστασία, φοράω γάντια με ενισχύσεις και προσπαθώ να αρχίσω να φοράω (κακός που δεν το κάνω αλλά με κολλάει η ζέστη λίγο) μπουφαν μοτοσυκλετιστικο κι οχι ενα αντιανεμικό!

Απο κει και πέρα.......!!!!

cityfly
25/05/2007, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Καταθετω κι εγω τη πρωινη μου εμπειρια...
τυπας στη Συγγρου,με τι μηχανη...Βαραδερο(ετυχε;)
ναι,να μου πεις θα μπορουσε καλλιστα να εχει GS1200...
τελος παντων,φορουσε σουπερ ντουπερ δερματινο Dainese(πρεπει να ειχε ραψει εξτρα σηματα) αφου ειχε την ¨αλεπου¨παντου,πλατη,ψηλα και χαμηλα,ωμους,αγκωνες κλπ..
ΟΧΙ...δεν ειναι αυτο το περιεργο...
το περιεργο ηταν η κραναρα:NOVA απο Praktiker...
Κι αναρωτιεμαι...
με τη σκεπτικο δινεις,γαμω τη κοινωνια μου,500 ευρω για το μπουφαν...και 20 για τη κεφαλα σου...ΕΕΕΕ;;;
Δεκτη πασα απαντηση στο φλεγον ετουτο ερωτημα...


τα πράγματα είναι απλά

το μπουφάν είναι όμορφο
το κράνος το είχε για ξεκάρφωμα όπου νόμιζε ότι μπορεί να έχει μπλόκο
παρακάτω μπορεί και να το βγαλε να φανεί το μαλλί

maron
25/05/2007, 09:18
DEN EGRAPSA POUTHENA OTI O KOSMOS SYNETISTIKE KAI FORAEI KRANOS
EKANA MIA SYGRISI TOU SIMERA ME TO PRIN APO 10 XRONIA KAI BLEPW MIA VELTIOSI.
TELOS PANTON DIKO SOU THEMA EINAI NA GRAFEIS-GRAFETE(MHN NOMIZEIS OTI EXW KATI PROSOPIKO MAZI SOU) OTI THES KAI GIA OPOIOUS LOGOUS THES.
KALI SINEXIA PROSOPIKA EGW THA ITHELA:
-AFOU TO KANETE GIA TO KALO TOY KOSMOU KAI SAS ENDIAFEREI, KANTE TO ME ENAN TROPO PIO APODOTIKO KAI XWRIS NA KOROIDEVETE TOUS ALLOUS.
APLA KAI MONO GIATI EXW VARETHEI NA DIAVAZW TA IDIA THREAD
-NA YPARXEI ELEYTHERIA KAI NA MIN YPARXOUN KLISEIS GIA KRANOS (AFOU GIA MENA EINAI KOROIDIA MIA TETOIA KLISI)
-NA YPARXEI PAIDIA ETSI WSTE NA TO FORANE OLOI SINIDITA SAN NA EINAI EPILOGI TOUS.


Για το θέμα "μάγκας" δεν σημαίνει οτι το λένε και κοκορεύονται.. Απλά θεωρούν οτι είναι "περιττό" εξάρτημα , μιας και υπερεκτιμούν οδηγικές τους δυνατότητες αλλά και την τύχη τους, στο να μην πέσει κάποιος πάνω τους.
Μάλιστα κάποιοι (σίγουρα οχι όλοι) θεωρούν οτι ο τύπος που φοράει κράνος είναι "κότα" γιατί "φοβάται"!!!! Και μπορώ να σου δείξω μερικούς τέτοιους να τους πετάμε μαζί ντομάτες αν θες.

FYLE AYTA TA SYMPERASMATA DEN KSERW APO POU TA VGAZEIS......
ME PARAPEMPOUN STIN PROIGOUMENI APANTISI....ALLA TELOS PANTON EIPAME DIKAIWMA SOU NA GRAFEIS OTI THES KAI GIA OPOION LOGO THES ASXETA AN EGW DEN TON KATALAVAINW.
PLEASE - MIN APANTISEIS PALY GRAFONTAS STATISTIKA KAI TOYS LOGOUS POU PREPEI NA FORAW KRANOS GIATI OPWS EXW GRAPSEI TO FORAW PANTA.DEMENO.ME SWSTH HMEROMINIA.MOU XREIASTIKE 1H FORA PERISI KAI ELPIZW TELEYTAIA.

Gandalf dr685sm
25/05/2007, 10:03
maron...

Σου είπε κανείς οτι δεν πράττονται τα ανάλογα;

Ακόμα και μια τέτοια συζήτηση μέσα απο ενα forum που δέχεται χιλιάδες hits κάθε μέρα επισκεπτών που σχετίζονται με τον χώρο της μηχανής, δίνει το δικό του "λιθαράκι" στην δημιουργία ερωτημάτων και εντυπώσεων στο θέμα οδικής ασφάλειας.

Μιλώντας για μένα προσωπικά, είχα την τύχη να συμμετάσχω σε αρκετές ομάδες για το θέμα οδικής ασφάλειας. Δεν το λέω για να τονώσω τον εγωισμό , αλλά για να σου αναφέρω πως έργο γίνεται απο πολλές μεριές. Μπορεί βέβαια να μην είναι στο δελτίο των 21.00 κάθε βράδυ που το βλέπουν όλοι, αλλά παρόλα αυτά γίνεται.

Τα στατιστικά δεν τα γράφω μόνο για σένα, μιας η συζήτηση είναι ανοικτή προς όλους όπως βλέπεις. Όπως σου είπα και στην αρχή ... ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ που φοράς κράνος συνηδητοποιώντας οτι έχεις κάτι να προφυλάξεις. Μπορεί απο εκεί και πέρα να μην θες να κάνεις τίποτα εσύ προσωπικά και να είσαι ικανοποιημένος απο τον εαυτό σου αλλά οχι απο το κράτος. ΔΕΚΤΟΝ.

Άσε εμάς λοιπόν να κάνουμε οτι νομίζουμε , θέλοντας να βοηθήσουμε με τα λεγόμενα μας , σε ενα δικτυακό τόπο που αν μη τι άλλο μετρά 10.000+ χρήστες και σίγουρα μερικούς ακόμα απλούς επισκέπτες.

Σε ευχαριστώ για τον διάλογο.


Gandalf

gian_nykt
25/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
maron...

Μπορεί βέβαια να μην είναι στο δελτίο των 21.00 κάθε βράδυ που το βλέπουν όλοι, αλλά παρόλα αυτά γίνεται.


Gandalf

Να μπεί στις ειδήσεις του STAR που θα το δούν σίγουρα!!!!!!!! :beer: :winka:

THEOD
25/05/2007, 11:41
Eμένα αυτή η "ρατσιστική" φλυαρία εναντίον "αυτών με τα Βαραντέρο" έχει αρχίσει και με ενοχλεί....Δεν την βαρεθήκατε αυτήν την καραμέλλα ???

Μεγάλα παιδιά είναι (όσοι είναι, γιατί και αυτή η ισοπέδωση είναι τεράστιο λάθος...) και ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει....Εντάξει..Νισάφι πια...το εμπεδώσαμε...το κράνος και ο εξοπλισμός σώζει ζωές....Κάποιοι δεν εννοούν να το καταλάβουν....και σίγουρα το να γράφουμε δήθεν οργισμένα και καθωσπρέπει λογίδρια εδώ μέσα δεν θα αλλάξει τίποτα γιατί είτε δεν μπαίνουν στο φόρουμ, είτε έχουν χεσμένη την γνώμη μας....

Οπότε προς τι κάθε τόσο όλη αυτή η αναμπουμπούλα και το "δήθεν" δασκάλεμα...ή μήπως όλοι εδώ μέσα είναι εντελώς σωστοί και έχουν το δικαίωμα να το παίζουν κάπως ???
Ας κοιτάξει ο καθένας να βελτιωθεί σαν άνθρωπος και σαν οδηγός και όταν η κοινωνία μας φθάσει σε συγκεκριμένο στάδιο ωριμότητας να είστε σίγουροι ότι σχεδόν όλοι θα ακολουθήσουν...

symvoulos
25/05/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Καταθετω κι εγω τη πρωινη μου εμπειρια...
τυπας στη Συγγρου,με τι μηχανη...Βαραδερο(ετυχε;)
ναι,να μου πεις θα μπορουσε καλλιστα να εχει GS1200...
τελος παντων,φορουσε σουπερ ντουπερ δερματινο Dainese(πρεπει να ειχε ραψει εξτρα σηματα) αφου ειχε την ¨αλεπου¨παντου,πλατη,ψηλα και χαμηλα,ωμους,αγκωνες κλπ..
ΟΧΙ...δεν ειναι αυτο το περιεργο...
το περιεργο ηταν η κραναρα:NOVA απο Praktiker...
Κι αναρωτιεμαι...
με τη σκεπτικο δινεις,γαμω τη κοινωνια μου,500 ευρω για το μπουφαν...και 20 για τη κεφαλα σου...ΕΕΕΕ;;;
Δεκτη πασα απαντηση στο φλεγον ετουτο ερωτημα...
ειναι το ..... δευτερο!!!
το καλο το εχουν για ταξιδια....βλεπεις μονο τοτε μπορει να πεσουν!!!
ειναι οπως με τη ζωνη ασφαλειας που στην πολη δεν χρειαζεται:eyepop:

liakaros
25/05/2007, 16:00
ena megalo BRAVO se oloys tous komplexikous pou exoyn syndesei to varadero me aytoys pou den forane kranos...swsta...to mhxanaki ftaiei pou o allos den foraei kranos
BRAVO re paidia pou ka8e fora pou 8a deite kapoion me varadero me skoufaki, kapelo h den kserw kai gw ti sto kefali toy 8a trexete mesa sthn kalh xara na to postarete sto forum...alla swsta...eipame allwste...mono oi katoxoi varadero den kseroun ti 8a pei kranos...


ΥΓ. sorry pou milhsa xwris na sas systh8w mias kai einai h prwth mou fora pou postarw(arketo kairo parakolou8w me poly endiaferon)...telos pantwn...o 8eos na mas exei olous kala(kai tous anti-varaderikous ennoeitai:D ) kai eyxomai se olous sas polla kala kai panta or8ia xiliometra...

liakaros
25/05/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Eμένα αυτή η "ρατσιστική" φλυαρία εναντίον "αυτών με τα Βαραντέρο" έχει αρχίσει και με ενοχλεί....Δεν την βαρεθήκατε αυτήν την καραμέλλα ???

Μεγάλα παιδιά είναι (όσοι είναι, γιατί και αυτή η ισοπέδωση είναι τεράστιο λάθος...) και ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει....Εντάξει..Νισάφι πια...το εμπεδώσαμε...το κράνος και ο εξοπλισμός σώζει ζωές....Κάποιοι δεν εννοούν να το καταλάβουν....και σίγουρα το να γράφουμε δήθεν οργισμένα και καθωσπρέπει λογίδρια εδώ μέσα δεν θα αλλάξει τίποτα γιατί είτε δεν μπαίνουν στο φόρουμ, είτε έχουν χεσμένη την γνώμη μας....

Οπότε προς τι κάθε τόσο όλη αυτή η αναμπουμπούλα και το "δήθεν" δασκάλεμα...ή μήπως όλοι εδώ μέσα είναι εντελώς σωστοί και έχουν το δικαίωμα να το παίζουν κάπως ???
Ας κοιτάξει ο καθένας να βελτιωθεί σαν άνθρωπος και σαν οδηγός και όταν η κοινωνία μας φθάσει σε συγκεκριμένο στάδιο ωριμότητας να είστε σίγουροι ότι σχεδόν όλοι θα ακολουθήσουν...


το μονο σιγουρο ειναι οτι τους εχουμε χεσμενους και εγω και οι υπολοιποι απο το varadero forum απ οτι καταλαβα...απλως μου φαινεται αδιανοητο καποιος να κατηγοριοποιει και να γενικευει ετσι ανθρωπους μονο και μονο επειδη (κατα την γνωμη μου παντα) γουσταρουν ενα μηχανακι και επειδη δεν το εχουν κραζουν αυτους που μπορουν να το εχουν,ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ,ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΩΛΟΔΡΟΜΟΥΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΔΙΑΤΡΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΟΔΗΓΑΝΕ

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΧΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΑ VARA KAI TA GS

DrIoannis
25/05/2007, 18:04
Δεν θα σταματήσω ποτέ να να φωνάζω σε αυτούς που δεν έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για μηχανή.Το θέμα του οικονομικού είναι σημαντικό αλλά μέχρι ένα σημείο.Υπάρχουν φθηνά και καλά ρούχα(ας μην είναι DAINESE κλπ) καθώς και ποιοτικά κράνη (όχι τενεκέδες).Στις τελευταίες βόλτες έχουν αρχίσει να πληθαίνουν οι τύποι με κοντομάνικο και παντελονάκι.Προχτές είδα έναν με Κ5-Κ6 χωρίς κράνος να πηγαίνει με όσα με μόνο αξεσουάρ το φανελάκι του και ένα παντελονάκι.Συγνώμη ρε ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕΕ που πας:a023: :a023: :a023: .Έχεις δώσει τοοοοοοοσα λεφτά για να πάρεις ένα όπλο(στην καλύτερη 10000-11000) και δεν έδωσες 200-300 ευρώ για κράνος και άλλα 300 για μπουφανάκι:nono: .Μετά έρχονται στο νοσοκομείο με εγκαύματα τριβής και σπασμένα κεφάλια με πτώση 40-50χλμ.Αυτό με κάνει έξω φρενών γιατί αυτούς βλέπουν οι πιτσιρικάδες και κάνουν τα ίδια δυστυχώς.







Τα είπα άλλη μία φορά και ησύχασα.Α για αυτούς που νομίζουν ότι αυτά είναι χιλιοειπωμένα,ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!

950dim
25/05/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
ena megalo BRAVO se oloys tous komplexikous pou exoyn syndesei to varadero me aytoys pou den forane kranos...swsta...to mhxanaki ftaiei pou o allos den foraei kranos
BRAVO re paidia pou ka8e fora pou 8a deite kapoion me varadero me skoufaki, kapelo h den kserw kai gw ti sto kefali toy 8a trexete mesa sthn kalh xara na to postarete sto forum...alla swsta...eipame allwste...mono oi katoxoi varadero den kseroun ti 8a pei kranos...


ΥΓ. sorry pou milhsa xwris na sas systh8w mias kai einai h prwth mou fora pou postarw(arketo kairo parakolou8w me poly endiaferon)...telos pantwn...o 8eos na mas exei olous kala(kai tous anti-varaderikous ennoeitai:D ) kai eyxomai se olous sas polla kala kai panta or8ia xiliometra...

Μη φρικαρεις φιλε,υπαρχει και μια δοση κωμικου παντα σε καθε αληθεια...
Αφου θες να τ’ακουσεις ομως ΝΑΙ,μεγαλος αριθμος βαραντερακηδων οπως και μπεμβεδακηδων κυκλοφορουν με το ζελε στη χωριστρα με υφος 1000ων καρδιναλιων...τυχαιο;;;;
Δεν υπαρχει καμια προκαταλλειψη φιλε,εχω κολλητο με βαραντερο που δε παει ουτε μεχρι τη γωνια χωρις κρανος-μπουφαν!Απλως το διακωμωδουμε λιγακι οταν βλεπουμε κανα ΧΑΙΣΤΑ ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΑ easy rider...ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ,οι περισσοτεροι ειναι με βαραντερα,μπεμβε και χαρλευ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;;;;
ΠΕΣ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;;;;
ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ...

dammed_kittin
25/05/2007, 18:28
edw na to pw?
edw giati oxi!


pou lete eimai stin amfitheas simera to prwi k panw pou skeftomoun
auto to thread mias k eblepa apantes me kranos
k elega koita na deis o kosmos beltiwnetai

tsoup k enas tupas me mia R1.
sortsakti mokasini mplouzaki k ena adiabroxo mpoufanaki (auta ta kitrina gia na se blepoun)

liakaros
25/05/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μη φρικαρεις φιλε,υπαρχει και μια δοση κωμικου παντα σε καθε αληθεια...
Αφου θες να τ’ακουσεις ομως ΝΑΙ,μεγαλος αριθμος βαραντερακηδων οπως και μπεμβεδακηδων κυκλοφορουν με το ζελε στη χωριστρα με υφος 1000ων καρδιναλιων...τυχαιο;;;;
Δεν υπαρχει καμια προκαταλλειψη φιλε,εχω κολλητο με βαραντερο που δε παει ουτε μεχρι τη γωνια χωρις κρανος-μπουφαν!Απλως το διακωμωδουμε λιγακι οταν βλεπουμε κανα ΧΑΙΣΤΑ ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΑ easy rider...ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ,οι περισσοτεροι ειναι με βαραντερα,μπεμβε και χαρλευ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;;;;
ΠΕΣ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;;;;
ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ...


Μπα...να σου πω ουτε φρικαρω ουτε τρελενομαι...εγω ετσι κι αλλιως το κεφαλι μου προστατευμενο το εχω...απλως παραξενευτηκα γιατι μεχρι τωρα πιστευα οτι το αν φορας η οχι, κρανος ειναι θεμα παιδειας και αυτοσεβασμου και οχι θεμα του τι μηχανακιου καβαλας...τελος παντων μπορει στα δικα σας μερη να ειναι ετσι οπως τα λετε και τα διαχωριζετε...varader-ades gs-ades ktm-ades gixxer-ades κλπ κλπ
εδω στα Χανια εχουμε απλως αυτους που φορανε κρανος και αυτους που δεν φορανε

Α,και οταν χανουμε καποιο παλικαρι φιλο η οχι,ο οποιος δεν φορουσε κρανος, το τελευταιο που σκεφτομαστε ειναι το τι μηχανη οδηγουσε

the_passenger
25/05/2007, 21:01
ΛΟΙΠΟΝ για να βάλω μια βάση στα λεγόμενα μέχρι τώρα, η γνώμη μου είναι:

ΝΑΙ με όλες τις μηχανές θα βρείς ξεκράνωτους - απαράδεκτους

ΝΑΙ με όλες τις μηχανές θα βρείς σωστά εξοπλισμένους

Το ίδιο και με τα στύλ οδήγησης: από συντηριτικό έως εξτρήμ, από νόμιμο μέχρι 5 παρανομίες ανά 100 μέτρα κλπ.

και ΝΑΙ στο Varadero (επειδή έχει γίνει σημείο αναφοράς για αυτή την κουβέντα το αναφέρω πάλι), τα ποσοστά σε τζόκευ/σκουφάκια κλπ είναι αυξημένα σε σχέση με άλλες μεγάλες μηχανές. Άντε και στο GS αλλά προσωπικά το έχω παρατηρήσει λίγο πιό περιορισμένα το πρόβλημα. Πιστεύω οτι αυτο οφείλεται στο ότι κάποιοι το αγοράζουν όχι για αυτό που είναι ή που θέλουν, αλλά για άλλους λόγους δήθεν στάτους κύρους κλπ.. (μπλιάξ...)

και τέλος ΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ !!! :eyepop: :eek: :eyepop:

Εδιαφωνεί εκανείς συνάδελφοι; :confused:

Φιλικά!... :sun:

vtanis78
25/05/2007, 22:22
ΕΥΓΕ.

grigorisr1
26/05/2007, 08:43
Εδω μερικοι ζιταδες δε φορανε τι περιμενεις να φορεσουν οι αλλοι?

airamhag
26/05/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Εδω μερικοι ζιταδες δε φορανε τι περιμενεις να φορεσουν οι αλλοι?

οι κακες παρεες φταινε...




http://helmet.8m.net/kranos.htm

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

950dim
26/05/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
ΛΟΙΠΟΝ για να βάλω μια βάση στα λεγόμενα μέχρι τώρα, η γνώμη μου είναι:

ΝΑΙ με όλες τις μηχανές θα βρείς ξεκράνωτους - απαράδεκτους

ΝΑΙ με όλες τις μηχανές θα βρείς σωστά εξοπλισμένους

Το ίδιο και με τα στύλ οδήγησης: από συντηριτικό έως εξτρήμ, από νόμιμο μέχρι 5 παρανομίες ανά 100 μέτρα κλπ.

και ΝΑΙ στο Varadero (επειδή έχει γίνει σημείο αναφοράς για αυτή την κουβέντα το αναφέρω πάλι), τα ποσοστά σε τζόκευ/σκουφάκια κλπ είναι αυξημένα σε σχέση με άλλες μεγάλες μηχανές. Άντε και στο GS αλλά προσωπικά το έχω παρατηρήσει λίγο πιό περιορισμένα το πρόβλημα. Πιστεύω οτι αυτο οφείλεται στο ότι κάποιοι το αγοράζουν όχι για αυτό που είναι ή που θέλουν, αλλά για άλλους λόγους δήθεν στάτους κύρους κλπ.. (μπλιάξ...)

και τέλος ΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ !!! :eyepop: :eek: :eyepop:

Εδιαφωνεί εκανείς συνάδελφοι; :confused:

Μιλας πολυ σωστα φιλε...

Φιλικά!... :sun:

chducos1
26/05/2007, 19:22
εγω απορω που κανεις δεν αναφερει κατι πολυ πιο ηλιθιο και εξωργιστικο.
στην επαρχια υπαρχει το εξελιγμενο ειδος του ξεκρανωτου μαλακα.ο καθαρος αερας και τα βιολογικα προιοντα εδωσαν εμπνευση στον μαλακα και εκανε και παιδια.
και τωρα ο μπαμπας και η μαμα μεταφερουν τα παιδακια με την παπια η το transalp φυσικα ξεκρανωτα αλλα δεν παθαινουν τπτ γιατι με ενα μπροστα και ενα πισω δεν χαλαει η ισοροπια και δεν πεφτουν!!
σοβαρα τωρα ποσο ανευθυνος πρεπει να ειναι καποιος για να μεταφερει ετσι τα παιδια του?
και το κοριφαιο ειναι οταν περνανε απο γνωστο μπατσο τους χαιρεταει αντι να τους μουτζωσει



GIA SOY ELLADA

AFTER
26/05/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
εγω απορω που κανεις δεν αναφερει κατι πολυ πιο ηλιθιο και εξωργιστικο.
στην επαρχια υπαρχει το εξελιγμενο ειδος του ξεκρανωτου μαλακα.ο καθαρος αερας και τα βιολογικα προιοντα εδωσαν εμπνευση στον μαλακα και εκανε και παιδια.
και τωρα ο μπαμπας και η μαμα μεταφερουν τα παιδακια με την παπια η το transalp φυσικα ξεκρανωτα αλλα δεν παθαινουν τπτ γιατι με ενα μπροστα και ενα πισω δεν χαλαει η ισοροπια και δεν πεφτουν!!
σοβαρα τωρα ποσο ανευθυνος πρεπει να ειναι καποιος για να μεταφερει ετσι τα παιδια του?
και το κοριφαιο ειναι οταν περνανε απο γνωστο μπατσο τους χαιρεταει αντι να τους μουτζωσει



GIA SOY ELLADA

Το 85% του πλυθυσμου παγκοσμιως ειναι ηλιθιοι
Μην το ψαχνεις

iokozel
27/05/2007, 21:16
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!
Εσάς τι σας πειράζει; Είσαστε οι τέλειοι κριτές.Εχω βαρεθεί να ακούω...............(δεν το γράφω λόγω παιδείας). Στο κάτω κάτω ο καθένας κουμαντάρει μόνος του τον εαυτό του.Αλλά έτσι είναι, οι νεοεκκολαπτόμενοι σε όλα μέσα. Για όλα και όλους άποψη και γνώμη.
ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟ ΣΟΥ. 25 χρόνια οδηγώ μηχανή , οι ίδιες ηλιθιότητες απο δήθεν κατασταλαγμένους μ η χ α ν ό β ι ο υ ς. Άϊντε στα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ σας. Η μηχανή, θέλει κότσια για να την οδηγήσεις. Δεν λές σε έναν πιλότο να μην κάνει ασκήσεις απώλεις στήριξης, ούτε σε έναν καταδρομέα να μην πηδήξει με αλεξίπτωτο. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Η μοτοσυκλεττα, παρέχει αίσθηση ελευθερίας όταν οδηγείται χωρίς κράνος, χωρίς μπουφάν. Οταν σε διαπερνά το κρύο και το ρίγος εμφανίζεται στην επιδερμίδα σου. Το θές και το κάνεις. Οταν πάς ταξίδι τα φοράς όλα. Όταν πάς για μάχη τα φοράς όλα. Όταν θές να νιώσεις ζωντανός, να κλάψεις να ουρλιάξεις, να δηλώσεις παρών, κάνεις ότι θέλεις. Στα καλούπια μπαίνουν οι ελεγχόμενοι, οι κατευθυνόμενοι, οι ......................, δεν ξέρω βαρέθηκα.-


90370

AFTER
27/05/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel


Βασικα μαθε πρωτα να κανεις σωστο crop στις φωτογραφιες



Εσάς τι σας πειράζει; Είσαστε οι τέλειοι κριτές.Εχω βαρεθεί να ακούω...............

Εμενα με πειραζει, και ξερεις γιατι?
Αν η κοπελα στην φωτο ηταν κορη μου, και εσυ την εριχνες, και την σκοτωνες, μετα ποιος θα ειχε αδικο?
Θα ηταν ομως πολυ αργα, θα ηταν μια ακομα στατιστικη
Μονο ελευθερη δεν θα ηταν, παρα φυλακισμενη σε.....2 μετρα γης

iokozel
27/05/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα μαθε πρωτα να κανεις σωστο crop στις φωτογραφιες




Εμενα με πειραζει, και ξερεις γιατι?
Αν η κοπελα στην φωτο ηταν κορη μου, και εσυ την εριχνες, και την σκοτωνες, μετα ποιος θα ειχε αδικο?
Θα ηταν ομως πολυ αργα, θα ηταν μια ακομα στατιστικη
Μονο ελευθερη δεν θα ηταν, παρα φυλακισμενη σε.....2 μετρα γης

Αγαπητέ Γεώργιε, κατ' αρχάς η φωτό μπήκε γρήγορα μέσω σκάνερ.

Η φωτογραφία είναι απο το 1982. Τώρα είμαστε στο 2007. Μάντεψε την ηλικία μου.
Οταν τα περιοδικά μοτοσυκλεττών προβάλουν φωτογραφίες με μπροστινή ή ανάποδη σούζα, δεν διαμαρτύρεται κάποιος. Γιατί ο κανόνας λέει ότι έτσι πρέπει να οδηγούντε οι μηχανές;
Να μην τρελαθούμε κιόλας. Εγώ κάνω κόλπα της Ε.Σ.Α. με την μηχανή μου. Οταν γεράσω και δεν θα μπορώ, θα βλέπω τις φωτό μου. Μην φοβάσαι, ο καθένας ξέρει τα όριά του.
(κερνάω Ρακή)Μετά όχι όμως μηχανή, εννοείται.-

AFTER
27/05/2007, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
Αγαπητέ Γεώργιε, κατ' αρχάς η φωτό μπήκε γρήγορα μέσω σκάνερ.

Η φωτογραφία είναι απο το 1982. Τώρα είμαστε στο 2007. Μάντεψε την ηλικία μου.
Οταν τα περιοδικά μοτοσυκλεττών προβάλουν φωτογραφίες με μπροστινή ή ανάποδη σούζα, δεν διαμαρτύρεται κάποιος. Γιατί ο κανόνας λέει ότι έτσι πρέπει να οδηγούντε οι μηχανές;
Να μην τρελαθούμε κιόλας. Εγώ κάνω κόλπα της Ε.Σ.Α. με την μηχανή μου. Οταν γεράσω και δεν θα μπορώ, θα βλέπω τις φωτό μου. Μην φοβάσαι, ο καθένας ξέρει τα όριά του.
(κερνάω Ρακή)Μετά όχι όμως μηχανή, εννοείται.-

Βασικα ειχε χιουμοριστικο υφος το σχολιο για το crop :beer:

Εγω δεν ντρεπομαι να πω οτι δεν ειμαι και απο τους πιο ηρεμους οδηγους
Παρολα αυτα καθε φορα που σκεφτομαι οτι μπορω να παρω καποιον στο λαιμο μου, ειδικα αν καθεται απο πισω, με πιανει κρυος ιδρωτας
Ναι σε ολα, αλλα σε καταλληλο περιβαλλον και με τον καταλληλο εξοπλισμο
Φοραω παντοτε τα παντα, και παρολα αυτα επεσα με 30 και εσπασα ωμο
Φαντασου να μην φοραγα κιολας

anf125
28/05/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!
Εσάς τι σας πειράζει; Είσαστε οι τέλειοι κριτές.Εχω βαρεθεί να ακούω...............(δεν το γράφω λόγω παιδείας). Στο κάτω κάτω ο καθένας κουμαντάρει μόνος του τον εαυτό του.Αλλά έτσι είναι, οι νεοεκκολαπτόμενοι σε όλα μέσα. Για όλα και όλους άποψη και γνώμη.
ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟ ΣΟΥ. 25 χρόνια οδηγώ μηχανή , οι ίδιες ηλιθιότητες απο δήθεν κατασταλαγμένους μ η χ α ν ό β ι ο υ ς. Άϊντε στα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ σας. Η μηχανή, θέλει κότσια για να την οδηγήσεις. Δεν λές σε έναν πιλότο να μην κάνει ασκήσεις απώλεις στήριξης, ούτε σε έναν καταδρομέα να μην πηδήξει με αλεξίπτωτο. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Η μοτοσυκλεττα, παρέχει αίσθηση ελευθερίας όταν οδηγείται χωρίς κράνος, χωρίς μπουφάν. Οταν σε διαπερνά το κρύο και το ρίγος εμφανίζεται στην επιδερμίδα σου. Το θές και το κάνεις. Οταν πάς ταξίδι τα φοράς όλα. Όταν πάς για μάχη τα φοράς όλα. Όταν θές να νιώσεις ζωντανός, να κλάψεις να ουρλιάξεις, να δηλώσεις παρών, κάνεις ότι θέλεις. Στα καλούπια μπαίνουν οι ελεγχόμενοι, οι κατευθυνόμενοι, οι ......................, δεν ξέρω βαρέθηκα.-

Καλοπροαίρετος ρομαντικός... Καταρχήν όλοι έχουν δικαίωμα να εκφράζουν απόψεις, ακόμα και διαφωνώντας με άλλους. Όπως είπες κι εσύ έχουν περάσει από τότε 25 χρόνια... οι εποχές αλλάζουν... οι δρόμοι, τα μηχανήματα, οι άνθρωποι, οι γνώσεις... Ο σκοπός αυτού του φόρουμ και κάθε φόρουμ είναι η ενημέρωση και η επικοινωνία. Αν κάποιος έχει καποιες γνώσεις ή εμπειριες να τις μοιραστεί με τους άλλους και να συνεισφέρει κάτι σε θέματα αγορών, τεχνικά, ταξιδιωτικά, και ιδίως ασφάλειας , που είναι κάτι που αφορά και πονάει όλους. Επομένως όταν κάποιος γράφει και κατηγορεί π.χ. τους ξεκράνωτους ή τους "ινδιάνους", ειδικά αν παραθέτει επιχειρήματα μπορεί ίσως να ανοίξει τα μάτια κάποιου άλλου και να τον προστατεύσει.

Έχει τη δική της λογική βέβαια η επιχερηματολογία ότι η μηχανή είναι ελευθερία, κουλτούρα κλπ, κάτι που δεν αντιπαρέρχεται απαραίτητα τα παραπάνω, αλλά φοβάμαι πως δε βοηθάει πολύ στην κατεύθυνση του μηνύματος για ασφάλεια, αφού μπορεί να παρεξηγηθεί εύκολα.

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας γράφει την αποψή του και είναι ευπρόσδεκτη, δε νομίζω πως κανένας θέλει να κάνει τον έξυπνο, είναι ανώφελο και χαζό. Καλή συνέχεια και παραμονή στο φόρουμ :wave2:

zireous
28/05/2007, 00:40
Φοράτε κράνος για τον απλό λόγο του ότι άμα τύχει να σας ρίξει κάνας ηλίθιος και περνάω από κει (μιας και είστε υπεροδηγοί και δεν πέφτετε ποτέ), προτιμώ να σας μαζέψω με το κεφάλι άθικτο.




Τα της ελευθερίας είναι ζμπούτσες μπλέ και δικαιολογίες που άμα οδηγάτε αρκετά θα σας σκοτώσουν αργά ή γρήγορα.

zireous
28/05/2007, 01:07
Άλλος ένας...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=40388

the_passenger
28/05/2007, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!
Εσάς τι σας πειράζει;

..................



Προσωπικά; δε με πειράζει καθόλου!

( Εγώ ΦΟΡΑΩ κράνος :a01: )



:wave2:

LsKostas
28/05/2007, 11:23
Εσάς τι σας πειράζει; Είσαστε οι τέλειοι κριτές...


Χαιρομαι που επιβεβαιωνομαι καθημερινα...

Η γνωση κ' το μυαλο ΔΕΝ εχουν σχεση απαραιτητα με την ηλικια...:wave2:

h_m_akis
28/05/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel





παντως..............και γαμω τις φωτογραφιες!!!:beer:

vangelis 64
28/05/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel

ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟ ΣΟΥ.

Η ελευθερία χωρίς επίγνωση καταντάει ασυδοσία.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βλάψεις κάποιον συνάνθρωπό σου,αν-ω μη γένοιτο-πέσεις.
Αν είσαι υπεύθυνος τών λόγων και τών πράξεών σου,θα πρέπει να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να μην προκαλέσεις δυστυχία.
Ένα από αυτά είναι να αποφύγεις κάποιο ατύχημα,ΦΟΡΩΝΤΑΣ εξοπλισμό.

Η ελευθερία για μένα σημαίνει ανάληψη υποχρεώσεων,υπευθυνότητα και σοβαρότητα.
Σαν την οδήγηση τής μηχανής.

Όταν οδηγώ οι αισθήσεις μου δουλεύουν στο έπακρο.Προσέχω το οδόστρωμα,την επερχόμενη στροφή,τίς πληροφορίες που φτάνουν στα χέρια και το σώμα μου.....

Δεν μπορώ να με φανταστώ οδηγό ή συνοδηγό στη φωτογραφία που έβαλες.




(Συνοδηγός θα μού πήγαινε λέτε; ) :lol: :lol:

950dim
28/05/2007, 15:02
Ποσες διαφορετικες εννοιες μπορει να εχει ο καθενας στο μυαλο του για τον ορο ελευθερια...

zireous
28/05/2007, 21:10
Το μόνο που δείχνει η φωτό είναι ότι το κορίτσι έχει καλύτερη ισορροπία από τον οδηγό.

Gandalf dr685sm
29/05/2007, 10:00
iokozel...

Τις απόψεις αυτές , τις έλεγαν στα "Τσακάλια" και είναι κατάλοιπα ενός παρελθόντος που χαρακτηριζόταν απο το περιθωριακό χαρακτηρισμό που είχαν αποδώσει σε αναβάτες και μηχανές και οχι άδικα.

Δηλαδή ελευθερία σημαίνει να ρισκάρεις την ζωή σου , πάνω σε κινούμενο όχημα με 80χλμ την ώρα χωρίς ίχνος προστατευτικού εξοπλισμού;

Εγώ γιατί το λέω τάση αυτοκτονίας; Δηλαδή εγώ αν οδηγήσω μηχανή με full εξοπλισμό σημαίνει οτι είμαι "φυλακισμένος";

Ξέρεις πόσο αστείο ακούγεται αυτό;

Σαν την ατάκα που έλεγε "θέλω 1000αρα μηχανή και θάνατο"... τόσο μυαλό αποδυκνείει οτι κουβαλούσαν τότε και μάλιστα το είχε περάσει και σαν δόγμα χαρακτηριστικό για την μοτοσυκλέτα ο Δαλιανίδης και οι ταινίες του. Δόγμα που έπρεπε να περάσουν 25 χρόνια μπας και μας δούν και εμάς σαν πολίτες με ΙΣΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ στον δρόμο.

Μην ακούω λοιπόν μαλακίες για "ελευθερία" και λοιπά άλλα τραγελαφικά. Απουσία μυαλού και λογικής σκέψης το λένε αυτό και οχι ελευθερία. Εκτός και αν εννοείς το "ελευθερία" οτι μπορώ να σκοτωθώ μόνος μου όπως και όποτε θέλω...

Αυτό ναι.. είναι δικαίωμα... αρκεί να μην σκοτωθεί αυτός πέφτοντας πάνω σε κάποιον απο εμάς. Ας πάει να κάνει bunjee jumping χωρίς προστατευτικά ή παρά πέντε χωρίς δεύτερο αλεξίπτωτο καλύτερα για να μην την πάθει κανείς άλλος μαζί του.


Είπαμε τα "κουρέλια τραγουδούν ακόμη" αλλά τουλάχιστον να λένε και κάτι καλό.


Gandalf

LsKostas
29/05/2007, 12:30
θέλω 1000αρα μηχανή και θάνατο


Τρελη ατακα...

ami
29/05/2007, 18:54
ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ ΝΟΜΑΡΧΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ "ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ MEGASCOOTER ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ"

the_passenger
29/05/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ami
ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ ΝΟΜΑΡΧΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ "ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ MEGASCOOTER ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ"

Γιατί; θέλει κι άλλο γιαούρτωμα; :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: