PDA

View Full Version : Δεν γυριζει ελευθερα η πισω ροδα στο Xt



vaspiou
29/05/2006, 18:26
καλησπερα. Εδω και κανα μηνα εχω ενα XT 600 2001 απο ενα παληκαρι. Το πηγα σε μαστορα το κοιταξαμε και αποφασισα να το παρω μιας και ηταν σε πολυ καλη κατασταση. Προχθες λοιπον λεω να του βαλω σπρευ στην αλυσιδα γιατι το ηθελε. Παω σε ενα φιλο που εχει ενα homemade stand την βαζουμε πανω και παω να γυρισω την ροδα και ηταν πολυ δυσκολο. Σαν να παταγα φρενο... Δεν ηταν καθολου ελευθερη. Σαν να εβρισκε πανω σε κατι, ξερω και γω. Κοιταξαμε αν ηταν πολυ σφικτη η αλυσιδα αλλ δεν ηταν... Τι στο καλο ειναι τωρα αυτο...??? Και τωρα που το σκεφτομαι γυρω στα 80 μου εκανε ενα θορυβο σαν βουητο κατι τετοιο και ελεγα ισως ειναι το λαστιχο... Αλλα μπορει να ειναι και απο αυτο...
Καμια ιδεα?? Θα το παω συνεργειο τι να κανω. Λεφτα παλι ρε γμτ...
Αυτα , thx παιδια...
Bye
:beer:

kalant
29/05/2006, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
καλησπερα. Εδω και κανα μηνα εχω ενα XT 600 2001 απο ενα παληκαρι. Το πηγα σε μαστορα το κοιταξαμε και αποφασισα να το παρω μιας και ηταν σε πολυ καλη κατασταση. Προχθες λοιπον λεω να του βαλω σπρευ στην αλυσιδα γιατι το ηθελε. Παω σε ενα φιλο που εχει ενα homemade stand την βαζουμε πανω και παω να γυρισω την ροδα και ηταν πολυ δυσκολο. Σαν να παταγα φρενο... Δεν ηταν καθολου ελευθερη. Σαν να εβρισκε πανω σε κατι, ξερω και γω. Κοιταξαμε αν ηταν πολυ σφικτη η αλυσιδα αλλ δεν ηταν... Τι στο καλο ειναι τωρα αυτο...??? Και τωρα που το σκεφτομαι γυρω στα 80 μου εκανε ενα θορυβο σαν βουητο κατι τετοιο και ελεγα ισως ειναι το λαστιχο... Αλλα μπορει να ειναι και απο αυτο...
Καμια ιδεα?? Θα το παω συνεργειο τι να κανω. Λεφτα παλι ρε γμτ...
Αυτα , thx παιδια...
Bye
:beer:

μηπως ειναι στραβη καμια δισκοπλακα, στο φρεναρισμα καταλαβαινεις κατι περιεργο απο το πισω φρενο?

μπορει και τα τακακια, τα αλλαξες προσφατα?

ισως δεν εχουν ακομα εφαρμοσει πανω στη δισκοπλακα?

vaspiou
29/05/2006, 18:46
ναι ναι τα πισω τακακια τα εχω αλλαξει προσφατα. Εχουν κανει ουτε 150 χιλιομετρα... Λετε να ειναι αυτο?:cry:
thx

lazy
29/05/2006, 19:55
παλιότερα στο diversion μου ειχε συμβεί ν κολλαει -λιγο- η δαγκανα πισω.αυτό που έκανα ήταν να βγάλω την δαγκάνα να ελέγξω αν ο τροχός γύριζε κανονικά - αν οχι πας για ρουλεμάν- και μετά να ανοίξω την δαγκάνα και να την βαλω στην θέση της. Αν ο τροχος συνέχιζε να γυρίζει κανονικα τότε ήμουν εντάξει - δεν ημουν ηθελα service στην δαγκάνα- και αν μετά από ενα πάτημα άρχιζε να κολάει ειχα πρόβλημα.Προσοχή το πατημα το τελευταίο το κανεις αφότου βάλεις την δαγκάνα στην θεση της. Αν σου κλείσει έξω την πατησες......

bonepeeler
29/05/2006, 20:06
Μήπως η αλυσίδα σου έχει πιάσει τρελλή βρωμιά;
Καθάρισε την αλυσίδα και τα γρανάζια με παραφινέλαιο και μετά δες αν γυρνάει.
Πρόσεξε και το σταντ του φίλου σου να μην ακουμπάει πουθενά στη ρόδα.(Το έπαθα εγώ και είχα φρικάρει)

Pardalotzatziki
29/05/2006, 21:27
dear vaspiou...
an eisai gia rouleman 8a to katalabeis pianontas ton troxo apo pisw kai kounwntas ton de3ia aristera.....an paizei alla3e ta...
alla den einai auth h aitia pou den gurnaei o troxos den mporei na ton empodisei ena rouleman xalasmeno
exe upoyhn oti ta pisw tatakia tou XT "sernontai" panw ston disko....einai xarakthristiko pou to parathrhsa kai gw....
kati akoma pou prepei na koita3eis einai to pa3imadi tou a3ona...an exei sfixtei para polu o troxos 8a kollaei....dokimase ligo na to 3esfi3eis..xwris na to parakaneis..prosexontas gia tous apostates ths alusidas...
dokimase to kai pes mou...

vaspiou
29/05/2006, 21:37
@Pardalotzatziki
ευχαριστω για τις απαντησεις. Επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει με το θεμα (ρουλεμαν και παξιμαδια) γενικα ειναι ευκολο να το δοκιμασω μονος μου ή καλυτερα να παω στον μαστορα να το κοιταξει. Και αν παω θα μου παω θα μου παρει πολλα ε ??
Λογικα αυτα τα παξιμαδια θα κρατανε τον πισω αξονα που κραταει τη ροδα...
Τι να κανω και εγω δεν εχω ξανα πειραξει ΧΤ...:eyepop: ,
noob τελείως...
ευχαριστω πολυ
:beer:

kalant
29/05/2006, 22:05
φιλε μου οπως σου ειπα τα τακακια σου πρεπει να ειναι, αφου τα αλλαξες και προσφατα, θα σου ελεγα να τα αφησεις ακομα να εφαρμοσουν στην επιφανεια της δισκοπλακας και να προσπαθεις να το πατας ψιλοδυνατα για να ερθουν στα ισια τους, αν συνεχισει και το κανει πηγαινε σε ενα μαστορα να το δει,

οταν εβαλες γρασσο στην αλυσιδα το εκανε και μετα?

ρωταω γιατι αν ηταν τελειως στεγνη η αλυσιδα μπορει να το εκανε γι'αυτο...

lazy
29/05/2006, 22:08
η δαγκάνα στηρίζεται σε 2 βίδες.Ετσι τις βγάζεις (οχι δεν ξηλώνεις τον τροχό) και την παιρνεις στα χέρια χωρίς να τραβήξεις πολυ και να βγαλεις το σωληνακι της.Μετά χωνεις στο κενο ενα κατσαβίδι μεγαλούτσικο ισιο και μεγαλώνεις το κενό μεταξυ των τακακιων.Επ ουδενη δεν πατας φρενο.Φυσικά πριν απο απο ολα εχεις τακαρει τη μηχανη ώστε ο τροχός να είναι στον αερα (ενα φιλαρακι για 1 - 2 λεπτα την κρατάει ανετα). Μετα πας πισω και βλέπεις αν ο τροχος γυρίει ανετα.αν γυρίζει ανετα τοτε κατι πεζει με την δαγκανα και ρε φρεναρει. Δεν νομιζω οτι καινουργια τακάκια θα σου εκαναν κατι τετοιο..........
Αν δεν ειναι αλυσίδα που θεωρω οτι πρέπει να το εχεις ελεγξει ηδη τοτε πας για κατι απο αυτα.Βρες και κανα service manual.Λενε μεχρι και με ποσα Nm πρεπει να σφήξεις.........

Pardalotzatziki
29/05/2006, 22:13
o mastoras 8a einai apatewnas an sou parei lefta gia na sou 3esfi3ei mia bida...
o elegxos gia ta rouleman den einai tipota piase ton troxo kai kouna ton...
gia to pa3imadi epishs aplo...
shmadeye pou brisketai o apostaths ths alusidas gia na einai enta3ei kai stis duo pleures...
pare ta kleidia pou xreiazesai bale to ena aristera (ennoeitai pws eisai pisw apo th motosukleta) gia na krataei kontra kai gurna to pa3imadi to opoio einai de3ia...
gurna ligo kai dokimase ton troxo....
an to fereis ekei pou 8eleis eleg3e tous apostates...kai...auto htan...
me auto ton tropo tentwneis kai thn alusida....xalarwnontas to pa3imadi terma alla kai thn bida pou krataei to diskofreno..twra mhn thn peira3eis.......auta....
anamenw nea...

nikonian
30/05/2006, 07:54
Το πιο απλό απ'όλα το κοίταξες , ή δεν πήγε ο νους σου;

Το παξιμάδι του άξονα του πίσω τροχού αν είναι σφιγμένο υπερβολικά.....

vaspiou
30/05/2006, 18:57
λοιπον εβγαλα την δαγκανα και τιποτα τα ιδια. Ξεσφυξα το κεντρικο σιγα σιγα τιποτα τα ιδια. Αλλα αποκλειω τακακια και παξιμαδι του αξονα. Μαλλον πρεπει να παω σε συνεργειο να μου βγαλουν την ροδα και να κοιταξουν τα ρουλεμαν και τον αξονα.
Κατα την γνωμη σας ποσο λετε να παει ολη η δουλεια χονδρικα.???

kalant
30/05/2006, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
λοιπον εβγαλα την δαγκανα και τιποτα τα ιδια. Ξεσφυξα το κεντρικο σιγα σιγα τιποτα τα ιδια. Αλλα αποκλειω τακακια και παξιμαδι του αξονα. Μαλλον πρεπει να παω σε συνεργειο να μου βγαλουν την ροδα και να κοιταξουν τα ρουλεμαν και τον αξονα.
Κατα την γνωμη σας ποσο λετε να παει ολη η δουλεια χονδρικα.???


φιλε δεν ξερω ποσο θα σου κοστισει αλλα προφανως δεν τα γλιτωνεις...

παντως δεν πρεπει να ειναι πολλα, σιγα τι θα κανει πια...

αντε καλη επιτυχια!!!




:beer:

cityfly
30/05/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
λοιπον εβγαλα την δαγκανα και τιποτα τα ιδια. Ξεσφυξα το κεντρικο σιγα σιγα τιποτα τα ιδια. Αλλα αποκλειω τακακια και παξιμαδι του αξονα. Μαλλον πρεπει να παω σε συνεργειο να μου βγαλουν την ροδα και να κοιταξουν τα ρουλεμαν και τον αξονα.
Κατα την γνωμη σας ποσο λετε να παει ολη η δουλεια χονδρικα.???

τα ρουλεμάν πάντως δεν είναι ακριβά
αν θέλεις καθάρισμα στη δαγκάνα θα κοστίσει παραπάνω γιατί έχει σαφώς περισσότερη εργασία

kaps
31/05/2006, 08:52
Και εγώ που έχω ΧΤ μάλλον για τη δαγκάνα πιθανολογώ να σου έχει κολλήσει . Δοκίμασες αλήθεια να τραβήξεις τη δαγκάνα επάνω για να απελευθερώσεις τη δισκόπλακα και να γυρίσεις το τροχό να δεις αν ακόμα σου φρενάρει; Κάνε και μια δοκιμή να κουνήσεις το τροχό δεξιά αριστερά να δεις αν έχει παίξιμο από τα ρουλεμαν . Εκτός και αν οι ρεγουλατόροι του πίσω τροχού δεν είναι σωστά ρυθμισμένοι .

stefanos
31/05/2006, 10:48
Για βγαλε και την αλυσίδα πρίν πας για ρουλεμαν.

byron
31/05/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki

kati akoma pou prepei na koita3eis einai to pa3imadi tou a3ona...an exei sfixtei para polu o troxos 8a kollaei....dokimase ligo na to 3esfi3eis..


Sorry guys...
Δλδ έχει κάποιος από σας καταφέρει να φρενάρει σωστά τοποθετημένο τροχό (αποστάτες κλπ) σφίγγωντας υπερβολικά το παξιμάδι του άξονα;;;;;

Όπως είπε και ο stefanos κοίτα το θέμα αλυσίδα (υπερβολικα σφιγμένη, ή μήπως έχουν γίνει οβάλ τα γρανάζια σου)
Αν έχεις αλλάξει πρόσφατα γρανάζι πίσω, κοίτα μήπως έχουν ξεχάσει τον αποστάτη της μεριάς του γραναζιού.

kaps
31/05/2006, 12:05
Εγώ πάντως δεν ανέφερα κάτι τέτοιο περί του παξιμαδιού του άξονα . Αλλά και το πολύ σφίξιμό του πάλι καλό δεν κάνει .

byron
31/05/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Εγώ πάντως δεν ανέφερα κάτι τέτοιο περί του παξιμαδιού του άξονα . Αλλά και το πολύ σφίξιμό του πάλι καλό δεν κάνει .

Φίλε kaps, δεν αναφερόμουν σε εσένα.
Το πολύ σφίξιμο δεν κάνει καλό σε κανένα σπείρωμα...

:wave2: :wave2:

vaspiou
31/05/2006, 14:57
παντως εβγαλα την δαγκανα και ολο το συστημα και ακομα το ιδιο κανει...
Πρεπει να βγει ο τροχος και να κοιταξουμε μεσα. Η αλυσιδα δεν ειναι το προβλημα γιατι χαλαρη οπως θα επρεπε. Ουτως η αλλος αυριο θα παω σε ενα μαστορα που ξερω να το κοιταξουμε. Αλλα θα ειμαι απο πανω του να κοιταω, γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω μια φοβια με τους μαστορες ρε παιδι μου γιατι ολο ζητανε αλλα για να σου παρουν λεφτα. Ενταξει δεν ειναι ολοι ετσι αλλα δεν ειναι κακο να προσεχεις. Λοπον αυριο που θα παω τι να προσεξω? Πριν αρχισει να κοιταει αξονα και ρουλεμαν καλο θα ειναι να του πω να βγαλει την αλυσιδα μπας 1 στο εκατομυριο ειναι αυτο...?

catmaster
31/05/2006, 16:29
Δεν ειναι ουτε αλυσιδα ουτε δαγκανα (θα σου εκανε χαρακτηριστικο θορυβο) νομιζω...
Μαλλον για αξονα-ρουλεμαν που εχουν γινει μπετο(μπορει και να δεις τον αξονα μες στην σκουρια)μιλαμε εδω περα..
Βασικα ο μαστορας πρωτα θα τσεκαρει ολα τα περιφεριακα και μετα θα λυσει το πισω...
Ε τι διαλα π@υστια να σου κανει εκει??Δεν μιλαμε για κινητηρα απλα πραγματα ειναι..
Το πολυ πολυ να σου πει να αλλαξεις αξονα..Παντως τα ρουλεμαν μαζι με τοποθετηση δεν ειναι πανω απο 20-25?.
(Αν σου πει αλλαγη αξονα μην το κανεις - τριβεις ελαφρα να φυγει η σκουρια-πρωτογενες γρασσο+λιγο γρασσο στα ρουλεμαν και ξανα ελεχγος μετα απο 300 χλμ να δεις αν εισαι ενταξει)
:wave2: