PDA

View Full Version : R1 Vs K5?



Dionisisk5
30/05/2006, 02:10
Θελω να θεσω το εξης ερωτημα: R1 05 H TO K5? Ελπιζω να μην ξεκινησω κανενα πολεμο :)

Το ρωταω γιατι ρε γ@μωτο με τρελλενει εμφανισιακα το R1 το lava red αλλα ολοι οι φιλοι μου λενε οτι το Κ5 ειναι κλασης ανωτερο. Και δεν ξερω εχω τεραστιο διλειμα. Ειναι αληθεια τοσο σημαντικες οι διαφορες τους? Γιατι εγω πιστευω οτι οι διαφορες του δεν ειναι αξιοποιησιμες απο την πλειονοτητα των οδηγων?
Απο μεταπωληση το R1 τι λεει? Γιατι εχω παρατηρησει οτι παιζει πιο κατω απο το K5 και γενικα δεν φευγει ευκολα ενω το K5 φευγει πολυ ευκολα. Θα ήθελα ν ακουσω τις γνωμες σας γενικα.

kinhsh
30/05/2006, 02:36
Σοβαρο μηχανακι ειναι το r1 λεω εγω (το εχω οδηγησει για 10 χλμ !) το κ6 εχει ταση να κανει σουζα περισσοτερο ενω στη στροφη νοιωθεις λιγωτερη εμπιστοσυνη (το εχω οδηγησει για 1000 μετρα !) . Για περισσοτερα αυτοι που τα εχουν οδηγησει και περισσοτερο !

G M
30/05/2006, 09:17
To Κ5 εχει σαφως καλυτερο κινητηρα απο ολα τα 1000-αρια εκτος ισως απο το νεο ZX-10 για το οποιο δεν εχω κανενα feedback (αναμενουμε εντυπωσεις απο κατοχους)

Το R1 υπερτερεί σε αναρτησεις-πλαισιο και εχει ενα μικρο πλεονέκτημα στα φρένα οποτε διαλέγεις αναλογα με το τι ζητας απο το μηχανακι σου....

Η αποψη μου ειναι φυσικα προσωπικη..... ;)

Μεταπώληση και τα 2 μηχανακια τα πανε καλα με ενα μικρο πλεονεκτημα στο R1 εφοσον η καλη υποστηριξη και τα φθηνα-ετοιμοπαραδοτα ανταλλακτικα βοηθουν σημαντικά.....

stako
30/05/2006, 09:19
Και τα δύο είναι καταπληκτικά μηχανάκια. Πάρε αυτό με το οποίο είσαι ερωτευμένος, αν δεν είσαι ήδη με κάποιο από τα δύο πάρε αυτό που απλά σου αρέσει περισσότερο.

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Εγώ πάντως θα έπαιρνα Κ6 γιατί απλά έχω δει πολλά πράγματα από το μικρό Κ4 που δεν ξέρω αν τα έχουν και οι άλλες εταιρείες. Πιθανώς αν είχα πάρει Yamaha μπορεί να έλεγα τα ίδια και για τα Yamaha.

Δύσκολο να κάνεις λάθος πάντως στην επιλογή γιαπωνέζικου SS. Είναι όλα καλά.

Tigas
30/05/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
Θελω να θεσω το εξης ερωτημα: R1 05 H TO K5? Ελπιζω να μην ξεκινησω κανενα πολεμο :)

Το ρωταω γιατι ρε γ@μωτο με τρελλενει εμφανισιακα το R1 το lava red αλλα ολοι οι φιλοι μου λενε οτι το Κ5 ειναι κλασης ανωτερο. Και δεν ξερω εχω τεραστιο διλειμα. Ειναι αληθεια τοσο σημαντικες οι διαφορες τους? Γιατι εγω πιστευω οτι οι διαφορες του δεν ειναι αξιοποιησιμες απο την πλειονοτητα των οδηγων?
Απο μεταπωληση το R1 τι λεει? Γιατι εχω παρατηρησει οτι παιζει πιο κατω απο το K5 και γενικα δεν φευγει ευκολα ενω το K5 φευγει πολυ ευκολα. Θα ήθελα ν ακουσω τις γνωμες σας γενικα.

Να πάρεις με όποιο θα σε κάνει να το θέλεις να το καβαλήσεις και να πάς βόλτα, τέλος τα R1 και CBR είναι τα πιο εύκολα 1000αρια για να φύγουν μετά.

Dionisisk5
30/05/2006, 22:31
Ωραια αρα καταληγουμε σε αυτο που εχω καταληξει απο καιρο δλδ οτι βρω φτηνοτερο καλυτερα και πιο γρηγορα να το τσιμπισω :) Ευχαριστω παντως για τις αποψεις σας.

R-1nas
31/05/2006, 00:32
Xmm.. apogoiteuomai :P

Oti vro ftinotera to tsimpao? Pou einai i ideologia? Pou einai i kaula?
I mipos eftase to kalokairi kai oti vroume eukero ? Ean einai etsi tote allo ena mixanaki apo auta pou blepoume sta kafe apatito

Vasika tha pareis auto me to opoio eisai eroteumenos aderfe mou. Me auto to opoio otan to protoeides epathes kati mesa sou! R1 i K5 einai ierosilia? I goustareis yamaha i goustareis suzuki. Den yparxei simbibasmos gia kanena apo ta dyo! Kai ta dyo einai best of the best kai amfibalo 95% ean tha mporeseis na katalabeis tis diafores tous oi tha ta ftaseis sta oria tous...


Filika panta... To ksanaleo, filika!

Dionisisk5
31/05/2006, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Xmm.. apogoiteuomai :P

Oti vro ftinotera to tsimpao? Pou einai i ideologia? Pou einai i kaula?
I mipos eftase to kalokairi kai oti vroume eukero ? Ean einai etsi tote allo ena mixanaki apo auta pou blepoume sta kafe apatito

Vasika tha pareis auto me to opoio eisai eroteumenos aderfe mou. Me auto to opoio otan to protoeides epathes kati mesa sou! R1 i K5 einai ierosilia? I goustareis yamaha i goustareis suzuki. Den yparxei simbibasmos gia kanena apo ta dyo! Kai ta dyo einai best of the best kai amfibalo 95% ean tha mporeseis na katalabeis tis diafores tous oi tha ta ftaseis sta oria tous...


Filika panta... To ksanaleo, filika!

Σε καταλαβαινω απολυτα και δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης. Που λες ετσι και εγω σκεφτομαι και θελω να παρω αυτο το r1 που εχει παρει το μυαλο. Tην μηχανη σιγουρα δεν θα ειναι μια απο τις κλασσικες μηχανες που αραζουν σε καφετεριες γιατι παταω σπανια και αν. Την μηχανη την θελω να βγαινω βολτες το βραδακι και να ξεδινω.
Επισης ειμαι ο πρωτος που ειπε και ρωτησα αν οι διαφορες τοσο αισθητες απο το ενα μηχανακι στο αλλο ωστε να φαινονται.Και σε πληροφορω και ναι σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και εγω πιστευω οτι ποτε δεν θα φτασω το μηχανακι στο οριο του ωστε να μπορεσω να εκτιμησω τις διαφορες τους.Ετσι με κλειστα ματια παω για το R1.
Δεν μπορω ομως απο την αλλη να ανγοησω την μεταπωλητικη αξια που εχει το καθενα και για εμενα ειναι πολυ σημαντικη, καθως και το ποσο γρηγορα φευγει ενα μηχανακι απο τα χερια σου.Δεν αντεχει η τσεπη μου να στοκαρω 10000 ευρω σε ενα μηχανακι και σε 3 μηνες που θα βγαλουν τα καινουργια μοντελλα να κοστιζει οθτε 7000 και παλι να πουλιεται με το ζορι αμα χρειαστω να το πουλησω... Καπου εκει λοιπον μπαινει η επιλογη του Κ5 και μπερδευει τα πραγματα...;) Ενα κ5 μπορει να το παρεις με 10000 αμα ψαχτεις ενα R1 και με 9000 το περνεις. Αλλα το κ5 απο οτι εχω παρατηρησει φευγει πολυ πιο γρηγορα...Για R1 παλι βλεπω τις ιδιες αγγελιες εδω και 5 μηνες...

Tigas
31/05/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
Σε καταλαβαινω απολυτα και δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης. Που λες ετσι και εγω σκεφτομαι και θελω να παρω αυτο το r1 που εχει παρει το μυαλο. Tην μηχανη σιγουρα δεν θα ειναι μια απο τις κλασσικες μηχανες που αραζουν σε καφετεριες γιατι παταω σπανια και αν. Την μηχανη την θελω να βγαινω βολτες το βραδακι και να ξεδινω.
Επισης ειμαι ο πρωτος που ειπε και ρωτησα αν οι διαφορες τοσο αισθητες απο το ενα μηχανακι στο αλλο ωστε να φαινονται.Και σε πληροφορω και ναι σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και εγω πιστευω οτι ποτε δεν θα φτασω το μηχανακι στο οριο του ωστε να μπορεσω να εκτιμησω τις διαφορες τους.Ετσι με κλειστα ματια παω για το R1.
Δεν μπορω ομως απο την αλλη να ανγοησω την μεταπωλητικη αξια που εχει το καθενα και για εμενα ειναι πολυ σημαντικη, καθως και το ποσο γρηγορα φευγει ενα μηχανακι απο τα χερια σου.Δεν αντεχει η τσεπη μου να στοκαρω 10000 ευρω σε ενα μηχανακι και σε 3 μηνες που θα βγαλουν τα καινουργια μοντελλα να κοστιζει οθτε 7000 και παλι να πουλιεται με το ζορι αμα χρειαστω να το πουλησω... Καπου εκει λοιπον μπαινει η επιλογη του Κ5 και μπερδευει τα πραγματα...;) Ενα κ5 μπορει να το παρεις με 10000 αμα ψαχτεις ενα R1 και με 9000 το περνεις. Αλλα το κ5 απο οτι εχω παρατηρησει φευγει πολυ πιο γρηγορα...Για R1 παλι βλεπω τις ιδιες αγγελιες εδω και 5 μηνες...

Τα χιλιάρια γενικότερα φευγουν δύσκολα σε σχέση με μικρότερα κυβικά και αφου σκέφτεσαι έτσι και απο ότι φαίνεται δεν είσαι και κανένας σφιχτογκαζάκιας δεν σκέφτεσαι κανένα 600, να το ευχαριστηθείς και μετά να μπορείς να το σουτάρεις και ευκολα, γιατί απο 1000αρι άν το δώσεις ανταλλαγή μόνο 1000αρι θα μπορείς να ξαναπάρεις και μιλάω για το θέμα χρημάτων .

Dionisisk5
31/05/2006, 16:05
τι να δωσεις 9000 και να παρεις κατι που πραγματικα γουσταρεις, και τι να δωσεις 7000 και να παρεις ενα 600αρι. Τεσπα ειδωμεν.

katsai
19/06/2006, 19:51
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1


52332

Dionisisk5
20/06/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsai
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1
R1

katsai το συγκεκριμενο δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. πολυ καριβο ρε φιλε 20000 και μεταχειρισμενο δεν το βρισκεις με τπτ.

katsai
20/06/2006, 20:11
ok
παλι
R1
R1


52462

Tigas
23/06/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsai
ok
παλι
R1
R1

Πωλείτε και το εικονιζόμενο R1 ?????
Για χάρη κάποιου Honda ίσως . . . :winka:
Κυρ Βαγγέλη βάλτου μυαλό λέμε :lol: :lol:

katsai
24/06/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Πωλείτε και το εικονιζόμενο R1 ?????
Για χάρη κάποιου Honda ίσως . . . :winka:
Κυρ Βαγγέλη βάλτου μυαλό λέμε :lol: :lol:
ΟΧΙ μονο δεν πωλειτε
αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπουνε, ohlins μπροστα
και WP πισω
:D :D :D

R-1nas
24/06/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsai
ΟΧΙ μονο δεν πωλειτε
αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπουνε, ohlins μπροστα
και WP πισω
:D :D :D


Epeidei eimai asxetos kai gia na matheno, autos o sindiasmos einai efiktos?, giati mou kathete ligo asxima

Ego ola ta R1 ta blepo me mpros piso ohlins...

AFTER
24/06/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Epeidei eimai asxetos kai gia na matheno, autos o sindiasmos einai efiktos?, giati mou kathete ligo asxima

Ego ola ta R1 ta blepo me mpros piso ohlins...

Kαι γιατι να μην γινεται?
Εαν ρυθμιστουν σωστα, δεν εχεις κανενα μα κανενα προβλημα

alexk
24/06/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsai
ΟΧΙ μονο δεν πωλειτε
αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπουνε, ohlins μπροστα
και WP πισω
:D :D :D

Πίσω να μπει ohlins μαζί με τον φίλο σου, τα Χριστούγεννα... Group buy και έτσι!:beer:

stako
26/06/2006, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Πίσω να μπει ohlins μαζί με τον φίλο σου, τα Χριστούγεννα... Group buy και έτσι!:beer:

Άντε παιδιά κι εγώ κουμπάρος............! Εεεεεε, εννοώ να βοηθήσω στην τοποθέτηση και στο testing βεβαίως βεβαίως............:D :D :D :beer: :beer: :beer:

katsai
27/06/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Πίσω να μπει ohlins μαζί με τον φίλο σου, τα Χριστούγεννα... Group buy και έτσι!:beer:

ok :D :D :D