PDA

View Full Version : Γιατί δεν φοράμε κράνος;



vaskunito
30/05/2006, 03:21
Ερώτηξις κρίσεως. Πάντα μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τόσοι πολλοί μηχανόβιοι που δεν φορούν κράνος. Τα αποτελέσματα πιστεύω τα ξέρετε και τα βλέπετε καθημερινά. Επίσης το ότι εδώ (Αγγλία) δεν θα δεις κανέναν χωρίς κράνος στην μηχανή.

Τελικά τι είναι αυτό που φταίει; Η αστυνόμευση; Ο "ωχαδερφισμός" που μας δέρνει; Η άγνοια; Τι;

Εγώ προσώπικα δεν διανοούμαι να ανεβώ χωρίς κράνος στην μηχανή. Και επίσης μου αρέσει η όλη εικόνα του μηχανόβιου με το κράνος, δερμάτινο, γάντια, μπότες και πάντα ανεβαίνω πάνω με φουλ εξοπλισμό.

Τελικά...πότε και πως θα μάθουμε σε αυτήν τη χώρα;

stako
30/05/2006, 08:23
Δυστυχώς ο Έλληνας αν δεν πάθει δεν μαθαίνει. Ακόμα και να πάθει μπορεί πάλι να μην μάθει......

Απλά παίζει πολύ βλακεία.

Προχτές ήμουν με το σκούτερ με την κοπέλα μου και οι δύο με κράνος, κάναμε μια διαδρομή μέσα από το κέντρο και πραγματικά ρε παιδιά ένιωθα ότι μας κοιτούσανε σκεπτόμενοι "τι κάνουν αυτοί ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με κράνος μες στη ζέστη"........

AFTER
30/05/2006, 08:32
Απλα φιλε μου, ο Ελληνας για να περασει απο το επιπεδο της κοινωνικης βλαχιας, θα περασουν πολλες δεκαετιες ακομα, οσα Καλατραβεϊκα και μετρο να κανουμε...

Konti
30/05/2006, 08:57
Απλά είναι θέμα παιδείας........

stefanos
30/05/2006, 09:18
Είναι που οι Ελληνες ΔΕΝ είναι μοτοσυκλετιστές.
Δεν ξέρουν να οδηγάνε τη μοτό τους απλά την χρησιμοποιούν το καλοκαίρι για εφέ 2 μήνες.
Σέρνονται με το μοτόρι τους στους δρόμους και με την πρώτη στραβή........
Οπως σε όλα τα θέματα υπάρχει πλήρης ασχετοσύνη.
Απο την άλλη είναι και η πλήρης έλλειψη κράτους οπότε ο καθένας κάνει οτι του κατέβει.
Το κακό είναι οτι η μοτο ΔΕΝ συγχωρεί.

adam_tsouk
30/05/2006, 09:29
πεφτουν τα μαλλια.... (ε, το πολυ πολυ να πεσουν κ τα μυαλα):rolleyes:

stavrogin
30/05/2006, 09:30
Μονο χθες σε μια βολτα απο κεντρο προς Γλυφαδα:

1.Varadero δικαβαλο ξεκρανωτοι.Ο Πισω κρατα το κινητο στο αυτι του μπροστα.Γελανε.Ταχυτητα 30 την ωρα μεσαια λουριδα βουλιαγμενης

2.Βεσπα ξεκρανωτος φραπες στο αριστερο και γκαζια

3.Παπι ξεκρανωτος ,κραταει στο αριστερο ,κρανος στον αγκωνα,γυαλια ηλιου και κινητο στην παλαμη.Επρεπε να δειτε με τη δεξιοτητα καταφερε να απαντησει στο κινητο οταν αυτο χτηπησε.Κι ολα αυτα εν, κινηση.

:lol:

ruyjin
30/05/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
α) πεφτουν τα μαλλια....

β) χαλανε τα μαλλια :lol: :lol:


για κλαματα ειναι βασικα οχι για γελια
(αν και καποτε ειμουνα κι εγω ενας απο αυτους..... :nono: )

vaskunito
30/05/2006, 09:46
Δυστυχώς στην περίπτωση του κράνους δεν ισχύει το πρέπει να πάθεις γιά να μάθεις. Γιατί στην μηχανή, άμα πάθεις συνήθως μετά σε θρηνούν. :sick:

adam_tsouk
30/05/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
β) χαλανε τα μαλλια :lol: :lol:


για κλαματα ειναι βασικα οχι για γελια
(αν και καποτε ειμουνα κι εγω ενας απο αυτους..... :nono: )

Ζωστοοοοοοςςςςςς.........

giorgosxt
30/05/2006, 10:52
Αμάν πια ρε παιδιά με αυτές τις γελοίες ερωτήσεις. Ακου εκεί,γιατί δεν φοράνε κράνος?
Είναι απλό, γιατί ο νόμος λέει ότι πρέπει να φοράμε!

Για να φορέσουν όλοι κράνος πρέπει να ψηφιστεί κάποιος νόμος που να λέει ότι όποιος φοράει κράνος θα πληρώνει πρόστιμο 1000 ευρό.
Και τότε να δεις που θα φοράνε ΟΛΟΙ!!!

idi
30/05/2006, 10:58
αυτο που ειπε ο stefanos...

και αμα δουν ενα ατυχημα με μοτο με τα ματια τους το "παρατανε το ριμαδι που ειναι σκοτωστρα"

μεχρι να το δουν ομως κανουν οτι βλακεια θες χωρις κρανος ουτε τιποτα... νομιζουν πως μον οι "τρελοι που ψαχνονται" πεφτουν....

ασε που το χειμωνα βλεπω το 1/10 των μοτο στο δρομο... ολα στα γκαραζ ειναι!

vaskunito
30/05/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxt
Αμάν πια ρε παιδιά με αυτές τις γελοίες ερωτήσεις. Ακου εκεί,γιατί δεν φοράνε κράνος?
Είναι απλό, γιατί ο νόμος λέει ότι πρέπει να φοράμε!

Για να φορέσουν όλοι κράνος πρέπει να ψηφιστεί κάποιος νόμος που να λέει ότι όποιος φοράει κράνος θα πληρώνει πρόστιμο 1000 ευρό.
Και τότε να δεις που θα φοράνε ΟΛΟΙ!!!

Κι εδώ ο νόμος λέει ότι πρέπει να φοράμε και ο κόσμος φοράει. Οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα νομοθεσίας, αστυνόμου πάνω από το κεφάλι ή αντίδρασης του Έλληνα. Νομίζω όπως ειπώθεικε ότι είναι θέμα παιδείας.

ΙΠΠΕΑΣ
30/05/2006, 11:18
Φορώ κράνος και μπουφάν(πλέον) το καλοκαίρι, ωστόσο μπορώ να καταλάβω κάποιους που δεν φοράνε κράνος γιατί δεν αντέχουν την ζέστη. Το θέμα είναι ότι άλλο είναι να είσαι σε ένα νησάκι όπου ο δρόμος είναι άδειος, οι οδηγοί έχουν ή ρ ε μ η :sun: διάθεση και να μην φορέσεις κράνος(κινούμενος με 40-50 γιατί θέλεις να απολαύσεις το πευκοδάσος και τη θάλασσα) και άλλο είναι να έχει το σούπερ ντουπερ SS και να πηγαίνεις με 120-150 στον Αθηνών - Κορίνθου ή να κινείσαι Δευτέρα πρωΐ στο κέντρο :yuck: :a023: με τον κάθε ταλαίπωρο εκνευρισμένο της ζωής δίπλα δίπλα :sick: :sick: :(

Μην ξεχνάτε ότι εδώ στο νότο έχουμε κάτι που εκεί πάνω δεν έχουν, τον κάψωνα που έλεγε και η γιαγιά μου.

Τώρα θα μου πεις, πάρε αυτοκίνητο !! Σωστό και αυτό αλλά μία κουβέντα είναι ...


Τα παραπάνω βέβαια αναφέρονται στο καλοκαίρι γιατί στις άλλες εποχές όποιος δεν φορά κράνος απλά είναι ανόητος ή δεν έχει δει ποτέ τι προκαλεί μία πτώση με κάποια μέση ταχύτητα.

vaskunito
30/05/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Φορώ κράνος και μπουφάν(πλέον) το καλοκαίρι, ωστόσο μπορώ να καταλάβω κάποιους που δεν φοράνε κράνος γιατί δεν αντέχουν την ζέστη. Το θέμα είναι ότι άλλο είναι να είσαι σε ένα νησάκι όπου ο δρόμος είναι άδειος, οι οδηγοί έχουν ή ρ ε μ η :sun: διάθεση και να μην φορέσεις κράνος(κινούμενος με 40-50 γιατί θέλεις να απολαύσεις το πευκοδάσος και τη θάλασσα) και άλλο είναι να έχει το σούπερ ντουπερ SS και να πηγαίνεις με 120-150 στον Αθηνών - Κορίνθου ή να κινείσαι Δευτέρα πρωΐ στο κέντρο :yuck: :a023: με τον κάθε ταλαίπωρο εκνευρισμένο της ζωής δίπλα δίπλα :sick: :sick: :(

Μην ξεχνάτε ότι εδώ στο νότο έχουμε κάτι που εκεί πάνω δεν έχουν, τον κάψωνα που έλεγε και η γιαγιά μου.

Τώρα θα μου πεις, πάρε αυτοκίνητο !! Σωστό και αυτό αλλά μία κουβέντα είναι ...

Το κράνος απ' ότι ξέρω είναι για να σου σώσει την κεφάλα άμα πέσεις με ταχύτητες των 40-50 που λες παραπάνω (καθόλου ευκαταφρόνητες). Άμα πέσεις με 120-150 τότε λίγα πράγματα θα σου κάνει το κράνος..και ας είναι και απο σόι (SHOEI).

Kizoku
30/05/2006, 11:24
Για τον ίδιο λόγο που δεν φοράμε ζώνη ασφαλείας, που πάμε γ@μιόντας σε δημόσιους δρόμους, που κάνουμε σφήνες, που παραβιάζουμε το κόκκινο, που οδηγούμε υπό την επήρεια αλκοόλ, που.........., που................

Τι ψάχνεις τώρα να βρείς?
Έλλειψη παιδείας, κοινής λογικής, συνείδησης....
Πολλά παίζουν!

the_passenger
30/05/2006, 11:46
-Γιατι είμαστε Έλληνες
-Γιατι δεν έχουμε κάποιον να μας τραβήξει το αυτί αφού μεγαλώσαμε
-Γιατι έλα μωρέ, σε μένα θα τύχει;;;
-Γιατι είμαστε πολύ όμορφοι και αυτό θέλουμε να φαίνεται!
-Γιατι εμείς είμαστε που οδηγούμε αυτή τη μηχανή
-Γιατι δε φοράνε κι οι άλλοι
-Γιατι έχουμε γνωστό μπάτσο/πολιτικό/πρόεδρο και θα μας τη σβήσει την κλήση
-Γιατι κάνει ζέστη
-Γιατι δε φτάνει και για τους 3 αναβάτες
-Γιατι είμαστε μάγκες
-Γιατι θα πάει χαμένο το τζέλ
-Γιατι θα μας πέσουν τα μαλλιά
-Γιατι πάμε εδώ δίπλα
-Για να μιλάμε και στο κινητό ενώ οδηγούμε
-Για να κάνουμε καμάκι
-Γιατι είμαστε αντιρρησίες συνείδησης
-Γιατι είμαστε ηθοποιοί σε σίριαλς
-Γιατι είμαστε πολιτικοί και δή υπουργοί
-Γιατι δεν ταιριάζει με τις σαγιονάρες / σανδάλια / τσόκαρα
-Γιατι έχουμε βαραντέρο
-Γιατι γιατί γιατί..............


Κρίμα...........

:uplate:

vaskunito
30/05/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger

-Γιατι έχουμε βαραντέρο

:uplate:

Γιατί...οι τών Varadero δεν φοράνε κράνη δηλαδής; :smokin:

the_passenger
30/05/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Γιατί...οι τών Varadero δεν φοράνε κράνη δηλαδής; :smokin:

Αυτό ήταν χούμορ (έχει και τη βάση του διστυχώς) για να είμαι στο πνεύμα του φόρουμ.. :winka:

vaskunito
30/05/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Αυτό ήταν χούμορ (έχει και τη βάση του διστυχώς) για να είμαι στο πνεύμα του φόρουμ.. :winka:

Δεν ξέρω ρε παιδιά..αλλά εγώ δύο μηχανές δεν συμπάθησα ποτέ (εμφανισιακά). Το Varadero και τα παλιότερα Fazer. Αίσχος....

(άντε και το semi-faired Hornet)

the_passenger
30/05/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Δεν ξέρω ρε παιδιά..αλλά εγώ δύο μηχανές δεν συμπάθησα ποτέ (εμφανισιακά). Το Varadero και τα παλιότερα Fazer. Αίσχος....

(άντε και το semi-faired Hornet)

Κι εγώ ποτέ δεν είχα σκοπό να το πάρω..

Όταν οδήγησα μερικά μεγάλα on-off όμως.......

m1ke
30/05/2006, 13:15
Έχω ένα αδερφό 21 χρονών. Καλοκαίρι οδηγάει πάντα χωρίς κράνος για να μην του χαλάει το μαλλί. Τον βρίζω συνεχώς, αλλά με γράφει στα @ρχίδια του.

Δεν ξέρω μάλλον η αστυνομία πρέπει να γίνει πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα. Άμα θες μεγάλε να μη σου χαλάει το μαλλί πήγαινε με τα πόδια ή με το λεωφορείο.

Tigas
30/05/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Το κράνος απ' ότι ξέρω είναι για να σου σώσει την κεφάλα άμα πέσεις με ταχύτητες των 40-50 που λες παραπάνω (καθόλου ευκαταφρόνητες). Άμα πέσεις με 120-150 τότε λίγα πράγματα θα σου κάνει το κράνος..και ας είναι και απο σόι (SHOEI).

Εμένα πάντως στα 130+ το κρανάκι με έσωσε και άς ήταν Nolan.
Και για εμένα όταν καβαλας μηχανή ή εστω και παπακι κρανος+γαντια+μπουφαν είναι το ελάχιστο που πρεπει να φοράς.
Εάν κάποιος φάει τουμπα με 50χλμ νομίζεται ότι μόνο το κράνος και το κεφαλι του υπάρχει, εχω δει στο νοσοκομειο που ήμουνα τουμπα με παπι με τα 50 λίγα χλμ που λέτε, είχε καψει τα χέρια του
και την πλάτη του για να μην μπώ σε περισσότερες λεπτομέριες.

div400
30/05/2006, 13:49
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΙ ΑΞΙΑ) ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ........


αν τωρα δεν φορας κρανος προφανος εκτιμας οτι δεν εχεις κατι να προστατεψεις..................

CyBeRseXX
30/05/2006, 14:23
..den einai asorti me tin pantofla!

Eida enan me xt xtes sto faliro, sagionarato k ek@#$@a sto gelio!

Oso gia tis taxitites, prin arketa xronia, me 100km/h mia xara mou esose tin kefala!

RapidShade
30/05/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
..den einai asorti me tin pantofla!

Eida enan me xt xtes sto faliro, sagionarato k ek@#$@a sto gelio!

Oso gia tis taxitites, prin arketa xronia, me 100km/h mia xara mou esose tin kefala!

Εν έτει 1995.... με 120Χλμ/ώρα...
το κράνος με γλύτωσε μια χαρά...
σε στούκα με χτύπημα στο σταυρό
μιλάμε...

να μαστε καλά λέμεεεε....


:eyepop: :wave2:

simeon
30/05/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Έλλειψη παιδείας,

+1000

zolotas
30/05/2006, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δυστυχώς ο Έλληνας αν δεν πάθει δεν μαθαίνει. Ακόμα και να πάθει μπορεί πάλι να μην μάθει......



πριν απο λιγες ωρες επεσα σε ενα ατυχημα .......τι αλλο??? παπακι ,ξεκρανωτος..........παρκαρισμενο καρ βγηκε χωρις να κοιταξει και παρτον κατω .......... αλλα ο ανθρωπος (τον εβαζαν στο ασθενοφορο) .......πηγα κοντα............ειχε καψει χερια και προσωπο (φορουσε πουκαμισο,κομματιαστηκε) και συρθηκε στο οδοστρωμα ,αναισθητος και πολυ αιμα παιδια .........το κεφαλι του ηταν τοσο χαλια που δεν ξεχωριζες χαρακτηριστικα .......ταχυτητα το πολυ με 40 ...........

κρανος +μπουφαν θα επινε τον καφε του τωρα .......αν ζει περαστικα του

marios8
30/05/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Απλά είναι θέμα παιδείας........


+1000
:wave2:

Ζ109
30/05/2006, 23:32
ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΟΥ... ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΟΡΩΝ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΩΝ ΟΔΗΓΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΟΔΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤ/ΤΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ! ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΠΡΩΤΟΚΛΑΣΑΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΟΣΩΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΧ ΣΟΕΙ-ΑΡΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΔΙΑΦΗΜΗΖΕΙΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟ ΣΤΑΙΛΙΝΓΚ!!!:cool:

dimmeneidis
31/05/2006, 00:10
Πάντα μα πάντα φοράω κράνος, μπουφαν, γάντια και μπότες και τα αναλογα σε καλοκαιρινό για το καλοκαίρι αλλά κάτω φοράω πάντα ένα τζινάκι. Όλα με καλή προστασία. Ήρθε και η στιγμή που κάναν τη δουλειά τους και μάλιστα πολί καλά. Αν δέν φορούσα κράνος σίγουρα θα είχα μεγάλες ζημιές στο κεφάλι μου. Εγώ απορω ναί μεν με τη βλακεία πολλών (έχω δει και σωστούς πολλούς) αλλά μου κάνει εντύπωση πώς μερικοί πάνε εθνική με κοντά 200 χωρίς κράνος και κρατάνε τα μάτια τους ανοιχτά. Κατόρθωμα το βλέπω. Και άν τους ρωτήσεις γιατι δεν φοράνε προστασία θα σου πούνε ότι δικαιολογία υπάρχει. Ξέρουν πώς αυτός που φοράει είναι ο σωστος, δεν κοροιδεύουν κανέναν. Απλά όταν νοιώσεις τη δύναμη της πρόσρκουσης έστω και με 30-40 χλμ. τότε καταλαβαίνεις με τί έχει να κάνεις. Άλλο όταν το σκέφτεσαι και άλλο όταν έχεις και 1-2 εμπειρίες.

vaskunito
31/05/2006, 00:27
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=393356#post393356

Τα λόγια είναι περιττά. ΜΗΝ δείτε το βίντεο εκτός και άμα έχετε γερά στομάχια. :yuck:

dimmeneidis
31/05/2006, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=393356#post393356

Τα λόγια είναι περιττά. ΜΗΝ δείτε το βίντεο εκτός και άμα έχετε γερά στομάχια. :yuck:


Μου το έσβησαν φίλε μου. :bawl:

vaskunito
31/05/2006, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
Μου το έσβησαν φίλε μου. :bawl:


Τους αλητήριους. :)

Δεν πειράζει.... την επόμενη που θα βγεί μήνυμα "Πέθανε ο τάδε γιατί δεν φόραγε κράνος" θα το καταλάβουν.

Θάνος
31/05/2006, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Τους αλητήριους. :)

Δεν πειράζει.... την επόμενη που θα βγεί μήνυμα "Πέθανε ο τάδε γιατί δεν φόραγε κράνος" θα το καταλάβουν.

Είναι η ώρα μου φαίνεται ε;

Ο ένας γράφτηκε πριν μία βδομάδα περίπου κι εσύ προχθές; και μας μάθατε;

Ο ένας βάζει βίντεο με ανοιγμένα κεφάλια να δούνε οι άσχετοι χρήστες του moto.gr τι συμβαίνει αν σκάσουνε με 300 στην κολώνα.

Ο άλλος μας δίνει πίστωση χρόνου μέχρι ν'ακούσουμε τον επόμενο θάνατο για να καταλάβουμε τη μαλακία που κάναμε και το σβήσαμε...

Από πού ήρθατε εσείς ρε παλικάρια;

Για χαλαρώστε λίγο...

vaskunito
31/05/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είναι η ώρα μου φαίνεται ε;

Ο ένας γράφτηκε πριν μία βδομάδα περίπου κι εσύ προχθές; και μας μάθατε;

Ο ένας βάζει βίντεο με ανοιγμένα κεφάλια να δούνε οι άσχετοι χρήστες του moto.gr τι συμβαίνει αν σκάσουνε με 300 στην κολώνα.

Ο άλλος μας δίνει πίστωση χρόνου μέχρι ν'ακούσουμε τον επόμενο θάνατο για να καταλάβουμε τη μαλακία που κάναμε και το σβήσαμε...

Από πού ήρθατε εσείς ρε παλικάρια;

Για χαλαρώστε λίγο...

Συγνώμη ρε φίλε. Δεν κατάλαβα ότι εδώ μέσα η γνώμη κάποιου μετράει ανάλογα με το πόσο καιρό είναι γραμμένος στο φόρουμ. Και άμα στην τελική θίξαμε και κανέναν "παλιό" μετά συγχωρήσεως δηλαδή. Λες και μας ενδιαφέρει πολύ τι θα κάνει ο καθένας με το κεφάλι του. Δικό του είναι και άμα θέλει ας το κάνει κορνίζα σε κανένα τοίχο. Καθόμασται και ασχολούμαστε δηλαδη....

dimmeneidis
31/05/2006, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είναι η ώρα μου φαίνεται ε;

Ο ένας γράφτηκε πριν μία βδομάδα περίπου κι εσύ προχθές; και μας μάθατε;

Ο ένας βάζει βίντεο με ανοιγμένα κεφάλια να δούνε οι άσχετοι χρήστες του moto.gr τι συμβαίνει αν σκάσουνε με 300 στην κολώνα.

Ο άλλος μας δίνει πίστωση χρόνου μέχρι ν'ακούσουμε τον επόμενο θάνατο για να καταλάβουμε τη μαλακία που κάναμε και το σβήσαμε...

Από πού ήρθατε εσείς ρε παλικάρια;

Για χαλαρώστε λίγο...

Εννοείς πως όποιος έχει γράψει τα πιο πολλά μηνύματα εδω μέσα είναι και ο πιο έμπειρος δλδ; Μοτο οδηγάω πάρα πολλά χρόνια απλά τώρα μου ήρθε να γραφτώ. Στο άλλο ποστ παραδέχτηκα ένα λάθος και εντάξει. Μήν τα μηδενίζεις ολα.

vaskunito
31/05/2006, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
Εννοείς πως όποιος έχει γράψει τα πιο πολλά μηνύματα εδω μέσα είναι και ο πιο έμπειρος δλδ; Μοτο οδηγάω πάρα πολλά χρόνια απλά τώρα μου ήρθε να γραφτώ. Στο άλλο ποστ παραδέχτηκα ένα λάθος και εντάξει. Μήν τα μηδενίζεις ολα.

Άσε άσε...τώρα τι ψάχνεις :)
Άμα αρχίσουμε συζητήσεις στύλ "ποιός έχει το μακρύτερο" χέσε μέσα.

Καλύτερα να πεις αυτό που έχεις να πεις σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ και στην τελική άμα δεν μας αφήνουν να εκφράστουμε ελεύθερα πάμε αλλού. Λες και υπάρχει ένα μόνο φόρουμ για μότο. Εδώ είμαστε επειδή όλοι μας έχουμε ένα κοινό χόμπυ. Τώρα άμα διαφωνεί κάποιος με αυτά που λες γίνεται διάλογος. Τα του στυλ "είμαι παλιότερος και άρα την έχω μακρύτερη" είναι του νηπιαγωγίου

Θάνος
31/05/2006, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Συγνώμη ρε φίλε. Δεν κατάλαβα ότι εδώ μέσα η γνώμη κάποιου μετράει ανάλογα με το πόσο καιρό είναι γραμμένος στο φόρουμ. Και άμα στην τελική θίξαμε και κανέναν "παλιό" μετά συγχωρήσεως δηλαδή. Λες και μας ενδιαφέρει πολύ τι θα κάνει ο καθένας με το κεφάλι του. Δικό του είναι και άμα θέλει ας το κάνει κορνίζα σε κανένα τοίχο. Καθόμασται και ασχολούμαστε δηλαδη....

Δεν πιάνεις το νόημα φίλε μου... Δεν είναι θέμα παλιών και νέων.

Ο χώρος αυτός δεν δημιουργήθηκε τη μέρα που γραφτήκατε. Θέματα όπως αυτά τα έχει συζητήσει αμέτρητες φορές και έχει δείξει ότι έχει πολύ καλή γνώση της κατάστασης και επίσης πολύ καλή συνείδηση.

Πριν λοιπόν κάποιος βάλει ένα τέτοιο βίντεο, θα έπρεπε τουλάχιστον να σκεφτεί πρώτον αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος και δεύτερον, αν επιτρέπεται τέτοιο σκληρό θέαμα στο χώρο αυτό!

Είναι θέμα κρίσης.

gcrook
31/05/2006, 01:36
Ρε διαβαστε προσεκτικα, σας ειπε κανενας εδω μεσα τιποτα για παλιους και νεους;

Μην το πατε εκει που σας βολευει για να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα.

dimmeneidis
31/05/2006, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Άσε άσε...τώρα τι ψάχνεις :)
Άμα αρχίσουμε συζητήσεις στύλ "ποιός έχει το μακρύτερο" χέσε μέσα.

Καλύτερα να πεις αυτό που έχεις να πεις σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ και στην τελική άμα δεν μας αφήνουν να εκφράστουμε ελεύθερα πάμε αλλού. Λες και υπάρχει ένα μόνο φόρουμ για μότο. Εδώ είμαστε επειδή όλοι μας έχουμε ένα κοινό χόμπυ. Τώρα άμα διαφωνεί κάποιος με αυτά που λες γίνεται διάλογος. Τα του στυλ "είμαι παλιότερος και άρα την έχω μακρύτερη" είναι του νηπιαγωγίου

Υπάρχουν και αυτοί που λές αλλά νομίζω πως ο Θάνος σε μερικά πράγματα έχει δίκιο. Δηλαδή μπορεί κάποιους να τους δημιουργήσει πρόβλημα ένα τέτοιο βίντεο και όχι να τους διδάξει. Έτσι και αλλιώς άμα θέλει κάποιος να βρεί τέτοια, μπορει εύκολα. Μόνο για αυτό το λόγο το λέω. Απο την άλλη εμένα με φόβησε και έχω κόψει τα πολλά πολλά...έστω όσο το θυμάμαι...

vaskunito
31/05/2006, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν πιάνεις το νόημα φίλε μου... Δεν είναι θέμα παλιών και νέων.

Ο χώρος αυτός δεν δημιουργήθηκε τη μέρα που γραφτήκατε. Θέματα όπως αυτά τα έχει συζητήσει αμέτρητες φορές και έχει δείξει ότι έχει πολύ καλή γνώση της κατάστασης και επίσης πολύ καλή συνείδηση.


Σίγουρα συμπεριλαμβάνεις και τους καινούργιους που γράφονται καθημερινά στο φόρουμ έτσι; Ή τα 15χρονα με τα σκούτερ που σιγά μην κάτσουν να αναλύσουν το θέμα σε βάθος.



Πριν λοιπόν κάποιος βάλει ένα τέτοιο βίντεο, θα έπρεπε τουλάχιστον να σκεφτεί πρώτον αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος και δεύτερον, αν επιτρέπεται τέτοιο σκληρό θέαμα στο χώρο αυτό!

Είναι θέμα κρίσης. [/B]

Όλοι μας έχουμε δει παρόμοια βίντεο στο παρελθόν. Αλλα δυστυχώς τα ξεχνάμε πολύ εύκολα, καθώς και το πόσο τρωοί είμαστε. Αν επιτρέπεται ή όχι είναι θέμα τρέχα-γύρευε, αλλά άμα χρειάζεται σίγουρα ναι γιατί υπενθυμίζει μερικά πράγματα.

Άποψη μου στην τελική. Και κανέναν δεν ανάγκασαν να το δει με το ζόρι. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του.

Θάνος
31/05/2006, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Σίγουρα συμπεριλαμβάνεις και τους καινούργιους που γράφονται καθημερινά στο φόρουμ έτσι; Ή τα 15χρονα με τα σκούτερ που σιγά μην κάτσουν να αναλύσουν το θέμα σε βάθος.



Όλοι μας έχουμε δει παρόμοια βίντεο στο παρελθόν. Αλλα δυστυχώς τα ξεχνάμε πολύ εύκολα, καθώς και το πόσο τρωοί είμαστε. Αν επιτρέπεται ή όχι είναι θέμα τρέχα-γύρευε, αλλά άμα χρειάζεται σίγουρα ναι γιατί υπενθυμίζει μερικά πράγματα.

Άποψη μου στην τελική. Και κανέναν δεν ανάγκασαν να το δει με το ζόρι. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του.

Κοίτα... δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω τη γνώμη. Όπως επίσης επειδή ακόμα δουλεύω και θέλω κάποια στιγμή να κλείσω το pc, δεν έχω διάθεση να ψάξω να σου βρω σχετικά ποστ με το ίδιο ακριβώς θέμα.

Είναι κανόνας του φόρουμ τέτοιου τύπου φωτογραφίες και βίντεο ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ! Επειδή ένα μυαλό έχουμε χειμώνα καλοκαίρι δεν σκεφτήκαμε να βάλουμε ΚΑΙ αυτό στους sticky κανόνες. Ίσως όμως το κάνουμε τώρα, μια και πότε πότε εμφανίζεται κάποιος που μόνο αν δει αίμα και μυαλά αποφασίζει να φορέσει κράνος.

Εμείς είμαστε της άλλης σχολής. Δεν δείχνουμε στα παιδιά κρέατα και κεφάλια λυωμένα. Προτιμάμε την κουβέντα! Είτε το πιστεύεις είτε όχι, θεωρούμε ότι είναι πιο αποδοτικό! Αν έχεις διαφορετική γνώμη, no problem. Το θέμα όμως εδώ έχει κλείσει από παλιά!

Draken
31/05/2006, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΟΥ... ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΟΡΩΝ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΩΝ ΟΔΗΓΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΟΔΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤ/ΤΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ! ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΠΡΩΤΟΚΛΑΣΑΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΟΣΩΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΧ ΣΟΕΙ-ΑΡΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΔΙΑΦΗΜΗΖΕΙΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟ ΣΤΑΙΛΙΝΓΚ!!!:cool:

+1 :a10:

Δυστυχως ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη της συγχρονης κοινωνιας μας ειναι οτι δεν επενδυουμε στην παιδεια :(
Επενδυση που θα μας επιστραφει πολλαπλασια σε μερικα χρονια...

Μακαρι να βαλουν καποτε ανθρωπους που ασχολουνται με την μηχανη στα υψηλα κλιμακια μπας και δουμε ασπρη μερα :wave2:

@dimmeneidis: Δυστυχως φιλε μου ακομα και τζινακι απο κατω δεν αρκει... Ειχα μια πτωση χειμωνα με βροχη (κλασικα πεταχτηκε αυτοκινητο απο stop κ δεν σταματησε) με λιγα σχετικα χιλιομετρα <40km/h...
Καθε βραδυ πριν παω για υπνο χαζευω το εγκαυμα που εχω αποκτησει στο ποδι...εδω και 5 μηνες σχεδον...το σημαδι αμφιβαλλω αν θα φυγει :(
Το τζινακι εγινε κομματια μεσα απο το αδιαβροχο (το οποιο εμεινε ανεπαφο, Dainese γαρ) κ με εσωσε απο ακομα χειροτερα μπλεξιματα...

Δεν θελω να το παιξω δασκαλος...πιθανον να ειμαι και απο τους μικροτερους σε ηλικια χρηστες εδω μεσα...αλλα καλο ειναι να φοραμαι ο,τι περισσοτερο μπορουμε...ακομα και κροκοδειλο εντος πολης...μην ξεχναμε οτι οι εθνικες δεν σκοτωνουν...η πολη σκοτωνει (80% των ατυχηματων γινεται σε αυτην :winka: )

dimmeneidis
31/05/2006, 09:20
Draken έχεις το ξέρω πως έχεις δίκιο. Απλά δέν ειναι και τόσο βολική η όλη ιστορία αλλά να μου πείς και τα πόδια μας τα χρειαζόμαστε. Σκεφτομαι να πάρω σύντομα ένα...

Draken
01/06/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
Draken έχεις το ξέρω πως έχεις δίκιο. Απλά δέν ειναι και τόσο βολική η όλη ιστορία αλλά να μου πείς και τα πόδια μας τα χρειαζόμαστε. Σκεφτομαι να πάρω σύντομα ένα...

Μα εγω το ειπα καθαρα διδακτικα :D
Μην νομιζεις οτι κ εγω ειμαι αγιος :winka:
Το κρανος βεβαια δεν το αποχωριζομαι ποτε...αλλα απο εκει κ περα υπαρχουν στιγμες (σπανια) που κανω...υποχωρησεις...

Απλως ειμαι τυχερος γιατι δεν ειχα χειροτερα μπερδεματα με το ατυχημα μου...κ ταυτοχρονα καταλαβα απο πρωτο χερι τι σημαινει εγκαυμα :(

ashton
01/06/2006, 15:38
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της απορίας του topic starter...
Αρκεί να δεις πχ το βίντεο με την ασφάλεια του Βουλγαράκη πάνω στα 4-5 tdm (?) (μερικά δικάβαλα)την ώρα που έφευγε από το σπίτι του... φυσικά όλοι ξεκράνωτοι.

vaskunito
01/06/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της απορίας του topic starter...
Αρκεί να δεις πχ το βίντεο με την ασφάλεια του Βουλγαράκη πάνω στα 4-5 tdm (?) (μερικά δικάβαλα)την ώρα που έφευγε από το σπίτι του... φυσικά όλοι ξεκράνωτοι.

Ήταν φιλοσοφικό το ερώτημα...

DrIoannis
01/06/2006, 18:52
Παιδιά λόγω του επαγγέλματος βλέπω καθημερινά ατυχήματα. Το κράνος ΣΩΖΕΙ ζωές. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες αλλά ο ζελές των μαλλιών καθώς και η "φιγούρα" του τύπου, "ναι δικό μου είναι το μηχανάκι, δείτε με" δεν αξίζει όσο η ζωούλα μας:nono: .

vrider
01/06/2006, 19:58
Αν μου επιτρεπεται και μενα η γνωμη μου, φιλοσοφια του Internet ειναι η ελευθερη διακινηση ιδεων και αποψεων και προς θεου οχι λογοκρισια. Ομως οι κανονες του forum ειναι κανονες, δεν συμφωνω αλλα τους σεβομαι, και εν πασει περιπτωσει αν δεν μου αρεσει δεν συμμετεχω.

Τωρα για το κρανος, η αληθεια ειναι οτι με 35 βαθμους και 70% υγρασια, δηλαδη τυπικος καλοκαιρινος καιρος, ειναι αφορητο αλλα δυστυχως απαραιτητο.
Και βεβαια το τζινακι μονο δεν προφυλασει αλλα δεν νομιζω οτι κυκλοφορει κανεις μεσα στο κατακαλοκερο με μπουφαν ( εστω και ελαφρυ).

Παντως δεν μπορουμε να συγκρινουμε την Αγγλια με την Ελλαδα ( το καλοκαιρι) .
Ομως αλλο το να μη φορας το κρανος σου 10 μερες το χρονο λογω ζεστης και αλλο να βγαινεις στην Εθνικη χωρις κρανος.
Νομιζω ολοι συμφωνητε οτι το πρωτο ειμαι αμελια ενω το δευτερο σκετη βλακεια.

Αυτα

Χαρης

vaskunito
01/06/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider

Παντως δεν μπορουμε να συγκρινουμε την Αγγλια με την Ελλαδα ( το καλοκαιρι) .
Ομως αλλο το να μη φορας το κρανος σου 10 μερες το χρονο λογω ζεστης και αλλο να βγαινεις στην Εθνικη χωρις κρανος.
Νομιζω ολοι συμφωνητε οτι το πρωτο ειμαι αμελια ενω το δευτερο σκετη βλακεια.

Αυτα

Χαρης [/B]

Εγώ νομίζω ότι και τα δύο παραπάνω είναι βλακεία. Όχι δικιά σου αλλά αυτού που νομίζει ότι σε αυτές τις 10 μέρες δεν θα πάθεις τίποτα. Ακόμα χειρότερα άμα είσαι στην πόλη που γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα. Κακά τα ψέματα, αλλά δεν νομίζω να σου κάνει και πολλά πράγματα ένα κράνος στην εθνική οδό άμα πέσεις με 200χμ/ω. Τέσπα. Το θέμα είναι το εξής. Καλώς ή κακώς διαλέξαμε να γίνουμε μηχανόβιοι με όλα τα καλά ή τα κακά που αυτό συμπεριλαμβάνει. Όπως είναι το να φοράμε κράνος με αφόρητη ζέστη. Αγγλία, Ελλάδα ή Πακιστάν δεν μου λέει τίποτα γιατί όπου και να βρίσκεσαι η άσφαλτος έχει την ίδια σκληρότητα πάντα κερδίζει. Και να μου το θυμηθείς (όχι εσύ, γενικά μιλάω) η ημέρα που θα μείνεις φυτό απο κρ/εγκεφαλικές κακώσεις θα είναι μία από αυτές που δεν θα έχεις βάλει κράνος. Σύμπτωση; Μπα.

vaskunito
01/06/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Εγώ νομίζω ότι και τα δύο παραπάνω είναι βλακεία. Όχι δικιά σου αλλά αυτού που νομίζει ότι σε αυτές τις 10 μέρες δεν θα πάθεις τίποτα. Ακόμα χειρότερα άμα είσαι στην πόλη που γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα. Κακά τα ψέματα, αλλά δεν νομίζω να σου κάνει και πολλά πράγματα ένα κράνος στην εθνική οδό άμα πέσεις με 200χμ/ω. Τέσπα. Το θέμα είναι το εξής. Καλώς ή κακώς διαλέξαμε να γίνουμε μηχανόβιοι με όλα τα καλά ή τα κακά που αυτό συμπεριλαμβάνει. Όπως είναι το να φοράμε κράνος με αφόρητη ζέστη. Αγγλία, Ελλάδα ή Πακιστάν δεν μου λέει τίποτα γιατί όπου και να βρίσκεσαι η άσφαλτος έχει την ίδια σκληρότητα και πάντα κερδίζει. Και να μου το θυμηθείς (όχι εσύ, γενικά μιλάω) η ημέρα που θα μείνεις φυτό απο κρ/εγκεφαλικές κακώσεις θα είναι μία από αυτές που δεν θα έχεις βάλει κράνος. Σύμπτωση; Μπα.

catmaster
01/06/2006, 21:14
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη μ@λακια απο το ναχω μια μηχανη που κανει 10 και πλεον χιλιαδες ευρω και να μην θελω να φορεσω ενα κρανος-μποτες-γαντια που σε τελικη αναλυση κανουν οντως καποια λεφτα αλλα τα θεωρω τοσο απαραιτητα οσο και π.χ. τα λαδια στον κινητηρα της μηχανης μου...

Γιατι??Μονο και μονο να με δουν οι γκομενες??Τι κομπλεξισμος ειναι αυτος??

ΜΗ ΣΩΣΩ ΝΑ ΒΡΩ ΓΚΟΜΕΝΑ !!ΜΠΑΚΟΥΡΙ ΔΥΟ ΖΩΕΣ!!
ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟΤΕ ΠΟΣΟ ΧΕΡΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΘΑ ΒΓΑΖΩ!!

Και τις παπαριες που λενε οι κοπελες "θα μου χαλασει το μαλλι" δεν τις τρωω!!Δεν βαζω συνεπιβατη πανω χωρις κρανος δε πα ναναι η πιο θεα!!

Πριν λιγες μερες ο παιδικος μου φιλος στο τσακ ηταν να χασει την ζωη του η να μεινει φυτο..και να αφησει την γυναικα του χηρα με ενα νεογεννητο στην αγκαλια..ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΜΑΛ@ΚΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΗΛΙΘΙΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ-ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

Οταν το μυαλο μας δεν φτανει πιο κατω

(Τις προαλες κοντα στο ποταμι ενα παλικαρι με παπι ξεκρανωτος παραλιγο να χτυπησει πανω σε αυτοκινητο οταν τον εκλεισαν αντικανονικα..Στο φαναρι μου πιασε την κουβεντα.."Τον ειδες το μαλακα?" μου λεει..

Εγω του εδειξα το κρανος που φορουσα..
"Αντε ρε και συ "μου απανταει και φευγει..

Εκει οτι και να του πω θα καταλαβει τιποτα??)

Αυτα και απο εμενα ...Σορρυ για το εντονο υφος αλλα τα λεμε...και τα ξαναλεμε...και τα ξαναλεμε...στο διηνεκες..

:wave2:

sniper
01/06/2006, 21:25
Όποιος καβαλάει και δεν φοράει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κράνος είναι απλά ηλίθιος....

Και αμα δεν το καταλαβαίνει κάποιος αυτό... ε τότε δεν αξίζει τον κόπο ούτε να τον ξέρω...

ΑΝ ζήσει και ειναι σε καρέκλα, ή αν δεν ζήσει τότε δεν θέλω να λυπάμαι που έχασα ένα φίλο....

Τα υπόλοιπα τα βαριέμαι πλέον αφόρητα..... κάθε μέρα η ίδια κουβέντα....

Αν δεν θες ρε ΑΝΟΗΤΕ τότε πάρε ταξί.... γιατί άμα σου μπεί σφήκα στο μάτι και ρίξεις το μηχανάκι σου πάνω σε μένα ή στο παιδί μου και ζήσεις τότε θα σε κόψω κομμάτια εγώ ο ίδιος.

:smokin:

zolotas
01/06/2006, 22:02
το προστιμο αυξηθηκε για κρανος αλλα παλι δεν εχω δει καμια αλλαγη !!!!!! οι ξεκρανωτοι ζουν και βασιλευουν..........

τωρα τι να πω .......η φραγκατοι ειναι η και γω δεν ξερω τι........

δλδ τι αλλο πρεπει να γινει????? αφαιρεση διπλωματος για εξι μηνες και 1000Ε προστιμο ........να σφηξουνε οι κ@λοι ???

αρκει ενα μυγακι ,ενα πετραδακι (οσοι εχουν καρ θα εχουν φαει απειρα στο παρπριζ),ενα σκουπιδι και να ερθει να σκασει επανω μου οπως λεει και ο sniper ........και στο κατω-κατω εγω ειμαι ο μ@λακας της υποθεσης που σκαω 300-500 για κρανος??να υποχρεωθουν να αγορασουν ΟΛΟΙ ......και αν δεν το φορανε δεν με νοιαζει .....αρκει να πληρωσουν,γιατι νομιζουν οτι περνιουνται για τσακαλια που δεν πεφτουν και αποφευγουν και την τισμπιδα του νομου.

αρχισα να τσαντιζομαι πολυ μ αυτην την υποθεση ........:mad:

vaskunito
01/06/2006, 22:03
Να ρίξω και αυτή την ερώτηση:

Ποιός απ' όλους έχει αυτοκόλλητο στο κράνος του που να λέει κάτι σε στύλ "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ".




:rolleyes:

vaskunito
01/06/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
το προστιμο αυξηθηκε για κρανος αλλα παλι δεν εχω δει καμια αλλαγη !!!!!! οι ξεκρανωτοι ζουν και βασιλευουν..........

τωρα τι να πω .......η φραγκατοι ειναι η και γω δεν ξερω τι........

δλδ τι αλλο πρεπει να γινει????? αφαιρεση διπλωματος για εξι μηνες και 1000Ε προστιμο ........να σφηξουνε οι κ@λοι ???

αρκει ενα μυγακι ,ενα πετραδακι (οσοι εχουν καρ θα εχουν φαει απειρα στο παρπριζ),ενα σκουπιδι και να ερθει να σκασει επανω μου οπως λεει και ο sniper ........και στο κατω-κατω εγω ειμαι ο μ@λακας της υποθεσης που σκαω 300-500 για κρανος??να υποχρεωθουν να αγορασουν ΟΛΟΙ ......και αν δεν το φορανε δεν με νοιαζει .....αρκει να πληρωσουν,γιατι νομιζουν οτι περνιουνται για τσακαλια που δεν πεφτουν και αποφευγουν και την τισμπιδα του νομου.

αρχισα να τσαντιζομαι πολυ μ αυτην την υποθεση ........:mad:

Παιδιά... το ότι φοράμε κράνος θέλω να πιστεύω ότι το κάνουμε γιατί ξέρουμε τα αποτελέσματα ατυχήματος χωρίς κράνος και όχι επειδή το λέει ο νόμος.

zolotas
01/06/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


... νομιζουν πως μον οι "τρελοι που ψαχνονται" πεφτουν....

!


και αυτοι που εχουν πολλα κυβικα...........και ακριβες μηχανες.

" ελα μωρε τωρα μωρε......πηρα θκουτερ η παπια και θα δωσω λεφτα και για κρανος ?? αλλωστε ταξιδια δεν κανω,μεσα στην πολη ειμαι και που να το κουβαλαω σα μ@λακας στην καφετερια ,ρεζιλι θα γινω ........."

zolotas
01/06/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Παιδιά... το ότι φοράμε κράνος θέλω να πιστεύω ότι το κάνουμε γιατί ξέρουμε τα αποτελέσματα ατυχήματος χωρίς κράνος και όχι επειδή το λέει ο νόμος.

αν δεν πονεσει η τσεπη δεν θα γινει τιποτα

zolotas
01/06/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Να ρίξω και αυτή την ερώτηση:

Ποιός απ' όλους έχει αυτοκόλλητο στο κράνος του που να λέει κάτι σε στύλ "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ".




:rolleyes:

αυτο θα επρεπε να το γραφουν οι εταιριες κρανων,αν και νομιζω το γραφει στις οδηγιες χρησεως ,για σοβαρες εταιριες παντα ........

vaskunito
01/06/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
αυτο θα επρεπε να το γραφουν οι εταιριες κρανων,αν και νομιζω το γραφει στις οδηγιες χρησεως ,για σοβαρες εταιριες παντα ........

Αυτό φυσικά σε περίπτωση που πάθεις ατύχημα και είσαι αναίσθητος και προσπαθήσουν οι περαστικοί (που δεν ξέρουν) να σου βγάλουν το κράνος. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ε ευθύνη είναι στον κάτοχο κράνους και όχι στην ετερεία.

zolotas
01/06/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Αυτό φυσικά σε περίπτωση που πάθεις ατύχημα και είσαι αναίσθητος και προσπαθήσουν οι περαστικοί (που δεν ξέρουν) να σου βγάλουν το κράνος. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ε ευθύνη είναι στον κάτοχο κράνους και όχι στην ετερεία.

δεν ειναι και ασχημη ιδεα αλλα θελει 3 αυτολλητακια τετοια ε?????
απο 1 στα πλαινα και 1 πισω.........:confused:

αν και ειναι πλεον γνωστο στο ευρυ κοινο οτι σε περιπτωση ατυχηματος .......οχι το κρανος αλλα και η μετακινηση του τραυματια ειναι επικινδυνη............

τωρα αν ο αλλος βλεπει ταινιες απο βιετναμ και σε τσουβαλιασει στον ωμο του .........:bigcry: κλαφτα χαραλαμπε

vaskunito
01/06/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
δεν ειναι και ασχημη ιδεα αλλα θελει 3 αυτολλητακια τετοια ε?????
απο 1 στα πλαινα και 1 πισω.........:confused:

αν και ειναι πλεον γνωστο στο ευρυ κοινο οτι σε περιπτωση ατυχηματος .......οχι το κρανος αλλα και η μετακινηση του τραυματια ειναι επικινδυνη............

τωρα αν ο αλλος βλεπει ταινιες απο βιετναμ και σε τσουβαλιασει στον ωμο του .........:bigcry: κλαφτα χαραλαμπε

Ένα αρκεί. Εδώ τουλάχιστον (Αγγλία) πουλάνε κάτι (στα αγγλικά) που κολλάνε στο κάτω ή άνω μέρος του visor στο κράνος σε διάφορα χρώματα που να κάνουν την δουλειά τους και να μην κάνουνε το κράνος κώλο. Σημείωση, όλοι οι εξεταστές μηχανής και μηχανόβιοι αστυνομικοί έχουν τέτοια αυτοκόλλητα. Καλό θα ήταν να ψάξετε άμα υπάρχουν τέτοια στην Ελληνική αγορά.
Γιατί μεγάλο κρίμα να επιζήσεις ένα ατύχημα και κάποιος να σου βγάλει το κράνος και άθελα του να σου κάνει καμιά ζημιά στον αυχένα χειρότερη και να σε αφήσει παράλυτο. :(

vaskunito
01/06/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Ένα αρκεί. Εδώ τουλάχιστον (Αγγλία) πουλάνε κάτι (στα αγγλικά) που κολλάνε στο κάτω ή άνω μέρος του visor στο κράνος σε διάφορα χρώματα που να κάνουν την δουλειά τους και να μην κάνουνε το κράνος κώλο. Σημείωση, όλοι οι εξεταστές μηχανής και μηχανόβιοι αστυνομικοί έχουν τέτοια αυτοκόλλητα. Καλό θα ήταν να ψάξετε άμα υπάρχουν τέτοια στην Ελληνική αγορά.
Γιατί μεγάλο κρίμα να επιζήσεις ένα ατύχημα και κάποιος να σου βγάλει το κράνος και άθελα του να σου κάνει καμιά ζημιά στον αυχένα χειρότερη και να σε αφήσει παράλυτο. :(

Παίδες διαβάστε αυτό το λινκ από ένα άλλο φόρουμ που είμαι (στα αγγλικά)
http://www.ukbikeforum.co.uk/forum/index.php?showtopic=12454&hl=helmet+sticker

καθώς δείτε και τα λίνκ μέσα στο thread. Δείτε τα αυτοκόλλητα και άμα δεν βρείτε κάτι το ανάλογο στην Ελλάδα αγοράστε αυτά. Κοστίζουν σχεδόν τίποτα.

zolotas
01/06/2006, 23:02
vascunito ......βαλε και καμια φωτο .......αντε βαζω γω μερικες


50434

zolotas
01/06/2006, 23:02
.......:D

zolotas
01/06/2006, 23:04
......


50437

zolotas
01/06/2006, 23:05
.....


50438

vaskunito
02/06/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
.....

φτάνει ρε Ζολώτας...το γάμ**ς :rotflmao: :rotflmao:

makis206
02/06/2006, 00:54
Αυτό με το μήνυμα στην ζελατίνα είναι μια πολύ καλή ιδέα που δεν την είχα σκεφτεί ποτέ !

:beer: :beer: :beer:

lampros_fazer
02/06/2006, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΙ ΑΞΙΑ) ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
Να (ξανα)πω οτι δεν συμφωνώ καθόλου..


Πάντα κράνος και προφυλακτικό μάγκες.. :winka:

:rotflmao:

vaskunito
02/06/2006, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Να (ξανα)πω οτι δεν συμφωνώ καθόλου..


Πάντα κράνος και προφυλακτικό μάγκες.. :winka:

:rotflmao:

Ναι...προστατεύστε τα....κεφάλια σας :smokin:

DinoS1
02/06/2006, 08:21
Ειναι αποκλειστικά και μόνο θέμα παιδείας και δεν αφορά μόνο τους μοτοσυκλετιστές αλλά και τους αυτοκινητιστές. Σκεφτείτε ότι στην Ελλάδα ακόμα και οι πατεράδες μας δεν είχαν στην πλειοψηφία τους ούτε μηχανές ούτε αυτοκίνητα πόσο μάλλον και παιδεία. Χρειάζονται αρκετά χρόνια, πολύ εκπαίδευση στον νέο κόσμο, και μάλλον-δυστιχώς-πολλά ακόμη θύματα για να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμαι το μυαλό μας σαν όργανο σκέψης και όχι παρόρμησης.

vrider
02/06/2006, 13:01
Ρε παιδια χαλαρωστε λιγο με τους αφορισμους και τις υπερβολες.
" Δεν καβαλαει κανενας απο πισω χωρις κρανος" ο ενας "ακομα και στο περιπτερο με κρανος" ο αλλος. Κανετε πολυ καλα αλλα μην ειστε απολυτοι.
Δε λεω το κρανος ειναι απαραιτητο ΠΑΝΤΑ, αλλα σε τελευταια αναλυση ειναι και προσωπικη επιλογη του καθενος. Αμα ο αλλος δε γουσταρει να το φοραει, μη σωσει. Το δικο του κεφαλι θα σπασει και κανενος αλλου, οποτε εμας δε μας κοφτει...
Παντως με αυτους που ισχυριζονται οτι το κρανος ειναι πιο χρησιμο στη πολη απο την Εθνικη, γιατι λεει αν πεσεις με 150 δεν τη γλιτωνεις, θα μου επιτρεψετε να μην συμφωνησω. Ειμαι ζωνανο πραδειγμα(και επαναλαμβανομενο).
Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, οταν πρωτοκαβαλησα μηχανακι ολοι με δουλευανε που φοραγα το κρανος. Τοτε ( 1984) να φορουσαμε κρανος το 10% ηταν ζητημα.
Τωρα η συντρηπτικη πλειοψηφια φοραει κρανος ( ειδικα το χειμωνα). Θες οι κλησεις, θες η ενημερωση τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ. Αγγλια βεβαια δεν γιναμε (εξαλου εναι και λιγο ξυνοι οι Αγγλοι) αλλα νομιζω οτι σε καμμια 10αρια χρονια δεν θα κυκλοφορει 'ακρανος καβαλαρης'.

Χαρης

DinoS1
02/06/2006, 13:24
Αγαπητέ Χάρη,
Καλά τα λές αλλά διαφωνώ σε 2 σημεία. 1) Διαφωνώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία φοράει κράνος και 2) Διαφωνώ ότι είναι δουλειά του καθενός και επιλογή του να σπάσει το κεφάλι του διότι Α) Εγώ και εσύ θα πληρώνουμε τα νοσηλευτικά, Β) χάνετε εργατικό δυναμικό και αμα πάμε έτσι να δούμε ποιοί θα δουλεύουν για να πληρώνουν ποιούς, Γ) Χωρίς κράνος ένα έντομο να του μπεί στό μάτι ή να τον χτυπήσει και τον αιφνιδιάσει μπορεί να φύγει σούπιτος και να ερθει πάνω μου και εγώ ρε φιλαράκι τι φταίω. Κράνος λοιπόν ή Γκιλοτίνα διαλέχτεεεε

DrIoannis
02/06/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Ρε παιδια χαλαρωστε λιγο με τους αφορισμους και τις υπερβολες.
" Δεν καβαλαει κανενας απο πισω χωρις κρανος" ο ενας "ακομα και στο περιπτερο με κρανος" ο αλλος. Κανετε πολυ καλα αλλα μην ειστε απολυτοι.


Χαρης

Δεν είναι καθόλου υπερβολή.Δυστηχώς φίλε μου συμμαθητής μου πήγε να πάρει σουβλάκια 2 λεπτα από το σπίτι του και δεν γύρισε.Τον χτύπησε αυτοκίνητο που παραβίασε ΣΤΟΠ.Η μηχανή είχε περίπου 40 χλμ/ωρα.Εάν φορούσε το κράνος του θα την γλύτωνε.

one
02/06/2006, 17:10
Ευτιχός τα τελευτέα 2-3 χρόνια βλέπω όλο και περισσότερους με κράνος

xastoukopsaro
02/06/2006, 19:04
δεν φοανε κρανος οσοι δεν εχουν κατι να προστατευσουν... ...
το νου σας,.,,,,


καλο δρομο

vrider
03/06/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Δεν είναι καθόλου υπερβολή.Δυστηχώς φίλε μου συμμαθητής μου πήγε να πάρει σουβλάκια 2 λεπτα από το σπίτι του και δεν γύρισε.Τον χτύπησε αυτοκίνητο που παραβίασε ΣΤΟΠ.Η μηχανή είχε περίπου 40 χλμ/ωρα.Εάν φορούσε το κράνος του θα την γλύτωνε.

Αγαπητε DrIoannis,

απομονωσες ενα κομματι απο αυτα που εγραψα και μαλλον αλλαξε το νοημα τους.

Το ξαναγραφω λοιπον οτι, κατα την προσωπικη μου αποψη παντα,
το να μην φοραει καποιος κρανος ειναι μια αποφαση που εχει παρει ο ιδιος και εν πασει περιπτωσει αν συμβει καποιο ατυχημα δεν θα περει κανεναν αλλο στο λαιμο του παρα μονον τον εαυτο του.
Για παραδειγμα αν παραβιασεις ΣΤΟΠ η ΚΟΚΚΙΝΟ, αυτο θα εχει επιπτωσει και σε καποιον αλλο ο ποιος σε τελευταια αναλυσει δεν φταιει σε τιποτα.
Με αυτη την εννοια λοιπον δεν δινω δεκαρα αν καποιος ειναι τοσο βλακας ωστε να μην φοραει , συνειδητα τουλαχιστον( πχ για να μην χαλασει το μαλλι η για να μπορει να γκομενιζει καλυτερα), κρανος.
Αυτο που αναφερεις ειναι μια αλλη υποθεση η οποιοα ομως περιλαμβνει και τον τον παραγοντα τυχη. Δηλ. φοραω κρανος σε μονιμη βαση και βγηκα μεχρι το περιπτερο και σκοτωθηκα, ε τοτε τι να πω γ@μω την ατυχια μου.....

Παντως το κρανος, οπως ειπα και σε προηγουμενο Ποστ, το κρανος ειναι απαραιτητο και νομιζο οτι μερα με τη μερα το καλαβαινουν ολο και περισσοτεροι, και βεβαια αυτο ειναι το θετικο της υποθεσης.

Ανοητοι παντως υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα και το οτι δε φορανε κρανος ειναι ενα μερος αυτης της ανοησιας τους μονο.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Χαρης

vaskunito
03/06/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Αγαπητε DrIoannis,
εν πασει περιπτωσει αν συμβει καποιο ατυχημα δεν θα περει κανεναν αλλο στο λαιμο του παρα μονον τον εαυτο του.


Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Χαρης

Λοιπόν θα ήθελα να πω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Το άμα φοράς κράνος φυσικά είναι δικαίωμα σου (αν και επειδή υπάρχει νομοθεσία ΠΡΕΠΕΙ να φοράμε κράνος οπότε δεν είναι ακριβώς δικαίωμα σου αλλά υπωχρέωση σου. Αλλά ας παραβλέψουμε λιγο την νομοθεσία). Αλλά υπάρχει κάτι που δεν το αναφέραμε. Όντως άμα πάθεις ένα ατύχημα ξεκράνωτος θα σκοτώσεις μόνο τον εαυτό σου (παιδιά αυτό το παράδειγμα με την μύγα στο μάτι και πέφτω πάνω στους πεζούς μου φαίνεται λίγο υπερβολίκο γιατί όπως όλοι ξέρουμε αυτά τα γαμ*** τα έντομα μπαίνουν και μέσα σε κράνη). Αλλά τι γίνεται για αυτούς που αφήνουμε πίσω; Αυτοί είναι που πρέπει να σηκώσουν το βάρος όταν εσύ θα σπάσεις το κεφάλι σου ξεκράνωτος σε ένα ατύχημα. Και καλά εσύ καλώς ή κακώς πάει πέθανες, δεν ένιωσες τίποτα, τέλος. Την μάνα σου και τον πατέρα σου που θα σε χάσουνε άδικα ποιός τους ακούει; Αυτοί τι φταίνε;

Γι αυτό παίδες υπάρχουν και ηθικοί λόγοι που και κράνος πρέπει να φοράμε, και να προστατεύουμε τον εαυτό μας και να μην τρέχουμε σαν τρελλοί στους δρόμους. Αν δεν νοιάζεστε για τον εαυτό σας τουλάχιστον νοιαστείτε γι αυτούς που θα αφήσετε πίσω.