PDA

View Full Version : τη γνώμη σας για το ΧΧ..



ronin1
30/05/2006, 09:32
παίδες καλημέρα κάποιος γνωστός δίνει το ΧΧ του...

είναι 99αρι σε άριστη κατάσταση..

κ ψιλοψήνομαι...

θέλω να μου πείτε κατα πόσο είναι εύχρηστο μηχανάκι, αν έχει κάτι που πρέπει να προσέξω, κάποια αδυναμία , γενικότερα τα πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα του..

εμπειρία από τέτοιου είδους μοτοσυκλέτες δεν έχω κ ψιλοκολλάω να σας πω την αλήθεια...φοβάμαι μην μου βγει πολύ γρήγορο για μένα...απλά θέλω όταν ταξιδεύω να το κάνω άνετα ...

ακούω τις απόψεις σας...

ευχαριστώ:wave2:

OldMan
30/05/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
μια πιο ουσιαστική κ με επιχειρήματα απάντηση?

Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...

catmaster
30/05/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...

Εδω δεν εχει και πολυ αδικο ο ΠαλιανθρωπΑς...

Απλη αριθμητικη:

-Κοστος αποκτησης: περιπου θα στο αφηνει 5.500-6.500??(δεν θυμαμαι αν το 99αρι ηταν με τον πρωτο ψεκασμο αλλα τα αναλογικα οργανα).
-Μεγαλο σερβις: Καπελωτα,Καρμπυρατερ η ψεκασμος,λαδια-φιλτρα,μπουζι,παραφλου,υγρα φρενων,υγρα συμπλεκτη,μπουζι,τακακια..
περιπου στα 4μιση κατοσταρικα.
-Λαστιχα αν πηγαινεις γ@μιωντας και θες καθε χρονο περιπου 380-430?.
-Καταναλωση στην πολη περιπου στο λιτρο στα 12-14χλμ.Εξω λιγο πιο καλα εκτος κι αν πηγαινεις στα 260 και πανω που εκτοξευεται..

Με λιγα λογια αν θες μια μηχανη που η χρηση της ειναι 20% ταξιδια και 80% πολη το χχ θα σε τσακισει στα εξοδα..

Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο sport-touring με ολη την σημασια της λεξης.
Οι βλαβες που βγαζει ειναι στον ανορθωτη (Honda γαρ) και επισης μετα απο καποια χλμ κανει ενα θορυβο στην καμπανα στο ελευθερο,το οποιο θεωρειται νορμαλ και δεν προκαλει βλαβη καπου αλλου..

Ελπιζω να βοηθησα καπως..


:wave2:

cbr1100xx
30/05/2006, 17:09
Eαν το θες για ταξιδια μικρα η μεγαλα απλα παρτο, ειναι ανετο , ξεκουραστο , ευκολοοδηγητο, ανετο και για τον συνεπιβατη, εχει δυναμη χωρις να σε τρομαζει και να σε αγχωνει .
Δεν θα πει οχι σε μικρες ας πουμε 30-40 χιλιομετρα μετακινησεις στο κεντρο .
Η αυτονομια του σε ταξιδη ειναι σχετικα καλη εαν δεν το πηγαινης για πολυ ωρα πανω απο 200 .
Προβληματα γενικα δεν βγαζει -σε εμενα προσωπικα κανενα αν και το δουλευω και μεσα στην αθηνα- εαν και εφοσων του κανεις ΟΛΑ τα σερβις σε καλο μηχανικο.
Τα λαστιχα αν εχεις βαρυ δεξι τα τρωει για πλακα αν εισαι νορμαλ δεν αντιμετωπιζεις προβλημα.
Σε πολυ γρηγορες βολτες δεν θα πει οχι ουτε σε κλειστα στροφιλικια με κυνηγη απλα σε καποιο σημειο και μετα θα δειξει την ηλικια του χωρις αυτο να σημαινη οτι δεν ειναι ενα πολυ γρηγορο μηχανακι.
Καλη ποιοτητα πλαστικων και βαφης.
Λιγη προσοχη στους επιτοποιους ελιγμους γιατι ειναι κοντα 250 κιλα γεματο και πεφτη αν δεν προσεξεις ευκολα.
Μετρια μαλον φωτα αλλα μονο σε υψηλες ταχυτητες κοντα στα 200 πιο κατω ειναι καλα .
Καλα φρενα με προοδευτικοτητα και αισθησει δεν τρομαζουν.
Κοστος των μικρων σερβις δεεν ειναι μεγαλο, αλαγη λαδιων καθε 5000 και φιλτρο μαζι ,μπουζι καθε 15000 , φιλτρο αερα οποτε βουλοσι , βαλβιδες καθε 20000 και εαν εγω πρωσοπικα καθε 25000 κανω εναν ελεγχω.
:) :) :) ;)

tai
30/05/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Eαν το θες για ταξιδια μικρα η μεγαλα απλα παρτο, ειναι ανετο , ξεκουραστο , ευκολοοδηγητο, ανετο και για τον συνεπιβατη, εχει δυναμη χωρις να σε τρομαζει και να σε αγχωνει . (:a23: :a23: )
Δεν θα πει οχι σε μικρες ας πουμε 30-40 χιλιομετρα μετακινησεις στο κεντρο .
Η αυτονομια του σε ταξιδη ειναι σχετικα καλη εαν δεν το πηγαινης για πολυ ωρα πανω απο 200 .(200xlm )
Προβληματα γενικα δεν βγαζει -σε εμενα προσωπικα κανενα αν και το δουλευω και μεσα στην αθηνα- εαν και εφοσων του κανεις ΟΛΑ τα σερβις σε καλο μηχανικο.( +++)
Τα λαστιχα αν εχεις βαρυ δεξι τα τρωει για πλακα αν εισαι νορμαλ δεν αντιμετωπιζεις προβλημα.( 10.000xlm )
Σε πολυ γρηγορες βολτες δεν θα πει οχι ουτε σε κλειστα στροφιλικια με κυνηγη απλα σε καποιο σημειο και μετα θα δειξει την ηλικια του ( :a027: ) χωρις αυτο να σημαινη οτι δεν ειναι ενα πολυ γρηγορο μηχανακι.
Καλη ποιοτητα πλαστικων και βαφης.
Λιγη προσοχη στους επιτοποιους ελιγμους γιατι ειναι κοντα 250 κιλα γεματο και πεφτη αν δεν προσεξεις ευκολα.
Μετρια μαλον φωτα αλλα μονο σε υψηλες ταχυτητες κοντα στα 200 πιο κατω ειναι καλα . απο τα καλήτερα
Καλα φρενα με προοδευτικοτητα και αισθησει δεν τρομαζουν.
Κοστος των μικρων σερβις δεεν ειναι μεγαλο, αλαγη λαδιων καθε 5000 και φιλτρο μαζι ,μπουζι καθε 15000 , φιλτρο αερα οποτε βουλοσι , βαλβιδες καθε 20000 και εαν εγω πρωσοπικα καθε 25000 κανω εναν ελεγχω.
:) :) :) ;)
:wave2:

ronin1
31/05/2006, 01:41
ευχριστώ παίδες ήταν πλήρης η απάντηση...:wave2:

dirtbird
01/06/2006, 06:56
The answer of the answers will be posted in the following hours (πω, πω ανατριχιάσαμε).
:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

dirtbird
01/06/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...

Λοιπόν αρχίζουμε....

Τα έξοδα αφορούν ΜΟΝΟ αναλώσιμα.:confused:

dirtbird
01/06/2006, 11:52
Δύο καταγγεγραμμένα προβλήματα υπάρχουν:
1) ο ανορθωτής που καίγεται και αυτό μάλλον οφείλεται σε ελλιπή στεγνοποίηση της μπρίζας πριν από αυτόν σε συνδυασμό με εισροή νερού
2) ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρου (κάτι που λίγο - πολύ συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια) ο οποίος τα κλάνει και κτυπά γύρω- γύρω αλυσσίδα(στον καθρέπτη, στο καπάκι κ.τ.λ.) Το ακούς και τον αλλάζεις (εξωτερικά, άντε να βγάλεις το δεξί φαίρινγκ - σιγά τα αυγά)
Και τα 2 παραπάνω αφορούν μοντέλα μέχρι και 2002, από 2003 και μετά δεν έχω ακούσει κανένα περιστατικό.

Όσον αφορά τον κινητήρα , μάλλον πρόκειται για τον πιο αξιόπιστο κινητήρα που υπάρχει. Η συντήρηση του έγκειται στην αλλαγή λαδιών-φίλτρων και στον έλεγχο βαλβίδων.
Ο κατασκευαστής δίνει αλλαγή λαδιών κάθε 10000 χλμ. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, αλλάζω το πολύ κάθε 3000 χλμ (λίγο από προσωπική διαστροφή, λίγο γιατί το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο μέσα στην Αθήνα) Πάντως αν κάνω πολλά χλμ. σε διακοπές (πες 5Κ-7Κ) και δεν έχω αλλάξει, δεν θα αγχωθώ ιδιαιτέρως.
Μπουζί τα άλλαξα στα 25Κ, όχι γιατί θέλανε αλλά γιατί τα 'χα πάρει εδώ και 1 χρόνο και στο τέλος θα τα'χανα.
Όσον αφορά το φίλτρο αέρα, χρησιμοποιώ το K&N συνηθισμένος από τα χωμάτινα μηχανάκια γιατί είναι επισκευάσιμο (πλένεται - λαδώνεται) αλλά μάλλον θα γυρίσω στο μαμά για λόγους που δεν θα αναφέρω τώρα.

Έλεγχος βαλβίδων προβλέπεται κάθε 25.5Κ χιλιόμετρα. Μμμ, μάλιστα, και εγώ που τις κοίταξα τι κατάλαβα? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20608)
Στο αμερικάνικο forum του XX είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που τις κοιτάνε πρώτη φορά στα 70000 χλμ, και άντε να είναι κάνα δυο εκτός ορίων.

Αλυσσίδα-γρανάζια άλλαξα προχτές στα 26000χλμ , όχι γιατί ήθελε (έβγαζαν χαλαρά άλλα 10000 τουλάχιστον τα γρανάζια) αλλά γιατί την 'ένοιωθα' κουρασμένη (είχε γίνει θορυβώδης). Κόστος για DID ZVM2- JT πίσω- μαμά μπροστά περί τα 220?. Τακάκια δεν κρατάω χλμ. πόσο αντέχουν (τα κοιτάω και αν χρειάζεται τα αλλάζω) αλλά τα καλύτερα είναι της μαμάς (κάτι γαμ#@΅$%να Ferodo μαλακά μου έκαναν νυχάκι στον πίσω δίσκο μέσα σε 1500 χλμ. Εξαέρωση ειδικά μπροστά κάθε μήνα με δίμηνο (βασικά όλα τα μηχανάκια θέλουν, οι κάτοχοί τους δεν το καταλαβαίνουν). Το πίσω άστο δεν πειράζει να μην είναι τέλειο. Μια που είμαστε στα φρένα να αναφέρω ότι το Haya ΔΕΝ έχει φρένα σε σχέση με το ΧΧ .Φίλος που από ΧΧ μεταπήδησε (βούτηξε?) σε Haya, ψάχνεται με τακάκια από ZX12 (κάποιας χρονιάς είναι ίδιο σχήμα) και υγρά-εξαερώσεις...μάταια.
Επίσης το συνδυασμένο κύκλωμα (LBS-CBS) δουλεύει σε φρεναρίσματα πανικού όπως διαπίστωσα δυο φορές που λαλακιζόμουνα εκεί που δεν έπρεπε.


ΣΗΜ: Αυτά τα περί μικρού σέρβις - μεγάλου σέρβις δεν τα πολυκαταλαβαίνω. Δεν πρόκειται για καταλυτικό 1400σάρι αλλά για μοτό υπερεπιδόσεων, και η τυπική συντήρηση μπορεί εύκολα να γίνεται από τον κάτοχο



Τα περί άνεσης επιβαινόντων, λίγο-πολύ τα γράψανε οι προηγούμενοι. Όσον αφορά την κίνηση μέσα στην πόλη, η εργονομία μάλλον είναι λίγο κουραστική. Γενικά κάθεσαι λίγο μέσα και με τα clip-ons σχετικά μακριά. Εδώ το Ηaya είναι καλύτερο (κάθεσαι πάνω με πιο καντά σου τα clip-ons) όπως και το ZZR1400 (στατικά το 'χω δοκιμάσει) όπου κάθεσαι μέσα αλλά με τα clip-ons κοντά.
Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι πέφτει βάρος στους καρπούς (ειδικά στο σταμάτα ξεκίνα) και κουράζει. Στο εξωτερικό, πολλοί βάζουν clip-ons από VFR800. H καλύτερη λύση είναι τα Variobars της Gilles. Eγώ προσωπικά αποφάσισα ότι κάποια στιγμή θα αρχίσω δίαιτα και γυμναστική.... Η παρουσία συνεπιβάτη σκαρφαλωμένου πάνω σου μεγεθύνει την κατάσταση.
Σε ανοιχτό δρόμο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σχετικά με την προστασία από τον αέρα είναι εντάξει αλλά όχι και Varadero. Πάντως να θυμάσαι ότι η ζελατίνα από 2002 (μάλλον) και μετά είναι 2-3 πόντους ψηλότερη.

Συνεχίζεται (να πάρω μια ανάσα)....
.:rolleyes:

dirtbird
01/06/2006, 12:55
Όσον αφορά την ποιότητα των πλαστικών έχω ανάμικτες εντυπώσεις όσον αφορά την βαφή (πολύ λεπτή) και την αντοχή (πάνω φέρινγκ-ουρά).

Για όλα τα υπόλοιπα όμως είναι μακράν.

Τα σημεία που μάλλον υστερεί είναι οι αναρτήσεις και το στήσιμο. (Εδώ μπαίνουν και οι προσωπικές προτιμήσεις για αυτό ότι αναφέρω σχετικά είναι υποκειμενικό).
Το πρώτο σημείο που θέλει κοίταγμα είναι τα ελατήρια του πηρουνιού. Τα μαμά είναι πάρα πολύ μαλακά και μου τερμάτιζαν ακόμα και όταν έκλεινα γκάζι και πέρναγα πάνω από σαμάρι. μετά από διάφορους πειραματισμούς με διάδορα ελατήρια και ιξώδη-στάθμες λαδιών έχω καταλήξει στα Hyperpro. Για λάδι ακόμα ψάχνομαι (τώρα έχω 10άρι Torco, το μόνο που έχει αντέξει πάνω από 3000χλμ, σύντομα θα δοκιμάσω 7,5) Να σημειώσω ότι όλα τα άλλα λάδια που δοκίμασα, το πολύ μετά από 2500 χλμ ήταν για πέταμα (WP, Hyperpro, Silkolene που στο Νinja αντέχαν, Ηonda).
Eπίσης πίσω ένα αμορτισέρ δεν θα έβλαπτε, αλλά μάλλον με μαλακότερο ελατήτιο από της μαμάς (που είναι γύρω στα 17kg/mm). Εγώ εδώ και ένα χρόνο κοπανιέμαι με ένα 18άρι αλλά σήμερα θα βάλω 16άρι.
Παρακάτω παραθέτω την απάντηση που μου είχε στείλει ο Maxton(UK) σχετικά με το τι προτείνει για το ΧΧ, και τείνω να συμφωνήσω μαζί του.

Front

The front forks have two major problems : one is that the springs are too soft so they dive quite considerably under braking, the other that they have too much low speed compression damping, this makes the forks feel very notchy or twitchy also on long journeys you find this can make your wrists ache. The forks also have slightly too much rebound damping but its the compression that's the main problem. We modify the forks fitting harder springs to suit your rider weight and also for what you use the bike for i.e touring or fast road riding, we also revalve the cartridges reducing the compression and rebound damping, making the forks feel a lot more compliant. The cost of the conversion is £225.00 + V.A.T plus seals £20.00 + V.A.T and bushes £20.00 + V.A.T if the old ones are worn. The conversion includes a service so we usually fit seals.

We can also supply an adjustable cartridge with springs for the Blackbird forks, this gives adjustable preload and rebound damping. The cost of the Maxton cartridge is £340.00 plus V.A.T.



--------------------------------------------------------------------------------
Rear

The rear of the bike feels very hard and kicks you out of the seat on bumpy roads, this is because the spring fitted to the shock absorber is too hard. You'll find if you carry a pillion the bike handles better. We respring the unit and fit a softer spring measured to suit your rider weight, the cost of this is £55.00 + V.A.T. We supply a replacement unit for this bike which is a high pressure gas unit and fully adjustable via a shim stack system. We build a longer unit that lifts the rear of the bike 25mm, this is to make the bike steer quicker and also cures ground clearance problems. The unit costs £405.00 + V.A.T and has a built in ride height adjuster and sprung to suit your rider weight.

Επίσης για πιο γρήγορη γεωμετρία και ελαφρά αλλαγή της κατανομής μάζας ,έχω 'σιμάρει' το αμορτισέρ (εκ του αγγλικού shim=ροδέλλα - shimming=ροδελιάσει), δηλαδή έχω τοποθετήσει ροδέλες στην πάνω έδραση του αμορτισέρ (σαν να είχα ride height adjustment στο αμορτισέρ) αρχικά 4mm και προσφάτως 5 και κάτι ψιλά, mm πάντα. Αυτό το Mod προσωπικά το θεωρώ απολύτως απαραίτητο γιατί νορμάλ είναι λίγο φορτηγό. Η σταθερότητα (εφόσον δεν πάμε σε ακραίες αλλαγές) δεν επηρεάζεται ουσιαστικά.

dirtbird
01/06/2006, 13:39
Λάστιχα

Όντως αν δεν προσέχεις τα τρώει πολύ εύκολα.Από αυτά που έχω δοκιμάσει (B/stone BT012R, BT014R, Michelin PILOT POWER) νομίζω ότι καλύτερα του ταιριάζουν τα BT012 αλλά έχω εντυπωσιαστεί με την αντοχή των POWER.
Τα BT014 όσον αφορά την χιλιομετρική αντοχή είναι επιεικώς για κλωτσιές (το πολύ 2000 χλμ), τα POWER προσεχτική χρήση πρέπει να βγάζουν πάνω από 8000χλμ (πάντα για τα πίσω μιλάμε), το τωρινό το'χω γύρω στα 6000 και πια το σκίζω γιατί το βαρέθηκα και θα το αλλάξω πριν τις διακοπές.

Φώτα
Γενικώς οΚ, θα μπορούσαν να είναι καλύτερα. Εγώ έχω xenon στην μεσαία σκάλα.

Ρουλεμάν λαιμού (τιμονιού)
Από μαμά έχει μπίλιες, τις άλλαξα μία φορά, μετά τα πείραξα έτσι ώστε να τους προκαλέσω βλάβη και τελικά μετά από ένα χρόνο έβαλα κωνικά. Αντοχή αναλόγως χρήσης-συντήρησης, χοντρικά γύρω στα 2 χρόνια-25-30000 χλμ.

Κατανάλωση
Σπανίως πέφτω κάτω από τα 9.5lt/100χλμ μέσα στην Αθήνα. Οδήγηση 'ζωντανή'.
Λαμπάκι μου αναβοσβήνει στα 190χλμ εντός, πάνω από 250 εκτός.

Έχω ξεχάσει τίποτα?


:eyepop:

ronin1
01/06/2006, 17:00
:confused: :confused:

το μόνο που δεν διευκρίνισες είναι...καφέ φτιάχνει???:confused:

:beer: :wave2:
ευχαριστώ

dirtbird
01/06/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
:confused: :confused:

το μόνο που δεν διευκρίνισες είναι...καφέ φτιάχνει???:confused:

:beer: :wave2:
ευχαριστώ

Φραπέ ή γαλλικό?:hypnotize



Να'σαι καλά

:wave2:

tai
01/06/2006, 20:22
dirtbird
για διδακτορικό έκανες την διατριβή?:lol: :lol:
ΑΨΟΓΟΣ:beer: :beer:

catmaster
01/06/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
dirtbird
για διδακτορικό έκανες την διατριβή?:lol: :lol:
ΑΨΟΓΟΣ:beer: :beer:

Dr Βρωμοπουλος XX P.H.D.



:lol: :lol: :lol:
:beer:

dimnas
06/07/2006, 13:25
Για το μπροστινο ελατηριο το σκεφτομαι και εγω.
Βρηκα Ohlins απο το Γερμανικο ebay με 115 ?.
Εσυ τι εχεις βαλει και ποσο πηγε συνολο λαδια και ελατηρια ?

H.A.Balafoutre
25/08/2006, 12:47
Λοιπόν επειδή ο dirtbird με παρέπεμπεψε εδώ για να μάθω και να γράψω για το ΧΧ, αφού έμαθα και μίλησα με κατόχους ΧΧ, μπορώ να πω τα εξής.

Λυπάμαι αλλά τα ίδια είπαν και αυτοί που ρώτησα, νύν κάτοχοι ΧΧ και παλιότεροι.

Οι νύν μου είπαν, τι να μας πεις κι εσύ με το μπρίκι σου κτλ, τα γνωστά που ακούει ένας κάτοχος 600αριού από εσάς τους 1000c.c.+, ντάξει κάπου είναι λογικό, αλλά στην παρατήρηση "ναί αλλά εγώ δεν έχω το χειρότερο της κατηγορίας" η μουγκαμάρα αρχικά έδοσε τη θέση της στα ίδια σχόλια. Επειδή όμως γνωρίζω τα παιδιά με τα οποία μίλησα και είμασταν πρόσωπο με πρόσωπο κάναμε μια καλή κουβέντα και στο τέλος κάπου, ντάξει όχι απόλυτα, αλλά συμφώνησαν μαζί μου. Οτί ναί, το ΧΧ, δεν είναι το καλύτερο και ότι ναί το Fazer600 είναι αν όχι το καλύτερο, από τις πιο καλύτερες αγορές στην κατηγορία του.

Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

Λοιπόν οι :beer: dirtbird. Πιστεύω πως ανταποκρίθηκα σωστά στην προτροπή σου.

catmaster
25/08/2006, 12:53
Aν οδηγησεις το ΧΧ του Σωτηρη (Dirtbird) θα αλλαξεις γνωμη περι μετριοτητας του συγκεκριμενου μοντελου νομιζω..


κερασμενες :beer: :beer: απο εμενα

stako
25/08/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

Δύσκολα??? Πες αδύνατον να το περάσει καλύτερα! :D :D :D

CyBeRseXX
25/08/2006, 13:16
αλλα χτες εκλεισε τα 100,000 και πολυ γουσταρω. Και το μονο που εχω αλλαξει στο μοτερ ειναι δισκακια συμπλεκτη κ τεντωτηρα.

Ουτε μαρσπιεδες ξηνω, αλλα απολαμβανω τα στροφιλικια (σφιχτά ή μη) με το ετερον ημιση ανετα οπως απολαμβανω και τις εθνικες.

Και στον Ρωσο αν παω μονος, ας με περασει και κανα busa, rr, fazer- τους λουμουμαδες παλι μαζι θα τους φαμε. :D

Το μονο παραπονο μου ειναι πως τα τελικα.. ακομα δεν εχουν τρυπησει....:lol:

gergio
25/08/2006, 20:27
παιδια αλλο το 600 και αλλο το 1100 το καθενα εχει την γλυκα του ......αλλα μονο με το ΧΧ καταλαβα μηχανι!!!!!οσο για κατι πλακες που εχω κανι σε κατι fhazer 600 αστο καλυτερα!!!!:cool:

zephyr1
25/08/2006, 20:44
Εχω δει haya στον ρωσσο, που δεν μπορουσε να το περασει τιποτα.:D

dirtbird
29/08/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Λοιπόν επειδή ο dirtbird με παρέπεμπεψε εδώ για να μάθω και να γράψω για το ΧΧ, αφού έμαθα και μίλησα με κατόχους ΧΧ, μπορώ να πω τα εξής.

Λυπάμαι αλλά τα ίδια είπαν και αυτοί που ρώτησα, νύν κάτοχοι ΧΧ και παλιότεροι.

Οι νύν μου είπαν, τι να μας πεις κι εσύ με το μπρίκι σου κτλ, τα γνωστά που ακούει ένας κάτοχος 600αριού από εσάς τους 1000c.c.+, ντάξει κάπου είναι λογικό, αλλά στην παρατήρηση "ναί αλλά εγώ δεν έχω το χειρότερο της κατηγορίας" η μουγκαμάρα αρχικά έδοσε τη θέση της στα ίδια σχόλια. Επειδή όμως γνωρίζω τα παιδιά με τα οποία μίλησα και είμασταν πρόσωπο με πρόσωπο κάναμε μια καλή κουβέντα και στο τέλος κάπου, ντάξει όχι απόλυτα, αλλά συμφώνησαν μαζί μου. Οτί ναί, το ΧΧ, δεν είναι το καλύτερο και ότι ναί το Fazer600 είναι αν όχι το καλύτερο, από τις πιο καλύτερες αγορές στην κατηγορία του.

Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

Λοιπόν οι :beer: dirtbird. Πιστεύω πως ανταποκρίθηκα σωστά στην προτροπή σου.

Kαλά, άμα δεις άλλο της 'κατηγορίας' του να ταξιδεύει έτσι (και δικάβαλο) χαλαρά με 230-240 έλα να μου το πεις.

Όσον αφορά τα ξυσμένα φέρινγκ κ.τ.λ., το δικό μου με το σετάρισμα που έχει δεν υπάρχει περίπτωση να βρει ποτέ (εκτός αν πέσω αμέσως μετά). Στο είπε και ο catmaster.

Τις :beer: δεν τις έχεις κερδίσει, αλλά χαλάλι σου..:wave2:


59327

gergio
29/08/2006, 19:06
δεν σας λεει τιποτα οτι εχουμε 2006 και το μηχανακι ειναι ακομα σε παραγωγη?????ρωτηστε και κανενα μηχανικο της προκοπης οπως ρωτησα και εγω:beer:

ronin1
29/08/2006, 19:50
δε νομίζω ότι μπορουν να συγκριθούν τα δυο μοτο...

το ένα είναι 1100 και το άλλο 600...είναι τελείως διαφορετικά..

το ΧΧ λόγω όγκου και μόνο ,είναι ίσως λιγότερο ευέλικτο σε σφικτή διαδρομήκατα τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι καθαρά και θέμα οδηγού....:smokin:

έχω δει κάτι γερμανούς με γομάρια ΧΧ και Χαγιαμπούσα να πηγαίνουν στην Κατάρα .....ασε καλυτερα ντρεπόμουνα...

το φέιζερ είναι ένα πολύ καλό 600 και το ΧΧ είναι από τα κορυφαία επίσης στην κατηγορία του..αν και σε αυτην την κατηγορία είναι όλα γαμώ τα μηχανήματα , η τεχνολογία ξεφεύγει και το ποιό θα πάρει κάποιος είναι καθαρά προσωπικό γούστο..οι διαφορές είναι αμελητέες..:beer:

gergio
30/08/2006, 18:50
συμφωνο το 600 ειναι πολυ καλο για την κατηγορια του και το χχ στην δικια του επισεις μπωρει πχ το ζχ12 να ειναι το πιο γρηγορω αλλα δεν ταξιδευει σαν το χχ

H.A.Balafoutre
31/08/2006, 01:21
Εσείς οι καργαρισμένοι μοτοταξιδευτές δεν παίζεστε......:a013:

dirtbird
31/08/2006, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εσείς οι καργαρισμένοι μοτοταξιδευτές δεν παίζεστε......:a013:
Μετά από αυτό αν και πρωί δεν μπορώ παρά να κεράσω τις :beer: :beer: .

Και αν ζεσταθούν έχουμε και άλλες :beer: :beer: .

:wave2:

supergeorge
07/04/2007, 21:28
Για να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ λίγο το ποστ:beer:

dirtbird κάλυψε ΠΛΗΡΩΣ το θέμα. Προσωπικές εμπειρίες σε 2000 μοντέλο (XXY ψεκαστό ΜΗ καταλυτικό αναλογικά όργανα το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για μένα). Αγορά μεταχειρισμένο Νοε '03 από ιδιώτη με 25.500 χλμ μάλλον ΧΩΡΙΣ μεγάλο σέρβις(βαλβίδες). Το μηχανάκι φόραγε WP ελατήρια μπροστά και δεν είχα εμπειρία από μαμίσιο μπροστινό. Καβάλησα μερικούς μήνες μετά ένα νορμάλ και είδα ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ μπροστινό το οποίο με ΧΑΛΑΣΕ. Προηγούμενη εμπειρία από τετρακύλινδρα είχα ΕΛΑΧΙΣΤΗ (κάτοχος TDM για 3 χρόνια πριν βόλτες μόνο με δανεικά τετρακύλινδρα) οπότε πρόσεχα ΠΟΛΥ ειδικά στους επιτόπιους ελιγμούς γιατί είναι ΒΑΡΥ και αν γύρει :wave2: ακόμα και σήμερα 3μιση χρόνια μετά και στα 78.000 χλμ ακόμα προσέχω στα επιτόπια αλλά ΜΟΝΟ εκεί γιατί το βαρός δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ(με εξαίρεση το εσάκι στις Σέρρες αλλά αυτό θα το αναλύσουμε παρακάτω ;) )

Παρόλη την μικρή εμπειρία μου μόλις 6 μήνες μετά έκανα ΜΕΓΑΛΟ ταξίδι (36ωρο 2004 Motoguzzi Club) σχεδόν 2000 χλμ σε 36 ώρες το 70% ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ :eyepop: και είχα παρέα άλλα 4 ΧΧ με ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ αναβάτες. Ακολούθησα ΜΙΑ χαρά (τους φρέναρα λιγάκι σε κάποια σημεία) και μιλάμε για επαρχιακό στροφιλίκι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΦΙΚΤΟ, φουρκέτα στην φουρκέτα, ΒΡΟΧΗ και άγιος ο θεός. Ειδικά στην 2η μέρα σε ένα κομμάτι 150 χλμ στην κεντρική Ήπειρο ήμουνα μπροστά από την ομάδα και τα παιδιά μου είπα να ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΩ γιατί για βρεγμένο πήγαινα αρκετά ΣΒΕΛΤΑ. Μόνο μια φορά σε όλη την διαδρομή γλύστρισε, βρεγμένος επαρχιακός(προς Αμφιλοχία) κατηφορική ευθεία 140+ τσίμπημα φρένων και ΕΛΑΦΡΥ μπλοκάρισμα πισινού, επανήρθε ΓΛΥΚΑ και ΜΟΝΟ ΤΟΥ και από τότε άρχισα να εκτιμώ το DUAL CBS(ειδικά στο βρεγμένο κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ

:beer: )

Η παραπάνω παράγραφος απλά για να καταλάβετε την φιλικότητα της μοτοσυκλέτας χωρίς ποτέ να ξεχνάμε ότι έχει περίπου 140 άλογα στην ρόδα, 200αρίζει σε 8 και κάτι δεύτερα και γενικά έχει ΓΚΑΖΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Συνεχίζοντας άπειρος από τετρακύλινδρα και clip ons και με προτροπή του καλού φίλου Λίνου, κάνω California Superbike School στις Σέρρες level 1 + 2 (Μάιος 2004) το οποίο μου έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ καθώς από εκεί και μετά οδηγούσα ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΧΑΛΑΡΑ. Παρόλη την απειρία μου και θεωρόντας τον ευατό μου ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟ οδηγό το μηχανάκι ακούμπησε ΕΥΚΟΛΑ μπίλιες μασπιέ την δεύτερη μέρα στην παρατεταμένη Κ13 μετά την μικρή πίσω ευθεία των Σερρών(τρόμαξα λιγάκι :winka: γιατί είχα και το πόδι λάθος και βρήκε πολύ μπότα :sick: )

Μέχρι σήμερα το μηχανάκι έχει κάνει 78.000 χιλιόμετρα ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ, τα περισσότερα δικάβαλα και φορτωμένα, ΑΝΕΤΑ - ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ. Highlight και ενδεικτικά για το πως καταπίνει χιλιόμετρα πέρισυ Πρωτομαγιά αναχώρηση 10 το πρωί από Κων/λη με στάσεις για βενζίνη κάθε 250 χλμ περίπου, ένα καφέ πριν την Καβάλα και φαΐ πριν την Θεσσαλονίκη φτάσαμε λίγο πριν τις 12 στο Πασαλιμάνι και ήπιαμε μπυρίτσα ΧΑΛΑΡΑ
:beer:

Όσο αφορά κόστος χρήσης/συντήρησης αν εξαιρέσουμε τα λάστιχα(προσωπικά Pirelli Diablo κάθε 9 με 10 χιλιάδες και μόλις έβαλα Sportec M1 τα οποία τα κόβω να βγάζουν μόνο 5-6 αλλά είναι μαλακά και ποιο σπορ από τα απλά Diablo) η συντήρηση του μοτέρ είναι ΛΟΓΙΚΗ.

Λάδια κάθε 5-6 χιλιάδες συνθετικά Motul μαζί με φίλτρο 60 ευρώ. Μπουζί κάθε 12 χιλιάδες 35 ευρώ η τετράδα από τον Σαρακάκη. Τακάκια μπρος πίσω κόστος 110 ευρώ από τον Σαρακάκη (πίσω κάθε 10 περίπου μπροστά κάθε 20 βαριεμαι να δω το excel τώρα :rotflmao: Βαλβίδες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έλεγχος κάθε 24 χιλιάδες αλλά εγώ μια φορά έχω κάνει στις 48 (φίλος το έχει ανοίξει στις 24 + 48 + 72 και δεν έχει αλλάξει ούτε ένα καπελώτο). Ο μηχανικός θα σου ζητήσει 150-200 ευρώ για την εργασία. Παραφλού και υγρά φρένων τα θεωρώ άνευ σημασίας να τα αναφέρω(λίγα ευρώ) με μόνη παρατήρηση ΠΡΟΣΟΧΗ στην εξαέρωση υγρών φρένων λόγω μεγάλου και πολύπλοκου κυκλώματος ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ :winka:

Βελτιώσεις : ανάρτηση πίσω στις 53 χιλιάδες ήταν ψιλοσώβρακο αλλαγή με full WP απλό (μόνο προφόρτιση και την μία συμπίεση) κόστος 580 ευρώ το μηχανάκι ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ και έπρεπε να το είχα κάνει ποιο νωρίς. Κάπου εκεί έβαλα και ένα ζευγάρι slip ons Akrapovic (μεταχειρισμένες από Αγγλία 600 ευρώ) με τις οποίες απόκτησα ΟΜΟΡΦΟ ήχο, πολύ ποιο ΜΑΖΕΜΕΝΗ ΟΥΡΑ που βοηθάει σε ελιγμούς ανάμεσα σε αυτοκίνητα(ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ) και το ποιο σημαντικό για εμένα το μηχανάκι ανεβάζει ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμοκρασία(ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 2 ΨΥΓΕΙΑ ΑΚΟΜΑ) και ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ θερμοκρασία ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ :beer: Τελευταία βελτίωση φώτα Xenon στην μεσαία σκάλα(200 ευρώ Bosch από Αγγλία και αυτά) ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα (μέτρια) μαμά φώτα (Η ΝΥΧΤΑ - ΜΕΡΑ :sun: )

Επόμενη βελτίωση μεταλλικά σωληνάκια φρένων Goodridge (από Αγγλία μάλλον και αυτά κανένα 250άρι μην ξεχνάτε το μηχανάκι έχει ΜΕΓΑΛΟ κύκλωμα φρένων λόγω CBS ). Η αλλαγή θα γίνει περισσότερο για λόγους συντήρησης καθώς τα μαμά σωληνάκια είναι ΗΔΗ 7 χρονών και λιγότερο για λόγους βελτίωσης καθώς ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ(για εμένα) και σε σύγκριση με Hayabusa (έχουν 2 φίλοι) είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (τα Hayabusa έβαλαν τρόμπα μεγαλύτερη για να συνέλθουν).

Αυτά για τώρα πάω να κάνω Ανάσταση :wave2: και τα ξαναλέμε :p

Lupo
07/04/2007, 22:06
4 μηνη συμβίωση με το ΧΧ του '98, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, ειδικά σε ταξίδια, εκτός της κατανάλωσης λόγω καρμπυρατερ και ακριβά ανταλακτικά.

Δεν θα επέμβω παραπάνω, γιατί εδώ μέσα υπάρχουν κάτοχοι με διδακτορικά επί του μοντέλου, απ'ότι βλέπω!
:D

:beer:

:wave2:

supergeorge
07/04/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
4 μηνη συμβίωση με το ΧΧ του '99, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, ειδικά σε ταξίδια, εκτός της κατανάλωσης λόγω καρμπυρατερ και ακριβά ανταλακτικά.

Δεν θα επέμβω παραπάνω, γιατί εδώ μέσα υπάρχουν κάτοχοι με διδακτορικά επί του μοντέλου, απ'ότι βλέπω!
:D

:beer:

:wave2:

Τι εννοείς ακριβά ανταλλακτικά? Γιατί αν δεις τα αναλώσιμα που γράφω παραπάνω κάθε άλλο παρά ακριβά είναι :wave2: Αν μιλάς για τα πλαστικά του πάσο, ΝΑΙ είναι ακριβά αλλά εκεί μιλάμε πλέον για κόστος επισκευής από πτώση :cry:

johnpan
07/04/2007, 22:42
dirtbird έγραψες κάθε μήνα εξαέρωση φρένων, και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι το θέλουν όλα τα μηχανάκια. Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? :confused:

Lupo
07/04/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
Τι εννοείς ακριβά ανταλλακτικά? Γιατί αν δεις τα αναλώσιμα που γράφω παραπάνω κάθε άλλο παρά ακριβά είναι :wave2: Αν μιλάς για τα πλαστικά του πάσο, ΝΑΙ είναι ακριβά αλλά εκεί μιλάμε πλέον για κόστος επισκευής από πτώση :cry:

Άκυρο, γιατί βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, και εδώ δεν ήταν μόνο τα πλαστικά ακριβά αλλά και τα αναλώσιμα. Επομένως, άκυρο, γιατί ο φίλος, χρειάζεται τιμές Ελλάδος μάλλον, άρα έχεις δίκιο.

Για την υπέροχη αίσθηση του σε ταξίδι όμως, όπως και για την κατανάλωση του, λόγω καρμπυρατέρ, δεν αλλάζει γιατί δεν νομίζω να έπαιζε ρόλο το διαφορετικό τερέν!
:wave2:

dirtbird
09/04/2007, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
dirtbird έγραψες κάθε μήνα εξαέρωση φρένων, και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι το θέλουν όλα τα μηχανάκια. Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? :confused:

Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό (όπως και να υπερβάλλω λίγο;) ) αλλά και στο παλιό μου ninja (original!!) και στο XX, όποτε νιώθω να λείπει κάτι (είτε αυτό είναι αμεσότητα ή αρχικό 'δάγκωμα') και έχω κάνει εξαέρωση, πάντα βγαίνουν μερικές φυσαλίδες...:confused:

zephyr1
10/04/2007, 10:15
supergeorge τα πες ολα.:a013:

supergeorge
10/04/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
supergeorge τα πες ολα.:a013:

Και κάτι ακόμα :D Δεν υπάρχει άλλη μοτοσυκλέτα που να με καλύπτει :nono: Και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που την καβαλάω νιώθω ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΟΡΦΑ και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ δεν την χορταίνω :winka:

Αν έπρεπε να διαλέξω άλλη ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :cry:

Για δεύτερο μηχανάκι παίζουν λύσεις για πρώτο ΚΑΜΜΙΑ

ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ :wave2:

GyPsy
10/04/2007, 15:40
Ρε Γιώργο ποιά φώτα έχεις βάλει?

supergeorge
10/04/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Ρε Γιώργο ποιά φώτα έχεις βάλει?

XENON kit της BOSCH :sun:

Lupo
12/04/2007, 21:53
Και μια που βρήκα τόση ενημέρωση εδώ μέσα,...
μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε για καρμπυρατερ του ΧΧ '98?
:a4:


Μήπως στην Ελλάδα είναι φθηνότερα, γιατί είμαι στην Κύπρο.

GyPsy
13/04/2007, 10:38
Δεν νομίζω τα μηχανάκια να είναι πιο φτηνά Ελλάδα απο ότι στη Κύπρο.

GyPsy
13/04/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
XENON kit της BOSCH :sun:

Πόσο ρε συ?

supergeorge
13/04/2007, 11:04
200 :wave2:

Lupo
13/04/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Δεν νομίζω τα μηχανάκια να είναι πιο φτηνά Ελλάδα απο ότι στη Κύπρο.

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό, και είναι.. πιο φτηνά, γιατί είμαι τρία χρόνια εδώ και τα έχω συγκρίνει.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...
Η ερώτηση είναι αν γνωρίζετε πόσο μπορώ να βρώ, τα 4 καρμπυρατέρ για '98 άρι ΧΧ, στην Ελλάδα.
Εδώ μου ζήτησαν 2069 ευρώ και για τα 4.

rallistas
16/11/2013, 07:23
Ξεθαβω το θεμα μετα απο μια 6ετια γιατι λεω να παω να δω ενα ΧΧ του 2004 για ανταλλαγη με το Κ4 Vstrom 650 που εχω.

Ερωτησις στον τριβαλιτσο dirtbird!Επειδη εχω τον ιδιο ακριβως ταξιδιωτικο εξοπλισμο που εβαλες στη φωτο....συνεπιβατης χωνεται εκει μεσα ή μπα...??
Ευχαριστω!

tai
16/11/2013, 19:49
Ξεθαβω το θεμα μετα απο μια 6ετια γιατι λεω να παω να δω ενα ΧΧ του 2004 για ανταλλαγη με το Κ4 Vstrom 650 που εχω.

Ερωτησις στον τριβαλιτσο dirtbird!Επειδη εχω τον ιδιο ακριβως ταξιδιωτικο εξοπλισμο που εβαλες στη φωτο....συνεπιβατης χωνεται εκει μεσα ή μπα...??
Ευχαριστω!
επειδή μπορεί και να μην το δει. σου λεω εγω, οτι οχι μονο "χωνεται" ανετα αλλα και αφήνει χωρο για τσάντα.

rallistas
21/11/2013, 23:28
επειδή μπορεί και να μην το δει. σου λεω εγω, οτι οχι μονο "χωνεται" ανετα αλλα και αφήνει χωρο για τσάντα.

Τελεια.Αυριο παω για τη μεταβιβαση πρωι πρωι και μετα μπαινω κι εγω στην παρεα.Κρατησα τις βαλιτσες του Strom.

Εχουμε και καμια προταση για καγκελα για τις πλαϊνες και βαση για την πισω?Δε θελω αυτες τις πλαστικογκουμουτσες που εχω δει κατα καιρους.Θα προτιμουσα κατι πιο πολυ στο στυλ του Strom..

iliasfyntanidis
21/11/2013, 23:55
Καλορίζικο.Παιρνεις μοτοσυκλέτα με ολη την σημασία της λέξης!Το μονο που δεν κανει ειναι εντουρο.
Εαν θες μέσω πμ πες μου αν το παίρνεις απο μαγαζί και απο που;
Φιλος μου έψαχνε να πάρει και είδαμε μαζί αρκετά(εγω σαν κάτοχος αρα καλύτερος γνωστης)και είδαμε αρκετές μπαρουφες στην πιάτσα.

GKN
21/11/2013, 23:57
:beer:
nice!!

zannisvel
22/11/2013, 08:52
Αντε καλοταξιδο!! Περιμενουμε photos!!!
:beer:

tai
24/11/2013, 00:47
Τελεια.Αυριο παω για τη μεταβιβαση πρωι πρωι και μετα μπαινω κι εγω στην παρεα.Κρατησα τις βαλιτσες του Strom.

Εχουμε και καμια προταση για καγκελα για τις πλαϊνες και βαση για την πισω?Δε θελω αυτες τις πλαστικογκουμουτσες που εχω δει κατα καιρους.Θα προτιμουσα κατι πιο πολυ στο στυλ του Strom..

τριπλέτα GIVI
της εχω σκίσει με φόρτωμα τριων 50λιτρον
15χλμ σε χωματόδρομο!!
κάνανε και καμιά 70αρια χιλιάδες χλμ ;)
βαρυφορτωμενο με 220 ,ταξιδεύω χωρίς ταρακούνημα
εχω 300ρισει με την τριπλέτα επάνω, αρκετές φορες χωρις κιχ.
αθάνατη τριπλέτα

rallistas
24/11/2013, 17:26
Ευχαριστω παιδια!Απο ιδιωτη ανταλλαγη με το Strom.Θα ανεβασω και φωτο.Ερωτηση για την τριπλετα.Σαν εμφανιση πως ειναι?Σαν την κλασσικη με τα καγκελα του Strom/Varadero πχ?Ετσι θα ηθελα να ειναι/Εχω δει μονο κατι πλαστικουριες (στο κεντρο) και δε μου γεμιζουν το ματι αν και δεν θα την εχω μονιμα πανω.

Ερωτηση.Το Strom το εσβηνα απο το kill switch.Ετσι μου ειχαν πει,ετσι εκανα και δεν ειχα ποτε προβλημα.Ο πατερας μου το Varadero,το ιδιο εδω και 10 χρονια.Αυτος που ειχε τη μηχανη μου ειπε μονο να σβηνω το κλειδι.Τι ειναι σωστο τελικα?Εχω ακουσει πολλα και ξερω οτι η καθε μηχανη εχει τα κουσουρια της με το kill switch..Fazer πχ...

GKN
24/11/2013, 18:31
απο το κλειδι.;)

rallistas
24/11/2013, 20:32
Μαλισταααααααααα...!Κατι ακομα.Ποιες ειναι οι ιδανικες στροφες να το οδηγει καποιος για να καιει σε λογικα παντα για τα κυβικα του πλαισια?Με οδηγηση σε πολυ χαμηλες στροφες,δεν μπορω να πω οτι το καταφερα.Σιγουρα δεν το συγκρινω με το Strom,αλλα ξερω πως αν το οδηγεις μεσα στη ροπη του (οπως ολα αλλωστε) εισαι μια χαρα.

spyrakos35
24/11/2013, 21:41
Μαλισταααααααααα...!Κατι ακομα.Ποιες ειναι οι ιδανικες στροφες να το οδηγει καποιος για να καιει σε λογικα παντα για τα κυβικα του πλαισια?Με οδηγηση σε πολυ χαμηλες στροφες,δεν μπορω να πω οτι το καταφερα.Σιγουρα δεν το συγκρινω με το Strom,αλλα ξερω πως αν το οδηγεις μεσα στη ροπη του (οπως ολα αλλωστε) εισαι μια χαρα.

Θα το βρεις μονος σου.....

yiannis172
24/11/2013, 22:01
Γενικα,οι ιδανικες στροφες για τη μικροτερη δυνατη καταναλωση,ειναι οι χαμηλοτερες που μπορεις να πας χωρις να σκορτσαρει.

GKN
24/11/2013, 22:08
για το χχ 5000 σε εθνικη ειναι καλα .

rallistas
24/11/2013, 22:52
Απο διασπαρτες αποψεις-κουβεντες ακουσα για 4-6.000 σ.α.λ σε γενικες γραμμες και σιγουρα οχι πιο χαμηλα οπως επαιζα με το Strom.

iliasfyntanidis
26/11/2013, 01:51
Μεσα στην πόλη θα σου βγάζει γύρω στα 230 χιλιομετρα.Με προσεχτικη οδήγηση-οτι και αν κανεις.
Εθνική εαν εισαι φειδωλός στο γκάζι θα δεις και 280-290 χιλιομετρα.
Εχω παει Άι Γιαννη με KTM 990 πλάι-πλάι αυτος γέμισε στην επιστροφή εγω πήγα ήρθα και έκανα και 15 χιλιομετρα μεσα στην πόλη.
Το μηχανακι στης 7000 στροφές να ξέρεις αποδίδει 100 αλογατα...
Επίσης το να κινείσαι 4-6000 στροφές μικρη σημασία εχει εαν κανεις σταματά-ξεκινά.
Αυτο ειναι που εκτοξεύει την κατανάλωση.
Με σταθερές 5000 εχω κανει και 5.7 λίτρα στα 100 χιλιομετρα.Αλλα η Εθνική δεν εχει καμία σχέση με την πόλη.
Εγω παντως κουράστηκα να βάζω κάθε 6 μέρες 30 ευρω βενζίνη.Το έπλυνα το γυάλισα και το κλείδωσα στο γκαράζ.Πηρα το παπι.

rallistas
26/11/2013, 03:06
Εχω κι εγω ενα μικρο για την πολη (cbr παλι) οποτε λυνεται καπως αυτο...Σημερα με ενα πειραματακι που εκανα για να αρχισω να εχω μια εικονα,εβαλα 5 ευρω (3,1 λιτρα) κι εκανε 42 χλμ μεσα στην πολη.

tai
26/11/2013, 14:01
νορμαλ στις 5000 σαω εχω κανει 100 χλμ με 0.7 λιτρα
σκισμένο με 8-10,000 σαω εκανα 150χλμ με 20 λιτρα
καποια στιγμη συνόδευα με 110χλμ στην εθνικη ενα DR 250 και πήγε πανω απο 310 χλμ τα 20 λιτρα, αλλα δεν ειδα ακριβώς κατανάλωση γιατί μετά αυτοκτόνησα :)
μια παλιά θεωρια λεει οτι εκει που είναι κάθετη η βελόνα του κοντέρ, ειναι και το καλύτερο για πορεία.
Σε εμάς είναι στα 200χλμ και είναι αλήθεια οτι με 6η οταν είναι γύρω στα 180 με 200, ακούω την μηχανή να γουργουρίζει ευχάριστα με το γκάζι έτοιμο για προσπέραση.



ΥΓ
"εκει που είναι κάθετη η βελόνα του κοντέρ"
Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα οχήματα

rallistas
01/12/2013, 14:09
Μια χαρα.Αυτο ηθελα κι εγω με αυτη τη μηχανη.Να ταξιδευω οικονομικα και με πολλα περιθωρια δυναμης,με 200-210km.Η φωτο που χρωσταγα.

304824

spyrakos35
01/12/2013, 15:06
:beer:

MG-KTiNoS
01/12/2013, 16:01
:beer:

akis_trevor
01/12/2013, 16:09
:beer:
γαματη φωτο!!!

scotty
31/03/2014, 20:45
Μια και "ξεθαφτηκε" το ποστ θα ηθελα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα για το συγκεκριμενο μηχανάκι . Εχω βρει σε πολυ καλη τιμη ενα ΧΧ Limited edition του 2004 .Η ερωτηση μου ειναι....πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι οντως του 04??? το βλεπω απο τον αριθμο του πλαισιου?? εχει καμμια μηχανικη διαφορα με τα υπολοιπα του ιδιου ετους??

catmaster
31/03/2014, 22:01
Μια και "ξεθαφτηκε" το ποστ θα ηθελα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα για το συγκεκριμενο μηχανάκι . Εχω βρει σε πολυ καλη τιμη ενα ΧΧ Limited edition του 2004 .Η ερωτηση μου ειναι....πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι οντως του 04??? το βλεπω απο τον αριθμο του πλαισιου?? εχει καμμια μηχανικη διαφορα με τα υπολοιπα του ιδιου ετους??

Αυτό το μηχανάκι δεν ξέρω αν είναι limited , ξέρω πάντως ότι έχει βαφτεί , έχουν αλλαχτεί αυτοκόλλητα λείπουν και κάποια , η εξάτμιση αν δεν με γελάει η φωτό είναι χτυπημένη ...

πήγαινε το σε μηχανικό γνώστη για έλεγχο πριν ψωνίσεις

scotty
31/03/2014, 22:04
Μαλιστα ...λες να εχει φαει καμμια σουπα και να ειναι ξαναβαμενο?? Btw ..για τα υπολοιπα που ρωτω εχεις καμμια απαντηση??

catmaster
31/03/2014, 22:09
Μαλιστα ...λες να εχει φαει καμμια σουπα και να ειναι ξαναβαμενο?? Btw ..για τα υπολοιπα που ρωτω εχεις καμμια απαντηση??

να μυρίσω τα νύχια μου για το αν έχει φάει σούπα ψηλή χοντρή η κοτόσουπα ;;:p
δεν ξέρω πάντως λείπουν πράγματα και δεν μου κάνει κλικ , τώρα αν το έχει βάψει η άλλξε αυτοκόλλητα γιατί έτσι του ρθε τι να σου πω

http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/honda/1996-2007-honda-cbr-1100-xx-super-blackbird-ar41683/picture192647.html

ανοίγεις σέλα τσεκάρεις τους κωδικούς χρώματος και με τον αριθμό πλαισίου παίρνεις σε εξουσιοδοτημένο Honda και σου απαντούν αν είναι επίσημη ελληνική εισαγωγή και τι χρώμα πρέπει να είναι ...

scotty
31/03/2014, 22:11
Οκ....θα το ψαξω και θα επανελθω..Ευχαριστω

supergeorge
01/04/2014, 11:05
Όλα τα XX από το 2002 και μετά(ψηφιακό κοντέρ) είναι ίδια μηχανικά. Το ματ(πανέμορφο) είναι απλά ένα βάψιμο. Το συγκεκριμένο μηχανάκι πρέπει να είναι καρμπυρατεράτο '97-'98 και είναι κακοβαμένο ;-)

makis206
01/04/2014, 11:52
Το συγκεκριμένο μηχανάκι πρέπει να είναι καρμπυρατεράτο '97-'98..

Από που το κατάλαβες αυτό; Υπάρχει κάποια διαφορά σε σύγκριση με το ψεκαστό που φαίνεται κοιτώντας το μηχανάκι από αυτή τη γωνία ας πούμε;

Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να κοιτάω διάφορα ΧΧ στα κλεφτά..:p


:beer:

sniper
01/04/2014, 12:30
Αυτό το μηχανάκι δεν ξέρω αν είναι limited , ξέρω πάντως ότι έχει βαφτεί , έχουν αλλαχτεί αυτοκόλλητα λείπουν και κάποια , η εξάτμιση αν δεν με γελάει η φωτό είναι χτυπημένη ...

πήγαινε το σε μηχανικό γνώστη για έλεγχο πριν ψωνίσεις

και στο ντεπόζιτο έχει μια γραμμή που μοιάζει με χτύπημα.. καλά η εξάτμιση είναι αστεία...

spyrval
01/04/2014, 12:59
Όταν προσπαθούσα να πουλήσω το δικό μου έμαθα και πώς ξεχωρίζεις αν είναι βαμμένο :lol:. Τα αυτοκόλλητα στο ξαναβαμμένο είναι πάνω από το βερνίκι, είναι κολλημένα μετά το βάψιμο. Τώρα αν πετύχεις ΧΧ που δεν είναι βαμμένο πέρνα και από ένα προπατζίδικο καλού κακού. Από 2002 injection με καινούργια ψηφιακά όργανα. Υπάρχει όμως και injection με τα παλιά όργανα, αν δεν κάνω λάθος χρονολογίες 1999 και 2000. Χρονολογία θυμάμαι από τον αριθμό πλαισίου βρίσκεις (το 10ο ψηφίο νομίζω;). Μπες και στο ΧΧ φόρουμ, έχει καλά παιδιά:)

supergeorge
01/04/2014, 13:17
Από που το κατάλαβες αυτό; Υπάρχει κάποια διαφορά σε σύγκριση με το ψεκαστό που φαίνεται κοιτώντας το μηχανάκι από αυτή τη γωνία ας πούμε;

Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να κοιτάω διάφορα ΧΧ στα κλεφτά..:p


:beer:

Από τα κέντρα στους δίσκους είναι μαύρα = καρμπυρατέρ 97-98 :a34:

supergeorge
01/04/2014, 13:22
Τώρα αν πετύχεις ΧΧ που δεν είναι βαμμένο πέρνα και από ένα προπατζίδικο καλού κακού.

To car αυτή τη στιγμή έχει 94 ΧΧ. Καμμιά 10αριά τουλάχιστον είναι με το μαμά χρώμα και φυσικά τα ζητάνε από 6-9 χιλιάρικα και καλά κάνουν :-)

Υπάρχει και καινούργιο με 12 :-)

Αυτό που ίσως να εννοείς είναι αν βρεις κάποιο που δεν είναι βαμμένο και έχει 2 χιλιάρικα πέρνα από ένα προπατζίδικο ;-)

Καλό μήνα παιδιά !!!

scotty
01/04/2014, 14:35
Από τα κέντρα στους δίσκους είναι μαύρα = καρμπυρατέρ 97-98 :a34:


Μαλιστα αυτο ειναι μια ενδειξη , αλλα αφου μπορουμε να δουμε απο το 10κατο νουμερο την ημερομηνια κατασκευης δεν υπαρχει προβλημα..Αληθεια ..ο αριθμος κινητηρα σε αυτο το μοντελο που ειναι ??

redfantomas
01/04/2014, 17:06
Από που το κατάλαβες αυτό; Υπάρχει κάποια διαφορά σε σύγκριση με το ψεκαστό που φαίνεται κοιτώντας το μηχανάκι από αυτή τη γωνία ας πούμε;

Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να κοιτάω διάφορα ΧΧ στα κλεφτά..:p


:beer:


kai εγω τα βλεφαριαζω καργα ...απο την μια λεω αστο καλο και το cbf (600) απο την αλλη οι τιμες τους ειναι προκληση και η αναβαθμιση τεραστια ( αν εμενα αθηνα ισως ημουν πιο προβληματισμενος ( κινηση κτλ .) αλλα ρεθυμνο ανετααααα

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4081722/

scotty
01/04/2014, 17:34
Από τα κέντρα στους δίσκους είναι μαύρα = καρμπυρατέρ 97-98 :a34:

Για να το καταλαβουμε ....αυτο εδω τις φωτο ειναι του 2006 και εχει μαυρα στους δισκους... ειναι δυνατον να λεει ψεματα?? η εγω δεν καταλαβα καλα

313300

theofilos888
01/04/2014, 18:10
Για να το καταλαβουμε ....αυτο εδω τις φωτο ειναι του 2006 και εχει μαυρα στους δισκους... ειναι δυνατον να λεει ψεματα?? η εγω δεν καταλαβα καλα

313300

Το συγκεκριμενο ειναι παραγωγη μετα το 05 γιατι οι τρομπες φρενου και συμπλεκτη ειναι ασημι και τα γραμματα cbr στα πλαινα αναγλυφα. Φυσικα για να ειναι κανεις σιγουρος τσεκαρει αριθμο πλαισιου. Ενατο ή δεκατο ψηφιο, δεν θυμαμαι ακριβως.

rallistas
26/04/2014, 16:48
Λαστιχα προχθες και σημερα ευκαιρια για πλυσιμο και μετα φωτο.Πριν λιγο καιρο ειχαν μπει και τα διαφανοφιμε φλας.Απορω πως η Honda ουτε στο τελευταιο του 2007 δεν ειχε βαλει τετοια.Πισω εβαλα ακριβως σαν τα μαμα αλλα διαφανοφιμε επισης.Δε μου αρεσουν αυτα με τα led και τα κερατα.6 μηνες το μηχανακι ειναι η δευτερη φορα που το πλενω,κατι που δε συνηθιζα με το Strom καθως καθε 15 ειχε φασινα.Βεβαια δεν το κυκλοφορω και τοσο πολυ.

315016

SHOOTER045
26/04/2014, 16:51
Είχε ένας φίλος τέτοιο ολοιδιο
<γαλάζιο άγγελο >το έλεγε...
Ωραίο να το χαίρεσαι

adrenaline st
12/08/2016, 22:49
Καλησπέρα στην παρέα .. Βλέπω το θέμα ανανεώνεται κάθε λίγο.. Ας ρωτήσω κ εγώ λίγα πράγματα για το φρεσκοαποκτηθεν μου xx..

Νομίζω μου κάνει αρκετο θόρυβο στις αλλαγές ταχυτήτων..
Μου θυμίζει το zx 12 που είχα αν κ πιστεύω τα xonda φημιζονται για το σασμαν....

Αυτά τα διαφανοφιμε φλασάκια που μπορώ να τα βρω κ πόσο κάνουνε??

XLGeorge
04/04/2017, 11:26
Ανακινω αυτο το θεμα καθως ενας φιλος πηρε προσφατα ενα Bird του 2001, απο τα πρωτα με το ψηφιακο κοντερ, και το μηχανακι εχει καμενα πηνια.

Ερωτηξη: ειχε κανεις αλλος θεμα με πηνιο στο μαυροπουλι ή ειναι μια μεμονωμενη περιπτωση? Το μηχανακι εχει πανω ανορθωτη mosfet απο καποιο Γιαμαχα καθως προφανως εκαψε τον δικο του κατα τα κλασικα χονταιϊκα..

afric
11/05/2017, 19:57
ξερω αλλο ενα
περιστατικο με πηνια στο χχ.Και περισσοτερα με vfr

Για τον mofset εχω ακουσει οτι δεν καιγεται ευκολα, αλλα την πληρωνουν τα πηνια