PDA

View Full Version : Αερόσακος by Dainese



Kizoku
30/05/2006, 11:50
Μπουφάν με ενσωματωμένο αερόσακο εξελίσσει η Dainese. Μετά από το αντίστοιχης τεχνολογίας μπουφάν που είχε βγάλει η Colori η Dainese προχωράει στο επόμενο επίπεδο εξέλιξης.
΄
Χρησιμοποιεί αρκετά διαφορετική αλλά σαφώς πιο αποδοτική προσέγγιση.

Δείτε εδώ....airbag (http://www.dainese.com/eng/d-air.asp)


Ευτυχώς χάρη στην τεχνολογία η ασφάλειά μας φαίνεται ότι θα βελτιωθεί τα επόμενα χρόνια!

tsofras
30/05/2006, 12:01
Πολύ καλό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά....πως ενεργοποιείται? Στην αρχή λέει έιχε κάποιο "καλώδιο, σχοινί" που το έβαζες στη μηχανή , αλλα τώρα στέλνει σήμα ασύρματα? και πως ακριβώς ενεργοποιείται?
Μπράβο πάντως , μακάρι να κυκλοφορήσουν και η τιμή να είναι εφικτή, θα σωθούν πολλές ζωές πιστεύω

Kizoku
30/05/2006, 12:08
Αντί του καλωδίου που συνδεόταν στη μηχανή τώρα υπάρχει ασύρματη διασύνδεση μηχανής και μπουφάν (αισθητήριο πάνω στη μηχανή και ηλεκτρονική μονάδα στο μπουφαν) οπότε και αν υπερβούν τα προκαθορισμένα όρια απόστασης-θέσης ενεργοποιείται ο αερόσακος.
Τα δεδομένα όλα αποθηκεύονται στη μνήμη του επεξεργαστή του μπουφάν όπως στα μαύρα κουτιά των αεροπλάνων.

OldMan
30/05/2006, 12:13
Και αν ξεχαστείς και κατεβείς στο περίπτερο χωρίς απενεργοποίηση ???

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

sniper
30/05/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν ξεχαστείς και κατεβείς στο περίπτερο χωρίς απενεργοποίηση ???

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Πάς στον Ιταλό και παίρνεις άλλο.... τζάμπα θα είναι... :D

Ελπίζω πάντως να ειναι καλύτερης ποιότητας απο αυτήν των ΦΕΡΜΟΥΑΡ που έχει το δικό μου.... :a57:

Kizoku
30/05/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν ξεχαστείς και κατεβείς στο περίπτερο χωρίς απενεργοποίηση ???

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Προφανώς αυτή η μέτρηση της απόστασης ή θέσης (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες) γίνεται συναρτήσει και του χρόνου μέσα στον οποίο γίνεται. Μεταβολή θέσης συναρτήσει του χρόνου κοινώς επιτάχυνση.
Άρα ανιχνεύει και αν ο αναβάτης κατεβαίνει από τη μοτοσικλέτα ή αν έχει εκτοξευθεί από αυτή λόγω πτώσης, πρόσκρουσης ή γενικά ατυχήματος.

Με κάθε επιφύλαξη έτσι και από προσωπική εμπειρία από παρεμφερή εργασία που έχω κάνει.

Πάντως αυτό καταργεί το ενδεχόμενο να ενεργοποιηθεί κατά λάθος ο αερόσακος όπως στην περίπτωση του καλωδίου.

tsofras
30/05/2006, 12:33
χμμμ καλή φάση, αντε να δούμε

the_passenger
30/05/2006, 14:01
Από τη στιγμή που ο ένας αισθητήρας είναι πάνω στη μοτό (θεωρητικά μιλώντας), θα μπορούσε να λαμβάνει υπ'όψιν καί/ή άλλες παραμέτρους ίσως, εφάμιλλες με αυτές που χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητα.. Δεν ξέρω λέω.. όπως πχ. τα G που αναπτύσσονται σε μια σύγκρουση.. κλπ...

Πολύ καλό φαίνεται.. άντε να έρθει!

ps: Εντυπώσεις από κανέναν που χρησιμοποιεί ήδη τους "κορδωνάτους" υπάρχοντες αερόσακους έχουμε??

:wave2:

Kizoku
30/05/2006, 21:43
Το καλό είναι επίσης ότι αποτρέπει οποιαδήποτε βίαιη μετατόπιση του κεφαλιού που θα τραυμάτιζε ενδεχομένως τον αυχένα.

Tropeas
30/05/2006, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ελπίζω πάντως να ειναι καλύτερης ποιότητας απο αυτήν των ΦΕΡΜΟΥΑΡ που έχει το δικό μου.... :a57:
+++:a013:

the_passenger
11/05/2007, 13:29
Ενας χρόνος πέρασε.. αντε πότε θα βγεί στην αγορά?!?!?!?!??????

:confused: :confused: :confused:

:dizzy:

OzZzZzY
11/05/2007, 21:01
υπαρχει της colori ηδη φιλε μου :beer:

the_passenger
12/05/2007, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
υπαρχει της colori ηδη φιλε μου :beer:

χμμ.. λέω όμως αυτός ο προχωρημένος της dainese με τους ειδικούς αισθητήρες, όχι με το κλασσικό κορδωνάκι! ;)

:beer:

OzZzZzY
12/05/2007, 11:03
πασο τοτε! :D

zireous
12/05/2007, 23:11
Το 'χω ξαναπεί, εκτινασσόμενο κάθισμα με αλεξίπτωτο... η μόνη λύση.


Βέβαια μπορείς να πηγαίνεις αργά, να τσεκάρεις, να προβλέπεις κινδύνους, δηλαδή όλα αυτά που κάμποσοι κάνουμε και δε στουκάρουμε συχνά -λες να αλλάξω γνώμη και να αρχίσω να στολίζω ταρίφες τώρα στα γεράματα, νά 'χει και λίγο πλάκα;
:lol:

the_passenger
12/05/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το 'χω ξαναπεί, εκτινασσόμενο κάθισμα με αλεξίπτωτο... η μόνη λύση.


Βέβαια μπορείς να πηγαίνεις αργά, να τσεκάρεις, να προβλέπεις κινδύνους, δηλαδή όλα αυτά που κάμποσοι κάνουμε και δε στουκάρουμε συχνά -λες να αλλάξω γνώμη και να αρχίσω να στολίζω ταρίφες τώρα στα γεράματα, νά 'χει και λίγο πλάκα;
:lol:

Πάντα μπορείς να περιορίζεις σε μεγάλο βαθμό τους κινδύνους πηγαίνοντας αργά, τσεκάροντας, προβλέποντας τους κινδύνους κλπ.
Ποτέ όμως στο 100% αυτών. ;)