PDA

View Full Version : Σοσ Ζητειται Αιμα !!!!!!!!!



jimbar
05/05/2004, 15:47
Την καλησπέρα μου,

ονομάζεται ΚΑΠΟΓΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ και βρίσκεται στην ΕΝΤΑΤΙΚΗ του ΚΑΤ.

Έπεσε σε επαρχιακό δρόμο [Πλατή Καλαμάτας -;;;- ] και τράκαρε μετωπική με Ελιά. Δεν είναι πλάκα το παλικάρι χρειάζεται ΑΜΕΣΑ την βοήθεια όλων μας. Έχει τρυπήσει πνεύμονα, σπασμένη λεκάνη, κρανιακό αιμάτωμα σπασμένο χέρι και πόδι. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ 20 ΦΙΑΛΕΣ.

Μπορείτε να δώσετε σε όποιο νοσοκομείο θέλετε αρκεί να δηλώσετε το όνομα και επώνυμο του παιδιού για να μπορέσουν να του τις χορηγήσουν και να μπει επιτέλους χειρουργείο.

LINA
05/05/2004, 15:50
ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΛΕΚΑΝΗ , ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΧΕΡΙ ...... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...... ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΕΣ ΕΜΒΟΛΕΣ!!!!!

periklisk
05/05/2004, 15:57
Να δώσουμε Τζιμ... Ξέρεις τη διαδικασία???? το απόγευμα μπορούμε?

CyBeRseXX
05/05/2004, 17:35
Gia na doseis aima prepei na einai anoixto to tmima aimodosias tou nosokomeiou. Sinistate proi giati o organismos einai ksekourastos apo ton upno (kai ta nosokomia anoixta). Gia apogeumatines ores mpes sto in.gr i pare to 166 na deis poio dianiktereuei kai pigaine. Kalo einai na tous kaneis kai ena tilefono gia na vevaiotheis oti douleuei i aimodosia.

Tha sou tsekaroun tin piesi kai an tin broun pesmeni den tha sou paroun (tha profasistoun kourasi apo tin douleia klp). An aisthanesai kala epemene na doseis.

An se rotisoun an piges pote eksoteriko kai idios Agglia, pes oxi giati den tha sou paroun aima (logo trelon ageladon).

Molis teleioseis arakse kana misaoro kai an pas me dikiklo prosektika spiti min se piasei kammia lipothimia.

Kai an goustareis sto telos simplirose kai ena xarti na gineis ethelontis aimodotis, tha exeis kai log pote itan i teleutaia fora.

ruyjin
05/05/2004, 17:35
πρέπει να έχει περάσει αρκετή ώρα από το φαγητό και να μην έχεις φάει βαριά εννοείται.
η πίεση πρέπει να είναι τουλάχιστον 11 για να δώσεις αίμα.
πας σε όποιο νοσοκομείο είσαι κοντά και δίνεις .....

periklisk
05/05/2004, 17:54
Bill και Thanasi ευχαριστώ!

Αγγλία δεν έχω πάει και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα...

Μάλλον για αύριο το βλέπω γιατί σήμερα είμαι κομμάτια.....

ruyjin
05/05/2004, 20:23
θες να πάμε μαζί αν μπορέσουμε?
μιλάμε αύριο πρωί μήπως τα καταφέρουμε αν θες...

καλό βράδυ!!!

SpyrosTDM
06/05/2004, 10:24
ΤΖΙΜΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ.
ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΓΡΑΨΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΟΧΙ.
ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΓΑΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ :lol:
ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΚΑΛ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΑΛΙΣΤΗΤΕ
ΑΥΤΑ..

periklisk
06/05/2004, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
θες να πάμε μαζί αν μπορέσουμε?
μιλάμε αύριο πρωί μήπως τα καταφέρουμε αν θες...

καλό βράδυ!!!

τι ώρα μπορείς??? και αν ξέρεις μέχρι τι ώρα μπορούμε.....

Για τον Ευαγγελισμό έλεγα.....

ruyjin
06/05/2004, 10:42
δε ξέρω μέχρι τι ώρα. εγώ θα είμαι ευαγγελισμό κατά τις 7 το απόγευμα. Κατεβαίνω από Μαρούσι.
Εσύ που βρίσκεσαι?

periklisk
06/05/2004, 10:46
Είμαι στο κέντρο και μπορώ να πάω στον Ευαγγελισμό με τα πόδια... θες να κανονίσουμε για τις 7 το απόγευμα????

ruyjin
06/05/2004, 10:53
οκ, στην είσοδο του ευαγγελισμού. Θα δεις ένα cb 400 μολυβί.

και όποιος άλλος αν θέλει ας έρθει......... ακούτε!!!!!!!!!!!

periklisk
06/05/2004, 10:55
Στην είσοδο που βρίσκεται στον κάθετο δρόμο της Βασ Σοφίας....

7 το απόγευμα!!!!

Άντε και όποιος άλλος μπορεί και θέλει!!!

Θάνος
06/05/2004, 11:52
Παιδιά νομίζω ότι το ερωτηματολόγιο γίνεται για να σιγουρευτούν ότι το αίμα που θα πάρουν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια. Γνώμη μου είναι να είστε απλά ειλικρινείς..

periklisk
06/05/2004, 11:56
Έχεις δίκιο Θάνο.... Αν και πάλι θα πρέπει να το ελέγχουν οι αρμόδιοι.... δεν νομίζω πως είναι αρκετό το ερωτηματολόγιο...

Θάνος
06/05/2004, 12:01
Ίσως να μην είναι αρκετό, αλλά κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα δουν εξετάζοντας το αίμα, όπως π.χ. αν είσαι αλλεργικός όπως εγώ. Πήγα κάποτε να δώσω αίμα και δεν μου πήραν γι'αυτό το λόγο...

periklisk
06/05/2004, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
δε ξέρω μέχρι τι ώρα. εγώ θα είμαι ευαγγελισμό κατά τις 7 το απόγευμα. Κατεβαίνω από Μαρούσι.
Εσύ που βρίσκεσαι?

Θανάση έλα λίγο νωρίτερα γιατί είναι μέχρι τις 7!!!!!

ruyjin
06/05/2004, 14:27
ok θα προσπαθήσω,...

periklisk
06/05/2004, 14:48
εγώ θα είμαι εκεί κατά τις 6:45...

kapeos
06/05/2004, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Παιδιά νομίζω ότι το ερωτηματολόγιο γίνεται για να σιγουρευτούν ότι το αίμα που θα πάρουν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια. Γνώμη μου είναι να είστε απλά ειλικρινείς..


ΠΡΟΧΟΣΗ!!!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!ΓΙΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΕΣ!!!--------------------------------------------------


Και οχι μόνο απλά, αλλά ΠΟΛΥ ειλικρινείς, μιας και 14 χρόνια αιμοδότης, οταν έμαθα ότι ο ιος HIV φαίνεται στο αίμα μετά απο 3 μήνες (και αφού έχει γίνει η μετάγγιση) με εξετάσεις, στηρίζονται στο ερωτηματολόγιο αυτό, 100%.

ruyjin
06/05/2004, 15:21
θα περιμένεις κάτω ή θα ανέβεις στις 6:45;

periklisk
06/05/2004, 15:35
Για να μην μπερδευτούμε σου λέω πως θα είμαι έξω από την πόρτα της αιμοδοσίας....

Δεν ξέρω σε ποιο κτίριο είναι αλλά φαντάζομαι κοντά στα Εξ Ιατρεία....

Φοράω το μπουφάν της μηχανής (revit) και μαύρο παντελόνι....

Σου στέλνω και πμ το τηλ....

ruyjin
06/05/2004, 15:41
θα σε πάρω μόλις φθάσω....

periklisk
06/05/2004, 15:43
οκ

delichoussein
06/05/2004, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
Την καλησπέρα μου,

ονομάζεται ΚΑΠΟΓΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ και βρίσκεται στην ΕΝΤΑΤΙΚΗ του ΚΑΤ.

Έπεσε σε επαρχιακό δρόμο [Πλατή Καλαμάτας -;;;- ] και τράκαρε μετωπική με Ελιά. Δεν είναι πλάκα το παλικάρι χρειάζεται ΑΜΕΣΑ την βοήθεια όλων μας. Έχει τρυπήσει πνεύμονα, σπασμένη λεκάνη, κρανιακό αιμάτωμα σπασμένο χέρι και πόδι. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ 20 ΦΙΑΛΕΣ.

Μπορείτε να δώσετε σε όποιο νοσοκομείο θέλετε αρκεί να δηλώσετε το όνομα και επώνυμο του παιδιού για να μπορέσουν να του τις χορηγήσουν και να μπει επιτέλους χειρουργείο.

Αυριο πρωι θα παμε να δωσουμε αιμα εγω και η κοπελια μου, Ειμαστε ετσι κι αλλιως αιμοδοτες και ειχε ερθει και ο καιρος.
Θα ειδοποιησω εδω στην Πατρα οποιον μπορω.
Παντως παιδια δωστε ειλικρικεις απαντησεις στα ερωτηματα.
Ειναι τρομερα σημαντικο. Σπουδαζω Ιατρικη και ξερω απο μεσα..
Καλη δυναμη..

ruyjin
07/05/2004, 09:05
καλημέρα παιδιά!!!
Περική τι 'εγινε ?
όλα καλα με αιμοδοσία παιδιά. Όσοι το σκέφτονται να πανε.Ελπίζω να είναι καλα ο Γιώργος που το χρειάζεται και να ειναι κοντά σε αυτους που τον αγαπάνε σύντομα.

:wave2: ...μερααααααααα!!! ουαοαυααα πινω καφε να ξυπνησω

periklisk
07/05/2004, 09:23
Καλημέρα Θανάση! Όλα καλά! Έχω μια ενοχλησούλα λόγω της βελόνας αλλά δεν είναι τίποτα!

Παιδιά όποιος δεν πήγε να πάει.... Είναι πολύ εύκολο...

ruyjin
07/05/2004, 09:40
Νάσο, Περικλή ;) όχι Θανάση. Γάτί θα ρωτήσεις τώρα... χούγια είναι αυτά:D
Μιλάμε και για εκδρομή όποτε κανονιστει ή για καφέ...

periklisk
07/05/2004, 09:44
ΟΚ Νάσος! Αν κανονιστεί κάτι θα μιλήσουμε!