PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΥΣΑΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗ



braingd
31/05/2006, 10:26
Καλημέρα,

Χθες το πρωί βάζω μπροστά την καλή μου (DL 650 K6 4300 χιλιόμετρα) και αφού την ζεσταίνω και όλα είναι μια χαρά μπαίνω εθνική οδό από Μέγαρα για Αθήνα να πάω για δουλειά.

Μετά από 10 λεπτά οδήγησης και περίπου 150 - 160 Χλμ στο κοντέρ ξαφνικά σβήνουν όλα, βγάζω την σέλα κοιτάω της ασφάλειες όλα καλά η μπαταρία είχε ρεύμα μετά πολλά την μεταφέρω με ένα φορτηγάκι εκεί που την πήρα, την αφήνω και περιμένω τηλ.

Μετά από 4 ώρες μου λένε ότι είναι έτοιμο, πάω να την πάρω και μου λένε ότι ένα καλώδιο από την φύσα του ανορθωτή έκανε βραχυκύκλωμα και έκαιγε την κεντρική ασφάλεια και τώρα είναι όλα ΟΚ.

Άντε τώρα να πάς ταξίδι και να σκέπτεσαι ένα δεν σε αφήσει για άλλη μια φορά στα κρύα του λουτρού για κάποιο άλλο καλώδιο που δεν γουστάρει να δουλέψει εκείνη την μέρα.

Να και μια photo για να δείτε το κοντέρ και το στροφόμετρο τι έπαθαν.


50212

toyota
31/05/2006, 10:30
Μπορείς να βάλεις και μια φωτό τη φύσα που είχε πρόβλημα; Ο μηχανικός τι έκανε τελικά,σου έβαλε καινούρια φύσα; Τι μοντέλο είναι το μοτό σου;

braingd
31/05/2006, 10:43
Όχι έφτιαξε το καλώδιο που δεν έκανε καλά επαφή και αυτό μόνο.
Όσο για το μοντέλο είναι Κ6 δηλαδή 2006.

athandim
31/05/2006, 10:49
:sick:
Πάλι καλά να λες...μικρό το κακό...:beer:

Άσχετο: σου έχει ραγίσει το τζαμάκι του στροφόμετρου ή ιδέα μου είναι;

:wave2:

braingd
31/05/2006, 10:51
oxi einai i kolona apo ta fota tis ethikis.
:wave2:

athandim
31/05/2006, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
oxi einai i kolona apo ta fota tis ethikis.
:wave2:
Είμαι πολύ παρατηρητικός πάντως...:lol: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
31/05/2006, 11:01
Χρέωση?

braingd
31/05/2006, 11:14
Όχι γιατί έχει εγγύηση Σφακιανακης , απλός μια μέρα άδεια από την δουλειά.

Vstrommer71
01/06/2006, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Καλημέρα,

Χθες το πρωί βάζω μπροστά την καλή μου (DL 650 K6 4300 χιλιόμετρα) και αφού την ζεσταίνω και όλα είναι μια χαρά μπαίνω εθνική οδό από Μέγαρα για Αθήνα να πάω για δουλειά.

Μετά από 10 λεπτά οδήγησης και περίπου 150 - 160 Χλμ στο κοντέρ ξαφνικά σβήνουν όλα, βγάζω την σέλα κοιτάω της ασφάλειες όλα καλά η μπαταρία είχε ρεύμα μετά πολλά την μεταφέρω με ένα φορτηγάκι εκεί που την πήρα, την αφήνω και περιμένω τηλ.

Μετά από 4 ώρες μου λένε ότι είναι έτοιμο, πάω να την πάρω και μου λένε ότι ένα καλώδιο από την φύσα του ανορθωτή έκανε βραχυκύκλωμα και έκαιγε την κεντρική ασφάλεια και τώρα είναι όλα ΟΚ.

Άντε τώρα να πάς ταξίδι και να σκέπτεσαι ένα δεν σε αφήσει για άλλη μια φορά στα κρύα του λουτρού για κάποιο άλλο καλώδιο που δεν γουστάρει να δουλέψει εκείνη την μέρα.

Να και μια photo για να δείτε το κοντέρ και το στροφόμετρο τι έπαθαν.
Αρωτηξις:Εσβησαν τα φωτα,το φως στον πινακα οργανων αλλα το μηχανακι λειτουργουσε?
Αν ναι,αυτο μου εκανε εμενα καποια στιγμη(και τα οργανα κολλαγανε οι ενδειξεις τους).Το προβλημα ητανε στην φυσα(πισω απο το αριστερο φαιρινγκ) που φερνει ρευμα.Οταν λυθηκε και περαστηκε με σπρει επαφων δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα


50320

braingd
01/06/2006, 09:38
Καλημέρα

Έσβησαν όλα μαζί και το μηχανάκι. :hypnotize

Εάν έχεις δει σε κάποια έργα που διαφημίζουν την βόμβα όπου καταστρέφει όλα τα ηλεκτρικά και ξαφνικά τα πάντα σταματάμε να λειτουργούν κάπως έτσι. :lol: