PDA

View Full Version : Εισπράξεις της ΕΛ.ΑΣ



fazerakis
31/05/2006, 10:21
Η ιστορία και ο διάλογος που ακολουθούν συνέβηκαν χθες το απογευμα και αφορούν το μπλόκο στο ύψος της Εκάλης.

Ανεβαίνοντας προς Αγ. Στέγανο με το GSXR βλέπω ένα μπλόκο της τροχαίας στο ρεύμα της καθόδου. Κανένα πρόβλημα για μένα που ανέβαινα βέβαια.
Φτάνοντας σπίτι αποφασίζω να πεταχτώ μέχρι το τμήμα της Κηφισιάς να βγάλω καινούριο διαβατήριο, οποτε βάζω κράνος, γάντια καβαλάω το φεϊζεράκι μου και ξεκινάω.
Γνωρίζοντας φυσικά για το μπλόκο που ακολουθούσε (δεν πήρα άλλο δρόμο...λάθος) έχω κόψει και πάω υπερβολικάααα αργα, αρκετά ωστε να αποφέυγω ελέφαντα που θα μου πεταχτεί στα 5 μέτρα.
Πλησιάζω, πλησιαζω, πλησιαζω, πλησιαζω (αιώνας μου φάνηκε μέχρι να φτάσω στο μπλόκο) και έκει πού είμαι στα 10 μέτρα μακριά έτοιμος να ανόιξω γκάζι και να συνεχισω...φφφφφφφρρρρρρτ, το οργανο (Ο).

Ο: Κάνε στην άκρη
Ε: Μάλιστα
Ο: Δίπλωμα, άδεια, άσφάλεια...έχεις ασφάλεια?
Ε: Απ΄όλα έχω.
Ο: Πόντους στο δίπλωμα έχεις?
Ε: Όχι και ούτε θέλω.
Ο: Γιατί έτρεχες?
Ε: :confused: Δεν έτρεχα.
Ο: Ξέρεις ποιο είναι το όριο εδώ?
Ε: 50-60χλμ
Ο: 50...γιατί έτρεχες?
Ε: :confused: :confused: :confused:
Ο: Θα σου κόψω μια κλίση 33Ευρώ... πήγαινες με 72χλμ.
Ε: Κοιτάξτε να δείτε πήγαινα πάρα πολύ αργά, δεν βλέπω το λόγο να μου κόψετε κλήση
Ο: Μα ρε παιδί μου εδώ σταματάμε τα αυτοκίνητα, εσάς δεν σας πειράζουμε αλλά εσύ είδες ευθεία και γκάζωσες
Ε: :eyepop: :eyepop: :confused: :confused: :confused:

Έχει δώσει τα χαρτιά μου στο συνάδελφό (Ο2) του για να συμπληρώσει την κλήση και μου πιάνει την κλασική συζήτηση που μένεις που δουλεύεις (όλα τα κατάλοιπα της ανάκρισης αφού δεν τον δεχτήκανε στν ΕΥΠ)

Ε: Συγγνώμη αυτό βγάζει απόδειξη (δείχνοντας το «ταχυ-πιστόλι»)
Ο: Όχι
Ε: Και τι αποδεικνίει ότι πήγαινα με 72χλμ
Ο: Το έγραφε εδώ (δείχνοιντας μου την οθόνη)
Ε: Εδώ δεν γράφει τώρα τίποτα. Κοιτάξτε να δείτε αυτή τη στιγμή κατευθύνομαι στο Τμήμα της κηφισιάς για να βγάλω διαβατήριο. Δωστε μου σας παρακαλώ τα στοιχεία σας για να υποβάλω τα παράπονά μου.:mad:

Ο: :sick:

Πάει προς το Ο2 και του λέει

Ο: Πάει στο τμήμα για διαβατηριο.
Ο2: :confused: ???

Παίρνει τα χαρτιά μου, μου τα δίνει

Ο: Γειά σας
Ο: Ευχαριστώ, γεια σας.

Και τώρα τί συμπέρασμα βγάζετε μετά από αυτό. Ποτέ δεν με σημάδεψε με το «πιστόλι» και ποτέ δεν είχε στοιχεία για κλίση αλλά έτσι νόμιζε οτι θα μου πάρει 30Ευρώ.
Η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείώς.

makis206
31/05/2006, 10:24
Για :rotflmao: :rotflmao:

η για :bawl: :bawl: η κατάσταση ;:mad:

Λεωνίδας
31/05/2006, 10:25
Διάβασαν αυτά που έγραφες χθες και σε κυνηγάνε τώρα :rotflmao:

fazerakis
31/05/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Διάβασαν αυτά που έγραφες χθες και σε κυνηγάνε τώρα :rotflmao:

Λέες. :lol: Και δεν μπόρεσα ούτε να τα εφαρμώσω. Το θέμα είναι ότι άμα πήγαινα με 200 ούτε που θα σκεφτόταν να με σταματήσει:evil:

giorgosxt
31/05/2006, 10:36
Αυτό το κόλπο φίλε μου θα το έκαναν σε καμιά 20αριά άτομα.
Οι 5 από τους 20 να πλήρωσαν τσάμπα φράγκα απο το πουθενά έβγαλε το κράτος.
Αύριο πάλι τα ίδια σε αλλους 20, και αύριο και αύριο......

fazerakis
31/05/2006, 10:38
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Σου λένε 33Ευρώ και λές δε γ....εται από το να μπλέξουμε τώρα

και το κάνουν γαργάρα.:mad: :mad: :mad:

zoropatra
31/05/2006, 10:39
επρεπε να ξαναπερασεις μετα με 150χλμ.και σουζα.....!!!!!!!!ουτε καν θα εκανε προσπαθεια να σε σταματησει.........

fazerakis
31/05/2006, 10:43
Το σκέφτηκα αλλά είχε πάρει τα στοιχεία μου και θα μπλέκαμε. Έκανα το αντίθετο. Φρόντισα να κάνω από πίσω μου μία ουρά με λεωφορία, νταλίκες, ταχξί, ΙΧ και πήγαινα με 10χλμ. αλλά στα πα...ρια τους ούτε που δώσαν σημασία. :sick:

alximistis
31/05/2006, 10:58
Ούτε για... γέλια ούτε για κλάματα το περιστατικό...
απλώς η καθημερινότητα... η ελληνική ή τουλάχιστον αθηναική καθημερινότητα...

fazerakis
31/05/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Διάβασαν αυτά που έγραφες χθες και σε κυνηγάνε τώρα :rotflmao:

Και ξέχασα να πω... Ο κανόνας 4. "Και να μην έχετε λόγο να μην σταματήσετε μην σταματάτε" (Θα βρουν τον λόγο)

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!:uplate:

tifoefs
31/05/2006, 11:10
Καλα να παθεις αληηηηηηηηητηριεεεεεεεεεεεεεεεε μηχανοβιε που ηθελες και τσιτες στη ευθεια !

Ακου κει πραματα ! Δε χρειαζεται να σε σημαδεψει ρε με τη μπιστολα ! Αφου φαινεται οτι ετρεχες !

:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :lol: :lol:

ktm640lc4
31/05/2006, 11:14
Καλα εκανες. Χιλια μπραβο.


:a20: :a20: :a19:

zephyr1
31/05/2006, 11:43
Φέρτε λεφτά :bigcry:

vaskunito
31/05/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καλα να παθεις αληηηηηηηηητηριεεεεεεεεεεεεεεεε μηχανοβιε που ηθελες και τσιτες στη ευθεια !

Ακου κει πραματα ! Δε χρειαζεται να σε σημαδεψει ρε με τη μπιστολα ! Αφου φαινεται οτι ετρεχες !

:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :lol: :lol:

Ναι...φως φανάρι. Το είδα κι εγώ. Έτρεχες έτρεχες. :lol:

dirtbird
31/05/2006, 13:35
Παρόμοιας λογικής περιστατικό είχα πριν 3-4 χρόνια.Είμαι τρίτο αυτοκίνητο, δεξιά λωρίδα στο φανάρι που από Κηφισσό έβγαινε Πειραιώς προς Πειραιά. Ανάβει πράσινο, ξεκινάμε και πετάγεται όργανο και μας σταματάει και τους τρεις. Στο μπροστινό αμάξι ήταν συνάδελφος. Να μην πολυλογώ μας έγραψε όλους για κόκκινο. Την επομένη που επισκεφθήκαμε τον διοικητή (και χάσαμε 2 ώρες μέχι να τον βρούμε διαθέσιμο) αφού μας άκουσε μα μας απάντησε ότι δεν μπορεί να τις σβήσει.

Εγώ επειδή θα έλλειπα στο εξωτερικό όταν θα ήταν η δικάσιμος την πλήρωσα, η συνάδελφος πήγε στο δικαστήριο και αθωώθηκε....:confused:

adam_tsouk
31/05/2006, 14:42
εγω παλι δεν το βλεπω τοσο αστειο...
στα καλα καθουμενα να αποδεικνυεις οτι δεν εισια ελεφαντας...

ε οχι ρε πουστη μου.
επρεπε να τους καταγγειλεις ετσι για να τρεξουν κ αυτοι λιγο....

:mad:

ktm640lc4
31/05/2006, 14:57
Δεν χρειαζεται, ως εκει που ψαρωσαν καλα ειναι.

ΜΙα χαρα το χειριστηκε. Με μετρο και μαεστρία.

Ευγε νεε μου.

fazerakis
31/05/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρόμοιας λογικής περιστατικό είχα πριν 3-4 χρόνια.Είμαι τρίτο αυτοκίνητο, δεξιά λωρίδα στο φανάρι που από Κηφισσό έβγαινε Πειραιώς προς Πειραιά. Ανάβει πράσινο, ξεκινάμε και πετάγεται όργανο και μας σταματάει και τους τρεις. Στο μπροστινό αμάξι ήταν συνάδελφος. Να μην πολυλογώ μας έγραψε όλους για κόκκινο. Την επομένη που επισκεφθήκαμε τον διοικητή (και χάσαμε 2 ώρες μέχι να τον βρούμε διαθέσιμο) αφού μας άκουσε μα μας απάντησε ότι δεν μπορεί να τις σβήσει.

Εγώ επειδή θα έλλειπα στο εξωτερικό όταν θα ήταν η δικάσιμος την πλήρωσα, η συνάδελφος πήγε στο δικαστήριο και αθωώθηκε....:confused:

Το ίδιο ακριβώς μου είχε συμβεί στο φανάρι που βγαινει στην Μεσσογείων στη πλατεία της ΑΓ. Παρασκευής αλλά τελικά κλήση δεν πήρα. Αλλά ο τύπος επέμενε οτι είχα περάσει με κόκκινο.
Με φίλο έχουμε περάσει με αυτοκίνητο πορτοκαλί το φανάρι στο Μαρούσι (DELTA) και βγαίνουν από το Μαρούσι και μας γράφουν για κόκκινο ενώ ως συνοδηγός κοίταζα αν θα γίνει κόκκινο πριν περάσουμε και φυσικά δεν είχε γίνει.

Τρέχα γύρευε. Το θέμα αυτο πρέπει να πάρει διαστάσεις.

fazerakis
31/05/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δεν χρειαζεται, ως εκει που ψαρωσαν καλα ειναι.

ΜΙα χαρα το χειριστηκε. Με μετρο και μαεστρία.

Ευγε νεε μου.

Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα πολύ να τους δώσω στεγνά αλλά αυτή η μαλ....ενη νοοτροπία "που να τρέχουμε τωρα" μας έχει φάει. :(

xaris_sm
01/06/2006, 10:16
Παιδια οντως πρεπει να βγαλει αποδειξη το πιστολι για να σε γραψουν?Αλλιως δεν μπορουν?

αυτην την αποδειξη μετα εσυ την κρατας?

fazerakis
01/06/2006, 10:48
Το θέμα είναι οτι ποτέ δεν μου έδειξε την ένδειξη από το "πιστόλι". Αν στην δείξει επιδεικτικά αμέσως αφού σε σταματήσει τότε υπάρχει θέμα συζήτησης. Παρ'ολα αυτά πρέπει να μπορεί να αποδείξει οτι είναι δικιά σου και όχι ενός προπορευόμενου οχήματος.

γι'αυτό στα μπλόκα το καλύτερο είναι να είστε πίσω από κάποιον άλλον!!! (μόνο μην το σκεφτεί και ο άλλος:rolleyes:

Από την άλλη είναι αποδεδειγμένο ότι για τις μοτοσυκλέτες το σφάλμα της ένδειξης μπορεί να είναι πολύ μεγάλο, λόγο της μικρής μετοπικής επιφάνειας.(άντε να το εξηγήσεις στο Υπουργείο βέβαια)

stsiatsikas
01/06/2006, 15:19
εγώ σου προτείνω να μην το πληρώσεις & να πας στο στη δίκη . Μετά απο 2-4 μήνες είναι μάλλον , θα το δείς πάνω στη κλήση .
Πήγαινε εκεί , θα φάς 3-4 ώρες ανάλογα με τη "κίνηση" , μην τσαμπουκαλευτείς στο δικαστή , μην πείς οτι το όργανο ήταν λακαμάς ή έκανε λάθος . Το ξέρουν και αυτοί πως είναι μαλάκες , αλλά να ξέρεις πως δεν μπορεί να πάει κόντρα στο σύστημα τους .
Απλά πές τους πως δεν έτρεχες.........ήσουν σωστός , φόραγες κράνος . Η ταχύτητα σου ήταν στα όρια . Σου τονίζω να μην επιμείνεις οτι ο κος Όργανος είναι λάθος .
Απλά ανέφερε πως ο άνθρωπος ίσως να έκανε λάθος ή το radar του να μην σημάδεψε εσένα , αλλά παραπλεύρως κινούμενο όχημα .
Μην μασάς , πήγαινε στο δικαστήριο . Είναι κρίμα να αποθέσεις 33? στο ταμειό του Δήμου Κηφισιάς . Γιατί δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά εκεί παν τα λεφτά στον εκάστοτε Δήμο που θα σε γράψουν & για αυτό το λόγο υπάρχει & το μέτρο .
Καλή τύχη.

nikos force
01/06/2006, 23:04
ειμαι στο κομβο εθνικης με καβαλας.διπλα μου ενα τζιπακι της τροχαιας,ξεκιναμε μαζι...φτανουμε στο φαναρι στη καβαλας στη βιαμαξ,εκει ο ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ μας εχει κανει ηδη σημα να ξεκινησουμε ,φτανω θηβων και καβαλας και σβηνω το μηχανακι γιατι δεν εχει βεντιλατερ και περιμενω.εκει ξαφνικα μου ορμανε δυο παληκαρια απο πισω και ο ενας με κραταει και ο αλλος προσπαθει να σβησει το μηχανακι...η καταληξη..κοκκινο δε περασα ποτε,δε περναω ΠΟΤΕ,σουζα επισης δεν εκανα ποτε.κανοντας διαλογο συζητωντας πως αν εγω περασα με κοκκινο αυτοι πως με φτασανε ,η απαντηση τους ητανε οτι και αυτοι με κοκκινο περασανε συνεχιζωντας εγω ,και καλα οτι οκ,εσεις περασατε με κοκκινο ,ολα αυτα τα αυτοκινητα που ηταν ηδη στο φαναρι πως τα περασατε εφοσον ηταν κοκκινο και λογικα σταματημενα,απαντηση μπατσου(γιατι περικωλομπατσων προκειται και οχι περι αστυνομικων αρχων)''τους περασαμε απο πανω...παμε στη σουζα τωρα...'' μου λεει. η συνεχεια ακομα εξελισσεται γιατι πηγα στη τροχαια και απλα ο δοιηκητης ολο δε μπορει να με δεχτει.ο δικος μου δρομος οδηγει προς το δικαστηριο που ουτε εκει πιστευω οτι θα αλλαξει κατι αλλα και ο δρομος του μπατσου οδηγει προς την ΕΔΕ γιατι εχω ηδη καταθεση μυνηση για παραβαση καθηκοντος.φοραω παντα κρανος εχω ολα μου τα χαρτια και γενικοτερα η οδικη μου συμπεριφορα ειναι σχεδον αψεγαδιαστη.σταματαω παντα σε μπλοκο και δε δημιουργω ποτε προβλημα.αν ομως προκειται να εχω συνεχως προβλημα απο τους μπατσους δε ξανασταματαω πουθενα.προτιμω τον οποιοδηποτε χαρακτηρισμο απο τον χαρακτηρισμο του μαλακα που χανει χρονο και χρημα εξαιτιας την παραξηλωμενης ασιδοσιας καποιων


50436

alfa156
02/06/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ειμαι στο κομβο εθνικης με καβαλας.διπλα μου ενα τζιπακι της τροχαιας,ξεκιναμε μαζι...φτανουμε στο φαναρι στη καβαλας στη βιαμαξ,εκει ο ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ μας εχει κανει ηδη σημα να ξεκινησουμε ,φτανω θηβων και καβαλας και σβηνω το μηχανακι γιατι δεν εχει βεντιλατερ και περιμενω.εκει ξαφνικα μου ορμανε δυο παληκαρια απο πισω και ο ενας με κραταει και ο αλλος προσπαθει να σβησει το μηχανακι...η καταληξη..κοκκινο δε περασα ποτε,δε περναω ΠΟΤΕ,σουζα επισης δεν εκανα ποτε.κανοντας διαλογο συζητωντας πως αν εγω περασα με κοκκινο αυτοι πως με φτασανε ,η απαντηση τους ητανε οτι και αυτοι με κοκκινο περασανε συνεχιζωντας εγω ,και καλα οτι οκ,εσεις περασατε με κοκκινο ,ολα αυτα τα αυτοκινητα που ηταν ηδη στο φαναρι πως τα περασατε εφοσον ηταν κοκκινο και λογικα σταματημενα,απαντηση μπατσου(γιατι περικωλομπατσων προκειται και οχι περι αστυνομικων αρχων)''τους περασαμε απο πανω...παμε στη σουζα τωρα...'' μου λεει. η συνεχεια ακομα εξελισσεται γιατι πηγα στη τροχαια και απλα ο δοιηκητης ολο δε μπορει να με δεχτει.ο δικος μου δρομος οδηγει προς το δικαστηριο που ουτε εκει πιστευω οτι θα αλλαξει κατι αλλα και ο δρομος του μπατσου οδηγει προς την ΕΔΕ γιατι εχω ηδη καταθεση μυνηση για παραβαση καθηκοντος.φοραω παντα κρανος εχω ολα μου τα χαρτια και γενικοτερα η οδικη μου συμπεριφορα ειναι σχεδον αψεγαδιαστη.σταματαω παντα σε μπλοκο και δε δημιουργω ποτε προβλημα.αν ομως προκειται να εχω συνεχως προβλημα απο τους μπατσους δε ξανασταματαω πουθενα.προτιμω τον οποιοδηποτε χαρακτηρισμο απο τον χαρακτηρισμο του μαλακα που χανει χρονο και χρημα εξαιτιας την παραξηλωμενης ασιδοσιας καποιων
αμα καταληξει σε εδε πιστευω οτι θα ταρακουνηθει λιγακι...και ετσι πρπει να γινεται.πηγες αμεσως και εκανε ςμηνυση?ειχες και μαρτυρες?πηγες στην τροχαια που υπαγεται ο στυνομικος η σε οποιοδηποτε ατμημα?

costas81
02/06/2006, 15:17
εγω εχω με δυο αστυνομικους που με σταματησανε δικαστηρια και μυνησεις!
τα υπολοιπα απο κοντα μιας και ακομα εκρεμη το δικαστηριο και δεν θελω να αναφερθω σε αυτα μεσα απο το νετ!!

Ενα εχω να πω!!

Ειναι 10 μαλακες και τους παιρνει ολους η μπαλα!Δεν ειναι ετσι αλλα αυτοι οι 10 ειναι πολυ μαλακες!