PDA

View Full Version : Επαναφορά πλαστικών...?



motaba
01/06/2006, 08:46
Καλημέρα σε όλους!:)

Έχω ένα Tenere 600 (1VJ) και θα το φτιάξω σιγά σιγά..
Ρώτησα τη Yamaha για τα πλαστικά και μου είπαν 300 euro + 100 euro περίπου για τα αυτοκόλλητα!! Ξέρετε... αυτά τα κίτρινα που είχε..
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα δώσω!!

Ήθελα να ρωτήσω, αν γίνεται να τα φτιάξω μόνος μου.. Του στύλ να τα συνεφέρω λίγο με ψιλό γυαλόχαρτο και μετά να τα πάω σε φαναρτζή (αυτοκινήτων) να μου τα περάσει βερνίκι ή και χρώμα αν χρειάζεται...

Γίνεται κάτι τέτοιο?

Υ.Γ. Είμαι σχετικά νέος στο χώρο της μοτοσυκλέτας..

Ευχαριστώ!!

div400
01/06/2006, 09:07
ολα γινονται....

αν εχουν απλα γρατζουνιες τα πας για βαψιμο σε μαστορα

αν και σπασιματα και παλι τα πας για κολλημα

επισης μπορεις να φταξεις πολυεστερικα καινουργια....

κανε μια αναζητηση στα τεχνκα και θα βρεις πολλα ποστ με αυτο το θεμα, ακομα στα περιοδικα στις πισω σελιδες εχει τα στοιχεια επικοινωνιας για πολλους μαστορους....

motaba
01/06/2006, 11:22
TNX!!

Βασικά το μόνο που έχουν είναι ότι έχουν ξεθοριάσει από τον ήλιο!!
Έχουν Θαμπώσει και έχει φύγει το βερνίκι..

Θα το ψάξω αμέσως!!:p

vaskunito
01/06/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
TNX!!

Βασικά το μόνο που έχουν είναι ότι έχουν ξεθοριάσει από τον ήλιο!!
Έχουν Θαμπώσει και έχει φύγει το βερνίκι..

Θα το ψάξω αμέσως!!:p

Τότε (άμα η ζημιά δεν είναι μεγάλη) μπορείς με κάποιο προιόν (στυλ autoglym, compound, T-Cut) να επαναφέρεις το χρώμα. Ποτέ μα ποτέ δεν πλένουμε τα πλαστικά και τις άλλες χρωματιστές επιφάνειες (ντεπόζιτο) με σαπούνια γιά τα πιάτα (πχ fairy, κτλ κτλ).

motaba
01/06/2006, 12:47
!!! Δεν το ήξερα αυτό για το υγρό πιάτων!!

Πάντως μόλις πήρα τηλέφωνο και ρώτησα ένα μάστορα (πολύ συνεργάσιμο!) και μου είπε ότι αφού το πρόβλημα είναι το ξεθόριασμα θα χρειαστεί τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο (800) ώστε να φύγει το "δερμα" του πλαστικού και να εμφανιστεί το "κρέας"!!! ΣΣΣΣ!!! Σωστός!!!:beer:

:)

vaskunito
01/06/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
!!! Δεν το ήξερα αυτό για το υγρό πιάτων!!

Πάντως μόλις πήρα τηλέφωνο και ρώτησα ένα μάστορα (πολύ συνεργάσιμο!) και μου είπε ότι αφού το πρόβλημα είναι το ξεθόριασμα θα χρειαστεί τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο (800) ώστε να φύγει το "δερμα" του πλαστικού και να εμφανιστεί το "κρέας"!!! ΣΣΣΣ!!! Σωστός!!!:beer:

:)

α...το έθεσε επιστιμονικά ο μάστορας.
Τέλος πάντων...κάνε ότι νομίζεις. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα κάποιο όχι και τόσο δυνατό προιόν (σαν τα παραπάνω) και άμα δεν δουλέψει τότε να δοκιμάσεις μεθόδους σαν το γυαλόχαρτο (οι οποίες είναι λίγο extreme και άμα κάνεις κάποια μαλακία μετά....την έβαψες :lol: )

byron
01/06/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Ποτέ μα ποτέ δεν πλένουμε τα πλαστικά και τις άλλες χρωματιστές επιφάνειες (ντεπόζιτο) με σαπούνια γιά τα πιάτα (πχ fairy, κτλ κτλ).

Επειδή πρώτη φορά το ακούω αυτό, με τι να τα πλένουμε δλδ;;

Όσον αφορά τα αυτοκόλλητα, πάρε σβάρνα καταστήματα που φτιάχνουν αυτοκόλλητα και δείξτους τι θέλεις να φτιάξεις.
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με τα αυτοκόλλητα μιας εξωλέμβιας Mercury. Μου ζήταγαν 180 ?.
Τά έφτιαξα με 30?......

:wave2: :wave2:

vaskunito
01/06/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Επειδή πρώτη φορά το ακούω αυτό, με τι να τα πλένουμε δλδ;;


Επειδή υγρά πιάτων έχουν κάτι μαλακίες άλατα μέσα και είναι σχετικά δυνατά προιόντα καθαρισμού, άμα πλένεις την μηχανή σου με αυτά στο μέλλον θα σου θολώσει το χρώμα. Ίσως να μην το προσέξεις στην αρχή αλλά κάποια στιγμή θα σου γίνει. Καλύτερα να χρηισιμοποιείς προιόντα ειδικά κατασκευασμένα για μηχανές (πχ autoglym, Muc-off και ότι αλλο υπάρχει στην Ελληνική αγορά).




Όσον αφορά τα αυτοκόλλητα, πάρε σβάρνα καταστήματα που φτιάχνουν αυτοκόλλητα και δείξτους τι θέλεις να φτιάξεις.
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με τα αυτοκόλλητα μιας εξωλέμβιας Mercury. Μου ζήταγαν 180 ?.
Τά έφτιαξα με 30?......

:wave2: :wave2: [/B]

Καθώς και το eBay που έχει αυτοκόλλητα για πολλες μηχανές.

motaba
01/06/2006, 13:28
Tnx παίδες για τη βοήθεια!!
Το πιο σοφό είναι όντως να πάω μια βόλτα από autoglym πρώτα..

Η γενικότερη ιδέα είναι το restoration του Tenere για να γίνει σαν κι αυτό...!!:)


50375

vaskunito
01/06/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Tnx παίδες για τη βοήθεια!!
Το πιο σοφό είναι όντως να πάω μια βόλτα από autoglym πρώτα..

Η γενικότερη ιδέα είναι το restoration του Tenere για να γίνει σαν κι αυτό...!!:)


Ναι...δεν μας δείχνεις και καμιά εικόνα του πως είναι τώρα να καταλάβουμε;

mourgakos
10/06/2006, 12:23
exo ena xtaki. exo kai ena deytero set plastika kai depozita ta opoia thelo na ksanabapso ,alla logo xronou sen exo psaksei.kai se fanopoio den pao edited (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24163) .oso gia autokolita sto monastiraki sou ftiaxnoun papades me liga xrimata. an breis akri gia own restoration epeidi tha kano kai ego eyxaristos na aliloboithithoume.

faraway
24/07/2006, 22:53
εβαψα το δικο μου super tenere προσφατα , και για να αποφυγω το μπερδεμα με τα αυτοκολητα δε τα εβαλα μετα αλλα ο ζωγραφος τα εκανε βαφτα επανω στη μηχανη μου λειπαν μονο κατι ψηλα που τα πηρα απο μαγαζακια που φτιαχνουν αυτοκολητα τζαμπα!

motaba
25/07/2006, 07:23
Καλημέρα!!

Τελικά έφτιαξα το (βουλιαγμένο) τεπόζιτο, φουσκωμα - βάψιμο και οπως και του teneres βάψιμο και το αυτοκόλλητα!!

Όχι 229 euro που ζητάει η Yamaha ΜΟΝΟ!! για τα αυτοκόλλητα!!!:wave2:

ZEUS
25/07/2006, 14:01
Φίλε Motaba τελικά πόσο σου κόστισε η δουλειά ?

Εχω και γω ενα ξεθωριασμένο-ξεπλυμένο δίτροχο που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι και θέλω να το περιποιηθώ.

Αν έμεινες ευχαριστημένος , πές μας και τον μάστορα που το ανέλαβε.

motaba
26/07/2006, 07:11
Καλημέρα!

Το Tenere είχε γενικώς τα κακά του χάλια...
Είχε φάει τούμπες και το τεπόζιτο ήταν άθλιο! Βουλιαγμένο, σκουριασμένο κτλ!! Αρχικά σκέφτηκα για αντικατάσταση.. Όμως τα 600 euro για το τεπέζιτο και τα 229 (!!) euro για τα αυτοκόλλητα που θέλει η Yamaha ήταν πάρα πολλά!:eyepop:
Ο μάστορας που είχε αναλάβει τα μηχανικά (κοντά στα Πετράλωνα) μου είπε για το φαναρτζή. Ο οποίος το φούσκωσε (υπάρχει μόνο ένας στην Ελλάδα που κάνει αυτή τη δουλειά - στο Πειραιά νομίζω..) έβαλε τα αυτοκόλλητα "Tenere" και έβαψε όλο το τεπέζιτο (3 χρώματα), τέλος βερνίκι όλο.
Το σύνολο πήγε ~ 230 euro..
:bigcry:
Μου φανήκαν πολλά και πάλι σε σχέση με τις χρεώσεις των φαναρτζήδων στα αυτοκίνητα..

Το τεπέζιτο όμως είναι σαν καινούργιο πια και αυτό είναι η ανταμοιβή.. Αυριο θα ανεβάσω φωτό να το δείτε! :winka:


Υ.Γ. Πήγα στα κεντρικά της Autoglym στο Ελληνικό... Η κατάσταση είναι helpless μου είπαν για τα πλαστικά. Δεν έχουν κάτι για να επανέλθουν.. Το ΄Β σχέδιο ξεκίνησε.. Δοκιμαστικά έτριψα το φτερό με γυαλόχαρτο 250~320 νομίζω στη μπανιέρα :p σιγά σιγά και συνέχεια να τρέχει νερό. Λοιπόν καμία σχέση!!
Πήρα κι ένα σπρέι βερνίκι και είναι πολύ καλύτερο από πρίν! Για να είναι respect το αποτέλεσμα με αυτό το τρόπο θα πρέπει να φτάσει προοδευτικά μέχρι και 1000 το γυαλόχαρτο!! Μετά στο βερνίκι με πιστόλι και :beer: !!

ZEUS
26/07/2006, 10:47
Να 'σαι καλά Motaba .

Με βλέπω να περνάω το καλοκαίρι τρίβοντας πλαστικά.

:bigcry:

motaba
26/07/2006, 11:33
Να'σαι καλά! Αυριο θα βάλω φωτό για να δείτε και τι έγινε...

motaba
27/07/2006, 07:43
Καλημέρα!!

Λεπτομέρειες από την δουλειά..


57121

motaba
27/07/2006, 07:53
Από την άλλη μεριά..


57122

motaba
27/07/2006, 07:54
Άλλη μια..


57123

motaba
27/07/2006, 07:59
Καλημέρα!!

Λεπτομέρειες από την δουλειά..


57124

motaba
27/07/2006, 08:01
Όλα είναι βαμμένα (η κίτρινη και η γαλάζια ρίγα, το 600) εκτός του "Tenere" το οποίο είναι αυτοκόλλητο.. Από πάνω βερνίκι.

Στην πρώτη φωτο φαίνεται και το "καμμένο" από τον ήλιο πλαστικό (το πίσω δεξια..)

Το φτερό το έτριψα πρόχειρα για να δοκιμάσω την "τεχνική" με τα γυαλόχαρτα..


57125