PDA

View Full Version : Οδικη Συμπεριφορα Μοτο



vrider
01/06/2006, 13:26
- Εχετε παρατηρησει οτι στα φαναρια ολα τα μηχανακια σταματουν ΠΑΝΩ στη διαβαση. Ο κοσμος βεβαια θα πρεπει να διακτινιστει για να περασει απεναντι.

-Ειχετε παρατηρησει οτι αν τολμησεις να κινηθεις με λιγοτερα απο 60 στο μπτιλιαρισμα, αναμεσα στα ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ αυτοκινητα, ο απο πισω σου η θα μαρσαρει με δυσφορια η και θα κορναρει προκειμενου να μην οδηγεις σαν την κοτα? ( Καλα, σε κανεναν δεν εχει ανοιξει ταριφας πορτα ?)

-Εχετε παρατηρησει οτι για μερικους δεν υπαρχει εμποδιο στο δρομο? Και εξηγουμαι: Αν για οποιδηποτε λογο κολησει η ροη της κυκλοφοριας, ειναι αδυνατον να σταθει ο ¨αρχοντασ του δρομου¨και να περιμενει οποτε καβαλαει το πεζοδρομιο. Εν τυχον υπαρχει και κανενας πεζος πανω και τολμησει και του κοψει τη φορα, αλλοιμονο του.
Επισης, αν τυχον , λεμε αν τυχον δεν σταθει ΠΡΩΤΟΣ στο φαναρι
(ΠΑΝΩ στη διαβαση) και εσυ εχεις κανει το λαθος να αφησεις αποσταση απο τον μπροστινό σου πανω απο ενα μετρο, εχει ερθει και εχει χωθει αναμεσα!

-Αριστερη λοριδα Συγγρου η Κηφισιας η ο,τι αλλο με σκουτεροπαπι 50αρι σιγουρα το εχετε δει.

-Για φλας οταν προκειται να στριψει δε συζηταμε βεβαια, Τα μηχανακια δεν χρειαζονται φλας.

Ειμαι σιγουρος οτι ξεχασα αρκετα αλλα για αρχη αυτα ειναι που με τσαντιζουν και με στεναχωρουν καθημερινα στο δρομο, οχι τιποτε αλλο αλλα δινουμε και λαβη στους ταριφες να λενε.

Χαρης

dukeandthecity
01/06/2006, 13:59
και οτι μεταξυ μοτό ισχύει ότι και με τα κουτιά....


ο έχων το ακριβοτερο μοτορι έχει προτεραιότητα.

gregorgeous89
01/06/2006, 14:00
Isos stin pragmatikotita oi ditroxoi na exoume xiroteri odiki simperifora apo toys tetratroxous...isos:(

adam_tsouk
01/06/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
- -Αριστερη λοριδα Συγγρου η Κηφισιας η ο,τι αλλο με σκουτεροπαπι 50αρι σιγουρα το εχετε δει.



ω θεε!

και να νομιζει οτι τρεχει και δεν ενοχλει!

τεςπα, για τις διαβασεις εγω προσωπικα χεστηκα!
ολοι οι πεζο βλεπουν κοκκινο ανθρωπακι και περπατανε ανεμελοι.. αλλα αμα σταθεις στη διαβαση με το οχημα σου τη λενε!

dukeandthecity
01/06/2006, 14:02
ΠΟΛΥ πιθανό...

οταν πηρα διπλωμα έκανα 8ρια με βεσπα και αναβοσβηνα τα φλας.

να γελαει ο κοσμος ....

tifoefs
01/06/2006, 14:03
Πεστε κι' αλλα να θυμηθω που ερχομαι !!!

:eyepop: :eyepop: :uplate: :uplate: :hypnotize :hypnotize :look: :look: :sick:

EVI
01/06/2006, 14:13
Εχει δικιο ο χαρης..οντως ειναι ετσι


παιδια τις προαλλες ημουν παραλιακη μποτιλιαρισμα λεμε δε κουνιοταν φυλλο

και με το γνωστο ΗΛΙΘΙΟ να στριβουν να αλλαξουν λωριδα που φυσικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ απλως και μονο να κλεισουν το μισο μετρο και αν που εχεις να κινηθεις αναμεσα απο τα αυτοκινιτα


και παω αργα

με 40-50

και πισω μου τυπος με varadero η κατι τετοιο δεν προσεξα να κορναρει

να μαρσαρει

να να να


αντε μαμισου

μπαινω μπροστα απο ενα αμαξι που βρηκα λιγο χορο και τον αφηνω να περασει


εφυγε τρεχωντας λεμε

και πηγε και επεσε λιγα μετρα πιο κατω σε ενα αμαξι που βλακωδος προσπαθησε να αλλαξει λωριδα μεσα στο μποτιλιαρισμα


επεσε χτυπησε αλλα σηκοθηκε


τον κοιταγα καλα καλα


σε αλλες περιπτωσεις θα ετρεχα να δω αν ειναι καλα


ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ


και προχτες στο κεντρο του πειραια

παω με 70 το πολυ .......τρεχανε τα αμαξια


και ΚΥΡΙΑ που της ανηκει ο δρομος πεζη περπαταει αμεριμνη στο δρομο και σταματα τα αμαξια με το χερι -τους κανει νοημα-


εχω διπλα μου φορτηγο και περνα μπροστα του!!!!!!


φρεναρει το φορτηγο λιγο πιο μπροστα μου ηταν

και φρεναρω και εγω

που ΔΕΝ σταματησε η μηχανη


αλλα κατα τυχη της χτυπησε το χερι μονο ο καθρευτης


κοκαλοσα


ιδρωσα



σταματαω να δω τι επαθε


και αυτη απλος επιανε το χερι της οτι ποναγε


ημουν κοκαλομενη πανω στη μηχανη και την κοιταγα


μου κανει νοημα οτι εινια καλα και συνεχιζει αμεριμνη



βγαζω τσιγαρο


ηρεμω και φευγω



ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥς


εβριζα μεσα απο το κρανος


τι να πω....................

alfa156
01/06/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
και οτι μεταξυ μοτό ισχύει ότι και με τα κουτιά....


ο έχων το ακριβοτερο μοτορι έχει προτεραιότητα.
αν ειναι το ακριβοτερο να ειναι γρηγοροτερο,τοτε ναι,εχει προτεραιοτητα οταν κινηται στην παραλιακη αριστερη λωριδα και παει με 30 ο αργος, ενω εγω μπορω να παω ανετα με 50...αναμεσα στα αυτοκινητα,ασε το αλλο,δεν ειναι οτι δεν τρεχουν οι περισσοτεροι,ειναι οτι κολανε και σε σημεια που εγω περναω ανετα και με αναγκαζουν να κοβω και να επιταχυνω συνεχεια..
αυτο που λεω το συναντω συνεχεια παραλιακη σε ολο το μηκος,απο την βαρκιζα που μενω μεχρι την καλλιθεα που δουλευω και ειδικα μετα το αεροδρομιο.
σεβομαι αυτους που βλεπουν απο τον καθρεπτη οτι με ενοχλουν πηγαινοντας αργα και με την πρωτη ευκαιρια μου δινουν δρομο και τους ευχαριστω,και αγανακτω με τον καθε μπαρμπα που παει με 30 ,με βλεπει οτι κανω αγωνα να τον περασω και κανει πως δε με ειδε...εκει του τραβαω ενα κλισμα με την πρωτη ευκαιρια που ειναι ολο δικο του...μπας και καταλαβει καποτε τους κανονες που παιζουν στην πιατσα..και να συμορφωθει με αυτους.

Λεωνίδας
01/06/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
Εχει δικιο ο χαρης..οντως ειναι ετσι


παιδια τις προαλλες ημουν παραλιακη μποτιλιαρισμα λεμε δε κουνιοταν φυλλο

και με το γνωστο ΗΛΙΘΙΟ να στριβουν να αλλαξουν λωριδα που φυσικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ απλως και μονο να κλεισουν το μισο μετρο και αν που εχεις να κινηθεις αναμεσα απο τα αυτοκινιτα


και παω αργα

με 40-50

και πισω μου τυπος με varadero η κατι τετοιο δεν προσεξα να κορναρει

να μαρσαρει

να να να


αντε μαμισου

μπαινω μπροστα απο ενα αμαξι που βρηκα λιγο χορο και τον αφηνω να περασει


εφυγε τρεχωντας λεμε

και πηγε και επεσε λιγα μετρα πιο κατω σε ενα αμαξι που βλακωδος προσπαθησε να αλλαξει λωριδα μεσα στο μποτιλιαρισμα


επεσε χτυπησε αλλα σηκοθηκε


τον κοιταγα καλα καλα


σε αλλες περιπτωσεις θα ετρεχα να δω αν ειναι καλα


ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ


και προχτες στο κεντρο του πειραια

παω με 70 το πολυ .......τρεχανε τα αμαξια


και ΚΥΡΙΑ που της ανηκει ο δρομος πεζη περπαταει αμεριμνη στο δρομο και σταματα τα αμαξια με το χερι -τους κανει νοημα-


εχω διπλα μου φορτηγο και περνα μπροστα του!!!!!!


φρεναρει το φορτηγο λιγο πιο μπροστα μου ηταν

και φρεναρω και εγω

που ΔΕΝ σταματησε η μηχανη


αλλα κατα τυχη της χτυπησε το χερι μονο ο καθρευτης


κοκαλοσα


ιδρωσα



σταματαω να δω τι επαθε


και αυτη απλος επιανε το χερι της οτι ποναγε


ημουν κοκαλομενη πανω στη μηχανη και την κοιταγα


μου κανει νοημα οτι εινια καλα και συνεχιζει αμεριμνη



βγαζω τσιγαρο


ηρεμω και φευγω



ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥς


εβριζα μεσα απο το κρανος


τι να πω.................... καμία συγγένεια με το sonic22? :lol:

EVI
01/06/2006, 14:21
eeexmmmm oSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIIIIIII


αλλα γιατι?




:eek: :eek: :eek:

dukeandthecity
01/06/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
μπας και καταλαβει καποτε τους κανονες που παιζουν στην πιατσα..και να συμορφωθει με αυτους. .


εισαι θεός :a23: :a23:

ποιος ΚΟΚ και μαλακίες ΚΠΣΠ απο εδω και πέρα.

tifoefs
01/06/2006, 14:26
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :look:




























:a53: :a53: :a53: :a53: :a011:

Δωστε κι' αλλα ! Αντεχω ακομα !

:uplate:

the_passenger
01/06/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
- Εχετε παρατηρησει οτι στα φαναρια ολα τα μηχανακια σταματουν ΠΑΝΩ στη διαβαση. Ο κοσμος βεβαια θα πρεπει να διακτινιστει για να περασει απεναντι.


Αν και μπορεί να είναι πάνω, είναι στην αρχή της διάβασης, με χώρο ακόμα και για τρένο από μπροστά, οπότε ο πεζός θα περάσει με την άνεσή του (με κόκκινο φυσικά)




-Ειχετε παρατηρησει οτι αν τολμησεις να κινηθεις με λιγοτερα απο 60 στο μπτιλιαρισμα, αναμεσα στα ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ αυτοκινητα, ο απο πισω σου η θα μαρσαρει με δυσφορια η και θα κορναρει προκειμενου να μην οδηγεις σαν την κοτα? ( Καλα, σε κανεναν δεν εχει ανοιξει ταριφας πορτα ?)


Αν είναι έτσι τότε πολύ κακώς. Από την άλλη, αν πηγαίνεις με 20χλμ και έχεις καταφέρει να μαζέψεις πίσω σου ολόκληρο τρενάκι από δίκυκλα (όλοι μαζί: περνά περνά η μέλισσα....), θα μπορούσες να σταματήσεις για λίγο κάπου δεξιά (μιά και καλή) και φτού και πάλι.



-Αριστερη λοριδα Συγγρου η Κηφισιας η ο,τι αλλο με σκουτεροπαπι 50αρι σιγουρα το εχετε δει.


Ναί καμιά φορά το βλέπω. Κουτιά όμως να ξύνονται στην αριστερή βλέπω κάθε μέρα!


Η δική μου γνώμη: δεν είμαστε άριστοι... αλλά είμαστε πολλές κλάσεις καλύτεροι από τους κουτάκηδες!

:wave2:

tsofras
01/06/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger


Η δική μου γνώμη: δεν είμαστε άριστοι... αλλά είμαστε πολλές κλάσεις καλύτεροι από τους κουτάκηδες!

:wave2: [/B]


Συγνώμη φίλε μου , αλλα δεν συμφωνω, αντε να συμφωνίσω με τα ίδια χάλια και οι 2, αλλα το πολλές κλάσεις καλύτεροι κιόλας πάει πολύ.
Ναι όντος υπάρχουν παρα πολλοί άχρηστοι και ασυνέιδητοι με "κουτάκι" αλλα και με μηχανές δεν βλέπεις καλύτερα, πεζοδρόμια, με κόκκινο, προσπέραση απο αριστερή αριστερα :hypnotize , απο δεξιά στα δεξιά

:hypnotize , τσίμα τσίμα ανάμεσα απο αμάξια (μου έχουν χτυπήσει τους καθρέπτες πολλές φορές , αλλά δεν έχω μιλήσει) κτλ. , όχι ίδια αλλα πρόμοια με τα αυτοκίνητα

Οπότε τα ίδια χάλια, και τέλος όχι πως δικαιολογώ τα κουτάκια, κουτάκης είμαι και εγώ, τώρα μαθαίνω με την μηχανή, αλλα δεν νομίζω να λέει στο κώδικα ότι η μηχανή πρέπει να κυκλοφορεί ανάμεσα στα κουτιά αλλά στην λωρίδα της νομίζω, άσχετα αν το κάνω και εγώ κάποτε.

Προσωπικές απόψεις δεν θέλω να θίξω κανέναν , και ειδικά εσένα φίλε passenger απλά μην υποβιβάζεις και εμάς με τα κουτια.

Ευχαριστω

giorgosxt
01/06/2006, 16:39
Παιδιά ο Μ@λ@κ@ς είναι μ@λ@κ@ς ότι και αν οδηγεί, είτε μοτόρι είτε κουτί.
Απλώς εμείς μάθαμε να κοιτάμε και τον άλλον πριν κάνουμε κάτι (ελιγμό, προσπέραση ή σφήνα) και αυτό γιατί ότι και να γίνει εμείς θα βγούμε σωματικά χαμένοι.
Γι'αυτό το λόγο είμαστε λίγο καλύτεροι απ'τους άλλους.

vaspiou
01/06/2006, 17:00
ρε παιδια ΟΚ με τα κουτια ειναι σπαστικοι αλλα δυστηχως και τα μηχανακια κυριως καταντανε πολλες φορες ενοχλητικα. Εγω παλια με το ΧR250 χωνομουν σε καθε ανοιγμα που υπηρχε.Σαν παπι. Αφου οδηγοι κουτακιων μου ελεγαν "Που πας παληκαρι μου?'' "Θα μας παρεις κανα καθρεπτη περιμενε" και τετοια. Ωσπου το καταλαβα και δεν χωνομουν πια και ειχα βρει την ηρεμια μου. Ελα λοιπον που ο πισω (παπι) αρχιζει το δικο του.. "Ελα φιλε προχωρα" "(Κορνα) "Ελα χωράς" και τα λοιπα... Το οτι εχεις μηχανη δεν σημαινει σωνει και καλα οτι πρεπει να βγεις πρωτος στο φαναρι. Και αυτο που ειπωθηκε παραπανω για τους πεζους και τις διαβασεις ειναι απολυτως σωστο. Εγω ποτε δεν παω πανω στην διαβαση και αφηνω τον κοσμο να περναει. Οι πεζοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να περνουν αναμεσα απο τα παπια και τις μηχανες και να τρωνε τις εξατμισεις στη μουρη. ΕΛΕΟΣ πια!! Δλδ αμα κατσουμε 1-2 κουτια πιο πισω κατι θα γινει? και υπαρχει και το αλλο οτι με αυτην την συμπεριφορα μας παιρνει ολους η μπαλα... Αντε πια!!:mad:
οοουυυφφφφ τα πα και γω!
:beer:

costas81
01/06/2006, 17:09
Πρεπει να το εχω ξαναπει αλλα αλλη μια δεν πειραζει!
Πιστευω οτι τα λεει ολα αυτα που λετε εσεις σε λιγες μονο λεξεις!!!!



ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!


50410

the_passenger
01/06/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Συγνώμη φίλε μου , αλλα δεν συμφωνω, αντε να συμφωνίσω με τα ίδια χάλια και οι 2, αλλα το πολλές κλάσεις καλύτεροι κιόλας πάει πολύ.
Ναι όντος υπάρχουν παρα πολλοί άχρηστοι και ασυνέιδητοι με "κουτάκι" αλλα και με μηχανές δεν βλέπεις καλύτερα, πεζοδρόμια, με κόκκινο, προσπέραση απο αριστερή αριστερα :hypnotize , απο δεξιά στα δεξιά

:hypnotize , τσίμα τσίμα ανάμεσα απο αμάξια (μου έχουν χτυπήσει τους καθρέπτες πολλές φορές , αλλά δεν έχω μιλήσει) κτλ. , όχι ίδια αλλα πρόμοια με τα αυτοκίνητα

Οπότε τα ίδια χάλια, και τέλος όχι πως δικαιολογώ τα κουτάκια, κουτάκης είμαι και εγώ, τώρα μαθαίνω με την μηχανή, αλλα δεν νομίζω να λέει στο κώδικα ότι η μηχανή πρέπει να κυκλοφορεί ανάμεσα στα κουτιά αλλά στην λωρίδα της νομίζω, άσχετα αν το κάνω και εγώ κάποτε.

Προσωπικές απόψεις δεν θέλω να θίξω κανέναν , και ειδικά εσένα φίλε passenger απλά μην υποβιβάζεις και εμάς με τα κουτια.

Ευχαριστω

Γεια σου φίλε!

Όλοι προσωπικές απόψεις λέμε εδώ, και χαίρομαι όταν υπάρχει αντίλογος! :a10:

1. Οδηγώ κι εγώ λοιπόν κουτί και μάλιστα πολλά χρόνια, και δε θυμάμαι πραγματικά ποτέ να μου έχει χτυπήσει τον καθρέφτη μου μηχανή. Μήπως αυτό σημαίνει τίποτα για το πού ακριβώς οδηγώ, πόσο κοιτάω τους καθρέφτες και άν κλείνω/ανοίγω "διαδρόμους";

2. "Κουτάκια" προσωπικά (και πιστεύω τα περισσότερα παιδιά στο φόρουμ) αποκαλώ τον οδηγό που ξύνεται / μιλάει / βάφεται / μαλακίζεται / δε-ξειρει-που-παν-τα -τεσσερα στο δρόμο/αλλάζει απροειδοποίητα κατευθύνσεις κλπ κλπ. Οπότε εσύ ΔΕΝ εισαι κουτάκιας.

3. Η μηχανή απαγορεύεται να κυκλοφορεί ανάμεσα στα κουτιά στην Αμερική. Στην ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στον ΚΟΚ - δεν απαγορεύεται η "διήθηση". Μάλιστα γίνονται και προσπάθειες από μοτ/στές (άκαρπες) να νομοθετηθεί και ειδικότερα αυτό υπέρ του δικαιόματος του μοτ/στή.

4. Όταν κρίνω μοτ/στές και κουτάκηδες μιλάω για τον μέσο οδηγό. Σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν καρακάγκουρες με μοτό, όπως και σωστοί οδηγοί αυτ/του.. που κατά τη γνώμη μου είναι λιγότεροι.. διστυχώς.. :(

Πολύ φιλικά

:wave2:

vrider
01/06/2006, 17:41
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
[B]Αν και μπορεί να είναι πάνω, είναι στην αρχή της διάβασης, με χώρο ακόμα και για τρένο από μπροστά, οπότε ο πεζός θα περάσει με την άνεσή του (με κόκκινο φυσικά)

Οπως ειπε και ο προλαλισας, εδω εκφραζουμε τις προσωπικες μας αποψεις και προς θεου δεν προσβαλουμε κανενα, αλλα με συγχωρεις θα σε χαλασει να σταθεις 50 ποντους πιο πισω, να μπορεις να βλεπεις και το φαναρι βρε αδελφε! Οσο για τον πεζο, να σου θυμισω οτι εστω και αν περναει με κοκκινο, δεν εχει δωσει εξετασεις για να κυκλοφορει στο δρομο αρα δικαιουται να αγνοει.
Εκτος αν την εχουμε δει Carmagedon και προσπαθουμε να ριξουμε οσο περισσοτους πεζους μπορουμε
[B]

Αν είναι έτσι τότε πολύ κακώς. Από την άλλη, αν πηγαίνεις με 20χλμ και έχεις καταφέρει να μαζέψεις πίσω σου ολόκληρο τρενάκι από δίκυκλα (όλοι μαζί: περνά περνά η μέλισσα....), θα μπορούσες να σταματήσεις για λίγο κάπου δεξιά (μιά και καλή) και φτού και πάλι.

Δεν προσδιορισα ταχυτητα γιατι πραγματι υπαρχουν περιπτωσεις που το φαρδος του δρομου και η αποσταση των αυτοκινητων επιτρεπει μεγαλυτερη ταχυτητα. Και βεβαια ειναι εκευριστικο το τραινακι ομως δεν εννουσα αυτο και νομιζω οτι το καταλαβαν οι περισσοτεροι.
[B]

Ναί καμιά φορά το βλέπω. Κουτιά όμως να ξύνονται στην αριστερή βλέπω κάθε μέρα!


Το οτι ειμαστε σε αυτο το forum συζηταμε, ηδη σημαινει οτι μπορουμε να δουμε και λιγο παραπερα.



Χαρης

the_passenger
01/06/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
...

αλλα με συγχωρεις θα σε χαλασει να σταθεις 50 ποντους πιο πισω, να μπορεις να βλεπεις και το φαναρι βρε αδελφε! Οσο για τον πεζο, να σου θυμισω οτι εστω και αν περναει με κοκκινο, δεν εχει δωσει εξετασεις για να κυκλοφορει στο δρομο αρα δικαιουται να αγνοει.
Εκτος αν την εχουμε δει Carmagedon και προσπαθουμε να ριξουμε οσο περισσοτους πεζους μπορουμε

...


Είπα στην αρχή της διάβασης, όχι στη μέση - και εννοείται οτι θα φαίνεται το φανάρι!

Ο πεζός δε δικαιούται να αγνοεί τίποτα γιατι το δικό του τομάρι είναι το πιό εκτεθειμένο απ'όλα.. πρόσφατα στο εξωτερικό καταδικάστηκε πεζός που "πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος", όταν περπατόντας και φτάνοντας σε έργα άλλαξε πορεία στα "τυφλά" με πλάτη προς το δρόμο και τον χτύπησε διερχόμενη μηχανή..

Τέλος προσωπικά, όχι μόνο Carmagedon δεν την έχω δεί, αλλά προσέχω τόσο που δόξα το Θεό πέρα από τα μυγάκια στις βόλτες δεν έχω πειράξει ποτέ τίποτα!

:wave2:

vrider
01/06/2006, 19:13
George,

Αν μπορεις να δεις το φαναρι, τοτε δεν εισαι ΠΑΝΩ στη διαβαση οποτε μαλλον μαζι μου εισαι!;)
Βεβαια το Carmgedon οπως ολοι καταλαβαν ειναι απλος υπερβολη.

Παντως , οπως ειπα και πριν αλλα δεν ηταν αρκετα σαφες, το οτι συμμετεχουμε εδω και αναλυουμε τετοια θεματα μασ κανει ηδη αν οχι καλυτερους τουλαχιστον συνηδητοποιημενους και σαφως προσεκτικοτερους.

Χαρης

tsofras
02/06/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Γεια σου φίλε!

Όλοι προσωπικές απόψεις λέμε εδώ, και χαίρομαι όταν υπάρχει αντίλογος! :a10:

1. Οδηγώ κι εγώ λοιπόν κουτί και μάλιστα πολλά χρόνια, και δε θυμάμαι πραγματικά ποτέ να μου έχει χτυπήσει τον καθρέφτη μου μηχανή. Μήπως αυτό σημαίνει τίποτα για το πού ακριβώς οδηγώ, πόσο κοιτάω τους καθρέφτες και άν κλείνω/ανοίγω "διαδρόμους";

2. "Κουτάκια" προσωπικά (και πιστεύω τα περισσότερα παιδιά στο φόρουμ) αποκαλώ τον οδηγό που ξύνεται / μιλάει / βάφεται / μαλακίζεται / δε-ξειρει-που-παν-τα -τεσσερα στο δρόμο/αλλάζει απροειδοποίητα κατευθύνσεις κλπ κλπ. Οπότε εσύ ΔΕΝ εισαι κουτάκιας.

3. Η μηχανή απαγορεύεται να κυκλοφορεί ανάμεσα στα κουτιά στην Αμερική. Στην ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στον ΚΟΚ - δεν απαγορεύεται η "διήθηση". Μάλιστα γίνονται και προσπάθειες από μοτ/στές (άκαρπες) να νομοθετηθεί και ειδικότερα αυτό υπέρ του δικαιόματος του μοτ/στή.

4. Όταν κρίνω μοτ/στές και κουτάκηδες μιλάω για τον μέσο οδηγό. Σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν καρακάγκουρες με μοτό, όπως και σωστοί οδηγοί αυτ/του.. που κατά τη γνώμη μου είναι λιγότεροι.. διστυχώς.. :(

Πολύ φιλικά

:wave2:

Για το πρώτο φίλε μου σε διαβεβαιώνω , ότι πάντα προσέχω και πάντα αανοίγω χώρο για τις μηχανές, αλλα αν ο δρόμος είναι 2 χ 2 δεν θα καβαλήσω και πεζοδρόμιο:uplate: οπότε θα τον φάει ο βιαστικός τον καθρέπτη.

Στα άλλα συμφωνώ ,μαζί σου :beer:

xastoukopsaro
02/06/2006, 16:48
Διαβαζοντας αυτο το ποστ μερικα πραγματα τα βρηκα σωστα αλλα με εξοργησαν καθως και αλλα υπερβολικα.

προσωπικα πιστευω οτι αν οι οδηγοι μηχανω δεν ειχαν τον φοβο να πεσουν και να χτυπησουν θα ηταν οι χειροτεροι οδηγοι στον δρομο. Και αυτο φαινεται οταν καποιοσ που αδηγει μηχανη (κυριως μηχανακια μικρα, παπια κλπ κλπ) καβαλαει αυτοκινητο. Σταματαει οπου να ναι, φλας δεν ξερει τι θα πει, κανει σφηνες απιθανες, καθως και εχει το χερι του απευθειας συνδεση με την κορνα λες και περναει ο Μ@μ@ω και δερνω.

Τα μηχανακια δεν μπορουν να καθονται στην διαβαση των πεζων ουτε για ενα μετρο. Η διαβαση των πεζω ειναι για τους πεζους, του αναπηρους τις γιαγιαδες και δεν μπορει ο καθενας να κανει σλαλομ για να περασει την πανεπιστιμιου.
το ιδιο ισχυει και για τα πεζοδρομια. Δεν κανουμε οτι γουσταρουμε. Επειτα....Οι μηχανες δεν τις παρκαρουμε οπου γουσταρουμε. (σε αυτο φταιει η πολιτεια που δεν φταιχνει κομματια στον δρομο και κυριως στα κεντικα σημεια που να μπορουν να παρκαρουν οπι μηχανες)
Οι ιδιοκτητες καταστηματω δεν μπορουν να παρκανουν την μηχανη εξω απο την ποστα του μαγαζιου τους οταν το πεζοδρομια ειναι 1 μετρο. Μια κυρια με το παιδι τησ και ενα καροτσακι δεν περναει.

Κατι αλλο.... οποιος εχει μηχανακι δεν βρικσεται σε αγωνα καθε φορα που βγαινει στους δρομους.Δεν κανει σφηνες οπως γουσταρει... Στο φαναρι δεν κανει burn out για να φτασει πρωτος (αληθεια που θελει να φτασει??) γιατι καποιος μαμακας μπορει να μην ειδε το κοκκινο.

Οταν προσπερναν μια ουρα αυτοκινητων σε φαναρι κοιταν μηπως καποιος απο τα αυτοκινιτα παραχωρησει προταιρεωτητα σε καποιιον που βγαινει απο στενο... (ετσι χτυπησα εγω ενα παιδι παρολο που προλαβα να βαλω και οπισθεν ωστε να μην του κοψω το δρομο και τελικα απλα να την βγαλει με γρατσουνιες στο μηχανακι)
Κανονικα ειναι συνηπεθυνοτητα γιατι αυτος προσπερνουσε διπλη διαχωριστικη.... αλλα το θεμα ειναι οτι δεν επαθε τιποτα...


Τα φαναρια ισχυουν και για τα μηχανακια. οπως και στοπ και ολος ο ΚΟΚ Γιατι αν εγω ποθ μπρει να ειμαμα μαμακας γουσταρω με το αυτοκινητο μου να παω με 180 και να περασω ενα φαναρι η ενα στοπ το μηχανακι δεν θα προλαβει να με δει και απλα θα τον αφανισω. Τα ορια ταχυτητας ισχυουν και για τα μηχανακια. και μεσα στην πολη ειναι 70 χιλιομετρα στους μεγαλοθς δρομους οπως κιφησιας και 50 στα στενα.

Επειτα στην εθνικη δεν μπορει να βγαινει το παπι το 50αρι με τον πιστιρικα και με την γκομενιτσα πισω που πανε για μπανιο με την παντοφλα και πανε με 60 χιλιομετρα.... ακομα και αν καθονατυι δεξια..

οι καβρεφτες δεν ειναι για φιγουρα...οπβς και τα φωτα (πιτσιρικαδες παπακιδες με ζεμπρινγκ)

Κατι αλλο ... Ολοι λενε οτι οι οδηγοι αυτοκινητων ειναι οι χειροτεροι. Σκεφτειτε η κατηγορια των κουτιων τι οδηγους εχει.... εκτως απο τους νεους και με αντανακλαστικα.... εχει γιαγιαδες, παπουδες, γκομενιτσες που βρθηκαν μεσα σε ενα αυτοκινιτο και δεν ξερουν ουτε τι ειναι το φλας αλλα και ατομα που πριν δεν ειχαν ουτε ποδηλατο και βρισκονται ξαφνικα να κουμανταρουν ενα οχημα 4 μετρψν. και πηραν αμαξι γιατι σκεφτοναται.,... τι να παρω μηχανη να σκοτωθω? καλυτερα να σκοτωσω...


Συγνωμη αν εγινα κουρατσικος... σε αυτα που ειπα δεν σημαινει οτι οι οδηγοι αυτοκινητων ειναι καλυτεροι αλλα ειναι συζητηση για αλλο φορουμ.


τελευταιο.... παντα κρανος και το καλοκαιρι...(υπαρχουν και τα ανοιχτα κρανη και δεν χαλανε την μοστρα..(τα ραματα χαλανε περισσοτερο την μοστρα, αν βεβαια την βαλει κανεις μονο με ραματα. )) και τα φωτα ανοιξτε τα και το πρωι


Καλο δρομο:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: