PDA

View Full Version : minimoto



xastoukopsaro
01/06/2006, 16:49
kalhspera se olous..
vrhka tyxaia to site kai vrhka ediaferon polles apo tis shzhthseis sas kai etsi eipa na anoiksw ena thema.
Parathrousa teleytaia oti sthn ellada den kykloforei poly h mania gia ta minimoto. Anarwtithika ton logo kai mou eftane na kanw mia anazhthsh sto internet na dw times. einai treloi....
eida kati times ekswfrenikes. Edw pou eimai, sth italia einai toulaxiston 50% kai vale katw. Den milaw gia epaggelmatikes alla mini moto wste mia parea mhxanoviwn na parei 4-5 kai na phgainei sthn pista na vgazei to axti ths me asfaleia kai kanontas thn palka ths.

Mporei kapoi na thn snomparoun h na thn theoroun gia paidakia... alla egw toulaxiston otan dokimasa den mou fanike katholou eykolo.. den mialw na kanw voltitsa alla na prospathisw na stasw tous pio empeirpous... ta megala gelia htan otan epesa...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ayta.,... etsi apla ithela na pw ton pono mou kai ton eipa.....
an sas dothei h eykaira dokimaste!!! aksizei ton kopo...
...mhpws na kanoume kamia megalh eisagwdh sthn ellada kai na tis poothisoume???:hypnotize :hypnotize :hypnotize :cool: :cool: :cool:
kai kati allo... foreste kranos!!!!!
p.s. mou fainetai poly parakseno sthn ellada pou kaneis den foraei kranos... ektws ton allwn den kserw an einai tyxaio alla oses fores den foraw kranos kapoio entomo tha skasei panw sto proswpo mou, an eimai tyxairos kai den to faw...:beer: :beer:

BELZEBOYLIS
01/06/2006, 16:56
Αρχικά καλώς ήρθες !!!

Τι εννοείς πανάκριβα ;; Πόσο τα βρήκες ;

Πάντα κράνος , τα έντομα χαλάνε την σωστή διατροφή !!!!

:wave2: :beer:

xastoukopsaro
01/06/2006, 17:00
geiaaaaaa!!!!
eida kai times 600:confused: kai vale alla genika gyrw sta 350...
edw kanoun 200 alla akoma kai 100 eyrw
:winka:

costas81
01/06/2006, 17:04
:wave2: :wave2:

welcome

alex14
01/06/2006, 17:05
Εδω με 100-200 Ευρω παιρνεις μονο ηλεκτροκινητο τρακτερακι απο τα Jumbo.:mad:

xastoukopsaro
01/06/2006, 17:15
gia tou logou tou alithes sas dinw ena link.. akoma kai an einai sta italika ta panta h diafora fainetai....http://www.expomegastore.net/catalogo.asp?id_c=13

opws vlepetai exei kai me 600 eyrw alla ekei kai 14 aloga h sygkekrimenh...
as mhn to shzhthsoume gia metaxeirismes h apo to ebay. enas fils exei parei mai 80 eyrw alla den thn exw dei na sas paw pws einai..

makis206
01/06/2006, 21:41
Αγαπάμε μινιμότο !:a46: :a46:

Αλλά δεν έχουμε ακόμα μηχανάκι...:sad: :a2: :a2:


:lol: :lol: :beer:


50430

zoropatra
01/06/2006, 22:34
καλως ηρθες ......................minimotoman!!!!!

adam_tsouk
01/06/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
geiaaaaaa!!!!
eida kai times 600:confused: kai vale alla genika gyrw sta 350...
edw kanoun 200 alla akoma kai 100 eyrw
:winka:


me 150 περνεις απο εξω μια χαρουλα

αυτα που σου πουλανε για "καλυτερα" απο τα φτηνα εδω με 600+

και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που αποφασισα να μην το παρω!
δε μου περισσευουν για να τα χαριζω τα ευρωπουλα...

Καλως ηρθες φιλε....:wave2:

kachius
02/06/2006, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
me 150 περνεις απο εξω μια χαρουλα



Ναι αλλά δυστυχώς για να τα στείλουν πρέπει να γίνει
μεγάλη παραγγελία (γύρω στα 20) :(

Είχαμε ξεκινήσει μια προσπάθεια κάπου εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=19572&highlight=mini%2Agp) μέσα
αλλά μαζευτήκαμε γύρω στους 4...
:wave2:

alex-varadero
02/06/2006, 06:50
αν ξαναγίνει προσπάθεια παντως ειμαι μέσα

makis206
02/06/2006, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-varadero
αν ξαναγίνει προσπάθεια παντως ειμαι μέσα

+ Ένας !

:beer: :beer:

kachius
02/06/2006, 07:05
Μάλλον θα πρέπει να ψάξουμε στο προηγούμενο ποστ
και να ξαναμετρηθούμε!!!

Θυμίζω 206USD για παραγγελία 20 τεμ.!!!!

makis206
02/06/2006, 07:12
Όλε ! Μinimoto !!:a2: :a2: :a2:


:lol: :lol: :lol:


50476

motoforever
02/06/2006, 08:53
εγώ τελικά πήρα από εδώ

είναι καλή φάση αλλά πρέπει να βρείς και να έχεις χρόνο για να ασχοληθείς, δεν παίρνεις κάτι και τέλος .... δηλαδή θέλω να πώ ότι είναι ένα αγωνιστικό μηχάνημα που θέλει την ανάλογή συντήρηση και προσοχή...

makis206
02/06/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoforever
είναι καλή φάση αλλά πρέπει να βρείς και να έχεις χρόνο για να ασχοληθείς, δεν παίρνεις κάτι και τέλος .... δηλαδή θέλω να πώ ότι είναι ένα αγωνιστικό μηχάνημα που θέλει την ανάλογή συντήρηση και προσοχή...

Ενδεικτικά μπορείς να μας πεις τι χρειάζεται για την συντήρησή του; Στο περίπου για να ξέρουμε και που βαδίζουμε οι άσχετοι !:lol:

Ποιο πήρες, το αερόψυκτο ή το υδρόψυκτο ;

:beer: :beer:

kachius
02/06/2006, 10:12
Ναι ναι...
για πες μας...

ε?! φανταστικέ motoforever?!!!!
:wave2:

la_villa
02/06/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Ναι αλλά δυστυχώς για να τα στείλουν πρέπει να γίνει
μεγάλη παραγγελία (γύρω στα 20) :(


είσαι σίγουρος για την 20άδα?

σε ανάλογο ψάξιμο που είχαμε κάνει με κάτι παιδιά ήθελαν 10άδα.

kachius
02/06/2006, 10:31
Θυμάσει σε ποιό site / ποιά εταιρία;

τα 20 που γράφω αντιστοιχούν
στη συγκεκριμένη κινέζικη εταιρία ChinaLongstar

xastoukopsaro
02/06/2006, 11:30
re paidia an einai na sas ta steilw egw. Den xreiazontai 20 moto gia apostolh... Oxi me taxydromeio alla me taksidiotiko grafeio me gyrw sta 30 eyrw.Edw steilame perysi mia vespa 125 athina... Ektws oti an einai na mazeytei megalytro noumero apo 1-2 kanonizete kai me courier.to kouti twn moto einai 108X35X60CM

Oso gi ayto pou elege enas filos gia synthrhsh.. analoga se ti epipedo thes na asxolytheis. An pareis gia na kaneis thn plaka sou fysika den pairneis to super grhgoro alla ena me 4 Hp me 130-150 eyrw na kaneis voltes stis pistes..
:beer:

egw pantws mou fainetai pws gia to kalokairi tha valw mia sthn valista mou gia thn epistrofh....

h erwthsh einai mia.... antalaktika yparxoun gia aytes tis mini moto? h pas na allakses lastixo kai kalytera na agoraseis kainoutgia???

P.S.Exw steilei mail gia se enan gia paraggelia megalytero numero gia na mou pei timh kai an to stelnei kateytheian sthn ellada aytos me diko tou curier. 49cc, 2 xronh, 4hp ,60km/h

adam_tsouk
02/06/2006, 12:21
λαστιχα βρισκεις...

ο boukis way φερνει λαστιχα για δαυτα...

kachius
02/06/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
re paidia an einai na sas ta steilw egw. Den xreiazontai 20 moto gia apostolh... Oxi me taxydromeio alla me taksidiotiko grafeio me gyrw sta 30 eyrw.Edw steilame perysi mia vespa 125 athina... Ektws oti an einai na mazeytei megalytro noumero apo 1-2 kanonizete kai me courier.to kouti twn moto einai 108X35X60CM

Oso gi ayto pou elege enas filos gia synthrhsh.. analoga se ti epipedo thes na asxolytheis. An pareis gia na kaneis thn plaka sou fysika den pairneis to super grhgoro alla ena me 4 Hp me 130-150 eyrw na kaneis voltes stis pistes..
:beer:

egw pantws mou fainetai pws gia to kalokairi tha valw mia sthn valista mou gia thn epistrofh....

h erwthsh einai mia.... antalaktika yparxoun gia aytes tis mini moto? h pas na allakses lastixo kai kalytera na agoraseis kainoutgia???

P.S.Exw steilei mail gia se enan gia paraggelia megalytero numero gia na mou pei timh kai an to stelnei kateytheian sthn ellada aytos me diko tou curier. 49cc, 2 xronh, 4hp ,60km/h

για μάθε και πες
:wave2:

RapidShade
02/06/2006, 15:37
μάθε μάθε... :):winka:

motoforever
02/06/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ενδεικτικά μπορείς να μας πεις τι χρειάζεται για την συντήρησή του; Στο περίπου για να ξέρουμε και που βαδίζουμε οι άσχετοι !:lol:

Ποιο πήρες, το αερόψυκτο ή το υδρόψυκτο ;

:beer: :beer:

Άντε να σας πώ..(οχι οτι δεν θέλω!:p )

Θα σας αναφέρω ενδεικτικές τιμές συντήρησης και αναλωσιμων
Λάστιχα σλιιιιιιιιιικ 70 εουρω
Αλυσίδα 12 εουρα
γρανάζι 14 εουρα..


Οκ το πήρες...που θα το βάζεις (πονηρούλη.........) κόστος πίστας ανά ημέρα 20 εουρα..

Θες και στολή διαιρούμενη λη μονοκόματη εάν δεν έχεις...

γαντάκια για πιστα...


Η αίσθηση είναι όμως άλλο πράμα...μαθαίνεις..να πηγαίνεις στην πίστα.

Οι ταχύτητα που πίανει (70-80χλμ) δεν είναι αμελητέα ώστόσο δεν είναι η ταχύτητα που θα δείς με την μοτοσυκλέτα σου στην ίδια πίστα ίσως.
θέλει να συνηθίσεις τον μικρό χώρο που έχεις για να κινηθείς πάνω στό μινιμοτο, είναι αρκετά κουραστικό λόγο κυρίως ότι το πέλμα σου πρέπει να είναι όσο πιο πολύ εφαπτόμενο με το μινιμότο διότι οι κλίσεις είναι μεγάλες και τα πατάκια όχι ιδιαίτερα μεγάλα...οπότε εγώ δέν το οδηγεις με μπότες...

Επίσης το μηχανάκι που θα πάρεις επιδή δεν θα είναι blata (για όσους γνωρίζουν την μάρκα) αλλά είναι κινέζικο θα χρειαστεί να του κάνεις ελαφρές πατέντες...

εγώ παντως έχω το υδρόψυκτο 700 έουρα..

Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε..
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

xastoukopsaro
06/06/2006, 16:54
λοιπον.... εχω καποια νεοτερα οσον αφορα τις μινιμοτο.... βρηκα την παρακατω μινιμοτο με 10 κομματια 1700 ευρα...
το μονο που ακομα δεν εχω λυσει ειναι τα μεταφορικα προς την ελλαδα.θα ενημερωθω και θα σας πω
Αν καποιος γνωριζει κανενα φορτηγο που θα μπορεσει αν κανει την μεταφορα οικονομικα ας με ειδοποιησει. ολες αυτες οι μοτο που βρηκα ειναι κινεζικης καταστευτης με ευρωποαικα πιστοποιητικα . Κυκλοφορουν και αλλες χωρις ποιστοποιιτικα αλλα εκει υπαρχει το ρισκο να κατασχεθει το προιον στα συνορα.
πανω κατω τα χαρακτηριστικα τους ειναι ...2.5 Kw a 8700 rpm που σε αλογα ειναι 3.4 αν δεν κανω λαθοςμεχρι 100-110 κιλα βαρος τελικη 60 χιλιομετρα αεροψυκτα.
υπαρχουν και τα υδροψυκτα αλλα εκει παμε αλλου

τα χρωματα ειναι διαφορετικα απ οτι μου ειπαν


51018

xastoukopsaro
06/06/2006, 17:09
epeita vrhka aythn edw me 220 mazi me metaforika.

gia 10 kommatia.

Kai enas allos 180 gia 5 kommatia.an pame gia deka isws pesei h timh. xwris metaforika. to kalo me ayton omws einai oti vriksete sthn ancona pou einai limani kai pisteyw einai pio eykola na erthei apo ekei.


h foto pou evala twra einai endeiktikh.. genika ta xrwmata pou kykloforoun einai sta xrwmata tou motogp.... me analoga aytokolhta


51019

RapidShade
06/06/2006, 17:28
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ 2 ΑΤΟΜΑ...

ΑΝ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ

<=200 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ...

ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΡΕ!!!!

xastoukopsaro
06/06/2006, 17:46
ρωτηστε γνωστους και φιλους αν τυχει και ξερουν κανενα φορτηγο που φευγει απο ανκονα να γλιτωσουμε τιποτα στα μεταφορικα. Τα φορτηγα συνηθως γυριζουν αδειοι οποτε με λιγα λεφτα πιστευω οτι θα καταφερουμε να τα φερουμε ελλαδα.

Οταν μαζευτουμε ατομα και ειμαιστε και σιγουροι μετα ναδουμε και τροπους για πληρωμη. Γιατι αν ειμαιστε 10 εγω ενα κεφαλαιο 1700 ευρω δεν ειναι οτι το βρικσω καθε μερα... φοιτητης ανθρωπος...
ισως ομως το καταφερουμε με αντικαταβολη!

makis206
06/06/2006, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ 2 ΑΤΟΜΑ...
ΑΝ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ
<=200 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ...
ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΡΕ!!!!

+ Ένας !

Το θέλω το θέλω το θέλω ! :lol:

Λοιπόν αυτό το κινέζικο με τα αυτοκόλλητα και τα εργαλεία που επισύναψε ο φίλος xastoukopsaros στην πρώτη φωτό, το είδα σε κατάστημα στα Χανιά 300 ευρώ !:alien:


Μένω standby και περιμένω την παραγγελία !:beer: :beer:

lantz
06/06/2006, 19:24
Εγώ περιμένω σε καμμιά βδομάδα το Blata Origami Replica (ακριβές αντίγραφο του Blata, αλλά κινέζικο με ότι αυτό συνεπάγεται) που πήρα μέσω ebay από έναν τύπο στην Γερμανία..

Τελική τιμή μαζί με μεταφορικά & 20 ευρώ προμήθεια στην τράπεζα (επειδή ο τύπος δεν δουλεύει με paypal) 399 ευρώπουλα.

Είναι υδρόψυκτο και με αναβάτη 67kg λέει ότι μπορεί να φτάσει τα 110χμ/ω. Αλλά αυτά έχουν πρόβλημα με τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη και θα πρέπει να παίξει μελλοντικά κάποια πατεντούλα για να μην τον καίει συνέχεια.. :(

Άντε.. καλές μας κόντρες!! :wacko:

lantz
06/06/2006, 19:25
και η photo του minimoto


51026

xastoukopsaro
08/06/2006, 13:47
λοιπον τελιοτικα νεα απο τον τυπο με τις 10 μινιμοτο την πρωτη φοτο που εβαλα....

τελικη τιμη μαζι με εξοδα αποστολης ειναι 1700+450 αποστολη

Πλεον σοβαρα τωρα οποιος ενδιαφερεται ας πει, η να κοιταξουμε για τον αλλο με τις 5. Εκει χρειαζεται μεταφορικη. Δεν βλεπω κινιση οποτε αδικα μου φαινεται ψαχνω

adam_tsouk
08/06/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
λοιπον τελιοτικα νεα απο τον τυπο με τις 10 μινιμοτο την πρωτη φοτο που εβαλα....

τελικη τιμη μαζι με εξοδα αποστολης ειναι 1700+450 αποστολη

Πλεον σοβαρα τωρα οποιος ενδιαφερεται ας πει, η να κοιταξουμε για τον αλλο με τις 5. Εκει χρειαζεται μεταφορικη. Δεν βλεπω κινιση οποτε αδικα μου φαινεται ψαχνω
δεν μπαινουν ολοι καθε μερα ισως γιαυτο.

εγω εχω πει πως ενδιαφερομαι....

:wave2:

RapidShade
08/06/2006, 14:06
Επίσης ενδιαφερόμαστε 2 άτομα...

ισχύει..

συνεπώς το λέω για να είμαι καθαρός.

θα εξαρτηθεί από το πόσο, και το πότε..
γιατί ως γνωστόν... το Cash Availability
δεν ειναι πάντα σταθερο..

:sad:

xastoukopsaro
08/06/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Επίσης ενδιαφερόμαστε 2 άτομα...

ισχύει..

συνεπώς το λέω για να είμαι καθαρός.

θα εξαρτηθεί από το πόσο, και το πότε..
γιατί ως γνωστόν... το Cash Availability
δεν ειναι πάντα σταθερο..

:sad:



απο της στιγμη που θα μαζευτουμε υπολογιζω μια ρβδομαδα η το πολυ δυο να ειναι αθηνα οι μοτο. αν υποθεσουμε οτι μαζευομαστε σε μια τωρα σε 1-2 εβδοαδες και αλλες δυο να ερθει πιστευω το πολυ μεσα ιουλη να τις εχουμε.
αλλιως κοιταμε για τις 5.

θα ανοιξω τοπικ για παραγγελιες

RapidShade
08/06/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro

1η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
λοιπον.... εχω καποια νεοτερα οσον αφορα τις μινιμοτο.... βρηκα την παρακατω μινιμοτο με 10 κομματια 1700 ευρα...
το μονο που ακομα δεν εχω λυσει ειναι τα μεταφορικα προς την ελλαδα.θα ενημερωθω και θα σας πω

2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
"epeita vrhka aythn edw me 220 mazi me metaforika. gia 10 kommatia."

3η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
Kai enas allos 180 gia 5 kommatia.an pame gia deka isws pesei h timh. xwris metaforika. to kalo me ayton omws einai oti vriksete sthn ancona pou einai limani kai pisteyw einai pio eykola na erthei apo ekei.


Βάσει των ποστς σου μέχρι τώρα, ισχύει
ότι έχεις υπόψιν τα παραπάνω...

οπότε ...
το 1ο >> 1700+450 / 10 = 170 + 45 = 215 ΤΕΛΙΚΗ
το 2ο >> 2200 / 10 = 220 ΤΕΛΙΚΗ
το 3ο >> 900 / 5 = 180 (+ΜΤΦ)



Οπότε πάνω σε αυτά έχουμε μια βάση για
να μιλάμε και να κάνουμε υπολογισμούς...